ZMF is nu vóór landelijk wonen PZC Meer dan een postzegel VVD-fractie probeert sportclubs Reimerswaal tegemoet te komen Leerlingen vinden Pakistan ook hun pakkie-an Stimulansen nodig voor teelt van biobrandstoffen Vlissinger krijgt tien maanden cel voor inrijden op agent Woningbouw agenda moet landschap met hoge belevingswaarde betalen Jaarconcert mannenkoor Bluesconcert Kwadendamme gaat aan oostkant uitbreiden door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) verzet zich niet langer tegen bouw van nieuwe huizen in het landelijk gebied. De vereniging gaat zich daar juist sterk voor maken. Voor waarde is wel dat woningbouw samen gaat met versterking van het landschap. Medewerker G. van der Krogt maakte deze ommezwaai giste ren bekend op de ledenvergade ring in Goes. Ze presenteerde de STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; 20.15-22.00 uur: Informatieavond over sterrenkunde; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13 30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 13.00 uur: Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderenkoor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koersbal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Dorpsplein, 13.00 uur: Oliebollenverkoop tbv de Ontmoe tingsgemeente; De Meiboom, 14.00 uur: Bingo alle ouderen van Reimerswaal; Gymnastiekzaal Nieulandestraat, 15.30- 16.30 uur: Bewegen voor senioren Gym nastiekvereniging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu- terochtend; 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur: Interna tionaal dansen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; Zorgcentrum Vredelust, 14.00 uur: Zin gen met ouderenkoor Vredelust. woensdag 23 november 2005 bl visie Zeeland Woonland. Daarin staat dat woningbouw een be langrijke kans biedt om de Zeeuwse economie een slinger te geven en tegelijk de groen blauwe waarden van de provin cie te versterken. Voornaam uitgangspunt is voor de ZMF dat woningbouw (rood) betaalt voor landschap (groen). En dan geen pure natuur, maar groen dat volgens Van der Krogt 'de belevingswaarde' ver groot (geschikt om te wandelen, fietsen, spelen). Ze omschreef het als 'de groene ontwikkeling in het landelijk gebied koppelen aan de woonontwikkeling'. De milieufederatie wil overi gens niet dat er nu overal buiten de bebouwde kommen volop ge bouwd gaat worden. Zorgvuldig ruimtegebruik, duurzaam bou wen en geen huizen op onge schikte (natte) plekken, blijven voorop staan. „Er zullen altijd woningbouwplannen blijven die niet kunnen en waaraan we niet willen meewerken", zei Van der Krogt. Ze wilde op voorhand geen gebieden noemen, omdat zulks een vrijbrief voor ontwik kelaars oplevert. Goed en slecht Bij het opstellen van de woonvi- sie heeft de ZMF gekeken naar de bouwplannen van de gemeen ten voor de komende vijf jaar. Zo'n zestig tot zeventig procent daarvan vond Van der Krogt deugen. Als slecht plan zag ze Sluis aan Zee, maar de voorzie ne nieuwbouw tussen Kapelle en de snelweg beschouwde ze als een goed voorbeeld. Over de woonplannen bij Perkpolder moet de ZMF nog een mening vormen. Als mogelijkheden voor verster king van het landschap somde Van der Krogt op: groene zones rond bebouwing, verbeteren van het dijkenpatroon, beter be heer van bloemdijken, natuur vriendelijke oevers, water- en landbiotopen, windsingels en houtwallen. Per gemeente geeft de ZMF aan welke mogelijkhe den in aanmerking komen en wat die gaan kosten. Op die manier is vrij eenvoudig uit te rekenen welke 'groene kos ten' deel uitmaken van de bouw prijs van een woning. Van der Krogt schatte die in op ongeveer 7 procent, alleszins aanvaard baar gelet op de winst die ge meente (2 procent), grondeige naar (6 procent) en projectont wikkelaar (15 procent) opstrij ken bij de bouw van een nieuw huis. Van der Krogt beklemtoon de dat het 'verknopen van rood Brugklassers van de CSW in Middelburg halen lege flessen op voor Pakistan. foto Ruben Oreel door Selma Osman MIDDELBURG - De Christelij ke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg is een actie begonnen voor Pakistan. Onder het motto Pakistan: ons pak- kie-an! worden de komende we ken lege flessen ingezameld op de school aan de Elzenlaan. Van de opbrengst worden tenten ge kocht voor de slachtoffers van de aardbeving. De actie is bedacht door docen te Mirjam Viergever uit Hein- kenszand. Op een nacht lag zij wakker van het idee hoe het zou zijn als ze zelf met haar kinde ren in een gebied zonder dekens en kleren zou zitten. De docente Frans zette een actie op touw met de gedachte dat leerlingen die geen geld willen missen, wel een lege fles kunnen geven. Omdat het met flessen die maar 25 eurocent statiegeld opbrengen niet hard gaat, wor den ook collectebussen neerge zet. Aan ouders die binnenkort op het ouderspreekuur moeten komen, wordt gevraagd flessen mee te nemen. En in december wordt de school niet opgesierd met een kerstboom, maar met houten 'flessenbomen'. Op 22 december kunnen winke lende mensen hun steentje bij dragen. Brugklassers staan die dag in dertig Walcherse super markten om flessen en geld in te zamelen. De opbrengt van de ac tie wordt een dag later, tijdens de jaarlijkse kerstviering, aange boden aan Jan Zwart van de hul porganisatie Frontiers. Die orga nisatie is al jaren geworteld in Noord-Pakistan en India en heeft samen met de lokale bevol king een plan bedacht om de winter door te komen. „Er wor den vijfduizend ingerichte ten ten neergezet. Eén zo'n tent kost 350 euro", weet Viergever. Zij hoopt dat er met de opbrengst van de actie minstens een paar tenten kunnen worden gekocht. met groen' wel duidelijk vooraf moet worden vastgelegd, zodat een bouwer zich niet aan ver plichtingen kan onttrekken. door Ben Jansen KRUISLAND - De rijksover heid moet de teelt van gewassen die biobrandstoffen opleveren, krachtig stimuleren. Alleen zo kan worden voorkomen dat Ne derland op dit gebied verder achterop raakt vergeleken met andere Europese landen. De achterstand die Nederland bij de teelt van biobrandstoffen heeft op landen als Duitsland, Frankrijk en Spanje is verklaar baar. De structuur van de Neder lands landbouw leent zich meer voor gewassen met een hogere toegevoegde waarde en de over heid heeft er tot nu toe weinig aan gedaan om de productie van biodiesel uit koolzaad en bio-et- hanol uit onder meer tarwe te bevorderen. Volgend jaar wordt weliswaar 70 miljoen euro uitgetrokken om de productie en het gebruik van deze brandstoffen een im puls te geven, maar dat is te wei nig om de positie van Nederland op dit terrein wezenlijk te ver sterken, zei K. van der Heiden van de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) gisteren tijdens een informatieavond over bio brandstoffen in het West-Bra bantse Kruisland. Onbegrijpelijk „De afwachtende houding van de Nederlandse overheid is onbe grijpelijk als je ziet dat in het westen van het land bouwprojec ten moeten worden stilgelegd vanwege de luchtkwaliteit. Maar ja, Zalm wil zijn accijns niet missen." Van der Heiden wees erop dat in andere landen de kansen die de teelt van milieuvriendelijke brandstoffen bieden, veel beter worden opgepakt. Van de biodie sel die in Europa wordt vervaar digd, komt 63,5 procent uit Duitsland. Frankrijk en Spanje zijn de grootste producenten van bio-ethanol. Zweden heeft zich als doel gesteld in 2018 niet langer afhankelijk te zijn van fossiele brandstoffen. De teelt van gewassen die mi lieuvriendelijke brandstof leveren, is voor de Nederig landbouw ook interessant" dat daardoor meer ruimte staat voor de afzet van ge, sen die worden verbouwd als voedsel te dienen. Metde stegen olieprijzen wordt hg lonender gewassen te zaaie te oogsten met het doel ei gie uit te halen. T. van der Meer van landi* coöperatie CZAV vertelde de activiteiten van zijn I» op het gebied van biobrandi fen. Uitgangspunt is dat de ervan de boer geld moet op ren. Een proef bij dertienai bouwers heeft te zien g» dat tarwe altijd nog meen vert dat dan de teelt vanj zaad voor de productie van diesel. Daarom begint deC met de mogelijkheid op bn land tarwe te verbouwen di non-food gewas voor de pro tie van bio-ethanol zal wj gebruikt, pagina 17 uitgelicht OUD-VOSSEMEER - HetS stads Mannenkoor houdt n dag zijn jaarconcert in de Ni lands Hervormde Kerk Oud-Vossemeer. Het damestrio Vidalita, viool, piano en contrabas, gast bij het concert. Het i nenkoor zal veel verschik liederen ten gehore brengen Het concert begint om uur. THOLEN-STAD - De band) cambo Blues treedt zond^ in eetcafé The Sixties in] len-stad. Mocambo Blues? muziek van blues- en n rist Stevie Ray Vaughan Het optreden begint onllj uur. Meer informatitï www.eetcafethesixties.nl 1 door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Aan de oostkant van Kwadendamme komt een nieuwe wijk met drieënveertig huizen. De ver wachting is dat voorjaar 2007 met de bouw van de eerste koop woningen wordt begonnen. Het voorontwerp-bestemmings plan voor de nieuwe wijk, Oud Vreeland II, ligt vanaf volgende week ter inzage bij de gemeente Borsele en is dan open voor reac ties. Borsele is bij de keuze van de locatie niet over één nacht ijs gegaan. Vijf verschillende plek ken rond Kwadendamme zijn be keken, waarvan drie aan de westkant en twee aan de oost kant. Om het open polderland- schap aan de westkant te bewa ren, is gekozen voor een ooste lijk gelegen locatie die het beste aansluit bij Oud Vreeland I, een wijk uit de jaren negentig. Bij de opzet van Oud Vreeland II is rekening gehouden met de bebouwing van Oud Vreeland I. Zo hebben bewoners van de Uit hofstraat extra grond bijge- kocht om hun tuinen te verlen gen. „Deze mensen waren bang dat wij die grond bij het nieuw- bouwplan zouden betrekken", weet wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, ruimtelijke orde ning), „maar dat laten wij onge moeid. Tussen Oud Vreeland I en II komt een groenstrookje." Oud Vreeland II zal niet in één keer worden volgebouwd. De verwachting dat de bouw eerst vrij snel zal gaan. Bij de gemeen te staan 65 gegadigden inge schreven, blijkt uit een overi gens verouderde lijst. Volgens Vermue-Vermue leert de erva ring elders, onder meer in Lewe- dorp, dat twintig procent ook echt koopt. Tot 2016 moet Kwadendamme met Oud Vree- land II vooruit kunnen, zo luidt de verwach ting. Vrijstaand, twee-on- der-één-kap en één rijtje van zes woningen zijn gepland. De gemeente denkt erover van het rijtje huizen starterswoningen te maken voor 140.000 a 150.000 euro. In dorpshuis De Burcht in Kwadendamme wordt dinsdag avond 6 december vanaf half acht een informatiebijeenkomst gehouden. Afhankelijk van de procedures kan het bouwrijp maken eind 2006 beginnen. In Kwadendamme vindt momen teel al nieuwbouw plaats, op de plek van het in 1999 afgebrande voormalige café De Kroon. Wo ningcorporatie R en B Wonen laat daar tien seniorenapparte menten bouwen, Die komen in de verhuur. door Willem van Dam KRUININGEN - Een poging van de WD-fractie in de ge meenteraad van Reimerswaal om sportverenigingen de helpen de hand te bieden, is voorlopig gestrand. Het WD-raadslid M. van der Meijden - de Dreu, had gister avond een motie in de tas om de omstreden verhoging van de huurtarieven van buitensportac commodaties terug te draaien. Een raadsmeerderheid voelde er echter niets voor de problema tiek te behandelen en schoof de kwestie door naar een volgende raadsvergadering. De hoogte van de tarieven van sportaccommodaties vormt in Reimerswaal al geruime tijd een onderwerp van discussie. Kern van de zaak is dat diverse vereni gingen tot voor kort drie pro cent van de onderhoudskosten van de velden betaalden. Een raadsmeerderheid meent dat die bijdrage verhoogd moet worden naar vijftien procent. Dat kost de verenigingen duizenden eu ro's. De voetbalverenigingen Hansweertse Boys en Rillandia weigeren echter meer te betalen; zij beroepen zich op een con tract dat ze met de gemeente hebben gesloten. Het WD-raadslid Van der Meij den wilde de kwestie dinsdag avond tijdens de raadsvergade ring opnieuw aankaarten, maar stuitte daarbij op veel weer stand. Een aantal fracties voel de zich overrompeld door de ac tie van de WD en besloot de he te aardappel naar december door te schuiven. Van der Meij den was daarover zeer teleurge steld. De kans dat de poging van de WD volgende maand slaagt lijkt vrij gering. Het enthousias me bij de SGP (de grootste frac tie in de raad) is klein. Fractie woordvoerder H. Knuist: „We kunnen geen nieuwe feiten ont dekken en van ons hoeft het niet behandeld te worden." Andere fracties reageerden eveneens vrij koeltjes. De gemeente stort een bedrag van ruim 20.000 euro op giro 800800 ten bate van de slachtof fers van de aardbeving in Paki stan, India en Afghanistan. Dat gebeurt op initiatief van de Par tij van de Arbeid, daarbij ge steund door de ChristenUnie. Al le raadsfracties vonden het pri ma geste, met uitzondering van Leefbaar Reimerswaal. Dat hul digt het standpunt dat hulpver lening bij dergelijke rampen geen gemeentelijke taak is. De raad stemde in met een ver hoging van de gemeentelijke hef fingen. De meeste gaan volgend jaar met 1,4 procent omhoog. De reinigingsheffingen en het rioolafvoerrecht stijgen met res pectievelijk 7,5 en 8 procent. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 33-jarige drankrijder uit Vlissingen voor het inrijden op een politieagent veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voor waardelijk en acht maanden rij ontzegging. Voor het rijden zonder rijbewijs moet de man 240 euro boete be talen. Officier van Justitie R. Rammeloo was ervan overtuigd dat de Vlissinger had geriskeerd de agent dood te rijden. Hij eiste voor poging tot doodslag een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en acht maanden rijontzegging. Uit de blaastest, die op 13 maart in Vlissingen bij de verdachte werd afgenomen, kwam een al coholgehalte van 780 micro gram: drieënhalf keer zoveel al cohol als is toegestaan. De man ontkende gisteren de be stuurder van de auto te zijn. De agent zag die nacht de automobi list in de Scheldestraat met ho ge snelheid in zijn richting ko men, blokkeerde met zijn moun tainbike de rijbaan en gaf een stopteken. Toen de auto met on verminderde snelheid op hem af kwam zag hij zich genoodzaakt opzij te stappen. De auto raakte nog wel de mountainbike, die door de aanrijding werd bescha digd. De bestuurder reed vervol gens over de baan van de bushal te verder, maar werd even later aangehouden. De agent kent de verdachte al langer en was er zeker van dat hij de bestuurder was. „Hij heeft het verkeerd gezien. We zijn allebei Marokkanen, maar hij doet altijd moeilijk", was het verweer. De Vlissinger trof het niet, want nog twee agenten hadden hem herkend. Ook de bijrijder, waar van de auto bleek te zijn, had verklaard dat de verdachte had gereden. Raadsman H. Dunsber- gen vond dat zijn cliënt moest worden vrijgesproken van de po ging tot doodslag. „Hij wilde om de agent heen rijden naar de busbaan. Er was geen opzet." De advocaat pleitte voor een for se werkstraf en een voorwaarde lijke straf. De politierechter zag geen bewijs voor de poging tot doodslag, maar meende wel dat de poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel be wezen kon worden. kinder postzegels ...bijvoorbeeld voor Iljrts in Kroatië: wrnest ik een uur lopen naar school. 'Vroeger moest iR n dathet zo ver uias, ging ik SOTns met' ife er ee„ bul artier over. N„ ib een fiets heb, doe tb er meer en ib heb meer tijd Ik mis geen dag mee Fr) 0m te voetballen UOor mijn huiswerk. En om met mijn vrienden.' De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor kinderen door kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36