zc eckermann voelt zich benadeeld Samenwerken is geheim van succes Nieuw zorgstelsel brengt ongekend collectivisme teweeg 25 Haag pakt volgens thuiswinkel verkeerde dader met kredietmaatregel het bedrijf donderdag 24 november 2005 tSheila van Doorsselaer IJANSTEEN - Neckermann Shop- Sint Jansteen vreest dat minis- Zalm (Financiën) zijn doel voorbij (ials hij een toename van het aan- aensen met schulden wil stoppen ■bet verlagen van kredietvergoedin- Volgens directeur P. van Laere jb'eckennann is het allemaal over- fik. onafhankelijke cijfers kan Van staven dat Den Haag zich met rerlagen van de kredietvergoeding jlad ijs begeeft. De minister richt op de verkeerde dader en de mini- ieZalm juist wil beschermen, wor- aiteindelijk nog meer het slachtof- onreehte wordt gesuggereerd dat iblematische schulden van veel [landers worden veroorzaakt door iopen bij thuiswinkelorganisaties, Neckermann Shopping. Zij zou- iet hun klanten te makkelijk ma- tij het kopen op afbetaling en zou- aog woekerrentes vragen ook. Te- dat Den Haag paal en perk wil aan deze praktijken. Het klinkt i, maar de cijfers wijzen anders middelde problematische schuld jaagt in Nederland 16.000 euro. jan staat de schuldenaar gemid- voor maximaal vijfhonderd euro Skrijt bij thuiswinkels. In verhou- met de grote schuldeisers (woning oraties, banken, telecombedrijven, pemaat schappij en en financie- snaatschappijen) is de schuld die danders bij thuiswinkels hebben □delijk marginaal. Desondanks jtjuist deze branche met het veria van de kredietvergoeding het Èt geraakt. De kredietvergoeding stuit de wettelijke rente, vermeer- Imet een bepaald percentage voor !inistratie)kosten die het bedrijf !i. Door het verlagen van die ver lag is het straks voor de bedrijven geer rendabel de relatief lage kre- 9aan te bieden. alle klanten die bij Neckermann testellen, maakt vijftig procent ge- i van de mogelijkheid op afbeta- lekopen. Van Laere bestrijdt ech- lat Neckermann het haar klanten akkelijk maakt 'op de pof' te ko- ,Zo'n zeventig procent van poten- Neckermann-directeuren Peter van Laere (midden) en Kees Gabriels (rechts). tiële nieuwe klanten die op afbetaling bij ons willen kopen, wordt afgewezen. We screenen onze klanten uitgebreid." Klanten van Neckermann kunnen, al les bij elkaar opgeteld, voor maximaal vierduizend euro op afbetaling kopen, maar dit komt zelden voor. Gemiddeld hebben klanten een rekening van vijf^- - honderd euro openstaan, maar de mees te afbetalingsregelingen beslaan bij Neckermann een bedrag van gemid deld 150 euro. Om het idee van woekerrentes te ont krachten: de klant betaalt 7,52 euro aan kredietvergoeding bij een geleend bedrag van 150 euro voor de duur van zes maanden. Van Laere: „Wij verlenen dus uitsluitend kleine kredieten en die zijn niet het hoofdprobleem voor de schuldenaar, hoewel dit door Den Haag wel zo wordt voorgespiegeld. Mensen komen juist in de problemen door baanverlies, echtscheiding of de toename van vaste lasten. Dat valt on ze branche niet aan te rekenen, maar wij worden voor wat betreft de schul denlast van de Nederlanders wel als hoofdverdachte aangewezen door Den Haag. Het oplossen van de schuldenpro blematiek doe je door te voorkomen dat mensen in de schulden komen, maar het verlagen van de kredietver goeding heeft naar mijn mening juist het tegenovergestelde effect. Als de wasmachine kapot gaat, moet er toch een nieuwe komen. En wat doe je als je niet op afbetaling kunt kopen?" Van Laere vreest dat steeds meer men sen hun toevlucht zullen zoeken tot het illegale circuit en dat ze bij obscure geldschieters zullen gaan lenen. De schuldenlast zal dus niet afnemen. Een onderzoek van het Britse Department of Trade and Industry wees al uit dat een verlaging van de kredietvergoeding problematische schuldsituaties juist doet toenemen. Maar Nederland hoeft hiervoor niet eens over de grens te kij ken. Van Laere: „toen in 2003 de Nederland se kredietrente werd verlaagd van 24 foto Peter Nicolai naar 21 procent, nam het aantal men sen met problematische schulden toe met 39.000 tot 2004." De maatregel van Zalm heeft als resul taat dat thuiswinkels minder kredieten zullen verstrekken omdat dit de bedrij ven te veel geld gaat kosten. Van Laere: „We zijn geen filantropische instelling, we blijven een commerciële organisa tie, dus we moeten op zijn minst kosten dekkend kunnen werken en met deze maatregel is dit nauwelijks mogelijk. Dit betekent een verlies aan klanten, een lagere omzet en wellicht uiteinde lijk ontslagen. Als Zalm merkt dat zijn maatregel juist een negatief effect heeft, is het al te laat." Poetin wil greep op autoindustrie MOSKOU - De Russische president Poetin gaat door met zijn pogingen om meer greep te krijgen op Russische sleu telindustrieën. Hij heeft nu zijn blik gericht op autoprodu cent Avtovaz, maker van de ook in Nederland bekende La- da. Poetin heeft een aantal getrouwen naar voren gescho ven voor topposities binnen Avtovaz, zo meldde de Finan cial Times gisteren. Met de voordrachten krijgt de centrale overheid controle over het bestuur van Avtovaz. De Russische Staat heeft slechts een belang van 2 procent in de autoproducent, die goed is voor een jaaromzet van 5,6 miljard dollar. ANP Bod van 3,2 miljard op Dofasco PARIJS - Het staalconcern Arcelor heeft een vijandig bod uitgebracht op zijn Canadese branchegenoot Dofasco. Dat heeft Arcelor gisteren bekendgemaakt. De Europese staalgroep heeft 56 Canadese dollar per aandeel over voor Dofasco. Omgerekend waardeert Arcelor het Canadese be drijf daarmee op 3,2 miljard euro. Het bod van Arcelor is in contanten en ligt 27 procent bo ven de slotkoers van Dofasco dinsdag. De leiding van Do fasco ondersteunt het bod overigens niet. Dofasco stond al langer in de belangstelling van Arcelor. Arcelor, de tweede staalproducent ter wereld, wil met de Canadese aanwinst zijn positie op de Noord-Amerikaanse markt versterken. RTR/AFP/ANP Marine Harvest naar beurs Oslo AMERSFOORT - Nutreco-dochterbedrijf Marine Harvest krijgt in de eerste helft van volgend jaar een notering aan de effectenbeurs in Oslo. Dat hebben Nutreco en zijn Noorse partner Stolt-Nielsen gisteren bekendgemaakt. Het Nederlandse diervoedercon- cem had al eerder laten weten dat het op termijn graag een beursnotering wilde. Marine Harvest, het grootste viskweekbedrijf ter wereld, is een samenwerkingsverband tussen Nutreco en Stolt-Nielsen. Daarin houdt het Nederlandse concern een belang van 75 procent. ANP Shell verkoopt activiteiten AMSTERDAM - Shell heeft een principeovereenkomst ge tekend voor de verkoop van zijn activiteiten op Papoea Nieuw Guinea aan het Canadese Interoil. Dat heeft het Canadese oliebedrijf gisteren gemeld. Financiële details zijn niet bekendgemaakt. De transactie moet nog worden goedgekeurd door de auto riteiten van het Aziatische land. ANP Tie ziet winst kelderen AMSTERDAM - Tie Holding heeft zijn nettowinst in het gebroken boekjaar 2004-2005 fors zien afnemen van 580.000 euro in het jaar ervoor tot 61.000 euro nu. Dat liet de Amsterdamse producent van bedrijfssoftware giste ren weten. Tie boekte wel een lichte omzetstijging van 2,5 procent tot 7,8 miljoen euro. In het tot eind september lopende boekjaar groeide het eigen vermogen van. 0,4 miljoen tot 1,2 miljoen euro. Het bedrijf durft zich niet uit te spreken over de toekomst. ANP iog steeds «gemotiveerde «ftijdsgrens vacatures EN' HAAG - Werkgevers arbeidsbemiddelaars batsen nog steeds vacatu- s met een ongemotiveer- i leeftijdsgrens. Uit een «kproef van het Bureau iscriminatiezaken blijkt itin de regio Haaglanden slOprocent te gaan. £i Haagse bureau voerde pilot uit in opdracht van II ministerie van Sociale lien en Werkgelegen- visprojecten en presen ce gisteren de resulta- ?lmei 2004 is de Wet ge- jfe behandeling op grond a leeftijd bij de arbeid in werking getre- i De wet verbiedt dat ïkgevers werknemers af- ijzen op grond van hun ftjd, tenzij dit goed ïdt gemotiveerd. Voor 'Cures geldt dat de re- ivan een leeftijdsgrens ife advertentietekst moet ia il Bureau Discriminatie- i bekeek in twee we- !e vacatures in de re gale media en op diver- Ccaturesites voor de re- 5 Haaglanden. Het trof ivan dergelijke adverten- 5aan. De meeste 'foute' Plenties stonden op na- 'Mlevacaturebank.nl Uotaljobs.nl (13), dena- Mlevacaturesite.nl (9) fn.onsterboard.nl (9). üftijdsdiscriminatie fón vooral voor bij vaca te voor verkoopfuncties, i en producten, ad- aistratieve functies, iet de bouw. arbeidsbemiddelaars en ^gevers die de vacatu- iplaatsten, zijn allemaal ^schreven door het Bu- Discriminatiezaken geattendeerd op het be an van de WGB1. Ren respondenten gaven a niet bekend te zijn met W, twaalf bemidde- gaven aan dat het de 6 was van hun op- ichtgever, elf gaven de ^•samenstelling als re- op, acht verscholen n achter de 'aard van 'werk' en vier achter de «iëring. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - De tien bedrijven van Zeeland Campings zien de toe ristenaantallen en omzet stij gen. Ook dit jaar, terwijl vol gens het Bureau Toerisme Zee land steeds minder mensen in Zeeland vakantie vieren. Hoe wel zelfstandig, presenteren ze zich als één bedrijf. De campings maakten vorige week bekend dat ze dit jaar bij elkaar 20.245 boekingen hebben geregistreerd (een stijging van 1,4 procent ten opzichte van 2004). Zeeland Campings ontstond een jaar of 25 geleden. „Het is van uit de Recron op poten gezet met de bedoeling onderling gege vens uit te wisselen", weet Jean- nette Brinkman van Camping De Paardekreek. „Als ik naar mijn bedrijfsresul taten keek, wist ik niet of mijn elektriciteitskosten hoog of laag waren", zegt Twan Vermeulen van de Pekelinge. „Door ze te vergelijken met collega's zeggen die cijfers me veel meer en weet ik of ik iets aan de bedrijfsvoe ring moet veranderen. Zeeland campings is een samen werkingsverband van: camping International (Nieuwvliet), Scheldeoord (Baarland), de Wit te Raaf (Arnemuiden), de Paar dekreek (Kortgene), de Pekelin ge en Ons Buiten (Oostkapelle), Westhove (Aagtekerke), Duin oord (Westenschouwen) en Gins- terveld (Burgh-Haamstede) en de Wijde Bliek (Renesse). Ze hebben in totaal 2050 toeris tische plaatsen, 1850 vaste plaat sen, 270 huurcaravans en 70 bungalows. De campings zijn zelfstandig, maar doen veel gezamenlijk. „We hebben de automatiserings systemen gekoppeld, zodat we een database hebben waarin de reserveringen, boekingen en klantgegevens van alle cam pings worden opgeslagen. Is de ene camping volgeboekt, moet worden doorverwezen naar col lega's. We stemmen arbeidsvoor waarden met elkaar af en het personeel volgt dezelfde cursus sen. Er is eenzelfde huisstijl, ge zamenlijke gids en website en manier van het afhandelen van klachten. Op de personeelsdag wisselen mensen onderling erva ringen en werkwijzen uit." Een belangrijk instrument om kwaliteit te meten is de gastenenquête. „De afspraak is Mede-eigenaar Jacco Leijdekkers van de overdekte speeltuin Zwierelantijn bij de nieuwbouw. dat campings altijd gemiddeld meer dan een 8,0 moeten sco ren", stelt voorzitter Hans Goovers van Zeeland Campings. „Doen ze dat niet, krijgen ze een jaar de tijd om de gebreken te verbeteren. Anders mogen ze geen deel meer uitmaken van Zeeland Campings." In de enquête wordt bijvoor beeld gevraagd naar wat men sen vinden van standplaatsen en sanitair. „Voordat ik me in 1997 aansloot bij Zeeland Campings dacht ik dat het sanitair bij ons goed was", zegt Vermeulen van de Pekelinge. „Sterker: in onze eigen enquête scoorden we op dat punt erg goed. Maar vergele ken met de andere Zeeland Cam pings viel dat erg tegen. Dat had te maken met onderhoud en het aantal douches. Door de uitkom sten van de gastenenquête raak je in een competentiestrijd ver wikkeld. We beoordelen elkaar door middel van bedrijfsbezoe ken. De stichting controleert on aangekondigd." Ruime standplaatsen en goed sa nitair zijn voor de campings te genwoordig standaard. „Tien Naam: Zeeland Camping Plaats: diverse Opgericht: 1980 Aantal medewerkers: 60 vast 150 in seizoen Omzet: 11 miljoen euro jaar geleden waren de stand plaatsen 80 vierkante meter; nu is de trend 120 vierkante meter. Je hoopt dat mensen na zo'n in vestering ook willen betalen voor kwaliteit. Dat is in zekere zin ook gebleken. Ook is de be zetting toegenomen, omdat men sen die grotere plaatsen waarde ren." Nu de standplaatsen groot zijn en het sanitair goed, ver schuiven de kwaliteitseisen van gasten, zegt voorzitter Goovers van Zeeland Campings. „We merken dat bezoekers steeds meer letten op zaken als sfeer, groen, uitstraling van gebouwen en recreatievoorzieningen. De sfeer bepalen de ondernemers zelf door gastvrij te zijn. Ook de omgeving bepaalt de sfeer. Door campings op een andere manier in te vullen en vorm te geven, kunnen ze zich toch van elkaar onderscheiden." Overdekte speeltuin Een voorbeeld daarvan is cam ping Westhove. Die investeert in een overdekte speeltuin (met uit kijktoren, glijbaan, spookhuis en ballenbad). De bouw is volop aan de gang en moet eind janua ri klaar zijn. Zwierelantijn wordt geopend door Zwier, het karakter van Westhove. Elke Zeeland Camping werkt aan de foto Lex de Meester uitwerking van een thema. On danks het succes van Zeeland Campings groeit het aantal deel nemende campings nog niet. „Samenwerken is ondernemers niet eigen", denkt Brinkman. „Want dat betekent inleveren van een stukje eigen identiteit. Stel dat de huisstijl je niet aan staat, dan houdt het op. We hou den vast aan de ons zelf opgeleg de kwaliteitsnormen. Dat is on ze kracht en het geheim van het succes." „Bovendien", vult Vermeulen aan, „betalen ondernemers 20.000 tot 25.000 euro aan Zee land Campings. Gezamenlijk za ken doen kost geld. Maar dat is voor velen ook een drempel." De coöperatie wordt wel uitge breid, maar dan buiten Zeeland. De bedoeling is verregaand sa men te werken met Veluwe Va kantie Campings (WC). Goovers: „Die hanteren dezelf de kwaliteitsnormen en Zeeland en de Veluwe zijn populaire va kantiebestemmingen. De twee organisaties werken de details uit. Eind december hak ken ze de knoop door. door Anita de Haas TILBURG - Met nog anderhalve maand te gaan tot de invoering van de nieuwe zorgverzekering, tekent zich in Nederland een on gekend collectivisme af. Het nieuwe zorgstelsel geeft ieder een de vrijheid een collectief te vormen, en als zodanig met ver zekeraars te onderhandelen over kortingen en speciale aan vullende pakketten. Daar wordt, zo blijkt nu al, mas saal gebruik van gemaakt. Werk gevers, die dat al veel langer de den, hebben deze keer gezel schap gekregen van ouderenbon den, vakbonden, patiëntenveren gingen, gemeentelijke sociale diensten en zelfs de Nederland se Sportfederatie die alle vier miljoen individuele leden die bij een sportbond zijn aangesloten de mogelijkheid geeft in het 'Be ter Af Sport'- collectief te stap pen. Dat wordt voor sommige men sen nog moeilijk kiezen, want ook de collectieve verzekering via de werkgever kan, maar moet niet. Datzelfde geldt voor de collectieve verzekeringen die gemeentelijke sociale diensten voor hun cliënten afsluiten. Deelname mag, maar is niet ver plicht. Nederland vercollectivi- seert en vooralsnog lijken vele partijen daar baat bij te hebben. Om te beginnen de verzeke raars. Die zijn bijvoorbeeld door de forse verhoging van de vaste premie als de dood voor een toename van het aantal men sen dat niet of niet op tijd be taalt. Via collectieve contracten met sociale diensten 'kopen' ze in veel gevallen dat probleem af, want de sociale diensten kun nen van de deelnemers aan het collectief de premie automa tisch inhouden. Ook de collectie ve contracten met werkgevers werken zo. Dat biedt de verzeke raars betalingszekerheid. Standvastig Grote collectieve contracten bie den de verzekeraars ook stand vastige klanten. Een collectief zal minder snel van verzekeraar veranderen dan een individu. In die zin kan het door de rijksover heid toegestane collectief dan ook indruisen tegen de markt werking die dezelfde overheid met dit zorgstelsel juist na streeft. De Nederlandse consument op zijn beurt ziet als gevolg van col lectieve contracten de jaarpre mies al onder de 1000 euro da len. Dat is mooi meegenomen. Belangrijker voordeel van een collectief is misschien wel de be langenbehartiging. De ouderen bonden Anbo en Unie KBO zul len er hoe dan ook voor zorgen dat hun leden tevreden zijn met het collectieve contract dat ze met zorgverzekeraars zijn aange gaan. De bonden zijn in deze een machtsbolwerk van jewelste dat continu de vinger aan de pols houdt. Ook vakbonden en de sportfederatie NOC/NSF zullen zich via collectieve zorgcontrac- ten sterk maken voor hun leden. Diabetici En datzelfde geldt uiteraard voor patiëntenverenigingen. Als een verzekeraar zegt: laat alle diabetici zich maar bij mij verze keren, kan dat voor beide par tijen goed zijn. De verzekeraar kan gericht en efficiënt kwalita tief hoogstaande producten en diensten inkopen; de patiënten op hun beurt kunnen eisen dat ze de optimale zorg krijgen. Bin nen de collectieve contracten kunnen verzekeraars het zich bo vendien niet permitteren vol gend jaar hun prijzen meer dan marktconform te verhogen. Financieel lopen verzekeraars geen risico als ze 'dure' klanten verzekeren, zoals patiëntengroe pen en ouderen. Omdat ze ieder een moeten accepteren voor de basisverzekering krijgen ze extra kosten gecompenseerd. Al le vaste premies gaan naar de verzekeraars; alle inkomensaf hankelijke bijdragen én de bij drage van 1,6 miljard van 'de overheid voor alle kinderen, ko men volgend jaar in één grote pot. Uit dit zogenoemde 'vereve ningsfonds' krijgen verzeke raars een bijdrage voor al hun klanten die meer kosten dan de gemiddelde Nederlander. In hoeverre verzekeraars zich zelf in de vingers snijden door nu met hun premies onder de 1000 euro te duiken, zal eind vol gend jaar blijken als de totaali'e- kening van het eerste jaar Nieu we Zorgstelsel wordt opge maakt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25