)e Deckere op het matje geroepen PZC Op bezoek bij mannen van 75+ Hulst overweegt Antonius te helpen Gemeenten geven ozb-voordeel vaak aan burger Zorgen om toekomst ziekenhuis blijven 1 3 ]xtra raadsvergadering Hulst voor vragen over woning aan Schapershoekpad i agenda Belgische koppelbaas ingesloten ZMF wil broeikasgas-vrije straat Klacht over ventweg Poorterslaan Subsidie godsdienstles afgeschaft Zeeuwen doen het goed op EK dansen De Drukkerij in Middelburg houdt popquiz woensdag 23 november 2005 wRsné van Stee jNEUZEN - Ondanks sus- jdê woorden van gedeputeer- M. Le Roy (PvdA, medische -j zijn de zorgen in ^ms-Vlaanderen over de toe- D5t van het ziekenhuis in de itek nog lang niet weggeno- j werd bekend dat de Jjnissie Vierhout meer tijd no- heeft voor de uitwerking het plan voor de toekomsti- Zeeuwse ziekenhuiszorg. Ge- deeltelijk komt dat doordat men in Zeeuws-Vlaanderen bang is dat het Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen minder belangrijk zal worden bij samenwerking met de overige ziekenhuizen. De aangekondigde fusie tussen ziekenhuis Walcheren in Vlissin- gen en het Oosterscheldezieken- huis in Goes heeft die vrees ver sterkt. De Terneuzense wethouder C. Liefting (volksgezondheid), na mens de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten lid van de klankbord groep van de ziekenhuiszorg, vindt dat terecht. Hij betreurt dat tot nu te veel nadruk wordt gelegd op de organisatorische vorm waarin verregaande sa menwerking tussen de zieken huizen gestalte moet krijgen. „Over de inhoud wordt niet ge discussieerd, terwijl dit toch het vertrekpunt moet zijn. Je moet bijvoorbeeld eerst weten hoe de specialisten in Zeeland staan te genover samenwerking die bete re ziekenhuiszorg moet opleve ren. Pas dan praat je over de or ganisatorische opzet", aldus Liefting. Dat de discussie de ver keerde kant dreigt op te gaan, ligt volgens hem niet aan de Zeeuws-Vlamingen omdat de richting van die discussie vooral wordt bepaald door mensen van boven de Westerschelde. De wethouder stelt dat de voor genomen fusie van de ziekenhui zen van boven de Westerschelde de Zeeuws-Vlamingen min of meer dwingt mee te gaan in dit traject. Dit staat volgens hem haaks op de opdracht die commissie Vierhout meekreeg. Hij voegt eraan toe dat Zieken huis Zeeuws-Vlaanderen niet bij voorbaat afwijzend tegen provinciebrede samenwerking staat. „Toch is er de angst dat door verlies aan zeggenschap de cura tieve zorg in Zeeuws-Vlaande ren vermindert of op termijn ver dwijnt. Feit is dat het nu wel goed is geregeld. Tot nu is ondui delijk welke vorm van samen werking meerwaarde oplevert voor heel Zeeland. En dus ook voor Zeeuws-Vlaanderen. Zo lang dat niet bekend is, moet de nadruk niet worden gelegd op de organisatorische opzet." vdean-Lou de Gucht XST - De fractie van Pro- sief Hulst mag nog steeds het geluidsbandje af komen teren van de laatste raads- jadering. „Tekenend voor de jaurscultuur hier", zegt idslid F. de Vries. Het lijkt of we hier achter het IJze- Gordijn zitten." sief Hulst wil nog eens wat wethouder E. de tkere precies heeft gezegd !de verlening van een bouw- Iiing voor een huis aan tapershoekpad in Vogel- e. Ook de uitgetikte tekst de uitspraken is nog steeds in het bezit van Progressief jLDe Vries: „Dan heeft het och alle schijn van dat je iets erbergen hebt." dagelijks bestuur van de ge- oteraad van Hulst, het presi- i, is gisteravond akkoord ge- imet het voorstel van burge ster J.F. Mulder om de extra fisvergadering op donderdag Ecember te houden. Op ver- kvan de fracties is het aan- gtijdstip vervroegd naar ft uur. Het verzoek om een (laste vergadering van de ge- ateraad is door de fracties Progressief Hulst, de WD Algemeen Belang bij Mulder diend. discussie sden van dat verzoek is dat iDeckere voor de raad heeft egen dat er ondanks be- «orgklachten: 800-0231231 maandag t/m vrijdag ge- Sjrende de openingstijden; tefdagstot 12.00 uur iDACTIE &UWS-VLAANDEREN «tenAlexanderlaan 45 totbus 145 BQAC TERNEUZEN 0115-645769 fee 0115-645742 '■mail: redtern@pzc.nl toé Hoonhorst (chef) 'out Bareman tomond de Frel toé van Stee ^Bakker (sport) Judeloo 16 Ktbus 62 {550 AB HULST I;(0114)372776 to: (0114)372771 toail: redhulst@pzc.nl toilavan Doorsselaer ^ITRALE redactie Wonspark 28 totbus 31 ^50 AA GOES '(0113)315500 (0113)315669 ,fflail: redactie@pzc.nl "ternet pzc.nl Wil: web@pzc.nl zwaren toch een bouwvergun ning was afgegeven voor een wo ning aan het Schapershoekpad in Vogelwaarde. De vraag van een deel van de gemeenteraad aan B en W om dat besluit te her overwegen, kwam daarmee als mosterd na de maaltijd. De drie fracties willen daar nog eens ste vig over in discussie met de wet houder; ook moties zijn denk baar. De fracties waren er gister avond snel uit. De extra raads vergadering komt er. Er was ook weinig keus. Als vijf raadsle den in Hulst vragen om een extra raad en dat verzoek met opgaaf van redenen omkleden, dient de burgemeester daar ge hoor aan te geven. Fractievoorzitter W. Broekho ven van Groot Hontenisse zei een extra raad wel een heel zwaar instrument te vinden. „Kunnen we de uitspraken van De Deckere niet bespreken in de reguliere raad van 22 decem ber?" Zijn voorstel werd niet ge steund door de andere fracties. Fractievoorzitter A. Roctus van Algemeen Belang was het er mee eens dat een extra raadsver gadering een heel zwaar instru ment is. „Het is nu ook nodig." Fractievoorzitter A. Hegger van Progressief Hulst zei heel diep nagedacht te hebben voordat zij ertoe over ging om een extra raad aan te vragen. „Ook de Pv dA en het CDA hebben gezegd dat de onderste steen boven moet komen. Dan moeten we niet wachten tot de raad van eind december." MEKACTIVITEITEN - Gemeenschapshuis, 14.45 HBO gymnastiek; IANT- t Heike, 20.00 i 1ST De Lieve, 9.30 uur: Compute- jur: Bibliotheek; 11.30 uur; cdiner; 14.00 uur: Zangkoor; MACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: *re bijeenkomst; De Vlaschaard, uur. KBO line dansen; ENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: sry linedance voor beginners; Country line dance voor ge- Wen; Herberg de Snis, 19.30 en "uur; Free Country Dancers; VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: ipatchwork, haken, borduren en fri- ivoor dames, vrij biljarten en spel- ag; 19.00 uur: Computeren Sasse •JANSTEEN - De Warande, 9.30 Gym; 10.30 uur; Volksdansen; uur Schieting; 13.30 en 15.30 uur: #ve Vorming; 13.45 en 15.45 uur: «se les, 19.00 uur: Engels; 19.30 Country dance; Café Ambiance; NEUZEN Zeldenrust college, gras- isloelaan, 13.30 uur: Buurtsport; A'elingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 Volksdansen; Antje Walhout bezoekt Dees de Vos (80), die blij is met het bezoekproject van SWO. door Jeanette Vergouwen HULST - Ouderenwerker Antje Wal hout bezoekt alle mannelijke alleen staanden van 75 jaar en ouder in de ge meente Hulst. Als ze eind volgend jaar alle 75-plussers heeft bezocht, moet ze een goed beeld hebben van hun behoef ten en wensen. Op basis van dat beeld kan een plan van aanpak worden ge maakt om de mannen zo goed mogelijk te helpen. Uit landelijk onderzoek is gebleken dat vooral alleenstaande oudere mannen met eenzaamheid kampen. Om hen on der de mensen te brengen én de leef baarheid in vooral de kleine (platte landskernen op peil te houden, worden de bejaarde mannen actief benaderd door de Hulster Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO). Walhout komt bij alle oudere mannen over de vloer en licht hen in over de mogelijkheden en voor zieningen die bij kunnen dragen aan het zolang mogelijk zelfstandig wonen en functioneren in de bekende eigen leefomgeving. Het project is door SWO Hulst ontwik keld in samenwerking met de gemeente Hulst. Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen, de ouderenbonden en de GGD. Naar aanleiding van het onderzoek van de GGD naar de eenzaamheid van ouderen in Zeeland is het project informatieve huisbezoeken van start gegaan. „Ik heb nu vijftien mannen van de 290 alleen staande 75-plussers in de gemeente be zocht. Drie van hen bleken echt behoef te te hebben aan contact. Eén bezoek le verde direct resultaat op. De man van 78 was van plan te verhuizen naar een zorgwoning, omdat hij bang was, alleen in huis. Met wat aanpassingen in huis en aansluiting op het persoonlijk alar meringssysteem kan hij in zijn eigen huis blijven wonen. Ik registreer dus de vragen en behoeften en indien nodig schakel ik andere instanties in", vertelt de 32-jarige Antje Walhout. Walhout volgde de hbo-opleiding maat schappelijk werk en werkt sinds april 2005 bij de SWO. Haar bezoeken zijn puur informatief. „Wij denken als SWO mee, maar forceren of regelen niets zon der medeweten en goedkeuring van de betrokkenen. Het gaat ons om het alge meen welbevinden van de mensen. Som mige ouderen hebben geen extra zorg nodig en kunnen alles zelf regelen. Maar er zijn toch ook opvallend veel ouderen die niet op de hoogte zijn van alle mogelijkheden. Ze weten gewoon niet voor welke voorzieningen zij in aan merking komen. Als ik bij iemand ben geweest, moet hij weten waar hij aan kan of moet kloppen als de nood aan de man komt." Preventief Antje Walhout bezocht tot nu toe oude ren in Graauw, Nieuw-Namen, Kapel- lebrug en Heikant. Terhole staat dit jaar nog op het programma en in 2006 zijn de andere dorpen en de stad Hulst aan de beurt. „We streven er naar alle 75-plussers te bezoeken. Mijn bezoek foto Peter Nicolai kan er toe leiden dat sommige, bestaan de probleempjes direct worden opge lost. Maar vaker zal er een preventieve werking van uitgaan, waardoor de be zochte mannen eenzaamheid voorko men en niet in een isolement verzeild ra ken." Gisteren bracht Walhoek een kort be zoek aan Dees de Vos (80) in Hulst. De Vos is blij met het bezoekproject. „Dit is bijzonder, omdat de hele gemeente er bij is betrokken en er gewerkt wordt met een beroepskracht. Als ik bezoek op prijs stel, zorgt de SWO voor een of meer vrijwilligers. Bovendien houd ik contact met een aantal instanties." Antje hoopt dat zij de ouderen ook be ter op de hoogte brengt van de mogelijk heden die SWO biedt. „Mensen die echt hulp nodig hebben mogen altijd bellen. Ik ben er van overtuigd dat er mensen in de gemeente Hulst zijn die behoefte hebben aan bepaalde voorzieningen en nog niet weten dat onze stichting die voor hen kan regelen." Ouderen en an deren die op korte termijn meer infor matie willen inwinnen, kunnen Wal hout via het Hulster dienstencentrum De Lieve bereiken. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente Hulst staat welwillend tegenover het verzoek van de Stichting Cura- mus om bij te springen bij de nieuwbouw van verzorgingscen- rum Antonius in Kloosterzan- de. Dat is gisteren duidelijk gewor den tijdens de vergadering van het college van burgemeester en wethouders. „We hebben erover gesproken en staan er best posi tief tegenover", zegt wethouder B. Pauwels. „Maar toezeggingen doen we natuurlijk nog met. Het is allemaal nog vers, we we ten het immers pas sinds vorige week. Je kunt van ons dan nog niet verwachten dat we nu al een besluit hebben genomen. We zullen op korte termijn met cijfers naar de raad gaan. Dat zal wel moeten, omdat Stichting Curamus anders in problemen komt. Maar dan moeten wij eerst wel een fatsoenlijke onder bouwing krijgen van hetgeen no dig is." Als de gemeente te hulp schiet, zal dat wellicht in de vorm van het overnemen van de Antonius- straat in Kloosterzande zijn, die nu eigendom is van het verzor gingscentrum. Pauwels:„En daar hebben we natuurlijk niet op gerekend. Dat staat niet in onze meerjarenraming." De nieuwbouw van Antonius heeft al meerdere malen een ver traging opgelopen. Het oor spronkelijke plan ging uit van nieuwbouw op een andere loca tie in Kloosterzande. Het woon zorgcomplex zou dan in de loop van 2007 klaar kunnen zijn, maar dat plan ging uiteindelijk niet door. Het nieuwe Antonius komt nu op hetzelfde terrein aan het Pastoor Versterplein in Kloosterzande, maar wederom dreigt vertraging. Dit maal om dat bleek dat de boekwaarde (aanschafwaarde min afschrij vingen) van de gebouwen te hoog is om nu al te slopen. Een deel van Antonius wordt ge sloopt om plaats te maken voor een nieuw woonzorgcentrum. Gedeelten van het bestaande ge bouw voldoen volgens nieuwe wetgeving niet meer aan de hui dige eisen. Het gaat dan onder meer om het sanitair en de toe gankelijkheid. Ernstige problemen Stichting Curamus, waar Anto nius vanaf 1 januari volgend jaar onder valt, doet een beroep op de gemeente Hulst, omdat de nieuwbouw, die in fasen gaat ge beuren, anders een flinke vertra ging oploopt. Formeel heeft de gemeente verder niets van doen met Antonius dan een voorberei- dingsbesluit nemen over de bouw. „Als wij echter verder niets kunnen betekenen voor An tonius, komt het verzorgings huis in ernstige problemen", zegt Pauwels. Van hogerhand is immers vastgelegd dat de zorg gespreid moet worden. Patiën ten van het verpleeghuis in De Blaauwe Hoeve in Hulst moeten straks verhuizen naar Antonius. Maar dan moet er wel nieuw bouw zijn. Directeur A. Janse van Curamus vernacht dat als de gemeente te hulp schiet het nieuwe verzor gingscentrum in Kloosterzande er in 2010 staat. Als dat niet ge beurt, vernacht Janse vele jaren vertraging. Dan zal er op z'n vroegst pas in 2015 een nieuw gebouw staan. HULST - Een 56-jarige man uit het Belgische Anderlecht is maandagmiddag rond kwart voor zes aangehouden in het politiebureau in Hulst. De man had een totaalbedrag van ongeveer 19.500 euro aan boetes openstaan wegens het zonder vergunning in Nederland tewerkstellen van buitenlandse personen, Sinds 2001 had hij hiervoor diver se bekeuringen gehad. De man, die de keuze heeft tussen het betalen van het geldbedrag of 324 dagen te zitten, is ingesloten en overgebracht naar Torentijd. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) werkt aan een plan voor de bouw van een straat die vrijwel kooldi- oxyde-vrij is. Tijdens de gisteren in Goes gehouden leden vergadering noemde directeur M. van Mierlo het een 'C02 neutrale straat'. Het gaat daarbij om een bouwplan van vijftien tot twintig huizen, die zodanig worden gebouwd, dat ze bijzonder weinig bijdragen aan de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde (CO,). Ook bij de inrichting van de omgeving en de verkeersbewegingen wordt daarmee re kening gehouden. Volgens Van Mierlo is het mogelijk een dergelijk energie vriendelijk huis te bouwen tegen een redelijke prijs. De ZMF denkt hierbij vooral ook aan starters op de woning markt. Van Mierlo ziet voor het project nutsbedrijf Delta en een of meer gemeenten als belangrijke deelnemende partijen. De broeikasgasvrije straat is onderdeel van de ZMF-visie op een CO, neutrale provincie, die volgende week wordt gepresenteerd. HULST - Bewoners van de Poorterslaan, ter hoogte van de supermarkt, in Hulst klagen over het gebruik van de ventweg, parallel aan de Poorterslaan. Er zouden daar te veel voertuigen geparkeerd staan, waardoor brede voer tuigen als de vuilniswagen er niet langs kunnen. De ge meente Hulst heeft de kwestie doorgespeeld aan wijkraad Langs de Linie. „Zij moet maar eens inventariseren wat de bewoners nu precies willen", zegt wethouder E. de Deckere. Een parkeerverbod houdt in dat ook de bewo ners hun auto niet meer kwijt kunnen aan de ventweg en voor een inrijverbod geldt hetzelfde. ZIERIKZEE - Godsdienstles en levensbeschouwelijke vor ming op openbare scholen op Schouwen-Duiveland moe ten het voortaan zonder gemeentelijke subsidie doen. De verantwoordelijkheid voor deze lessen komt daarmee vol ledig te liggen bij kerkgenootschappen, humanistische verenigingen en eventueel ouders. De Schouwen-Duivelandse burgemeester en wethouders komen met dit voorstel omdat de subsidieverlening geen wettelijke en gemeentelijke kerntaak is. Het aanbieden van godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming wordt door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs ech ter wel als essentieel voor het pluriforme karakter van de openbare school gezien. Verlies van de subsidie zou kun nen betekenen dat betrokkenen hun inzet hierop herover wegen en geen lessen meer verzorgen, schetst het college van B en W dan ook. De andere kant van de medaille is dat er geld wordt bespaard; zo om en nabij de 17.500 eu- zijn dan sluit hij een kleine extra verhoging van de ozb voor eigenaren niet uit. Wethouder A. Croné van Schou wen-Duiveland waarschuwde al dat de lasten voor de burger nu naar beneden gaan met het weg vallen van het gebruikersdeel, maar volgens hem kan de bur ger ze later wel weer op het bordje krijgen. Ook zijn collega M. Vermue-Vermue van Borsele heeft het over een maatregel waarmee het rijk goede sier maakt, maar die door gemeen ten wordt betaald. Ook burgers zijn er volgens haar uiteindelijk met mee gebaat. Er zijn dan ook gemeenten, zo als Borsele en Goes, die voor 2007 of later overwegen de riool heffing (weer) in te voeren. door René Schrier GOES - De meeste gemeenten in Zeeland laten hun inwoners volgend jaar profiteren van het wegvallen van het gebruikers deel van de onroerende zaakbe lasting. Alleen in Vlissingen en in Veere wordt dat voordeeltje (deels) teruggepakt. In Vlissingen gaat de afvalstof fenheffing met ruim 50 procent omhoog, van 200 euro naar 307 euro. Burgemeester en wethou ders willen daarmee de tekorten waarmee Vlissingen kampt, be strijden. De gemeenteraad moet dat nog wel goedkeuren. In Veere wordt het eigenaars- deel van de onroerende zaakbe lasting met 14 procent ver hoogd. Daarmee probeert Veere de wegvallende inkomsten van het gebruikersdeel van deze be lasting geheel te compenseren. In andere gemeenten worden de gemeentelijke lasten met twee tot maximaal vijf procent (Goes) verhoogd. Middelburg verhoogt de parkeertarieven extra. Op Noord-Beveland gaan de gemeentelijke belastingen zelfs met één procent omlaag, omdat die gemeente nu eenmaal goed in de slappe was zit. Dat, gecombineerd met het wegval len van het gebruikersdeel van de ozb levert de burgers gemid deld een voordeel van 20 pro cent op. In Sluis gaan de afvalstoffenhef fing met 10 procent omhoog en de rioolrechten met 20 procent, maar dat is het gevolg van in het verleden afgesproken be leid. De bedoeling is dat die hef fingen kostendekkend worden. Zo ook in de gemeente Reimers- waal, waar het reinigingsrecht (afvalstoffenheffing) 9 procent stijgt en het rioolafvoerrecht 8 procent. Toch sluiten verscheidene wet houders niet uit dat ze voor 2007 en later over moeten gaan tot ingrijpender maatregelen, als blijkt dat gemeenten in fi nanciële problemen komen. Zo gaat R. Leentfaar van de ge meente Sluis er vanuit dat de be scheiden belastingverhoging die B en W van plan zijn door te voe ren voldoende is om het deels wegvallen van de ozb te compen seren. Mocht dat niet het geval MIDDELBURG - Het danspaar Ilona Strijk en Peter Vos van dansschool T&G Bras uit Mid delburg hebben het goed gedaan op het Europese kampioenschap in Austerlitz. Zij wonnen de eerste prijs in de middle age klasse ballroom. In de categorie latin veroverden ze de derde plek. In de senioren klasse belandden Mary en Jan van Sabben op de tweede plaats in zowel de categorie ballroom als latin. MIDDELBURG - In De Drukke rij in Middelburg wordt morgen avond vanaf 19.30 uur de eerste Popquiz van het nieuwe seizoen gespeeld. De Popquiz vindt net als vorig seizoen elke laatste donderdag- vond van de maand plaats. Deelname is gratis. De drie men sen die de meeste vragen over de muziekgeschiedenis uit de jaren zestig tot en met heden goed be antwoorden, krijgen een cd- bon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 47