PZC zc lyanair verdacht van fraude Neckermann doet beroep op Zalm PZC Terug naar het landelijk schoolexamen Sint is goed voor 350 miljoen Europese vlag voor veilige schepen Opta stevent af op conflict Brussel rsoneel Enna ligt baas met iissement ualse subsidies zouden zijn gebruikt voor stuntaanbiedingen I Ouderenwinkel is soms net een sociale werkplaats aarom schaffen we in het middel aar onderwijs het schoolonder- M af, om terug te gaan tot een centraal eindexamen? Het is een 'bij uitstek om de kwaliteit van herwijs te bewaken. oor van klachten over het kennis- 11 van de VWO-leerling zwelt nog Saan. Technische universiteiten aankomende studenten bijspijke- hun wiskunde, omdat ze anders !öng naar het universitaire onder- °gramma niet kunnen maken. erbun kaart met formules en de Jjnachine zijn ze de draad kwijt, it begrip is het niet gekomen. In 'Sd economie-onderwijs zijn stu- 11 vaak niet in staat om eenvoudi- acnsommetjes te maken. Breuken ^brekers. Een simpel percenta- ackenen uit het hoofd een on neembare horde. Minister Van der Hoe ven voert tot nu toe een beleid waarbij zij steeds meer aan de scholen zelf wil overlaten. Laat de scholen zelf bepalen hoe ze les geven, hoe ze het studiehuis invullen, ja zelfs hoe ze bepaalde delen van het lesprogramma invullen. Daar is op zich zelf veel voor te zeggen. Professionele vrijheid is een vreugd voor ieder die zijn vak met overgave uit oefent. Niemand wil opgesloten wor den in een web van regeltjes op het ter rein waar hij deskundig is. Het geeft vrijheid om nieuwe wegen te bewandelen om kennis over te dragen en de concurrentie houdt het hele veld scherp. Maar als de vrijheid leidt tot grote ver schillen in kennis tussen leerlingen van verschillende scholen, gaan de nadelen zwaar wegen. En vrijheid van de scho len zonder scherpe bewaking van de normen zal daar onherroepelijk toe lei den. Dat betekent toenemende ongelijk heid en ondoorzichtigheid. Bij ongelij ke kwaliteit van de scholen zullen veel ouders scherper selecteren waar ze hun kind heensturen. Vooral ouders die goed onderwijs van groot belang vin den en toch al veel aandacht besteden aan de vorming, gaan op zoek naar de beste scholen. Dit versnelt de vorming van 'witte' en 'zwarte' scholen. Ook bij de toelating tot hoger onder wijs zal die ongelijkheid negatieve ge volgen hebben. Naarmate de HBO's en de universiteiten meer ervaring opdoen met de herkomst van hun studenten, zullen ze bij voorrang studenten toela ten van de betere middelbare scholen. Als ze de kwaliteit van het middelbaar onderwijs onvoldoende kunnen beoor delen zullen ze toelatingsexamens gaan instellen. En als ze niet mogen selecte ren zal de gedaalde kwaliteit van de in stromende leerlingen gevolgen hebben voor het programma dat de universitei ten kunnen aanbieden. Ze zullen aan vullende cursussen moeten geven, die ofwel ten koste gaan van het eindni veau van de afgestudeerden (omdat er ruimte moet worden gemaakt in het programma) ofwel leiden tot een ver zwaring van de studie. Vrijheid in lesmethoden laat zich het beste combineren met bewaking van het kwaliteitsniveau door een landelijk examen. Zo'n examen is gelijk voor alle leerlingen en moet natuurlijk ook voor iedereen volgens dezelfde normen wor den beoordeeld. Het is al te veel om de helft van het examen geheel aan de scholen over te laten, zoals nu het geval is. Scholen zitten veel te dicht op hun leerlingen, ontwikkelen daar een band mee, krijgen belang bij hoge slaagper centages, en doen veel te snel conces sies aan de kwaliteit. Een landelijk centraal examen is er niet alleen voor de kwaliteitsbewaking. Het is ook in het belang van maatschap pelijke gelijkheid. Wanneer de ongelijk heid tussen scholen toeneemt, zal dat vooral de kinderen uit de lagere sociale milieus treffen. Met een landelijk examen alleen zijn we er natuurlijk nog niet. Er moeten ook garanties komen voor goede nor men. Wat ligt meer voor de hand dan die normen te laten opstellen en bewa ken door een onafhankelijke autoriteit waarin vertegenwoordigers van het ho ger onderwijs een zware, zo niet door slaggevende, stem hebben? Zij moeten immers voortbouwen op wat gezaaid is in het middelbaar onderwijs. Joop Hartog het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen „■e. 0113-315649 Pzc'nl redactie@pzc.nl 05 31,4460 AA Goes itentie-explo itatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; (iaal 020-4562500. iderdag 24 november 2005 DEN HAAG - Sinterklaas zorgt voor 350 miljoen euro aan extra omzet in de winkels. Dat verwacht de Raad Ne derlandse Detailhandel (RND). Het is een stijging met ruim 10 procent ten opzichte van vorig jaar. Toen hielden de consumenten de hand steviger op de knip. De schoen wordt al sinds de aankomst van de goedheilig man gevuld met kleine geschenken, aldus de organisatie gisteren. De grote cadeaus worden bewaard tot pakjes avond. Daarin speelt elektronica een grote rol. Op ver langlijstjes staan mp3-spelers, iPods en spelcomputers. Vrouwen krijgen vaak cadeautjes voor het interieur en mannen technische gadgets. ANP BRUSSEL - De Europese Commissie stelt voor om de vei ligheidsvoorschriften voor schepen aan te scherpen. De veiligste schepen kunnen in de toekomst gaan varen on der Europese vlag in plaats van een nationale vlag. Europees Commissaris Barrot (Verkeer) heeft dat gisteren gezegd na een vergadering van de Europese Commissie. De strengere eisen zijn het gevolg van de scheepsrampen Erika en Prestige enkele jaren geleden. Om nieuwe onge lukken te voorkomen, wil de commissie een betere kwali teitscontrole van schepen, ook wel classificatie genoemd. Het aantal inspecties gaat omhoog, vooral van risicosche pen. ANP DEN HAAG - Telecomtoezichthouder Opta stevent af op een conflict met de Europese Commissie. De commissie heeft in de ogen van de Opta een onderzoek naar de Ne derlandse kabelsector verkeerd aangepakt. De Europese Commissie liet begin deze maand weten 'ern stige twijfels' te hebben bij voorstellen van de Opta om de kabelsector te reguleren. De toezichthouder wil de tarie ven voor de kabelabonnementen kunnen bepalen omdat bedrijven als UPC, Casema en Essent een te machtige po sitie zouden hebben. Volgens eurocommissaris Kroes (Me dedingingszaken) is er echter weinig reden tot zorg, ge zien het lage prijspeil van de abonnementen en de op komst van bedrijven als Digitenne en KPN op de markt voor televisiedoorgifte. ANP onze collectieve zorgverzekering biedt uw personeel kwali tatief goede zorg tegen een zeer aantrekkelijke premie. Vraag een offerte aan via onze website! Driekleur verzekeringsgroep Pascale Thewissen SSEL - De Belgische justi- onderzoek begonnen te- je Ierse luchtvaartmaat- mocy is gesjoemeld. Zo wordt ge twijfeld aan de echtheid van fac turen die Ryanair bij Promocy heeft ingediend. De directie van Promocy be staat uit twee managers van Ryanair en twee afgevaardigden van BSCA, de beheermaat schappij van Brussels South Charleroi Airport, zoals de offi ciële benaming luidt. De twee laatste ondernemingen zijn reeds ondervraagd. De twee managers van Ryanair moeten zich komende maand bij de rechtbank melden. Ze moeten zich onder meer verantwoorden voor belastingontduiking. Rya nair zelf weigert elk commen taar. GPD pij Ryanair. Twee topman- ranhel bedrijf hebben zich ,|ijk schuldig gemaakt aan lingfraude en valsheid in Irilte. Subsidies van de |$e overheid zouden ge lzijn voor stuntaanbiedin- uiet gratis tickets en niet je promotie van de luchtha- ian Charleroi. is niet voor het eerst dat er a worden gesteld bij de ioies die Ryanair ontvangt je Waalse overheid. Vorig werd de goedkope vlieg- schappij door de Europese nissie veroordeeld tot het betalen van een deel van latssteun. Die was volgens ommissie illegaal en in met de Europese regels eerlijke concurrentie, onderzoek richt zich dit op het bedrijf Promocy. sopgericht om de luchtha- nn Charleroi te promoten, as Justitie in België is on- ilijk wat Promocy gedaan met de subsidies van de ie overheid, die garant voor de helft van het bud- (aanbiedingen geld is mogelijk gebruikt istuntaanbiedingen, waar ar om bekend staat, te fi lm. ^dergelijke acties betalen pers enkel de luchthaven- )e tickets zijn zo is gratis. Baan ook vermoedens dat de boekhouding van Pro- SUM - Personeel van spuit- nfabriek Enna Aerosols de eigen baas met een fail- lent. De nog 96 overgeble- tdewerkers hebben de vak- 0 groen licht gegeven om hel de ondergang van het ijl in te zetten. irectie van de noodlijdende k in Dokkum dreigt deze d de salarissen niet uit te en wanneer het personeel akkoord gaat met het ont- ran 71 werknemers. „Maar aan niet akkoord met de agen en als er deze maand feen salaris komt, vragen at faillissement aan", ver den de vakbonden CNV Be- Eöbond en FNV Bondgeno ten. os bestuurder J. Kamp her van CNV Bedrijvenbond is daal plan voor de werkne- die er uit moeten onvol- deom akkoord te gaan met tslagen. „We sturen daar- ndaag een brief naar de di van het bedrijf om vrijdag arissen over te maken. Als iet gebeurt, vragen we het isement aan of spannen we sort geding aan", aldus inerbeek. Oordeel' van een bankroet uitkeringsinstantie UWV ïknemers voorlopig blijft 0' „Anders zitten ze met zonder geld", stelde de er .ANP Brenda Decaster en Astrid Franciscus runnen het knusse winkeltje in De Veste. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Klant: „Goedemiddag, ik ben een klant. Heeft u ook appels?" Verkoper: „Jazeker, er zijn groene ap pels, rode appels en sinaasappels." Klant: „Doe dan maar groene appels." Verkoper: „Die hebben we niet." Het knusse winkeltje in de middelste van drie ouderenflats De Veste in Ter- neuzen doet in alles denken aan die be faamde buurtsuperscène van André van Duin. Verkoopsters Brenda Decaster en Astrid Franciscus kunnen er wel om la chen. „Weet je, soms is het hier net een socia le werkplaats. Er komen hier niet alleen mensen over de vloer om iets te kopen, maar vooral ook om een babbeltje te ma ken. Eigenlijk zijn wij dus veel meer dan gewone verkoopsters. Het gros van de klanten ken ik. Het is hier ook veel leuker dan in een gewone supermarkt. Daar wordt heel zakelijk gehandeld: be talen en wegwezen. Wij hebben veel meer persoonlijk contact met de klan ten", vertelt Decaster. Decaster en Franciscus doen zaken in een ruimte van amper vijf bij vijf meter. In de schappen liggen basisproducten zoals brood, melk en fruit. Controleren Op bestelling is echter nog veel meer mogelijk. Een zak aardappels? Wordt geregeld. Stukkie vlees? Komt voor de bakker. De winkel, opgezet door verzor gingscentrum Bachten Dieke en woon- foto Wim Kooyman stichting Clavis, is uitsluitend bedoeld voor bewoners van De Veste-flats. Deca ster: „Maar het is lastig om te controle ren wie hier allemaal wonen. Kijk, als een kleine jongen om een rol pepermunt vraagt, kan je er bijna van uitgaan dat hij bij zijn oma op bezoek is en vijftig eurocent heeft meegekregen. Dan zeg je toch niet dat hij hier niets mag kopen? Bovendien is het ondoenlijk dat wij alle familieleden van de bewoners van De Veste kennen. En die kunnen toch net zo goed iets voor de bewoners kopen?" door Sheila van Doorsselaer SINT JANSTEEN - De directie van Neckermann in Sint Jan steen wil dat Den Haag een over gangsperiode instelt voor het verlagen van de kredietvergoe ding. Zo krijgt Neckermann meer tijd de bedrijfsvoering aan te passen aan de maatregel. Minister Zalm (Financiën) wil de landelijke kredietvergoeding per 1 januari 2006 terugbrengen van 21 naar 16 procent. Hij be oogt hiermee de groeiende schul denproblematiek aan te pakken. Voor bedrijven die hun klanten de mogelijkheid bieden op afbe taling aankopen te doen, zoals Neckermann Shopping, leidt de verlaging van de kredietvergoe ding ertoe dat kredieten nauwe lijks meer kostendekkend kun nen worden aangeboden. Neckermann zal daarom minder klanten op krediet laten kopen, wat nadelig is voor de werkgele genheid bij Neckermann. De werknemers van Neckermann zamelden vergeefs handtekenin gen in om Zalm op andere ge dachten te brengen. De directie van Neckermann rest nu niks an ders dan de tering naar de ne ring te zetten. „Onze brancheor ganisatie, de Nederlandse Thuis winkel Organisatie, heeft bij Fi nanciën alternatieven gepresen teerd om de kredietproblema- tiek aan te pakken. Hierover heeft het ministerie nog geen uit spraken gedaan", zegt P. van Laere, directeur van Necker mann. Over die alternatieven wil Van Laere nog niks zeggen. Wel stelt hij dat zijn bedrijf een overgangsperiode nodig heeft, pagina 25 Neckermann voelt zich benadeeld het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de logistiek. 80% van de mensen die werk zoeken in de logistiek zoekt een nieuwe baan tussen de personeelsadvertenties in de PZC. (Advertentie) 89% van de mensen die werk zoeken in de zakelijke dienst verlening zoekt een nieuwe baan tussen de personeels advertenties in de PZC. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zakelijke dienstverlening. 3 JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23