VEA )zb-voordeel vaak naar burgers Borsele redt vijf id-banen bij Goese instellingen Thoolse voor Nederland op congres Roemenië FOTOWENSKAARTEN SPRIMTPHOTO Dood Feestelijk jubileum met friet en appelmoes De Kunder leidt CDA Reimerswaal Geluidsisolatie woningen Sloeweg Subsidie godsdienstles afgeschaft 'egvallen gebruikersdeel meestal geen reden voor extra lasten «camping wil Heffing terug I editie Bevelanden-Tholen va O*3 8 Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). zeeuwse almanak Dat hij nog aan het begin van zijn leven staat, weerhoudt de vierjarige Kloetingse kleuter er niet van zich intensief be zig te houden met de dood. Zijn fascinatie doet zich op de vreemdste momenten gel den, zoals toen hem eerder de ze week de klassieke vraag werd gesteld wat hij later wil worden. „Oh niks", antwoordde hij luchtig. „Ik wil alleen maar in de hemel zitten. ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse en Zierikzee zijn op vrijdag 25 november a.s. gesloten i.v.m onze personeelsreis. ^■0113-315649 5actie®p2C-nl 3ti 4460 AA Goes (tentie-exploitatie: Jen Midden-Zeeland: 0113-315520; '-Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. ïflsdag 23 november 2005 door Ben van den Aarssen SCHERPENISSE - Voor de kinderen van De Scarpejaantjes was het gisteren feest. Met friet, appelmoes en een frika del werd het 25-jarig bestaan van de peuterspeelzaal gevierd. Vijftien kinderen zaten te smullen aan tafel. Later volgde nog ijs en een greep in de grabbelton. Ook was het gebouw aan de Watertorenstraat versierd met vlaggetjes, ballonnen en een spandoek. Op 16 december volgt nog een receptie ter gelegenheid van het zilveren jubi leum. Iedereen die in de loop der tijd iets met de peuterspeelzaal te maken heeft gehad is dan welkom in De Scar pejaantjes. Het feest voor de kinderen begon giste ren in feite al op bed. Ze mochten lan ger blijven liggen, zeker in wintertijd niet verkeerd. Pas om tien uur hoefden ze in de speelzaal te zijn. Na de geza menlijke maaltijd werden de kinderen weer door papa of mama opgehaald. De juffrouwen Corina Priem, Corina Vroegop en Mirjam Rijstenbil hadden het er gisteren maar druk mee. Juf frouw Rianne Goedegebuure ontbrak wegens familieomstandigheden. Ook Aline, het zestiende kind van de groep, kon het feest niet bijwonen. De Scarpe jaantjes begon destijds in de School straat, in het gebouw van de voormalige lagere school. Later werd uitgeweken naar het oude gemeentehuis aan de Ho ge Markt. Het nadeel van deze locaties was het ontbreken van buitenspeelgele- genheid: Pas na het betrekken van clubgebouw De Komme aan de Westzeedijk in 1990 konden de peuters ook naar buiten. Sinds 2001 zit de speelzaal op de huidi ge plek, tussen beide basisscholen van het dorp. De peuterspeelzaal is open op dinsdag- en vrijdagochtend. foto Dick de Boer KRUININGEN - De in juli aangetreden wethouder J. de Kunder leidt het CDA in Reimerswaal met de gemeente raadsverkiezingen van maart volgend jaar. Hij is op de eerste plaats van de CDA-kandidatenlijst ge plaatst door de plaatselijke afdeling, onder meer omdat hij zijn sporen heeft verdiend in het onderwijs in Reimers waal én wethouder is. De Kunder was werkzaam als direc teur bij de Federatie Openbaar Onderwijs Reimerswaal en volgde deze zomer de om persoonlijke redenen afgetre den wethouder J. Jansen op. Tweede op de Reimerswaalse CDA-lijst staat zittend fractievoorzitter P. Koeman uit Krabbendijke, derde is P. Polderdijk uit Krabbendijke (nu afdelingssecretaris) en vierde staat huidig raadslid C. Jasperse-Teer uit Oostdijk. Het CDA heeft momenteel drie raadsleden in Reimerswaal en dus één wethouder. NIEUWDORP - De provincie laat een aantal woningen die dicht bij de Sloeweg liggen isoleren, zodat bewoners minder last hebben van het verkeer. Sinds de opening van de Westerscheldetunnel rijden er veel meer auto's over de Sloeweg. Hoewel de provincie niet wettelijke verplicht is de woningen van geluidsisolatie te voorzien, bestaan daar over oude afspraken met de gemeente Borsele. Inmiddels is bij Nieuwdorp ook een geluidswal aangelegd om het vei'keersgeraas buiten de deur te houden. Momenteel wordt onderzoek gedaan naar de verbreding van de Sloeweg, die waarschijnlijk pas na 2010 haar be slag krijgt. De provincie wilde eigenlijk tot die tijd wach ten met tussentijdse oplossingen voor de verkeershinder. maar de gemeente Borsele heeft aangedrongen op maatre gelen in afwachting van de aanpak van de Sloeweg. Het college van Gedeputeerde Staten komt nu aan die wens te gemoet. De isolatie van de woningen kost 60.000 euro. ZIERIKZEE - Godsdienstles en levensbeschouwelijke vor ming op openbare scholen op Schouwen-Duiveland moe ten het voortaan zonder 17.500 euro gemeentelijke subsi die doen. De verantwoordelijkheid voor deze lessen komt daarmee volledig te liggen bij kerkgenootschappen, huma nistische verenigingen en eventueel ouders. De Schouwen-Duivelandse burgemeester en wethouders komen met dit voorstel omdat de subsidieverlening geen wettelijke en gemeentelijke kerntaak is. Het aanbieden van godsdienstige en levensbeschouwelijke vorming wordt door de Vereniging voor Openbaar Onderwijs ech ter wel als essentieel voor het pluriforme karakter van de openbare school gezien. Verlies van de subsidie zou kun nen betekenen dat betrokkenen hun inzet hierop herover wegen en geen lessen meer verzorgen, schetst het college van B en W dan ook. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Vijf inwo ners van de gemeente Borsele die in Goes bij een instelling een id-baan hebben, kunnen voorlo pig aan de slag blijven. Borsele neemt de subsidieovereenkomst met de instellingen van Goes over. De kans dat de vijf inwoners van Borsele 1 januari op straat zouden staan, was reëel. Eén van de instellingen waar twee van de vijf werken. Arduin, had de id-baners (voorheen Mel- kert-baners) al ontslag aange zegd. Op basis van nieuwe regelge ving moet namelijk de gemeente waarin een id-baner woont, voor subsidie zorgen. Zonder de overheveling van geld uit Goes wilde Borsele dat niet. De twee gemeenten zijn uitein delijk tot overeenstemming ge komen. De gemeente Goes he velt de rijksbijdrage van in to taal 70.700 euro voor in elk ge val een jaar over naar Borsele. Borsele neemt op zijn beurt de subsidierelatie met de instellin gen Arduin, Ter Weel en Emer- gis over. Voorlopig gebeurt dat tot 1 januari 2007. „Hadden we dit niet gedaan", stelt de Borselse wethouder F. Tollenaar (SGP, sociale za ken), „dan waren die mensen tussen wal en schip gevallen. Terwijl zij het enorm naar hun zin hebben en de instellingen kunnen hen niet missen." Jaar zekerheid Meer zekerheid dan voor een jaar kan Borsele niet bieden. Elk jaar wordt opnieuw beke ken of verlenging van de rege ling mogelijk en/of nodig is. De bedoeling van zowel de Mel- kert-banen als de id-regeling is altijd geweest dat deelnemers doorstromen naar niet-gesubsi- dieerd werk. In de praktijk is dit moeilijker dan gedacht. (Advertentie) l HAAG - De gemeente thoopt dat minicamping- fcrH. Wattel uit Oostkapel- tóelijk eens iets heeft ge lvan de dwangsommen en lelijke intrekking van de «Ontheffing voor zijn mi- ping aan de Kalfhoekse- jinOostkapelle. Eelvoerde bij de hoogste be- tsrechtbank een hoger be tegen de gemeente Veere. wbood hem in 2004 en igebruik te maken van zijn jgontheffing volgens de Openlucht Recreatie R). In 2006 mag Wattel r wel vijftien kampeergas- Klaten. eentewoordvoerder M. Dek- Kgisteren in Den Haag dat iintrekking van de onthef- leen periode van vijf jaar mis gegaan die gekenmerkt ddoor te veel kampeermid- s, waarschuwingen voor ïel, welbewuste overtredin- en dwangsomprocedures, t de gemeente was in 2003 Bat vol. wielend rechter van de R van State J. Vlasblom zei de campinghouder welbe- 1 grote risico's heeft geno- door structureel meer dan ïn kampeerplaatsen te be- ?raak volgt. Jenneke Ouwersloot vertegenwoordigde Nederland tijdens een congres in Roemenië „Ik kon echt geen één overeenkomst bedenken. Het is daar zó anders." foto Willem Mieras door Cornelleke Blok THOLEN - Een hele eer vond ze het. Jongerenraadslid Jenneke Ouwersloot (18) uit Tholen reis de vorige week af naar het Roe meense dorpje Sinaia. Ze mocht Nederland vertegenwoordigen tijdens een zevendaags congres over Europees burgerschap en intercultureel leren. Best een avontuur; voor de eer ste keer vliegen en dan meteen naar Roemenië. Geen alledaagse bestemming. De verschillen met Nederland verbaasden Jenneke enorm. „We moesten tijdens het congres de overeenkomsten en verschillen met ons eigen land opschrijven. Nou, ik kon echt geen één overeenkomst beden ken. Het. is daar zó anders", ver telt Jenneke, nog steeds onder de indruk van haar reis. Mening „Ik hou ervan om mijn mening te geven en te discussiëren." Daarom is ze lid van de Thoolse jongerenraad 'Joth'. Het con gres kwam niet uit de lucht val len. Jenneke zette zich al eerder in voor onderling respect tussen mensen en culturen. Zo organi seerde ze met de jongerenraad een project over discriminatie en een anti-pestweek. „De Nationale Jeugdraad vroeg ons een tijdje geleden of we inte resse hadden in een congres in Wales over het betrekken van jongeren bij beleid. Ik heb toen gesolliciteerd, maar ben afgewe zen. Mevrouw Dijkstra van de Nationale Jeugdraad vond dat erg jammer en vroeg of ik inte resse had in dit congres in Roe menië." Die kans liet Jenneke natuurlijk niet schieten. Het congres in Roemenië was on derdeel van een serie van zes trainingsmodules over Europees burgerschap, opgezet door de Europese Unie. De module waar aan Jenneke deelnam was de vierde in de rij. Het onderwerp was intercultureel leren. Aan het congres deden twintig jonge renwerkers uit verschillende Eu ropese landen mee. Intercultureel leren; daar kan je je in eerste instantie niet zoveel bij voorstellen. „Bij het begrip cultuur denkt iedereen al snel aan andere landen met andere godsdiensten, maar cultuur is veel dichterbij dan je denkt. Je hele omgeving bestaat uit ver schillende culturen; je vrienden kring, je familie, je woon plaats." De bedoeling van het congres was om te leren van de culturen van de andere deelnemers. „We hebben eigenlijk best veel ge meen in Europa. Je kunt beter naar de overeenkomsten kijken in plaats van steeds de verschil len te benadrukken." Gerechten Het waren niet alleen maar se rieuze groepsdiscussies. Intercul tureel leren kan ook op een speelse manier. „We moesten bij voorbeeld geblinddoekt gerech ten proeven en raden uit welk land het kwam." Voor Jenneke was het een inte ressante en leerzame ervaring. Ze neemt haar ervaringen zeker mee bij haar werk als jongeren- raadslid. Tijdens het congres kreeg ze van andere deelnemers tips om jongeren meer bewust te maken van verschillende cultu ren. Echt concrete plannen heeft ze nog niet. „Ik moet het eerst allemaal eens even laten bezinken." rRené Schrier SDe meeste gemeenten (eland laten hun inwoners ;nd jaar profiteren van het Hen van het gebruikers rad de onroerende zaakbe- e. Alleen in Vlissingen en eeie wordt dat voordeeltje teruggepakt. Ussingen gaat de afvalstof- eifing met ruim 50 procent nog, van 200 euro naar 307 urgemeester en wethou- rillen daarmee de tekorten je Vlissingen kampt, be ien. De gemeenteraad moet wgwel goedkeuren, lere wordt het eigenaars van de onroerende zaakbe- yi met 14 procent ver- L Daarmee probeert Veere «vallende inkomsten van ruikersdeel van deze be- :ggeheel te compenseren, dere gemeenten worden de gntelijke lasten met twee maximaal vijf procent i|f verhoogd. Middelburg oogt de parkeertarieven i. Op Noord-Beveland gaan gemeentelijke belastingen met één procent omlaag, Wie gemeente nu eenmaal lade slappe was zit. Dat, peerd met het wegval- m het gebruikersdeel van vb levert de burgers gemid- ifen voordeel van 20 pro- - stendekkend ingaan de afvalstoffenhef- ;st 10 procent omhoog en rolrechten met 20 procent, jdat is het gevolg van in itleden afgesproken be- wfiebedoeling is dat die hef- ■iMp kostendekkend worden. Zo ook in de gemeente Reimers waal, waar het reinigingsrecht (afvalstoffenheffing) 9 procent stijgt en het rioolafvoerrecht 8 procent. Toch sluiten verscheidene wet houders niet uit dat ze voor 2007 en later over moeten gaan tot ingrijpender maatregelen, als blijkt dat gemeenten in fi nanciële problemen komen. Zo gaat R. Leentfaar van de ge meente Sluis er vanuit dat de be scheiden belastingverhoging die B en W van plan zijn door te voe ren voldoende is om het deels wegvallen van de ozb te compen seren. Mocht dat niet het geval zijn dan sluit hij een kleine extra verhoging van de ozb voor eigenaren niet uit. Wethouder A. Croné van Schou wen-Duiveland waarschuwde al dat de lasten voor de burger nu naar beneden gaan met het weg vallen van het gebruikersdeel, maar volgens hem kan de bur ger ze later wel weer op het bordje krijgen. Ook zijn collega M. Vermue-Vermue van Borsele heeft het over een maatregel waarmee het rijk goede sier maakt, maar die door gemeen ten wordt betaald. Ook burgers zijn er volgens haar uiteindelijk niet mee gebaat. Er zijn dan ook gemeenten, zo als Borsele en Goes, die voor 2007 of later overwegen de riool heffing (weer) in te voeren. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33