Literaire eredivisie gaat het theater in PZC Zeeuwse Winterfair in Middelburg Kaandorp lijdt aan startangst woensdag 23 november 2005 z30 Sprookjes bestaan niet. Je kunt dromen dat je lekker kunt ronddobberen op een prachtige gladde zee, maar de realiteit is vaak dat je dan schip breuk lijdt. Nee, je moet roeien! Roeien met de riemen die je hebt, is de boodschap van Brigit te Kaandorp in haar nieuwe theaterprogramma 1000 1 De rauwe werkelijkheid van het leven is de laatste jaren ook doorgedrongen tot de Haarlem se cabaretière, koningin van het ongecompliceerde cabaret. Ze wil nog graag eens op een brug staan en in het water spugen om de kringen te zien, zingt ze in een van haar liedjes, begeleid door haar vier muzikale heren. Maar ze weet nu, na een periode vol privésores, dat dat gespuug niks oplevert. Kaandorp is er achter gekomen dat ze bang is ergens aan te be ginnen. Ze heeft startangst. Ze had al angst om geboren te wor den, bang om te gaan leven, bang om een gezin te stichten, bang om een podium op te stap pen. Want als je nergens aan be gint, kun je blijven dromen en blijft je elke teleurstelling be spaard. Ook schipbreuk. Maar ze móet nu, na haar eigen schip breuk. Want de vader van haar twee kinderen bleek toch meer dè 'voorlopige' dan de 'definitie ve' man. Nu is het leven geen kringetjes spugen in het water meer, laat staan een sprookje. Kaandorp maakt van dat gegeven op het to neel echter wel een sprookje: een eenvrouwsmusicalsprookje van de boze stiefmoeder die haar muizige dochter verbiedt ergens aan te beginnen en op sluit in de torenkamer van het kasteel. Met dat sprookje trakteert Kaan dorp in 1000 1 dag haar pu bliek op een bak Kaandorpiaan- se meligheid zoals we dat van haar gewend zijn. Ook vertelt ze verhalen uit dat echte leven die ze - dwars door het sprookje heen - mixt. Juist die verhalen zijn erg herkenbaar voor ieder een met kinderen en een chao tisch huishouden. Kaandorp leest bijvoorbeeld een verhaal voor van haar achtjarige doch ter, over haar moeder die elke ochtend vloekend van de trap valt. Iedereen mag dan wel eens stie kem dromen dat het leven een sprookje is, Kaandorp bewijst in 1000 1 dag toch dat je ook kunt lachen om die soms ellendi ge werkelijkheid. Ruud Buurman Brigitte Kaandorp: morgen, vrijdag en zaterdag, Stadsschouwburg Mid delburg, aanvang 20.00 uur. De schrijvers Bart Chabot, Ronald Giphart en Martin Bril (vlnr) beproeven hun geluk in het theater. foto Rianne den Balvert/GPD artin Bril, Bart Chabot en Ronald Giphart trekken met een literair theaterpro gramma door Nederland. Waar het over gaat? „Over ouder worden, de dood, de liefde en God, de enige the ma's die er toe doen, om met Reve te spreken." Ronald Giphart, schrijver van veelgelezen romans als Troost en Ik omhels je met dui zend armen over het program ma Giphart, Chabot met Bril: „Het is een vrolijke potpourri met teksten, fragmenten, gedich ten, sketches en aforismen. De thema's zijn de thema's waar over alle boeken, films en thea terprogramma's gaan: liefde, vriendschap, dood, volwassen worden, hypocrisie en de strijd tegen de wereld." Alles uit eigen werk natuurlijk. Columnist-schrijver Martin Bril haalt er ter verduidelijking een geliefd auteur bij: „Het gaat over ouder worden, de dood, de liefde en God, de enige thema's die er toe doen, om met Reve te spreken." Een programma met substantie, maar zonder gewichtigheid. Bril: „Een snelle, flitsende, amu serende en bij vlagen tot naden ken stemmende variété-voorstel ling, alleen dan literair variété. Koorddansen, een hondennum mer, een goochelact, een dans op twee ballen, een vlooienthea ter: al dit soort dingen, reeds lang geleden teloorgegaan, zit ten er in, alleen dan in de vorm van literatuur. Dit moet u over drachtelijk zien. Er is veel te be leven, maar het is alles in het hoofd van de lezer, tot stand ge bracht door de voorlezing, en en kele minimale, theatrale effec ten. Het voorgelezene staat cen traal. We doen niet net alsof we cabaretiers zijn." Geen cabaret dus, maar er valt genoeg te lachen. „Zeker", zegt Bril, „anders zouden de mensen maar thuisblijven." Giphart: „Ons programma voldoet aan de theaterwet 'een lach en een traan', waarbij de nadruk op de lach ligt. Mensen moeten blijer de zaal uitkomen dan ze erin zijn gegaan." Het initiatief voor de theater show komt van Giphart, die eer der met Joost Zwagerman een literaire tournee langs Neder landse schouwbufgen maakte. Zwagerman wilde niet nog eens, dichter-performer Bart Chabot wel. Hij reisde ooit rond met Brood, maar Brood ging dood. Bril: „En toen ze samen zaten, ontdekten ze dat er iets ont brak: iemand die nog nooit in het theater had gestaan, en ie mand die niet kalend was, zoals zijzelf, en iemand die bovendien geen bril droeg, zoals zijzelf." Waarom willen schrijvers zo graag in het theater staan? Giphart: „Als je iedere dag ach ter je schrijftafel zit, is het een genot om eens per week te wor den vrijgelaten in de echte we reld. Voorlezen bij bibliotheken, op scholen en bij studenten is voor de meeste schrijvers ge schreven koek, maar het optre den in een theater is een stap die weinigen durven maken. Voorlezen in een theater is de eredivisie van het literaire optre den." Of het podium groot genoeg is voor drie van zulke sterke per soonlijkheden? Giphart: „Nou, zo sterk zijn we niet, hoor. De sterkste persoonlijkheid is onze regisseur Gerard van Kalmt- hout." Hans Gulpen Giphart, Chabot met Bril: vrijdag, Arsenaaltheater Vlissingen, aanvang 20.15 uur. Brigitte Kaandorp Glühwein, Jagerthee en war me chocolademelk geven de eerste Zeeuwse Winterfair bij woonwinkel Onder de Toren in Middelburg een winters tint je. Sneeuw zal er waarschijnlijk niet liggen, maar de zo typisch Engelse kerstsfeer is er wel. Compleet met de Christmas Ca rol Singers en Scrooge. Hij is de hoofdpersoon uit één van de kerstverhalen (A Christmas Ca rol) van Charles Dickens. Scroo ge opent de fair morgen om 16.00 uur. De Lange Jan, de woonwinkel, de binnenplaats en het plein naast Onder de Toren vormen het decor voor de fair. Scrooge, de vrek uit het Dickens-verhaal, brengt vanaf 15.00 uur straat theater, samen met een aantal andere acteurs die figuren uit Dickens-verhalen verbeelden. Na de opening is er in restau rant Paso Doble een theatervoor stelling met behulp van een to verlantaarn. De voorstelling is eveneens gebaseerd op Dickens- verhalen. Vanaf 18.30 uur tre den de Christmas Carol Singers op. Zaterdag staat in het teken van de viering van het 225-jarig be staan van het Natuurkundig Ge zelschap. Dit wordt op spectaculaire wij ze luister bijgezet met een val- proef vanaf de Lange Jan. Sta len kogels en kegelballen wor den van de toren afgeworpen om te bewijzen dat het gewicht van het voorwerp niet bepalend is voor de snelheid waarmee het valt. Om 14.00 uur treedt het koor van Ons Boeregoed op in Zeeuwse klederdracht. Zondag treden de Christmas Carol Sin gers opnieuw op, vanaf 13.30 uur. De fair biedt verder diverse de monstraties zoals kransen en taarten maken, proeverijen, workshops en er staan standhou ders met een keur aan produc ten, uiteenlopend van woon- en groendecoratie tot brocante, kin derspeelgoed en allerhande streekproducten De eerste Zeeuwse Winterfair wordt gehouden vanaf morgen t/m zondag in en om de woonwinkel Onder de Toren en de Lange Jan in Middel burg. Openingstijden: morgen van 16 tot 21 uur, vrijdag en zaterdag van 10 tot 18 uur, zondag van 12 tot 18 VRIJDAG Kortsluiting Het Middelburgs Theater speelt Kortsluiting. Kortsluiting is een vrolijk en ontroerend stuk over ouder worden en daarmee vaak gepaard gaande vergt •Minitheater, Middelburg, 20.3(1 uur ZATERDAG Igor Presnyakov trio Akoestische gitaarcomposities van het Igor Presnyakov trio' De stijl van dit trio wordt gekenmerkt door akoestischegj. taarcomposities van de uit Rusland afkomstige gitarist Ig® Presnyakov, ondersteund door melodieuze baslijnen van G» vanni Patty en ingetogen percussie van Alvin Manuhuwa. •De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur Fred Eaglesmith Fred Eaglesmith brengt eigen werk ten gehore. De Canadese zanger/liedjesschrijver/acteur/schilder Fred Eaglesmith, die reeds vijftien cd's op zijn naam heeft staan en een eigen platenlabel heeft, put uit zijn eigen repertoire, •Porgy en Bess, Terneuzen, 21.30 uur The Old Firm Zeeuwse band The Old Firm speelt folkmuziek. De tien jaar geleden als straatband begonnen folkformatie The Old Firm brengt vooral eigen nummers ten gehore. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Accordeola Accordeonvereniging brengt muziek en zang. De Vlissingse Accordeon Vereniging Accordeola, bestaande uit Het Groot Orkest en Chapeau, treden op o.l.v. i" Annemarie Simonse. Medewerking verlenen verder De Zit gende Zilvermeeuwen uit Vlissingen en De Meissen uit Wet kapelle. •De Couberg, Koudekerke, 19.30 uur Void of Air en Voicst Popbands Void of Air en Voicst treden samen op. Zie vrijdag. •Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Incarnate en Human Desire De popbands Incarnate en Human Desire treden samen op, Zie vrijdag. •Kalashnikov, Terneuzen, 22.00 uur Ruud Hermans Ruud Hermans, Cor Musters en Eric Coenen spelen countre Ruud Hermans, de nestor van de Nederlandse countrymu- ziek, treedt op met de muzikanten Cor Musters en Eric to nen. •De Haestinge, Sint-Maartensdijk, 20.15 uur Advent en kerst Organiste Margreeth de Jongh en het Roosevelt Academy Choir treden samen op. Margreeth de Jongh geeft een advent- en kerstconcert opïïl orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het koor van dt Roosevelt Academy o.l.v. Tassilo Erhardt (versterkt met stri kers) verleent medewerking. Het programma voor dit ad vents- en kerstconcert vermeldt werken van onder anderen Purcell, Bach, Widor en De Jong. •Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Jim Speelmans Cabaretier Jim Speelmans brengt de show Hier is hij. Speelmans ontpopt zich in zijn eerste programma als een grappenvirtuoos. •De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Zeeuwse Komedie Toneelgroep De Zeeuwse Komedie speelt Boven het dal. Het toneelstuk Boven het dal is een absurdistische zwarteb medie, waarin de personages (patiënten van een kliniekjof een bergtop wankelen tussen euforie en wanhoop, van hoest- naar huilbui en van filosofische stemmingen naar dronkenschap. •Theater Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Smalstads Mannenkoor Het mannenkoor treedt op met het trio Vidalita, bestaand* uit een violiste, pianiste en contrabassiste. Op het program ma staan onder meer Grablied van Schubert, maar ook Nel York New York, Hello Dolly van Salve Regina en een comp sitie van Ernst Toch. •Nederlands hervormde kerk, Oud-Vossemeer, 20.00 uur ZONDAG Kloontje Familievoorstelling rond het reuzenkind uit het Land van Ooit. Show met veel muziek en dans. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 14.00 uur ■4 ANTWERPEN Arenberg: Zing-vecht-huil-bid-lach-werk en bewon der. Ode aan Ramses Shaffy door Vera Mann, Mylene d'Anjou en Frans van Deur- sen, wo. 20.15 uur; Steiner Graffiti, vr. 20.30 uur; Onverantwoord leesplezier. Literaire avond in het kader Geletterde mensen met Guy Mortier Kees van Kooten, za. 20.15 uur; Wende Snijders. Concert met Franstalig chanson, zo. 20.15 uur; Balkanology. Concert met muziek uit de Balkan door de zangeressen van Le Myste- re des Voix Bulgares, ma. 20.15 uur. Zuiderpershuis: Allah Superstar, stand-up comedy door Sam Touzani, waarin hij in de huid kruipt van een moslim-terrorist, wo. en do. 20.30 uur; Ikhwani Safaa Musical Club: concert met Taarab muziek uit Zanzibar door een van de oudste orkesten uit Afrika m.m.v. de 95-jarige zangeres Bi Kidude, vr. 20.30 uur; Internationaal Joods Muziekfestival: Ler- ner Moguilevski Duo met hedendaagse klezmer uit Argentinë en Boogie Boy Mazzeltov!, Joodse bruiloftsmuziek en joodse levens-liederen, za. 20.00 en 22.00 uur; Zohara: Hebreeuwse poëzie in hedendaag se composities en Timna Brauer Elias Meiri Ensemble met Music for peace: gebe den, oude en nieuwe liederen, zo. 17.00 en 20.00 uur; Literaire ontmoeting met Kader Abdolah n.a.v. zijn roman Het huis van de moskee, di. 20.30 uur. De Singel: De Illias, zang XXIII van Homeros, thea terstuk in regie van Anatoli Vassieliev, met muziek van Vladimir Martynov, ge speeld door een ensemble van 40 acteurs, wo. en vr. rode zaal 20.00 uur; Capriccios, dansvoorstelling in regie van Vassieliev, met de dynamiek van de gesti leerde vechtscènes uit de Illias, zang XXIII, in een choreografie verwijzend naar de Japanse Butoh-dans, do. rode zaal 20.00 uur; Voces Intimae, concert met werk van Mo zart door Italiaans ensemble met pianofor te, viool en cello, za. blauwe zaal 20.00 uur; Passie: concert met werk van Tsjaikofski, Rachmaninov en Sibelius door het Symfo nieorkest Vlaanderen o.l.v. David Angus, zo. blauwe zaal 15.00 uur; Prazak Quartet, concert door altviool, viool en cello, met strijkkwartetten van Mozart, Janacek en Beethoven, di. blauwe zaal 20.00 uur. Koningin Elisabethzaal: Nabucco, concertante uitvoering van ope ra van Verdi met hedendaagse thematiek over de nationale identiteit van volkeren en de vermeende religieuze en historische grondslagen ervan, door Vlaamse Opera, wo. 20.00 uur; Grandi Voci: Opera- en Belcantogala, con cert met werken van Verdi, Puccini en Ros sini door het koor Vocaal Collectief o.l.v. Jaak Gregoor en het Vlaams Radio Orkest, zo. 15.00 uur; Zoo-Concert: concert met werken van Mo- zart en Beethoven, door het Symfonieor kest Nuove Musiche o.l.v. Eric Lederhand- Ier m.m.v. soliste Young-Choon Park, pia no, ma. 20.00 uur. Dracula, De Musical, familiemusical, vr. en za. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 14.30 en 19.00 uur De Grote Sinterklaasshow, za. Sportpaleis 10.45, 14.00 en 17.15 uur, zo. 10.00 en 14.00 uur GENT Bezonken Rood, theatervoorstelling met een rouwzang op de gestorven moeder en een herinnering aan de Jappenkampen tij dens WOU, naar Jeroen Brouwers, bewer king en regie Guy Cassiers, spel Dirk Root- hooft. za. en zo. NTGent 20.30 uur. Tinnenpot: Mieke Maaike's obscene jeugd, theater stuk naar Louis Paul Boon door Lucinda Dusoleil, wo. en do. 20.00 uur; Wit is altijd schoon: monoloog door Tine Ruysschaert naar een concept van Leo Pleysier, die zijn moeder op haar doods bed door laat spreken nadat ze plotseling is gestorven, vr. 20.00 uur; De Muizenval, toneelstuk van Agatha Christie gespeeld door Marien Theeren, vr. 20.00 uur, zo. 15.00 uur; Vincent van Gogh, concept van Jo Gevers en Jo Decaluwé, gebaseerd op de brieven van Vincent aan zijn broer Theo, zijn moe der, Paul Gauguin, Pissarro e.a., ma. 20.00 Capitole: Staat, conference door Geert Hoste, do. 20.00 uur; De Notenkraker, ballet, za. en zo. 20.00 uur. Vooruit: Het Eiland deel 1, marathonprojectie van tv-serie: humoristische fictiereeks over drie boezem-vrienden, die een bureauei land delen op de dienst administratie van Cynalco Medics Woestijnvis, wo. 20.00 uur; Oh Boy!, danstheatervoorstelling over te genstellingen door Victoria met danseres en choreografe Einat Tuchman, do. vr. en za. 20.00 uur; Kane, rockconcert, vr. 20.00 uur; Finale Oostvlaams rockconcours 2005, za. 19.00 uur; Elektron, za. 22.00 uur; Bloodhound Gang (US), rock, ma. 20 uur; The Possies (US) and support, indie power- popconcert, ma. 20.30 uur; Apocalyptica, Finse metal in een mix van klassiek en rock op cello's, di. 20.00 uur; Bijloke: Gewapende Man en Wenende Vrouw, con cert met Italiaanse barokmuziek van Caris- simi en Scarlatti door Ex Tempore o.l.v. Florian Heyerick, vr. 20.00 uur; Passie: concert met werk van Tsjaikofski, Rachmaninov en Sibelius door het Symfo nieorkest Vlaanderen o.l.v. David Angus, za. 20.00 uur; Hagen Quartet, strijkkwartet met werk van Beethoven, Sjostakovitsj en Schubert, zo. 15.00 uur. Handelsbeurs: Madrugada (song en rock), band uit Noor wegen, wo. 20.15 uur; Hanne Hukkelberg (Noorwegen) en Under Byen, dubbelconcert (song en rock), ma. 20.15 uur. Vlaamse Opera: Liedproject Graham Johnson, vr. Opera studio G2 Vlaanderen 20.00 uur. Oorverblindend, concert met koormuziek van Vic Nees, Mahler en Barber, vr. Oude Abdij 20.00 uur. Deux Mille Regrets, concert met muziek op tekst van Anton van Wildenrode door het Gents Madrigaalkoor, het ensemble De Vento en recitant Guido Cassiman, Begijnhofkerk 11.30 uur BRUGGE De Werf: Indie, theaterstuk over theater, consumptie, wetenschappelijke voois gang en technologie maar ook over een! brek aan communicatie en liefde, ds Abattoir Fermé, vr. 20.30 uur; Frederik Leroux Quartet, jazzconcert u een mix van melodieuze jazz via rocks wilde free-jazz, za. 20.30 uur; I Toon Teilegen in concert met Sp<w Word: fluisterzachte voorstelling met' halen met muziek van gitariste/ co® niste Corrie van Binsbergen en 9-kopl multi-instrumentaal ensemble, di. 2® Salif Keita, concert met traditionele Ap kaanse muziek, vermengd met inrit» uit Cuba, Spanje, Portugal en het» den-Oosten, begeleid op moderne en® tionele instrumenten, zo. Stadsschos burg 20.00 uur. Concertgebouw: Passie: concert met werk van Rachmaninov en Sibelius door het Sv® nieorkest Vlaanderen o.l.v. David W m.m.v. Vitaly Samoshko, piano, do. uur; Othello, opera van Verdi door de Staa-* pera Timisoara uit Roemenië, ma. - uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 54