Vlarineorder is geen zekerheid PZC Greenpeace en de onoverwinnelijke Galliërs Jeugdwerk moet professioneler worden aangepakt 15 tydracht bouw patrouilleschepen niet automatisch naar Scheldegroep I ini-klikootjes ior Sri Lanka Terneuzen 3 gedoogbeleid ugs bijstellen Fitness voor AC Oosterschelde Veelpleger moet 5 weken cel in Mishandeling vriendin bestraft Schadeclaim golfclub afgewezen Kussen en rijden bij station Middelburg Scherpenisse behoudt supermarktje dankzij tankstationhouder donderdag 24 november 2005 swb or Jeffrey Kutterink ifrnst Jan Rozendaal f\' HAAG - De order voor de Dn van vier patrouillesche- jvoor de Koninklijke Marine niet automatisch naar de ninklijke Scheldegroep SG) in Vlissingen. Dat zegt pjsler van Defensie Kamp KSG beroept zich op een ireenkomst met het Rijk die gesloten toen het Vlissingse jrijf werd overgenomen door men Shipyards. „Die overeen- jst is vertrouwelijk", aldus ecteur H. van Ameijden van •elde Marinebouw. De af- aak garandeert volger\s hem voorkeurspositie voor de IG. „Het zou raar zijn als de ier naar een andere werf zou imp neeft een andere visie, wijst erop dat de Europese (ensieministers onlangs heb- afgesproken de markt 'open ooien'. Dat betekent dat Ne- jand vanaf volgend jaar een »r voor Defensie ook elders Europa kan plaatsen. Dat is gens niet verplicht, zoals idere openbare inschrijvin- rder zegt Kamp rekening te len houden met andere Ne- landse bedrijven. Scheeps- De Merwede in Har- isveld-Giessendam aast ook de order voor de patrouille epen. „We vinden dat de ielde niet automatisch die or- DDELBURG - In de Milieu- iel in Middelburg zijn van aovember tot 31 december te koop voor het goe- ioel. de mini-klikootjes vol epen afvalbesparingstips za- de Stichting Van-hand- iand geld in voor milieu- en pleducatie op Sri Lanka. De «iel zit aan de Reigerstraat 2 ïiddelburg. iiWout Bareman 8NEUZEN - Het drugsbe- in Terneuzen moet tegen licht worden gehouden. Ver met tien jaar geleden is drugsoverlast in de stad invaar afgenomen, maar rmee zijn niet alle proble- iopgelost. Daarom moet het dige gedoogbeleid in herover ing worden genomen en invaar nodig, worden bijge- is een van de speerpunten mee de WD in Terneuzen [gemeenteraadsverkiezingen Voorzitter P. Neven: rt alleen de drugsoverlast lient een krachtige aanpak, ook voor de overlast, wrzaakt door het uitgaansle- Natuurlijk is de overlast drugsrunnertj es en illegale loop grotendeels verdwenen, sr we moeten nu ook weer net doen alsof daarmee alle Hemen de wereld uit zijn." te aandachtspunten van de ^verbetering van infrastruc- onderwijs en vestigings- twaarden voor bedrijven in rel de industriële als de agra fe sector, meer aandacht t toerisme en recreatie en de wikkeling van een goed 't- en cultuurbeleid. Want fal aan dat laatste ontbreekt Hjaren, stelt de WD vast. te „We wachten al veel te lopeen cultuurnota. Terneu- is dan wel een werkstad, Mat sluit een goed cultuur- niet uit. We moeten ook 'komen dat de kunst en cul- vanuit Middelburg wordt geld," WD pleit ook voor het instel- van een gemeentelijke of re- file Rekenkamer, dotte huldigen de liberalen 'landpunt dat belangrijke '^beslissingen voortaan teerst in de raadscommissies den uitgekauwd om vervol sin de raad als hamerstuk te ten. Belangrijke zaken ten in een plenaire vergade- 'van de raad worden bespro- 1 Dan pas is er sprake van Nid tegenover de burger, kandidatenlijst van de WD teddels vastgesteld. Lijst te is p. Broekhuysen ge- te. gevolgd door B. Beu- Jteneuzen), J. van Harme- to), J. Hubregsen (Terneu- ;R-Noët (Sas van Gent) en tes (Zaamslag). De partij tep minimaal vijf zetels; nu 'teer drie. der moet krijgen", bevestigt commercieel manager M. Faber van De Merwede. „Vanuit de overheid en Defensie krijgen we positieve reacties dat wij als werf ook interesse tonen. We willen meedoen, omdat we den ken dat we er goed in zijn." Een derde element dat meetelt in de besluitvorming, aldus Kamp, is de afspraak die ge maakt is ten tijde van de overna me van de KSG door Damen. Hij zegt de details niet te ken nen. „Al de factoren die ik ge noemd heb laten we meewegen in een besluit over de order voor de patrouilleschepen. Overigens is dat een zaak die wordt afge handeld door mijn staatssecreta ris." De inhoud van de overeenkomst is cruciaal, meent directeur C. van Vliet van de stichting Neder landse Industriële Inschakeling Defensieopdrachten (NIID), waaraan zowel de KSG als De Merwede is verbonden. „Of daar staat een bikkelharde pas sage in, maar de regering heeft redenen daar geen helderheid over te geven, óf de passage is multi-interpretabel en Kamp houdt zijn interpretatie nog even voor zich." Hij wil niet spe culeren waarom de exacte af spraak in het vage blijft. Prijs Bestuurder H. van Beers van CNV Bedrijvenbond heeft wel een idee. Hij denkt dat de poli tiek een signaal afgeeft aan de KSG om geen buitensporige prijs te bedingen voor de pa trouilleschepen. „We moeten on derkennen dat niet elke marine order automatisch naar de Schelde gaat. Maar het zou stom zijn als Nederland de or der Europees aanbesteedt. Mis schien dat we weer het braafste jongetje van de Idas willen zijn. Maar we hebben in Nederland een eigen defensie-industrie die we moeten koesteren." Van Ameijden kan zich niet voorstellen dat de order buiten Nederland wordt geplaatst. Hij sluit niet uit dat Kamp een sig naal geeft dat de Schelde zich niet uit de markt moet prijzen. „Die aansporing hebben we niet nodig. We onderscheiden ons met topklasse producten tegen een lage prijs." Kamp denkt dat de order in de loop van volgend jaar wordt ge plaatst. Het liefst wil hij de eer ste patrouilleschepen in de vaart hebben vanaf het moment dat België twee M-fregatten van Nederland heeft overgenomen. Dat staat gepland voor 2007 of 2008. Een Greenpeace-Romein op wacht, door Ben Jansen BORSSELE - Twaalf actievoer ders van Greenpeace zijn gister ochtend aangehouden nadat ze waren doorgedrongen op het terrein van de kernenergiecen trale Borssele. De milieuorgani satie was weer in Zeeland om kracht bij te zetten aan haar standpunt dat het onverant woord is, zoals staatssecretaris Van Geel wil, de nucleaire stroomfabriek tot 2033 open te houden. De actie van Greenpeace, bij het krieken van de dag, valt in twee delen uiteen. Tien leden, voor deze gelegenheid uitge dost als Romeinse soldaten, ne men even voor half zeven bezit van het voorterrein en de toe gang tot de portiersloge. Drie van hen kunnen nog net door de poort glippen, die vanuit het centralecomplex haastig wordt gesloten. De andere zeven klimmen ver volgens met ladders over het van gemene uitsteeksels voor ziene hekwerk. In tegenstelling tot een vergelijkbare actie in mei, toen onmiddellijk bewa kers met honden tevoorschijn schoten, wordt hen geen stro breed in de weg gelegd. De be wakers hebben op dat moment hun handen vol aan een ploeg van twaalf andere actievoer ders, die verderop over een hek zijn geklauterd en die gezien hun uitrusting van plan zijn net als bij voorgaande bezoe ken de bol van de centrale te be klimmen. Een als Romein uitgedoste actievoerder tilt vaten over het hek van de kerncentrale. Greenpeace wil met de actie twee van haar standpunten dui delijk maken: een kerncentrale is moeilijk te beveiligen tegen teiToristen en radioactief afval blijft nog duizenden jaren ge vaarlijke straling uitzenden. Om dat laatste te onderstrepen is voor de Romeinse kledij geko zen. De tekst op het spandoek dat de actievoerders hebben meege bracht, maakt duidelijk waar om: Als de Romeinen kerncen trales hadden, moesten ivij nu nog hun kernafval bewaken. Ongelegen De actie komt EPZ, de exploi tant van het centralecomplex bij Borssele, ongelegen. De conventionele centrale on- foto Ruben Oreel dergaat momenteel een grote onderhouds- en aanpassings beurt en de kerncentrale heeft een inspectieteam van het Inter nationaal Atoom Energie Agentschap over de vloer. Bei de worden overigens niet noe menswaard gehinderd. Het personeel moet een andere ingang nemen en dat gaat met enig gemor gepaard. „O jee, 't foto Robert van den Berge/ANP is weer zover", moppert een werknemer die op zijn ligfiets met een elegante boog door de poort wil zwaaien. De Romeinse uitmonstering van de actievoerders ontlokt het EPZ-personeel melige grap pen uit de Asterix en Obe- lix-jargon: Rare jongens die Ro meinen, Waar is mijn tover drank en - bij het zien van een bewakingshond - Kijk, daar hebben we Idéfix. De twaalf klimmers zijn tegen half acht in de kraag gevat. Vol gens de Greenpeace-woord- voerster hebben enkelen van hen de onderrand van de bol be reikt, maar dat is in het duister niet opgemerkt. De klimmers beëindigen hun activiteiten, omdat een van hen een klap zou hebben gekregen van een medewerker van de EPZ-bewakingsdienst. Dat vin den ze, aldus de woordvoer ster, geen passende reactie op hun geweldloze actie. Ook EPZ heeft een woordvoerster. Die gaat niet in op de beschuldi ging van Greenpeace, maar meldt dat de bewakers zich hebben gehouden aan de 'meest elementaire spelregels'. De klimmers worden in politie- busjes afgevoerd en krijgen een proces-verbaal. De Romeinen besluiten daarop ook maar te stoppen met hun actie. „Het zijn de Romeinen van vroeger niet meer", hoont een EPZ-me- dewerker. Een collega valt hem triomfantelijk bij: „En weer hebben die onoverwinnelijke Galliërs de Romeinse troepen verslagen." door Emile Calon MIDDELBURG - Het jongerenwerk moet professioneler georganiseerd wor den, aldus criminoloog en politieonder zoeker H. Ferwerda. Die sector moet vol gens hem worden ook buiten de kantoor tijden werken. „Ze moeten daar zijn waar de jongeren ook zijn", zei hij gisteren in een toelich ting na afloop van een symposium in Goes over je'ugdoverlast in het Zeeuwse. Dat is volgens hem de manier om proble men met groepen jongeren te voorkomen. Volgens Ferwerda moeten jongerenwer kers hun werk zo regelen dat 's avonds aanwezig kunnen zijn op die plaatsen waar jongeren ook zijn. „Ze moeten aan wezig zijn op de hotspots en op de hotti- mes", vatte hij zijn boodschap samen. Hij stelde ook dat de gemeentes de eerst- verantwoordelijken zijn om in actie te ko men als jongeren voor overlast zorgen. De regie mag volgens hem niet afgescho ven worden richting de politie. De ge meente is immers verantwoordelijk voor openbare orde en veiligheid. Tijdens de bijeenkomst kwam duidelijk naar voren dat Zeeland geen problemati sche jeugdcriminaliteit kent. Althans geen jeugdbendes of iets wat daar ook maar in de verre verste enigszins op lijkt. Ferwerda waarschuwde ook dat opge past moet worden met het bestempelen van groepen jongeren die overlast veroor zaken als bendes. „Als er tien winkeldief stallen gepleegd worden, is er nog lang geen sprake van een jeugdbende." Die term moet voorbehouden blijven aan groepen die zwaar over de schreef gaan. Het rondhangen van jongeren hoort er nu eenmaal bij, aldus de onderzoeker. „Ze staan daar op te groeien. „Het groot ste deel van de problemen die zulke groe pen veroorzaken zijn volgens hem terug te voeren tot het last hebben van jeugd puistjes en hormonen. Als gekeken worden naar de groepen jon geren die voor problemen zorgen, onder scheidt de onderzoeker drie groepen: de hinderlijke, de overlastgevende en de cri minele groepen. De eerste omvat de helft van de problematische jeugdgroepen. Het gaat om scholieren die zo nu en dan eens iets uithalen. Het puberaal gedrag speelt bij hen een grote rol. Ze zorgen voor wat overlast en vernielen en stelen wel eens wat. Maar ze zijn wel aanspreek baar en zitten zodra het regent of kouder wordt thuis. Zulke groepen jongeren zijn volgens de in Goes aanwezige politiemen sen te vinden in het Zeeuwse. De andere groepen, die meer of veel meer crimineel gedrag vertonen, komen volgens hen niet in Zeeland voor. GOES - Cliënten van het Activiteitencentrum Ooster schelde kunnen voortaan elke vrijdagmorgen sporten on der begeleiding van een persoonlijk trainer van het CIOS in Goes. Leerlingen uit het derde leerjaar van het CIOS met hoofdkeuzevak Fitness verzorgen de begeleiding van de cliënten. Die leerlingen staan weer onder begeleiding van CIOS docenten en bewegingstherapeuten van het Ac tiviteitencentrum. Een bewegingstherapeute heeft voor el ke deelnemer aan bewegingsprofiel opgesteld. Daarin zijn zaken opgenomen als het medicijngebruik en de be wegingsbeperkingen. Met deze gegevens hebben de CIOS leerlingen een trainingsprogramma opgesteld. De fitness activiteiten worden gehouden in de gymzaal van het ROC gebouw aan de Bessestraat te Goes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Iiemert-Meeuwis heeft gisteren een 48-jarige veelpleger uit Vlissingen voor winkeldiefstallen veroordeeld tot vijf weken cel. De Vlissinger nam 26 oktober in zijn woon plaats uit een winkel een zaklamp weg. Verdachte werd daarvoor vastgezet. Tijdens de schorsing van de voorlopi ge hechtenis ging hij in een Vlissingse supermarkt daarna opnieuw in de fout door een pakje boter en macaroni te stelen. Van de diefstal van drie Diddle-poppen werd ver dachte vrijgesproken. Hoewel de feiten kruimeldiefstal len betroffen zorgt de Vlissinger bij de plaatselijke mid denstand voor veel overlast. MIDDELBURG - Een negentienjarige inwoner van Mid delburg is gisteren voor geweldsmisdrijven veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Daarnaast legde de recht bank in Middelburg de man een maand cel extra op, om dat hij nog" in zijn proeftijd zat. Het Openbaar Ministerie had voor poging tot doodslag twee jaar gevangenisstraf geëist, maar daarvan werd de Middelburger vrijgespro ken. De rechtbank achtte wel bewezen dat de man deze zomer zijn (ex) vriendin en haar nieuwe vriend had mis-» handeld en met een mes had bedreigd. DEN HAAG - De gemeente Goes hoeft de plaatselijke golfclub geen schadevergoeding te betalen na het ruimen van oude munitie op de greens, blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. De uitspraak is een tegenvaller voor Goese Golf BV. De club is het niet eens met de weige ring van de gemeente om een schadeverzoek te beoorde len. Begin 2004 ruimde een bedrijf in opdracht van de ge meente op het golfterrein aangetroffen munitie uit de Tweede Wereldoorlog. De gemeente nam de ruimingskos- ten voor haar rekening. De ruiming, waarvoor een aantal holes gesloten werd, duurde van januari tot mei 2004. Goes was zeer verbaasd toen de golfclub met een schade claim kwam. Goese Golf BV eiste dat de gemeente ook de zogeheten vervolgschade, zoals het verlies aan omzet in vier maanden, betaalde. Goese Golf schat de schade op. meer dan 70.000 euro. De Raad van State stelt dat Goese Golf in deze schadezaak niet bij de bestuursrechter moet aankloppen. Immers, de gemeente heeft geen ruimingsbe- sluit genomen. Zij heeft slechts een mededeling aan de club gedaan dat een bedrijf de munitie ging mimen. MIDDELBURG - Bij het station van Middelburg is een nieuw parkeerterrein gemaakt. Het is bedoeld voor mensen die ie mand naar de trein willen bren gen of juist iemand willen opha len. De parkeerplaats wordt 'kiss and ride' genoemd, kussen en rijden. Het terrein is dan ook niet bedoeld om echt te parke ren. Sinds het oude parkeerter rein bij het station weg is en het terrein achter het station is afge sloten, was het voor afzetters en afhalers moeilijk parkeren. De nieuwe parkeerplaats ligt op het terrein waar eerst de antiekhal stond. Die is afgelopen zomer ge sloopt. Het is de bedoeling dat er aan deze kant van het station ook extra fietsenrekken worden geplaatst. De 'wild' geparkeerde fietsen rond het station veroor zaken nu veel overlast. Intussen wordt ook aan de Ka- naalweg gewerkt, aan het stuk tussen de twee bruggen. Er wordt een nieuwe kadewand ge maakt, er komen nieuwe fiets en wandelpaden en het wegdek wordt vernieuwd. De Kanaalweg moet komend voorjaar klaar zijn. foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt SCHERPENISSE - De consu ment in Scherpenisse kan opge lucht ademhalen. Tankstation houder A. Duine begint maan dag 5 december een supermarkt je in een winkelwagen die naast zijn tankstation aan de Spui- damstraat wordt geparkeerd. Duine geeft zichzelf anderhalf jaar te tijd om uit te vissen of de exploitatie van een kleine super markt voor hem rendabel is. De opening van de winkelwagen sluit naadloos aan op het ver trek van Piet en Heieen Moer land, die hun supermarkt de za terdag voor Sintex-klaas voor het laatst open hebben. Hun Spar- winkel was de laatste vooi'zie- ning op het dorp. Spar-Nederland en woonstich- ting Castria Wonen gingen, om te voorkomen dat er in Scherpe nisse niets meer te krijgen zou zijn, de boer op en vonden A. Duine, die een tankstation ex ploiteert. De gemeente Tholen gaf de on dernemer gisteren de vergun ning en enkele garanties om van uit een winkelwagen een rede lijk assortiment levensmiddelen te verkopen. Duine was al bezig met de bestrating voor de wa gen, die als een echte woonwa gen, niet van zijn plek zal ko men. De ondernemer zet in op een ge bouwtje, als over anderhalf jaar blijkt dat de winkel levensvat baar is. Op dat moment springt Castria, dat zich veel meer dan vroeger bemoeit met de leefbaar heid van de kleine kernen, wat dieper in de onderneming, door voor écht onroerend goed te zor gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15