zc Ifstaan passagiersdata is illegaal Merkel is heel anders maar problemen blijven dezelfde TUIN Stakingen openbaar vervoer plagen Frankrijk Veerman gelooft in snel akkoord over suikerhervorming Britse ANWB stuurt automobilisten verkeerde kant op ivocaat-generaal adviseert omstreden overeenkomst met VS nietig te verklaren akingen in lgië dreigen gen latere vut tiders Bosnië aan open voor rvormingen Krant: Bush wilde Al Jazeera bombarderen George Bush (21) is rijbewijs kwijt Zwaardvis doodt Maleisische visser Duivelbezweerster krijgt doodstraf Minder landmijnen gelegd in 2005 Chinese metropool zonder water Bomaanslag op markt Kirkuk Voor welke verlofregelingen kunt u sparen? szr (jjjsvan v woensdag 23 november 2005 - „Hebben wij u ooit verkeerde kant op ge ld?" De Britse tegenhanger u'aNWB, de RAC, stuurde ,obilisten die, zonder ge- snelwegen, van Not- tingham in het noorden van En geland naar het zuidelijke Bide- ford wilden, tot voor kort om via Ierland en Frankrijk. Een fout in de online routeplanner. De wel erg toeristische route die de RAC zijn leden voorschotel de, voerde van Nottingham naar Holyhead aan de Britse west kust. Van daaruit ging de reis per veerboot verder naar de Ier se hoofdstad Dublin en vervol gens, via een fraaie maar veel te lange route, via Limerick, naar de havenstad Cork. Vanuit Cork moesten de Britse reizigers volgens de RAC-route- planner de boot nemen naar Ros- coff, in het 'gehate' Frankrijk en dan de eerstvolgende boot naar Plymouth. Van daaruit is het nog een stukje rijden naar Bide- ford. Een reis van ruim 1700 ki lometer, die twee dagen zou du ren. De reis van bijna 400 kilo meter kan in 6 uur en 40 minu ten worden gemaakt, zonder ge bruik van snelwegen. ANP Hcttv van Rooij SSEL - De Europese Com- e heeft een illegale con- lie bedacht om gegevens ichlvaartpassagiers met be ding VS door te geven aan Inierikaanse autoriteiten, nstreden overeenkomst tus- eEU en de VS moet daar- nictig worden verklaard, js het zwaarwegende advies advocaat-generaal Léger et Europees Hof in Luxem- rmele uitspraak moet nog maar in bijna alle geval- oigt de Europese rechter dues van de advocaat-gene- Als dat ook ditmaal ge- dan behaalt het Europees nent een klinkende over ling op de Europese Com- eende Europese lidstaten, jtvloeisel van de aanslagen september 2001 verlan- je Verenigde Staten sinds Europese luchtvaart schappijen dat zij 'gevoeli- formatie over hun passa ter beschikking stellen, inder creditcardnummers, Mirtnummers, adressen en onnummers. Dat is in met de Europese privacy- 'vmg. De Amerikanen den echter met hoge boe erlies van landingsrechten 'extra controle'. Het laat- betekenen dat passa- mt Europa bij aankomst in S uren in de rij moeten therming aissaris Bolkestein, die de handelingen voerde om en akkoord met de Ver- Staten te komen, raakte mflict met het Europese ment dat bescherming ISSEL - In België dreigen ingen en andere vakbonds- s, nu de socialistische vak- rale ABVV gisteren een heeft afgekeurd om het gpensioen in te perken. De te vakcentrales komen zeer enkort met een oordeel over lan van de regering-Verhof - ;plan wordt de vut-leeftijd apjes opgetrokken van 58 jaar. Wel zijn er voor zware beroepen uitzonde- heeft de regering een extra concessies gedaan de aanpassingen over een ïe periode uit te smeren, tde ABW is nog steeds te- adt wil met het plan de van de vergrijzing te aan .ANP SH1NGTON - De leiders de moslims, Serviërs en den in Bosnië-Hercegovina hel gisteren in Washington geworden over de ik om de grondwet van land te veranderen. De i moeten Bosnië lfr bij Europese Unie en o brengen en uiterlijk in dl volgend jaar zijn uitge lid. leiders van de drie belang de bevolkingsgroepen in Jië waren in de Amerikaan- tad bijeen ter ge beid van de tiende verjaar- van het akkoord van Day- jhe Amerikaanse luchtmacht- jswerd vrede gesloten na de oorlog in Bosnië van tot 1995. centrale gezag in Bosnië is fns de Dayton-grondwet dii terwijl veel macht berust je twee entiteiten, Republi- ®pska en de Moslim-Kroati- iïestatie eiste van de privacy van de Euro pese burger. Bolkestein sloot uit eindelijk een omstreden ak koord met de VS, maar in maart vorig jaar verwees het parle ment dat met een kleine meer derheid naar de prullenbak. Daar hoefden de Europese Com missie en de lidstaten zich for meel niets van aan te trekken, omdat het parlement op dit punt slechts mag 'adviseren'. Maar het parlement deed wat het nooit eerder had gedaan: het besloot naar de Europese rech ter te stappen, en krijgt daar nu naar het zich laat aanzien ge lijk. De advocaat-generaal hanteert geen inhoudelijke, maar juri- disch-technische argumenten om zijn oordeel te onderbou wen. De Amerikaanse autoritei ten slaan gegevens van lucht vaartpassagiers op in een data bank en die kunnen zij gebrui ken in een strafzaak, terwijl de Europese Unie zich voor de over dracht van gegevens baseert op wetgeving die niets met het strafrecht te maken heeft. „De wettelijke basis is onvoldoen de", oordeelt Léger. Boogerd De voorstemmers in het Euro pees Parlement hebben gisteren met gejuich gereageerd op het oordeel van de advocaat- generaal. De definitieve uit spraak van het hof wordt in de eerste helft van volgend jaar verwacht. Het advies is vooral een persoonlijk succes voor voormalig D66-parlementslid Johanna Boogerd uit Zaam- slag, die destijds als rapporteur in de kwestie het voortouw nam in de strijd tegen de commissie. GPD Forenzen die Parijs hebben weten te bereiken verlaten het spoorwegstation Saint Lazare. van onze redactie buitenland PARIJS - Voor de zesde keer dit jaar stonden de Fransen giste ren te bibberen op koude per rons, omdat de treinen niet re den. Want voor de zesde keer staakte het personeel van de spoorwegen, de SNCF. Ditmaal wegens dreigende pri vatisering en andere eisen over werktijden, veiligheid tot sala rissen. Gemiddeld reed een op de drie treinen, in Toulouse reed er zelfs geen enkele. Hoe lang de staking zal duren is onbekend. De situatie in de regio Parijs wordt vandaag nog slechter door een staking van het perso neel van het lokale openbare ver voer, de RER. Naar verwachting zullen er twee tot drie op de vijf metro's rijden. Hetzelfde geldt vermoedelijk voor de bussen. Net als bij de SNCF geldt voor de RER sinds kort dat een mini- mumdienst geboden moet wor den op straffe van een boete van 291.000 euro per dag. Volgens sommige Kamerleden is die rege ling gisteren niet gerespecteerd door de spoorwegmaatschappij. Het ergst is misschien wel Mar seille er aan toe. In deze zuidelij ke stad staakt het personeel van het openbaar vervoer (RTM) al 44 dagen tegen privatiserings plannen. Ook in andere sectoren is er ar beidsonrust. Sinds maandag kunnen veel Fransen hun favo riete krant Libération niet meer kopen, want ook daar wordt ge- •Servische leiding Washington de vrijwilli- vJgave of de arrestatie van adzic en. Mladic, de meestge- verdachten van het Joego- "-Tribunaal. ANP/AFP door Wierd Puk BERLIJN - Zij is het toch nog geworden. Angela Merkel (51), vrouw, afkomstig uit Oost-Duitsland, natuurkundige, en pas zestien jaar actief in de landelijke politiek, is gisteren beëdigd als eerste vrouwelijke bondskanselier van Duitsland. De domineesdochter uit Tem- plin in Brandenburg leek door de ernst van de gebeurtenis be vangen. Waar een olijke Bonds dagvoorzitter Norbert Lammert (CDU) met goed geplaatste kwinkslagen kleur gaf aan wat Duitse commentatoren 'een wer kelijk historische dag' noemden, daar boog Merkel, decent don ker gekleed, deemoedig het hoofd. Zij wil 'Duitsland die nen', had zij eerder eens gezegd. In vergelijking tot haar flam boyante, soms arrogante voor ganger Gerhard Schroder (SPD) is Merkel inderdaad een toon beeld van nuchtere dienstbaar heid. Veel was anders op deze feeste lijke dag in Berlijn. Niet alleen trad voor het eerst een wouw aan als regeringsleider, ook wordt de Bondsrepubliek voor het eerst sinds 39 jaar weer gere geerd door een 'grote coalitie' van CDU/CSU en SPD. De twee fracties schonken Merkel een ruime parlementaire meerder heid. Van de 608 afgevaardig den stemden 397 voor de chris- tendemocrate. Over de minstens 49 sociaal- of christendemocra ten die niet op Merkel stemden, maakten maar weinigen zich druk. Met hen was in de progno ses rekening gehouden. Aftredend bondskanselier Schroder draagt de macht over aan Merkel. Ook was er dit keer geen echtge note. Merkels man, de chemicus Joachim Sauer, is mediaschuw - zijn geboortedatum is niet eens bekend - en hij heeft aangekon digd zich niet als 'de man van' te zullen gedragen. De hoogle raar met het borstelhaar, die in ternationaal behoort tot de top 30 van vooraanstaande chemici, was gisteren zelfs niet aanwezig in de Bondsdag 'omdat hij het te druk had'. En dan is er de oppositie. Die be staat behalve uit de oud-commu nisten van de Linkspartei nog uit de Groenen en de marktfetis- jisten van de liberale FDP. Niet echt een gezelschap dat ideolo gisch zal weten samen te span nen tegen 'zwart-rood'. Te links Aan het regeerakkoox'd is niets radicaals. Toch er is volop kri tiek op. Het akkoord zou bij voorbeeld 'te links' zijn. Volgens één van Merkels meest uitge sproken partijgenoten, de finan cieel expert Friedrich Merz, is Merkel zelfs 'de CDU-kanselier van een SPD-regering'. Merkel moet hoe dan ook mil jarden binnenslepen, want de foto Peter Grimm/EPA staatsbegroting is volledig uit het lood geslagen. Duitsland zondigt jaar na jaar tegen de regels uit Brussel. De rege ring-Merkel moet dus be zuinigen waar het kan én de be lastingen verhogen. De kanse lier is echter, alleen al door de ongewone ideologische samen stelling van haar regerings ploeg, gedwongen tot het nemen van kleine stappen. De sanering mag dan stapsgewijs gaan, de ge middelde burger kijkt al met angst en beven naar de aange kondigde lastenvex-zwaringen. GPD foto Chauveau Nicolas/EPA[ staakt. Daar dreigen 52 van de 334 arbeidsplaatsen te worden geschrapt. Voor morgen staat een staking op het programma van ondex'- wijspersoneel. Dat protesteert tegen bezuinigingen die ge paard gaan met het schrappen van banen, terwijl er juist be hoefte zou zijn aan meer arbeids plaatsen. ANP LONDEN - De Amerikaanse president Bush wilde vorig jaar een bombardement uitvoeren op het hoofdkantoor van de Arabi sche nieuwszender Al Jazeera. Deze zender is gevestigd in Qa tar, een land dat geldt als bond genoot van de VS. Bush zou zich zo aan de bericht geving van de zender over de oorlog in Irak hebben geërgerd, dat hij het hoofdkantoor wilde platgooien. Volgens de Britse krant The Dai ly Mirror overreedde de Britse premier Blair Bush om het plan niet door te zetten, omdat een dergelijk bombardement wereld wijd tot hevige protesten zou lei den. De krant baseert zich op een zeer geheim document uit Downing Street 10, waar Blair kantoor houdt. Volgens een ano nieme bron van de krant is het document 'explosief en zeer schadelijk voor Bush'. Bush en Blair zouden hun onder houd in april vorig jaar hebben gehad, terwijl Amerikaanse troe pen in Irak probeerden opstan delingen in het rebellenbolwerk Fallujah in bedwang te krijgen. Zowel Washington als Londen ergerde zich enorm aan de be richtgeving van Al Jazeei'a, die filmde achter de linies van de re bellen en beelden toonde van do de militairen en Iraakse slachtof fers. ANP/AFP Advertentie f MOOIST AANGELEGDE VAN ZEELAND WWW.VERSTRATENENWALHOUT.NL SYDNEY - George Bush uit Texas mag twee jaar niet ach ter het stuur kruipen. Hij werd bestraft voor het rijden zonder x'ijbewijs. Dat meldden Australische media giste ren. Een rechtbank in Austx'alië vex'oordeelde de 21-jarige kel ner, die inderdaad een verre verwant van de Amerikaanse president Bush is. „We beginnen vandaag met een grote, vis, nietwaar?", grapte de rechter toen de verdachte voor hem verscheen. ANP KUALA LUMPUR - Een Maleisische visser is overleden nadat een zwaax'dvis uit het water was gesprongen en zijn- rechteroog had doorboox'd. De dertig centimeter lange vis miste de pupil van Adnan Walid maar de bek drong wel door tot zijn hersenen, meldde de krant The Malay Mail gistex'en. De 39-jarige visser uit het noordwesten van Maleisië wist de bek nog uit zijn oog te trekken, maar een punt bleef, achter. Hij overleed in het ziekenhuis. ANP SEND AI - Een Japanse duivelbezweerster is gisteren in hoger beroep opnieuw ter dood veroordeeld, omdat ze tij - dens het uitdrijven van boze geesten zes volgelingen had gedood. Om demonen uit te drijven sloeg de inmiddels 58-jax'ige 'priesteres' Sachiko Eto haar cliënten met trorn- melstokken dood. De zes, die bij de gebedsgenezeres is huis woonden, kwa men tussen januari en juni 1995 om het leven. De verdediging betoogde dat Eto niet toerekeningsvat baar was, omdat ze geloofde dat ze op het moment van de sessies zelf bezeten was. ANP NEW YORK - Wereldwijd is het gebruik van landmijnen in 2005 afgenomen, al leggen Myanmar, Nepal en Rus land ze nog steeds. Dat heeft de organisatie International Campaign to Ban Landmines gistex'en bekendgemaakt. Egypte en Irak zijn verdwenen van de lijst van producen ten van het wapen. In de jaren negentig van de vorige eeuw produceerden vijftig landen landmijnen, nu nog dertien. Bijna 150 lan den hebben het internationale verdrag ondertekend op grond waax*van het gebruik, bezit en vervoer van landmij nen wordt verboden. ANP PEKING - Terwijl het buiten vriest, moeten de inwoners- van de Chinese metropool Harbin het vier dagen lang zon der kx'aanwater zien te stellen. Onder de bevolking heerst,- volgens Chinese media vei'waiTing over de oorzaak van het plotselinge gebrek aan water. In een pex'sbericht vajx de autox'iteiten staat dat er ondei'houd wordt gepleegd. Volgens een tweede verklaring bestaat er echter een ver band met de ontploffing in een chemische fabriek, op 13 november. De onderneming ligt vlakbij de Songhua-ri- vier die Harbin voorziet van drinkwater. De ontploffing kostte vijf mensen het leven. Er vielen tientallen gewon den. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - Minister Veerman gelooft dat de Europese minis ters van Landbouw vannacht of morgen een akkoord zullen be reiken over de omstreden hervor ming van de Europese suikersec tor. „Ik denk dat wij er deze week wel uitkomen", zo zei hij gisteren na de eerste dag van een driedaagse marathonverga dering in Brussel. De hervorming van de Europese suikersector is omstreden, om dat de Europese Commissie een vex-gaande verlaging voorstelt van de garantieprijzen voor sui ker en suikerbieten. Als het aan Brussel ligt, dan gaat de garan tieprijs voor suiker met 39 pro cent omlaag. Dat is volgens de commissie nodig omdat het hui dige zwaar gesubsidieex'de Euro pese systeem door de Wereldhan delsorganisatie (WTO) is afge keurd omdat het sterk handels- verstorend is. De EU garandeert boeren nu nog prijzen die tot drie keer hoger zijn dan de prijs van suiker op de wereldmarkt. Elf van de 25 EU-landen maak ten op voorhand duidelijk dat zij grote moeite hebben met het voorstel van de commissie. In landen als Griekenland en Ier land dreigt de suikersector te vex'dwijnen omdat produceren tegen de nieuwe, lagere tax'ieven niet meer lonend is. Deskundigen verwachten dat de suikersector in Nederland nog toekomst heeft, maar wel in stei'k afgeslankte vorm. De sec tor zelf vreest dat dertien- tot zestienduizend van de 33.000 ba nen in Nederland op de tocht staan. Cumela, de bex'oepsox'ga- nisatie voor de suikersector, en de vakbonden hebben vox-ige maand aangegeven dat in Zee- land 2500 banen verloren di'ei- gen te gaan. Compromis De Europese Commissie exx EU-voorzitter Groot-Brittannië legden gisterochtend een com promisvoorstel op tafel. Daarin wordt de px'ijsverlaging met 39 procent gehandhaafd, maar die daling zou pas over vier jaar be reikt hoeven te zijn. In de oor- I spronkelijke plannen was spra- I ke van een afbouwperiode van twee jaar. Minister Veerman was daar gis teravond niet enthousiast over. „Als je toch pijnlijke maatrege- len moet treffen, dan kun je be- ter even hard doorbijten." Vol gens hem heeft de suikersector er belang bij om zo snel moge- lijk te weten waar men aan toe is, omdat er grote kapitaalinves teringen mee gemoeid zijn. GPD KIRKUK - Zeker zestien men sen zijn gisteren omgekomen toen een man zichzelf opblies op een markt in de noordelijke Iraakse stad Kirkuk. Volgens de politie raakten 28 anderen ge wond. De dader lokte politieagenten naar de markt door eerst een kleine explosie te veroorzaken. Toen de agenten daai'op afkwa men, begaf hij zich in hun mid den en blies zich op. Een gx-oot aantal slachtoffers verbrandde levend. ANP/AFP (Advertentie) www.verlofregelingen.SZW.nl Dan weet u het snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5