Sluiting brandweerpost onveilig geef om dit kind PZC Wapenschild van achterkleinzoon De Ruyter 3 4 it 10 IlilfiriNF/lRCTEK ZIJN HET CEI/OLC l/AN DIABETES 0 1 T unnelbrandweer kan minuten winne giro 7 800 800 Oud-commandant vreest lange aanrijtijden zonder kazerne Kerkwerve Granaten tot ontploffing gebracht donderdag 24 november 2005 door Marcel Modde KERKWERVE - De veiligheid van de inwoners van Kerkwerve blijft ook na sluiting van de plaatselijke brandweerkazerne gewaarborgd, aldus wethouder A. Croné. Het gebied is volgens hem vanuit de posten Zierikzee, Brouwershaven of Dreischor goed te bestrijken. „Beter in ie der geval dan bij sluiting van een willekeurige andere post de situatie zou zijn geweest." Het collegebesluit de blusgroep Kerkwerve op te heffen en zo jaarlijks 65.000 euro aan kosten uit te sparen heeft, zoals ver wacht. in het dorp tot commotie geleid. Eerder deze week kondig de brandmeester J. van de Velde al een 'mobilisatiecactie' onder al zijn dorpsgenoten die door de sluiting worden geraakt in een poging het nog te nemen raads besluit te beïnvloeden. Volgens Van de Velde is de beoogde be zuiniging een druppel op de gloeiende plaat op het totaal van zeven ton dat moet worden opgebracht en dat is de veilig heid van het dorp niet waard. Bovendien valt sterk te betwijfe len of dat financiële resultaat wordt gehaald, omdat een aan tal van de veertien vrijwilligers zullen overstappen naar omlig gende blusgroepen en de kosten voor hun opleiding en vergoedin gen dus blijven bestaan. Onacceptabel Van de Velde kreeg gisteren steun van dorpsgenoot en oud-commandant J. van Lange raad van de brandweer Mid den-Schouwen, die het voorne men 'ondoordacht, onaccepta bel en een slechte zaak' noemt. Van Langeraad haalt aan dat de huidige aannjtijd maximaal ne gen minuten is. Wanneer het spreidingsgebied van Kerkwer ve uit omliggende plaatsen moet worden bediend, zal het in een aantal gevallen zeker vijftien mi nuten duren voordat de brand weer ter plaatse is, voert de oud-commandant aan. „Waar door het veiligheidsrisico voor mens en dier sterk wordt ver groot. Wie is er dan verantwoor delijk als het om mensenlevens gaat? Wie betaalt de eventuele schadeclaims als er niet binnen de uitruk- en rijdtijd is geble- ven?"Croné erkent dat de lande lijk bepaalde limiet straks met maximaal twee minuten wordt overschreden en dat daarmee het percentage tijdoverschrijdin- gen over het gehele eiland geno men stijgt tot twintig procent. Nog steeds acceptabel, vindt het college. De veiligheid is daar mee niet in het geding, wijst de wethouder op de nabijheid van andere posten. „Wanneer je moet besluiten tot het terugbren gen van het serviceniveau van de hulpdienst, ben je altijd kwetsbaarder. Met sluiting van een kazerne wordt het peil van de voorzieningen er niet beter op, dat is zo. Maar omdat we in het kader van de bezuinigingen vonden dat we ook op dit vlak toch iets moesten doen, heeft op heffen van de post Kerkwerve op het totaal van de veiligheid gezien de minste impact." Van Langeraad zet vraagtekens bij de voorgespiegelde 65.000 eu ro besparing en vraagt zich af waar dat cijfer vandaan komt. De kazerne is afbetaald, de brandweerwagen kan nog jaren mee en de veertien vrijwilligers kosten de gemeente inclusief op leidingen jaarlijks twintigdui zend euro, rekent de oud-com mandant voor. Hij ziet meer heil in een besparing op de beroeps krachten van de brandweer Schouwen-Duiveland. Croné bestrijdt dat de bereken de besparing natte vingewerk is. De overplaatsing van vrijwilli gers is volgens de wethouder al doorberekend en dus is de wel degelijk 65.000 euro reëel. „Dat zullen we misschien niet meteen in het eerste jaar bereiken, maar kort daarna toch zeker wel." De opbrengst uit de verkoop van de kazerne komt daar nog eens bo venop, stelt de wethouder. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ornament van het pand van Funtastic aan de Nieuwendijk in Vlissingen is gerestaureerd en wordt donderdagochtend hoog tegen de gevel te ruggeplaatst. Uit onderzoek is gebleken dat het een wapenschild is van Johan Wil lem Parker en zijn echtgenote Jacoba Ma ria van Bueren. Zij trouw den op 9 februa ri 1745. Parker was een achterkleinzoon van Michiel de Ruyter. Het wapenschild was in erbarmelijke staat toen restaurateur Riaan Rijken uit Middelburg het een jaar geleden onder ogen kreeg. „Het hout was op veel plaat sen weggerot en er zaten gaten in. Enkele onderdelen waren bijna hun vorm verlo ren. We moesten kopieën maken van on der andere de leeuw, het paard en de kroon." Bij een reguliere schildersbeurt van het pand vorig jaar werd duidelijk dat het or nament ondeskundig was gerestaureerd. Veel sneller dan voorspeld, moest het wa pen opnieuw gerestaureerd worden. „Schilders zagen het van dichtbij en schrokken van de slechte staat waarin het verkeerde. Als de eigenaar, Loontjes, toen niet meteen had ingegrepen, zou de tekening van het wapen na twee jaar ver loren zijn gegaan." Deze keer is niets aan het toeval overgela ten. Rijken raadpleegde de Vlissingse his toricus J. Hangoor, omdat de restaura teur de oorspronkelijke kleuren op het wapen wilde aanbrengen. Hangoor en Rijken gingen terug in de tijd om ook de herkomst van het wapen te achterhalen. Ware herkomst Lange tijd werd gedacht dat het orna ment zestiende- of zeventiende-eeuws is. In sommige kringen bestond het vermoe den dat het afkomstig was uit de spiegel van een oorlogsschip. En omdat het orna ment ook het wapen van Michiel Adriae- nsz de Ruyter bevat - een geharnaste rui ter te paard met in zijn rechterhand een zwaard geheven - werd het in relatie met De Ruyter gebracht. Ruim tien jaar gele den kwam naar buiten dat het het fami liewapen moest zijn van De Ruyter en zijn derde vrouw Anna van Gelder (1614-1685) „Maar al deze theorieën zijn niet waar. Over mooie dingen doen vaak de mooiste verhalen de ronde. Dit wapen is pas na 1745 vervaardigd en het is van een achterkleinzoon van De Ruyter. Van de familie Van Bueren is weinig meer be kend dan dat zij in Veere en Middelburg heb6en gewoond." Rijken heeft met twee zoons circa zeshonderd uur aan de restau ratie gewerkt. Het paard is gemaakt van redcedar. „Voor alle nieuwe onderdelen hebben we die houtsoort gebruikt", zegt Rijken. „De rode kleur vermiljoen heb ben we zoveel mogelijk nagebootst en bladpalladium geeft de zilverkleur. Het bladgoud zal lang blijven blinken. Ik geef 15 jaar garantie op het houtwerk en op het schilderwerk 5 jaar." E. Rijken bekijkt het gerestaureerde gevelornament. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf BORSSELE - Soms kan een op lossing heel simpel zijn. Zo kan de brandweer uit Borssele één tot twee minuten eerder in de Wcsterscheldetunnel zijn, als één van de te passeren slagbo men naar de tunnelweg voor taan automatisch kan worden geopend. En dat gaat eind janua ri gebeuren. De NV Westerscheldetunnel, de exploitant, heeft lang tegen de investering aangehikt, omdat die behoorlijk in de papieren ging lopen. „Tegen een half mil joen euro in eerste instantie", al dus voorlichter I. de Moor. Op verzoek van hulpdiensten is on langs nog eens een berekening gemaakt. Die bleek gunstiger uit te vallen, op 125.000 euro. De met de hand te bedienen slag boom die wordt gevolgd door een tweede, wél geautomatiseer de slagboom, moet voorkomen dat andere weggebruikers dan hulpdiensten via deze toegang gratis in de tunnel kunnen ko men. De Borsselse brandweer rijdt door de polder naar de toe gangsweg, waar, verklaart een vrijwillige brandweerman uit Borssele, iemand uit moet stap pen om de vergrendeling van de slagboom te halen en de slag boom omhoog moet worden ge daan. Dat kost tijd. De vrijwillige brandweerman - 'liever geen naam' - wijst er ook op dat dit jaar geen oefening in de tunnel is gehouden. „Wij heb ben vorig jaar wel geoefend", vertelt hij, „maar dat moest per se 's nachts tussen één en twee uur. Wij hebben toen als vrijwil ligers gezegd 'dat doen we één keer en dan nooit meer'. Zo'n oe fening kun je op alle tijden van de dag houden, maar het tunnel- bedrijf wil het 's nachts, omdat er dan weinig verkeer is. Dat is een economisch verhaal." De Borselse brandweer heeft dit jaar overigens wel geoefend, in een oefentunnel in Zwitserland. Voor 2006 is een oplossing ge vonden. Een oefening is gepland in maart vanaf 22.00 uur. De brandweer heeft dit jaar af gezegd, aldus tunnel voorlichter De Moor. Hij bevestigt dat de NV Westerscheldetunnel een voorkeur heeft voor oefetj de nachtelijke uren, omdj het minste oponthoud voor het verkeer. De brandweerzorg voor nel is extra onder de aa3 gekomen door een vorigej gepresenteerd onderzoek t| rekenkamer van de BorselJ meenteraad. De brandwi niet in staat de vastgesl rijtijd bij een ongeval in nel te halen, luidde dé VROUWENPOLDER Op strand bij waterwingebied! jezon zijn gisteren drie gn tot ontploffing gebracht. Ze maakten deel uit vanee tij van twintig explosien afgelopen week op het laa Bram Lampert in Koudd zijn gevonden. Die had« drie granaten in zijn pk, zag er een vierde naast li „Toen heb ik de politie ma beid." Geschrokken is hij „Ik heb drie bunkers op land staan en vind wel ker wat. Meestal is het beton." Roger de Laat van de E( heel wat gewend. Het is zij gelijks werk om explosies te sporen en op te ruimen is hij onder de indruk vat meting van de Koudekerks naten. „Zulke grote granaï men we niet vaak tegen hebben een doorsnee vant! timeter, zijn negentig ces! ter lang en wegen per stuli veer 140 kilo. Ruim van dat gewicht is springs De granaten zijn volge Laat door de Fransen ga en stammen uit de Eeir reldoorlog. De Duitsers ze in de Tweede Wereld gebruikt. De EOD zochl en vond uiteindelijk twit naten. Zeventien exe waren nog iets groter, m; der gevaarlijk. Zij kond de EOD worden af ge voer OORZAAK-DIABETES Het speciale fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkel ingslandf Manisha (9 jaar) Het Liliane Fonds helpt kinderen zoals Manisha; kinderen die zonder steun geen kans maken op medisö of sociale revalidatie. Helpt u mee? Manisha uit Nepal kon dooi een verlamming niet goed lopen. Na een operatie loopt ze nu een stuk beter met een beugel. Later wil ze graag dokter worden maar nu vinè ze het vooral leuk om te zin# en te dansen. Het Liliane Fon betaalt 128,49 voor haar revalidatie. Stichting Liliane Fonds Havensingel 26 5211 TX 's-Hertogenbosch T 0800 7 800 800 (gratis) www.lilianefonds.nl voorlichting@lilianefonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36