zc Jratis parkeren in de winter WEA Eerste steen aan Zwin College geplakt Kerk in Heikant verlicht SPRINT PHOTO Vlaamse houding rond waterbeheer stelt dijkgraaf teleur MMIMvaO*3 Dood Gratis busvervoer naar conferentie Sluise raad moet fout herstellen Grond Houtenkwartier vervuild Vrouw krijgt trap van paard iadsmeerderheid Sluis ziet plan ondernemers zitten leenteloket svan Gent kt in bij Rabobank tfTESTRIJDEN ^0113-315649 rgc.nl tredactie@pzc.nl j31 f 4460 AA Goes wntié-exploitatie: con Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; laai; 0204562500. misdag 23 november 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). zeeuwse almanak Dat hij nog aan het begin van zijn leven staat, weerhoudt de vierjarige Kloetingse kleuter er niet van zich intensief be zig te houden met de dood. Zijn fascinatie doet zich op de vreemdste momenten gel den, zoals toen hem eerder de ze week de klassieke vraag werd gesteld wat hij later wil worden. „Oh niks", antwoordde hij luchtig. „Ik wil alleen maar in de hemel zitten. OOSTBURG - Voor bezoekers van de informatiemarkt en miniconferentie tegen armoede 'Doe meer met minder' is gratis openbaar vervoer binnen de gemeente Sluis. Er is een groot aantal gratis dagkaarten beschikbaar, geldig op alle Connexxionlijnen tussen Biervliet en Sluis. De kaart jes zijn af te halen of aan te vragen bij de balie van de af deling sociale zaken van de gemeente Sluis in het gemeen tehuis aan het Raadhuisplein in Oostburg, de Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen aan de Volderstraat in Oostburg of het Algemeen Maatschappelijk Werk aan de Tragelweg in Oostburg. De informatiemarkt is zaterdag (26 november) van 10.00 tot 16.00 uur in de hal, gangen en de Rabozaal van het Ledeltheater in Oostburg. De mi ni-conferentie is van 13.00 tot 15.00 uur in de theaterzaal. SLUIS - Een miscommunicatie tussen het ambtelijk appa raat van de gemeente Sluis en wethouder R. Leentfaar heeft ertoe geleid dat de gemeenteraad vorige week don derdag onbewust een amendement heeft aangenomen, waar geen raadsmeerderheid achter stond. Het college van B en W stelde voor om volgend jaar 1,2 miljoen euro toe te voegen aan de algemene reservepot. Daarmee zou de totale algemene reserve op 2,4 miljoen euro komen. Een eerste amendement om drie ton (voor kemenbeleid en de Sint Baafskerk in Aardenburg) elders onder te bren gen, werd later door de coalitiepartijen nog aangevuld met zes extra punten. Daardoor zou nog eens vijf ton extra uit de algemene reserve in andere potjes worden ge stopt en zakte het totaalbedrag naar 1,6 miljoen euro. „Over die laatste wijziging is echter geen ambtelijk ad vies gegeven. Alleen de oude tekst was bekeken en die is dus aan de raad voorgelegd. Dat wist ik niet. Dat neemt niet weg dat ik bestuurlijk verantwoordelijk ben voor de ze fout", zegt Leentfaar. „In de gemeenteraadsvergade ring van 22 december leggen we het uiteindelijke amende ment opnieuw voor aan de raad, om alles recht te trek ken." HULST - De grond op de plaats waar tot voor kort activi teitencentrum het Houtenkwartier in Hulst stond, blijkt vervuild. De gemeente Hulst laat de ernst van de vervui ling onderzoeken. Het pand is enkele weken geleden ge sloopt en zal plaats maken voor appartementen. Het ge bouw was de laatste decennia in gebruik als dienstencen trum voor diverse verenigingen, maar is oorspronkelijk gebouwd als school. Voor de school gebouwd werd, stond op die locatie een gasfabriek en hierdoor is de grond ver vuild geraakt. Voor bekend is welke schadelijke stoffen in de bodem zitten en in welke mate, kan niet met de bouw van het appartementencomplex worden begonnen. door René van Stee HOEK - De verantwoording voor het waterbeheerssysteem in Zeeuws-Vlaanderen strekt verder dan de grens. Daarom vindt dijkgraaf W. de Graaf van waterschap Zeeuws-Vlaanderen het uitermate teleurstellend dat de Vlamingen niet bereid zijn de portemonnee te trekken voor be nodigde investeringen. De Graaf deed die uitspraak bij het begin van de bouw van het nieuwe gemaal Braakman. Dit komt bovenop de spuisluis in de Westerscheldedijk nabij de Savoyaardsweg in Hoek. Extra bemalingscapaciteit is nodig om ook in de toekomst droge voeten te houden. Het nieuwe gemaal draagt vooral bij aan beter wa terbeheer ten westen van het Ka naal Gent-Temeuzen. Ook kan hierdoor het waterpeil in de Braakman omhoog, waardoor natuurontwikkeling wordt gesti muleerd. Door snel veranderende klimato logische omstandigheden zorgt vooral Vlaams polderwater - dat Nedeidand op basis van een tractaat uit 1843 verplicht is af te voeren - regelmatig voor span nende situaties. Via de Braak mankreek wordt water uit een ongeveer 20.000 hectare groot achterland afgevoerd. „In dat licht is het teleurstel lend dat wij tot dusver geen posi tieve Vlaamse reactie op diverse verzoeken tot medefinanciering van het gemaal hebben gekre gen. Zelfs niet op de vraag om bij te dragen in de jaarlijkse ex ploitatie", aldus De Graaf. De bouw van het gemaal Braak man is onderdeel van het water beheersplan 2002-2007 van wa terschap Zeeuws-Vlaanderen. De kosten bedragen 2,3 miljoen euro waarvan het waterschap zelf 1,3 miljoen betaalt. De pro vincie en Europa dragen dik een half miljoen bij. Het Rijk be taalt in het kader van het beleid Waterbeheer 21e Eeuw 490.000 euro. De toekenning van die laatste subsidie - en daarmee ook het totale project - stond ge ruime tijd op losse schroeven. De projectaanvraag van het wa terschap (op 1 april 2004) zou niet volledig zijn geweest. Maar achteraf bleek Rijkswaterstaat zich te hebben vergist, waar door het project was gered. In het gemaal komen vier pom pen die samen per seconde twin tig kubieke meter water kunnen verwerken. Daarmee heeft het de grootste spuicapaciteit in Zeeuws-Vlaanderen. De werk zaamheden moeten mei volgend jaar klaar zijn. GRIJPSKERKE - Op een mane ge aan de Hogelandseweg in Grijpskerke kreeg een nog onbe kende vrouw gisteren omstreeks half vijf een trap van een paard tegen haar borst. Zij kwam daardoor met haar hoofd op de straat terecht. De traumahelikopter werd gewaar schuwd, maar deze bleek niet nodig te zijn. De vrouw werd eerst in de ambulance verzorgd en is later naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. Het is on bekend welk letsel de vrouw heeft opgelopen. door Edy de Witte HEIKANT - Met het in het licht zetten van de kerk in Heikant is één van de speerpunten van de dorpsraad gereali seerd. De lichtpunten werden gister avond voor aanvang van de jaarlijkse al gemene vergadering van de dorpsraad officieel ontstoken. Dit gebeurde onder toeziend oog van leden van de dorps raad, burgemeester en wethouders van de gemeente Hulst en vertegenwoordi gers van het kerkbestuur. „Vooral in deze donkere dagen voor Kerst straalt het licht ook een stukje warmte uit", zei dorpsraadvoorzitter R. Luteijn. „Vorig jaar hebben we een plan van aanpak opgesteld om de 10.000 euro subsidie van de gemeente Hulst een juiste bestemming te geven. Voorwaarde was wel dat de invulling zichtbaar en realiseerbaar moet zijn en bovenal iets moet betekenen voor alle inwoners van het dorp. De omgeving van de kerk was min of meer een som bere hoek. Dat ziet er nu in ieder geval al een stukje vrolijker uit. Bovendien is de gemeenschap zeer begaan met de kerk." De dorpsraad richt verder haar pijlen op de aankleding van het kerkplein en het nabijgelegen pleintje voor het ge meenschapscentrum 't Heike. Speelplaats Met de subsidie van 10.000 euro is niet alleen de kerk in het licht gezet. De plaatselijke basisschool Heidepoort heeft 1000 euro gekregen om de pas op geknapte speelplaats met pleinplakkers te v'erfraaien. Daarnaast verschijnen bij de inkom van Heikant straks drie wel komsborden met het logo van het dorp en ruimte voor verenigingen om hun ac tiviteiten aan te kondigen. Volgens Luteijn werkt het realiseren van de punten ook motiverend voor de dorpsraad. „Als je af en toe een succesje boekt, is dat voor ons vrijwilligers natuurlijk wel een drijfveer om je met hart en ziel in te zetten voor ons dorp." foto Wim Kooyman ON GENT - De publieks- iid de gemeente Terneu- 'ïAuist in Sas van Gent ten ander pand. Vanaf Ég 5 december is er een balie bij de plaatselijke tok aan de Westkade. aiopén jaren hebben uitge- sdat de balies door digita- 2minder worden bezocht, smaakt de gemeente Ter seen efficiencyslag. Door elders onder te bren- wrdt het voormalige Sasse totoor aan het Vlaande- te koop aangeboden, atregel moet jaarlijks een tog van 65.000 euro ople- fankvan Cooten gDe kans is groot dat ieiaald parkeren langs de jn de wintermaanden li afgeschaft. Een raads- jerheid van de gemeente Jet CDA, Dorpsbelangen jerisme (D&T) en Nieuw ondersteunt het pleidooi ie ondernemers in Nieuw- fidernemers willen betaald sen in de winter af schaf gat er dan plek genoeg qn praktisch geen dagtoe- Óp enkele grote parkeer den langs de kust, waaron- N'ieuwvliet. moet echter b de wintermaanden wor- siaald. Voorzitter C. Bolijn- gerger van D&T vindt dat «Volgens haar is betaald ren in de zomermaanden sedigen om parkeerover- voorkomen. Dat geldt ech- ïivoor de winter. „Als wij groners naar bijvoorbeeld rrand in Nieuwvliet gaan, Ivan de gekke dat wij moe ien voor onze auto." jschaarste b Nieuw West is het be- srkeren aan de kust door iroffen fysieke maatrege- ceen aantal plaatsen duide- 'sbeterd. Nieuw West is sook voorstander van vrij s buiten het toeristensei- Ir is dan immers geen se aan parkeerruimte en éten zijn er dan wei- '2 CDA wil in de winter- indekust geen parkeerhef- srsgen. Als de bezoekers Étiinnen parkeren, pakt T" dat volgens het CDA positief uit voor de middenstand. Wethouder L. Kamphuis be trekt de suggesties bij het par- keerbeleidsplan dat medio vol gend jaar moet verschijnen. „Als de raad beslist een deel van het betaald parkeren bijvoor beeld in de winter vrij te geven, slaat dat wel een gat in de begro ting", waarschuwt hij. Het CDA, Nieuw West en D&T pleiten ook voor een soepeler parkeerregime in het centrum van Oostburg. CDA-fractie- voorzitter L. Flikweert vraagt het college haast te maken met de evaluatie van het betaald parkeren in Oostburg. Uit de evaluatie moet blijken of de invoering van het betaald parke ren een positief effect heeft op de parkeeroverlast of dat juist veel wordt geklaagd over de parkeermeters en -automaten. Ondernemend Oostburg vraagt de gemeenteraad met klem het betaald parkeren tot april 2006 tijdelijk op te schorten. De on dernemersvereniging wijst op er varingen van de afgelopen win terperiode. De Markt en het Le- delplein waren toen praktisch uitgestorven. Nieuw West wil het betaald par keren in Oostburg in de winter maanden versoepelen. Tevens pleit deze fractie voor het eerste kwartier of half uur gratis par keren. Klantvriendelijk D&T vindt het inrichten van blauwe zones een perfecte ma nier om de parkeertijd op een klantvriendelijke manier te re guleren. Volgens fractievoorzit ter Bolij n-Hertzberger worden langparkeerders geweerd. Dit systeem werkt volgens haar in veel gemeenten uitstekend. Volgens wethouder Kamphuis zit echter een behoorlijke adder onder het gras. „Het inrichten van een blauwe zone is op zich sympathiek, maar het kost de ge meente in de praktijk alleen maar geld. We moeten immers controleren of de parkeerschijf- jes allemaal kloppen." door Raymond de Frel OOSTBURG - Natuurlijk wilde hij wel de eerste steen voor de uitbreiding van het Zwin Colle ge in Oostburg leggen, maar al teveel belang moet je daar vol gens burgemeester J. Sala nou ook weer niet aan hechten. „Nu is het leuk, maar daarna loopt ie dereen er achteloos voorbij. Ja, als dit gebouw over honderdvijf tig jaar tegen de vlakte gaat, zeg gen de slopers misschien nog eens: goh zeg, hier zat de eerste steen." Nou ja, éérste steen... het ge bouw staat in feite al nagenoeg overeind. Sala mocht gistermid dag bij wijze van symboliek sa men met directielid C. Janssen een siersteen met cement tegen de muur aan kleven. Nog voor de kerstvakantie nemen leerlin gen en docenten zeven nieuwe lokalen en een paar kantoren aan de kant van de Nieuwstraat (in totaal zeshonderd vierkante meter) in gebruik. Aan de zijde van de Baljuw Veltersweg wordt tweehonderd vierkante meter bebouwd met twee loka len voor de nieuwe vmbo-rich- ting 'zorg en welzijn breed'. De noodgebouwen op het schoolter rein kunnen vervolgens worden verwijderd. De scholengemeenschap bestaat nu nog uit een in 1957 gebouwd gedeelte en een deel dat ruim vijf jaar geleden is aangebouwd. Ten tijde van die uitbreiding we zen prognoses uit dat de leerlin- genstroom in de toekomst zou af nemen. Niets bleek minder waar. Het Zwin College heeft zich immers uitgebreid met leer wegondersteunend onderwijs (LWOO) Tot 1 augustus vorig jaar werden leerlingen, die op dit onderwijs zijn aangewezen, (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse en Zierikzee zijn op vrijdag 25 november a.s. gesloten i.v.m onze personeelsreis. nog ingeschreven op scholen in Terneuzen. Het Zwin College heeft nu echter zelf een LWOO- licentie verkregen. De uitbreiding is daarom nood zaak. De Sluise gemeenteraad stelde daarvoor in januari 420.000 euro beschikbaar. De raad ging toen uit van een tij delijke uitbreiding van de school. In de regiovisie Onder wijs 2004 van de provincie Zee land werd gesteld dat het aantal twaalf- en dertienjarigen in 2005 een hoogtepunt bereikt. Dat gegeven bracht Sluis tot de slotsom dat de huisvestingspro blemen bij een ongewijzigde situatie nog minimaal vier jaar zouden voortduren. In de veror dening Voorzieningen Huis vesting Onderwijs is bepaald dat een school in dat geval aanspraak maakt op tijdelijke uitbreiding van het schoolge bouw. Het bestuur van het Zwin Colle ge stak daar echter een stokje voor. „Om toch tot een perma nente uitbreiding te komen, heeft de school daarom zelf ook vier ton bijgelegd", aldus rector K. Hoek. Burgemeester J. Sala (links) en directielid C. Janssen metselen de naamsteen in de nieuwe gevel. foto Peter Nicolai EKiblieksbalie in Sas van tonnen inwoners terecht to zaken die meteen kun- 'örden afgehandeld. Het donder meer om de ver is van een rijbewijs, het 'sn van een geboorte of dragen van een paspoort, toen zoals ondertrouw, ®togen van een achter af naturalisatie moet eerst Spraak worden gemaakt, feningstijden van de pu- tolie zijn dezelfde als van bobank. (Advertentie) Systemen Sm navigatie demo auto s AANBIEDINGEN ^"eweg 13 Vlissingen 0118-417585 ^ca rlife-autoshop.nl Itrs'.t sue-ssieid V doar jdhr. !.F. fah, (2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45