Geen kind voor zwakbegaafden Het is graag of niet voor De Vries PZC PZC Zwakbegaafden Gehandicaptenartsen: alles doen om zwangerschap te voorkomen PvdA-wet verplicht prikpil aan verwaarlozende ouder 24 november 1955 donderdag 24 november 2005 door Dick Hofland Verstandelijk gehandicapten kunnen vaak niet goed voor een kind zorgen. Soms met dra matische gevolgen. Zo verdenkt de politie momenteel twee zwak begaafde ouders - niet verstan delijk gehandicapt, zoals de po litie eerder meldde - ervan dat ze hun kind zodanig zwaar li chamelijk letsel hebben toege bracht, dat het overleed. Hanne- ke Veeren, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Art sen voor Verstandelijk Gehandi capten (NVAVG), vindt dat er alles aan gedaan moeten wor den om te voorkomen dat deze groep kinderen krijgt. Gaat het dan nooit goed? „Met tweederde gaat het niet goed. Bij de rest gaat het niet goed genoeg. Hier is geen spra ke van evidente mishandeling en ook de Raad voor de Kinder bescherming hoeft zich er niet mee te bemoeien, maar over de kwaliteit van die opvoeding kun je grote twijfels hebben." Moeten we dan nadenken over een verbod op het krijgen van kinderen voor deze groep? „Als je dat zou doen, moet het ook gelden voor alle andere risi cogroepen zoals drugsverslaaf den, alcoholisten en pychiatri- sche patiënten. Willen we een sa menleving waarin de overheid bepaalt welke groepen wel en geen kinderen mogen krijgen? Ik niet." Maar wat dan? „Je moet het met deze mensen over kinderen hebben ver vóór ze er zelf over gaan nadenken. Zowel de ouders als de school moeten duidelijk maken dat we al hun dromen en idealen zoveel mogelijk waar willen maken, maar dat er grenzen zijn. Stel bijvoorbeeld ook voor dat ze eerst eens een cavia nemen. Als dat een jaar goed gaat, zien we wel verder. Veel gehandicapten zijn niet in staat zo lang goed voor een dier te zorgen en ko men er op die manier achter dat een baby iets heel anders is dan een poes waar je leuk mee kunt spelen. Of je geeft ze een robot baby, die op de gekste momen ten begint te krijsen en die je dan moet troosten en verzorgen. Een goede methode is ook ie mand op de baby van een broer tje of zusje te laten passen." Is het probleem juist niet dat de ze mensen vaak een 'houten kop' hebben? Het beklijft niet. „Dat is waar en op een gegeven moment houdt het ook gewoon op. Als iemand nauwelijks voor zichzelf kan zorgen en tóch een kind wil, zul je via een arts en liever nog via de rechter anticon ceptie moeten afdwingen. Want als je dat niet doet, dan vraag je om moeilijkheden." Dan handel je toch tegen ie mands wil? „Dat mag, als je kunt aantonen dat het in zijn of haar eigen be lang is. Maar voor het zo ver is, hebben wij als gespecialiseerde artsen al uitgebreid bekeken of iemand de gevolgen van een be slissing kan overzien. En dat al tijd in relatie tot wat er ge vraagd wordt. Als iemand kan kiezen of-ie hagelslag of pinda kaas op z'n brood wil, dan wil dat nog niet zeggen dat-ie ook bekwaam is om te kiezen of hij kinderen wil. Daarvoor moet je meer capaciteiten hebben. We gaan steeds een stapje verder." De problemen ontstaan vaak bij zwakbegaafden. Is de grens tus sen die groep en verstandelijk gehandicapten aan te geven? Verstandelijk gehandicapten met ting en goede begleiding. „Over het algemeen spreken we over verstandelijk gehandicapt tot een IQ van 75. Daarboven een kind. Een enkele keer gaat het goed, maar vaak ook niet. Hulpverleners pleiten voor betere voorlich- foto Catrinus van der Veen/GPD over zwakbegaafd, maar tot waar dat precies gaat, is moei lijk te zeggen, omdat ook de so ciale en emotionele ontwikke ling een rol speelt. Je kunt een redelijk IQ hebben en toch niet PvdA-Kamerlid Marjo van Dijken komt met een initia- tiefwet die anticonceptie ver plicht voor iedereen die zijn kind aantoonbaar heeft ver waarloosd of mishandeld. Het is niet haar bedoeling en kel zwakbegaafden en verstan delijk gehandicapten te belet ten kinderen te krijgen Het gaat om een prikpil, die doorgaans eens in de drie maanden moet worden toege diend in een ziekenhuis. Van Dijken wil het voorstel voor de zomer indienen, zodat deze over een jaar van kracht kan worden. Die tijd wil ze gebruiken om het CDA, dat nog veel beden kingen heeft, en andere Kamer fracties over de streep halen. Van Dijken: „Elk jaar komen vijftig kinderen door huiselijk geweld om het leven. En elk jaar zijn rechters genoodzaakt 7000 kinderen weg te halen bij hun ouders, omdat ze daar niet veilig zijn. Op zo'n moment zou de rechter eventueel ook anticonceptie op kunnen leg gen. Je moet daar niet mee wachten tot er doden te betreu ren zijn." Niemand hoeft een model-ouder te zijn om ge dwongen anticonceptie te ont lopen, omdat er volgens het Ka merlid altijd wel eens iets kan misgaan. Bovendien vervalt de verplichting als ouders zich verbeteren, bijvoorbeeld na be handeling van depressiviteit of een drank- of drugsprobleem. voor een kind kunnen zorgen. Zwakbegaafden zijn over het al gemeen mensen die de onder grens vormen van de 'normale' populatie en het is een grote groep. Ze hebben meestal niet op een speciale school gezeten en leven vrij onopvallend. Ken merkend is dat zwakbegaafde vrouwen vrijwel nooit met ie mand overleggen over het krij gen van kinderen, niet eens met hun partner. Meestal zijn ze in eens zwanger." Daar valt dus niets aan te doen. „Nou ja, je moet ze vooral blij ven steunen en begeleiden als ze eenmaal een kind hebben." GPD Na de arrestatie van een echtpaar dateeo by doodde (het Openbaar Ministerie gisteren dat het gaat om een zwakbeg de en niet om een verstandelijk gehandicapta paar), laaide de politieke discussie over dei plichte sterilisatie van zwakbegaafden weer De Tweede Kamer is verdeeld. Staatssecreti Ross van volksgezondheid (CDA) ziet te vee! ken en ogen. Zij geeft de voorkeur aan een 'onta digingsbeleid', maar kan tot dusver niet goedj geven hoe dat eruit zou moeten zien. Hulpn ners geven toe dat ontmoediging in de prj niet haalbaar is. Zij hebben de zwakbegaafde ren meestal ook begeleid voordat die ouders 1 den en kiezen vaak hun kant als het misloopt] de kinderen. Inmiddels staat vast dat het hier om een omvai rijk probleem gaat. Deze zomer werd bekend de zorg voor kinderen in tienduizenden gezin met verstandelijk gehandicapte of zwakbegs ouders ernstig tekortschiet. Zij worden venrj loosd, mishandeld of seksueel misbruikt. Volg hulpverleners is de problematiek ernstiger dan nu toe naar buiten is gekomen. Toch valt er begrip op te brengen voor de teru^ dendheid die staatssecretaris Ross aan de dagi Gedwongen anticonceptie is een enorme ink op de persoonlijke levenssfeer. Deze ingreepj momenteel alleen bij mensen die wilsonbetoi zijn; die het denkniveau hebben van een kind de gevolgen van het al dan niet gebruik vanai conceptie niet kunnen beoordelen. Als eenIQi 85 als grens wordt aangehouden, dan zijn erin derland meer dan een half miljoen verstandi gehandicapten. Uit onderzoek blijkt dat heli gaat bij twee op de drie ouders met een versta lijke handicap. Een algemene maatregel van dwongen anticonceptie zou dus ook 3e ai rant-ouders treffen bij wie het wél goed gaat De PvdA komt met een wetsvoorstel dat opi compromis lijkt: alle moeders die hun kind era hebben verwaarloosd of mishandeld, moeteni den gedwongen tot het gebruik van anticoncec middelen zodat nieuwe zwangerschappen won voorkomen. Dit voorstel heeft veel weg van hets donken kalf en de gedempte put en controle li nauwelijks uitvoerbaar. Maar het is wel eenci crete stap naar een brede aanpak van kindenu handeling; iets wat Ross achterwege laat. Bon dien legt dit voorstel de uiteindelijke beslissu? de rechter, zodat de betrokken kinderen mind» hankelijk zijn van falende hulpverleners. I Hij kreeg onschuldigen uit de ge vangenis, spoorde een ontvoer der van Heineken op in Para guay, bemiddelde bij een gijze ling en verdreef prins Johan Fri- so met Mabel uit het Koninklijk Huis. Nu richt misdaadverslag gever Peter R. de Vries zijn pij len op het Binnenhof, dat vol zou zitten met hypocrieten en pennenlikkers. De Partij voor Rechtvaardigheid, Daadkracht en Vooruitgang (PRDV) moet daar verandering in brengen. dor Frank Hendrickx Een ingelijst shirt van Ajax hangt prominent in het kan toor van Peter R. de Vries. Het is gesigneerd door Jari Litma- nen. De moeilijk te doorgron den Finse voetballer kreeg faam door op beslissende momenten zijn hoofd koel te houden. Kalm blijven, helder nadenken, geloven in de overwinning, dat probeert De Vries ook te doen, nu de opiniepeilingen voor zijn Partij voor Rechtvaardigheid, Daadkracht en Veiligheid (PRDV) zorgwekkend zijn. Hij loopt niet met bloeddoorlopen ogen door het pand op het Hil- versumse mediapark en begint ook niet opeens te schreeuwen tegen zijn medewerkers: „We moeten iets doen! Op 16 december zal duidelijk zijn of de PRDV zal zijn of niet zal zijn. De enquêteurs van TNS Nipo leggen dan voor de laatste keer de stelling voor of De Vries een politieke aanwinst is en dus naar Den Haag moet. Als 41 pro cent instemt, gaat de misdaad verslaggever naar Den Haag. Momenteel vindt slechts circa 25 procent hem een aanwinst. Als dat zo blijft, staakt hij zijn pogingen. „Hoewel van de huidi ge 150 Kamerleden er 140 waar schijnlijk niet eens die 25 pro cent halen", aldus De Vries. Het is graag of niet. De Vries zal niet nachtenlang in zijn kussen bijten als zijn politieke carrière in de knop wordt gebroken „Mijn bestaan stort niet in." Dat moet niet worden opgevat als arrogantie of ïjdelheid of Vrijblijvendheid. „Ik ben juist heel onbevangen, dat is mijn kracht. Als ik mijn leven voor de komende tien jaar ga veran deren, wil ik alleen weten of mensen daar op zitten te wach ten. Meer politici zouden zich die vraag eens moeten stellen." Een misdaadverslaggever en Peter R. de Vries wil de mensen niet naar de mond praten. kijkcijferkanon die een gooi doet naar de politieke macht. Het lijkt een scenario voor een labiele democratie in Zuid-Ame- rika, waar soapsterren en zan gers de politiek er even bij doen. Peter R. de Vries is echter heel serieus. Hij wil geen Hadjeme- maar zijn of Boer Koekoek. Dat blijkt tijdens een politiek café in Den Haag. „De Vries is de re delijkheid zelve", zegt een deel nemer bijna teleurgesteld. De man vraagt zich af of Peter het wel redt met zo'n houding, want de kiezer wil spektakel in de stijl van Fortuyn. De Vries haalt zijn schouders op. „Ik ga me zelf geen geweld aan doen." Hij wil betrouwbaar en duidelijk zijn en de mensen niet naar de mond praten. Dat is nu net wat hem stoort aan de po litiek, de hypocrisie, de pennen- likkerij en het gekonkel in ach terkamertjes. Politici die niet overtuigen moeten worden afge straft in een referendum. De Vries' proclamatie is geen Sinterklaaslijstje. Hij denkt dat hij de kiezer kan overtuigen van programmapunten als het af schaffen van het bijzonder on derwijs, het inperken van het Koningshuis en het verhogen van de pensioenleeftijd. Dat het budget voor Ontwikkelingssa menwerking verhoogd moet wor den, is ook een hard punt. „Het is onze morele plicht", zegt De Vries tegen het publiek in het ca fé. Hij krijgt er de handen niet voor op elkaar, maar makkelijk scoren wil De Vries niet. Zijn stijl is kort, zakelijk en sober, een beetje zoals Litmanen voet balde. Tijdens een interview in zijn werkkamer weigert hij uit te halen naar de ministers Don- ner van Justitie ('ik waardeer hel dat hij geen apekool ver koopt om de publieke tribune te plezieren') en Verdonk van Inte gratie ('het is te makkelijk om kritiek te spuien als je zelf niet die zware verantwoordelijkheid hebt'). Aan scherpslijpers als Wilders en Hirsi Ali heeft hij juist een hekel. „Die kan ik niet serieus nemen. Ze gooien alleen maar olie op het vuur, in plaats van op de golven." Een feestnummer is De Vries niet, laat staan een variété-act, erkent de voorzitter van de PRDV, oud-politiewoordvoer der Klaas Wilting, „Peter mag van mij wel wat vrolijker wor den. Dat hij zo ernstig over komt, komt misschien ook door programma dat hij maakt. Daar valt nu eenmaal weinig bij te la chen. In de omgang is hij juist een heel humoristische man." Voor Wilting is het voorzitter schap een deeltijdbaan. Hij maakt momenteel furore met een interviewprogramma op TV Flevoland, zit twee keer per week in het SBS-programma Ac tienieuws, geeft lezingen en werkt in deeltijd bij kredietver lener Dirk Schennga. Druk, druk, druk, kortom. „Het is 99 procent zeker dat ik niet op de lijst ga staan." Trekker Wilting zit in restaurant Jan Ta bak in Naarden, de plaats waar hij maanden geleden De Vries benaderde om een nieuwe poli tieke beweging te starten. Hij foto Ed Oudenaarden/ANP richtte met Jan Nagel Leefbaar Nederland op en had ooit Wil ting op het oog als lijsttrekker. „We wisten dat er maar één poli tieke trekker was in Nederland en dat is Peter R. de Vries," zegt Wilting. „Daarom hebben we contact met hem gezocht. Peter wilde meedoen, maar alleen als er voldoende steun was in de sa menleving." Hij hoopt dat het lukt. Het is in zijn ogen hoog no dig dat er een frisse wind gaat waaien in Den Haag. Wilting weet nog dat Kamerleden 'in rot ten van vier' naar Amsterdam kwamen om inzicht te krijgen in de drugsproblematiek. „Dan za gen ze hoe mensen crepeerden van dat spul, maar het enige wat telde was of er media wa ren. Op de weg terug hadden ze het alleen maar over hoe hoog ze op de lijst stonden." Het is de gedeelde afkeer van de oude po litiek en de weerzin tegen nieu we rechtse populisten als Geert Wilders en Hilbrand Nawijn. die leidden tot de PRDV. Veel stelt de partij nog niet voor. Er is een driekoppig bestuur met Wilting (voorzitter), Nagel (se cretaris) en De Vries en er is staf chef Peter C. Schouten, de tot de islam bekeerde ex-miljonair ('ik ben van plus vijftig miljoen naar nul gegaan') en tevens bes te vriend van de lijsttrekker. Verder bestaat de partij bij de gratie van de media. De Vries komt overal binnen, van Nova tot Andries Knevel en Barend en Van Dorp. Andere nieuwko mers kunnen slechts dromen van dergelijke aandacht. Toch is de 41 procent in de pei lingen ver weg. Dat valt tegen, erkent Jan Nagel, volgens velen de grijze kardinaal achter de PRDV. „Ik heb veel ervaring," zegt hij zelf. „Soms is er een beetje regie nodig. Daar is toch niks op te gen? Het laatste woord heeft Peter. Hij moet uiteindelijk de beslissing nemen." Het wordt volgens Nagel moeilijk om de sprong te maken van 25 procent naar 41 procent. „Moeilijk, maar niet onmogelijk." De Vries moet nog een paar keer me dia-breed in de belangstelling komen, bijvoorbeeld bij de pre sentatie van een plan voor ter reurbestrijding. Misschien moet er minder nadruk komen te lig gen op de programmapunten en meer op de mentaliteitsverande ring die De Vries teweeg kan brengen. „Dat is mogelijk nog een beetje onderbelicht," meent Nagel. „Peter kan de boel opschudden, een luis in de pels worden." De tijdsdruk is echter enorm. „Ide aal is het niet. Bij Fortuyn duur de het ook maanden voordat hij boven de vijf zetels uitkwam." Nagel haalde ooit Pim Fortuyn binnen als lijsttrekker van Leef baar Nederland. Na een paar maanden gingen ze weer uit elkaar. Dat zal met De Vries niet gebeuren, verwacht Nagel. „Bij Fortuyn maakte het op een gegeven moment niet meer uit wat hij zei. Toen dui zenden mensen stierven in Bang ladesh, zei Pim dat ze maar de dijken hadden moeten verho gen. Toch vond iedereen hem een fantastisch typ." Prestaties De Vries is stabieler, minder wis pelturig. „Peter heeft echt iets bijzonders gepresteerd. Hij heeft in zijn eentje zaken opge lost, die machtige apparaten als politie en justitie niet konden oplossen. Zo'n man heeft bijzon dere capaciteiten." GPD BRUID - Prins Rainier III van Monaco vertrekt vandaag per boot vanuit Le Havre naar de Verenigde Staten, op zoek naar een bruid. SPRINGSTOF - Een winkelier in Colorado heeft de man her kend die een bom zou hebben geplaatst in het vliegtuig waar mee zijn moeder met 43 andere passagiers neerstortte. Hij had ongeveer 20 staven dynamiet bij hem gekocht. AARDAPPELS - Een Souburg- se boer heeft een boete van 70 gulden gekregen omdat hij aardappelen verbouwd had op een stuk-land- dat- volgers vruchtwisseli ngsvoonchrift daarvoor niet gebruikt ma worden. De grond was d( herverkaveling geëgalisa en lag er mooi bij. De bi gumenteerde dat de gro nu boven lag, 'in geen hond jaar zon of maan ha en dus geen kwaad kon. aardappeloogst was inderti vrij van ziekte geweest. MIDDENSTAND- De Midi burgse middenstanders i een permanent samens kingsverband begonnen. D is, activiteiten te voeren die pers trekken. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (ad)unct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel" (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel- (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail" redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail- web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgi'o per maand: 20,55 per kwartaal: 59,75 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt et" toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW I Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uit9<" overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ei de Regelen voor het Advertentiewea* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 ui Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel- (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintje») Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroersiw^ Tel' (076)5312277 Fax. (076)5312274 Internet: v «.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een be: (abonnementenjadministratie en om u te (laten) informeren ovi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door de derden. Als u op deze informatie geen pnjs stelt dan kunt u dit set- zersservice. Postbus 314460 AA Goes Wegener-concern- ft dat wordt gebruikte u relevante dien"" Behoort tot *£l* WGGGNGR ti»*5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4