Hardrijder moet diep in de buidel tasten CLEAN PZC Ouderen kiezen voor collectieve polis God is terug in de politiek Man met sporttas doodde volgens politie Sévèke Grote windturbine Wieringermeer ]oetetarieven stijgen sterk per 1 januari aad bevestigt raf Murat axibus ontploft ij blindenschool Ook spandoekenzaak Groningen Verkoop rauwe melk onder de loep Moordenaar Nienke mag straks terug in maatschappij Boedel Diepenhorst wordt geveild De Kleine Waarheid voor ouderen woensdag 23 november 2005 prRüdi Buis jjjHAAG - Boetes voor ver- Uvcrtredingen worden per Diiari met vaak tientallen eu- i verhoogd. Justitie zet voor op de aanpak van hardrij- Leade bebouwde kom 20 ki te hard rijden, levert na een boete op euro, tegen 70 euro nu. rijden gaat naar 130 |(was 95 euro) en betrapt trien zonder gordel om wordt jeno duurder: 75 euro. jural hardrijders krijgen justi- |op hun nek. Binnen de be- pivde kom 10 kilometer te jnirijden kost straks al 39 eu- liivas 30 euro), 20 kilometer te fdopde snelweg na 1 januari p(55 euro nu), liiard rijden wordt voortaan Jr kilometer afgerekend, in jats van het huidige blokta- gD'aarbij gelden afzonderlij- jtabellen voor binnen- en bui lde bebouwde kom, voor snel- U en voor overtredingen bij Werkzaamheden, itie vindt dat 'het nu eerlij- verdeeld dan vroeger', ar kilometer te hard zal kosten, maar meer dan jkilometer te hard rijden óf :n bij wegwerkzaamhe- iisveel duurder gemaakt. EX HAAG - Murat D., die vo- jaar januari op 16-jarige leef- zijn conrector Hans van Wie- in Den Haag doodschoot, is itchl als volwassene berecht. veroordeling tot vijf jaar met tbs en dwangverpleging rit niet herroepen. Ilieeft de Hoge Raad gisteren fat .GPD 1ZEN - Op de parkeerplaats een school voor blinde en ihtziende kinderen in Huizen gistermiddag een taxibusje ploft. De 46-jarige chauffeur Amsterdam raakte ernstig ge lei Het busje raakte zwaarbe- adigd, meldde een woord sder van de politie. ïde oorzaak van de explosie de politie gisteravond nog Sommige overtredingen worden juist lichter bestraft. Niet handsfree bellen wordt iets goedkoper (van 140 naar 130 eu ro), net zoals zonder apk rijden en onnodig toeteren of knippe ren. „De hoogte van de bon is nu meer gekoppeld aan aan ver keersgedrag en de risico's die daar bij horen", aldus een justi- tiewoordvoerder. Flitsservice, opgericht uit verzet tegen de 'miljoenen' boetes voor snel heidsovertredingen, vindt het 'onbegrijpelijk' dat justitie nau welijks ruchtbaarheid geeft aan de verhogingen. „Dit is winst maximalisatie", zegt M. Hurks van Flitsservice. „De overheid hanteert een nogal forse inflatie correctie om de staatskas te vul len." De nieuwe tarieven zijn inmid dels gepubliceerd in de Staats courant. Eens in de twee jaar worden de boetes door justitie aangepast. In 2004 werden 10,4 miljoen bekeuringen uitgeschre ven, waarvan 7,3 miljoen voor te hard rijden. GPD HOGERE BOETES Justitie verhoogt in 2006 de meeste boetes voor verkeersovertredingen. Een overzicht van de meest opvallende bekeuringen voor automobilisten, los van de bekeuringen voor te hard rijden. Verkeersovertreding 2006 2005 Niet stoppen voor rood licht 130 euro 95 euro Niet dragen van de gordel 75 euro 45 euro Onvoldoende rechts houden op snelweg en autoweg 75 euro 95 euro Onvoldoende rechts houden op overige wegen 130 euro 95 euro Onterecht op vluchtstrook stilstaan 130 euro 95 euro Onterecht op vluchtstrook rijden 200 euro 160 euro Rechts inhalen 130 euro 95 euro Rijbewijs is verlopen of kan niet worden getoond 50 euro 30 euro Onvoldoende zicht door voorruit 130 euro 75 euro Onvoldoende zicht door achterruit 75 euro 50 euro Onvoldoende zicht door voor-, zij- en achterruit 200 euro 135 euro Voetganger niet laten oversteken 130 euro 115 euro Overschrijden doorgetrokken streep 130 euro 125 euro APK niet afgegeven of niet geldig 75 euro 95 euro Niet stoppen voor stopstreep 50 euro 95 euro Onnodige signalen geven 50 euro 65 euro Niet handsfree bellen 130 euro 140 euro GRONINGEN - In navolging van krakers in Amsterdam stapt ook een groep Groningse krakers naar de rechter, omdat de burgemeester twee weken geleden hun anti-Ver- donkspandoeken liet weghalen. Dat liet hun advocaat M. Schuckink Kool gisteren weten. De Groningse krakers willen dat burgemeester Wallage hun spandoeken voortaan met rust laat. Hij is niet van plan 'op voorhand' aan hun eis te voldoen, zo zei hij. ANP DEN HAAG - Veilig gebruik van rauwe melk is voor veel mensen omslachtig. Te vaak worden consumenten daar om ziek van de boerderijmelk. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) brengt nu in kaart hoeveel melkveehouders melk direct van de koe ver kopen en hoe ze dat doen. Op verscheidene plekken kunnen mensen onbewerkte melk op het erf van de boer aftappen. „In verhouding tot de kleine hoeveelheid melk die zo verkocht wordt, wor den te vaak mensen ziek", zegt een VWA-woordvoerster. Rauwe melk die niet gepasteuriseerd of gesteriliseerd is kan de campylobacterbacterie bevatten. ANP De begrafenisstoet vertrekt bij de Sint Stevenskerk in Nijmegen. door Margit Spaak NIJMEGEN - Het rechercheteam dat on derzoek doet naar de gewelddadige dood van de 41-jarige Louis Sévèke vorige week dinsdag in Nijmegen, is er nu zeker van dat 'de man met de sporttas' de schutter is die de activist doodschoot. De politie concludeert dat op grond van een groot aantal getuigenverklaringen. Volgens de politie is de schutter een slan ke, blanke man van 30 tot 35 jaar met ge millimeterd haar. Hij had een rood-blau- we sporttas bij zich. De politie verspreidde gisteravond in Nij megen folders met informatie over de ver dachte en diens vluchtroute. Verder be steedde het televisieprogramma Opspo ring Verzocht aandacht aan de zaak. De politie zoekt ook nog steeds inzittenden van drie auto's, die tijdens de schietpartij in de Van Welderenstraat wa ren. Achthonderd mensen hebben Sévèke gis termiddag onder politiebegeleiding naar zijn laatste rustplaats gebracht op de RK Begraafplaats aan de Daalseweg in zijn woonplaats. Daarvoor woonden vijftien honderd mensen in de Sint Stevenskerk foto Theo van Zwam/GPD een rouwdienst bij voor de activist en pu blicist. In de kerk waren burgemeester G. ter Horst van Nijmegen en vier wet houders aanwezig. Zij kwamen volgens het gemeentebestuur op persoonlijke ti tel. De dag nadat Sévèke werd gedood, noemde Ter Horst hem een 'luis in de pels' en een 'kritische volger van de rechtsorde, maar wel iemand die dat op de goede manier deed'. ANP ecteur F. Greving van de Vi- school meldde dat de kinde medewerkers en omstan- erg zijn geschrokken van lal. Op het moment van de ploffing, om 15.00 uur, ston- ongeveer dertig busjes te 'hten op de tachtig leerlin- ito's in de omgeving raakten jchadigd, meldde de politie, Greving gaat het om ie en gebroken ruiten, 'school in het bos aan de Oud istimmerweg raakte niet be- iigd. traumahelikopter landde het ten'ein voor bijstand. door Thea van Beek DEN BOSCH - Ouderen melden zich massaal aan voor de nieu we collectieve zorgverzekering van Unie KBO. De ouderenbond schreef in enkele dagen tijd ruim dertienhonderd leden in, die zich via de bond willen ver zekeren. Ook bij verzekeraar Achmea, die de polis verzorgt, en bij de KBO-regiokantoren staat de telefoon roodgloeiend. Unie KBO, met 275.000 leden de grootste ouderenbond in het land, lanceerde vorige week woensdag een collectieve zorg verzekering voor mensen vanaf 50 jaar. Leden van de bond beta len voor de basisverzekering 976,80 euro. Dat is 7,5 procent onder de prijs van de standaard Achmea-verzekering, die 1056 euro per jaar kost. Op de vier aanvullende verzekeringen krij gen leden kortingen die tot 10 procent kunnen oplopen. Daags na de lancering ging bij Unie KBO het netwerk plat doordat het de vele telefoontjes en e-mails niet kon verwerken. De ouderenbond heeft extra per soneel ingehuurd om de aanvra gen te kunnen registreren. De bond is overdonderd door de belangstelling. „Veel ouderen liggen wakker van de nieuwe zorgwet. Zij zijn blij dat er een polis is die in vertrouwde han den ligt", zegt KBO-directeur N. van der Heijden. Hij schat dat tussen de vijftien- en dertig duizend leden naar de nieuwe ouderenpolis zullen overstap pen. 50 Plus Pakket „Voor het samenstellen van het 50 Plus Pakket hebben wij onze leden gevraagd wat volgens hen in de basisverzekering moet zit ten. Daaruit bleek dat zij vooral vergoeding willen voor brillen en gehoorapparaten. Ook aan vergoeding voor medisch ver voer, fysiotherapie, hulp in een hospice en alternatieve genees wijzen bleek grote behoefte te bestaan. In onze onderhandelin gen met de verzekeraars bleek dat die daar lang niet altijd aan konden voldoen." Volgens de 65-plus medewer kers van het callcentrum in Den Bosch bellen vooral de zeer mon dige en welgestelde ouderen. Zij blijken vaak al veel te weten over het nieuwe zorgstelsel. „Zij komen met gerichte vragen en willen precies de inhoud van de polis weten. Mensen die minder goed gebekt zijn, bellen helaas veel minder. Met deze polis wil len wij toch vooral ook die meer kwetsbare groep ouderen berei ken." Gerust Veel ouderen maken zich zorgen over het nieuwe stelsel en heb ben vaak geen idee wat er pre cies verandert. Bovendien zien zij er tegenop om naar een ande re zorgverzekeraar over te stap pen. „Veel bellers voelen zich ge rust als een ouderenbond garant staat. Zeker als er conflicten met de verzekeraar ontstaan", aldus de medewerkers. GPD (Advertentie) ,..HJJA,IK VVEËT N 1£Tj3 oKGEKiS. VoL-GEAjr AAJJ ir HET E£M AAN STB is TER^. door Remko Tanis DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft Wik H. ver oordeeld tot achttien jaar cel en tbs wegens doodslag op en ver krachting van de 10-jarige Nien ke Kleiss in Schiedam in 2000. Het Openbaar Ministerie had le venslang geëist. Het hof vindt een langdurige cel straf en dwangverpleging vol doende om de kans op herhaling terug te brengen tot een 'aan vaardbaar niveau'. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde H. in april van dit jaar tot twintig jaar cel en tbs. Daarbij adviseerde de rechter dat de tbs-behandeling pas zou moeten beginnen als tweederde van de celstraf erop zou zitten. Wik IT. ging daartegen in be roep. Het gerechtshof zet H. niet le venslang achter de tralies, om dat het niet bewezen acht dat H. zo berekenend te werk is gegaan als het OM stelt. Volgens het hof hebben het verlies van zijn oma en een stadionverbod bij zijn fa voriete voetbalclub Ajax, beide kort voor de dag van de park- moord, 22 juni 2000, hem 'psy chisch kwetsbaar' gemaakt. Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum conclu deerden eerder dat H. vermin derd toerekeningsvatbaar was, maar wel wist dat hij iets onge oorloofds deed. De kans op her haling is volgens hen groot. Be handeling in een tbs-kliniek is volgens justitie daarom zinloos. Het gerechtshof houdt de moge lijkheid echter open dat H. af doende kan worden behandeld en op lange termijn terug kan ke ren in de samenleving. GPD Toyota Verso 2.2 D-4D D CAT v.a. €31.100, Nieuwe, revolutionaire dieseltechnologie. Krachtig, efficiënt en super- schoon. Deze Toyota Verso heeft 177 pk/130 kW met een koppel van maar liefst 400 Nm. Kom nu testrijden. TODAY TOMORROW TOYOTA W. exclusief koslen rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brandstofverbruik (101/00/ECE) varu Ti (IS,2 km/l) lot 6,8 L/I00km (14.7 km/l), COJ 175 178 gr/km Wijzigingen jwman Parqui B V. Meer info bel gratis 0800 0369 of kijk op www.toyota.nl WIERINGERMEER - In het Windturbine Testpark Wie ringermeer komt in december de grootste windturbine van Nederland te staan. De rotor heeft een diameter van 107 meter, de mast van deze zogeheten 3,6 mw turbine is 80 meter hoog. ANP AMSTERDAM - Meubels en kunstvoorwerpen van de vo rig jaar overleden politicus en wetenschapper prof. mr. I.A. Diepenhorst gaan op 6 december bij de Amsterdamse vestiging van Sotheby's onder de hamer. Diepenhorst woonde zijn leven lang in de villa in Zeist die zijn ouders begin jaren twintig kochten. Diepenhorst, die onder andere minister van Onderwijs en rector-magni- ficus van de Vrije Universiteit was, leefde en werkte in dit huis tot zijn dood in 2004 .ANP LAREN - Alle 1899 verzorgingstehuizen van Nederland krijgen de dvd-box van de tv-serie De Kleine Waarheid. Dat was een wens van hoofdrolspeelster Willeke Alberti, die nu werkelijkheid wordt dankzij de Sponsor Loterij en producent NCRV, aldus de omroep. Willeke Alberti brak in de winter van 1970 op 1971 door als actrice dankzij haar hoofdrol van Marleen Spaarga ren in de legendarische reeks (zes miljoen kijkers, 26 we ken lang). Bij de presentatie van de box in het voorjaar zei Alberti al dat de dvd's in alle ouderencentra zou moeten komen, maar dat ook de nieuwe generatie moest kijken. „Als opa's en oma's samen met hun kinderen en kleinkinderen naar De Kleine Waarheid kijken, zal er wederzijds meer respect ontstaan", aldus Alberti nu. Het Rosa Spier Huis in Laren werd uitgekozen als eerste verzorgingstehuis dat de dvd mag ontvangen, omdat actrice Emmy Lopez Diaz hier tot haar overlijden woonde. ANP God is terug van weggeweest in de Nederlandse politiek. Er wordt weer volop gediscussi eerd over de rol die God, of Al lah, in de maatschappij hoort te spelen. Het gisteren gepresen teerde Jaarboek voor de parle mentaire geschiedenis is gewijd aan God in de politiek. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Het kabinet-Den Uyl schafte Hem af, maar sinds Balkenende aan het roer staat, komt God weer voor in de troon rede. Volgens de partij van Bal kenende hoort Hij ook thuis in een toekomstige Europese grondwet. God staat al op de rand van de Nederlandse twee-euromunt. De Tweede Kamer voerde de af gelopen tijd verhitte debatten over het schrappen van het ver bod op godslastering, de plaats van de scheppingstheorie in het onderwijs en het bevorderen van christelijke normen en waar den. Kortom: God is terug, is de strekking van het gisteren ver schenen Jaarboek voor de parle mentaire geschiedenis. Internationaal is het helemaal raak. Waren godsdienstoorlogen tien jaar geleden nog iets uit een ver verleden, inmiddels beroe pen zowel moslimterroristen als de Amerikaanse regering zich in hun strijd tegen elkaar ieder op hun eigen god, constateert eme ritus hoogleraar geschiedenis H.W. von der Dunk in zijn bij drage aan het jaarboek. Vloeken Lang is God niet weggeweest. Zeker niet in Nederland. Ter wijl links en rechts gewelddadi ge dictaturen verrezen en de grootste economische crisis van de twintigste eeuw zich voor deed, wond de Nederlandse poli tiek zich in de jaren twintig en dertig op 'over kwesties als de zondagsheiliging, het processie- recht voor katholieken, een ge zantschap bij de paus, vloeken of gemengd zwemmen', schrijft Von der Dunk. En wij hebben de kleine christe lijke partijen - uniek in de we reld, aldus Von der Dunk. „In geen ander land vinden we par tijtjes die in het parlement Gods woord bij wijze van argument hanteren." De leider van een van die partij tjes, A. Rouvoet van de Christen- Unie, beklaagde zich gisteren in een toespraak bij de presentatie van het boek over de 'missiona rissen van het verlichtingsge- loof', die telkens in de kramp schieten als een collega-politi cus begint over iets dat met reli gie te maken heeft. Volgens Rouvoet zitten de 'ver lichtingsfundamentalisten' voor al bij D66, maar hij richtte zich ook tegen WD-Kamerlid Hirsi Ali. In een interview, opgeno men in het jaarboek, trekt Hirsi Ali van leer tegen de terugkeer van God - in dit geval mag Hij ook Allah heten. Religie is on dergeschikt aan de grondwet, be toogt zij. „De islam draait het precies om. De sharia gaat er van uit dat alleen de goddelijke wet telt." Volgens Rouvoet behoort Hirsi Ali tot degenen die de scheiding tussen kerk en staat verwarren met een scheiding tussen geloof en politiek. Dat laatste is simpel weg onmogelijk, aldus Rouvoet: welke politicus handelt conse quent in strijd met zijn levens overtuiging? De leider van de ChristenUnie citeerde met in stemming Gandhi: „Wie geloof en politiek wil scheiden, heeft van beide niets begrepen." GPD Advertentie Goes/Ooslburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Ooslburg, Burg. Burchisiraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra. Zuiddljkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels. Noordstraat 103 Vllssmgen, Juwelier van Boven. Walstraat 90 www.edox-watches.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3