c trandpaviljoens langer open WEA Meeste Zeeuwse gemeenten geven ozb-voordeel aan burger FOTOWENSKAARTEN O.23 SPRINT PHOTO èAiLIFE Stadsraad voelt zich onheus behandeld inzake hertenkamp te meerderheid college geeft gehoor aan wens uitbaters iele redt ïd-banen Zeemeermin en -man hand in hand in zee en wapen vangenisstraf voor ijden op politieagent Subsidie godsdienstles afgeschaft Zorgboerderij komt in zicht Herstel defecte kabel in Malta Vrouw krijgt trap van paard zeeuwse almanak Dood ^0113-315649 H dactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes rtié-exploitatie: .„Midden-Zeeland: 0113-315520; Jlaanderen; 0114-372770; £020-4562500. sdag 23 november 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). editie Schouwen-Duiveland ie Soesman ll£ - De strandpavil- Schouwen-Duiveland [vree uur langer open. itster en wethouders in meerderheid - voor iugslijd op te rekken tot nachts. Met deze ver van de openingstijd kt college de kwaliteit toeristisch product én rijfsvoering van pavil- verbeteren. üjoenhouders koesteren tijd de wens hun be- tot een later tijdstip mogen houden. Verrui- >dt hen meer mogelij khe- zich te richten op de bruiloften en par- ich beter te presenteren jaderaccommodatie en doen met de restaurant- rborgen van de openba- n veiligheid in de nach- mirtjes op het strand is aeden een belangrijk ar- ■st om niet aan de •sluitingstijd van 23.00 amen. Vorig jaar heeft aging Strandpaviljoen- iSchouwse Kust (VSSK) opnieuw de wens geuit ingstijd op te rekken, sit het gemeentebestuur eerst de evaluatie jstrandseizoen 2004 (het nachtelijk strandtoe- willen afwachten. Nu aten daarvan goed blij- •wat dat betreft geen re- om aan de grens van vast te houden. Dat wordt door de politie Jpt. [ument in de discussie iuhinder (lichtvervui- ENSZAND - Vijf inwo- de gemeente Borsele «es bij een instelling een ibebben, kunnen voorlo- de slag blijven. Borsele It subsidieovereenkomst instellingen van Goes s dat de vijf inwoners isele op 1 januari op iden staan, was reëel, a de instellingen waar de vijf werken, Ar de id-baners (voor- ikert-banen) al ontslag sd Op basis van nieuwe •mg moet namelijk de ge- waarin een id-baner voor subsidie zorgen, de overheveling van :Goes wilde Borsele dat twee gemeenten zijn uit- t tot overeenstemming 8 De gemeente Goes he- njksbijdrage van in to- 100 euro voor in elk ge- jaar over naar Borsele. neemt op zijn beurt de selatie met de instellin- iuin. Ter Weel en Emer- Voorlopig gebeurt dat aan 2007. ling) en op dat punt is er niets veranderd, erkent wethouder A. Croné meteen. Al kun je vol gens hem vraagtekens zetten bij de mate waarin het langer open houden van een strandpaviljoen hinder veroorzaakt op een ver der verlaten strand. Bovendien vindt hij in dit geval economi sche motieven doorslaggevend. De latere sluitingstijd is niet al leen in het voordeel van de pavil joenhouder, maar past ook pri ma bij de uitgangspunten van het actieprogramma Schouwen- Duiveland kiest voor toerisme. Daarnaast zal een verbeterde be drijfsvoering van strandpavil joens bijdragen, verwacht het ge meentebestuur, aan een toena me van het aantal openbaar toe gankelijke voorzieningen op het strand. Dat laatste heeft te ma ken met de vaststelling van het cafetariamodel strandpavil joens, dat strandtenteigenaren de mogelijkheid biedt uit te brei den tot 900 vierkante meter. Mits de ondernemer zorgt voor bepaalde openbaar toegankelij ke voorzieningen (zoals toilet ten, kleedhokjes, douches et ce tera). Zo kunnen paviljoenhou ders hun bedrijf verbeteren, ter wijl er meteen goede voorzienin gen op het strand komen. Al deze argumenten ten spijt is het college verdeeld over het ver schuiven van de sluitingstijd. Met twee stemmen tegen (SGP- wethouder G. Houtekamer en CDA-wethouder R. van der Wek ken) is het voorstel er nipt door. Het definitieve besluit wordt door de gemeenteraad geveld. Ook wordt het voornemen nog voor een zienswijze voorgelegd aan horeca- en ondernemersver enigingen op Schouwen-Duive land. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor de openingstijden van strandpaviljoens te verruimen. Dat zou goed zijn voor het toeristische imago van de regio, en er voor zorgen dat er meer openbare voorzieningen op het strand komen, meent het college. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) door Ali Pankow ZIERIKZEE - De zeemeermin en haar man houden eikaars handen stevig vast. Dit tafereel op het ontwerp voor de gemeen- tevlag van Schouwen-Duive land straalt zowel innige verbon denheid als gezamenlijke kracht uit. Het ontwerp is van cle hand van J. van Heijningen, een deskundi ge op het gebied van gemeente- vlaggen. Zijn idee voldoet aan de uitgangspunten en regels van de vlaggenkunde. „Die zijn streng", weet wethouder A. Croné inmiddels uit ervaring bij de totstandkoming van dit ontwerp. Zo wordt rood niet of nauwe lijks geapprecieerd, omdat die geprononceerde kleur de balans in een vlag zou verstoren vol gens de deskundigen. Er mogen ook geen letters op worden afge drukt. Verder dient het ontwerp te zijn opgebouwd uit vlakken in zoveel mogelijk dezelfde af metingen, en moet de afbeelding van het wapen aan de zijde van de vlaggenstok te zitten. Dan is het beter zichtbaar als de vlag wappert. Volgens de wethouder is het ge bruikelijk dat een gemeente naast een wapen ook over een vlag beschikt. Een gemeente- vlag wordt vooral gebruikt bij speciale gelegenheden, zoals Ko ninginnedag, en bij officiële ont vangsten. Hij geeft aan dat de gemeentevlag los gezien moet worden van de vlag met het logo van de gemeente die dagelijks wappert bij het Zierikzeese ge meentehuis. Uitgangspunt bij het ontwerpen was het leggen van een nauwe relatie met het gemeentewapen. Dit heeft ertoe geleid dat zee meermin en -man uit het wapen evenals vier van de kleuren daar uit in het ontwerp zijn ver werkt. De vlag is opgebouwd uit vier banen in geel, blauw, wit en zwart. De twee middelste vlak ken in wit en blauw zijn gol vend weergegeven, de zee en de lucht verbeeldend. Daarin staan zeemeerman en -min naar el kaar toegewend en hand in hand afgebeeld. De Hoge Raad van Adel in Den Haag heeft als deskundig en on partijdig orgaan inmiddels posi tief advies uitgebracht en laat zich, volgens Croné, lovend uit over het ontwerp. De gemeenteraad mag zich in de vergadering van donderdag 22 december uitspreken over het ontwerp. Pas daarna wordt de vlag in productie genomen. Doorlopend demonstratie PORTABLE INBOUW navigatiesystemen na¥ivjaucayoiciii«ii ZELF TESTRIJDEN JSse navigatie nemo auto s STUNTAANBIEDINGEN Industrieweg 13Vlissingen 0118-417585 www.carlife-autoshop.nl Met medewerking van: PIONEER-TOMTOM- NAVMAN VDO-BECKER-GARMIN Mor Dooms 1BURG - De Middel- politierechter A. Jans- 8 Kampen heeft gisteren •jarige drankrijder uit ïen voor het inrijden op itieagent veroordeeld tot linden gevangenisstraf, a twee maanden voor lijken acht maanden rij- zijn mountainbike de rijbaan en gaf een stopteken. Toen de auto niet remde, moest hij opzij sprin gen. De auto raakte nog wel de mountainbike, die door de aan rijding werd beschadigd. De be stuurder reed vervolgens over de busbaan verder, maar werd even later aangehouden. De agent kent de verdachte al langer en was er zeker van dat hij de bestuurder was. De Vlissinger trof het niet, want nog twee agenten hadden hem herkend. Ook de bijrijder, waar van de auto bleek te zijn, had verklaard dat de verdachte had gereden. Raadsman H. Dunsber- gen vond dat zijn cliënt moest worden vrij gesproken van de po ging tot doodslag. „Hij deed met de auto een uitwijkmanoeuvre en wilde om de agent heen rij den naar de busbaan. Er was geen opzet." De advocaat pleitte voor een for se werkstraf en een voorwaarde lijke straf. De politierechter zag geen bewijs voor de poging tot doodslag, maar meende wel dat de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be wezen kon worden. Daarop stemde ze haar vonnis af. rt rijden zonder rijbewijs man 240 euro boete be- Officier van justitie Meloo was ervan over- fdeVlissinger had geris te agent dood te rijden, te voor poging tot dood- jaar gevangenisstraf, 111 twee maanden voor- ®jk en acht maanden rij- !ing Je blaastest die de Ik werd afgenomen, le- ten alcoholgehalte van keer het maximum "mtkende gisteren de be- tevm de auto te zijn ge- De agent zag die nacht de "eilist in de Schel de- oge snelheid in zijn H komen, blokkeerde met door René Schrier GOES - De meeste gemeenten in Zeeland laten hun inwoners volgend jaar profiteren van het wegvallen van het gebruikers deel van de onroerende zaakbe lasting. Alleen in Vlissingen en in Veere wordt dat voordeeltje (deels) teruggepakt. In Vlissingen gaat de afvalstof fenheffing met ruim 50 procent omhoog, van 200 euro naar 307 euro. Burgemeester en wethou ders willen daarmee de tekorten waarmee Vlissingen kampt, be strijden. De gemeenteraad moet dat nog wel goedkeuren. In Veere wordt het eigenaars- deel van de onroerende zaakbe lasting met 14 procent ver hoogd. Daarmee probeert Veere de wegvallende inkomsten van het gebruikersdeel van deze be lasting geheel te compenseren. In andere gemeenten worden de gemeentelijke lasten met twee tot maximaal vijf procent (Goes) verhoogd. Middelburg verhoogt de parkeertarieven extra. Op Noord-Beveland gaan de gemeentelijke belastingen zelfs met één procent omlaag, omdat die gemeente nu eenmaal goed in de slappe was zit. Dat, gecombineerd met het wegval len van het gebruikersdeel van de ozb levert de burgers gemid deld een voordeel van 20 pro cent op. In Sluis gaan de afvalstoffenhef fing met 10 procent omhoog en de rioolrechten met 20 procent, maar dat is het gevolg van in het verleden afgesproken be leid. De bedoeling is dat die hef fingen kostendekkend worden. Zo ook in de gemeente Reimers- waal, waar het reinigingsrecht (afvalstoffenheffing) 9 procent stijgt en het rioolafvoerrecht 8 procent. Toch sluiten verscheidene wet houders niet uit dat ze voor 2007 en later over moeten gaan tot ingrijpender maatregelen, als blijkt dat gemeenten in fi nanciële problemen komen. Zo gaat R. Leentfaar van de ge meente Sluis er vanuit dat de be scheiden belastingverhoging die B en W van plan zijn door te voe ren voldoende is om het deels wegvallen van de ozb te compen seren Mocht dat niet het geval zijn dan sluit hij een kleine extra verhoging van de ozb voor eigenaren niet uit. Wethouder A. Croné van Schou wen-Duiveland waarschuwde al dat de lasten voor de burger nu naar beneden gaan met het weg vallen van het gebruikersdeel, maar volgens hem kan de bur ger ze later wel weer op het bordje krijgen. Ook zijn collega M. Vermue-Vermue van Borsele heeft het over een maatregel waarmee het rijk goede sier maakt, maar die door gemeen ten wordt betaald. Er zijn dan ook gemeenten, zoals Borsele en Goes, die voor 2007 of later over wegen de rioolheffing (weer) in te voeren. (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse en Zierikzee zijn op vrijdag 25 november a.s. gesloten i.v.m onze personeelsreis. ZIERIKZEE - Godsdienstles en levensbeschouwelijke vorming op openbare scholen op Schouwen-Duive land moeten het voortaan zonder gemeentelijke subsidie doen. De verantwoordelijkheid voor deze lessen komt daarmee volledig te liggen bij kerkgenootschappen, huma nistische verenigingen en eventueel ouders. De Schouwen-Duivelandse burgemeester en wethouders komen met dit voorstel omdat de subsidieverlening geen wettelijke en gemeentelijke kerntaak is. Het aanbieden van godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming wordt door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs ech ter wel als essentieel voor het pluriforme karakter van de openbare school gezien. Verlies van de subsidie zou kun nen betekenen dat betrokkenen hun inzet hierop herover wegen en geen lessen meer verzorgen, schetst het college van B en W dan ook. De andere kant van de medaille is dat er wordt bespaard; zo om en nabij de 17.500 euro. ZIERIKZEE - De moeilijkste hobbels voor de vestiging van een Zorgboerderij voor ADHD kinderen aan de Blote- weg in Ouwerkerk lijken voorlopig genomen. Naar de zin van wethouder R. van der Wekken van Ruimtelijke Orde ning heeft dat veel meer tijd gevergd dan hij aanvankelijk had gehoopt. Hij zei gistermiddag dan ook blij te zijn dat nu eindelijk de vrijstellingsprocedure voor een versnelde aanpassing van het bestemmingsplan kan worden opge start. Van der Wekken hoopt de bouwvergunning voor de Zorgboerderij nu binnen enkele maanden te kunnen ver strekken. Van de toetsing door de commissie Nieuwe Eco nomische Dragers (NED) verwacht hij geen problemen. „Als dit niet past binnen de voorwaarden van NED dan past er niks meer", aldus de wethouder. ZIERIKZEE - In de Zierikzeese wijk Malta is gisteroch tend een defecte kabel gerepareerd. Voor dat doel hebben bewoners van enkele woningen een uur lang zonder stroom gezeten. De reparatie volgt op de stroomstoring die vrijdag verschillende straten in Malta trof. Energiebe drijf Delta heeft toen een omleiding gemaakt. Gisteren volgde de uiteindelijke reparatie. De bewoners van de be trokken woningen zijn per brief geïnformeerd. GRIJPSKERKE - Op een manege aan de Hogelandseweg in Grijpskerke kreeg een vrouw gisteren omstreeks half vijf een trap van een paard tegen haar borst. Zij kwam daardoor met haar hoofd op de straat terecht. De vrouw is naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De Stadsraad Brouwershaven voelt zich onheus behandeld door de gemeente Schouwen-Duiveland in de kwestie hertenkampen. Het Brouwse adviesorgaan wordt opgezadeld met taken en verantwoordelijkheden die niet bij een stadsraad thuishoren. Bo vendien zet het bestuur van de stadsraad vraagtekens bij de cij fers die door de gemeente bij de bezuinigingsmaatregel worden overlegd. De Stadsraad Brouwershaven voelt zich met de rug tegen de muur gezet, stelt voorzitter M. Weezepoel. Stads- en dorps raden zijn aangesteld om de ge meente gevraagd en ongevraagd van advies te dienen. „En niet om allerlei beheersvormen van de gemeente over te nemen", schetst de voorzitter. „Wij wa ken ervoor alles op ons bordje te krijgen wat beheer betreft en willen die verantwoordelijkheid ook niet dragen." De redenering van de gemeente maakt boven dien dat de stadsraad als dé ver antwoordelijke wordt gezien voor de eventuele opheffing van het plaatselijke hertenkamp. „Waarbij we dan ook nog min of meer tegen Nieuwerkerk en Ou werkerk worden uitgespeeld." De hertenkampjes in Brouwers haven, Nieuwerkerk en Ouwer kerk gaan dicht - tenzij respec tievelijk stads- en dorpsraden bereid zijn een nieuwe samen werkingsvorm met de gemeente te willen aangaan. Dat staat in het tweede pakket aan bezuini gingsmaatregelen dat onlangs door de gemeente is gepresen teerd. Ouwerkerk en Nieuwer kerk hebben aangegeven in prin cipe - onder bepaalde voorwaar den - akkoord te gaan met dat plan. De Brouwse stadsraad doet dat niet. Het dagelijks ge meentebestuur is nu van plan de stadsraad alsnog eenzelfde sa menwerkingsvorm aan te bie den. Accepteert de raad dat niet, dan volgt sluiting. Waar mee de verantwoordelijkheid voor het al dan niet voortbe staan van het hertenkamp bij de Brouwse stadsraad is gelegd, stelt Weezepoel vast. „En dan kunnen wij dat aan de mensen gaan uitleggen. De gemeente wil van de hertenkampen af, maar zeg dat dan gewoon. Ik wil dat het juiste verhaal wordt verteld, zonder gekonkel. En zonder ge goochel met cijfers." Want ook dat is een punt waar het stadsraadbestuur grote vraagtekens bij zet. De omvang van de te besparen kosten is al een paar keer veranderd. De kos ten die aan voer, water en veteri naire ondersteuning worden toe gekend, lijken bovendien uit de lucht gegrepen. Ook de uren die de gemeente toekent aan het be heer, deugen niet, somt Weeze poel op. De inhoud van het gemeentelijk bezuinigingsvoorstel heeft de Stadsraad Brouwershaven over vallen. Eerder al heeft de raad ingesproken bij een commissie, door derden ingezamelde hand tekeningen overhandigd en over leg met de wethouder gevoerd. Begin oktober volgde daarop een brief van de stadsraad rich ting gemeentebestuur met een vi sie en verzoek om nadere uitleg. Op een antwoord wordt nog steeds gewacht. Dat hij nog aan het begin van zijn leven staat, weerhoudt de vierjarige Kloetingse kleuter er niet van zich intensief be zig te houden met de dood. Zijn fascinatie doet zich op de vreemdste momenten gel den. Zoals bijvoorbeeld toen hem eerder deze week de klas sieke vraag werd gesteld wat hij later wil worden. „Oh niks", antwoordde hij luchtig. „Ik wil alleen maar in de hemel zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37