e randweer kan minuten winnen ieMatic r a divide esign Bureaucratie veroorzaakt financieel drama voor bewoners Goese straat üies EOD laat granaten ontploffen op strand Redding nabij voor De Blazekop Kerststerren nü 1.49 op=oP Eindejaars bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? Westerscheldetunnel gaat slagboom automatiseren Drvkkery :dingadvies ZELF TESTRIJDEN STUNTflftNBIEDINGEN idskantoor Goes per ongeluk afgesloten Goes houdt 1,3 miljoen euro over Rioolrecht weer uitgesteld Sportimpuls Borselse basisscholen Kerk in Souburg te koop 20 roosjes 1.99 per bos zeeuwse almanak Zeep |e; 0113-315649 Lactie@pzc.nl 131,4460 AA Goes ntie-exploitatie: jn Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; al; 020-4562500. erdag 24 november 2005 Kijk op: www.goldentulipwestduin.ni Golden Tulip '/Vestduin 1 Kqgdekerke (Dishoek) f. 0118-552510 F. 0118-552776 irifo® golderttulipwestduin.nl www.goktentulipwestduin.nl editie Bevelanden-Tholen mien van der Werf iELE - Soms kan een op heel simpel zijn. Zo kan idweer uit Borssele één L minuten eerder in de kcheldetunnel zijn, als IP de te passeren slagbo or de tunnelweg voor- automatisch kan worden id. En dat gaat eind janua- festerscheldetunnel, de int, heeft lang tegen de ig aangehikt, omdat loorlijk in de papieren „Tegen een half mil- toin eerste instantie", al- jrlichter I. de Moor. Op Rvan hulpdiensten is on- nog eens een berekening kt Die bleek gunstiger Ballen, op 125.000 euro, [poor het trekken van ka- leidingen naar de slag- to de polder. (de hand te bedienen slag- lie wordt gevolgd door .■de, wél geautomatiseer de slagboom, moet voorkomen dat andere weggebruikers dan hulpdiensten via deze toegang gratis in de tunnel kunnen ko men. De Borsselse brandweer rijdt door de polder naar de toe gangsweg, waar, verklaart een vrijwillige brandweerman uit Borssele, iemand uit moet stap pen om de vergrendeling van de slagboom te halen en de slag boom omhoog moet worden ge daan. Dat kost tijd. Geen oefening De vrijwillige brandweerman - 'liever geen naam' - wijst er ook op dat dit jaar geen oefening in de tunnel is gehouden. „Wij heb ben vorig jaar wel geoefend", vertelt hij, „maar dat moest per se 's nachts tussen één en twee uur. Wij hebben toen als vrijwil ligers gezegd 'dat doen we één keer en dan nooit meer'. Zo'n oe fening kun je op alle tijden van de dag houden, maar het tunnel- bedrijf wil het 's nachts, omdat er dan weinig verkeer is. Dat is een economisch verhaal." De Borselse brandweer heeft dit jaar overigens wel geoefend, in een oefentunnel in Zwitserland die te vergelijken is met de Wes terscheldetunnel. Voor 2006 is een oplossing gevonden. Een oe fening is gepland in maart van af 22.00 uur. De brandweer heeft dit jaar af gezegd, aldus tunnelvoorlichter De Moor. Hij bevestigt dat de NV Westerscheldetunnel een voorkeur heeft voor oefenen in de nachtelijke uren, omdat dit het minste oponthoud heeft voor het verkeer. De brandweerzorg voor de Wes terscheldetunnel is extra onder de aandacht gekomen door een vorige week gepresenteerd on derzoek van de rekenkamer van de Borselse gemeenteraad. De brandweer is niet in staat de vastgestelde aanrijtijd bij een ongeval in de tunnel te halen, luidde dé conclusie. De vrijwilli ge brandweerman uit Borssele spreekt dit uit eigen ervaring te gen. Dat uit het rekenkameron- derzoek blijkt dat de gewenste [ank Balkenende i- Wie dinsdag de Goese issic maatschappelijke tkeling wilde bezoeken en ipt om half acht 's avonds lig was, stond voor een isch afgesloten stadskan- ers die voor een onder namen dat wat later aan zou komen, konden niet :omen. Ook op de deur- d niet gereageerd. Geen Voor een gemeente die I (Advertentie) zond vanaf 17.30 uur isseriemenu franse uiensoep en okte mosselen of leen tarte tatin io of€10,00 (vegetarisch) veren: 0118 - 886 866 in, 11.00-16.00 uur Merel van 't Wout ijfster van 'ing genoeg' bij de opening van het stadskan toor nog liet weten dat het een huis van en voor de Goesenaren is. Toen commissies en gemeente raad nog in het stadhuis aan de Grote Markt vergaderden","stond de deur daar altijd open. Met de verhuizing naar het stads kantoor aan de M. A. de Ruyter- laan zijn de beveiligingsregels aangescherpt. Een bezoeker komt zonder elektronisch pasje niet ver. De raadszaal is wel zonder pasje toegankelijk, waar- door Selma Osman VROUWENPOLDER Op het strand bij waterwingebied Oran jezon zijn gisteren drie granaten tot ontploffing gebracht. Ze maakten deel uit van een par tij van twintig explosieven die afgelopen week op het land van Bram Lampert in Koudekerke zijn gevonden. Die had vrijdag (Advertentie) iö-ll, 19.00 uur taaltheater Vlissingen Hogeschool Zeeland Cult arles lenhuizen rikanen zijn niet gek a 7,50 bij De Drvkkery p$ij Middelburg navigatiesystemen Möllrilse navigatie demo auto S aanrijtijd wordt overschreden, wijt hij aan een ontoereikende registratie. „Dat gebeurt nog steeds handmatig." Voorzitter H. Luijendijk van de Borselse rekenkamercommissie stelt in een reactie voorop dat 'de brandweer er alles aan doet om de minuten te halen'. De re gistratie van de aanrijtijd moet ook verbeteren, erkent Luijen dijk, maar voor hem staat even eens vast dat de vastgestelde aanrijtijd zonder extra maatre gelen niet kan worden gehaald. „Het automatiseren van de slag room bij de toegangsweg zal al vast helpen." bij "er 's avonds bij vergade ringen balie- en bodepersoneel aanwezig is. Volgens een gemeentewoord voerster is het echter geen be leid de deuren kort na aanvang van vergaderingen te sluiten. „Er zit óf iemand aan de centra le balie óf er is een bode aanwe zig die de deuren opent. Beiden waren kennelijk tegelijkertijd van hun plaats, waardoor pu bliek niet binnen kon. De ge meente excuseert zich daar- drie granaten in zijn ploeg en zag er een vierde naast liggen. ,.Toen heb ik de politie maar ge beld." Geschrokken is hij niet. ,,Ik heb drie bunkers op mijn land staan en vind wel eens va ker wat. Meestal is het een blok beton." Roger de Laat van de EOD is heel wat gewend. Het is zijn da gelijks werk om explosieven op te sporen en op te ruimen. Toch is hij onder de indruk van de af meting van de Koudekerkse gra naten. „Zulke grote granaten ko men we niet vaak tegen." Ze hebben een doorsnee van 24 cen timeter, zijn negentig centime ter lang en wegen per stuk onge veer 140 kilo. Ruim eenderde van dat gewicht is springstof. De granaten zijn volgens De Laat door de Fransen gemaakt en stammen uit de Eerste We reldoorlog. De Duitsers hebben ze in de Tweede Wereldoorlog gebruikt. Zo zijn de granaten waarschijnlijk op het land van boer Lampert terechtgekomen. De EOD zocht verder en vond uiteindelijk twintig granaten. Zeventien exemplaren waren nog iets groter, maar minder ge vaarlijk. Zij konden door de EOD wor den afgevoerd. De zwaar verwaarloosde molen De Blazekop bij Ovezande lijkt gered van de ondergang. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf OVEZANDE - De redding is na bij voor de zwaar verwaarloos de molen De Blazekop bij Ove zande. Het college van burge meester en wethouders van Bor- sele is bereid een financiële ga rantstelling te geven voor aan koop van de molen door stich ting Molen De Blazekop uit Ove zande. Voorzitter P. Boonman van de stichting is blij met het besluit van het college van B en W. De financiële garantstelling maakt het de stichting mogelijk tegen een lage hypotheekrente een le ning af te sluiten voor de verwer ving van De Blazekop. Het gaat om een bedrag van 240.000 eu ro, dat niet alleen bedoeld is voor de aankoop van de molen, maar ook van een nabijgelegen woning, twee schuren en vijfdui zend vierkante meter grond. De Blazekop, in 1884 uit het Utrechtse Eemnes naar Ovezan de gehaald, is al jaren niet meer in gebruik. Voor Zeeland is het een bijzondere molen. Het is de enige rietgedekte achtkante belt molen in de provincie. Een groep inwoners uit Ovezande vond het dan ook doodzonde dat de molen sinds de buitenge bruikstelling in 1989 steeds ver der achteruitging. Zij staken eind 2002 de koppen bij elkaar en richtten maart 2003 een stich ting op. Pogingen de molen aan te kopen ketsten tot nu toe af op de -vraag prijs van de eigenaren, R. en B. de Baar uit het Zeeuws-Vlaam se Graauw. De onderhandelin gen zijn inmiddels zover, aldus Industrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 www.carlife-autoshop.nl Met medewerking van: PIONEER-TOMTOM- NAVMAN VDO-BECKER-GARMIN (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-2464 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a,0118-6295 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 door Frank Balkenende GOES - Veel van de getroffen mensen in de voormalige Schumanstede in Goes zijn niet in staat om de teruggevorderde huursub sidie te betalen. De naam van hun straat werd gewijzigd en omdat ze een nieuw adres hebben gekregen staan bij het ministerie van Volkshuisvesting te boek als verhuisd. Daarmee hebben ze het recht op huursubsidie op hun 'oude adres' verloren. De meeste mensen leven er van een bij standsuitkering of AOW. De buurvrouwen M. Dimbourg (43) en M. Geldof (78), die aan de Franz Etzellaan wonen, vinden het een schande dat hen buiten hun schuld - „wij zijn nooit verhuisd" - het mes op de keel wordt gezet. Bijstandsmoeder Dimbourg heeft een terugvordering van 3400 euro ont vangen. Bovendien moet ze het laatste maanden zonder huursubsidie stellen (200 euro per maand), omdat de nieuwe aanvraag nog in behandeling is. Ze weet nu amper hoe ze de financiële eindjes aan elkaar moet knopen. „Ik zit in de schulden, want de rekeningen lopen gewoon door. Ik kan gelukkig een beroep doen op Stichting De Helpende Hand, die voedselpakketten verstrekt. Ik heb echter geen geld voor de feestdagen, terwijl mijn dochter van twaalf het wel leuk zou vinden als we er iets aan doen." Dimbourg heeft met hulp van de gemeente Goes een bezwaarschrift bij het ministerie ingediend. Ze kan ook een renteloze lening krijgen om de vordering te betalen. Vrom stort dat bedrag pas terug als het bezwaar van Dimbourg gegrond is verklaard. Telefoontjes Buurvrouw Geldof heeft de vordering van 3200 euro deze week terug kunnen draaien. „Dat is pas gebeurd na ontelbare telefoon tjes van mijn zoon naar het ministerie. Je moet elke dag bellen, anders kom je niet door de bureaucratie heen." Geldof heeft echter de laatste maanden geen huursubsi die ontvangen. Ze heeft een AOW-tje van 834 euro, waar alleen al aan huur 421 euro GOES - Goes houdt dit jaar 1,3 miljoen euro over. Dat is te danken aan extra geld (4,6 ton) van het Rijk. Daarnaast moeten enkele geboekte investeringen nog worden ge daan, zodat de gemeente daarvan de rentelasten (6 ton) dit jaar in de knip houdt. Ook is een aantal vacatures later ingevuld dan was ge pland, wat drie ton aan personeelskosten scheelt. Verder wordt het potje voor onvoorziene uitgaven afgeroomd. Daar was in september een meevaller van zeven ton inge stopt. Die meevaller is overigens verrekend in het defini tieve overschot. Het college van B en W stelt voor de 1,3 miljoen in de alge mene reservepot te storten, zodat het nieuwe gemeentebe stuur na de verkiezingen in dat jaar geld op de plank heeft voor nieuw beleid. Bedragen .voor nieuwe taken wa ren in de meerjarenraming wel opzij gezet voor 2007 tot en met 2009, maar niet voor 2006. HEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele blijft een lastenverhoging in 2007 bespaard. Meevallers met de aanbesteding van rioleringswerken maken het mo gelijk de invoering van een rioolrecht uit te stellen tot in 2008. Het college van B en W heeft deze week besloten het ta rief voor 2008 voorlopig vast te stellen op 25 euro en voor 2009 op 50 euro per huishouden. De Borselse gemeenteraad sprak zich eerder dit jaar al uit tegen invoering van een rioolrecht in 2006. Borsele kent in tegenstelling tot veel gemeenten geen rioolrecht, omdat investeringen in rioleringen worden verrekend in de onroerend zaakbelasting (ozb). De ozb wordt echter vanaf 1 januari 2006 gedeeltelijk afgeschaft op last van Den Haag, wat inwoners van Borsele volgend jaar een ge middeld voordeel van 166 euro oplevert. Gemeenten krij gen het verlies aan ozb-inkomsten volgend jaar nog ver goed van Den Haag. HEINKENSZAND - Sport op brede basisscholen in de ge meente Borsele krijgt een extra impuls de komende vier jaar. Borsele heeft daarvoor een beroep gedaan op de lan delijke regeling 'buurt, onderwijs en sport'. Wordt de aan vraag in Den Haag geaccepteerd, dan kan Borsele 40.000 euro tegemoet zien. De gemeente moet eenzelfde bedrag bijleggen. Met dat geld zal onder anderen een projectmedewerker worden aangetrokken die sportprogramma's in brede scholen in Borsele gaat opzetten. Het doel is schoolkinderen meer aan het bewegen te krij gen, onder meer omdat overgewicht onder jongeren aan het toenemen is. OOST-SOUBURG - Voor de ge reformeerde kerk in de Kanaal straat in Oost-Souburg is nog al tijd geen nieuwe eigenaar gevon den. Wel is het bestuur met drie projectontwikkelaars in gesprek en met een kerkgenootschap dat ook in de race is voor het pand. Ruim een halfjaar staat het mo numentale kerkgebouw te koop. De Protestantse Gemeente in Oost-Souburg heeft genoeg aan één kerk; die aan het Oranje plein. In 2007 willen ze het pand aan de Kanaalstraat afstoten. Intussen heeft A. de Bliek van het college van kerkrentmees- ters met gegadigden gesprokken over de verkoop. Oriënterende gesprekken waren dat, niet over de invulling van het kerkge bouw. De Bliek geeft de voor keur aan een kerkgenootschap. (Advertentie) voorzitter Boonman, dat er uit zicht is op een overeenkomst. Achteraf is Boonman er niet rou wig om dat het allemaal wat lan ger heeft geduurd. „Het is beter dat je een behoorlijke aanloop kunt nemen dan dat je in één keer moet springen." Als de aan koop binnenkort rondkomt, ver wacht Boonman dat op z'n vroegst in 2008-2009 de restau ratie kan plaatsvinden. Subsi dies zijn voor die tijd niet be schikbaar. De stichting wil de molen weer maalvaardig maken en gaan gebruiken voor culture le en educatieve doeleinden, zo als schoolexcursies. Met twee mogelijke exploitanten worden gesprekken gevoerd. De Borselse gemeenteraad moet zich over de financiële garant stelling uitspreken. Dat gebeurt volgende week donderdag. (Advertentie) vanaf gaat. Vervolgens komen de andere vaste lasten erbij, zodat er voor eten weinig meer overblijft. „Nou ja, ik red me wel, ge woon zuinig leven. Gelukkig springen mijn kinderen af en toe bij." Wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken) spreekt van een 'achterlijke situatie'. „Ik heb het idee dat er totale miscommunicatie tussen afdelingen van het ministerie is. De linkerhand weet niet wat de rechterhand doet. Het is een bureaucratische blunder van jewelste." Zelfs de gemeente Goes heeft alles op alles moeten zetten om Vrom van zijn dwaling te overtuigen, zegt 't Hart. „We zijn nu zover dat we voor deze specifieke ge vallen een vast contactpersoon bij Vrom hebben gekregen. Het vervelende is dat mis sers waarschijnlijk wel worden gecorri geerd, maar dat mensen ondertussen wel in de problemen zijn gekomen." De wethouder wijst erop dat burgers die door de straatnaamwijziging in financiële nood zijn geraakt, bij de gemeente kunnen aankloppen. „We zullen die mensen hel pen." (rood wit) (geldig 24/11/2005 - 1/12/2005) bloemenhuis Al jaren brengt hij zijn vakan tie door in Griekenland. De Vlissinger is dol op de cultuur van het land, de gerechten én de mensen. Tot deze zomer. Zijn onbegrensde liefde voor de Hellenen kreeg een gevoeli ge knauw. In een lieflijk dorpje werd hij aangesproken door een winke lier die haar zeep gemaakt van olijven bijkans de hemel inprees. Goed voor je haar, zei ze. Mismoedig haalde hij zijn hand door zijn steeds dunner wordende haardos. Wat moet ik, vroeg hij, nu met olijven- zeep. Ze diende hem meteen van re pliek: had je je haar maar met olijvenzeep moeten ivassen. Collectie 2006: show goes 28 november show sluis 12 december Bel voor info of reservering Brouwerijstraat 9 Oostburg 0117 - 45 48 61

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29