Bewoners wantrouwen vliegclub PZC VVD Sluis pleit voor rood-voor-rood Wapenschild van achterkleinzoon De Ruyter Andere slagboom kan brandweer minuten schelen Heikant poetst oud dorpsplan op ChristenUnie kiest Axelaar Oggel als lijsttrekker Tegenstanders menen dat over aantal vlieguren geen afspraken te maken zijn EOD laat drie granaten op strand ontploffen Middelburg opgesplitst in kleinere delen Wijk Tholen v af van gsm-ma donderdag 24 november 2005 door Frank van Cooten SLUIS - Bewoners van de Klak- baan en omgeving in IJzendijke blijven zich hevig verzetten tegen een permanent vliegveld voor ultra lichte vliegtuigen in hun buurt. Ze hebben geen vertrouwen in toezeggingen van de vliegclub om gezamenlijk afspraken te maken over het maximale aantal vliegbewegin gen. In de raadscommissie ruimte van de gemeente Sluis bleek uit woorden van diverse insprekers dat voor- en tegenstanders nog lijnrecht tegenover elkaar staan. „We willen geen verstoor de relatie met elkaar in de pol der. Zie wat is gebeurd met de VROUWENPOLDER Op het strand bij waterwingebied Oran jezon zijn gisteren drie granaten tot ontploffing gebracht. Ze maakten deel uit van een par tij van twintig explosieven die afgelopen week op het land van Bram Lampert in Koudekerke zijn gevonden. Die had vrijdag drie granaten in zijn ploeg en zag er een vierde naast liggen. Roger de Laat van de EOD is heel wat gewend. Toch is hij on der de indruk van de afmeting van de Koudekerkse granaten. „Zulke grote granaten komen we niet vaak tegen." De granaten zijn volgens De Laat door de Fransen gemaakt en stammen uit de Eerste We reldoorlog. De Duitsers hebben ze in de Tweede Wereldoorlog gebruikt. Zo zijn ze waarschijn lijk op het land van boer Lam pert terechtgekomen. De EOD zocht verder en vond uiteindelijk twintig granaten. Zeventien exemplaren waren nog iets groter, maar minder ge vaarlijk. Zij werden door de EOD afgevoerd. MIDDELBURG - In plaats van zes wijken, krijgt Middelburg tien stadsdelen. De gemeente wordt verder in stukken geknipt om mensen beter de gelegenheid te geven om mee te praten over hun woonomgeving. De betrokkenheid van bewoners moet op die manier vergroot worden, zegt wethouder A. de Vries (PvdA). Bewoners kunnen nu ook al meepraten over ge meentelijk beleid in de zoge naamde wijktafels, vergaderin gen waarin allerlei aspecten uit de buurt besproken worden. In plaats van zes zijn er straks tien wijktafels. De wijktafel Noord wordt gesplitst: Sint Lau rens en Nieuw Middelburg gaan apart verder, Klarenbeek en de Véersepoort gaan samen. Nieuw- en Sint-Joosland wordt losgekoppeld van de wijktafel Dauwendaele en de Griffioen hoort straks niet langer bij West. Er is voor de splitsing gekozen omdat in de praktijk blijkt dat de verschillen tussen de wijken en dorpen groot zijn. Nieuw Middelburg en Sint Laurens zijn heel anders, toch vergade ren de bewoners op dit moment samen. Het is niet de bedoeling om een nieuwe bestuurslaag te creëren. De wijktafels krijgen dan ook geen extra bevoegdheden. Het is wel de bedoeling dat er meer za ken besproken worden tijdens de vergaderingen. „We willen voor elke wijk ieder jaar een wijkplan maken. Daar in worden wensen en ideeën van bewoners zelf opgenomen, maar ook beleid van de gemeente, plannen van woongoed en bij voorbeeld van de politie. Dat de Griffioen straks niet lan ger bij West hoort, is positief, vindt M. Paauwe, voorzitter van stichting Griffioen 'De Wijk. „De Griffioen is heel anders dan de Stromenwijk. Er spelen ande re belangen. Bovendien wordt de duur van de vergadering ver kort, nu passeren er veel onder werpen waar je geen binding mee hebt. De kans wordt groter dat je het echt ergens over hebt." Ook F. Hanse van de dorpsvere niging Sint Laurens vindt de af splitsing zinvol. „Nu vergade ren we samen met Nieuw Mid delburg, daar spelen natuurlijk hele andere problemen dan hier en daar gaat ook veel aandacht naar uit. windmolens bij Hoofdplaat. Is die verstoorde relatie niet erg ge noeg", sprak A. Soet van het ac tiecomité 'Tegen het permanen te vliegveld'. Op het vliegveldje aan de Klak- baan mogen momenteel hon derd vliegbewegingen per jaar plaatsvinden. De vliegclub wil naar vijfduizend vliegbewe gingen per jaar. Dat is ook een eis van de Rijksluchtvaardienst bij vliegvelden die het hele jaar beschikbaar zijn. Iedereen met een ultralicht vliegtuig moet kunnen landen en opstijgen. C. de Putter en J. Risseeuw van de vliegclub braken gisteravond een lans voor de uitbreiding van het aantal vliegbewegingen. De Putter heeft al veel West- Zeeuws-Vlamingen in zijn cock pit ontvangen. „Mensen vinden het prachtig ons landje van bo ven te zien. Het grote voordeel van ultra lichte vliegtuigen is weinig of geen geluidhinder. Daarnaast moeten de vliegveld jes aan heel strenge eisen vol doen. Eerdere geluidmetingen met ons clubtoestel wijzen uit dat het toestel veel minder ge luid maakt dan een auto op de N61. En ons nieuwe toestel is nog veel stiller." De Putter zei ook dat de vlieg club in het begin uitgaat van acht vliegbewegingen per dag gedurende 150 dagen per jaar. „We zijn ook bereid afspraken te maken met bewoners. Ik durf de onderhandelingen met de Rijksluchtvaartdienst aan. Ik hoop dat de raad beslist op ba sis van feiten en niet op basis van emoties." Uitbreiding De tegenstanders waren gister avond niet onder de indruk van het betoog van De Putter. „De gemeente Sluis heeft nooit mee gewerkt aan het toestaan van la- waaisporten. Daarnaast staat de provincie in het omgevings plan geen uitbreiding van la- waaisporten toe," zei Soet „Het permanente vliegveld verstoort de relatie met de buurt. Daar naast kunnen geen afspraken worden gemaakt met de vlieg club over een maximaal aantal vliegbewegingen, gezien de eis van de Rijksluchtvaartdienst dat iedere vlieger moet kunnen landen en opstijgen." Ook A. Scheele uit IJzendijke zit niet te wachten op de uitbrei ding. „De toename van het aan tal vliegbewegingen is best veel en de provincie ziet het ook niet zitten." Volgens J. Schaalje, hoofd sector Ruimte en Wonen, duurt het zeker nog een aantal maan den voordat de gemeenteraad een besluit neemt. De leden van de raadscommissie adviseerden gisteravond verdeeld. „Wat onze fractie betreft komt er geen positief advies over de uitbreiding van het aantal vlieg bewegingen," zei L. Baarens van Dorpsbelangen en Toeris me. M. van 't Land (PvdA), J. Quaak (CDA) en W. Gijsel (WD/ Gemeentebelangen) bespreken het onderwerp nog uitgebreid binnen de fractie. E. Rijken bekijkt het gerestaureerde gevelornament. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ornament van Fun- tastic aan de Nieuwendijk in Vlissingen is gerestaureerd en wordt donderdagoch tend hoog tegen de gevel teruggeplaatst. Uit onderzoek is gebleken dat het een wa penschild is van Johan Willem Parker en zijn echtgenote Jacoba Maria van Bue- ren. Zij trouwden op 9 februari 1745. Par ker was een achterkleinzoon van Michiel de Ruyter. Het wapenschild was in erbarmelijke staat toen restaurateur Riaan Rijken uit Middelburg het een jaar geleden onder ogen kreeg. „Het hout was op vèel plaat sen weggerot en er zaten gaten in. Enkele onderdelen waren bijna hun vorm verlo ren. We moesten kopieën maken van on der andere de leeuw, het paard en de kroon." Bij een reguliere schildersbeurt van het pand vorig jaar werd duidelijk dat het or nament ondeskundig was gerestaureerd. Veel sneller dan voorspeld, moest het wa pen opnieuw gerestaureerd worden. „Schilders zagen het van dichtbij en schrokken van de slechte staat waarin het verkeerde. Als de eigenaar, Loontjes, toen niet meteen had ingegrepen, zou de tekening van het wapen na twee jaar ver loren zijn gegaan." Toeval Deze keer is niets aan het toeval overgela ten. Rijken raadpleegde de Vlissingse his toricus J. Hangoor, omdat de restaura teur de oorspronkelijke kleuren op het wapen wilde aanbrengen. Hangoor en Rijken gingen terug in de tijd om ook de herkomst van het wapen te achterhalen. Ware herkomst Lange tijd werd gedacht dat het orna ment zestiende- of zeventiende-eeuws is. In sommige kringen bestond het vermoe den dat het afkomstig was uit de spiegel van een oorlogsschip. En omdat het orna ment ook het wapen van Michiel Adri-, aensz de Ruyter bevat - een geharnaste ruiter te paard met in zijn rechterhand een zwaard geheven - werd het in relatie met De Ruyter gebracht. Ruim tien jaar geleden kwam naar buiten dat het het fa miliewapen moest zijn van De Ruyter en zijn derde vrouw Anna van Gelder (1614-1685). „Maar al deze theorieën zijn niet waar. Over mooie dingen doen vaak de mooiste verhalen de ronde. Dit wapen is pas na 1745 vervaardigd en het is van een achterkleinzoon van De Ruyter. Van de familie Van Bueren is weinig meer be kend dan dat zij in Veere en Middelburg hebben gewoond." Rijken heeft met twee zoons circa zeshon derd uur aan de restauratie gewerkt. Het paard is gemaakt van redcedar. „Voor al le nieuwe onderdelen hebben we die houtsoort gebruikt", zegt Rijken. „De ro de kleur vermiljoen hebben we zoveel mo gelijk nagebootst en bladpalladium geeft de zilverkleur. Het bladgoud zal lang blij ven blinken. Ik geef 15 jaar garantie op het houtwerk en op het schilderwerk 5 jaar." door Raymond de Frel SLUIS - Met de introductie van het 'rood-voor-rood'-principe hoopt de VVD in West- Zeeuws- Vlaanderen monumenten in de gemeente Sluis een opknap beurt te kunnen geven. Recreatieondernemers die hun bedrijf in de gemeente Sluis wil len uitbreiden, krijgen nu te ma ken met het rood-voor- groen- principe. Voor elke hectare extra bebouwing moeten zij ook geld beschikbaar stellen voor de inrichting van twee hectare nieu we natuur. „Als blijkt dat er geen ruimte is voor extra land schapsontwikkeling, kan dit geld beter aan iets anders wor den besteed. In plaats van te in vesteren in het landschap, kan het geld worden gebruikt om waardevolle, cultuurhistorische monumenten op te knappen. Denk bijvoorbeeld aan molens, boerderijen en stadspoorten", zegt C. van de Vijver, de num mer twee van de kandidatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezingen. Het rood-voor-rood-idee is één van de speerpunten in het ver kiezingsprogramma van de Slui- se liberalen. „Ook willen wij concreet aan de slag met grote projecten (zoals Sluis aan Zee, Cavelot in Cadzand-Bad en wo ningbouw in de voormalige Eu- regiotuinen), zodat de werkgele genheid in onze gemeente op peil blijft", zegt Van de Vijver. Na een samenwerking van tien jaar gaan de WD en Gemeente belangen vanaf volgend jaar weer hun eigen weg. De twee partijen verschillen van mening over de invulling van de kandi datenlijst. Waar Gemeentebelan gen het liefst uit elk dorp een kandidaat heeft, ziet de WD daar het nut niet van in. „De sa menwerking tussen de twee par tijen leverde in de laatste raads periode vier zetels op. Als de VVD nu alleen vier zetels haalt, zijn wij tevreden. Al proberen we natuurlijk zo ver mogelijk te komen", zegt WD-voorzitter J. Mesuere. De huidige wethouder J. Pro voost voert de lijst aan en is ook voor de komende raadsperiode de beoogde wethouder. Opval lende naam is ook die van voor malig wethouder G. van Daele, die op de zevende plaats prijkt. Zijn kandidaatstelling is echter vooral bedoeld om stemmen te trekken. Mesuere: „Van Daele heeft geen aspiraties om nog eens wethou der te worden of in de gemeente raad plaats te nemen." Opmerke lijk is verder dat drie van de eer ste vijf plaatsen worden ingeno men door vrouwelijke kandida ten. Naast Van de Vijver zijn door René Hoonhorst TERNEUZEN - Raadslid D. Og- gel is lijsttrekker van de Chris tenunie voor de gemeenteraads verkiezing in Terneuzen maart volgend jaar. De Axelaar neemt de fakkel over van huidig frac tievoorzitter T. van den Berg- van Dijk. De 64-jarige Van den Berg vindt het na drie bestuurs periodes tijd om plaats te ma ken voor vers bloed. Van den Berg is op plaats der tien wel lijstduwer van de Chris- tenUnie. Ze is niet bang dat ze als gezicht van de partij en meest prominente woordvoer der met voorkeurstemmen als nog in de raad wordt gekozen. „De achterban weet dat ik het tijd vind om terug te treden. Toen F. Hamelink destijds terug trad, is ook niet zo massaal op hem gestemd dat hij ons voor de voeten liep. Met Oggel op de eer ste plaats en C. Leunis en G. Loof achter hem hebben we een perfecte mix van ervaring en nieuw talent voor de raad", stelt Van den Berg. Van den Berg en Oggel rekenen er - net als het afdelingsbestuur - op dat de ChristenUnie drie ze tels in de nieuwe gemeenteraad bezet. „Drie jaar geleden kwa men we maar weinig stemmen te kort, terwijl het landelijk wat rommelde. A. Rouvoet timmert nu landelijk aan de weg, terwijl het Balkenende-effect inmid dels ook is weggeëbd. Drie ze tels lijkt ons dan ook niet te hoog gegrepen", betoogt Oggel. Hij verwacht een 'goed en leuk team' te kunnen vormen met de Terneuzenaren Leunis en Loof-Bakker. Leunis was van 1994 tot 2003 al raadslid in de voormalige ge meente Terneuzen en fungeerde de afgelopen jaren als fractievol ger. Loof loopt al een tijdje mee in de steunfractie en is een door Harmen van der Werf BORSSELE - Soms kan een oplossing heel simpel zijn. Zo kan de brandweer uit Borsse- le één tot twee minuten eer der in de Westerscheldetun- nel zijn, als één van de te pas seren slagbomen naar de tun nelweg voortaan automatisch kan worden geopend. En dat gaat eind januari gebeuren. De NV Westerscheldetunnel, de exploitant, heeft lang te gen de investering aangehikt, omdat die behoorlijk in de pa pieren ging lopen. „Tegen een half miljoen euro in eerste in stantie", aldus voorlichter I. de Moor. Op verzoek van hulpdiensten is onlangs nog eens een berekening gemaakt. Die bleek gunstiger uit te val len, op 125.000 euro, vooral voor het trekken van kabels en leidingen naar de slag boom in de polder. De met de hand te bedienen slagboom die wordt gevolgd door een tweede, wél geauto matiseerde slagboom, moet voorkomen dat andere wegge bruikers dan hulpdiensten via deze toegang gratis in de tunnel kunnen komen. De Borsselse brandweer rijdt door de polder naar de toe gangsweg, waar, verklaart een vrijwillige brandweer man uit Borssele, iemand uit moet stappen om de vergren deling van de slagboom te ha len en de slagboom omhoog moet worden gedaan. Dat kost tijd. Geen oefening De vrijwillige brandweerman - 'liever geen naam' - wijst er ook op dat dit jaar geen oefe ning in de tunnel is gehou den. „Wij hebben vorig jaar wel geoefend", vertelt hij, „maar dat moest per se 's nachts tussen één en twee uur. Wij hebben toen als vrij willigers gezegd 'dat doen we één keer en dan nooit n._ Zo'n oefening kun je op alls tijden van de dag houdea, maar het tunnelbedrijf het 's nachts, omdat er da weinig verkeer is. Dat ïsc® economisch verhaal." De Bot. selse brandweer heeft dit jaar overigens wel geoefend, ij een oefentunnel in Zwitser, land die te vergelijken isnii de Westerscheldetunnel. Voor 2006 is een oplossing gevo den. Een oefening is gepla: in maart vanaf 22.00 uur. De brandweer heeft dit jaar afgezegd, aldus tunnelvoor. lichter De Moor. Hij bevestigt dat de NV Westerscheldetui nel een voorkeur heeft v oefenen in de nacht, omdat dit het minste oponthosi heeft voor het verkeer. De brandweerzorg voor Westerscheldetunnel is exb onder de aandacht gek door een vorige week g senteerd onderzoek van dere- kenkamer van de Borselsege meenteraad. De brandweeri niet in staat de vastgestelde aanrijtijd bij een ongeval is de tunnel te halen, luidded conclusie. De vrijwillig! brandweerman uit Borssé spreekt dit uit eigen ervariij tegen. Dat uit het rekenka- meronderzoek blijkt dat dege- wenste aanrijtijd wordt over schreden, wijt hij aan eenoa- toereikende registratie. „Da gebeurt nog steeds handma- tig." Voorzitter I-I. Luijendijk va: de Borselse rekenkamercoa missie stelt in een voorop dat 'de brandweer er alles aan doet om de minuta te halen'. De registratie va de aanrijtijd moet ook verte- teren, erkent Luijendijk, maar voor hem staat eva- eens vast dat de vastg aanrijtijd zonder extra maat regelen niet kan wordeogr- haald. „Het automatic van de slagroom bij de!» gangsweg zal alvast helpe^j dat I. Mulder op de vierde stek en P. de Boevere op plek vijf. Kandidatenlijst VVD: 1. J. Pro voost (Groede), 2. C. van de Vij ver (Sint Anna ter Muiden), 3. W. Verherbrugge (Breskens), 4. I. Mulder (Cadzand), 5. P. de Boevere (Breskens), 6. C. Alme- kinders (Cadzand), 7. G. van Daele (Sluis), 8. P. Thomaes (Hoofdplaat), 9. J. Provoost (Niemovliet), 10. G. de Jonge (Zuidzande). nieuw talent wat de komende ja ren moet rijpen. Mocht ze onver hoopt de raad toch niet halen dan zal ze als fractievolger onge twijfeld veel ervaring opdoen, vernacht Oggel. De confessionelen hebben hun programma nog niet helemaal rond, maar het jeugdpreventie- beleid zal opnieuw een van de speerpunten zijn, meldt de lijst trekker. De kandidatenlijst van de Chris tenUnie: 1. Dick Oggel, Axel; 2. Cor Leunis, Terneuzen; 3. Gerry Loof-Bakker, Terneuzen; 4. Corrie Haalc-Tange Terneuzen; 5. Jaap den Doelder, Terneuzen; 6. Jack Verschelling, Axel; 7. Cees Hame link, Zaamslag; 8. Jan Bakker, Axel; 9. Huib van den Berg, Sas van Gent; 10. Corrie Simons-Fie- ret, Terneuzen; 11. Bart Dekker, Axel; 12. Peter van Westen, Zaam slag; 13. Truus van den Berg-van Dijk, Terneuzen. door Sheila van Doorsselaer HEIKANT - De dorpsraad van Heikant poetst het oude dorps plan, opgesteld in 1995, op. Met enkele aanpassingen is het plan nog steeds actueel. De dorps raad wil zich richten op een aan tal speerpunten, waaronder het dorpshart, verkeersveiligheid en de leefbaarheid. „Het dorpsplan voor -Heikant was in 1995 nog perfect en kan met weinig aanpassingen nog steeds dienst doen", zegt R. Lu- teijn, voorzitter van de Heikant- se dorpsraad. Het geactualiseer de dorpsplan vormt de blauw druk van hoe Heikant eruit moet komen te zien volgens de doipsraad en de bevolking. Om de leefbaarheid van Hei kant voor de toekomst te waar borgen, moet nog wel een hoop gebeuren. Daar zijn de inwoners het unaniem over eens. Een pin automaat wordt nog het meest gemist, maar het dorp zou ook erg gediend zijn met de komst van een buurtsuper, en even tueel een groentenkraam, eens per week. Ook de komst van een broodautomaat, zoals die in Bel gië in veel dorpen te vinden is, zagen sommige Heikantenaren wel zitten. Sympathiek Een Heikantenaar stelde tijdens de dorpsraadvergadering voor dat er in Heikant en andere dor pen met weinig voorzieningen een zogenaamde servicebus moet komen; een bibliobus waar ook geld gepind kan worden en onder andere postzegels ge kocht kunnen worden. De Hulster wethouder P. Wee- maes vindt dit idee weliswaar sympathiek, maar vreest dat dit voor Pleikant niet de juiste op lossing is. „De bibliobus is slechts een half uur in het dorp en is dan weer weg. Plet beste zou zijn het ICT-lokaal in dorps huis 't Heike uit te breiden met diensten als een pinautomaat." De verkeersveiligheid blijft een heikel punt in het dorp. De ver keersremmers die in 2003 in de Julianastraat zijn aangelegd, zorgen nog steeds voor veel dis cussie. De dorpelingen menen de as verschuivingen niks uitha len als er niet ook door de poli tie gecontroleerd wordt op snel- hei dso vertr edi ngen Het dorpshart kan volgens de be woners nog aangekleed woi met boompjes en een bankje, dorpsraad wil daarnaast opi toegangswegen welkomstl den plaatsen. De offertes van drijven zijn inmiddels bi 'Welkom in Heikant' zal bin kort op een bord prijken 1< de weg van Koewacht naar! kant, de straat van SintJ steen naar Heikant en, voor uit België komt, aan de lestraat. Op de borden \n ook activiteiten vermeld dj het dorp worden gehouden, THOLEN - Het zorgde voorf onrust in Tholen. VodaS plaatste deze week een gsm stallatie op de mast aai Schelde-Rijnweg. Weer t straling, menen buurtbewoi Bewoners van wijk Walerfi houden de gsm-mast Schelde-Rijnweg nauwlel' in de gaten. Ze zijn bang dat viders er umts-installaties hangen. Die geven 10.0 zoveel straling af als een stallatie. Providers kunnsj een bestaande mast vergunffl loos installaties hangen. De installatie van Vodatoj de vierde of vijfde. Daartj hangt in de mast ook hetu systeem van de politie enbra weer. Deze week mobiliss een aantal bewoners zich? ting de mast, vanwege een? kraan die daar bezig was. Voor de buurtbewoners isl een duidelijke zaak. Dei moet verdwijnen of worden] plaast naar een plek verderi de woonwijk. Omwonende Annemarie j Toorn houdt halverwege dflj ber een bijeenkomst voor] buurtbewoners. De gemeente is eveneens 4 nodigd. Die heeft aangegj wel te komen, maar neeroti geen standpunt in. In het eerste kwartaal van] gend jaar begint een onder? Afhankelijk van de uitffl wordt bekeken wat ze 9. doen. Van Toorn: „Ik heb gevrar ze tot die tijd geen vergu gen willen verlenen voorntö umts-masten, maar dat w*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42