Nieuwe enquête over muziektent Karretje geeft ouderen de vrijheid terug PZC Wapenschild van achterkleinzoon De Ruyter VVD wakkert vuurtje Wilhelminahuis aan 15oogaard mf Dringen voor de rollatorkeuring Overvaller zeven maanden cel in Conflict over aanleg van golfbaan SP doet weer mee aan verkiezingen Koningsbrug even dicht Automobiliste raakt van de weg ichting Dunya tnst eigen pand Vlissingen loetinge sterk verdeeld over plan dorpsvereniging OCCASION FESTIJN HEEL ZEELAND donderdag 24 november 2005 b 13 door Frank Balkenende GOES - De WD-fractie wil van het Goese college van burge meester en wethouders weten waarom het gemeentesecretaris C. Maas niet in bescherming heeft genomen tegen een bewe ring van PvdA-fractievoorzitter H. Hoogerland. Hoogei'land wordt er in de amb telijke en bestuurlijke top van het Goese stadskantoor van be ticht zich met de aanbesteding van de verbouwing van het Wil helminahuis in Wilhelminadorp te hebben bemoeid. De PvdA-er, die sinds oktober secretaris is van de Stichting Wilhelmina huis in Wilhelminadorp, ont kent die beschuldiging. De aan besteding zou hebben plaatsge vonden lang voordat hij secreta ris van het Wilhelminahuis werd. Hoogerland zei onlangs in deze krant wel te weten uit wel ke monden de 'onzinverhalen' over vermeende belangenver strengeling komen. Hij noemde daarbij de naam van gemeente secretaris Maas. De VVD stelt daar nu vragen over. De fractie wil weten waarom het college de gemeentesecretaris niet in be scherming heeft genomen tegen deze 'publieke aantijging'. Ook wil ze weten of - in het geval dat Hoogerland het bij het rechte eind heeft - er beweringen zijn gedaan in 'de beslotenheid van de collegevergadering'. Als dat zo is, wenst de WD graag te we ten wie Hoogerland daarvan op de hoogte heeft gebracht. Overigens acht de WD het een plicht van een gemeentesecreta ris om 'vermeende verkeerde be steding van overheidsgeld in het college aan de orde te stellen'. De liberalen vragen verder of de integriteit van de gemeentesecre taris boven elke twijfel verhe ven is, en zo ja, waarom het col lege die twijfel niet wegneemt. Advertentie Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering MIDDELBURG. Korendijk 34, tel. 0118-650024 VLISSINGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 www.verfmarktboogaard.nl Hoewel bejaarden er niet ruig mee omga; door Mieke van der Jaqt KAPELLE - Het loopt storm. In de bin nentuin van zorgcentrum Cederhof in Kapelle verdringen zich de rollatorbes tuurders voor een gratis keuring. Been hakker Revacore uit Kapelle, leveran cier van rollators, rolstoelen, aangepas te zit- en slaapmeubelen en zogenaam de adl-artikelen, heeft het er druk mee. Waar de rollator met wat sleutelen weer veilig kan worden gemaakt, ge beurt dat. Het kan ook voorkomen dat het hulptuig mee moet voor reparatie in het atelier. Maar vaker gaat er meteen een hele nieuwe mee. Hoewel de oude ren er echt niet ruig mee omgaan, slij ten rollators nog sneller dan schoenen. Het lijkt wel of alle bejaarden tegen woordig een lichtmetalen loopkarretje voortduwen. Is het net zoiets als een beugel? Je bent niet jong als je gebit niet gecorrigeerd wordt, en niet oud als je nog gewoon kunt lopen? ,,Nee hoor, zegt Cathrien E verdijk van Beenhak ker, „ouderen beginnen eerder te laat aan een rollator dan te vroeg. Het zou heel wat gebroken heupen schelen, als mensen zich op tijd neerlegden bij de noodzaak van een hulpmiddel bij het lo- pen." L, slijten rollators sneller dan schoenen. Ook de rollator-gebruikèrs in de rij vre zen niet voor functieverlies. Het is waar: zonder hun bolide durven ze niet meer naar buiten. Maar toen ze hem nog niet hadden, gingen ze helemaal niet naar buiten. Het ding stelt hen in staat een zo groot mogelijke mobiliteit te behouden. „Ik kom veel verder dan voorheen", zegt de dame die er maar even bij is gaan zitten. „In geen jaren was ik in Goes op de markt geweest, durfde ik niet. Met mijn rollator ga ik nu haast elke week. Ze kijken wel naar je, hoor. Weer zo'n lastig ding tussen de kramen. Kan me niks schelen. Ik heb er een groot stuk vrijheid mee terug." Vrijheid Bij Beenhakker zijn ze gespecialiseerd in die vrijheid. Het is hun handelswaar. Sta-op-stoelen, elektrische hoog-laag-bedden, rolstoelen en spul len die het algemeen, dagelijks leven (adl) vergemakkelijken voor mensen die een handicap hebben. De hele santekraam staat en ligt uitge stald in de binnentuin van Cederhof. Be stek met dikke heften, lichte scharen die terugveren, makkelijk te hanteren scheeflepels en messen met een heft dat in een hoek van zestig graden op het lemmet staat. Je kunt het allemaal pro beren en het blijkt erg handig. Kabeltjes Maar de meeste klanten komen toch voor de rollator en ook daarin is het aan bod groter dan je zou denken. De nieuw ste modellen zijn lichter en luxer en er is beter nagedacht over het ontwerp. Zo wapperen bij de nieuwste rollators de remkabeltjes niet meer alle kanten op. Met die kabels blijven rollatorgebrui- kers, als het druk wordt, gemakkelijk achter eikaars remmen hangen met als gevolg losgeschoten remmen en al het onveilige ongemak van dien. Nu hebben bejaarden niet voor niets een heel leven lang vindingrijk proble men opgelost, gezinnen grootgebracht en niet zelden handenarbeid verricht. De meeste rollatorklanten in Cederhof hebben de kabeltjes bijeengebonden met een touwtje, zodat ze elkaar onge- foto Willem Mieras hinderd kunnen passeren. Daar hebben ze geen nieuwe- voor nodig. Rollators zijn er van tachtig tot wel zes honderd euro. Ze worden betaald door de ziektekos tenverzekering, althans de 'goedkoop ste, doelmatige oplossing' van het pro bleem. Dat komt dikwijls neer op een vergoeding van tachtig tot honderd eu ro. Wie een duurdere wil: lichter, moder ner met meer handigheidjes, toeters en bellen, kan zelf het verschil bijbetalen. Voor speciale rollators: extra brede - voor zware mensen of witte - voor blin den, willen de ziektekostenverzekerin gen nog weieens extra in de buidel tas ten. Wie aan een rollator toe is, moet eerst bij de huisarts of specialist een formu lier met een verwijzing vragen. De ver zekeraar neemt dan een leverancier in de arm, die de klant uitnodigt voor een passing. De leverancier past, meet en maakt een offerte. Pas met die offerte beslist de verzekeraar of de rollator wordt vergoed. Omdat de meeste gewone rollators uit voorraad leverbaar zijn en met weinig handgrepen op maat kunnen worden ge maakt en aangepast, laat de levering vervolgens niet zo lang op zich wach ten. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Hulst bleef giste ren voor het hekje van de Middelburgse rechtbank ontken nen een overval op een winkel in Terneuzen te hebben ge pleegd. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis had echter sterke aanwijzingen dat hij de dader was. Zij veroordeel de de verdachte voor afpersing en een winkeldiefstal tot zeven maanden cel. Aan het slachtoffer moet hij 250 euro smartengeld betalen. De medewerkster van de winkel in Terneuzen werd op 21 oktober onder bedreiging van een mes gedwongen 320 euro aan de overvaller af te geven. De man ging er met de buit op zijn fiets vandoor. De win kelmedewerkster had een goed signalement van de over valler gegeven; een kleine man zonder tanden en met een Duits accent, De politie wist naar aanleiding van het sig nalement en de verklaringen van de vrouw naar wie ze moesten zoeken Een kwartier na de overval hielden agen ten de aan drugs verslaafde man aan. Bij de fouillering werd het exacte bedrag van 320 euro gevonden. HULST - De gemeente Hulst is boos over plannen van Terneuzen voor de aanleg van een golfbaan, gecombi neerd met de bouw van een aantal recreatiewoningen. Het plan lijkt als twee druppels water op het plan Perk- polder, vreest burgemeester J. F. Mulder. „Onze creativi teit lijkt overgenomen." „Als de plannen serieus zijn, ga ik ervan uit dat Terneuzen met ons gaat overleggen", zegt Mulder. Hulst vergelijkt het Terneuzense plan met dat van Perkpolder (tweehonderd vakantiewoningen, hon derdvijftig huizen en de aanleg van een golfbaan). MIDDELBURG - Bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart kan in Middelburg weer gestemd worden op de So cialistische Partij (SP). De fractie heeft haar kandidaten lijst opgefrist met 'nieuwe mensen'. Peter van Hekken voert de lijst aan. Hij wordt ook beoogd fractievoorzitter. Jurgen Vos, die voorzitter is van de socialisten, staat op nummer vier. „Onverkiesbaar", zegt hij zelf. „Want we gaan uit van twee zetels, net als vier jaar geleden. Ik hoop dat we die terugverdienen." Vier jaar geleden kwam de SP met twee zetels uit de verkiezingen. Na ongeveer twee jaar viel de politieke partij uit elkaar. VLISSINGEN - Vandaag wordt de nieuwe brug bij de Ko ningsweg in Vlissingen tussen 10.00 en 11.00 uur afgeslo ten voor verkeer in beide richtingen. Er wordt dan proef gedraaid met de brug. De oefening is nodig omdat volgen de week een jacht bij Amels jachtbouw het Dok moet wor den ingevaren. Het jacht wordt aan de kade van de Dok haven afgemeerd om te worden afgebouwd. WATERLANDKERKJE - Een 20-jarige automobiliste uit Oostburg is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval in Waterlandkerkje. De vrouw raakte de macht over het stuur kwijt toen ze slipte door slik op de weg. Ze sloeg twee keer over de kop. De Oostburgse is bij de huisartsen post behandeld voor klachten aan haar nek en arm. 1HEEKAQFIVITEITEN «WEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: jrensoos; fELLE - Complex Groenewoud, mbad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel kissers; 10.00 uur en 12.00- 13.45 uur: 'toone, 13.00 uur: Soos, biljarten,; kBBENDIJKE - Zorgcentrum Ter i.19.30-21.00 uur: Alzheimer the- vond; tóngen - Peuterspeelzaal Ukkepuk, 15-11.15 uur: Inloopmorgen; Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart- petitie senioren; mbad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: übewegen voor ouderen, 55 plus; IAND-BATH - Dorpshuis Luctor et Srgo, 19.30-22.00 uur: Vogelten- stalling bij vogelvereniging Zang- l-ANNALAND - De Meestoof, Le- molens door Oscar Huiskamp bij nkundekring; IARDE - Peuterspeelzaal De Zeven B.09.15-11,15 uur: Open dag; IELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 'uur: Soos; biljarten en kaarten; HSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten. Bezorgklachten: BOO-0231231 •pmaandag t/m vrijdag isdurende de openingstij- len;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 ?ostbus31 «60 AA goes lel: 0113-315670 fax:0113-315669 B-mail; redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) iCornelleke Blok Wem van Dam Mieke van der Jagt Bob Paardekam toen de Vries (sport) "armen van der Werf centrale redactie fotionspark 28 ?ostbus 31 «60 AA goes Tel'- (0113)315500 f3E (0113)315669 f-mail; redactie@pzc.nl 'nternet Avw.pzc.nl c'mail: web@pzc.nl ISSINGEN - De burgemees- had het al eens gezegd: wat ilietmooi zijn als Vlissingen huis speciaal voor vrouwen [Dat is er nu, met de stich- I Dunya. Maar die wil wél eigen pand en niet een in- luurtje in een buurtcentrum. hting Dunya wil culturen sa- ibrengen. Alleen hebben de uwen nog geen plaats om dat ioen. stichting praat morgen met burgemeester, zegt bestuurs- B.Puskaric. „Van Dok heeft jaar geleden gezegd dat het ;zou zijn als in Vlissingen itouwenhuis zou zijn. Daar me haar aan helpen herin- ain het gesprek." door Edith Ramakers Lange tijd werd gedacht dat het ornament zestiende- of zeven- VLISSINGEN - Het ornament van het pand funtastic aan de Nieuwendijk in Vlissingen is ge restaureerd en wordt donderdag ochtend hoog tegen de gevel te ruggeplaatst. Uit onderzoek is gebleken dat het een wapen schild is van Johan Willem Par ker en zijn echtgenote Jacoba Maria van Bueren. Zij trouwden op 9 februari 1745. Parker was een achterkleinzoon van Michiel de Ruyter. Het wapenschild was in erbar melijke staat toen restaurateur Riaan Rijken uit Middelburg het een jaar geleden onder ogen kreeg. „Het hout was op veel plaatsen weggerot en er zaten gaten in. Enkele onderdelen wa ren bijna hun vorm verloren. We moesten kopieën maken van onder andere de leeuw, het paard en de kroon." Bij een reguliere schildersbeurt van het pand vorig' jaar werd duidelijk dat het ornament ondeskundig was gerestaureerd. Veel sneller dan voorspeld, moest het wapen opnieuw ge restaureerd worden. „Schilders zagen het van dichtbij en E. Rijken bekijkt het gerestaureerde gevelornament. schrokken van de slechte staat waarin het verkeerde. Als de eigenaar, Loontjes, toen niet meteen had ingegrepen, zou de tekening van het wapen na twee jaar verloren zijn gegaan." Deze keer is niets aan het toeval over gelaten. Rijken raadpleegde de Vlissingse historicus J. Hang oor, omdat de restaurateur de foto Lex de Meester oorspronkelijke kleuren op het wapen wilde aanbrengen. Hang oor en Rijken gingen terug in de tijd om ook de herkomst van het wapen te achterhalen. tiende- eeuws is. In sommige kringen bestond het vermoeden dat het afkomstig was uit de spiegel van een oorlogsschip. En omdat het ornament ook het wa pen van Michiel Adriaensz de Ruyter bevat - een geharnaste ruiter te paard met in zijn rech terhand een zwaard geheven - werd het in relatie met De Ruy ter gebracht. Ruim tien jaar geleden kwam naar buiten dat het het familie wapen moest zijn van De Ruyter en zijn derde vrouw Anna van Gelder (1614-1685). „Maar al de ze theorieën zijn niet waar. Over mooie dingen doen vaak de mooiste verhalen de ronde. Dit wapen is pas na 1745 ver vaardigd en het is van een ach terkleinzoon van De Ruyter. Van de familie Van Bueren is weinig meer bekend dan dat zij in Veere en Middelburg hebben gewoond." Rijken heeft met twee zoons cir ca zeshonderd uur aan de restau ratie gewerkt. Het paard is ge maakt van redcedar. „Voor alle nieuwe onderdelen hebben we die houtsoort gebruikt", zegt Rij ken. ffrFrgnk Balkenende jES - De Vereniging Dorpsbe- Kloetinge (VDK) gaat de miking via een nieuwe enquê- polsen over de vraag of er een aiektent op het Geertesplein (t komen. lorpsvereniging heeft recen- [jk al een enquête op haar in- aetpagina gehouden. De reac- sgeven aan dat het dorp ver bis over het initiatief, bleek feren in dorpshuis Amicitia, ir bestuurslid M. Vuijk van [pK de resultaten van de in- etpeiling presenteerde. Van 116 respondenten is 46 pro- t voor en 37 procent tegen, arbij komt nog een groep (14 (ent) die vreest dat een mu ilent een hangplek voor jon en wordt. De vraag is of die procent ook niet bij de tegen- isders moet worden onderge- scht presentatief él mensen vroegen zich ook af representatief de internet- quête is. Vuijk: „Net zo repre- iatief als dat we hier papier tjes neerleggen en u die invult." Twee jaar terug is tijdens een be wonersavond besloten te ondei"- zoeken of een vaste danwel mo biele muziektent haalbaar is. Die brengt leven in de brouwe rij en kan worden gebruikt voor muziekoptredens en culturele manifestaties. Ook werd afge sproken dat die wordt betaald uit het dorpsbudget (13.000 eu ro per jaar) dat Kloetinge krijgt van de gemeente. Die stemde er ook mee in dat de VDK voor de muziektent mag sparen. Inmid dels is er ruim 46.000 euro in kas. Dat bedrag is voldoende om een muziektent te laten bou wen. Het bestuur heeft sinds 2003 veel voorwerk verricht. Be stuurslid Vuijk heeft verschillen de muziektenten bekeken, on der meer die in Noordgouwe, die door vrijwilligers is ge bouwd. Volgens Vuijk zijn in Noordgouwe de protesten tegen de muziektent verstomd en om armt het dorp de aanwinst. In Kloetinge bleek dat gisteren allerminst het geval. In de zaal zaten meer tegen- dan voorstan ders. Hoewel het VD K-bestuur het liefst op de ingeslagen weg verdergaat, eisten veel aanwezi gen een nieuwe discussie over besteding van het dorpsbudget. „Moeten we eens niet iets voor de jeugd doen, bijvoorbeeld geld inzetten voor speelterreintjes?", opperden twee vrouwen. Gezien de weerstand in de zaal zegde VDK-voorzitter J. Hoste uiteindelijk een nieuwe enquête toe. Die verschijnt in 't Klusdur- pertje, het blad van de dorpsver eniging. Mocht een meerderheid van de inwoners van Kloetinge straks voor de muziektent stemmen, dan is de gemeente bereid mee te werken aan de benodigde pro cedures. Dat heeft het college van burgemeester en wethou ders dinsdag besloten. Advertentie STAAT OP Z'N KOP! HOGE KORTINGEN OP MEER DAN Bedrijfsweg 2 Vlissingen Klein Frankrijk 31 GOCS nd koopavond ^onderdag vrijdag zaterdag 24 november 25 november 26 november ):00u - 21:00u 10:00u - 21:00u 10:00u - 17:00u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31