Wethouder weer lijsttrekker PvdA 2C PZC Meer veiligheid met minder borden Vernieuwd Ontdek Kasteel promoot ook binnenvaart en schilderbranche Den Haag dwingt Borselse basisscholen tot stoelendans 13 Jiterban 't Hart pikt vroegtijdig vertrek andpaviljoens iger open ZMF wil broeikasgasvrije straat Belgische koppelbaas ingesloten Sluise raad moet fout herstellen Aanhouding in Terneuzen Playbackshow in Dreischor woensdag 23 november 2005 frank Balkenende t.De Goese PvdA-wethou- 'iHart mag na de verkie- jin het college van burge ren wethouders terugke ek al treedt hij halverwege jende raadsperiode terug, pdidaatstellingscommis- ,1 de PvdA-afdeling Goes de wens van 't Hart in, ide voorwaarde dat zijn be- lopvolgers W. Brouwer en footer, nieuwkomers op de verkiezingslijst, op het ml van zijn afscheid vol de raadservaring hebben laan. s(49) is al zestien jaar wet- f en twintig jaar actief in gie politiek. Hij heeft eer- aangegeven dat hij meer vrijmaken voor zijn ge- ihoudt daarom de moge- open om halverwege de Ie zwaaien. De commissie hel echter niet acceptabel Hart. die voor de PvdA jsttrekker wordt, al vrij sa de verkiezingen in 2006 zou stoppen. Ze de garantie gevraagd dat voor de volle raadsperio- jjkbaar blijft als wethou- öchten zijn opvolgers toordeel van de afdeling aadsfractie nog niet toe an het wethouderschap, scretaris F. de Kaart van lA-kandidaatstellingscom- toe. icipe [zegt die afspraak na te komen. „Ik ga niet weg jijn opvolging nog een pro- Eis Die verantwoordelijk en! ik. Ik blijf dus in prïn- fechikbaar voor vier jaar, me alleen niet vast de volle periode." 't Hart ;na zijn afscheid recht op d, maar zegt van die re- tgeen gebruik te zullen ma anmissie is aan de wens wethouder/lijsttrekker Kt gekomen omdat de hui- pvdA-fractie geen ervaren Ervoor 't Hart telt. nieuwe kandidaat-leden, 1ZEE - De strandpavil- >op Schouwen-Duiveland ttwee uur langer open. B fstellen - in meerderheid - de sluitingstijd op te rek- aéén uur 's nachts. deze verruiming van de ope- ftijd denkt het college de lieit van het toeristisch pro- ién de bedrijfsvoering van loens te verbeteren, nviljoenhouders koesteren nime tijd de wens hun be ft tot een later tijdstip temogen houden. Verrui- ioiedt hen meer mogelijkhe id zich te richten op de van bruiloften en par- izich beter te presenteren vergaderaccommodatie en •'.edoen met de restaurant- «orgklachten: 8H1231231 Bmaandag t/m vrijdag durende de openingstij- OTerdags tot 12.00 uur OACTIE svelanden/tholen fetionspark 28 Bbus31 60 AA goes 10113-315670 0113-315669 -■"tail: redgoes@pzc.nl ""^Balkenende (chef) tfnelleke Blok tem van Dam fekevander Jagt ^Paardekam [ten de Vries (sport) j-unen van der Werf iale redactie mspark 28 •us 31 AA goes 10113)315500 (0113)315669 "nail: redactie@pzc.nl ernet 'pzc.nl jiiail: web@pzc.nl W. Brouwer uit Goes en J. de Pooter uit Kattendijke, hebben wel zin in die functie, maar mis sen ervaring in het raadswerk. Overigens hebben zowel Brou wer als De Pooter wel ruime ambtelijke en bestuurlijke erva ring. Brouwer (53) is juriste bij de gemeente Roosendaal en werkte eerder voor onder meer de Raad van State. De Pooter (53) is hoofd sociale en burgerza ken bij de gemeente Reimers- waal. De afdeling en de fractie achten beiden geschikt voor de functie van wethouder, maar vinden het niettemin wijs de nieuwelingen eerst in te werken. Rijdende trein Onder meer om die reden blijft PvdA-fractievoorzitter H. Hoo- gerland (61), al 22 jaar in de Goese raad, voorlopig op zijn post. Wel houdt ook hij reke ning met een tussentijds ver trek. „Dat hangt af van mijn ge zondheid en ontwikkelingen in de fractie." Hoogerland hoopt dat 't Hart vier jaar wethouder blijft, Zelf werd hij in Goes al eens tussentijds wethouder. „Dat is echt niet zo eenvoudig. Het is gemakkelijker gewoon in te stappen, dan op een rijdende trein te moeten springen." De PvdA-fractie telde de afgelo pen twintig jaar globaal dezelf de gezichten. Veijonging en ver nieuwing was dus broodnodig, zegt De Kaart, die blij is dat er zich nieuwe kandidaten hebben aangemeld. Hoogerland, num mer twee op de lijst, blijft aan als oude rot in een straks sterk vernieuwde fractie. Daarna vol gen nieuwe namen. Drie staat het enkele maanden terug beë digde raadslid Helbertijn Luijt (28), een jonkie dat van de kandi daatstellingscommissie de kans krijgt zich te bewijzen. Vier staat De Pooter, vijf Brouwer. Omdat de PvdA-fractie nu inclu sief wethouder zes raadsleden heeft, maakt gezien de peilingen ook Marian Gommers (Goes, 46, nummer zes) kans op een zetel, evenals de op zeven geplaatste Leen van Zon (Goes, 61De hui dige raadsleden F. de Kaart en A. van Overbeeke stoppen er mee. M. van Heugten (achtste) wil wel verder, maar de commis sie vindt het tijd om anderen een kans te geven. De Goese Pv- dA-leden beslissen 6 december in theater De Mythe over de kan didatenlijst. Als de plannen doorgaan zal Oudelande verkeersbordvrij zijn. De bewoners twijfelen over de zin van het experiment. door Willem van Dam OUDELANDE - Oudelande verkeers- bordenvrij? In het kruidenierswinkeltje aan de Burgemeester van Lierestraat gaan de mondhoeken omlaag. „Wie haalt er zoiets nou in zijn hoofd?" Het Friese Drachten (gemeente Smallin- gerland) staat model. Daar worden sinds een paar jaar op tal van knoop punten in het centrum van het ruim 40.000 inwoners tellende stadje ver keersborden en verkeerslichten verwij derd. De Drachtenaren reageerden aan vankelijk verbouwereerd: zo' n drasti sche maatregel moest wel verkeers slachtoffers opleveren. Het tegendeel bleek waar. Hoe dat komt? Een woord voerder van de gemeente Smallinger- land licht toe: „Verkeersborden en ver keerslichten creëren vaak een soort schijnveiligheid en leiden tot een zekere gemakzucht onder de weggebruikers. Met het inbrengen van wat meer risico, gaan mensen vanzelf voorzichtiger rij den." Met dat idee in het achterhoofd beslo ten de gemeentebestuurders grote schoonmaak te houden onder verkeers borden en verkeerslichten, met als ge volg dat het aantal ongevallen is ge daald omdat de weggebruikers niet lan ger op de automatische piloot rijden, maar hun ogen extra de kost geven. Wat in Drachten kan, kan hier ook, dachten ze bij de dorpsraad van Oude lande; al was het alleen omdat het ver wijderen van de verkeersborden de aan blik van het dorp ten goede zal komen. De dorpsraad legde het idee op tafel bij het gemeentebestuur van Borsele en op het gemeentehuis werd instemmend ge knikt: volgend jaar wordt in Oudelande (aan de Vanderbijlparkstraat) begon nen met een experiment. In het dorp heerst echter enige scepsis. Autorijschoolhouder H. van de Beek „In theorie klinkt het allemaal mooi. Maar Oudelande is een betrekkelijk ver keersveilig dorp. En zoveel borden staan hier nu ook weer niet. De borden die er staan, tja, die kunnen we hier ei genlijk niet missen. Ik voorzie dat Oude lande er niet verkeersveiliger op wordt." Jakkeren Rijschoolhouder Van de Beek is niet de enige. In het winkeltje aan de Burge meester van Lierestraat worden zowel voor als achter de toonbank hoofden ge schud. Kruideniersvrouw Van de Berge: „Al die borden weghalen? Weet je wel wat dat kost. Een mannetje kost al gauw vijftig euro per uur. Dat geld kun nen ze beter ergens anders voor gebrui ken. En waar is het voor nodig? Ver keersborden horen in een dorp." Me neer B. van Deventer ('Ada, heb je voor mij een lekker broodje?') geeft haar groot gelijk. „Ik ben altijd in voor nieu we dingen. Maar als we die borden weg doen, krijgen we hier rare situaties. Ze jakkeren nu al door het dorp. Ik ben bang dat dat alleen maar erger wordt." In de Lindestraat laat de postbode ('Ik woon zelf in Kwadendamme') de brie venbussen klepperen. Ja, ook hij heeft gelezen over de plannen om Oudelande vrij van verkeersborden te maken. Maar eerlijk gezegd: hij ziet er niets in. „De verkeersveiligheid, hé?" Kinderen Er klinken kinderstemmen. Pauze op de openbare basisschool De Schakel. Cor- rie During en Lex Nijman, beiden leer krachten, houden op het schoolplein een oogje in het zeil. Ook zij zijn scep tisch. „Als je het nuchter bekijkt: Mis schien gaan volwassenen wel beter op letten als je die verkeersborden weg haalt. Maar kinderen kennen de ver keersregels niet of nauwelijks. En dan kunnen die borden een steuntje in de rug zijn." Bovendien: „We moeten geen probleem maken van iets dat geen pro foto Willem Mieras bleem is. Als je hier in het dorp nou door de borden het bord niet meer ziet - maar hoeveel zullen het er zijn? Enkele tientallen misschien." Adjunct-secretaris M. Huysse van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) vindt het idee echter zo gek nog niet. Juist omdat het dorp re latief verkeersveilig is en juist omdat er niet zo heel veel verkeersborden staan, is Oudelande zeer geschikt voor een ex periment, vindt Huysse. „Het komt de leefbaarheid ten goede. De ervaringen in Drachten hebben niet alleen geleerd dat weggebruikei's beter gaan opletten, ze gaan ook aardiger met elkaar om, houden meer rekening met elkaar." Bij de Veilig Verkeers Organisatie 3VO in Zeeland wordt eveneens positief ge reageerd. Districtmanager S. Vroon land: „Het is zeker de moeite van het proberen waard. Maar", zegt Vroon land. „met het verwijderen van de bor den alleen kan niet worden volstaan. „De straten en omgeving zullen zo moe ten worden ingericht dat automobilis ten worden gedwongen om snelheid te minderen en extra alert te zijn." Prima idee, klinkt het ook in de Wilhel- minastraat. Jaap Gouka is daar met een troffel in de weer om enige herstelwerk zaamheden aan zijn woning te verrich ten. „Nederland is een oerwoud van ver keersborden. Dat kan best wat minder. Dus ik zeg: begin bij jezelf, begin in je eigen dorp." door Inge Heuff HEINKENSZAND - De tachtig lessen van het Ontdek Kasteel, een onderwijsmethode die 220 van de 250 Zeeuwse basisscho len gebruiken voor het techniek- onderwijs, zijn geheel gerevi seerd, en waar nodig verbeterd of aangepast. Vanmiddag wordt het vernieuwde Ontdek Kasteel aan leerkrachten uit noord- en midden-Zeeland gepresenteerd in De Stenge in Heinkenszand. Het Ontdek Kasteel is een vro lijk vormgegeven kast met voor elke groep tien lessen over tech niek. Leerlingen kunnen op ei gen niveau onderzoek doen, ex perimenteren en spelen met tech niek. De inhoud is samengesteld door het Technocentrum Zee land en het Zeeuwse bedrijfsle ven. Vanaf groep vijf is er een koppeling met de landelijke website Ontdeknet, waar leerlin gen wagen over techniek kun nen stellen aan experts uit het Zeeuwse bedrijfsleven. „Met het gebruik van het Ontdek Kasteel voldoen scholen in een keer aan de eis die gesteld wordt aan tech- niekonderwijs", weet projectlei der M, Remijnse. „Het is een kant- en-klaar product met op drachten voor de leerlingen en ondersteuning voor de leer krachten. Inmiddels zijn er ook zo'n honderd scholen buiten Zee land die een Ontdek Kasteel heb ben aangeschaft. Ook Vlaande ren heeft Ontdek Kastelen, die worden momenteel aangepast aan het Belgische onderwijssys teem." Behangen Het Ontdek Kasteel dateert uit 2000. Vorig jaar is, naar aanlei ding van opmerkingen van ge bruikers, begonnen met een revi sie van de lessen. De werkgroep, bestaande uit de Onderwijsbege leidingsdienst RPCZ, Techno centrum, de Pabo en vertegen woordigers van basisscholen, heeft de lessen waar nodig ver beterd, aangepast of vernieuwd. Er zijn twee nieuwe lessen opge nomen: één over de binnenvaart voor groep 7, en één over behan gen en schilderen voor groep 8. Vooral de binnenvaart wil de beeldvorming onder de basis scholieren verbeteren. „De bin nenvaart heeft behoefte aan jon ge aanwas", weet onderwijscoör dinator voor de binnenvaart, D. van der Wekken. „Het is een wij gesloten wereld. Jonge werk nemers kwamen eigenlijk altijd uit eigen kring, maar die tijd is voorbij. Er zijn jonge mensen van buitenaf nodig en dus moet de binnenvaart zich promoten." De les van het Ontdek Kasteel richt zich vooral op de techniek van het varen. Vijf binnenvaart schippers houden via het Ont deknet digitale dagboekjes bij en beantwoorden wagen van de leerlingen. Het vernieuwde Ontdek Kasteel wordt vanmiddag voor de derde keer gepresenteerd aan leer krachten, deze keer in Heinkens zand. Eerdere presentaties wa ren in Terneuzen en Vlissingen. Remijnse: „Er is veel belangstel ling. De presentatie, waarbij ook bedrijven betrokken zijn en het Ontdeknet, trekt telkens meer dan zeventig mensen. Nu het Ontdek Kasteel herzien is, dragen we het over aan studie boekhandel de Ruiter Fanoy. In een nieuw project gaan wij ons richten op de koppeling van de lessen uit het Ontdek Kasteel aan bedrijfsbezoekjes en gastles sen. Daar is vanuit de scholen veel belangstelling voor." GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) werkt aan een plan voor bouw van een straat die vrijwel kooldioxy- devrij is. Tijdens de gisteren in Goes gehouden ledenver gadering noemde directeur M. van Mierlo het een 'CO. neutrale straat'. Het gaat daarbij om een bouwplan van 15 tot 20 huizen, die zodanig worden gebouwd dat ze bij zonder weinig bijdragen aan de uitstoot van het broeikas gas kooldioxyde (CO,). Ook bij de inrichting van de omge ving en de verkeersbewegingen wordt daarmee rekening gehouden. Volgens Van Mierlo is het mogelijk een derge lijk energievriendelijk huis te bouwen tegen een redelijke prijs. De ZMF denkt hierbij vooral ook aan starters op de woningmarkt. Van Mierlo ziet voor het project nutsbe drijf Delta en een of meer gemeenten als belangrijke deel nemende partijen. De broeikasgasvrije straat is onderdeel van de ZMF-visie op een C02 neutrale provincie, die vol gende week wordt gepresenteerd. HULST - Een 56-jarige man uit het Belgische Anderlecht is maandagmiddag rond kwart voor1 zes aangehouden in het politiebureau in Hulst. De man had een totaalbedrag van ongeveer 19.500 euro aan boetes openstaan wegens het zonder vergunning in Nederland tewerkstellen van buitenlandse personen. Sinds 2001 had hij hiervoor diver se bekeuringen gehad. De man, die de keuze heeft tussen het betalen van het geldbedrag of 324 dagen te zitten, is ingesloten en overgebracht naar Torentijd. SLUIS - Een miscommunicatie tussen het ambtelijk appa raat van de gemeente Sluis en wethouder R. Leentfaar heeft ertoe geleid dat de gemeenteraad vorige week don derdag onbewust een amendement heeft aangenomen, waar geen raadsmeerderheid achter stond. Het college van B en W stelde voor om volgend jaar 1,2 miljoen euro toe te voegen aan de algemene reservepot. Daarmee zou de totale algemene reserve op 2,4 miljoen euro komen. Een eerste amendement om drie ton (voor kernenbeleid en de Sint Baafskerk in Aardenburg) elders onder te bren gen, werd later door de coalitiepartijen nog aangevuld met zes extra punten. Daardoor zou nog eens vijf ton extra uit de algemene reserve in andere potjes worden ge stopt en zakte het totaalbedrag naar 1,5 miljoen euro. „Over die laatste wijziging is echter geen ambtelijk ad vies gegeven. Alleen de oude tekst was bekeken en die is dus aan de raad voorgelegd. Dat wist ik niet. Dat neemt niet weg dat ik bestuurlijk verantwoordelijk ben voor de ze fout", zegt Leentfaar. „In de raadsvergadering van 22 december leggen we het uiteindelijke amendement op nieuw voor aan de raad om alles recht te trekken." TERNEUZEN - In de Kennedylaan in Terneuzen is giste ren om 11.50 uur een 43-jarige automobilist uit Gent aan gehouden. De man droeg geen gordel en kreeg hiervoor een stopteken. Bij controle bleek hij 129 gram hennep bij zich te hebben. Hij had de hennep gekocht in een pand in de Vlooswijkstraat waar om 16.10 uur de 55-jarige bewo ner, werd aangehouden. De Belg heeft afstand gedaan van de hennep en is na verhoor weer in vrijheid gesteld. De 55-jarige Terneuzenaar is in verzekering gesteld. DREISCHOR - Aansluitend op de feestelijke intocht van Sint Nicolaas eerder die dag in Dreischor wordt zaterdagavond in het dorpshuis een grote play backshow gehouden. Er is plaats voor deelname van maximaal vijfentwintig acts door groepen en individuele ar tiesten. De overstelpende belangstelling voor dit festijn vorig jaar is aan leiding dat er nu een voorver koop van toegangskaarten wordt gehouden. Deze vindt plaats op donderdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het dorps huis. Daarbij geldt dat er een be perkt aantal kaarten beschik baar is. Na de playbackshow wordt het dorpshuis getransformeerd in een dorpscafé en is er gelegen heid om te dansen en mee te zin gen. De playbackshow begint om half acht 's avonds en het dorps café is vanaf elf uur 's avonds 23.00 uur geopend. door Harmen van der Werf BORSSELE - Het is even slik ken, de openbare basisschool in Borssele trekt augustus 2006 in bij de reformatorische basis school in het dorp. En vier groe pen van de reformatorische school gaan tijdelijk in het ge bouw van de openbare basis school. Tot de reformatorische ds G. H. Kerstenschool in Bors sele nieuwbouw kan betrekken en de openbare Franclc van Bors- sele-school het 'oude' pand van de Kerstenschool helemaal voor zichzelf heeft. De opmerkelijke stoelendans heeft allerlei redenen. Het open baar basisonderwijs in de hele gemeente Borsele heeft net te weinig kinderen om het huidige aantal zelfstandige scholen op zeven te houden. Eén van de zelf standige openbare basisscholen moet een nevenvestiging wor den, anders moet er een school dicht. En de openbare basis school die een nevenvestiging wordt, die in Nieuwdorp, kan dat alleen maar worden, als die in een ander dorp hemelsbreed op minimaal twee kilometer staat. De Franck van Borssele- school ligt nét iets dichterbij de school in Nieuwdorp. Verhuizen Het probleem is op te lossen, be sloot de Borselse gemeenteraad mei dit jaar, door voor de nu te klein gehuisveste Kerstenschool in Borssele nieuwbouw te ple gen. De Franck van Borssele- school kan dan enkele tientallen meters opschuiven door naar het gebouw van de Kersten school te verhuizen en het open baar onderwijs in Borsele is 'ge red'. Maar er zit nog een adder onder het gras. Vóór het nieuwe schooljaar 2006-2007 moet dit alles geregeld zijn en dat kan na tuurlijk niet. Nieuwbouw staat er niet zomaar. Vandaar 'het ei van Columbus', de 55 leerlingen tellende Franck van Borsseleschool trekt het nieuwe schooljaar al in het ge bouw van de Kerstenschool en de onderbouw van de Kersten school gaat - in principe voor één jaar - in het pand van de openbare school. 'Een merkwaardig gedoe', lieten ouders van kinderen op de open bare school gistermiddag op een informatiebijeenkomst van het openbaar onderwijs weten te genover bestuursvoorzitter (en SGP-wethouder) F. Tollenaar, „Wij hebben de regels niet ver zonnen", reageerde Tollenaar. „Dat doet Den Haag. Wij heb ben van alles geprobeerd dat te veranderen, maar dat is onmoge lijk gebleken." Vooruitzicht Ze hebben het er dus mee te doen, de ouders van beide scho len in Borssele. De schooldirec ties zijn ook al volop bezig voor bereidingen te treffen. „Wij zijn bereid te helpen", gaf Kersten- school-directeur C. van Koe- veringe gisteren aan. Hij en zijn schoolbestuur hebben ook een mooi vooruitzicht. De Kersten school is een nieuw schoolge bouw a 1,9 miljoen euro achter de kerk van de gereformeerde gemeente toegezegd, waarbij nog twaalf a zestien seniorenwo ningen komen. Blijft de vraag hoe beide scho len met elkaar omgaan, als zij gedurende één jaar - wellicht langer - één gebouw delen. On der oudei's van de Franck van Borsseleschool bestond daar over veel onrust. Zij hebben doelbewust een keuze gemaakt voor openbaar onderwijs. „De identiteit blijft gewaarborgd", stelde bestuursvoorzitter Tolle naar onomwonden. „We zijn het over vrijwel alles al eens", ver telde de Borsselse schooldirec teur J. Schouten. Verschillende principiële punten voor de refor matorische school, zoals de vie ring van Sinterklaas en kerst met een kerstboom, zijn nog in discussie. „Over het gebruik van schooltelevisie is een akkoord", meldde bovenschools directeur R. van de Lagemaat van het openbaar onderwijs in Borsele. „Schooltelevisie is voor ons on derwijs ook gewoon een belang rijk leermiddel." Sinterklaas Hoewel er veel op- en aanmer kingen waren van ouders, over heerste na de informatiebijeen komst het gevoel dat er met de tijdelijke situatie te leven valt. En wat betreft Sinterklaas? Een ouder: „Die kan voor een jaartje wel in het dorpshuis zijn op wachting maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35