Publieke omroep móet veranderen Omkopen is goedkoper PZC Kenia dubt ove toekomst na flo referendum PZC Meer houtkap is goed voor de bossen Miljoenentekort maakt actie noodzakelijk: mensen weg of programma's schrappen 23 november 1955 te gast woensdag 23 november 2005 door Dolf Roqmans De publieke omroep stevent af op een tekort van hon derd miljoen euro in 2007. Vol gend jaar kan gebruikt worden om het tij te keren. Wordt het de hand ophouden bij de over heid, meer geld verdienen door meer kijkers te bereiken of ri goureus bezuinigen; een hele reeks programma's schrappen en misschien wel duizend men sen ontslaan. Die vraag stelt de publieke omroep zich morgen. Leverde de mogelijke verdwij ning van tv-programma's als Klokhuis, Sesamstraat, Nova en Zembla deze zomer al Kamervra gen op, het zijn discussies die in het niet vallen bij de problemen die de publieke omroep vanaf september volgend jaar te wach ten staan. Dan is het geld in Hil versum echt op en gaat de bijl in de programmering. Pappen en nathouden is er niet meer bij. Zowel in Hilversum als in Den Haag begint langzaam de om vang van het probleem tot de hoofden van de bestuurder? door te dringen. In 2007 dreigt een tekort van honderd miljoen euro op een be groting van rond de zevenhon derd miljoen. Eigenlijk doet dat probleem zich al volgend jaar voor, maar door alle reserves in te zetten, is er tot september nog voldoende geld. Daarna is de schatkist van de publieke om roep leeg. Over de oorzaak en daarmee de oplossing is niet iedereen het eens. Over de eerste belangrijke factor wel: de overheid kort tachtig miljoen euro op de pu blieke omroep. De tweede grote factor leidt al meteen tot discussie onder Hil- versumse bestuurders. De in komsten uit reclame lopen te rug, met misschien wel tachtig miljoen euro. „Een redelijke da ling van de Ster was al ingecal culeerd, maar nu stijgt het wa ter dus tot aan de lippen", schrijft EO-directeur Andries Knevel op zijn weblog op inter net. En de staatssecretaris com penseert dat bedrag niet, mop- Sesamstraat-bewoners Ernie en Bert gaven begin dit jaar samen met meneer Aart (Staartjes) een persconferentie over het mogelijk schrap pen van hun programma. Sesamstraat is, samen met tal van andere programma's van de publieke omroepen, nog lang niet veiliggesteld. Deze week zullen de omroepen keuzes moeten maken. Programma's schrappen of banen. foto Freek van Asperen/ANP pert KRO-directeur Ton Verlind op diens digitale dagboek. Oorzaak van de dalende Ster-in komsten is de komst van Talpa en het daardoor verdwijnen van het eredivisievoetbal en nog een reeks goed bekeken program ma's. Zaken waar de omroepen niets aan kunnen doen, zeggen Knevel en Verlind. Wat Knevel betreft, moet het Rijk daarom vijftig miljoen euro bijpassen. Verlind vindt dat ook: „De staatssecretaris wéét dat straks vijftien procent van de program mering geschrapt moet worden en dat er duizend mensen op straat komen te staan, maar ver zwijgt dit tegenover de samenle ving." Volgens Ster-directeur Arian Buurman ligt het probleem heel anders. „De Ster-inkomsten da len omdat er minder mensen kij ken naar de programma's. Er kij ken ook te weinig jongeren en mensen tussen de 20 en de 49 jaar. De ouderen zijn oververte genwoordigd. Dat zorgt er voor dat de Ster-inkomsten dalen. Als de omroepen andere pro gramma's maken en die op ande re tijdstippen uitzenden, hoeven de Ster-inkomsten helemaal niet te dalen. Dat is uitgerekend door mensen die er verstand van hebben. Ik denk zelfs dat een kleine groei mogelijk is." Het is een aanpak die vorig jaar al uitgebreid besproken is in Hil versum. Er lag" een plan van de raad van bestuur van de publie ke omroep om omroepen niet langer op hun thuisnet program ma's te laten uitzenden, maar ze uit te smeren over Nederland 1, 2 en 3 om meer mensen en ook andere kijkers te trekken. Vorig jaar verwierpen de publie ke omroepen dat idee nog, behal ve BNN. De samenwerking op Nederland 1 tussen EO, NCRV en KRO bevalt goed. De Avro en Tros vinden het samen leuk op Nederland 2 en de VPRO, NPS en Vara hebben geen behoefte aan pottenkijkers op Nederland 3. Ze beloofden allemaal op hun eigen thuisnet zo hun best te doen, dat de kijkers toch zouden komen. Niet gelukt Nu een jaar later is daar weinig van terechtgekomen. Nederland 1 trekt genoeg kijkers, maar vooral ouderen. Nederland 2 is het niet gelukt de komst van Tal pa op te vangen en Nederland 3 jaagt eerder kijkers weg, dan dat het mensen aan zich bindt. Ook staatssecretaris Medy van der Laan ziet dat het plan van de omroepen zelf niet werkt. Vandaar dat ze deze week in de Tweede Kamer de hand op de knip hield. Geen vijftig miljoen erbij. De omroepen moeten zelf hun verantwoordelijkheid ne men. Daarom stelt de raad van be stuur, onder aanvoering van Harm Bruins Slot, deze week de omroepen opnieuw voor het thuisnet los te laten. En weer verzetten die zich. Ze zien het nut van al die veranderingen niet. De omroepen vrezen dat als de programma's over de drie netten worden uitgesmeerd, nie mand meer weet wat de Vara of de KRO nu eigenlijk nog doet. Daarmee gaat de achterban mor ren en wordt het lastig nieuwe leden te vinden die nodig zijn om na 2008 te overleven. Tegelijk denken de omroepen dat het nieuwe bestel dat Medy van der Laan voor 2008 bedacht heeft er helemaal niet komt. In 2007 zijn er verkiezingen en de omroepen gokken er op dat CDA en PvdA dan in een nieu we regering bereid zijn de huidi ge situatie in stand te houden en geld bij te passen. De omroepen noemen dat het 'loopplankmo- del'. Liever nu honderd miljoen bezuinigen en het uitzingen tot na 2008. En dat is de knoop die de raad van bestuur en de omroepen moeten doorhakken. Nu veran deren en meer kijkers bereiken en het financiële probleem voor de helft oplossen of tot op het bot bezuinigen. Arian Buurman van de Ster: „Ik vind het een gro te gok wat de omroepen voorstel len. Aan het einde van de loop plank moet wel een schip lig gen. Ik betwijfel dat. De poli tiek is niet de meest betrouwba re partner. Ik vind het niet meer dan logisch dat de omroepen zo veel mogelijk kijkers willen be reiken. Die opdracht hebben ze ook: van iedereen en voor ieder een. Daarbij komt dat je de pro grammering aanpast." GPD door llona Eveleens Met een overtuigende meerderheid heeft de Keniaanse bevolking een nieuwe grondwet verworpen. De uitslag van het gisteren ge houden referendum is ook een afwijzing van de rege- ringspolitiek van president Mwai Kibaki. Kenia gaat een onzekere toe komst tegemoet, nu een meer derheid van de bevolking 'nee' heeft gezegd tegen een nieuwe grondwet. President Mwai Kibaki moet rigoureu ze maatregelen nemen om zijn gezicht en zijn regering te redden. Mogelijk schrijft hij vervroegde verkiezingen uit. Het staatshoofd leidde de ja-campagne, maar werd daarbij slechts gesteund door een deel van zijn regering. De oorzaak van de controver se, die ook het land in tweeën heeft gespleten, is de toekom stige macht van de president. In het grondwetsvoorstel waarover begin deze week een referendum werd gehou den, bleef veel van de huidige macht die de president uitoe fent, overeind. Gekonkel De tegenstanders willen dat een deel van de macht wordt overgeheveld naar de nieuw te creëren post van premier. In een eerder voorstel voor de nieuwe constitutie was die machtsdeling ook opgeno men, maar het plan ging van tafel vanwege politiek gekon kel. De uitslag van het refe rendum toont aan dat Kenia- nen voornamelijk hebben ge stemd op basis van de stam waartoe ze behoren. Central Province, waar overwegend Kikuyu's wonen, de grootste stam in Kenia waartoe ook Ki baki en zijn trouwste minis ters behoren, is de enige pro vincie waar nagenoeg» een voor de nieuwe groi stemde. „Het referendum gingvd meeste mensen niet oij constitutie, maar overhj nische afkomst en hun deel over drie jaar i ring-Kibaki", conclij Maina Kiai, een mensen tenadvocaat. Motie De uitkomst van het refj dum wordt algemeen g als een motie van wafl wen tegen de door Kibaj voerde politiek. In kwam de toenmalige ca van oppositiepartijen, o zijn aanvoering, aan macht. Veel Kenianen hadden trouwen in zijn beloften als het bestrijden van \i diepgewortelde corrupt] armoede in het land. Na jaar zijn veel Kenianen a diep teleurgesteld. „Dei ring heeft geen contact het volk", meent politici Peter Wanyande. Kern vinden dat Kibaki een! net leidt, dat er is voor te lce deel van de bevolkin zich weinig gelegen laai gen aan de zorgen vand me meerderheid." Doe* harde, gewelddadige can ne en de scheuring binn; regering is Kibaki gen zaakt de samenstelling: zijn kabinet te herzien kans bestaat zelfs dat hij vroegde verkiezingen schrijft. „Zeker is dat de hele es tie grote risico's met zichi bengt voor de economie' dus een verklaring vand vloedrijke Keniaanse pn centenorganisatie K „Een gespleten kabinetd ge overheidsuitgaven 1 vervroegde verkiezingen,! ben een negatief effect op nia's redelijke economi groei van vijf procent." fl De houtproductie in Neder land kan zonder moeite met twintig procent omhoog. Nu wordt maar 55 procent van de jaarlijkse bijgroei geoogst. Kappen doet de bossen geen kwaad. Integendeel, het komt de kwaliteit van het bos al leen maar ten goede. door Jaap Kuper Het bosbeheer in Neder land is de laatste veertig jaar sterk veranderd. Kaal- kap met herinplant komt nau welijks meer voor. In plaats daarvan worden selectief groepjes bomen gekapt waar na spontaan nieuwe zaailin gen opgroeien. Houtproduc tie staat allang niet meer voorop, het beheer wordt zo veel mogelijk aan de natuur overgelaten. Deze aanpak levert een afwis selender bos op met een grote re natuurwaarde, dat boven dien hoger wordt gewaar deerd door de recreant. Bosbe- herend Nederland staat nu voor een keuze. Moeten we het beheer van het bos voor taan helemaal aan de natuur overlaten? Of blijven we de natuur een handje helpen? De Koninklijke Nederlandse Bosbouw Vereniging (KNBV) wil sommige bossen aan de natuur overlaten en in de rest de natuur een handje helpen door hier en daar een paar bo men weg te halen, de zoge noemde dunningen. Die leve ren waardevol hout op, een milieuvriendelijke en her nieuwbare grondstof. De pro ductie kan jaarlijks zonder moeite met twintig procent of 250.000 kubieke meter om hoog. Nu wordt maar 55 pro cent van de bijgroei geoogst. De bomen die niet worden ge kapt gaan erop vooruit en krijgen meer ruimte om door te groeien en worden daar door ook waardevoller. Dit kunnen bomen zijn met een roofvogelnest of bomen waar kinderen graag in klimmen. Vroeger bestonden veel bos sen uit een schaakbord van percelen met elk één boom soort van dezelfde leeftijd. Nu zien de bossen er veel na tuurlijker uit met allerlei soor ten door elkaar. Selectief kap pen bevordert deze variatie, niet kappen kan betekenen dat enkele boomsoorten ande re verdrukken. Bezoekers schrikken als er ineens wordt gekapt. Ze maken zich zorgen over de machines, kapotte we gen, boomtoppen die blijven liggen en over de vogeltjes. De beheerders gaan echter zorgvuldig te werk en weten dat er kort nadat het hout is geoogst van schade geen spra ke meer is. Het achterwege laten van de houtoogst is niet goed voor het bos. Veel bos in Neder land is jong. Als dimningen uitblijven groeit het dicht, er valt bijna geen zonlicht meer op de bodem. Planten en die ren die dat nodig hebben ver dwijnen. Versnipperd Het Nederlandse bos is sterk versnipperd. Dieren en zeker planten kunnen niet gemakke lijk van het ene bos naar het andere komen. Dat geldt ze ker voor een typische bos- soort als de bosanemoon. Die kan zich hoogstens een meter per jaar uitbreiden. Als zo'n soort eenmaal verdwenen is, is het niet eenvoudig die weer terug te krijgen. Een geva rieerd bos biedt geschikte woonruimte voor allerlei plan ten en dieren. Ook mensen vinden het pret tig afwisselend in een kathe draalachtig bos van beuken te lopen. Weinig mensen be seffen dat boseigenaren jaar lijks op elke hectare veertig euro toeleggen. Als de eige naar zijn bos puur zou behe ren met het oog op de porte monnee, zou er weinig van overblijven. Juist de extra in spanningen, zoals het behoud van boslanen, graf-, en zicht- heuvels maken bossen interes sant. De opbrengst van hout wordt voor dit doel gebruikt. Natuur en recreanten profite ren direct van de houtoogst. Jaap Kuper is voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bos- bouw Vereniging en opperhout vester van de Koninklijke Hout vesterij Het Loo door Marloes de Koning Jarenlang slepende rechtszaken, corruptie en gebrek aan duidelijkheid karakterise ren het rechtssysteem in Bulgarije. De Euro pese Unie eist verbetering, maar de praktijk is hardnekkig. Omkopen is goedkoper dan een boete. De magische woorden bij een aanzet tot om koping zijn 'wat doen we nu?' of 'hoe kun nen we dit oplossen?'. Bulgaren wordt tij dens hun laatste rijles de juiste formulering ingeprent. Door rood licht rijden kost vijf euro, rijden onder invloed ongeveer 75. De kosten om onder een boete uit te komen staan vast. Wisselgeld is geen probleem. Maar de woorden 'geld' en 'omkoping' moet je tijdens het gesprek met 'oom agent' niet meer gebruiken. De politiemensen zijn voor zichtiger geworden, want 'Brussel' luistert mee. Helaas voor Petrov (22) - een pseudoniem - werkte de bekende zinsnede niet toen hij in een park in de hoofdstad Sofia betrapt werd met een joint in zijn hand. De agenten wei gerden zijn beleefd aangeboden geld - 'vreemd' - en sloegen hem in de boeien. Nu doet hij verwoede pogingen te ontkomen aan veroordeling. „Dat gaat wel lukken", vertelt hij. „De vraag is alleen nog wat het kost." De prijs om het Openbaar Ministerie te laten besluiten niet tot vervolging over te gaan schat hij op 600 tot 1000 euro, drie maandsalarissen. Veel geld, maar 'ik moet wel' stelt Petrov. „Met een strafblad maak ik geen enkele kans om in het buitenland de opleiding te volgen die ik wil." Een simpele rechtszaak duurt in Bulgarije snel een paar jaar. Corruptie is één van de oorzaken van de stroperigheid. Een deel van de rechters en officieren van justitie wordt betaald om dossiers steeds opnieuw onderop de stapel te leggen. „Net zolang tot niemand de energie meer heeft om ze op te pakken", verklaart advocaat Penjo Grozev. Hij verdedigt onder meer de vorige burge meester van Sofia die wordt verdacht van omkoping. Grozev kent een zaak waarvan de eerste zitting al dertien jaar wordt uitge steld. Geldgebrek speelt ook een rol bij de traag malende justitionele molens. Zo heb ben de meeste van de 103 regionale recht banken maar één computer. Een toegang tot internet blijft een probleem. De EU-leiding herinnert Bulgarije er bijna maandelijks aan dat de rechtshandhaving moet verbete ren, wil het land in 2007 lid kunnen wor den. Uitstel tot 2008 is een nachtmerrie voor de regering, die daarom in hoog tempo wetten aanpast en campagne voert om cor ruptie uit te bannen. Op de ramen van grens- kantoortjes zijn stickers geplakt die waar schuwen niet om te kopen. Kliklijn Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een kliklijn geopend voor burgers om, anoniem, corrupte ambtenaren te kunnen verraden. Hoeveel mensen het nummer bel len is geheim, maar volgens Bulgaarse me dia is de kliklijn geen succes. De campagnes VEESMOKKEL - De douane heeft in Zeeuws-Vlaanderen twaalf personen aangehouden voor het smokkelen van vee. Het gaat om zes Nederlanders uit Hulst (1), Sas van Gent (2), Westdorpe (1) en IJzendijke (2) en zes mannen uit België. Na dat proces-verbaal was opge maakt, mochten de twaalf het politiebureau weer verlaten. VLIEGTUIGBOUW - De Duit se firma Krupp gaat weer vlieg tuigen bouwen. De firma her opent haar vliegtuigfabriek in Bremen en begint met de bouw van een toestel voor Frankrijk, waarvoor Krupp cle opdracht gekregen heeft. Krupjn] vijftig tot honderd i mark in de vliegtuigbom vesteren en gaat samemvt met Siebel, Henschel enf burger Flugzeugbau. BRAZILIË - Het Brazilia parlement wil Joao Caféjr terug als president. Café: bleef twee weken in eend huis om te herstellen vaö hartaanval. Toen Café bel) maakte weer terug te willei ren in zijn functie als p dent, dienden politieke te standers een motie tegen presidentschap in. De tl werd aangenomen. Mensen in de hal van de rechtbank van Sofia. De meeste rechtbanken hebben maar één computer. De papieren dossiers zijn een van de oorzaken voor de trage rechtsgang. Omkopen blijkt bovendien goedkoper dan een boete betalen. foto Asjminov/GPD hebben volgens critici geen zin, omdat men sen liever vijf euro smeergeld dan 50 euro boete betalen. Politici en politie zouden zelf het goede voorbeeld moeten geven. Tijdens de laatste verkiezingscampagne ver telde de leider van de Turkse Partij, Ahmed Dogan openlijk dat hij bedrijven die zijn campagne financierden vanzelfsprekend overheidsopdrachten toeschuift. Dimitar Stojanov Ivanov zit op een bank in de hal van het gerechtshof in Sofia. De oude re man heeft sinds 2001 twee rechtszaken lo pen om land terug te krijgen dat onder het communisme is geconfisqueerd. De zaak is complex, verklaart hij. „En de tegenpartij heeft meer geld en sterke advocaten met trucjes om de zaak op te houden." Advoca ten zijn volgens Ivanov de spil in het sys teem, meer dan de rechters of de wetten. „Ze proberen zaken vijf tot tien jaar te rek ken. Net zolang tot je opgeeft." De strafrechtadvocate - zonnebril, korte rok en bontjasje - die verderop in de gang met cliënten overlegt wil niet herleidbaar in de krant. „Een naam is maar een naam", zegt ze geheimzinnig. Trucs om een zaak uit stellen, heeft ze niet nodig. „Je zegt gewoon dat je ziek bent." Ze hekelt de vele wetswijzigingen die vanuit het ministerie van Justitie worden afgekon digd. Dit jaar werden de procedures uit de strafwet al 28 keer aangepast. „Het ministe rie wil vooral de indruk wekken dat hier iets verandert. Het zijn de nummers van de paragrafen, niet de inhoud. Maar hoe moe ten wij daarmee werken?" GPD 1. Snel Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulsl@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en hulst: 'm vrijdag 117.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorf einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 de Regelen v ir het Advertentlewett' Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/OnroerendS" Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteran Auteursrechten vouiubiiuuubii Uitgever!] Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegonor-concern.lx^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebru (abonnementen)administralie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten®' ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden W' zersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4