IC PSV is weer terug op aarde Sjevtsjenko staat in illuster rijtje AZ moet vervelend systeem kraken RBC vindt ontslag te zware straf voor Fortes Rodriguez 19 lichte beurt landskampioen bij Schalke 04: 3-0-nederlaag mpions sague Sbhhhhhhhbi RBC-speler Ebbinge uit coma Tanghe mag transfervrij weg Bosvelt en Kissi vraagtekens Achttien maanden voor Xavier Kaartverkoop WK onder de loep Nog zes vacante plaatsen in CL donderdag 24 november 2005 [SENKIRCHEN - Na vier [(rijden was PSV de trotse tyer in poule E van de mpions League. Na vijf wed- li) staat de ploeg weer met feilen op de grond. Gister- li werden de Eindhovena- jidor Schalke 04 genadeloos Uminkt: 3-0. De ploeg zal Ue weken tegen Fenerba- löff vol aan de bak moeten «kunnen overwinteren in «pa- U'acht is dan duidelijk: pjn Dan vervolgt de ploeg jHiddink zijn avontuur op hoogste podium in Europa, «en gelijkspel wordt het isehijnlijk het Uefa Cuptoer- jhet evenement voor de Eu- geB-keus, behalve wanneer Ie in Milaan AC verslaat, ka nederlaag is alles voor in van Fenerbahce is na- Êjk niet onmogelijk. Maar jal de ploeg wel beter voor ^moeten komen dan gister- 0 in de Vel tins Arena van pkirchen. PSV maakte een kuchte beurt. Het meest op- hd was de onmacht voorin, "ikgaf opmerkelijk genoeg jrkeur aan Robert boven iennegoor of Hesselink als jeler in de punt van de De trainer zag in Ven- of Hesselink een beter dan in de Braziliaan, jfts te forceren als de wed- daarom zou vragen. Een omgekeerde redenatie dus: bdat je iets achter de hand tang Kt van Hiddink pakte niet pig uit. PSV had door het Eo van Robert weliswaar neer diepgang, maar miste balvast aanspeelpunt. Ro- verloor vrijwel al zijn Doordat ook Farfan niet wedstrijd kwam, werd het rg dun wat PSV liet zien. neg kwam nauwelijks aan kien toe, laat staan aan het a van gevaar. iwas overigens niet de eni- ge surprise in de basis, ook Is mail Aisatti maakte er deel van uit. Waar Hiddink voor de laat ste training nog liet doorscheme ren het jonge talent even uit de wind te houden, speelde hij toch in plaats van alleskunner Theo Lucius. Schalke nam in de achttiende minuut de leiding. Een ongeluk kig moment van André Ooijer leidde de Duitse voorsprong in. Een voorzet van Varela kwam op de arm van de verdediger, en dus legde arbiter Michel de bal op de stip. Kobiashvili benutte de strafschop: 1-0. De wedstrijd bleef ook na die treffer redelijk in evenwicht. Schalke had moeite om PSV pijn te doen, PSV bleef ruim on der de maat. In de slotfase van de eerste helft werden de Duit sers sterker en kwam PSV een paar keer goed weg. Eerst maz zelde PSV toen Lincoln de bal vijf minuten voor rust buiten be reik van Gomes op de paal schoot, even later mikte Kura- nyi eerst over en daarna naast het doel. Veldover wicht Hiddink moest alsnog een be roep doen op zijn breekijzer en bracht Vennegoor of Hesselink na rust in voor Timmy Simons. Lucius verving Aisatti. Daar door ging PSV met twee diepe spitsen spelen (Robert en Ven negoor of Hesselink). Farfan ver huisde naar de linkerflank en de rechterkant bleef open liggen. Het leverde PSV een veldover- wicht op, maar ook met meer of fensieve drang bleef het moeite houden met het vinden van ope ningen in de blauw-witte muur. Schalke bleef in de tegenstoot echter dreigender. De beslissing viel in de 72e minuut. Eerst til de Varela de bal over Gomes heen op de lat, in de rebound scoorde Kobiashvili 2-0. Sibon viel vervolgens in voor Reiziger in een poging te redden wat er te redden viel, maar de spits kreeg meteen een (omstre den) strafschop tegen vanwege een overtreding op Ernst. Kobi ashvili had ook met de tweede strafschop van de avond geen en kele moeite (3-0). Farfan viel in de slotfase gebles seerd uit waardoor PSV met tien man de wedstrijd uitspeel de. Het was het treurige slotak koord van een avond waarop PSV nadrukkelijk moest passen. GPD André Ooijer baalt nadat Schalke uit een door hem veroorzaakte strafschop op voorsprong is gekomen. foto Robert Vos WÊKKÊÊÊÊHKÊ/m iahce( Tur) - AC Milan (Ita) 0-4 IS.Sjevtsjenko 0-1, 52. Sjevtsjen- iö.Sjevtsjenko 0-3, 76. Sjevtsjen- Scheidsrechter: Hauge (Noo). art" Baris (Fen), Maldini (AC Mi- mtal toeschouwers: 45.000. Ie04 (Dui) - PSV 3-0 (1-0). 17. bill 1-0 (strafschop), 72. Kobias- 0, 79. Kobiashvili 3-0 (straf- Scheidsrechter: Michel (Slw). art: Bordon, Alintop (Schalke Hal toeschouwers: 55.000. 04: Rost; Altintop, Bordon, Ro- ;en Krstajic; Poulsen, Lincoln en Varela (73. Asamoah), Kuranyi 'ld) en Kobiashvili (89. Bajramo- Gomes; Reiziger (77. Sibon), "lijer en Lamey; Afellay, Simons ins), Cocu en Aissati (46. Ven- 'ofHesselink); Farfan en Robert. 5 2 2 1 8 9-4 5 2 2 18 10- 6 5 2 1 2 7 2-6 5 1 1 3 4 7- 12 nnma: dinsdag 6 december lnerbahce( Tur), 20:45; AC Milan telke04 (Dui), 20:45. (Spa) - Olympique Lyon •1 (1-0). 41. Guti 1-0, 73. Carew heidsrechter: De Bleeckere (Bel), ban. Beckham, Guti (Real Ma tris, Reveillere, Tiago, Juninho, (Olympique Lyon). Aantal toe- Sis: 85.000. 'torg BK (Noo) - Olympiakos 11Gri) 1-1 (0-1). 25. Rivaldo iHelstad 1-1. Scheidsrechter: Al- M. Rode kaart: 85. Pantos pakos Piraeus/ 2x geel). Gele Soltldis, Dani (Olympiakos Pirae- Naltoeschouwers: 20.000. 1 0 13 11- 3 - 1 1 10 9- 6 m9 5 1 1 3 4 5-9 5 0 14 1 5-12 dinsdag 6 december akos Piraeus (Gri)-Real Madrid «W5; Olympique Lyon (Fra)-Ro- 9BK(Noo), 20:45. techt (Bel) - Chelsea (Eng) 0-2 Crespo 0-1, 15. Carvalho 0-2. rechter: Farina (Ita). Gele kaart: jBorre (Anderlecht), Del Horno, Aantal toeschouwers: J»l (Eng) - Real Betis Sevilla Scheidsrechter: Poulat (Fra). JW: Hamann (Liverpool), Lopez fttis Sevilla). Aantal toeschou- 1500. 5 3 2 0 11 6-1 5 3 1 1 10 7-1 m 5 2 1 2 7 3-6 5 0 0 5 0 0-8 'wna: dinsdag 6 december Real «villa (Spa)-Anderlecht (Bel), elsea (Eng)-Liverpool (Eng), "to (Por) - Glasgow Rangers ;-'(0-O). 60. L. Lopez 1-0, 83. Mc- 1-1. Scheidsrechter: Fandel w kaart: Quaresma (FC Porto), W. Murray, Ferguson (Glasgow jj Aantal toeschouwers: 38.000. an <lta> Artmedia Bratisla- 4-0 (2-0). 28. Figo 1-0, 41 c u59' Adriano 3-0, 74. Adria- «neidsrechter; Riley (Eng). Ge- petras (Artmedia Bratislava), toeschouwers: 38.000. 5 4 0 1 12 8-3 5 13 16 6-6 5 1 2 2 5 5-9 5 1 1 3 4 8-9 «"ra: dinsdag 6 december Art- "ratislava (Slw)-FC Porto (Por), ■niasgow Rangers (Sco)-lnter Mi- '«0:45. van onze sportredactie ISTANBOEL - Met liefst vier treffers in de door zijn ploeg ge wonnen uitwedstrijd tegen Fe nerbahce (0-4) onderstreepte aanvaller Sjevtsjenko gister avond nogmaals zijn enorme waarde voor AC Milan. De van een blessure herstelde spits uit Oekraïne bracht zijn club weer bovenaan groep E van de Champions League. AC Milan deelt de koppositie met Schalke 04 dat PSV te recht wees (3-0). Beide koplo pers treffen elkaar in de laatste speelronde van de groepsfase in San Siro. PSV, dat een punt je minder heeft dan de lijstaan voerders, sluit af met een thuis- optreden tegen Fenerbahce. Sjevtsjenko maakte tegen de Turken alweer zijn 50e, 51e, 52e en 53e treffer in een Euro pees bekertoernooi. In de zes tiende minuut was hij op aange ven van Seedorf succesvol. In de 52e minuut was Gilardino de aangever. Sjevtsjenko maak te zijn derde doelpunt na voor bereidend werk van Serginho. Zes minuten later profiteerde Sjevtsjenko nogmaals van een fout van de Turkse verdediger Volkan. Afhankelijk Met zijn kwartet goals schaar de Sjevtsjenko zich in een illus ter rijtje. Slechts vier spelers gingen hem in de Champions League voor met vier doelpun ten in één wedstrijd: Marco van Basten (1992), Simone In- zaghi (2000), Dado Prso (2003) en Ruud van Nistelrooij (2004). Trainer Ancelotti constateerde vanaf de zijkant nogmaals dat zijn ploeg aanvallend erg af hankelijk is van Sjevtsjenko. Zonder de spits werd slechts ge lijk gespeeld en verloren van PSV. Jaap stam ontbrak bij AC Milan. Hij zat als gevolg van de rode kaart die hij kreeg in Eind hoven een schorsing van een wedstrijd uit. FC Porto met Co Adriaanse als coach heeft nog slechts een mi nimale kans op de achtste fina les. In de vijfde wedstrijd van groep H eindigde het duel met Glasgow Rangers gelijk (1-1), waardoor Porto laatste bleef in de groep met vier punten. Internazionale kwalificeerde zich als koploper en zekere groepswinnaar door het Slo waakse FC Artmedia met 4-0 af te troeven. Figo (de enige Eu- Met vier doelpunten schoot Sergei Sjevtsjenko zijn club AC Milan langs Fenerbahce. foto Kerim Okten/EPA ropeaan in de basisopstelling) opende de score, Adriano deed daar drie doelpunten bij. De Slowaken bleven op vijf pun ten staan en ontvangen op 6 de cember Adriaanses team. Glas gow Rangers, dat zes punten heeft, speelt dan thuis tegen In- ter. In goep F waren Olympique Lyon en Real Madrid al zeker van deelname aan de knock- outfase in de Champions Lea gue. Beide clubs speelden in Madrid gelijk, 1-1. Real kon de dikke nederlaag in Frankrijk niet revancheren. Guti zorgde voor rust wel voor een voor sprong. Na rust maakte Carew gelijk. In deze groep behaalde Olympiakos Piraeus bij BK Ro senborg het eerste punt, 1-1. De Braziliaan Rivaldo zette Olympiakos op winst, één mi nuut voor tijd scoorde Helstad tegen. De Griek Pantos kreeg kort voor tijd de rode kaart. Voor Rosenborg betekende dit meer Europees voetbal in de Uefa Cup. In groep G bevocht Liverpool, met Zenden in de basis, de doortocht naar de achtste fina les door een zwaarbevochten 0-0 tegen Real Betis. De titel houder kwam op elf punten uit vijf duels. Chelsea schoof aan met tien punten. De Engelse kampioen bracht in Brussel An- derlecht de twaalde nederlaag op rij toe in de Champions Lea gue. De wedstrijd was in een kwartier beslist door treffers van Crespo (8e minuut) en Car valho (15e). De kampioen van Engeland liet het daar bij. An- derlecht is definitief uitgescha keld. ANP door Ruud Ramler ALKMAAR - Een Engelse club die een Oost-Europese speelstijl hanteert moet vanavond vol gens de Hollandse school wor den bedwongen. Zo ongeveer schetste AZ-trainer Louis van Gaal gisteren de Uefa-Cupont- moeting van vanavond tegen Middlesbrough. Een wedstrijd die de Alkmaar- ders hoe dan ook willen winnen om uitzicht te houden op de eer ste plaats in de poule. In dat ge val wordt AZ bij de loting voor de volgende ronde gekoppeld aan één van de nummers drie uit de andere groepen. Een overwinning biedt mogelijk heden voor Van Gaal. „Dan kan ik een beetje gaan rouleren in de selectie. Die heeft daarvoor vol doende kwaliteit. We hebben elf duels voor de boeg in 41 dagen. En door te rouleren hou je ook wisselspelers gretig en gemoti veerd", aldus de trainer. Middlesbrough, dat al twee keer won in de poule, hanteert vol gens Van Gaal een on-Engels systeem met drie verdedigers, vijf middenvelders en een aanvalskoppel. „Voor ons als thuisspelende ploeg is dat een vervelend systeem om tegen te voetballen. Al moet je maar afwachten of Middlesbrough in derdaad zo zal gaan spelen. In ei gen land zijn ze gewend tegen twee spitsen te staan en wij brengen er altijd drie in het veld." Niettemin denkt Van Gaal dat AZ vanavond de favo riet is. „Middlesbrough staat elfde in de Premier League en wij derde in de eredivisie. Dan moet je con cluderen dat wij in het voordeel zijn." De absentie van de geblesseerde Gaizka Mendieta zal daar zeker debet aan zijn. „Hij is heel bepa lend bij Middlesbrough. Maar nu verwacht ik Job Doriva in zijn plaats. Die speelt niet zo veel maar is zeker zo goed." In de Engelse aanval rekent Van Gaal op het koppel Hassel- baink/Yakubu. De kwaliteiten van de Nederlander kent hij nog uit zijn tijd als bondscoach van Oranje. „We zullen ver van onze goal moeten spelen om hem geen kansen te geven. Ik ben niet bang dat Joris Mathijsen en Kew Jaliens op snelheid zullen worden geklopt." Van Gaal laat AZ in dezelfde formatie starten die afgelopen zondag ook tegen Groningen be gon. GPD UTRECHT - RBC-verdediger Arjan Ebbinge is na ruim drie weken uit zijn coma ontwaakt. Dat heeft zijn club gis teren bekendgemaakt. Ebbinge scheurde op 30 oktober in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht zijn dunne darm en werd onmiddellijk geopereerd in het Medisch Centrum Utrecht. Sindsdien werd de 30-jarige voetballer kunstmatig in slaap gehouden om het herstel te bevorderen. Ebbinge on derging de afgelopen weken in totaal vijf operaties waar bij de wond telkens werd schoongespoeld. ANP UTRECHT - Stefaan Tanghe heeft zijn langste tijd gehad bij FC Utrecht. De Belgische spelmaker (33) mag per di rect weg. Het contract van Tanghe loopt nog tot medio 2007, een overeenkomst die vorig seizoen nog werd open gebroken en verlengd. Reserve-aanvoerder Tanghe kan sinds enkele weken niet meer rekenen op een basisplaats in het elftal van trainer Foeke Booy. Gezien zijn leeftijd en zijn wezenlijke bijdrage aan de suc cessen van de club in de afgelopen jaren, is in goed over leg besloten Tanghe de transfervrije status te verlenen. GPD MARSEILLE - Het is onzeker of Heerenveen vanavond in het Uefa Cupduel met Olympique Marseille kan beschik ken over zijn geblesseerde middenvelders Paul Bosvelt (hamstring) en Abdelkarim Kissi (enkel). Beide spelers trainden gisteren in het stadion Velodrome apart van de groep. Trainer Verbeek neemt pas vanochtend na een laat ste test een definitief besluit. Eerste doelman Boy Water man doet zeker niet mee. De Belg Brian Vandenbussche vervangt hem. ANP LONDEN - De tuchtcommissie van de Uefa heeft verdedi ger Abel Xavier van Middlesbrough voor achttien maan den geschorst. De Portugees is na de Uef a-Cup wedstrijd tegen het Griekse Xanthi positief getest op Dianabol, een anabole steroïde. Vanavond speelt de Engelse club zonder de voormalige PSV'er in de Alkmaarderhout tegen AZ. GPD/RTR BRUSSEL - De Europese Commissie gaat de klachten on derzoeken over de manier waarop de wereldvoetbalfede- ratie Fifa de kaartverkoop voor de eindronde van het we reldkampioenschap in Duitsland regelt. Verschillende Europarlementariërs signaleerden dat de Fifa mensen entreebiljetten vooraf laat betalen zonder ga rantie te geven dat zij ook daadwerkelijk kaarten krijgen. Indien dat niet het geval is, krijgen de mensen hun geld te rug met aftrek van vijf euro administratiekosten. Wie betaald heeft, komt op een wachtlijst voor de kaarten die terugkomen van nationale bonden, sponsors en part ners van de Fifa. Niet eerder dan op 6 februari wordt ge loot met vrijgekomen toegangskaarten. De Fifa heeft niet gereageerd op de klachten en de actie die de Europese Commissie gaat ondernemen. ANP/RTR door Peter de Brie ROOSENDAAL - Ontslag zou een te zware straf zijn voor José Fortes Rodriguez, vindt RBC. Wel legde de club hem gisteren een forse boete op en stopte een officiële waarschuwing in zijn dossier. Een volgend vergrijp kan dus wel tot de meest ver gaande straf leiden. Fortes Rodriguez moet zich van ochtend weer gewoon naar de club begeven voor de training. De verdediger wordt geacht van af nu vooral zijn benen te laten spreken, bij voorkeur tegen een bal. De gewraakte uitspraken van de verdediger - hij zei in scheidsrechter René Temmink trekken te zien van iemand met het syndroom van Down - wa ren duidelijk niet professioneel en hebben RBC gedupeerd, stelt interim-directrice Mascha Sim ons. „Maar ontslag als straf maat vonden we toch niet in ver houding staan tot wat hij fout heeft gedaan." RBC had wel uit laten zoeken wat de arbeidsrechtelijke conse quenties zouden zijn bij ontslag, maar de uitkomst van zo'n pro cedure bleek lastig te voorspel len. „Het is onzeker wat onze kans van slagen was geweest. Bovendien vonden we, alles af wegende, zo'n straf te zwaar. Zelfs als we zeker waren ge weest van de uitkomst, hadden we dat ontslagtraject niet inge zet", aldus Simons. De inte rim-directeur spreekt niet tegen dat RBC ook dure langslepende, recente arbeidsconflicten op het netvlies heeft gehad, zoals met trainer Jan van Dijk, assistent Erik van der Meer en ex-speler Eric Hellemons. Advocaat Louis Castelijns, die Fortes gisteren bijstond in zijn gesprek met Simons en voorzit ter Jan Pollemans, meent dat RBC er goed aan heeft gedaan de speler eerst op non-actief te zetten en uitgebreid na te den ken over de straf. „Aanvan kelijk had RBC het helemaal gehad met José. Het was verstan dig van ze om een pas op de plaats te maken. We hielden eerst wel rekening met de zwaar ste sanctie, maar dinsdag middag meldde Pollemans dat de club afzag van ontslag. Omdat ze dat te streng vonden, is mijn indruk. Niet omdat ze geen goede zaak dachten te heb ben." Wel blijft RBC erbij dat hij gren zen heeft overschreden. Herha ling zal de club dan ook niet to lereren. „Dan heeft hij echt een probleem." Dat betekent vol gens Castelijns niet dat Fortes bij elk volgende akkefietje auto matisch op straat staat. „Ieder geval moet apart beoordeeld worden." Een volgende rode kaart hoeft in de ogen van Caste lijns bijvoorbeeld niet funest te zijn. „Als hij twintig meter door loopt om iemand een hoek te ge ven, is dat wat anders dan een tackle in volle strijd. Dat is het risico van het vak." Voor het duel met Heerenveen, zondag, is Fortes geschorst we gens de rode kaart bij Heracles. De KNVB meldt vandaag of morgen hoe hij eventueel ge straft wordt voor zijn beledigin gen. Fortes zelf koos gisteren voor de luwte. Castelijns: „Hij is de afgelopen dagen helemaal plat gebeld." De boete van For tes gaat naar een goed doel. Ook gaat RBC een activiteit organise ren voor kinderen met het syn droom van Down. Daar worden Fortes en de rest van de selectie bij betrokken. GPD DEN HAAG - Naast titelhouder Liverpool, dat met 0-0 gelijk speelde bij Betis, hebben zich gisteravond ook Chelsea en In ternazionale geplaatst voor de volgende ronde in de Cham pions League. Eerder plaatsten zich al Ajax, Bayem München, Juventus, Ar senal, Barcelona, Real Madrid en Olympique Lyon voor de achtste finales van de Cham pions League. Voor Rosenborg en Real Betis werd gisteravond duidelijk dat zij na december verder zullen spelen in het toer nooi om de Uefa Cup, een zeker heid die ook Club Brugge al had. Er zijn nog zes plaatsen vacant in het 1/8-finaleveld van de Champions League. Over twee weken valt daarover de beslis sing. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19