)ost-Souburg wil meer invloed zc Koudekerkse granaten ontploft PZC Stichting Dunya wenst eigen pand Vêrf Tunnelbrandweer kan minuten winnen Kerk Oost-Souburg nog steeds te koop '13 irpsplatform denkt als dorpsraad meer zeggenschap te krijgen Rioolrecht weer uitgesteld Overvaller zeven maanden cel in Stadskantoor per ongeluk dicht Conflict over aanleg van golfbaan Zelfs op het duin voel je de druk Sinterklaastocht OCCASION FESTIJN HEEL ZEELAND donderdag 24 november 2005 Wendy van den Hurk IT-SOUBURG - Souburgers ien wel eens het gevoel dat dorp wordt vergeten. Tege- rlijd voelt het dorpsplat- zich soms niet serieus geno- door de gemeente. Daarom et veranderen in een dorps- om iets aan alle gevoelens achtergesteldheid te doen. Het verschil zit hem in de naam. F. Prins legt uit: „In dorpsraden zoals die van Veere zitten vaak oud-raadsleden. In Grijpskerke kun je bijvoorbeeld niet om de dorpsraad heen. Zo'n raad heeft status. Net als deelwijkraden in grote steden. Dat zijn gemeente raadjes op zich, die mee mogen praten. Hier wordt een visie ge presenteerd, en later worden wij erbij gehaald. Het moet anders om. Pas dan kunnen wij de Sou- burgse belangen behartigen." Souburgse belangen, dat zijn er nogal wat, als het aan Steketee en Prins ligt. De geluidswal, om maar iets te noemen, de geluids overlast bij de begraafplaats en de uitgestelde opknapbeurt van het Oranjeplein. Prins heeft van zijn mede-Souburgers het idee dat ze zich achtergesteld voelen. „Zeker als ze alle prestigeprojec ten in Vlissingen zien verrijzen. Ze zien dure lichtjes in de weg bij het windscherm aan de bou levard, terwijl hier nog zoveel moet gebeuren. Waarom kan het daar wel en hier niet, vragen ze zich af. Souburg loopt jaren ach ter als het om bestrating gaat." Daar wil het dorpsplatform wat over kunnen zeggen. En niet via het burgerinitiatief, zegt Prins. Hij is bang dat het platform door de kans voor burgers om een eigen idee in te brengen, wordt ondergesneeuwd. „Ik ver wacht dat wij onze inspraak er door verliezen. Dat we nog min der te zeggen krijgen. Voor het burgerinitiatief heb je 50 hand tekeningen nodig, terwijl je ook gewoon naar ons kan gaan." Het dorpsplatform gaat er bin nenkort over praten met burge meester A. van Dok, en ook over een toekomst als dorpsraad. Op een dorpsraad zullen vast ook meer Souburgers afkomen dan op het dorpsplatform, verwacht Steketee. „Daar komen we de bevolking mee tegemoet. Samen kunnen we een vuist maken." HEINKENSZAND - Inwoners van de gemeente Borsele blijft een lastenverhoging in 2007 bespaard. Meevallers met de aanbesteding van rioleringswerken maken het mo gelijk de invoering van een rioolrecht uit te stellen tot in 2008. Het college van B en W heeft deze week besloten het tarief voor 2008 voorlopig vast te stellen op 25 euro en voor 2009 op 50 euro per huishouden. De Borselse gemeen teraad sprak zich eerder dit jaar al uit tegen invoering van een rioolrecht in 2006. Borsele kent in tegenstelling tot veel gemeenten geen rioolrecht, omdat investeringen in rioleringen worden verrekend in de onroerend zaakbe lasting (ozb). De ozb wordt echter vanaf 1 januari 2006 ge deeltelijk afgeschaft op last van Den Plaag, wat inwoners van Borsele volgend jaar een gemiddeld voordeel van 166 euro oplevert. Gemeenten krijgen het verlies aan ozb-in- komsten volgend jaar nog vergoed van Den Haag. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Hulst bleef giste ren voor het hekje van de Middelburgse rechtbank ontken nen een overval op een winkel in Terneuzen te hebben ge pleegd. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis had echter sterke aanwijzingen dat hij de dader was. Zij veroordeel de de verdachte voor afpersing en een winkeldiefstal tot zeven maanden cel. Aan het slachtoffer moet hij 250 euro smartengeld betalen. De medewerkster van de winkel in Terneuzen werd op 21 oktober onder bedreiging van een mes gedwongen 320 euro aan de overvaller af te geven. De man ging er met de buit op zijn fiets vandoor. De win kelmedewerkster had een goed signalement van de over valler gegeven; een kleine man zonder tanden en met een Duits accent. De politie wist naar aanleiding van het sig nalement en de verklaringen van de vrouw naar wie ze moesten zoeken Een kwartier na de overval hielden agen ten de aan drugs verslaafde man aan. Bij de fouillering werd het exacte bedrag van 320 euro gevonden. GOES - Wie dinsdag de Goese commissie maatschappelij ke ontwikkeling wilde bezoeken en niet stipt om half acht 's avonds aanwezig was, stond voor een hermetisch afge sloten stadskantoor. Bezoekers die voor een onderwerp kwamen dat wat later aan de orde zou komen, konden niet binnenkomen. Met de verhuizing naar het stadskan toor aan de M. A. de Ruyterlaan zijn de beveiligingsregels aangescherpt. Volgens een gemeentewoordvoerster is het echter geen beleid de deuren kort na aanvang van verga deringen te sluiten. „Er zit óf iemand aan de centrale ba lie óf er is een bode aanwezig die de deuren opent. Beiden waren kennelijk tegelijkertijd van hun plaats." HULST - De gemeente Hulst is boos over plannen van Terneuzen voor de aanleg van een golfbaan, gecombi neerd met de bouw van een aantal recreatiewoningen. Het plan lijkt als twee druppels water op het plan Perk- polder, vreest burgemeester J. F. Mulder. „Onze creativi teit lijkt overgenomen." „Als de plannen serieus zijn, ga ik ervan uit dat Terneuzen met ons gaat overleggen", zegt Mulder. Hulst vergelijkt het Terneuzense plan met dat van Perkpolder (tweehonderd vakantiewoningen, hon derdvijftig huizen en de aanleg van een golfbaan). SINGEN - Bluesbox geeft een concert in café De urrent in Vlissingen. Het den begint om 19.30 uur. (Advertentie) Groot assortiment Verf Behang Stoffering Zonwering LBURG, Korendijk 34, tel. 0118-650024 ÜNGEN, Gildeweg 25, tel. 0118-431304 iorgklachten: <5-0231231 maandag t/m vrijdag ge- endede openingstijden; stot 12.00 uur oactie Ialcheren ftenruststraat 18 stbus 8070 &0EB middelburg 1:0118-493000 0118-493009 [aail: redwalch@pzc.nl kits Sep (chef) (dia Berkelder pii Ramakers pam van den Broek pa Osman pdyvan den Hurk en de Vries (sport) £ntrale redactie P'ionspark 28 [stbus 31 töO AA goes (0113)315500 il(: (0113)315669 ["ail: redactie@pzc.nl 'ternet ^•Pzc.nl hail: web@pzc.nl door Selma Osman VROUWENPOLDER - Dertig seconden is het spannend. Een clubje mensen tuurt vanaf het duin ingespannen naar een hoge berg zand op het strand. Een paar honderd meter verderop duiken mannen van de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) achter een gele kraan. De leider van de operatie telt af: „Drie., twee., één." Dan volgt een doffe klap. Vogels laten angstkreten horen. Op het duin trilt de grond. De omstan ders zien een grote stofwolk opwellen en zijn, ondanks de bescheiden plof, on der de indruk. „Mooi hè." Op het strand bij waterwingebied Oran jezon zijn gisteren drie granaten tot ont ploffing gebracht. Ze maakten deel uit van een partij van twintig explosieven die afgelopen week op het land van Bram Lampert in Koudekerke zijn ge vonden. Die had vrijdag drie granaten in zijn ploeg en zag er een vierde naast liggen. „Toen heb ik de politie maar ge beld." Geschrokken is hij niet. „Ik heb drie bunkers op mijn land staan en vind wel eens vaker wat. Meestal is het een blok beton." Roger de Laat van de EOD is heel wat gewend. Het is zijn dagelijks werk om explosieven op te sporen en op te rui men. Toch is hij onder de indruk van de afmeting van de Koudekerkse granaten. „Zulke grote granaten komen we niet vaak tegen." Ze hebben een doorsnee van 24 centimeter, zijn negentig centi meter lang en wegen per stuk ongeveer 140 kilo. Ruim eenderde van dat ge wicht is springstof. De granaten zijn volgens De Laat door de Fransen gemaakt en stammen uit de Eerste Wereldoorlog. De Duitsers heb ben ze in de Tweede Wereldoorlog ge bruikt. Zo zijn de granaten waarschijn lijk op het land van boer Lampert te rechtgekomen. De EOD zocht verder en vond uiteindelijk twintig granaten. Ze ventien exemplaren waren nog iets gro ter, maar minder gevaarlijk. Zij konden door de EOD worden afgevoerd. De drie kleinere hadden een ontstekingsme chanisme en moesten op een veilige plaats tot ontploffing worden gebracht. Ze werden dinsdagochtend van de ak ker gehaald en via de buitenwegen naar het strand van Vrouwenpolder ge bracht. Die plek wordt in de gemeente Veere gebruikt om explosieven te laten ontploffen. De granaten zijn ingegraven en met acht meter zand bedekt. De Laat en zijn mannen brengen ze op afstand tot ont ploffing. Brandweer, ambulance en poli tie zijn aanwezig om in te grijpen als een duinenrij in brand vliegt of een EOD'er onverhoopt gewond raakt. Vis sers, bootjes en strandgangers worden op afstand gehouden. Na de explosie kij ken de hulpverleners op het strand met ontzag naar de krater. Die is zeker drie ënhalve meter diep. Voorzichtig worden de eerste scherven weggehaald. „Ze zijn loeiheet", waarschuwt De Laat. Brand weerman Hans Zoutewelle heeft een mooi stuk granaat te pakken. Het is ze ker veertig centimeter lang en gaat mee naar de toekomstige kazerne van Serooskerke. „Met een foto van de ont ploffing erbij." Zoutewelle maakt het opruimen van explosieven voor het eerst mee. „Wat omhoog vloog, viel te gen. Maar dat je de druk vierhonderd meter verderop kon voelen, was heel apart." door Harmen van der Werf BORSSELE - Soms kan een op lossing heel simpel zijn. Zo kan de brandweer uit Borssele één tot twee minuten eerder in de Westerscheldetunnel zijn, als één van de te passeren slagbo men naar de tunnelweg voor taan automatisch kan worden geopend. En dat gaat eind janua ri gebeuren. De NV Westerscheldetunnel, de exploitant, heeft lang tegen de investering aangehikt, omdat die behoorlijk in de papieren ging lopen. „Tegen een half mil joen euro in eerste instantie", al dus voorlichter I. de Moor. Op verzoek van hulpdiensten is on langs nog eens een berekening gemaakt. Die bleek gunstiger uit te vallen, op 125.000 euro. De met de hand te bedienen slag boom die wordt gevolgd door een tweede, wél geautomatiseer de slagboom, moet voorkomen dat andere weggebruikers dan hulpdiensten via deze toegang gratis in de tunnel kunnen ko men. De Borsselse brandweer rijdt door de polder naar de toe gangsweg, waar, verklaart een vrijwillige brandweerman uit Borssele, iemand uit moet stap pen om de vergrendeling van de slagboom te halen en de slag boom omhoog moet worden ge daan. Dat kost tijd. De vrijwillige brandweerman - 'liever geen naam' - wijst er ook op dat dit jaar geen oefening in de tunnel is gehouden. „Wij heb ben vorig jaar wel geoefend", vertelt hij, „maar dat moest per se 's nachts tussen één en twee uur. Wij hebben toen als vrijwil ligers gezegd 'dat doen we één keer en dan nooit meer'. Zo'n oe fening kun je op alle tijden van de dag houden, maar het tunnel- bedrijf wil het 's nachts, omdat er dan weinig verkeer is. Dat is een economisch verhaal." De Borselse brandweer heeft dit jaar overigens wel geoefend, in een oefentunnel in Zwitserland. Voor 2006 is een oplossing ge vonden. Een oefening is gepland in maart vanaf 22.00 uur. De brandweer heeft dit jaar af gezegd, aldus tunnelvoorlichter De Moor. Hij bevestigt dat de NV Westerscheldetunnel een voorkeur heeft voor oefenen in de nachtelijke uren, omdat dit het minste oponthoud heeft voor het verkeer. De brandweerzorg voor de tun nel is extra onder de aandacht gekomen door een vorige week gepresenteerd onderzoek van de rekenkamer van de Borselse ge meenteraad. De brandweer is niet in staat de vastgestelde aan- rijtijd bij een ongeval in de tun nel te halen, luidde dé conclu- VLISSINGEN - Wandelvereni ging De Vrolijke Tippelaars houdt zaterdag een Sint Nico- laastocht. Wandelaars kunnen diverse af standen lopen, van 5, 10, 15 of 25 kilometer. De tochten begin nen bij het clubhuis van Zee land Sport aan het Baskensburg- plein in Vlissingen. De langste tocht begint om 9 uur, de andere tochten tussen 10 en 13 uur. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De burgemees ter had het al eens gezegd, en nu ook een wethouder: wat zou het mooi zijn als Vlissingen een huis speciaal voor vrouwen had. Dat is er nu, met de stichting Dunya. Maar die wil wél een permanent pand en niet een inloopuurtje in een bestaand buurtcentrum. De stichting Dunya (dat in veel talen staat voor 'wereld') wil cul turen samenbrengen en de deel name van vrouwen aan de maat schappij bevorderen. Alleen heb ben de vrouwen nog geen plaats om dat te doen. Met l'Escaut pra ten ze over huisvesting. „Maar een eigen pand wordt las- tig", zegt directeur J. van Beek huizen van de Vlissingse woning corporatie. „Al zou het gaan om een symbolisch huurbedrag, iets wat wij wel vaker doen, dan nog is het moeilijk te bekostigen. Je moet zo'n pand namelijk nog in richten. De verwarming, verlich ting en de bar kosten ook geld. Daar heeft de stichting zelf geen geld voor. Ze staan niet als eni ge in de rij voor subsidie." Volgens Van Beekhuizen kan de stichting beter uitwijken naar een bestaand buurtcentrum, zo als in het Middengebied Het Pa let staat. „Zeker als de stichting net begint. Je moet je inloop nog opbouwen, je zit vast niet gelijk elk uur van de dag vol. Je kunt altijd nog uitbreiden." Maar, zo benadrukt Van Beek huizen, het is maar een advies. „Het is niet dat we niet willen meewerken, want we blijven in gesprek met Dunya. Maar zelfs als we iets voor ze kunnen bete kenen, zijn ze er nog niet." Herinneren Daarvoor vertrouwt Dunya op de gemeente. De stichting praat morgen met de Vlissingse burge meester, zegt bestuurslid B. Pus- karic. „Mevrouw Van Dok heeft een jaar geleden gezegd dat het mooi zou zijn als in Vlissingen een vrouwenhuis zou zijn. Wet houder Walrave heeft dat twee weken terug herhaald. Aan die wensen gaan we ze helpen herin neren in het gesprek." Dunya wil subsidie en een pand voor haarzelf alleen. „Aan een uurtje per week in een buurtcen trum hebben we niets. De vrou wen moeten elk moment kunnen binnenwandelen. Bovendien lo pen in een buurtcentrum ook an dere mensen rond, dan wordt de drempel voor buitenlandse vrou wen nog groter. Zeker met al die mannen. Onze vrouwen hebben privacy nodig, ze komen niet voorniets. In andere steden heb ben we zelf gezien dat een eigen pand het beste is." door Wendy van den Hurk OOST-SOUBURG - Voor de gereformeerde kerk in de Ka naalstraat in Oost-Souburg is nog altijd geen nieuwe eige naar gevonden. Wel is het be stuur met drie projectontwik kelaars in gesprek en met een kerkgenootschap dat ook in de race is voor het pand. Ruim een halfjaar staat het monumentale kerkgebouw te koop. De Protestantse Ge meente in Oost-Souburg heeft genoeg aan één kerk; die aan het Oranjeplein. In 2007 willen ze het pand aan de Kanaalstraat afstoten. Intussen heeft A. de Bliek van het college van kerkrentmees- ters met diverse gegadigden gesprokken over de verkoop. Oriënterende gesprekken wa ren dat, niet over de invulling van het kerkgebouw. De Bliek geeft nog steeds de voor keur aan een kerkgenoot schap. Daar heeft er zich ook een van aangemeld. „En als dat niet lukt, praten we wel verder met andere ge sprekspartners. Er zijn nog drie projectontwikkelaars met belangstelling. Ook het fanfareorkest Vlijt en Volhar ding zou de kerk wel willen betrekken. Maar die speelt maar een paar keer in het jaar. Daar kun je het kerkge bouw niet van betalen." Als het aan het dorpsplat form van Oost-Souburg ligt, komt er een zalencentrum in de voormalige kerk. Omdat, zegt voorzitter P. Steketee, Souburgers nu moeten uitwij ken naar Middelburg en Vlis singen voor feesten en par tijen. Kroeg „In Souburg wonen 11.000 mensen. We hebben alle win kels die je maar kunt beden ken, maar geen zaal om een feestje te bouwen. Er is niet eens een fatsoenlijke kroeg. De kerk zou een ideale locatie zijn." Ook om vergaderingen van het dorpsplatform te houden natuurlijk. „Wie weet", luidt de reactie van de voorzitter. Maar De Bliek zit helemaal niet te wachten op iets als een zalencentrum. „Dat zouden de buren misschien ook niet zo leuk vinden. Onze priori teit ligt nog altijd bij een kerk genootschap." (Advertentie) .Souburg is al decennia geen dorp meer en moet het indoen met een dorpsplat- in plaats van een dorps- zoals ze die in Veere ken- Dat platform heeft sinds poosje een nieuwe voorzit- p Steketee. Die wil samen nee-voorzitter F. Prins Sou se belangen nog beter gaan rtigen. Souburgs belang is ibelang'. „Het dorpsgevoel onder de Souburgers", ver ligt Steketee. „Maar het iorm zegt hen zo weinig. De L dorpsraad zou het plat- [meer cachet geven. Ook [degemeente toe." [l daar heeft het dorpsplat- weinig in te brengen, ver- 1 Steketee. „We willen dat meente ons ziet als een goe- sprekspartner, maar soms ik de indruk dat we niet se- genomen worden. Ze kun- ns advies naast zich neer pen dat doen ze ook." REEKACTIVITEITEN [EKERKE - Verenigingsgebouw iia, 13.00 - 16.30 uur: verkoop Ijesvoor Roemenië; 'SKERKE - Vereniginsgebouw iKerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be- ivoor 55+: IELBURG Kerken onder de Lan- 1,15.00- 15.30 uur: Miniconcert; iDe Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra- eieklessen voor kinderen; •rij, 19.30 - 20.30 uur: Popquiz; [•SOUBURG - Palazzolihuis Oran- 41,10.00 - 12.00 uur: Creatieve men; öieek, 13.30 - 20.00 uur: Wereld markt; SINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: pg3; Wijkcentrum De Paraplu, 8,00 uur: Meiden-tienermiddag Arabisch dansen. lesbox in Concurrent Veel zand stuift op als de granaten tot ontploffing worden gebracht. foto Lex de Meester STAAT OP Z'N KOP! HOGE KORTINGEN OP MEER DAN Bedrijfsweg 2 Vlissingen Klein Frankrijk 31 Goes KOOPAVOND DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG 24 NOVEMBER 25 NOVEMBER 26 NOVEMBER ):00u - 21:00u 10:00u - 21:00u 10:00u - 17:00i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13