Helderheid over omroepen geëist PZC Stimulansen nodi; voor teelt van biobrandstoffen Zestig jaar zijn snel voorbij gegaan WD Hulst mikt op drie zetels Thoolse Jenneke vertegenwoordigt Nederland tijdens EU-congres ZMF maakt zich sterk voor woningen in landelijk gebied Ruim miljoen voor (ver)bouw scholen Sluise gemeenteraad neemt nog geen besluit over financiering lokale zenders Belg opgepakt wegens bezit van softdrugs Kwaliteit van kwart wegc Terneuzen onder de maal woensdag 23 november 2005 door Raymond de Frel SLUIS - Voordat besluiten wor den genomen, willen CDA, PvdA en Nieuw West in de ge meente Sluis eerst meer informa tie over de financiering van loka le en regionale omroepen. Dit geldt in liet bijzonder voor radio zender Scheldemond FM in Bres- kens. Burgemeester en wethouders van Sluis zijn ontevreden over het aanbod van Zeeuws-Vlaam- se onderwerpen in de program mering van de televisiezenders Omroep Zeeland en het Oost- Vlaamse AVS. Een Zeeuws- Vlaamse kabelzender, die losge koppeld kan worden van het tv-signaal van AVS, geniet daar om de voorkeur van de bestuur ders. Dit kanaal kan onder meer worden ingezet voor een kabel krant, rechtstreekse uitzendin gen en samenwerking met be staande lokale radiostations. Een belangrijke rol is daarbij toebedacht aan de West- Zeeuws-Vlaamse radiomakers van Scheldemond FM. Scheldemond ontvangt nu van de gemeente Sluis jaarlijks 0,64 eurocent per inwoner voor de uitzendingen, terwijl de ge meente van de rijksoverheid één euro per wooneenheid ontvangt om lokale stations mede te bekostigen. Scheldemond FM vindt dan ook dat dit bedrag volledig aan het radiostation moet worden overgemaakt. De gemeente vindt dat niet. „Dat geld wordt jaarlijks toegevoegd aan de algemene reservepot en is niet geoormerkt", zei wethou der R. Leentfaar in de vergade ring van de commissie samenle ving. Sluis vindt dat Scheldemond het met 0,64 eurocent per inwo ner (totaal 9981 euro per jaar) best kan redden. Commissielid P. Loonen (Nieuw West) refe reerde aan een motie van D66 in de Tweede Kamer, waarin werd bepleit om het hele bedrag di rect naar de lokale stations over te maken. „De Tweede Kamer kan een he leboel moties aannemen, maar zij gaat niet over onze gemeente kas. Het is aan de gemeenteraad om te bepalen hoeveel geld er uiteindelijk naar de zenders gaat", zei Leentfaar. Het college geeft de raad drie keuzemogelijkheden: het huidi ge beleid voortzetten, de subsi die aan Scheldemond FM op krikken tot de hoogte van de rijksbijdrage of het resterende deel inzetten voor ontwikkeling van een plan voor de verster king van de Zeeuws-Vlaamse tv-programmering. Dat laatste zou overigens in samenwerking moeten gebeuren met de gemeenten Terneuzen en Hulst. Op voorstel van Loonen komen de regionale en lokale omroepen nu aan de orde in een opiniërende raadsvergadering. THOLEN - Een hele eer vond ze het. Jongerenraadslid Jenneke Ouwersloot (18) uit Tholen reis de vorige week af naar het Roe meense dorpje Sinaia. Ze mocht Nederland vertegenwoordigen tijdens een zevendaags congres over Europees burgerschap en intercultureel leren. Best een avontuur: voor de eer ste keer vliegen en dan meteen naar Roemenië. Geen alledaagse bestemming. De verschillen met Nederland verbaasden Jenneke enorm. „We moesten tijdens het congres de overeenkomsten en verschillen met ons eigen land opschrijven. Nou, ik kon echt geen één overeenkomst beden ken. Het is daar zó anders", ver telt Jenneke, nog steeds onder de indruk van haar reis. „Ik hou ervan om mijn mening te geven en te discussiëren." Daarom is ze lid van de Thoolse jongerenraad 'Joth'. Het con gres kwam niet uit de lucht val len. Jenneke zette zich al eerder in voor onderling respect tussen mensen en culturen. Zo organi seerde ze met de jongerenraad een project over discriminatie en een anti-pestweek. „De Nationale Jeugdraad vroeg ons een tijdje of we interesse hadden in een congres in Wales over het betrekken van jongeren bij beleid. Ik heb toen gesollici teerd, maar ben afgewezen. Me vrouw Dijkstra van de Nationa- door Cornelleke Blok WEÊ/ÊÊEÊÊ^EKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊH^Ïwerp was intercultureel Aan het congres deden twintig jongerenwerkers uit verschillen de Europese landen mee. Intercultureel leren: daar kan je je in eerste instantie niet zoveel bij voorstellen. „Bij het begrip cultuur denkt iedereen al snel aan andere landen met andere godsdiensten, maar cultuur is veel dichterbij dan je denkt. Je hele omgeving bestaat uit ver schillende culturen: je vrienden kring, je familie, je woon plaats." De bedoeling van het congres was om te leren van de culturen van de andere deelne mers. „We hebben eigenlijk best veel gemeen in Europa. Je kunt beter naar de overeenkomsten kijken in plaats van steeds de verschillen te benadrukken." Gerechten Het waren niet alleen maar se rieuze groepsdiscussies. Intercul tureel leren kan ook op een speelse manier. „We moesten bij voorbeeld geblinddoekt gerech ten proeven en raden uit welk land het kwam." Voor Jenneke was het een interessante en leerzame ervaring. Ze neemt haar ervaringen zeker mee bij haar werk als jongerenraadslid. Tijdens het congres kreeg ze van andere deelnemers tips om jongeren meer bewust te maken van verschillende culturen. Echt concrete plannen heeft ze nog niet. „Ik moet het eerst al lemaal eens even laten bezin ken." Jenneke Ouwersloot: „Ik kon echt geen één overeenkomst bedenken. Het is daar zó anders." Ie Jeugdraad vond dat erg jam mer en vroeg of ik interesse had in dit congres in Roemenië." Die kans liet Jenneke natuurlijk niet schieten. Het congres in Roemenië was on derdeel van een serie van zes trainingsmodules over Europees burgerschap, opgezet door de foto Willem Mieras Europese Unie. De module waaraan Jenneke deelnam was de vierde in de rij. Het onder- door Ben Jansen KRUISLAND - De rijksover heid moet de teelt van gewassen die biobrandstoffen opleveren, krachtig stimuleren. Alleen op die manier kan worden voorko men dat Nederland op dit ge bied verder achterop raakt ver geleken met andere Europese landen. De achterstand die Nederland bij de teelt van biobrandstoffen heeft op landen als Duitsland, Frankrijk en Spanje is verklaar baar. De structuur van de Neder lands landbouw leent zich meer voor gewassen met een hogere toegevoegde waarde en de over heid heeft er tot nu toe weinig aan gedaan om de productie van biodiesel uit koolzaad en bio-et- hanol uit onder meer tarwe te bevorderen. Volgend jaar wordt weliswaar 70 miljoen euro uitgetrokken om de productie en het gebruik van deze brandstoffen een im puls te geven, maar dat is te wei nig om de positie van Nederland op dit terrein wezenlijk te ver sterken, zei K. van der Heiden van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) gisteren tijdens een informatieavond over bio brandstoffen in het West-Bra bantse Kruisland. „De afwach tende houding van de Neder landse overheid is onbegrijpe lijk als je ziet dat in het westen van het land bouwprojecten moeten worden stilgelegd van wege de luchtkwaliteit. Maar ja, Zalm wil zijn accijns niet mis sen." Kansen Van der Heiden wees erop dat in andere landen de kansen die de teelt van milieuvriendelijke brandstoffen bieden, veel beter worden opgepakt. Van de bio diesel die in Europa wordt vervaardigd, komt 63,5 procent uit Duitsland. Frankrijk en Spanje zijn de grootste produ centen van bio-ethanol. Zweden heeft zich als doel gesteld in 2018 niet langer afhankelijk te zijn van fossiele brands^ De teelt van gewassen d* lieuvriendelijke brandstof^ leveren, is voor de Nederig landbouw ook interessant,! dat daardoor meer ruimte i staat voor de afzet van gei sen die worden verbouwd als voedsel te dienen. Meti stegen olieprijzen wordt ha lonender gewassen te z te oogsten met het doel erg gie uit te halen. T. van der Meer van landbs coöperatie CZAV vertelde i de activiteiten van zijn ha op het gebied van biobranè fen. Uitgangspunt is dat de: ervan de boer geld moet ooi ren. Een proef bij dertienafc bouwers heeft te zien ge; dat tarwe altijd nog meero vert dat dan de teelt zaad voor de productie vaaj diesel. Daarom begint de Cl met de mogelijkheid op In land tarwe te verbouwen® non-food gewas voor de pro tie van bio-ethanol zal w gebruikt, pagina 17 landbouwer wordt olij(« TERNEUZEN - In de Ks dylaan in Terneuzen werdgis morgen rond twaalf uurum 43-jarige automobilist uitG aangehouden. De man droeg geen gonü toen hij hiervoor een stopï kreeg, bleek bij controle da in het bezit was van 129; hennep. Hij had de softdrug kocht in een pand in del wijkstraat waar rond vier de 55-jarige bewoner, werdi gehouden. De Belg heeft afstand g van de hennep en is na va weer in vrijheid gesteü 55-jarige Temeuzenaarisi zekering gesteld. door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) verzet zich niet langer tegen bouw van nieuwe huizen in het landelijk gebied. De vereniging gaat zich daar juist sterk voor maken. Voor waarde is wel dat woningbouw samen gaat met versterking van het landschap. Medewerker G. van der Krogt maakte deze ommezwaai giste ren bekend op de ledenvergade ring in Goes. Ze presenteerde de visie Zeeland Woonland. Daarin staat dat woningbouw een be langrijke kans biedt om de Zeeuwse economie een slinger te1 geven en tegelijk de groen blauwe waarden van de provin cie te versterken. Voornaam uitgangspunt is voor de ZMF dat woningbouw (rood) betaalt voor landschap (groen). En dan geen pure natuur, maar groen dat volgens Van der Krogt 'de belevingswaarde' ver groot (geschikt om te wandelen, fietsen, spelen). Ze omschreef het als 'de groene ontwikkeling iri het landelijk gebied koppelen aan de woonontwikkeling'. De milieufederatie wil overi gens niet dat er nu overal buiten de bebouwde kommen volop ge bouwd gaat worden. Zorgvuldig ruimtegebruik, duurzaam bou wen en geen huizen op onge schikte (natte) plekken, blijven voorop staan. ..Er zullen altijd woningbouwplannen blijven die niet kunnen en waaraan we niet willen meewerken", zei Van der Krogt. Ze wilde op voorhand geen gebieden noemen, omdat zulks een vrijbrief voor ontwik kelaars oplevert. Bij het opstellen van de woonvi- sie heeft de ZMF gekeken naar de bouwplannen van de gemeen ten voor de komende vijf jaar. Zo'n 60 tot 70 procent daarvan vond Van der Krogt deugen. Als slecht plan zag ze Sluis aan Zee, maar de voorziene nieuwbouw tussen Kapelle en de snelweg be schouwde ze als een goed voor beeld. Over de woonplannen bij Perkpolder moet de ZMF nog een mening vormen. Als mogelijkheden voor verster king van het landschap somde Van der Krogt op: groene zones rond bebouwing, verbeteren van het dijkenpatroon, beter be heer van bloemdijken, natuur vriendelijke oevers, water- en landbiotopen, windsingels en houtwallen. Per gemeente geeft de ZMF aan welke mogelijkhe den in aanmerking komen en wat die gaan kosten. Op die manier is vrij eenvoudig uit te rekenen welke 'groene kos ten' deel uitmaken van de bouw prijs van een woning. Van der Krogt schatte die in op ongeveer 7 procent, alleszins aanvaard baar gelet op de winst die ge meente (2 procent), grondeige naar (6 procent) en projectont wikkelaar (15 procent) opstrij ken bij de bouw van een nieuw huis. Van der Krogt beklemtoonde dat het 'verknopen van rood met groen' wel duidelijk vooraf moet worden vastgelegd, zodat een bouwer zich niet aan ver plichtingen kan onttrekken. door Patricia de Ryck TERNEUZEN - „Het was lief de op het eerste gezicht, toen ik hem zag", vertelt mevrouw J. Riemens-de Groote (81). Haar man (82) lacht. Voor hem was het wat lastiger. „Mijn vrouw heeft een tweelingzus, dus ik weet niet of ik de goede gekozen heb. Die andere is veel braver...". Zijn vrouw reageert direct: „Dan snap ik niet waarom je het al zestig jaar met me vol houdt!" De sfeer in de flat aan het Oos telijk Bolwerk in Terneuzen waar ze nu anderhalf jaar wo nen, is gemoedelijk. Het echt paar Riemens heeft in die zes tig jaar dat het getrouwd is veel meegemaakt. Foto's getui gen daarvan. De fotoboeken ko men dan ook op tafel als er ver teld wordt over die tijd waarin ze zeven kinderen kregen. Die inmiddels ook allemaal weer kinderen hebben gekregen, zo dat de familie inmiddels is uit gebreid tot zestien kleinkinde ren en twaalf achterkleinkinde ren. Op tafel komt het servet dat zestig jaar geleden op tafel lag, tijdens hun trouwfeest. Het valt bijna uit elkaar, maar ze zijn er trots op. Want het is hun herinnering aan die dag. „Het weer was veel slechter dan nu. Het was ijskoud en het hagelde toen we met de koets naar Terneuzen reden." „We hebben elkaar leren ken nen in de Nieuwstraat. Daar mocht ik samen met mijn zusje altijd heen, maar we moesten wel op tijd weer binnen zijn. Het was ook lastig in de oor- Het echtpaar Riemens-de Groote. „De beste tijd uit ons leven maken we nu mee." foto Peter Nicolai log. Mijn man heeft vier jaar in de Wieringermeer gezeten, daar ben ik nog eens geweest met zijn broer. Toen hij na de oorlog terugkwam, heeft het niet lang meer geduurd. Hij kwam op 3 juni thuis en op 22 november zijn we getrouwd." Het echtpaar woonde de eerste jaren bij haar moeder in. Na een aantal jaren in verschillen de woningen in de polder bij Hoek te hebben gewoond, ver huisden ze in 1962 ze naar hun 'paleisje' in de Frans Halslaan in Terneuzen. Jarenlang was Riemens vracht wagenchauffeur, en later volg den zijn vijf zoons hem op deze weg. Zijn vrouw was daardoor veel alleen thuis. „Dat was wel eens moeilijk. Zeker toen de kinderen klein waren. Als ze iets uit hadden gespookt, zei ik het maar niet als hij thuis kwam. Ik sta altijd voor mijn man en kinderen klaar. Ik was altijd wakker als mijn man of de kinderen moesten werken. Natuurlijk vond ik het niet al tijd leuk dat mijn man zo vaak van huis was, maar er moest toch geld verdiend worden. Het is ook een kwestie van ge ven en nemen. Zo zijn die zes tig jaar snel voorbij gegaan." „We hebben moeilijke tijden meegemaakt, maar ook hele mooie. De beste tijd uit ons le ven maken we nu mee. We ge nieten hier elke dag. We doen alles samen. Mijn man kan nog autorijden, dus we gaan er ook vaak op uit", vertelt mevrouw Riemens lachend. „De ritjes du ren altijd langer dan gepland, maar ik vind het heerlijk. Ik zit altijd als eerste in de auto." door Jean-Lou de Gucht HULST - Als het aan de WD in de gemeente Hulst ligt, zal het college van burgemeester en wet houders na de verkiezingen meer openheid van zaken moe ten geven. Dit alles onder het motto 'een nieuwe frisse wind in het gemeentebestuur'. „Wij staan voor een nieuwe aan pak in de gemeenteraad van Hulst", zegt voorzitter P. Neven van de WD Oost-Zeeuws- Vlaanderen. „De WD wil met de steun van de kiezers de ge meente op hoofdlijnen besturen. Daarnaast willen we het college van B en W kritisch volgen en sturen in het uitvoeren van het door de gemeenteraad uitgestip pelde beleid." De liberalen streven bij de ko mende raadsverkiezingen naar drie zetels. De afgelopen vier jaar was de WD in Hulst een eenmansfractie. De raadsperio de daarvoor was de WD met een wethouder en twee raadsle den vertegenwoordigd in de ge meenteraad. In het verkiezingsprogramma spreken de liberalen de overtui ging uit dat een verantwoord fi nancieel beleid van de gemeente Hulst de basis is voor het totale gemeentelijke beleid. Met ver antwoord bedoelen de liberalen een sluitende begroting met een gezonde reservepositie, een tij dig opgestelde rekening en be grijpelijke maandelijkse rappor tage. De gemeente moet eerst in eigen huis kijken als er bezui nigd moet worden voordat de lasten voor de burgers worden verhoogd. De gemeente kan bij voorbeeld best bestuurd worden met drie wethouders in plaats van de huidige vier. De WD vindt dat de gemeente Hulst met zorg, maar niet ten koste van alles, behoort om te gaan met cultuurschatten uit het verleden. Dat geldt zowel voor monumenten als bescherm de stads- en dorpsgezichten. De bereikbaarheid van de binnen stad dient voorop te staan. Daar naast is de bereikbaarheid van de winkelgebieden van groot be lang. Zowel voor bezoekers, leve ranciers, ondernemers en hun personeel als met de bewoners. De liberalen pleiten voor een ontsluiting van het BACK-ter- rein naar de N60. Hulst moet z'n heil meer zoeken in toerisme en recreatie. De libe ralen staan op het standpunt dat er gestreefd moet worden naar groei, waarbij het Bezoe- kersmanagement een prominen te rol speelt. Het toeristisch pro duct moet beter gepromoot wor den door zowel in regionaal, pro vinciaal als grensoverschrijdend verband samen te werken. De WD houdt vast aan het 'nulbe- leid' bij het gebruik en de ver koop van drugs. Tijdens de ver kiezingscampagne zal de WD inspelen op de actualiteit in ver korte 'campagneprogramma's.' De leden van de WD hebben be sloten een naam aan de nu defi nitieve kandidatenlijst toe te voegen. Dat is C. Deruyck uit Hulst op 6. Luciën Reyns is lijst trekker van de Hulster libera len. Op de tweede plaats staat Y. Hiel-Steenbeek uit Hulst, te vens de enige vrouw op de kandi datenlijst. Op 3. E. Lindenho- vius uit Hengstdijk, 4. G. d'Hae- ns uit Hulst, 5. C. de Kraker uit Hulst. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen stopt volgend jaar ruim 1,1 miljoen euro in het on derwijs. Dat blijkt uit het Huis vestingsplan onderwijs 2006, dat komende maand door de ge meenteraad wordt vastgesteld. Het bedrag van ruim een mil joen kan in de loop van het jaar nog flink oplopen, als er meer in zicht is in de plannen voor bre de scholen in Sas van Gent, Sluiskil en Biervliet. Verder wor den nog twee verzoeken om aan passing van de dakconstructie aangehouden, omdat er een on derzoek loopt naar dakconstruc ties van gemeentelijke gebou wen. Voor wat betreft de vervan gende bouw van de basisscholen de Oude Vaart, Sint Willibrord en de uitbreiding van De Rede zijn de definitieve bouwplannen nog niet gereed. De Hille en Op de Hoogte mo gen een extra lokaal bijbouwen. Ook bij de nieuwe Prins Willem van Oranjeschool mag een extra lokaal worden ingetekend. De gemeente stopt bijna 41 euro in het plaatsen vani werk rond de openbare ta scholen de Piramide, de S» de Meerpaal, Prins Fred Hendrikschool, de Maatjes, Vrije Vlucht en de Prinses! keschool. Basisschool de Pin de mag ook een nieuwe fiets stalling zetten. Voor eendeg ker exemplaar mag de 3 6.000 euro uitgeven. De Zuidlandschool vraagt i dacht voor het achterstallig derhoud van het groen rond school. Dat heeft volgens dej meente echter niets met on wijshuisvesting te maken vendien, zo wordt gesteld.! helemaal geen sprake vani terstallig groenonderhoud Verzoeken van de Prins Vil van Oranjeschool (hekweih de Hoogte (uitbreiding fieh stalling en schoolplein), del wiek (verlichting schoolpk de Regenboog (extra bergt te) en de Wingerd (bei; wijst het college af. Het huisvestingsplan dinsdag om 19.30 uurb in de commissie samenlevinf door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De kwaliteit van bijna een kwart van de we gen die in beheer zijn bij de ge meente Terneuzen is onvoldoen de. Het betreft ongeveer 700.000 vierkante meter wegdek. Er is dan ook een flinke inhaal slag nodig om het achterstallig onderhoud weg te werken. Het benodigde geld om dat karwei uit te voeren heeft de gemeente voorlopig niet. Een en ander blijkt uit het ge meentelijk Wegenbeheerplan 2006-2010, dat komende maand door de gemeenteraad moet wor den vastgesteld. In de periode 2006-2010 is meer dan 12,3 miljoen euro nodig voor het groot onderhoud aan wegen. Gemiddeld komt dat neer op jaarlijks ruim 2,4 mil joen euro. Op dit moment heeft de gemeente jaarlijks een bud get van ruim 1,7 miljoen euro. Dat betekent dat de komende vijf jaar een gemiddeld jaarlijks tekort is van bijna 700.000 euro. Doorschuiven van maatreg naar de toekomst is vo. gemeester en wethouders! oplossing. Dat leidt namelij) leen maar tot zwaardere oB houds- en reconstructiema gelen en dus extra kosten Er zijn verschillende mof" den om wat aan de situa2 doen, variërend van de ad stand in twee jaar wegflf tot verder gaan op de bw voet. In dat laatste geval' staan in 2011 wel 6,3 miljo® ro extra kosten. De vo® van B en W gaat naar het a jaar wegwerken van h stallig onderhoud. B en W stellen de gemeen'# voor om het wegenonder® voor 2006 tot en met 2008® voeren volgens de opg®" planning. Voor de jaren dal wordt dan in een later sta® bezien in hoeverre een en» kan worden verwezenlijkt Het Wegenbeheerplan dinsdag om 19.30 uurbesp® in de commissie economie® heer. Die vergadert da Terneuzense stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 48