Fokker F27 bestaat vijftig jaar (i Casper Hobbes weer Zeeland: Guur Trendsettend toestel vervult fans met weemoedige gevoelens Maanziek puzzel Heer Bommel en de Denktank recept Gevulde kalkoen m, donderdag 24 november 2005 SWISS^Hi^' Perfectionisme in slaapcomfort Het eerste passagiersvliegtuig van Nederlandse makelij, de Fokker F27 Friendship, bestaat vandaag vijftig jaar. Dat moet gevierd worden, want het toe stel schreef geschiedenis. door Gert van Harskamp Op 24 november 1955 ging de eerste Fokker F27 Friend ship de lucht in. Een halve eeuw later kijken nog velen met weemoed naar de kist, want het kleine toestel zette de toon voor de Nederlandse luchtvaartin dustrie. De Fokker Friendship heeft zelfs een eigen fanclub. „Fokker is altijd een levensstijl geweest", zegt Peter de Raaf, op richter van de Fokker Friend ship Association (FFA). De Raaf werkte 22 jaar bij Fokker. Dat juist de F27 zoveel nostal gie oproept, is wonderbaarlijk. „Want het is toch een foeilelijk ding", meent voormalig lucht- (Advertentie) vaartpublicist Cees Steijger. „De techniek borduurt voort op de jaren dertig, ze stamt uit het stenen tijdperk." Toch was de F27 heel belangrijk voor Fokker. In de Tweede We reldoorlog lagen de fabrieken stil. Na de oorlog loopt de vlieg tuigbouwer dus achter op de concurrentie. Fokker werpt zich op de burgerluchtvaart en ont wikkelt de F27, een passagiers vliegtuig voor 36 personen. De Friendship is het eerste vlieg tuig dat gelijmd wordt. Daar door zijn er op het metalen toe stel geen schroeven te vinden. De Raaf: „Ik weet dat techneu ten vaak laatdunkend doen over de F27, maar het is niet terecht dat zij zeggen dat Fokker voort borduurde op techniek uit de ja ren dertig. Toen maakte Fokker namelijk nog vliegtuigen van hout, linnen en staaldraad." In Nederland vliegt de F27 nog in de omgeving van vliegveld Le lystad, waar hij wordt onderhou den door Stork. Steijger geeft ondanks zijn kritiek toe dat hij naar de lucht kijkt als er in de buurt van zijn woonplaats een F27 vliegt. „Het is tenminste nog een toestel dat flink herrie maakt. Als de Friendship na dert, hoor je een hoge fluit toon." Ook al zijn technici kri tisch op het ontwerp, door de F27 werd de Nederlandse lucht vaartindustrie op de kaart ge zet. Het toestel is betrouwbaar en geliefd. Tussen 1955 en 1986 heeft Fokker bijna achthonderd exemplaren gebouwd en ver kocht, waarmee de machine in zijn klasse in de topvijf van po pulairste vliegtuigen staat. Het succes van de Friendship blaast Fokker na de oorlog let terlijk nieuw leven in. De F27 legt de basis voor grotere Fok kers 50, 70 en 100. „Dat er voor de Fokker Friendship een fan club bestaat, is in de eerste plaats nostalgie", geeft De Raaf toe. „Maar de vliegtuigen heb ben wel wat betekend." Nog steeds wordt met de Friendship gevlogen. Vooral in onherbergzame gebieden wordt het toestel ingezet, omdat het een sterk landingsgestel heeft en een korte start en landing kan maken. De Nederlandse multimiljonair Jaap Rosen Ja- cobsen, eigenaar van de beschei den Belgische luchtvaartmaat schappij VLM, wil met zijn be drijf Rekkof (inderdaa'd, Fokker achterstevoren) weer Fokkers bouwen. VLM vliegt met Fokker 5O's en zelfs KLM is geïnteres seerd in de nieuwbouw. De hernieuwde interesse komt niet uit de lucht vallen. Door de hoge brandstofprijzen staan maatschappijen te springen om zuinige vliegtuigen. GPD Een F27 boven een Hollandse polder. De Slaapvoorlichter® voor Zeeland Beestenmarkt 12 Goes Tel. (0113) 23 22 13 'Ik was met haar alleen We keken naar elkaar We spraken van de liefde Het was toch zo mooi.' (Manuela, Jacques Herb) Soms is het handig vrienden in de juiste con treien te hebben. Ik had het al eens met Pas- kal over de Heren van Amstel gehad, een poppro gramma dat werd gepresenteerd door Manuela Kemp. 'Als de gelegenheid zich voordoet, dan moet je me een keer aan haar voorstellen.' Paskal zou alert zijn, zo beloofde hij me. Ik vond Manuela destijds een van de aantrekkelijkste vrouwen die ik ooit op de Nederlandse televisie had gezien. Ik vermoed dat ze dat nog steeds is, maar wanneer ze op de buis verschijnt, zap ik meteen verder. Het is te pijnlijk haar nog te aan schouwen. Hoe kon het zover komen dat ik de aanblik van deze vrouw der vrouwen, deze lieve, diepe schat, Meindert Inderwisch niet meer kon verdragen? De reden wordt uiteen gezet in het nu volgende faalverhaal. Paskal attendeerde me op de komst van Manue- la's meidengroep Girls just wanna have fun. De dames waren geboekt voor een optreden in Vlis- singen. Film by the Sea, editie 2003. Mijn vriend zou van te voren contact opnemen met 'Maan' - zoals ze zichzelf begrijpelijkerwijs noemt - en een goed woordje voor me doen. Na het optreden zou hij me aan haar voorstellen. De avond zelve. Manuela kwam licht transpire rend van het podium af, maakte een praatje met de jongens van Blof, waarna ze mij de hand schudde en beloofde zich na het opfrissen bij mij te vervoegen zodat we iets konden drinken. Op de pluchen trap in de gang, weg van het feestge druis begonnen we aan wat een conversatie had kunnen worden. Ware het niet dat ik ineens enorm populair was bij de bioscoopgangers. Ie dereen wilde een praatje maken. Desondanks zag ik kans hen redelijk vlug, maar charmant af te wimpelen. Vervolgens dook Katja Schuurman op die Maan per se wilde meenemen naar de da mestoiletten. 'Ik ben zo terug', fluisterde mijn droomvrouw me toe. Na een half uur van pijn lijk duidelijk alleen zitten, doelloos zonder mijn trofee, keerde ze terug. Ook nu was ik kansloos. De gitariste van haar band was met een smak te gen een van de glazen deuren gelopen en afge voerd naar het ziekenhuis. Een feestje zat er van avond niet meer in. Ik volgde mijn verloren zaak naai- de kleedkamers en nam plaats naast een ste vig gebouwde zangeres die een blik op mij wierp en vervolgens tegen Manuela zei: 'Lekker ding, als jij hem niet neemt, wil ik hem wel.' Bij het vertrek kuste Maan me teder op mijn lip pen en beloofde dat we elkaar snel zouden weer zien. Dat gebeurde niet. Wel had ik haar adres. Ik stuurde haar een van mijn boeken met een be geleidend briefje. Geen reactie. Ik verzond nog een pakketje, wat e-mails en liet mijn vriend Bram Bakker een bos bloemen aan de deur han gen. Hij belde aan, rende hard weg en vertelde me hijgend vanuit zijn auto dat hij zijn opdracht had volbracht. Toen Manuela me eindelijk terugschreef, was het om te vertellen dat ze de afgelopen weken met een nekhernia bij een vriendin had gelo geerd. Dat mijn post een beetje te veel van het goede was geweest. Ze raadde me aan bij een vol gende ontmoeting blijk te geven van iets meer terughoudendheid Ik hief mijn wolfskop naar de nachtelijke hemel. HORIZONTAAL: -1.-Toegangsbewijs; 5. vis; 6. vaartuig; 8. harde trap; 11. kloosteroverste; 13. vruchten nat; 15. voorzetsel; 16. grote bijl; 18. muzieknoot; 19. rond hout; 20. spil; 21. kledingstuk; 23. stap; 25. bijwoord; 26. lok middel; 28. meteen; 29. gras vlakte in Zuid-Amerika; 32. etmaal; 33. bloeiwijze; 34. naaigerei. VERTICAAL: 1. Meubelstuk; 2. zangstem; 3. mannelijk dier; 4. konisch; 7. balspel; 9. vogel; 10. deel van een fiets; 12. uitroep van afkeer; 14. klaar; 16. zoogdier; 17. schutsluis; 22. uitroep; 24. behoeftig; 25. voertuig; 27. tweetal; 28. handeling; 30. Turkse titel; 31. sluitpin. Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. HORIZONTAAL: 5. Wagen van de wacht (8); Op zijn hoogst een akkoord (3); 6. Zeehondje of een wolf (6); Uitgetrokken voor onderwijs (6); 7. Aan de hemel met allure(s) (4); En passant ook nog opper vlakkig (8); 8. Licht aan het eind hiervan (6); Vrouwelijke maten (5); VERTICAAL: 1. Gedrukt gebak (5); Slaat geen drank af op een feest (7); 2. Wordt vast met de kerst (gegeten) (4); De limiet voor spelende kinderen? (8); 3. Brandend water (8); Geschorst meisje (3); 4. Belgische of Italiaanse dame (5); Geen voorkomende gein (6). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het vol gende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te lezen. 1. Speelgoed; 2. merkwaardig; 3. kleine veldschans; 4. gast; 5. tak van wintersport. Oplossingen van gisteren: Citaat: Kaars, elan, ester, vaalt, stuur, koker, grime, panne, loods, navel, sprei, basta, tiara, lasso. Het citaat is van Cato: "Ik kan iedereen zijn fouten vergeven, behalve mijzelf." Cryptogram: Horizontaal: 3. Sap; 5. ootje; 7. misthoorn; 8. notenbar; 9. roede. Verticaal: 1. koehandel; 2. stroman; 3. seminar; 4. positief; 6. eens. Toevoegen: Oerkracht Kraak de Code: 3-3-3-3-4-4 Tegen de middag gleed er over de heuvels een fraaie auto mobiel, die dicht bij het graafwerk stilhield. Vanuit de hoogte had professor Sickbock de nadering gadegeslagen en nu daalde hij met somber gelaat naar beneden. „Verloopt het werk naar wens?", vroeg de heer Steenbreek, uit het voertuig tredend. „Daarover heb ik geen klachten", zei de geleerde. „De steen boel is opgeruimd en het terrein is bijna bouwrijp. Maar er is iets anders, wat mij zorgen baart." Daarop legde hij uit, dat er moeilijkheden dreigden, omdat heer Bommel en de markies beiden meenden, dat ze de eige naar van de grond waren. „Tja", mompelde de heer Steen- D Puzzelland.com Alle rechtgeaarde Amerikanen eten op de laatste donderdag van november de traditionele gevulde kalkoen. Dat doen ze omdat het hun nationale feestdag is, Thanksgiving Day. Vandaag vullen we een baby-kalkoen niet geheel volgens de regels met voornamelijk broodkruim. De vulling neemt op het bord de plaats in van andere begeleiders zoals kastanjepu- ree, (zoete) aardappelen en cranberries. Hoofdgerecht voor 6 - 8 personen: 1 kal koenkuiken, ca. 2 1/2 kg 3 bleeksel- derijstengels; 1 middelgrote ui, ge snipperd; 1 grote zachtzure appel, ge snipperd; 250 gram kruim van oudbakken witbrood; 1 1/2 dl melk; 200 gram varkensgehakt of half-om-half; zout; zwarte peper; nootmuscaat; 150 gram boter; 100 gram vet spek, dunne plakken. Snijd of hak de schoongemaakte bleeksel- derijstengels zo fijn mogelijk. Verhit een pannetje met dikke bodem. Laat er 40 gram boter in smelten. Schep bleekselde rij, ui en appel er door. Laat alles met dek sel op de pan drie minuten boven getem perd vuur smoren. Neem daarna het pan netje van het vuur en laat afkoelen. Leg het broodkruim in een grote kom, spren kel de melk erover en schep alles om. Voeg daarna gehakt, zout, peper en noot muskaat toe. Meng alles. Doe de hele in houd van het andere pannetje bij het ge hakt. Meng alles opnieuw. Laat het ge haktmengsel een kwartiertje rusten. Vul de buikholte van de kalkoen met het mengsel. Steek het uiteinde vast met in water geweekte (ca. 10 minuten) houten prikkers of gebruik een naald en dikke ka toenen draad. Wrijf de kalkoen aan de bui- Vooruitzichten weer vrijdag A <7' zaterdag zondag maandag max. 5° 4° 5° 6° min. 3° -1° 0° 2° wind W 5 Z 3 ZW 4 ZW 4 Zon O Maan opaii l op- on« ©Toonder Studio's Nautisch bericht Krachtige zuidwestenwind, later harde noordwestenwind tijdelijk matig zicht. Temperatuur kustwater 12 tot 13 gri Waterstanden breek. „Dat is netelig. Wij hebben er niets mee te maken, want de burgemeester heeft toestemming gegeven. Maar toch. Hm. Dickerdack zit in een lelijk parket, want het schijnt, dat hij buiten de voorschriften is gegaan." „Het knelpunt zit in de traagheid van de ambtenarij", gaf Sickbock toe. „Een zekere Dorknoper, met name. Als mijn laboratorium nu klaar was, zou daar een aardige proef in zitten. Wanneer ik die ambtenaar eerste klasse zou kunnen bijladen met mentale krachten..." „Ha", sprak de ander met een fijne glimlach. „Dat zou be ter zijn dan het laten branden van een lampje. We zullen de bouw een weinig versnellen, professor." donderdag Hoog water Laag wa 24 november uur cm uur cm uur cm Vlissingen 7.26 131 20.10 138 1.14 101 Terneuzen 7.46 153 20.25 159 1.46 109 Cadzand 6.55 120 19.46 126 1.10 97 Roompot Buiten 7.36 101 20.19 112 1.56 78 Roompot Binnen 8.10 96 21.05 102 2.15 74 Zierikzee 8.20 107 21.15 119 2.30 86 <rammersl. West 8.32 122 21.15 128 2.36 87 Hansweert 8.08 170 20.51 175 1.55 122 Stavenisse/Yers. 8.30 115 21.20 121 2.25 86 vrijdag O) O 0 1 water Laag w 25 november uur cm uur cm uur cm Vlissingen 8.24 120 21.25 139 2.56 99 Terneuzen 8.49 142 21.45 159 3.06 105 Cadzand 8.05 109 21.10 127 2.30 95 Roompot Buiten 8.35 93 21.35 113 2.55 77 Roompot Binnen 9.30 89 22.25 104 3.26 71 Zierikzee 9.30 99 22.30 121 3.35 84 <rammersl. West 9.35 112 22.24 124 3.40 84 Hansweert 9.15 157 22.05 173 3.16 114 Stavenisse/Yers. 9.40 106 22.45 120 3.35 82 L Lagedrukgebied H «MM O1 lichte sneeuw mabge sneeuw 1 door Bill Watterson JE mr BLAPERBH AANHEf VKZAMflEN?' OPprTTWX]??! IN 3£pyjAMA?/T&U(> NAAR 00? JIJ/ Europa: Kouder Hans Belterman tenzijde in met wat zout. Verhit de rest van de boter in een pannetje met dikke bodem. Wacht tot het schuim van de bo ter grotendeels is weggetrokken. Schenk 1/3e deel van de hete boter in een oven slee. Leg de gevulde kalkoen, met de borst naar boven gekeerd, in het oven slee en schenk de rest van de hete boter er over. Beleg de borst van de kalkoen met de spekplakken. Plaats de ovenslee met de kalkoen op het rooster iets onder het midden in de tot 200 graden voorver warmde oven. Reken op een oventijd van 1 1/2 uur. Keer de kalkoen elk half uur en zorg er voor dat de spekplakken dan weer bovenop de kalkoen komen te liggen. Be druip de kalkoen tijdens het braden elk kwartier met de braadboter. Verpak de kalkoen na het braden in aluminiumfolie en laat hem tenminste 15 minuten rusten. Tussen een hogedrukgebied op de oceaan en een lagedn,«? bij de Noorse kust trekt koudere lucht richting West-Euro|£ In Schotland valt een aantal winterse buien, bij een straffer> westelijke wind. Ook in Noorwegen en Zweden valtsneeu* temperatuur ligt er op de meeste plaatsen eveneens onde' In de Benelux en in het noorden van Duitsland volgt reg&v Midden-Duitsland ook (natte) sneeuw. Boven Midden-Eutö bepalen wolkenvelden en mistgebieden het weer. Detent turen zijn vrij laag met lokaal zelfs de hele dag lichte vorS In het zuiden van Europa bepalen regen- en onweersbui weerbeeld, behalve in Spanje en Portugal waar de zong# doorbreken. Het weer krijgt de komende dagen Door: Rei nier van A een guur en mogelijk zelfs even winters karakter. Koudere lucht vanuit het hoge noorden iso weg naar onze omgeving. Boven de Noorse kust ontwikke.)i lagedrukgebied. Het bijbehorende koufront nadert vanaf de zee. Het is bewolkt en in de loop van vanochtend gaat hetog regenen. Op de nadering van de regen wakkert de zuidwest; aan tot krachtig. Vanmiddag ruimt de wind naar het noordw en neemt aan de Zeeuwse kust zelfs toe tot hard. Daarsiaai over dat de aanhoudende regen alweer plaats maakt voor dn perioden. Echter, achter het front is de lucht onstabiel en reu de loop van de middag verschijnen de eerste buien vanafs Deze buien kunnen vanaf vanavond vergezeld gaan vanhagi mogelijk ook zware windstoten. De temperatuur stijgt onda-j alles nog wel tot 7 graden. Voor het gevoel is het met narr^ middag echter al waterkoud en guur. Vannacht stroomt gaa-( koudere lucht binnen met een stevige noordwestenwind. De buien worden zwaarder en kunnen vergezeld gaan van Regen onweer. Tegen de ochtend koelt het tijdens de buien voldoende af om zelfs neerslag in de vorm van natte sneeuw los te laten. Morgen wordt een gure dag met van tijd tot tijd fikse winterse buien met kans op hagel, onweer en tevens natte sneeuw. Het is niet uitgesloten dat het verder landinwaarts, bijvoorbeeld opTholen of Zuid- Beveland, tijdens een zwaardere bui zelfs tijdelijk een beetje wit wordt. Ook in het weekend blijft het guur met soms fikse buien, maar de wind neemt sterk af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2