ünctie Driehoek blijft behouden PZC PZC Volmaakt tevreden tussen de aardbeien Zeeuwland en gemeente zoeken samenwerking Ook binnenvaart en schildersbranche in Ontdek Kasteel 13 ]]V nagenoeg rond over aankoop gebouw van gemeente agenda eunie [rast en Eer obbymarkt Campinghouder voelt zich oneerlijk behandeld ZMF wil broeikasgasvrije straat Belgische koppelbaas ingesloten Sluise raad moet fout herstellen Aanhouding in Terneuzen Playbackshow in Dreischor woensdag 23 november 2005 ^Marcel Modde JIKZEE - Gebouw De Drie- im Zierikzee gaat mogelijk Involgend jaar over in ande ren. Secretaris J. Maar van het Christelijk Jongeren kond (CJV) Samen Verder sacht dan met de gemeente iiimen-Duiveland tot een ak- fd te komen over aankoop het pand. mderhandelingen gaan voor- alijk nog over de exploitatie- ijkheden voor het ge- aldus Maarsen. „De aan- afzal het probleem niet zijn. het om draait, is wat wij traks mee kunnen doen." bedoeling is dat het CJV een re stichting opricht, die als aar en verhuurder van het duw gaat fungeren. Onder paraplu zullen in eerste in- itie Samen Verder en het Ro- Kruis als hoofdgebruikers activiteiten in het pand be- crn Maar ook voor gelegen- khuurders als de damclub jereen plekje blijven. Daar- st wordt gekeken naar 'een merciëlere verhuur' om de loitatie te dekken en de hy- heek te betalen. plocatie concrete invulling is er wat betreft nog niet, zegt Maar- Je zou er een administra- areautje in kunnen onder den, of een winkeltje. Het is dan ook een toplocatie. Er is gedacht aan een jeugdher- ■achtige voorziening, of je er zelfs een daklozenopvang kannen maken. Allerlei wil- «orgklachten: 500-0231231 imaandag t/m vrijdag ge- bende de openingstijden; todags tot 12.00 uur redactie SCHOUWEN-DUIVELAND fochtweg 23a festbus 80 ®AB ZIERIKZEE 0:0111-454647 ax: 0111 -454657 snail; redzzee@pzc.nl [Rarcel Modde (chef) EtKleemans 'Pankow sme Soesman 'alita Lanting üdy Boogert (sport) JENTRALE REDACTIE ationspark 28 Ostbus 31 K60AAGOES 10113)315500 (0113)315669 redactie@pzc.nl Vernet pzc.nl I: web@pzc.nl de ideeën passeren momenteel de revue. Maar meer dan dat zijn het ook nog niet", bena drukt de verenigingssecretaris. Het CJV in Zierikzee heeft rond de honderd leden, waarvan zo'n veertig kinderen. De aankoop van De Driehoek is letterlijk van levensbelang, zegt Maarsen. „Op het moment dat wij door de gemeente uit dit gebouw zouden worden gezet, wordt de toe komst voor onze vereniging heel erg onzeker. Een acceptabel al ternatief is er niet." De bouw kundige staat van het pand is volgens Maarsen goed. Het dak vergt wel wat reparaties, maar die worden binnenkort nog op kosten van de gemeente gedaan. „Onze grootste uitgave zit voor al in de aanleg van centrale ver warming, veiligheidsaanpassin gen en een likje verf. Maar dat soort zaken neem je mee in de prijsonderhandelingen." De gemeente heeft De Driehoek in de verkoop gezet binnen het kader van de bezuinigingsopera tie Kiezen en Delen. Tot vorige maand was ook Zeeuwland nog in beeld als mogelijke nieuwe ei genaar. De woningcorporatie wilde het pand (goed voor twaalf kamers) verbouwen tot een 'woon-werk- hotel' voor jongeren en had daar voor een beroep gedaan op het investeringsbudget stedelijke vernieuwing van de gemeente. De voorziening zou specifiek be doeld worden voor jongeren die dreigen te ontsporen. Volgens wethouder W. Renden is Zeeuwland echter afgehaakt en niet meer in de race als poten tiële koper. De corporatie wilde alleen beginnen aan een sociaal pension indien er 24-uurszorg gegarandeerd werd voor de be woners. De becijferde exploitatiekosten voor die opzet kwamen echter te hoog uit. Inmiddels is besloten daarvoor uit te wijken naar een kleinscha liger voorziening in het Gat van West-Noord-West. De gemeente geeft de voorkeur aan een overname door het CJV, omdat onderzoek aantoont dat er geen acceptabele alternatieve locatie voorhanden is voor de huidige gebruikers van De Drie hoek. MEKACTIVITEITEN Strand Kijkduin, excursie jutten, opgave vooraf bij Eco- KZEE Hervormd kerkcentrum Idem, 14.15 uur: Themamiddag pijal gemeentehuis, 16.00 uur: de- idlege met Platform mensen met tterking. HIKZEE - Ter gelegenheid het 175-jarig jubileum tde Koninklijke Harmonie Sten Eer in Zierikzee zater- een reünie voor oud-leden, dirigenten en -instructeurs fbouw De Harmonie aan de isemakerstraat. De reünie ut om 16.00 uur. OERKERK - In het Dorps- Ouwerkerk wordt zaterdag winterse curiosa- en hobby- Li gehouden. Het aanbod be- onder meer: borduurwerk, losa, quilt, kaarten, glasdeco- ês, schilderijen,keramiek en Klei. De markt in het dorps- is van 10 tot 16 uur open. Ad de Jonge zet de bakjes klaar voor de aardbeienpluk klaar, door Marcel Modde ZIERIKZEE - Hi] begon in de bakkerij, toverde appeltaarten uit de oven en was verantwoordelijk voor het op peil hou den van de meel voorraad. Al snel werd duidelijk dat Ad de Jonge (nu 38 jaar) meer in zijn mars had en daarom klopte stichting Het Gors in 1990 aan bij fruit- kwekerij Van de Velde, met de vraag of ze niet een baantje voor hem hadden. Daarmee ontstond feitelijk het eerste project begeleid werken op Schou- wen-Duiveland, vertelt job-coach Jaap Eekhout, twee jaar voordat deze metho de landelijk in een formeel jasje werd gestoken. Zaterdag viert Ad zijn vijf tienjarig jubileum op de kwekerij. Ad is snel tevreden. Het voorraadbe heer in de bakkerij vond hij 'schitte rend' en ook de latere uiteenlopende werkjes (koffieschenken, stofzuigen en strijken) in de servicegroep van het Zie- rikzeese dagbestedingscentrum Brug- zicht, waren 'allemaal even prachtig om te doen'. Tegenwoordig is de inzame ling en opslag van het oud papier op de naastgelegen kinderboerderij zijn pri maire verantwoordelijkheid. Dat wil zeggen, drie dagen in de week, want ie dere woensdag en vrijdag zit Ad van ne gen tot half vijf op de Oudeweg tussen het fruit. „Ik zet de bakjes klaar, waar de aarbeien in moeten. Als ik daarmee klaar ben, ga ik bladeren vegen in de kas. Wanneer er geen aarbeien zijn, help ik bij het sorteren van de peren." Buiten de deur De cliënten van het Gors geven zelf aan of ze toe zijn aan een baan buiten de deur van het dagbestedingscentrum en waar hun interesses liggen, legt Eek hout uit. Daarvoor moeten ze over een zekere mate van zelfstandigheid be schikken. Eén keer per jaar volgt een evaluatiegesprek om te beoordelen of alles goed gaat. Het Gors heeft over heel Zeeland tachtig cliënten werkzaam in het reguliere bedrijfsleven. Eekhout, verantwoordelijk voor Schouwen-Dui- veland en Tholen, heeft er 34 onder zijn hoede. Het aanbod varieert van congiërgewerk bij scholen en (bankkan toren. tot een baan in een garage, super markt, kapsalon, boederij en de vuilop haaldienst. „Als job-coach probeer je de mogelijk heden van de cliënt te combineren met werk dat op bedrijven doorgaans blijft liggen of wat niet graag wordt gedaan. Neem de flessenband in de supermarkt die constant volloopt, of de rij van bood- schappenkarretjes waar het snel een rommeltje is. Dat zijn zo al twee punten waar onze cliënten prima mee uit de voeten kunnen." Uitgangspunt is dat de deelnemers aan het begeleid werken op den duur door stromen naar een betaalde baan. „He laas gebeurt dat minder vaak dan we zouden willen", zegt Eekhout. „Laten we het er maar op houden dat het aan foto Dirk-Jan Gjeltema de economische recessie ligt. De subsi diemogelijkheden voor dit soort banen zijn ook minder geworden. Heel jam mer! Ad krijgt voor zijn inzet op de kwekerij een bescheiden vergoeding. Hij vindt het al lang best. Ook wanneer hij er diep over nadenkt, kan Ad momenteel geen leukere baan verzinnen en toont zich in het gesprek al snel een vakspe cialist. Waar het op neerkomt, is dat er twee soorten zomerkoninkjes zijn: kwa liteitsaardbeien en kwarren, vertelt hij. Exemplaren uit die laatstgenoemde ca tegorie zijn mismaakt en beduidend minder vol van gewicht. Belanden er te veel kwarren in een bakje, dan is de weegschaal genadeloos en dus is het van groot belang dat zo'n doos niet naar de veiling gaat. „Als Kees - dat is de baas - dat ziet, is het ranja met een rietje! Die gaan de aardbeiensoep in of naar de kwarkfabriek", grijnst Ad. „Nog vijftien jaar bij de kwekerij? Zou kunnen. Ligt er aan wat er op me af komt. Ik kan tegen die tijd net zo goed versleten zijn. Je moet aanpakken wat je aan wil pakken!" door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Woningbouwcor poratie Zeeuwland en de ge meente Schouwen-Duiveland werken aan een gezamenlijke prestatieovereenkomst. Zeeuw land wil onder meer afspraken over grondprijzen en besteding van het Investeringsbudget Ste delijke Vernieuwing (ISV) Gemeenten en woningbouwcor poraties kiezen er steeds vaker voor met elkaar afspraken te ma ken over woningbouw. In de prestatieovereenkomst waar Zeeuwland en de gemeen te aan werken, gaat het niet al leen om de kwaliteit van het wo ningaanbod, maar ook om za ken als het stimuleren van het ei gen woningbezit. Zeeuwland hoopt goede afspra ken met de gemeente te kunnen maken over de grondprijs en be steding van het ISV, maar ook over de tijdsplanning en de in zet van ambtenaren voor behan deling van bij de gemeente inge diende bouwplannen. Verder komen in de overeen komst aan de orde zaken als wo nen en zorg en omgeving en leef baarheid. Leefbaarheid staat ook bij Zeeuwland hoog in het vaandel. Hoewel het feitelijk de verant woordelijkheid van de gemeente is te zorgen dat de kernen leef baar blijven, wil Zeeuwland daar ook een steentje aan bijdra gen. Onder meer door wijken zoda nig te herstructureren dat er een 'gemengd publiek' woont wat de wijk levendig houdt. Dorpshuizen Onzekerheid is er wat dat be treft nog over het afstoten door de gemeente van dorpshuizen en andere welzij nsaccommodaties. Eerder was sprake van overna me door Zeeuwland van de dorpshuizen, maar de onderhan delingen hierover liepen om fi nanciële redenen vast. De ge meente is overgegaan tot Euro pese aanbesteding van de over name van de dorpshuizen. Zeeuwland zal, zo wordt gesteld in het activiteitenplan, één van de inschrijvers zijn. Duidelijkheid Wethouder W. Renden van de ge meente Schouwen-Duiveland hoopt nog voor het eind van dit jaar overeenstemming te berei ken met Zeeuwland over de be oogde prestatieafspraken. Inhoudelijk wil Renden nog niet vooruitlopen op de exacte in houd van die afspraken, maar voor hem staat wel als een paal boven water dat beide partijen bij een prestatieovereenkomst gebaat zijn. Dergelijke afspraken scheppen, stelt Renden, duidelijkheid. „Je weet wat je van elkaar kunt ver wachten en wat er mogelijk is. Ik hoop dat we eruit komen." doorAdri Klinkenberg DEN HAAG - De gemeente Veere hoopt dat mini-camping houder H. Wattel uit Oostkapel- le eindelijk eens iets heeft ge leerd van de dwangsommen en de lijdelijke intrekking van de kampeerontheffing voor zijn mi ni-camping aan de Kalfhoekse- weg in Oostkapelle. 'Eigen schuld, dikke bult', zo viel het betoog van de officiële woordvoerder van de gemeente Veere gisteren tijdens een rechts zaak bij de Raad van State in Den Haag samen te vatten. Wattel voerde bij de hoogste be- stuursrechtbank een hoger be roep tegen de gemeente Veere. Die verbood hem in 2004 en 2005 gebruik te maken van zijn campingontheffing volgens de Wet Openlucht Recreatie (WOR). In 2006 mag Wattel weer wel vijftien kampeergas- ten toelaten. Gemeentewoordvoerder M. Dek ker zei gisteren in Den Haag dat aan de intrekking van de onthef fing een periode van vijf jaar vooraf is gegaan die gekenmerkt werd door het plaatsen van te veel kampeermiddelen, waar schuwingen aan het adres van Wattel, welbewuste overtredin gen en dwangsomprocedures. Voor de gemeente was in 2003 de maat vol. Wattel heeft in middels aan de gemeente 6000 euro aan dwangsommen be taald, voornamelijk omdat hij op zijn mini-camping soms 24 kampeerders had staan in plaats van de maximaal toege stane vijftien. Wattel vindt dat hij te hard door de gemeente is aangepakt. „Het gerechtshof in Den Haag heeft een kwart van de 34 pro cessen-verbaal vernietigd", zei Wattel gisteren in Den Haag. Hij wil dat er een kwart af gaat van de straf die de gemeente hem heeft opgelegd. Behandelend rechter van de Raad van State J. Vlasblom zei dat de campinghouder welbe wust grote risico's heeft geno men door structureel meer dan vijftien kampeerplaatsen te be nutten. Uitspraak volgt. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) werkt aan een plan voor bouw van een straat die vrijwel kooldioxy- devrij is. Tijdens de gisteren in Goes gehouden ledenver gadering noemde directeur M. van Mierlo het een 'CO neutrale straat'. Het gaat daarbij om een bouwplan van 15 tot 20 huizen, die zodanig worden gebouwd dat ze bij zonder weinig bijdragen aan de uitstoot van het broeikas gas kooldioxyde (CO.,). Ook bij de inrichting van de omge ving en de verkeersbewegingen wordt daarmee rekening gehouden. Volgens Van Mierlo is het mogelijk een derge lijk energievriendelijk huis te bouwen tegen een redelijke prijs. De ZMF denkt hierbij vooral ook aan starters op de woningmarkt. Van Mierlo ziet voor het project nutsbe drijf Delta en een of meer gemeenten als belangrijke deel nemende partijen. De broeikasgasvrije straat is onderdeel van de ZMF-visie op een CO, neutrale provincie, die vol gende week wordt gepresenteerd. HULST - Een 56-jarige man uit het Belgische Anderlecht is maandagmiddag rond kwart voor zes aangehouden in het politiebureau in Hulst. De man had een totaalbedrag van ongeveer 19.500 euro aan boetes openstaan wegens het zonder vergunning in Nederland tewerkstellen van buitenlandse personen. Sinds 2001 had hij hiervoor diver se bekeuringen gehad. De man, die de keuze heeft tussen het betalen van het geldbedrag of 324 dagen te zitten, is ingesloten en overgebracht naar Torentijd. SLUIS - Een miscommunicatie tussen het ambtelijk appa raat van de gemeente Sluis en wethouder R. Leentfaar heeft ertoe geleid dat de gemeenteraad vorige week don derdag onbewust een amendement heeft aangenomen, waar geen raadsmeerderheid achter stond. Het college van B en W stelde voor om volgend jaar 1,2 miljoen euro toe te voegen aan de algemene reservepot. Daarmee zou de totale algemene reserve op 2,4 miljoen euro komen. Een eerste amendement om drie ton (voor kernenbeleid en de Sint Baafskerk in Aardenburg) elders onder te bren gen, werd later door de coalitiepartijen nog aangevuld met zes extra punten. Daardoor zou nog eens vijf ton extra uit de algemene reserve in andere potjes worden ge stopt en zakte het totaalbedrag naar 1,5 miljoen euro. „Over die laatste wijziging is echter geen ambtelijk ad vies gegeven. Alleen de oude tekst was bekeken en die is dus aan de raad voorgelegd. Dat wist ik niet. Dat neemt niet weg dat ik bestuurlijk verantwoordelijk ben voor de ze fout", zegt Leentfaar. „In de raadsvergadering van 22 december leggen we het uiteindelijke amendement op nieuw voor aan de raad om alles recht te trekken." In de Kennedylaan in Terneuzen werd dinsdag om 11.50 uur een 43-jarige automobilist uit Gent aangehouden. De man droeg geen gordel en toen hij hiervoor een stopteken kreeg bleek bij controle dat hij in het bezit was van 129 gram hennep. Hij had de hennep gekocht in een pand in de Vlooswijkstraat waar om 16.10 uur de 55-jarige bewo ner, werd aangehouden. De Belg heeft afstand gedaan van de hennep en is na verhoor weer in vrijheid gesteld. De 55-jarige Terneuzenaar is in verzekering gesteld. door Inge Heuff HEINKENSZAND - De tachtig lessen van het Ontdek Kasteel, een onderwijsmethode die 220 van de 250 Zeeuwse basisscho len gebruiken voor het techniek- onderwijs, zijn geheel gerevi seerd, en waar nodig verbeterd of aangepast. Vanmiddag wordt het vernieuwde Ontdek Kasteel aan leerkrachten uit noord en midden Zeeland gepresenteerd in De Stenge in Heinkenszand. Het Ontdek Kasteel is een vro lijk vormgegeven kast met voor elke groep tien lessen over tech niek. Leerlingen kunnen op ei gen niveau onderzoek doen, ex perimenteren en spelen met tech niek. De inhoud is samengesteld door het Technocentrum Zee land en het Zeeuwse bedrijfsle ven. Vanaf groep 5 is er een kop peling met de landelijke website Ontdeknet, waar leerlingen vra gen over techniek kunnen stel len aan experts uit het Zeeuwse bedrijfsleven. „Met het gebruik van het Ontdek Kasteel voldoen scholen in een keer aan de eis die gesteld wordt aan techniek- onderwijs", weet projectleider M. Remijnse. „Het is een kant en-klaar product met opdrach ten voor de leerlingen en onder steuning voor de leerkrachten. Inmiddels zijn er ook zo'n hon derd scholen buiten Zeeland die een Ontdek Kasteel hebben aan geschaft. Ook Vlaanderen heeft Ontdek Kastelen, die worden momenteel aangepast aan het Belgische onderwijssysteem." Het Ontdek Kasteel dateert uit 2000. Vorig jaar is, naar aanlei ding van opmerkingen van ge bruikers, begonnen met een revi sie van de lessen. De werkgroep, bestaande uit de Onderwijsbege leidingsdienst RPCZ, Techno centrum, de Pabo en vertegen woordigers van basisscholen, heeft de lessen waar nodig ver beterd, aangepast of vernieuwd. Er zijn twee nieuwe lessen opge nomen: één over de binnenvaart voor groep 7, en één over behan gen en schilderen voor groep 8. Vooral de binnenvaart wil de beeldvorming onder de basis scholieren verbeteren. „De bin nenvaart heeft behoefte aan jon ge aanwas", weet onderwijscoör dinator voor de binnenvaart, D. van der Wekken. „Het is een vrij gesloten wereld. Jonge werk nemers kwamen eigenlijk altijd uit eigen kring, maar die tijd is voorbij. Er zijn jonge mensen van buitenaf nodig en dus moet de binnenvaart zich promoten." De les van het Ontdek Kasteel richt zich vooral op de techniek van het varen. Vijf binnenvaart schippers houden via het Ont deknet digitale dagboekjes bij en beantwoorden vragen van de leerlingen. Het vernieuwde Ontdek Kasteel wordt vanmiddag voor de derde keer gepresenteerd aan leer krachten, deze keer in Heinkens zand. Eerdere presentaties wa ren in Terneuzen en Vlissingen. Remijnse: „Er is veel belangstel ling. De presentatie, waarbij ook bedrijven betrokken zijn en het Ontdeknet, trekt telkens meer dan zeventig mensen. Nu het Ontdek Kasteel herzien is, dragen we het over aan studie boekhandel de Ruiter Fanoy. In een nieuw project gaan wij ons richten op de koppeling van de lessen uit het Ontdek Kasteel aan bedrijfsbezoekjes en gastles sen. Daar is vanuit de scholen veel belangstelling voor." DREISCHOR - Aansluitend op de feestelijke intocht van Sint Nicolaas eerder die dag in Dreischor wordt zaterdagavond in het dorpshuis een grote play backshow gehouden. Er is plaats voor deelname van maximaal 25 acts door groepen en individuele artiesten. De overstelpende belangstelling voor dit festijn vorig jaar is aan leiding dat er nu een voorver koop van toegangskaarten wordt gehouden. Deze vindt plaats op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het dorps huis. Daarbij geldt dat er een be perkt aantal kaarten beschik baar is.. Na de playbackshow wordt het dorpshuis getransformeerd in een dorpscafé en is er gelegen heid om te dansen en mee te zin gen. De playbackshow begint om 19.30 uur en het dorpscafé is vanaf 23.00 uur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39