liddelburg verdeeld in tien delen SieMatic Drama bewoners na naamswijziging straat üies fLIFE Wapenschild van achterkleinzoon De Ruyter Individueel Design Kerststerren 1 .99 per bos Eindejaars- bijeenkomst op 50 meter van zee en strand? Kettingmail in Vlissingen tegen afvalstoffenheffing woners moeten meer betrokken worden bij hun buurt TESTRIJDEN ling nabij r molen Drvkkery SP doet weer mee aan verkiezingen Goes houdt 1,3 miljoen euro over Koningsbrug even dicht Sportimpuls Borselse basisscholen 20 roosjes Zeep L0113-315649 pzc.nl AA Goes „ntié-exploitatie: ren Midden-Zeeland: 0113-315520; tVlaanderen: 0114-372770; §020-4562500. jerdag 24 november 2005 Kljkop: www.goldentulipwestitiiiii.nl Golden Tulip Westduin 1 Koudekerke (Dishoek) T. 0118-552510 F. 0118-552776 info@goldentulipwestduin nl www.goldenluiipwestduin nl editie Walcheren Hith Ramakers MGEN - Vlissingers wor- ia een e-mail-actie opge- DOm hun ongenoegen ken- f maken over de voorgeno terhoging van 50 procent leafvalstoffenheffing. Dat ent van 200 naar 307 euro per jaar. In de kettingmail wordt opgemerkt dat er 'mens vriendelijker manieren voor be zuinigingen te bedenken zijn'. Deelnemers worden gevraagd om voorbeelden te geven van ac ties waarop beter bezuinigd kan worden. De initiatiefnemer geeft een voorzetje: onzinnige verlichting in de toren van het stadhuis. Volgens de deelnemers zijn er door de invoering van de euro al offers genoeg gebracht en zullen er nog meer worden gedaan. „In komen en uitgaven zijn echter weloverwogen zaken, die niet al leen op inwonersniveau maar ook op gemeentelijk niveau moe ten worden genomen." Ze vinden dat klagen over de kosten van het levensonder houd, wonen en werken niet helpt. „We brengen allemaal offers en zullen de broekriem moeten aan halen. Maar dat geldt ook voor een gemeente." Er wordt tot spoed gemaand om dat de commissievergadering op 1 december wordt gehouden. De begroting wordt vastgesteld op 15 december. ladia Berkelder IELBURG - In plaats van rijken, krijgt Middelburg sladsdelen. De gemeente ^(Advertentie) H6.30 uur a Igor snyakov lo-ii, 19.00 uur ^altheater Vlissingen 'ogeschool Zeeland Cult arles aenhuizen "tanen zijn niet gek 'cn 07.50 bij De Drvkkery wordt verder in stukken geknipt om mensen beter de gelegenheid te geven om mee te praten over hun woonomgeving. De betrokkenheid van bewoners moet op die manier vergroot worden, zegt wethouder A. de Vries (PvdA). Bewoners kunnen nu ook al meepraten over ge meentelijk beleid in de zoge naamde wijktafels, vergaderin gen waarin allerlei aspecten uit de buurt besproken worden. In plaats van zes zijn er straks tien wijktafels. De wijktafel Noord wordt gesplitst: Sint Lau rens en Nieuw Middelburg gaan apart verder, Klarenbeek en de Veersepoort gaan samen. Nieuw- en Sint-Joosland wordt losgekoppeld van de wijktafel Dauwendaeie en de Griffioen hoort straks niet langer bij West. Er is voor de splitsing gekozen omdat in de praktijk blijkt dat de verschillen tussen de wijken en dorpen groot zijn. Nieuw Middelburg en Sint Laurens zijn heel anders, toch vergade ren de bewoners op dit moment samen. „In de wijktafel Noord komt sporadisch iets van Sint Laurens aan de orde", aldus De Vries. Het is niet de bedoeling om een nieuwe bestuurslaag te creëren. De wijktafels krijgen dan ook geen extra bevoegdheden. Het is wel de bedoeling dat er meer za ken besproken worden tijdens de vergaderingen. „We willen voor elke wijk ieder jaar een wijkplan maken. Daar in worden wensen en ideeën van bewoners zelf opgenomen, maar ook beleid van de gemeente, plannen van woongoed en bij voorbeeld van de politie. Dat de Griffioen straks niet lan ger bij West hoort, is positief, vindt M. Paauwe, voorzitter van stichting Griffioen 'De Wijk. „De Griffioen is heel anders dan de Stromenwijk. De bewoners zijn anders, er spelen andere be langen. Bovendien wordt de duur van de vergadering ver kort, nu passeren er veel onder werpen waar je geen binding mee hebt. De kans wordt groter dat je het echt ergens over hebt." Ook F. Hanse van de dorpsvere niging Sint Laurens vindt de af splitsing zinvol. „Nu vergade ren we samen met Nieuw Mid delburg, daar spelen natuurlijk hele andere problemen dan hier en daar gaat ook veel aandacht naar uit. Hanse verwacht dat de belang stelling voor de bijeenkomsten zal toenemen. „Als de wijktafel meer bekend heid krijgt wel. En als er eens een probleem is in Sint Laurens natuurlijk. Want dan komen de mensen wel." jtiesystemen _M1 nauigatie demo 311108 feMGEN iuslrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 w.carlife-autoshop.nl medewerking van: EER-TOMTOM- NAVMAN BECKER-GARMIN INDE - De redding is na- ir de verwaarloosde mo- Blazekop bij Ovezande. ;e van burgemeester en iders van Borsele is be- i financiële garantstel- geven voor aankoop van 'en door stichting Molen izekop uit Ovezande. itter P. Boonman van de ing is blij met het besluit ollege van B en W. De garantstelling maakt stichting mogelijk tegen e hypotheekrente een le lie sluiten voor de verwer- snDeBlazekop. (Advertentie) ond vanaf 17.30 uur isseriemenu franse uiensoep en ookte mosselen of eentarte tatin ^ofCio.oo (vegetarisch) eren: 0118-886 866 ■rond 19.30 uur puziekquiz -6-11.11.00-16.00 uur 'dingadvies derelvan 't Wout ijfster van E. Rijken bekijkt het gerestaureerde gevelornament. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het ornament van het pand van funtastic aan de Nieuwendijk in Vlissingen is gerestaureerd en wordt donderdagochtend hoog tegen de gevel teruggeplaatst. Uit onderzoek is geble ken dat het een wapenschild is van Jo- han Willem Parker en zijn echtgenote Jacoba Maria van Bueren.Zij trouwden op 9 februari 1745. Parker was een ach terkleinzoon van Michicl de Ruyter. Het wapenschild was in erbarmelijke staat toen restaurateur Riaan Rijken uit Middelburg het een jaar geleden onder ogen kreeg. „Het hout was op veel plaat sen weggerot en er zaten gaten in, Enke le onderdelen waren bijna hun vorm ver loren. We moesten kopieën maken van onder andere de leeuw, het paard en de kroon." Bij een reguliere schildersbeurt van het pand vorig jaar werd duidelijk dat het ornament ondeskundig was gerestau reerd. Veel sneller dan voorspeld, moest het wapen opnieuw gerestaureerd wor den. „Schilders zagen het van dichtbij en schrokken van de slechte staat waar in het verkeerde. Als de eigenaar, Loon tjes, toen niet meteen had ingegrepen, zou de tekening van het wapen na twee jaar verloren zijn gegaan." Deze keer is niets aan het toeval overge laten. Rijken raadpleegde de Vlissingse historicus J. Hangoor, omdat de restau rateur de oorspronkelijke kleuren op het wapen wilde aanbrengen. Hangoor en Rijken gingen terug in de tijd om ook de herkomst van het wapen te achterha len. Ware herkomst Lange tijd werd gedacht dat het orna ment zestiende- of zeventiende-eeuws is. In sommige kringen bestond het ver moeden dat het afkomstig was uit de spiegel van een oorlogsschip. En omdat het ornament ook het wapen van Michiel Adriaensz de Ruyter bevat - een geharnaste ruiter te paard met in zijn rechterhand een zwaard geheven - werd het in relatie met De Ruyter ge bracht. Ruim tien jaar geleden kwam naar buiten dat het het familiewapen moest zijn van De Ruyter en zijn derde vrouw Anna van Gelder (1614-1685). „Maar al deze theorieën zijn niet waar. Over mooie dingen doen vaak de mooi ste verhalen de ronde. Dit wapen is pas na 1745 vervaardigd en het is van een achterkleinzoon van De Ruyter. Van de familie Van Bueren is weinig meer be kend dan dat zij in Veere en Middel burg hebben gewoond." Rijken heeft met twee zoons circa zes honderd uur aan de restauratie ge werkt. Het paard is gemaakt van redce- dar. „Voor alle nieuwe onderdelen heb ben we die houtsoort gebruikt", zegt Rij ken. „De rode kleur vermiljoen hebben we zoveel mogelijk nagebootst en blad- palladium geeft de zilverkleur. Het bladgoud zal lang blijven blinken. Ik geef 15 jaar garantie op het houtwerk en op het schilderwerk 5 jaar." door Frank Balkenende GOES - Veel van de getroffenen mensen in de voormalige Schu- manstede in Goes zijn niet in staat om de teruggevorderde huursubsidie te betalen. De naam van him straat werd gewij zigd en omdat ze een nieuw adres hebben gekregen staan bij het ministerie van Volkshuisves ting te boek als verhuisd. Daar mee hebben ze het recht op huursubsidie op hun 'oude adres' verloren. De meesten mensen leven er van een bijstandsuitkering of AOW. De buurvrouwen M. Dimbourg (43) en M. Geldof (78), die aan de Franz Etzellaan wonen, vin- den het een schande dat hen bui ten hun schuld - „wij zijn nooit verhuisd" - het mes op de keel wordt gezet. Bijstandsmoeder Dimbourg heeft een terugvorde ring van 3400 euro ontvangen. Bovendien moet ze het de laat ste maanden zonder huursubsi die stellen (200 euro per maand), omdat de nieuwe aan vraag nog in behandeling is. Ze weet nu amper hoe ze de finan ciële eindjes aan elkaar moet knopen. „Ik zit in de schulden, want de rekeningen lopen ge woon door. Ik kan gelukkig een beroep doen op Stichting De Helpende Hand, die voedselpak ketten verstrekt. Ik heb echter geen geld voor de feestdagen, terwijl mijn dochter van twaalf het wel leuk zou vinden als we er iets aan doen." Dimbourg heeft met hulp van de gemeente Goes een bezwaarschrift bij het ministerie ingediend. Ze kan ook een renteloze lening krijgen om de vordering te betalen. Vrom stort dat bedrag pas terug als het bezwaar van Dimbourg gegrond is verklaard. Wethouder M. 't Hart (PvdA, so ciale zaken) spreekt van een 'achterlijke situatie'. ,,Ik heb het idee dat er totale miscommu nicatie tussen afdelingen van MIDDELBURG - Bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart kan in Middelburg weer gestemd worden op de So cialistische Partij (SP). De fractie heeft haar kandidaten lijst opgefrist met 'nieuwe mensen'. Peter van Hekken voert de lijst aan. Hij wordt ook beoogd fractievoorzitter. Jurgen Vos, die voorzitter is van de socialisten, staat op nummer vier. „Onverkiesbaar", zegt hij zelf. „Want we gaan uit van twee zetels, net als vier jaar geleden. Ik hoop dat we die terugverdienen." Vier jaar geleden kwam de SP met twee zetels uit de verkiezingen. Na ongeveer twee jaar viel de politieke partij uit elkaar. GOES - Goes houdt dit jaar 1,3 miljoen euro over. Dat is te danken aan extra geld (4,6 ton) van het Rijk. Daarnaast moeten enkele geboekte investeringen nog worden ge daan, zodat de gemeente daai-van de rentelasten (6 ton) dit jaar in de knip houdt. Ook is een aantal vacatures la ter ingevuld dan was gepland, wat drie ton aan perso neelskosten scheelt. Verder wordt het potje voor onvoor ziene uitgaven afgeroomd. Daar was in september een meevaller van zeven ton ingestopt. Die meevaller is overi gens verrekend in het definitieve overschot. Het college van B en W stelt voor de 1,3 miljoen in de algemene reser- vepot te storten, zodat het nieuwe gemeentebestuur na de verkiezingen in dat jaar geld op de plank heeft voor nieuw beleid. VLISSINGEN - Vandaag wordt de nieuwe brug bij de Ko ningsweg in Vlissingen tussen 10.00 en 11.00 uur afgeslo ten voor verkeer in beide richtingen. Er wordt dan proef gedraaid met de brug. De oefening is nodig omdat volgen de week een jacht bij Amels jachtbouw het Dok moet wor den ingevaren. Het jacht wordt aan de kade van de Dok haven afgemeerd om te worden afgebouwd. HEENKENSZAND - Sport op brede basisscholen in de ge meente Borsele krijgt de komende vier jaar een extra im puls. Borsele heeft daarvoor een beroep gedaan op de lan delijke regeling 'buurt, onderwijs en sport'. Als de aan vraag in Den Haag wordt geaccepteerd, dan kan Borsele 40.000 euro tegemoet zien. De gemeente moet eenzelfde bedrag bijleggen. Met dat geld zal onder anderen een pro jectmedewerker worden aangetrokken. (Advertentie) (rood wit) 2.99 nü 1 .49 op op (geldig 24/11/2005 1/12/2005) L a bloemenhuis (Advertentie) Collectie 2006: show goes 28 november show sluis 12 december Bel voor info of reservering 700 modellen maat 36 t/m 56 Open van ma. t/m za. van 10 - 17 u. www.bruidshuiselien.nl (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onderdak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 het ministerie is. De linkerhand weet niet wat de rechterhand doet. Het is een bureaucratische blunder van jewelste." Zelfs de gemeente Goes heeft alles op al les moeten zetten om Vrom van haar dwaling te overtuigen, zegt 't Hart. „We zijn nu zover dat we voor deze specifieke gevallen een vast contactpersoon bij Vrom hebben gekregen. Het vervelen de is dat missers waarschijnlijk wel worden gecorrigeerd, maar dat mensen ondertussen wel in de problemen zijn gekomen." De wethouder wijst erop dat burgers die door de straatnaam wijziging in financiële nood zijn geraakt, bij de gemeente kun nen aankloppen. zeeuwse almanak Al jaren brengt hij zijn vakan tie door in Griekenland. De Vlissinger is dol op de cultuur van het land, de gerechten én de mensen. Tot deze zomer. Zijn onbegrensde liefde voor de Hellenen kreeg een gevoeli ge knauw. In een lieflijk dorpje werd hij aangesproken door een winke lier die haar zeep gemaakt van olijven bijkans de hemel inprees. Goed voor je haar, zei ze. Mismoedig haalde hij zijn hand door zijn steeds dunner wordende haardos. Wat moet ik, vroeg hij, nu met olijven- zeep. Ze diende hem meteen van re pliek: had je je haar maar met olijvenzeep moeten wassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11