'roductie en gebruik xtc dalen CDA wil snel actie kabinet voor jeugdbanen na afblazen van top VVD twijfelt over Afghaanse missie door opstelling VS Gimbrêre Worst-kaas-scenario van het Nederlands ierlandse drugscriminelen vervullen nog steeds sleutelrol op wereldmarkt Met de auto in huis vallen Koffer met 125.000 euro gestolen IJscoman nu legaal in Staphorst Pater Beijersbergen (96) overleden Friese gevel op New Yorks museum Teller actie Pakistan op 34 miljoen iobank komt itzorgpolis ir klanten Gestolen camera neemt diefstal op Winkelplaag blijkt nog maar 14 jaar te zijn donderdag 24 november 2005 £GEN - 'Succes is gewoon jeslie van je mind focus sing je targets'. Zinnen kim je tegenwoordig gebruiken /.onder dat ie- je vreemd aankijkt. Het j heeft zich de afgelopen (nel als taal van het zaken- de commercie en de me- spreid. rk vloeren, maar ook in de pier, zijn woorden als award, content, fun, flow, kids, lifestyle, opportunity, perfor mance, voucher en win-winsi- tuatie gewoon geworden. Het kostte Eric Tiggeler en zijn collega-taalkundige Rob Doeve, beide werkzaam bij het Taaicen trum van de Vrije Universiteit van Amsterdam, dan ook geen enkele moeite van al dat modieu ze Engels een woordenlijst te maken. Deze week verscheen hun boekje De Taalvervuilings- Award, dat als ondertitel Het Lelijkste Nederengels Ooit draagt. „Je hoeft je ogen en oren maar een week open te zetten en je hebt zo'n lijst", zegt Tiggeler. Volgens de auteurs is het bra- voure-Engels dat ze in hun boek verzamelden, vooral de taal van managers, maar ook van politi ci. beleidswerkers, marketeers en mediamensen. „Eigenlijk van iedereen die een belang heeft om te imponeren, om zichzelf en de dingen wat mooier voor te stellen dan ze zijn." Zelf zegt Tiggeler zich er ook wel eens schuldig aan te maken. Tiggeler en Doeve zagen veel door de vingers. Min of meer gangbare leenwoorden als com puter en hobby namen ze met op. Ook voor het jargon uit de it en techniek (usb-stick) en ande re sectoren (bachelors, masters) knepen zij een oogje dicht. Om dat die woorden tenminste een functie hebben. Maar dat geldt niet voor termen als auditen, bottom line, challengen, into iets zijn, low key houden, mul- tiproblemgezinnen, no go, out let, quitten, taskforce, vintage en worst case scenario, door leu kerds ook wel verbasterd tot worst-kaas-scenario. Die woor den kwalificeert Tiggeler als 'mee- en mooipraterij' De samenstellers hebben niet de illusie het Nederengels een halt toe te kunnen roepen. Tiggeler: „Nee, dat is een onstuitbare ont wikkeling. We wilden de taalge bruiker hoogstens een spiegel voorhouden. En verder deden we het natuurlijk vooral voor de fun." GPD ferdi Schrooten iTRICHT - De productie lc in Nederland is de afge- jaren afgenomen. Er wor- under laboratoria voor de die van deze synthetische ontdekt en ook de hoeveel- jn beslag genomen xtc Maar op de wereldwijde [kt vervullen Nederland- linelen nog steeds een trol- ijkt uit het rapport 'Syn- iie drugs 2002-2004' van üonale Recherche, dat gis- gepresenteerd, intal in Nederland inbe- comen xtc-pillen lag in nog op ruim zes miljoen Vorig jaar was dat een :!joen minder. Maar daar- nog steeds een kwart van totaal wereldwijd twintig inbeslaggenomen alen van Nederlandse ori- Deze tabletten zijn een van de daadwerkelijke lie. Alleen al in Neder- rorden jaarlijks tussen de i224 miljoen xtc-pillen ge teerd. Met de handel en rtie van pillen in ons land lussen de 43 en 86 mil- oro verdiend. ipplaatsen intal ontmantelde illegale lüeplaatsen, in 2002 nog ide het jaar erop naar 37. werden 29 laborato- •old. De bijkomende mi- ntreiniging is een bron Het schadelijke afval van de laboratoria, onder meer zwavelzuur, aceton en zoutzuur, wordt illegaal gedumpt. Dat ge beurt vooral in de grensstreek met België en Duitsland. Vorig jaar zijn 81 dumpplaatsen ont dekt. De jaren ei-voor schommel de dat nog rond de honderd. In Nederland en andere landen in West-Europa en Noord-Ame- rika daalt het gebruik van xtc. De pillen zijn er minder popu lair geworden in het uitgaanscir cuit, meldt het rapport. Geschat wordt dat in Nederland jaar lijks nog steeds tussen de 1,3 en 2,7 miljoen pillen worden ge slikt. Het gebruik in groeimark ten Azië, Australië, Zuid-Ameri- ka, Afrika en ook het Mid den-Oosten is duidelijk toegeno men. De eerste signalen geven aan dat de productie volgt, met hulp van Nederlandse 'experts'. Bij de wereldwijde productie van synthetische drugs spelen Nederlandse criminelen een sleutelrol. Zo zijn veelal Neder landers betrokken bij de aan schaf van grondstoffen, die voor al uit China en Oost-Europa ko men. Ook zijn Nederlanders de hoofdleveranciers van appara tuur voor de productie, van labo- ratoriumapparatuur tot tablet- teermachines. Daarnaast vervul len ze nog steeds de hoofdrol bij de productie van de synthe tische drugs, al verschuift die steeds meer naar België. De Nederlandse connecties blij ken onder meer bij opgerolde la boratoria in Duitsland, België, Suriname en Indonesië. In dat laatste land is vorige week nog een Nederlander opgepakt in verband met een ontmanteld la boratorium, dat een productieca paciteit had van een miljoen pil len per week. GPD AMSTERDAM - Een 42-jarige man moet er eeuwig spijt van hebben dat hij dinsdagmiddag in Amsterdam over straat liep met een koffer met 125.000 euro. Op de Nieuwezijds Voorburgwal griste een onbekende man het koffertje uit zijn hand. De dief rende ermee weg naar een gereedstaande blauwe personenauto waar nog een andere man in zat. Vervolgens reden de daders met piepende banden weg in de richting van het Centraal Sta tion, aldus de Amsterdamse politie gisteren. ANP STAPHORST - IJsverkopers en eigenaren van waakhon den in de gemeente Staphorst kunnen voortaan opgelucht ademhalen. Twee oude verordeningen die de verkoop van ijs op straat en het aan de ketting leggen van waakhon den verboden, zijn van tafel. Het college van burgemeester en wethouders heeft dertig tientallen jaren oude verordeningen geschrapt die bij na der inzien geen nut meer hadden, zei een woordvoerster van de gemeente gisteren. Het verbod om op straat ijs te verkopen werd in 1948 ingesteld om de snoeplust van kin deren tegen te gaan. Maar: „Er is gewoon ijs verkocht op straat", aldus de woordvoerster. Ook de uit 1952 stam mende verordening tot bescherming van de waakhond vervalt. Voorheen was het verboden waakhonden buiten de woning aan de ketting te leggen of in een hok op te slui ten. ANP WIJK BIJ DUURSTEDE - Pater André Beijersbergen, die een grote rol heeft gespeeld in de charismatische vernieu wing binnen de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk, is op 96-jarige leeftijd in Nijmegen overleden. Dat heeft de stichting Katholieke Charismatische Ver nieuwing gisteren meegedeeld. De pater marist Beijersber gen introduceerde in de jaren zeventig elementen van de charismatische vernieuwing, zoals vrij gebed en enthou siaste lofprijzing, in de retraites en gespreksgroepen die hij leidde. Hij was hoofdredacteur van het blad Bouwen aan de Nieuwe Aarde. ANP MAKKUM - Aardewerkfabriek Koninklijke Tichelaar in Makkum gaat vrijwel zeker de buitenkant van The Mu seum of Arts Design aan het Central Park in New York bekleden. De Friese fabriek heeft de mondelinge toezegging gekre gen dat ze de 3000 vierkante meter grote gevel met specia le witte keramiekplaten mag opsieren, zo liet directeur Jan Tichelaar van het bedrijf gisteren weten. „Er wordt een volledig nieuwe architectonische schil om het gebouw heen gemaakt. "ANP DEN HAAG - De actie van de Samenwerkende Hulporga nisaties (SHO) voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan heeft tot nu toe 34 miljoen euro opgeleverd. Dat bedrag is inclusief de twee miljoen euro die minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwerking heeft toe gezegd. GPD HAAG - Na de leden van IV en mensen die sporten officiële sportvereniging, au ook klanten van de nk een collectieve zorg- ring afsluiten. De Rabo- jakte gisteren haar nieu- irgpolis bekend waar de iljoen 'leden' van de bank ik van kunnen maken. Jnten moeten zich eerst 4den als lid van de bank het aanbod te kunnen ren. Volgens de bank kun- gemiddeld een korting igeveer 100 euro per jaar De bank biedt zowel op de basisverzekering ocent) als op de aanvullen zekering (10 procent) voor rbeeld tandartszorg. De is gebaseerd op de izekering van voormalig hkdochter Interpolis die deze maand een premie euro per jaar voor de polis bekendmaakte. ANP 25 •ogekend collectivisme ULVENHOUT - Twee 17-jarige jongens uit Ulvenhout zijn giste ren aangehouden voor de dief stal van een beveiligingscamera. De diefstal is op 30 oktober ge pleegd in een winkel in Ulven hout. Voordat de jongens de ca mera meenamen, werden zij door hetzelfde apparaat haar fijn gefilmd. De beelden zijn door het beveiligingssysteem op geslagen. De jongens hebben een bekentenis afgelegd. GPD door Hans van Soest DEN HAAG - Staatssecretaris Van Hoof van Werkgelegenheid moet ondanks het mislukken van de werktop met de sociale partners, snel aan de slag om meer jongeren aan het werk te krijgen. Regeringspartij CDA wil niet dat het kabinet nu op zijn handen gaat zitten. „Het is hoog tijd dat er minder vrijblijvend wordt omgegaan met de werkloosheid van jonge ren, allochtonen en WAO'ers", zei CDA'er Van Hijum gisteren in een Kamerdebat. „De econo mie en werkgelegenheidtrek ken weer iets aan. maar niet ie- dereen profiteert daar van." Een bijeenkomst tussen het kabi net, de top van de vakbeweging en de werkgeversorganisaties die gisterochtend zou worden ge houden, werd op het laatste mo ment afgeblazen omdat de bon den er geen brood in zagen. De bonden willen dat het kabinet met 150 miljoen euro over de brug komt om stageplaatsen en werkplekken te scheppen voor jongeren en goedgekeurde WAO' ers. Gisteren wilden Van Hoof en mi nister De Geus van Sociale Za ken nog niet inhoudelijk reage ren op de eisen van de bonden. Zij willen eerst concrete voor stellen zien. „Ik sluit niet uit dat er binnenkort alsnog een top wordt gehouden", aldus Van Hoof. Volgende week vindt er eerst een gesprek plaats tussen pre mier Balkenende en de sociale partners om te zien of de kou uit de lucht kan worden gehaald. Krenterig De oppositie in de Tweede Ka mer legde de schuld van het af blazen van de werktop bij het kabinet, die te krenterig zou zijn. „Als er extra geld moet ko men voor defensie, dan is dat geen probleem. Maar nu blijk baar wel", sneerde Groen- Links-Kamerlid Van Gent. CDA en PvdA willen dat het ka binet een werkgever die een jon gere in dienst neemt, twee jaar lang financieel compenseert in dien die jongere ziek wordt. Een dergelijke 'no risk-polis' bestaat al voor WAO'ers. Van Hoof zei daar echter niets voor te voelen. Volgens Van Hoof willen bedrij ven best jongeren aannemen of scholieren stageplekken aanbie den „Als het maar mensen zijn waar ze iets mee kunnen." Ne derland kent een harde kern FNV-voorzitter Jongerius (1) en werkgeversvoorzitter Wien- tjes(VNO-NCW) praten in het SER-gebouw in Den Haag na over de stukgelopen werktop tussen kabinet en sociale partners. foto Rob Keeris/ANP van 35.000 jongeren die lastig aan het werk is te helpen. Vol gens Van Hoof ligt dat deels ook aan de jongeren zelf. GPD ZWOLLE - Een nog maar 14 jaar oud meisje, dat al twee maanden vastzit in een politie cel, blijkt betrokken te zijn ge weest bij tal van gevallen van zakkenrollerij in Zwolle en Gro ningen. Het meisje, uit Eindhoven, was in augustus en september de plaag van een winkelcentrum in de Overijsselse hoofdstad. Oplettende politiemedewerkers zorgden ervoor dat het meisje in september kon worden aange houden. Eenmaal op het bureau bekende zij grotendeels haar be trokkenheid bij het zakkenrol len. In augustus en september waren op diverse locaties in Zwolle mensen het slachtoffer van leden van het vingervlugge gilde. Met name in of nabij het winkelcentrum was het vaak raak. Het meisje pinde met ge stolen passen bij pinautomaten, maar zij werd daarbij op de vide ofilm gezet. Op basis van die beelden werd zij herkend. GPD door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - De VVD wil geen nieuwe militaire missie naar het zuiden van Afghanistan sturen, als blijkt dat de VS er in Europa gevangenkampen op nahouden. Door de opstelling van de VVD tekent zich een grote meerder heid af tégen een nieuwe missie in Afghanistan. Minister Kamp van Defensie werkt aan plannen om nog eens duizend militairen naar Afgha nistan te sturen. De linkse oppo sitiepartijen in de Kamer (Pv dA, GroenLinks en SP) zijn daar tegen. De regering heeft het besluit daarover uitgesteld, nu de militaire inlichtingen dienst meent dat het sturen van militairen te gevaarlijk is. Voor de WD telt volgens Ka merlid Van Baaien 'de opeensta peling van verhalen' over de Amerikaanse schendingen van het internationale recht. Hij wees op 'de opmerkingen van vi ce-president Cheney dat de CIA zou mogen martelen' en het veto van president Bush tegen een motie van de Senaat, waarin staat dat martelen niet mag. „Wij kunnen de oorlog tegen het terrorisme niet winnen als wij geen moreel gezag hebben, en dat hebben wij niet als wij iede re keer feiten moeten verdedi gen die wij niet aanvaardbaar vinden", aldus Van Baaien. Mi nister Bot van Buitenlandse Za ken moet opheldering eisen van de VS over de Amerikaanse be handeling van krijgsgevange nen, stelde een meerderheid van WD, PvdA, D66, GroenLinks en SP gisteren bij de bespreking van Bots begroting. Ook wil de Kamer weten of de CIA in Euro pese landen tussenstops maakt met krijgsgevangenen. De WD gaat ervan uit dat de VS géén detentiekampen in Oost-Europa heeft. Maar als dat wel zo zou zijn, dan zou dat ook kunnen betekenen dat de com mando's die nu in Afghanistan helpen bij het opsporen van op standelingen, naar huis worden geroepen. Ook D66 dreigde de steun voor de huidige missie in Afghanis tan en de marineschepen in de Perzische Golf in te trekken. De partij eist de garantie van Bot dat door de Nederlanders gevan gengenomen mensen met door de VS gemarteld worden. Bot zegde na afloop van het debat toe dat bij de nieuwe missie in Afghanistan afspraken gemaakt worden over de behandeling van gevangenen. Als die ingaan tegen het internationale recht, dan gaat het niet door. GPD (Advertentie) (Advertentie) IK Kwana tLLa TE.GE.AvJ GEêF A/iE SN El- ETr TE Pr^/AjKeAJ DAMESMODE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG mum Wilt u ook wel 200,- per jaar besparen? Gratis week verblijf in luxe appartement* Als u vóór 31 december a.s. een nieuwe HR-ketel koopt of huurt, is de installatie en 2 jaar service onderhoud inclusief. Huren kan ook al vanaf 23r per maand. Bel voor een afspraak 0800 2021 of kijk op www.nuon.nl VAN DER PUT Volgens de politie sloeg de vrouw aan het einde van de straat niet af, maar reed zij rechtdoor een woonhuis binnen. De automobliste belandde samen met de fietsers in het ziekenhuis. De verwondingen van de patiënten vallen mee. foto Evert Bruinekool/GPD BUSSUM - Drie gewonde fietsers, enkele beschadigde auto's en een aan puin gereden voorpui. Dat was het resultaat van (waarschijnlijk) de black-out die een vrouw van middelbare leeftijd uit Naarden gisteren kreeg toen zij in haar auto door de Vondel laan in Bussum reed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3