Ik hou ervan te discussiëren Meer dan een postzegel PZC Stimulansen nodig voor teelt biobrandstoffen ZMF maakt zich nu sterk voor woningen in landelijk gebied 8 Middelburgse school in actie voor Pakistan Thoolse Jenneke vertegenwoordigde Nederland op EU-congres Bluesconcert in Tholen-stai Jeugdkerk kinder postzegels ..bijvoorbeeld voor lljits in Kroatië: Nu ih een/iets heb, doe th er een voor kinderen door kinderen woensdag 23 november 2005 doorSelma Osman MIDDELBURG - De Chris telijke Scholengemeen schap Walcheren in Middel burg is een actie begonnen voor Pakistan. Onder het motto Pakistan: ons pak- kie-an! worden de komen de weken lege flessen inge zameld op de school aan de Elzenlaan. Van de op brengst worden tenten ge kocht voor de slachtoffers van de aardbeving. De actie is bedacht door do cente Mirjam Viergever uit Heinkenszand. Op een nacht lag zij wakker van het idee hoe het zou zijn als ze zelf met haar kinderen in een gebied zonder de kens en kleren zou zitten. De docente Frans zette een actie op touw met de ge dachte dat leerlingen die geen geld willen missen, wel een lege fles kunnen ge ven. Omdat het met flessen die maar 25 eurocent statie geld opbrengen niet hard gaat, worden ook collecte bussen neergezet. Aan ouders die binnenkort op het ouderspreekuur moe ten komen, wordt gevraagd flessen mee te nemen. En in december wordt de school niet opgesierd met een kerstboom, maar met houten 'Bessenbomen'. Ook winkelende mensen .hun steentje bijdragen. Leerlingen van de brugklas sen gaan in dertig Walcher- se supermarkten om fles sen en geld in te zamelen. De opbrengt van de actie wordt een dag later, tijdens de jaarlijkse kerstviering, aangeboden aan Jan Zwart van de hulporganisatie Frontiers. „Er worden vijf duizend ingerichte tenten neergezet. Eén zo'n tent kost 350 euro per stuk", weet Viergever. Zij hoopt dat er met de opbrengst van de Middelburgse actie minstens een paar tenten kunnen worden aange- r schaft. door Cornelleke Blok THOLEN - Een hele eer vond ze het. Jongerenraadslid Jenneke Ouwersloot (18) uit Tholen reis de vorige week af naar het Roe meense dorpje Sinaia. Ze mocht Nederland vertegenwoordigen tijdens een zevendaags congres over Europees burgerschap en intercultureel leren. Best een avontuur: voor de eer ste keer vliegen en dan meteen naar Roemenië. Geen alledaagse bestemming. De verschillen met Nederland verbaasden Jenneke enorm. „We moesten tijdens het congres de overeenkomsten en verschillen met ons eigen land opschrijven. Nou, ik kon echt geen één overeenkomst beden ken. Het is daar zó anders", ver telt Jenneke, nog steeds onder de indruk van haar reis. „Ik hou ervan om mijn mening te geven en te discussiëren." Daarom is ze lid van de Thoolse jongerenraad Joth. Het congres kwam niet uit de lucht vallen. Jenneke zette zich al eerder in voor onderling respect tussen mensen en culturen. Zo organi seerde ze met de jongerenraad een project over discriminatie en een anti-pestweek. „De Nationale Jeugdraad vroeg ons een tijdje of we interesse hadden in een congres in Wales over het betrekken van jongeren bij beleid. Ik heb toen gesollici teerd, maar ben afgewezen. Me vrouw Dijkstra van de Nationa le Jeugdraad vond dat erg jam mer en vroeg of ik interesse had in dit congres in Roemenië." Die kans liet Jenneke natuurlijk niet schieten. Het congres in Roemenië was on derdeel van een serie van zes trainingsmodules over Europees burgerschap, opgezet door de Europese Unie. De module waar aan Jenneke deelnam was de vierde in de rij. Het onderwerp was intercultureel leren. Aan het congres deden twintig Jenneke Ouwersloot vertegenwoordigde Nederland tijdens een congres in Roemenië „Ik kon echt geen één overeenkomst bedenken. Het is daar zó anders." foto Willem Mieras jongerenwerkers uit verschillen de Europese landen mee. Intercultureel leren: daar kan je je in eerste instantie niet zoveel bij voorstellen. „Bij het begrip cultuur denkt iedereen al snel aan andere landen met andere godsdiensten, maar cultuur is veel dichterbij dan je denkt. Je hele omgeving bestaat uit ver schillende culturen: je vrienden kring, je familie, je woon plaats." De bedoeling van het congres was om te leren van de culturen van de andere deelne mers. „We hebben eigenlijk best veel gemeen in Europa. Je kunt beter naar de overeenkomsten kijken in plaats van steeds de verschillen te benadrukken." Het waren niet alleen maar se rieuze groepsdiscussies. Intercul tureel leren kan ook op een speelse manier. „We moesten bij voorbeeld geblinddoekt gerech ten proeven en raden uit welk land het kwam." Voor Jenneke was het een inte ressante en leerzame ervaring. Ze neemt haar ervaringen zeker mee bij haar werk als jongeren- raadslid. Tijdens het congres kreeg ze van andere deelnemers tips om jongeren meer bewust te maken van verschillende cultu ren. Echt concrete plannen heeft ze nog niet. „Ik moet het eerst allemaal eens even laten bezinken." door Ben Jansen KRUISLAND - De rijksoverheid moet de teelt van gewassen die biobrandstoffen opleveren, krachtig stimuleren. Alleen zo kan worden voorkomen dat Nederland op dit gebied verder achterop raakt ver geleken met andere Europese landen. De achterstand die Nederland bij de teelt van biobrandstoffen heeft op landen als Duitsland, Frankrijk en Spanje is ver klaarbaar. De structuur van de Neder lands landbouw leent zich meer voor ge wassen met een hogere toegevoegde waar de en de overheid heeft er tot nu toe wei nig aan gedaan om de productie van bio diesel uit koolzaad en bio-ethanol uit on der meer tarwe te bevorderen. Volgend jaar wordt weliswaar 70 miljoen euro uitgetrokken om de productie en het gebruik van deze brandstoffen een impuls te geven, maar dat is te weinig om de positie van Nederland op dit terrein wezenlijk te versterken, zei K. van dei- Heiden van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) gisteren tijdens een in formatieavond over biobrandstoffen in het West-Brabantse Kruisland. „De afwachtende houding van de Neder landse overheid is onbegrijpelijk als je ziet dat in het westen van het land bouw projecten moeten worden stilgelegd van wege de luchtkwaliteit. Maar ja, Zalm wil zijn accijns niet missen." Van der Heiden wees erop dat in andere landen de kansen die de teelt van milieu vriendelijke brandstoffen bieden, veel be ter worden opgepakt. Van de biodiesel die in Europa wordt vervaardigd, komt 63,5 procent uit Duitsland. Frankrijk en Spanje zijn de grootste producenten van bio-ethanol. Zweden heeft zich als doel gesteld in 2018 niet langer afhankelijk te zijn van fossiele brandstoffen. De teelt van gewassen die milieuvriende lijke brandstoffen opleveren, is voor de Nederlandse landbouw ook interessant, omdat daardoor meer ruimte ontstaat voor de afzet van gewassen die worden verbouwd om als voedsel te dienen. Met de gestegen olieprijzen wordt het ook lo nender gewassen te zaaien en te oogsten met het doel er energie uit te halen. T. van der Meer van landbouwcoöperatie CZAV vertelde over de activiteiten van zijn bedrijf op het gebied van biobrand stoffen. Uitgangspunt is dat de teelt ervan de boer geld moet opleveren. Een proef bij dertien akkerbouwers heeft te zien gege ven dat tarwe altijd nog meer oplevert dat dan de teelt van koolzaad voor de pro ductie van biodiesel. Daarom begint de CZAV met de mogelijkheid op braakland tarwe te verbouwen die als non-food ge was voor de productie van bio-ethanol zal worden gebruikt, pagina 17 uitgelicht door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) verzet zich niet langer tegen bouw van nieuwe huizen in het landelijk gebied. De vereniging gaat zich daar juist sterk voor maken. Voor waarde is wel dat woningbouw samen gaat met versterking van het landschap. Medewerker G. van der Krogt maakte deze ommezwaai giste ren bekend op de ledenvergade ring in Goes. Ze presenteerde de visie Zeeland Woonland. Daarin staat dat woningbouw een be langrijke kans biedt om de Zeeuwse economie een slinger te geven en tegelijk de groen blauwe waarden van de provin cie te versterken. Voornaam uitgangspunt is voor de ZMF dat woningbouw (rood) betaalt voor landschap (groen). En dan geen pure natuur, maar groen dat volgens Van der Krogt 'de belevingswaarde' ver groot (geschikt om te wandelen, fietsen, spelen). Ze omschreef het als 'de groene ontwikkeling in het landelijk gebied koppelen aan de woonontwikkeling'. De milieufederatie wil overi gens niet dat er nu overal buiten de bebouwde kommen volop ge bouwd gaat worden. Zorgvïddig ruimtegebruik, duurzaam bou wen en geen huizen op onge schikte (natte) plekken, blijven voorop staan. „Er zullen altijd woningbouwplannen blijven die niet kunnen en waaraan we niet willen meewerken", zei Van der Krogt. Ze wilde op voorhand geen gebieden noemen, omdat zulks een vrijbrief voor ontwik kelaars oplevert. Bij het opstellen van de woonvi- sie heeft de ZMF gekeken naar de bouwplannen van de gemeen ten voor de komende vijf jaar. Zo'n 60 tot 70 procent daarvan vond Van der Krogt deugen. Als slecht plan zag ze Sluis aan Zee. maar de voorziene nieuwbouw tussen Kapelle en de snelweg be schouwde ze als een goed voor beeld. Over de woonplannen bij Perkpolder moet de ZMF nog een mening vormen. Als- lijkheden voor versterk^ het landschap somde Vg Krogt op: groene zonesn» bouwing, verbeteren vankg kenpatroon, beter belies bloemdijken, natuurvrietf ke oevers, water- en laai pen, windsingels en hout» Per gemeente geeft de Zl| welke mogelijkheden in as king komen en wat die ten. Op die manier is vrij e uit te rekenen welke 'groe* ten' deel uitmaken van dei prijs van een woning. Vjj Krogt schatte die in oponj 7 procent, alleszins aam baar gelet op de winst 3 meente (2 procent), grtnj naar (6 procent) en proja wikkelaar (15 procent) ken bij de bouw van eens huis. Van der Krogt beklem de dat het 'verknopen vi met groen' wel duidelijk u moet worden vastgelegd,; een bouwer zich niet aa: plichtingen kan onttrekke THOLEN-STAD - De ba* cambo Blues treedt zond* in eetcafé The Sixties in len-stad. Mocambo Blues speelt m van blues- en rockgitans vie Ray Vaughan. Het optreden begint om! uur. Meer informatie www.eetcafethesixties.nl ZIERIKZEE - In het MFCii rikzee wordt zondag een js kerk gehouden voor jons van 16 tot 25 jaar. De band 'Superstition' 1 voor de muziek. Spreker! deze dienst Arjan Is houdt een inleiding overta ma 'Relatie'. De jeugdka gint om 19.30 uur. NIERSTICHTING 'Vroege' moest ik «erl uur .°Pen naar sck00'' n dat het zo ver was, ging ik soms me Omdat het ouer mlegeen dag meer en u fm om te voetballen „oor mijn huisuKrk. E" met mijn vrienden. De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40