lof en toom zal uw deel zijn bid of Air wil luisteraar ïeenemen in een verhaal Nog lang niet uitgestoeid met klei Historische atlas 1930-1950 is uit Nieuwe plaats voor Vrouwenputje fGELICHT Celstraf voor verkrachten vriendin Drugsdealer moet zitten donderdag 24 november 2005 17 DEN HAAG - Tijdens een bijeenkomst in Den Haag is gis teren de Grote Atlas van Nederland 1930-1950 gepresen teerd. In deze bijzondere historisch-geografische atlas, een uitgave van Asia Maior/Atlas Maior in Zierikzee, zijn onder meer bijzondere kaarten opgenomen die Nederland se cartografen tijdens de Tweede Wereldoorlog op last van de Duitse bezetters maakten. Het gaat om gedetailleerde zogenoemde Topografische Karte der Niederlande (schaal 1 op 50.000). Die verschij nen voor het eerst in een publieksuitgave. Daarnaast zijn van plaatsen die destijds 20.000 of meer inwoners telden, plattegronden opgenomen, veelal aangevuld met kaarten die extra informatie geven over de toenmalige situatie, maar ook over verdedigingswerken en andere militaire ob jecten in de oorlog. Ook staan er inlichtingenkaarten van de Ordedienst, een verzetsorganisatie, in. Over Zeeland bevat de omvangrijke atlas onder meer in formatie over de grotere steden, Walcheren en de West hoek van Schouwen-Duiveland. De uitgave van Atlas Maior omvat 584 pagina's en 600 kaarten en kost tot eind dit jaar 225 euro. 's-HEER ARENDSKERKE - De initiatiefgroep die het Onze Lieve Vrouwenputje bij 's-Heer Arendskerke in het landschap wil terugbrengen, de gemeente Goes en een boer, hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe plaats voor het putje. Aanvankelijk zou het poeltje, dat met vermeend genees krachtig water tot in de jaren zeventig bedevaartgangers trok, op de oorspronkelijke plaats terugkomen. De eige naar van de grond had echter niets aan de compensatie- grond die de gemeente kon aanbieden. Een boer met grond honderd meter verderop, wel. Het putje komt in de zelfde kreekrest als waarin het oude zat. Het krijgt dus technisch gezien hetzelfde water als het Poeltje dat bij de ruilverkaveling verdween. pnrErnst Jan Rozendaal len loonsverhoging van 11 procent. /Commissaris van de koningin m Gelder zat gisteren bijna te jui- bovcn zijn ochtendblad. Meteen iarop volgde de gedachte dat er mis- thicn een addertje onder het gras (huilt- En inderdaad. Als het kabinet advies van de commissie Dijkstal volgt, gaat Van Gelder er financieel achteruit. vertelt met veel gevoel voor ironie, adat hij weet hoe gevoelig de publie- opinie is voor de beloningen van po- ieke ambtsdragers. Het bruto laris van een commissaris de koningin bedraagt 9422 euro. moet omhoog naar 10.411 euro, lt een commissie onder leiding van minister van Binnenlandse Zaken jkstal (WD) in een gisteren gepre- Vergoeding MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen wegens verkrachting van zijn vriendin tot drie jaar gevangenis straf, waarvan een jaar voorwaardelijk. Tijdens de drie jaar proeftijd moet de man vanwege zijn alcoholprobleem een jaar lang in een verslavingskliniek worden opgeno men. Aan het slachtoffer moet hij 2600 euro smartengeld betalen. De Vlissinger heeft twee jaar lang zijn (ex) partner in haar woning seksueel misbruikt, waarbij hij geweld niet schuwde en meestal onder invloed van alcohol verkeerde. De man, die de verkrachtingen bekende, is al eerder voor zedendelicten veroordeeld. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 27-jarige man uit Vlissingen voor drugshandel veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De Vlissinger heeft van 2002 tot 2005 in verdovende mid delen gehandeld. De zaak kwam destijds aan het rollen toen de man in verband werd gebracht met een poging tot afpersing. De beloning van politieke ambtsdragers ligt gevoelig. goeding moet terugstorten, terwijl ie mand die dezelfde bijbaan heeft maar geen politieke ambtsdrager is zijn geld mag houden. ,,Ik ben wel voor ge lijke monniken gelijke kappen." In het voorstel van de commissie Dijkstal gaan gedeputeerden er niet op vooruit en wethouders marginaal (3 procent). Statenleden en gemeenteraadsleden hebben volgens de commissie recht op een behoorlijke verhoging van hun ver goeding. Het bruto maandsalaris van een Statenlid zou (inclusief onkosten vergoeding) 1347 euro moeten bedra gen, een stijging van 23 procent. De vergoeding van raadsleden hangt af van de grootte van een gemeenteen varieert nu van minimaal 182 tot maxi maal 1891 euro bruto per maand. Ge middeld mogen ze er van Dijkstal 23 procent op vooruit gaan. Daarin is de onkostenvergoeding (die het percenta ge van de effectieve loonstijging vrij wel zeker naar beneden brengt) niet meegerekend. S. Heijning (WD), raadslid in Goes (maandelijks 784 euro plus 193 euro onkostenvergoeding, bruto) en Staten lid (936 euro plus 164 euro onkosten vergoeding, bruto) kan zich vooral vin den in de verhoging van de vergoeding voor Statenleden. „Niet dat ik tekort kom, maar de huidige vergoedingen zijn niet echt heel hoog gezien de hoe veelheid tijd die je aan het werk kwijt bent. Het provinciale werk is veel inge wikkelder. Ik zou het niet vreemd vin den als een Statenlid twee keer zoveel kreeg als een gemeenteraadslid." Heij ning pleit ervoor de koppeling aan de omvang van de gemeente gedeeltelijk los te laten. „In kleine gemeenten is het werk tegenwoordig niet heel veel eenvoudiger dan in grote gemeenten." Afhankelijk Ook J. Houmes (SGP), raadslid in Veere (498 euro plus 140 euro onkos tenvergoeding, bruto) en Statenlid (936 plus 164 euro bruto), ziet de rede lijkheid van de voorgestelde salarisver hoging, gezien de toegenomen werk druk. Maar hij signaleert een ander ge vaar. „Raadsleden en Statenleden wor den financieel afhankelijk van hun functie. Dat gaat ten koste van je onaf hankelijkheid en je idealisme. Straks voelen mensen zich uit financiële mo tieven gedwongen nog een termijn te blijven zitten." Bij SP-Statenlid A. Luijben (936 plus 164 euro bimto) 'begint het te koken' als hij het advies van Dijkstal tot zich laat doordringen. „Het is onzin om in deze tijd te praten over salarisverhogingen van deze orde van grootte." Volgens hem leidt een hoger salaris niet tot betere volksverte genwoordigers. Daarin krijgt hij ge lijk van Van Gelder, Heijning en Hou mes. Geld is volgens hen nooit de drijf veer van een politicus. Heijning: „Als je rijk wil worden, moet je wat anders gaan doen." De commissie Dijkstal heeft ook een advies uitgebracht over het salaris van dijkgraven. Nu verdie- foto Ruben O reel nen die 7778 euro bruto per maand. Daar mag 10 procent bovenop. Dijk graaf W, Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden reageert verrast. „Het advies kwam voor mij als een complete verrassing. Ik wist niet dat Dijkstal de waterschappen erbij zou betrekken." Over zijn eigen salaris wil hij geen oordeel uitspreken, maar in zijn algemeenheid constateert Gosse laar dat waterschappen door fusies al leen maar groter zijn geworden en dat de taken de laatste tien jaar zwaarder en uitgebreider zijn geworden. „In dat opzicht vind ik het logisch dat een on af hankelijke commissie zegt dat het sa laris omhoog kan." Uit de reacties op eerdere voorstellen de vergoeding voor waterschapbestuurders te verho gen, weet Gosselaar dat dit soort ad viezen altijd discussie oproept. Dat beseft ook minister Remkes, die het advies gisteren in ontvangst nam. Tegen Dijkstal zei hij: „Lof en toorn zal uw deel zijn." of Air, met (vlnr) Johan Jeras, David Harthoorn, Arjan de Wit, Reggie Spa en David Westveer. Spa is onlangs vervangen door Gert nmerzeel. Rolf Bosboom SINGEN - De band Void of Air heeft redo dat even eenvoudig als veelzeg- is: mooie liedjes maken. Aansprekende A. maar ook zinnige teksten, zegt Mcr David Westveer. „Het moet alle- m balans zijn. We streven naar goed af- fêen nummers." of Air is komend weekeinde deelnemer o eerste aflevering van Meeting Point. net zoals Zeeuwsch Gebroedt, een sa- ferkingsverband van Zeeuwse popza- o dit geval De Piek in Vlissingen en in in Zierikzee. Pzet is dat een veelbelovende band 'gekoppeld aan een meer bekende, lan- ®act. De eerste keer is dat Void of Air fêuws talent in combinatie met het hy- 'ieve Amsterdamse trio Voicst, dat [D-rock' maakt. Vrijdag spelen ze sa- in De Piek, zaterdag in Brogum. De wen zijn gratis toegankelijk.Void of afstaan uit een singer-songwriterpro- ran zanger en gitarist Johan Jeras, be- nu drie jaar. Het begin was voortva- n 2003 won de groep de finale van de ffseUnplugged Competitie en daarmee dagen studiotijd en een optreden op Mmalige Vlissingse festival Sunburn, ^a wilden we graag verder groeien, We werden daarin enigszins belem- doordat we geen bassist hadden", zegt Westveer, die samen met Johan Jeras, toetse nist David Harthoorn en gitarist Arjan de Wit vanaf het begin betrokken is bij Void of Air. Uiteindelijk werd vorig jaar in Reggie Spa een goede bassist gevonden. In april van dat jaar verscheen de demo-cd Laugh ter in the rain. Om de muziek van het vijftal te duiden, wor den vaak grote namen van stal gehaald. Een combinatie van Coldplay en Muse, is wel eens gezegd, maar ook het oude Radiohead en de Counting Crows worden als referen ties gebruikt. Feit is dat Void of Air vooral opvalt door haar veelzijdigheid en de combi natie van stijlen, een gevolg van de uiteenlo pende muzikale achtergronden van de band leden. Elk nummer is ook verzorgd, afgewo gen, poëtisch bijna. Tegelijkertijd beschikt de groep over een ge zonde dosis zelfrelativering. Dat blijkt ook uit de vermoedelijke titel van het eerste com plete album waaraan wordt gewerkt: Poe try for dummies. Deze verschijnt begint vol gend jaar. „We hebben alles opgenomen en zijn nu aan het mixen", zegt Westveer. „In december volgt de mastering en persing." De cd wordt vooralsnog in eigen beheer uit gegeven. „Maar we proberen wel de belang stelling te wekken van platenmaatschap pijen. Op wat we hebben opgenomen, heb ben we al goede reacties gekregen. Maar het is erg lastig om ertussen te komen." Void of Air presenteert zich graag als band uit het zuidwesten van het land. Westveer en Harthoorn wonen in Zeeland, de anderen in Dordrecht. Onlangs besloot Reggie Spa de groep te verlaten, omdat hij de muziek niet langer kon combineren met werk en pri- véleven. In Gert van Immerzeel is een ver vanger gevonden. Westveer: „Hij is heel snel ingespeeld geraakt en het klikt goed, zo wel muzikaal als persoonlijk." Campsite De afgelopen tijd stond Void of Air op me nig podium. De komende maanden funge ren ze regelmatig als support van de Deense band Campsite. In Zeeland streed de Zeeuws-Dordtse groep onder meer mee bij de Zeeuwse Popprijzen en de Zeeuwse Belof te. Die kansen grijpen de vijf graag aan, al leent de muziek zich niet voor dergelijke competities. „We zijn geen standaardpunk band die het publiek overrompelt met lied jes van drie minuten. We brengen een be paald verhaal op het podium, willen het pu bliek daarin meenemen, maar daar moet je wel de tijd voor nemen." Westveer ziet uit naar de Meeting Point-optredens. „Voicst is het ultieme voorbeeld van hoe je door hard werken hogerop kunt komen. De combina tie is ook goed, want onze muziek ligt wel in eikaars verlengde. Als muziekliefhebber heb je in elk geval een leuke avond." Concert: Void of Air Voicst, zaterdag 25 no vember in De Piek in Vlissingen en zaterdag 26 november in Brogum in Zierikzee. Aanvang: beide avonden om 21.30 uur. nteerd advies. Dat is inderdaad een rhoging van 11 procent. Maar de mmissie heeft ook vastgesteld dat vaste onkostenvergoeding voortaan procent zou moeten bedragen. Per |do is het effect dan nul. ikstal concludeert verder dat op ne- linkomsten van fulltime politieke btsdragers dezelfde korting moet irden toegepast als nu bij Tweede merleden. Het geld voor alle bijba- ii die uit de publieke kas worden be- ald, zou moeten worden terugge- irt. Het leeuwendeel van de betaal- nevenfuncties van Van Gelder valt die categorie. Volgt het kabinet het nes van Dijkstal, dan gaat hij er is op achteruit. cundair j reageert schouderophalend. „Ik id dat ik een redelijk salaris heb. Sjn .nevenfuncties oefen ik uit, om- Ihet gaat om dingen die ik ontzet- idleuk en belangrijk vind. De ver ding is secundair." Van Gelder ld! het wel vreemd dat hij zijn ver- door Rolf Bosboom GOES - Ze raakt, zoals ze het zelf formuleert, 'nooit uitge stoeid met klei'. Cock Hazelager uit Borssele maakt al vijftien jaar keramiek. Voor haar is het een voortdurend experiment, dat niet verveelt. „Je doel heb je nooit bereikt, omdat er zo ont zettend veel mogelijkheden zijn. Elke keer valt er wel weer wat nieuws te ontdekken." Een uitgebreid overzicht van haar werk is momenteel te zien in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Er zijn voorbeelden van bekende thema's van haar, zoals kippen en katten, maar ook recenter werk, dat iets ab stracter is. „Ik ben nu veel met muren bezig, als symbolen voor het leven. Af en toe zie je bar sten, er vallen gaten in, net zo als in het leven. Dat is de ge dachte erachter. Daar ben ik wel heel bewust bezig. Ik wil dat wat in mijn hoofd zit, eruit komt." Hazelager maakt veel gebruik van holle en bolle vormen. Haar kippen en katten van klei zijn ook sterk gestileerd. Net als een cartoonist brengt ze haar onder werp terug tot enkele wezenlij ke kenmerken die ze uitver groot, terwijl het toch direct her kenbaar blijft. Typerend is ook de opbouw in lagen, zoals bij de katten. „Je mag zien hoe het is gemaakt. Plet hele proces van ontstaan blijft zichtbaar." Op een thema kan ze langdurig variëren. Dat leidt soms tot lich te teleurstellingen bij regelmati ge bezoekers van haar atelier. „De ene keer heb je meer nieu we dingen dan de andere keer. Soms is er voor de buitenstaan der ogenschijnlijk niets ge beurd, terwijl ik juist druk aan het experimenteren ben ge weest. Met een thema kan ik wel twee jaar bezig zijn. Daarom heb ik er ook moeite mee als mensen zeggen dat een kunste naar zichzelf voortdurend moet vernieuwen, terwijl ik nog lang niet ben uitgestoeid met een on derwerp." Met de katten is ze nu al enkele jaren bezig. „Ik vind nog steeds nieuwe variaties. Nu heb ik er een gemaakt met een laatje. Daar kun je dan een wens in doen. Het is een beetje kunst met een glimlach." Ook in het bakproces zoekt Ha zelager haar eigen weg. „Ik ben expres geen rakustoker. Dat is zo modisch, dat doet iedereen al." Ze gebruikt liever een primitie ve stookmethode. Daarbij plakt ze zeewier, dat ze vindt op het strandje bij Borssele, op de klei. „Dat zet ik dan in een rookoven, die niet meer is dan een zinken vuilnisbak met een paar gaten erin. Daar doe ik wat zaagsel in, zodat het lekker gaat roken. Dat kan ik alleen doen met sterke af landige wind, want het stinkt nogal." Onder invloed van zeewier ont staan bijzondere kleurschakerin gen. De objecten decoreert ze met onder meer oxides, engobes, kleislib en glazuren. „Soms doe ik maar een dotje en dan kijk ik wat het resultaat is. Negen van de tien keer gaat het verkeerd maar net die ene keer zorgt voor een enorme uitdaging om verder te gaan." Expositie: keramiek van Cock Ha zelager, tot 14 december op de eer ste verdieping van het Oosterschel deziekenhuis in Goes. In het werk van Cock Hazelager blijft het ontstaan ervan zichtbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17