fZC Jritse regering legt >ers het zwijgen op Rusland helpt Westen af van nucleair probleem Iran Angela Merkel belooft Europa vriendschap inbtenaren beticht van lekken Al Jazeera-memo Gouverneur VS wil nationale boycot Aruba elstraf wegens sod klant door teel alcohol rotest tegen EU-opslag an alle telefoonverkeer Sirleaf verslaat Weah bij verkiezingen in Liberia ijsseldijk modes Onbekende foto's Diana te kijk Doden bij treinbotsing in Turkije Vondst oudste westerse landkaart Pinter haalt Nobelprijs niet zelf op Kogelvrij vest voor honden Veiling sloep begrafenis Churchill Politie Spanje arresteert tien terreurverdachten Chili vervolgt Pinochet donderdag 24 november 2005 rather Gotink n)EN - De Britse regering én van haar ambtenaren „assistent van een ex-La- iuislid in staat van beschul- ig gesteld voor het breken de geheimhoudingsplicht, mannen zouden een memo fctn laten uitlekken waarin id dat de Amerikaanse presi- Bush heeft overwogen de bische televisiezender Al Ja- nte bombarderen. De memo uiteindelijk bij de Britse terecht. Daily Mirror, die dinsdag de «ur had over Bush' omstre- Ivoornemen, is door procu- .generaal Lord Goldsmith Inikkelijk verzocht geen ver is uit de memo te pu ffen. De hoofdredactie van trant het weten daar gehoor :e geven. Lord Goldsmith ep zich op de wet op staats- jmhouding. regering in Londen reageer- pteren fel op de aantijgin- in de Mirror. De krant had ïuld dat premier Blair er be- vorig jaar in zou zijn ge- gd Bush te ontraden het Sdkantoor van Al Jazeera in a. Qatar, te bombarderen iijde van de opstanden in de ibe stad Fallujah. De Vere- ie Staten beschouwen de bische zender als anti-Ame- ladelij k itroversiële memo van het ime gesprek tussen Blair en i lekte uit naar de Mirror een nog onbekend persoon. Britse regering is er intussen ■chter dat David Keogh ach- de 'schadelijke onthulling internationale informatie' sbben gezeten. Hij werd vo- teek donderdag al in staat beschuldiging gesteld, nog At de Mirror de het docu- inde publiciteit bracht. Te gelijkertijd met Keogh werd Leo O'Connor, een vroegere as sistent van ex-parlementariër Tony Clarke (Labour), beschul digd van ontvangst en doorslui zen van geheime documenten. Of de Mirror het document via O'Connor kreeg is onduidelijk. Volgens de krant zou een infor mant binnen de Britse regering Bush' commentaar als grap heb ben afgedaan, terwijl een twee de bron meende dat het de presi dent bittere ernst was. Het Wit te Huis reageerde: „Wij weige ren een bewering zo bizar als de ze op te luisteren met een com mentaar." De VS hebben in het verleden overigens twee keer buiten landse kantoren van Al Jazeera aangevallen. Niemand raakte gewond in de aanslag van 2002 in de Afghaanse hoofdstad Kaboel, maar een jaar latei- kwam in de Iraakse hoofdstad Bagdad een journalist om het le ven. Het Witte Huis verklaarde giste ren dat de aanslag in Bagdad een vergissing was, terwijl de vestiging in Kaboel werd getrof fen, omdat gedacht werd dat het centrum van 'militanten' was. Al Jazeera heeft van de Britse en Amerikaanse regeringen tekst en uitleg geëist. De Arabi sche zender onderzoekt de in houd van de memo. GPD MONTGOMERY - De gouver neur van de Amerikaanse staat Alabama wil dat ook an dere Amerikaanse gouver neurs Aruba als vakantiebe stemming boycotten. Gouver neur Bob Riley stuurde zijn 49 ambtsgenoten een brief met het dringende verzoek zich bij de boycot aan te slui ten. Volgens Amerikaanse media is nog niet duidelijk hoe de gouverneurs op de kwestie reageren. De boycot van Aruba volgt op aandringen van de familie van de tiener Natalee Hollo- way. De 18-jarige scholiere verdween spoorloos tijdens haar vakantie op Aruba eind mei. De familie uit Alabama verwijt de Arubaanse autori teiten laksheid bij het onder zoek naar de verdwijning. Aruba is bij Amerikanen po pulair als vakantiebestem ming. In de brief aan zijn collega's schrijft hij over 'vergissingen, communicatiestoornissen en inconsistenties' bij het onder zoek. De Arubaanse regering neemt het onderzoek niet zo serieus als zij zou moeten, al dus Riley. De gouverneur deed eerder al een beroep op de andere gou verneurs. Hij krijgt geen steun van de Amerikaanse re gering. ANP O-Een Noorse barman is wrdeeld tot zes maanden harvan anderhalve maand ïaardelijk, omdat hij een negentien tequila's had ge- ttrd. tlant overleed daarop aan alcoholvergiftiging, barman deed mee aan een wedstrijd, maar dronk zelf inwater. De klant daarente- werkte 0,8 liter pure alcohol binnen. Het 34-jarige toffer raakte in een coma ïrleed enkele dagen later ziekenhuis. De 32-jarige man is veroordeeld wegens tnding van de wet op de alco- erkoop. ANP/AFP Het portret van Angela Merkel wordt geplaatst tussen die van haar naoorlogse voorgangers in het café de 'KanzlerEck in Berlijn. door Hetty van Rooij en Olivier van Beemen BRUSSEL - Het is even wennen. Weg is de stralende tandpasta-lach van Ger hard Schroder, weg is de 'jongens-on- der-elkaar-sfeer' die de vorige Duitse kanselier met zijn buitenlandse collega's altijd zo moeiteloos wist te creëren. Zijn opvolgster is wat meer afgemeten, de brede lach is een glimlach geworden, maar van onzekerheid is bij Angela Mer kels eerste bezoek buiten de grenzen wei nig te bespeuren. De Franse president Chirac krijgt een arm om zijn middel en een tolk die in Brussel haar Duitse woor den niet compleet genoeg in het Engels vertaalt, wordt onmiddellijk gecorri geerd. Zowel in Parijs als in Brussel maakte Merkel duidelijk dat er geen radicale breuk in het Duitse buitenlands beleid te verwachten is. Het bliksembezoek aan Parijs moest het belang van de Duits-Franse vriendschap onderstrepen. Tijdens de verkiezingscampagne had Merkel nog aangegeven minder waarde te hechten aan de Frans-Duitse samen werking dan haar voorganger. Het zwaar tepunt van de Duitse diplomatie zou zich verplaatsen naar Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Toch reserveerde Mer kel haar eerste bezoek voor Parijs. „Het gaat hier niet om een ritueel", zei zij. „Het gaat over de diepe overtuiging dat een goede, vriendschappelijke en inten sieve verhouding tussen Frankrijk en Duitsland niet alleen belangrijk is voor foto EPA onze landen, maar ook voor de rest van Europa." Na Parijs reisde Merkel door naar Brussel waar zij zowel de Navo, het Europees Parlement als de commissie voorzitter Barroso aandeed. In het open baar was het een dag van felicitaties, van vriendelijke woorden en vriendschapsbe tuigingen. Navo-secretaris-generaal De Hoop Schef- fer kreeg te horen dat Duitsland niet zal deelnemen aan de Navo-trainingsmissie in Irak, maar Merkel wil wel een betere band met Washington. GPD [Cor de Horde liSSEL - De Europese koe voor burgerrechten op inter- £DRI en internetaanbieder bil hebben 58.000 handteke- i verzameld tegen een Eu- voorstel om het telefoon- Klernetverkeer van alle bur- le bewaren. Ze overhandig de namen van de tegenstan- vjisteren aan de justitiespe- fclenin het Europarlement. is om met het be ft van alle 'verkeersgege- (wie belt met wie) het op to van terroristen te verge lijken. De onderteke ns vinden het voorstel veel te De vraag is of het pro ved zal veranderen. Vrijwel 8 stemmen de specialisten -g vóór het omstreden ®el. In december stemt het bll'ge Europarlement, grote fracties zijn het al eens", vreest Europarle- jtslid Buitenweg (Groen Volgens haar stuurt hui- "U-voorzitter Groot-Brit- aan op een tekst waarbij fcten 'minimaal' de verkeers- pns voor een bepaalde pe- moeten bewaren, waarbij Parlement aankoerst op zes baden tot een jaar. Individue le landen zouden echter een lan gere bewaarplicht mogen intro duceren of handhaven. Verder is nog onduidelijk in hoe verre internetgegevens worden opgeslagen. „Als internet erbij komt, stem ik tegen", kondige PvdA'ster Mastenbroek aan. Er lijkt zich echter een meerder heid in het parlement af te teke nen voor opslag van allerlei in ternetgegevens van burgers. Buitenweg en Mastenbroek la ken het steeds ruimere doel van de bewaarplicht. Ging het aan vankelijk alleen om terrorisme, in sommige huidige voorstellen mogen de gegevens voor alle mis drijven worden gebruikt. ANP (Advertentie) door Carel Goselinq WENEN - De Veiligheidsraad van de VN hoeft zich voorlopig niet druk te maken over de nu cleaire activiteiten van Iran. De 35 gouverneurs van het Interna tionaal Atoomagentschap, IAEA, bijeen in Wenen, leggen het dossier-Iran niet voor aan de Verenigde Naties. Twee maanden geleden besloot een meerderheid van de IAEA-gouverneurs (22 van de 35) nog Iran wel aan te klagen bij de VN. Het land was bezig met stieke me nucleaire activiteiten en werkte onvoldoende mee met het atoomagentschap. IAEA-top- man El Baradei moest een nieuw rapport over Iran maken dat de basis zou zijn voor nade re besluitvorming. Het rapport is nauwelijks een aanbeveling voor Iran te noe men. Toch komt het land ermee weg. Het antwoord op de vraag 'waarom' ligt in Moskou. Rus land is Irans trouwste bondge noot op nucleair terrein. De Rus sen leveren Iran nucleaire tech nologie en brandstofstaven voor centrales. Iran claimt het eigen kernpro gramma alleen nodig te hebben voor de vreedzame opwekking Advertentie Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 MONROVIA - Ellen Johnson- Sirleaf heeft de presidentsver kiezingen in Liberia gewonnen. De econome, opgeleid in de Vere nigde Staten, versloeg bij de ver kiezingen van 8 november voor malig topvoetballer George Weah. Sirleaf eindigde met 59,4 pro cent van de stemmen en is daar mee de eerste vrouwelijke presi dent van Afrika, aldus de kies- De 'IJzeren Lady' eiste de ver kiezingsoverwinning al op 10 no vember op. Haar uitdager dien de een klacht in wegens fraude. Hoewel die nog steeds wordt on derzocht, riep de kiesraad Sir leaf (67) toch uit tot overwin naar. Internationale waarnemers heb ben de verkiezingen in het West-Afrikaanse land, dat veer tien jaar burgeroorlog achter de rug heeft, 'eerlijk en vrij' ge noemd. ANP/AFP/RTR van energie. Als ondertekenaar van het internationale verdrag tegen de verspreiding van nucle aire kennis en kunde - het NPV - claimt het land recht te heb ben op een kernprogramma. Iran wordt gesteund door de on gebonden landen in de wereld en grootmachten als Rusland en China. Het Westen bestrijdt het Iraanse recht op zich niet. Het eist alleen volledige openheid en de garantie dat er geen militaire doeleinden mee worden nage streefd. Het bewerken van het uraniu merts gebeurt onder LAEA-toe- zicht. Van feitelijke verrijking is geen sprake. Toch vertrouwt het Westen het niet. De Russen heb ben daar nu een oplossing voor bedacht. Als zij nu het Iraanse uranium in Rusland zullen ver rijken, dan is er toezicht en ont staat ook een garantie tegen Iraans misbruik. De VS en EU zien wel iets in het plan. Iran heeft er niet negatief op gereageerd, al moet naar bui ten toe nog wel even de indruk worden gewekt dat het land toch echt zelf de nucleaire regie in handen heeft en houdt. Om de Russen een kans te ge ven, is een harde aanpak van Iran nu ongewenst. Daarnaast heeft samenstelling van het IAEA sinds de vergadering van september de nodige wijzigin gen ondergaan. Het Westen is LONDEN - Tot nu toe niet openbaar gemaakte foto's van de Britse prinses Diana zijn vanaf vandaag in haar voor malige woning in Londen te zien. Het gaat om zeven opnames door de modefotograaf Mario Testino uit begin 1997. Diana verongelukte vijf maanden later in Parijs. Testino maakte de foto's voor het blad Vanity Fair. De opnames tonen een gelukkige en ontspan nen Diana, aldus de organisatoren van de tentoonstelling in het Kensington-paleis. ANP YENICE- Een botsing tussen een trein en een vrachtwa gen heeft gisteren in het zuiden van Turkije aan ten min ste negen mensen het leven gekost. De doden zijn boeren die als passagier in de truck meere den. Achttien anderen raakten gewond, toen de trein bij het gehucht Yenice in de provincie Adana op de vrachtwa gen inreed. ANP/E FE BRUSSEL - Een Belgische archeoloog heeft de oudste landkaart van de westerse wereld opgegraven, meldden Vlaamse media gisteren. De 'kaart' bestaat uit een scherf van 3 bij 6 centimeter, waarin de hak van de laars van Italië is gegraveerd. De vondst zou meer dan 2500 jaar oud zijn. De in Montpel- lier werkende archeoloog Van Compemolle heeft de scherf al twee jaar geleden gevonden, maar wilde eerst ze ker weten dat het niet om een vervalsing ging. ANP STOCKHOLM - De Britse schrijver Harold Pinter, die dit jaar de Nobelprijs voor de Literatuur won, kan wegens ge zondheidsproblemen zijn prijs niet ophalen. Volgens het Nobelprijscomité zal Pinter op 7 december wel de gebruikelijke lezing houden, maar niet blijven voor de ceremoniële festiviteiten die daarop volgen. Art sen vertelden Pinter in december 2002 dat hij aan kanker leed. Zijn uitgever zal het prijzengeld van 1,1 miljoen eu ro in ontvangst nemen. ANP/AFP PARIJS - Voor hondenbezitters die het leven op straat te gevaarlijk vinden voor hun viervoeter is er hoop. Een Duits bedrijf heeft speciaal voor honden een kogel vrij vest ontwikkeld. Het vest is in zes maten verkrijgbaar en weegt ongeveer drie kilogram. Er hangt een prijskaart je aan van 800 tot 1000 euro. ANP/AFP LONDEN - De sloep die veertig jaar geleden bij de begra fenis van de Britse premier Winston Churchill werd ge bruikt, gaat volgende week onder de hamer bij het veiling huis Sotheby's. De verwachting is dat de 26 meter lange boot 1,5 miljoen euro zal opbrengen. De sloep 'Havengore' vervoerde op 30 januari 1965 de kist van Churchill over de Theems naar diens laatste rustplaats. ANP/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse Guardia Civil heeft tien mensen opgepakt die ervan worden ver dacht banden te hebben met isla mitische terreurgroepen. Vol gens de politie verlenen zij logis tieke en financiële steun. In een grootse operatie, vanuit een helikopter gecoördineerd, vielen dertig zwaarbewapende politiemannen een flat in Torre- vieja binnen, een drukke bad plaats ten zuiden van Alicante. Daar werden drie mannen opge pakt, volgens buurtbewoners Al gerijnen. Op een ander adres in de bad plaats en in Alicante zelf wer den vier verdachten gearres teerd. Tegelijkertijd werden ook in de zuidelijke steden Murcia en Gra nada drie arrestaties verricht, onder anderen een garagehou der en diens medewerker. Volgens minister Alonso van Binnenlandse Zaken is het on derzoek nog in volle gang en kunnen meer arrestaties volgen. De verdachten kwamen aan geld via drugshandel, de ver koop van gestolen auto's en het namaken van valse identiteitspa pieren. Geen commando Minister Alonso zei dat het on derzoek al tien maanden loopt. „Het gaat niet om een echt com mando dat zelf aanslagen pleegt, maar een groep die zich ten dienste stelt van Al Qaeda." Sinds de aanslagen in New York en Washington op 11 september 2001 zijn in Spanje zo'n twee honderd moslims gearresteerd in verband met terrorisme. Dit jaar zijn er vijftig opgepakt. Onlangs werden achttien men sen veroordeeld tot celstraffen van zes tot zevenentwintig jaar vanwege hun lidmaatschap van Al Qaeda.GPD nu ver in de minderheid waar door een besluit de zaak-Iran aan de VN voor te leggen er niet meer in zit. Gezichtsverlies Maar zelfs al zou het IAEA Iran nog wel op een of andere manier aanklagen bij de VN, in de Vei ligheidsraad zit een veroorde ling er niet in. Rusland en China zullen dat met een veto blokke ren. Geen wonder dat het Wes ten, in plaats van fors gezichts verlies, kiest voor een andere op tie: de Moskou-route. GPD SANTIAGO - Justitie in Chili is een strafrechtelijke procedure begonnen tegen de ex-dictator Augusto Pinochet. Hij zou zich schuldig hebben gemaakt aan onder meer belastingontduiking en het gebruik van een vals pas poort. Pinochet werd in eerste instan tie onder huisarrest geplaatst, maar na het betalen van een borgsom is hij weer voorwaarde lijk vrij. De ex-president wordt verder beschuldigd van het ge bruiken van vervalste overheids documenten en het misleiden van de autoriteiten over zijn be zittingen. ANP/AFP/EFE Spaanse politiemedewerkers sluiten een straat af tijdens een inval in Alicante. foto Joaquin De Haro/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5