Literaire eredivisie gaat het theater in PZC Zeeuwse Winterfair in Middelburg Kaandorp lijdt aan startangst woensdag 23 november 2005 svrt, Sprookjes bestaan niet. Je kunt dromen dat je lekker kunt ronddobberen op een prachtige gladde zee, maar de realiteit is vaak dat je dan schip breuk lijdt. Nee, je moet roeien! Roeien met de riemen die je hebt, is de boodschap van Brigit te Kaandorp in haar nieuwe theaterprogramma 1000 1 dag. De rauwe werkelijkheid van het leven is de laatste jaren ook doorgedrongen tot de Haarlem se cabaretière, koningin van het ongecompliceerde cabaret. Ze wil nog graag eens op een brug staan en in het water spugen om de kringen te zien, zingt ze in een van haar liedjes, begeleid door haar vier muzikale heren. Maar ze weet nu, na een periode vol privésores, dat dat gespuug niks oplevert. Kaandorp is er achter gekomen dat ze bang is ergens aan te be ginnen. Ze heeft startangst. Ze had al angst om geboren te wor den, bang om te gaan leven, bang om een gezin te stichten, bang om een podium op te stap pen. Want als je nergens aan be gint, kun je blijven dromen en blijft je elke teleurstelling be spaard. Ook schipbreuk. Maar ze móet nu, na haar eigen schip breuk. Want de vader van haar twee kinderen bleek toch meer de 'voorlopige' dan de 'definitie ve' man. Nu is het leven geen kringetjes spugen in het water meer, laat staan een sprookje. Kaandorp maakt van dat gegeven op het to neel echter wel een sprookje: een eenvrouwsmusicalsprookje van de boze stiefmoeder die haar muizige dochter verbiedt ergens aan te beginnen en op sluit in de torenkamer van het kasteel. Met dat sprookje trakteert Kaan dorp in 1000 1 dag haar pu bliek op een bak Kaandorpiaan- se meligheid zoals we dat van haar gewend zijn. Ook vertelt ze verhalen uit dat echte leven die ze - dwars door het sprookje heen - mixt. Juist die verhalen zijn erg herkenbaar voor ieder een met kinderen en een chao tisch huishouden. Kaandorp leest bijvoorbeeld een verhaal voor van haar achtjarige doch ter, over haar moeder die elke ochtend vloekend van de trap valt. Iedereen mag dan wel eens stie kem dromen dat het leven een sprookje is, Kaandorp bewijst in 1000 1 dag toch dat je ook kunt lachen om die soms ellendi ge werkelijkheid. Ruud Buurman Brigitte Kaandorp: morgen, vrijdag en zaterdag, Stadsschouwbtirg Mid delburg, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG Kortsluiting De schrijvers Bart Chabot, Ronald Giphart en Martin Bril (vlnr) beproeven hun geluk in het theater. foto Rianne den Balvert/GPD artin Bril, Bart Chabot en Ronald Giphart trekken met een literair theaterpro gramma door Nederland. Waar het over gaat? „Over ouder worden, de dood, de liefde en God, de enige the ma's die er toe doen, om met Reve te spreken." Ronald Giphart, schrijver van veelgelezen romans als Troost en Ik omhels je met dui zend armen over het program ma Giphart, Chabot met Bril: „Het is een vrolijke potpourri met teksten, fragmenten, gedich ten, sketches en aforismen. De thema's zijn de thema's waar over alle boeken, films en thea terprogramma's gaan: liefde, vriendschap, dood, volwassen worden, hypocrisie en de strijd tegen de wereld." Alles uit eigen werk natuurlijk. Columnist-schrijver Martin Bril haalt er ter verduidelijking een geliefd auteur bij: „Het gaat over ouder worden, de dood, de liefde en God, de enige thema's die er toe doen, om met Reve te spreken." Een programma met substantie, maar zonder gewichtigheid. Bril: „Een snelle, flitsende, amu serende en bij vlagen tot naden ken stemmende variété-voorstel ling, alleen dan literair variété. Koorddansen, een hondennum mer, een goochelact, een dans op twee ballen, een vlooienthea ter: al dit soort dingen, reeds lang geleden teloorgegaan, zit ten er in, alleen dan in de vorm van literatuur. Dit moet u over drachtelijk zien. Er is veel te be leven, maar het is alles in het hoofd van de lezer, tot stand ge bracht door de voorlezing, en en kele minimale, theatrale effec ten. Het voorgelezene staat cen traal. We doen niet net alsof we cabaretiers zijn." Geen cabaret dus, maar er valt genoeg te lachen. „Zeker", zegt Bril, „anders zouden de mensen maar thuisblijven." Giphart: „Ons programma voldoet aan de theaterwet 'een lach en een traan', waarbij de nadruk op de lach ligt. Mensen moeten blijer de zaai uitkomen dan ze erin zijn gegaan." Het initiatief voor de theater show komt van Giphart, die eer der met Joost Zwagerman een literaire tournee langs Neder landse schouwburgen maakte. Zwagerman wilde niet nog eens, dichter-performer Bart Chabot wel. Hij reisde ooit rond met Brood, maar Brood ging dood. Bril: „En toen ze samen zaten, ontdekten ze dat er iets ont brak: iemand die nog nooit in het theater had gestaan, en ie mand die niet kalend was, zoals zijzelf, en iemand die bovendien geen bril droeg, zoals zijzelf." Waarom willen schrijvers zo graag in het theater staan? Giphart: „Als je iedere dag ach ter je schrijftafel zit, is het een genot om eens per week te wor den vrijgelaten in de echte we reld. Voorlezen bij bibliotheken, op scholen en bij studenten is voor de meeste schrijvers ge schreven koek, maar het optre den in een theater is een stap die weinigen durven maken. Voorlezen in een theater is de eredivisie van het literaire optre den." Of het podium groot genoeg is voor drie van zulke sterke per soonlijkheden? Giphart: „Nou, zo sterk zijn we niet, hoor. De sterkste persoonlijkheid is onze regisseur Gerard van Kalmt- hout." Hans Gulpen Giphart, Chabot met Bril: vrijdag, Arsenaaltheater Vlissingen, aanvang 20.15 uur. Brigitte Kaandorp Glühwein, Jagerthee en war me chocolademelk geven de eerste Zeeuwse Winterfair bij woonwinkel Onder de Toren in Middelburg een winters tint je. Sneeuw zal er waarschijnlijk niet liggen, maar de zo typisch Engelse kerstsfeer is er wel. Compleet met de Christmas Ca rol Singers en Scrooge. Hij is de hoofdpersoon uit één van de kerstverhalen (A Christmas Ca rol) van Charles Dickens. Scroo ge opent de fair morgen om 16.00 uur. De Lange Jan, de woonwinkel, de binnenplaats en het plein naast Onder de Toren vormen het decor voor de fair. Scrooge, de vrek uit het Dickens-verhaal, brengt vanaf 15,00 uur straat theater, samen met een aantal andere acteurs die figuren uit Dickens-verhalen verbeelden. Na de opening is er in restau rant Paso Doble een theatervoor stelling met behulp van een to verlantaarn. De voorstelling is eveneens gebaseerd op Dickens- verhalen. Vanaf 18.30 uur tre den de Christmas Carol Singers op. Zaterdag staat in het teken van de viering van het 225-jarig be staan van het Natuurkundig Ge zelschap. Dit wordt op spectaculaire wij ze luister bijgezet met een val- proef vanaf de Lange Jan. Sta len kogels en kegelballen wor den van de toren afgeworpen om te bewijzen dat het gewicht van het voorwerp niet bepalend is voor de snelheid waarmee het valt. Om 14.00 uur treedt het koor van Ons Boeregoed op in Zeeuwse klederdracht. Zondag treden de Christmas Carol Sin gers opnieuw op, vanaf 13.30 uur. De fair biedt verder diverse de monstraties zoals kransen en taarten maken, proeverijen, workshops en er staan standhou ders met een keur aan produc ten, uiteenlopend van woon- en groendecoratie tot brocante, kin derspeelgoed en allerhande streekproducten. De eerste Zeeuwse Winterfair wordt gehouden vanaf morgen t/m zondag in en om de woonwinkel Onder de Toren en de Lange Jan in Middel burg. Openingstijden: morgen van 16 tot 21 uur, vrijdag en zaterdag van 10 tot 18 uur, zondag van 12 tol 18 uur. Het Middelburgs Theater speelt Kortsluiting. Kortsluiting is een vrolijk en ontroerend stuk overoude worden en daarmee vaak gepaard gaande vergeetachtig •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur ZATERDAG Igor Presnyakov trio Akoestische gitaarcomposities van het Igor Presnyakovi De stijl van dit trio wordt gekenmerkt door akoestische taarcomposities van de uit Rusland afkomstige gitansti Presnyakov, ondersteund door melodieuze baslijnenvan vanni Patty en ingetogen percussie van Alvin Manuhusi •De Drukkerij, Middelburg, 15.00 uur Fred Eaglesmith Fred Eaglesmith brengt eigen werk ten gehore. De Canadese zanger/liedjesschrijver/acteur/schilder Fr Eaglesmith, die reeds vijftien cd's op zijn naam heeftsts en een eigen platenlabel heeft, put uit zijn eigen r< •Porgy en Bess, Terneuzen, 21.30 uur The Old Firm Zeeuwse band The Old Firm speelt folkmuziek. De tien jaar geleden als straatband begonnen folkformj The Old Firm brengt vooral eigen nummers ten gehore. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Accordeola Accordeonvereniging brengt muziek en zang. De Vlissingse Accordeon Vereniging Accordeola, b uit Het Groot Orkest en Chapeau, treden op o.l.v. c Annemarie Simonse. Medewerking verlenen verder Dei gende Zilvermeeuwen uit Vlissingen en De Meissen uit! kapelle. •De Couberg, Koudekerke, 19.30 uur Void of Air en Voicst Popbands Void of Air en Voicst treden samen op. Zie vrijdag. •Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Incarnate en Human Desire De popbands Incarnate en Human Desire treden sameni Zie vrijdag. •Kalashnikov, Terneuzen, 22.00 uur Ruud Hermans Ruud Hermans, Cor Musters en Eric Coenen spelen couni Ruud Hermans, de nestor van de Nederlandse country! ziek, treedt op met de muzikanten Cor Musters en EricCi nen. •De Haestinge, Sint-Maartensdijk, 20.15 uur Advent en kerst Organiste Margreeth de Jongh en het Roosevelt Acad® Choir treden samen op. Margreeth de Jongh geeft een advent- en kerstconcert^ orgel van de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het koorvai Roosevelt Academy o.l.v. Tassilo Erhardt (versterkt mé kers) verleent medewerking. Het programma voor ditat vents- en kerstconcert vermeldt werken van onder anda Purcell, Bach, Widor en De Jong. •Nieuwe Kerk, Middelburg, 20.00 uur Jim Speelmans Cabaretier Jim Speelmans brengt de show Hier is hij. Speelmans ontpopt zich in zijn eerste programma alsees grappenvirtuoos. •De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Zeeuwse Komedie Toneelgroep De Zeeuwse Komedie speelt Boven het dal. Het toneelstuk Boven het dal is een absurdistische zwart! medie, waarin de personages (patiënten van een kliniek) een bergtop wankelen tussen euforie en wanhoop, van hoest- naar huilbui en van filosofische stemmingen naar dronkenschap. •Theater Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Smalstads Mannenkoor Het mannenkoor treedt op met het trio Vidalita, b uit een violiste, pianiste en contrabassiste. Op het progi ma staan onder meer Grabbed van Schubert, maar ook! York New York, Hello Dolly van Salve Regina en een co sitie van Ernst Toch. •Nederlands hervormde kerk, Oud-Vossemeer, 20.00 ui ZONDAG Kloontje Familievoorstelling rond het reuzenkind uit het Land va Ooit. Show met veel muziek en dans. •Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 14.0Ö1 ROTTERDAM Nachtlied. Drie stemmen die de nacht be zingen. Met wereldhits van Sinatra, Piaf, Simon Garfunkel in een vertaling, maar ook de Triviva Verdi-quiz op een stukje Ri- goletto en Spanish Harlem als Het Spaar- ne, Haarlem. Door Jan Rot, Bill van Dijk, Astrid Nijgh e.a. wo. Theater Zuidplein, Grote Zaal 20.00 uur. Russisch Leger. Koor, orkest en ballet van het Russisch Leger uit Sint-Petersburg. wo. Doelen, Grote Zaal 20.15 uur. Cameretten. De opzet van deze 40ste edi tie is als vanouds. Negen deelnemers, die geselecteerd zullen worden uit circa 75 kandidaten, strijden (drie per avond) om een plaats in de finale (zaterdag) waarin het vervolgens om het winnen van de ju ry-, en/of publieks- en/of persoonlijkheids prijs gaat. wo. do. vr. za. Luxor Theater 20.00 uur. De asielzoeker. De asielzoeker (2003) van Arnon Grunberg behandelt grote thema's als de teloorgang van utopie en illusie, de noodzakelijkheid van seks, het failliet van sociale verbanden en de fundamentele een zaamheid van de mens. Regie: Johan Sim ons, NTGent. wo. do. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal 20.15 uur. clupACT. Maandelijks programma dat de top van de internationale urban arts pre senteert, met de uit Engeland afkomstige 'hip hop fusing' choreografen Robert Hvl- ton en Irven Lewis, do. Theater Lantaren/Venster 21.00 uur. Compagnie Accrorap: Douar. Douar is een samenwerkingsproject tussen jonge hip hop dansers uit Frankrijk en Algerije. Door terug te gaan naar 'het land van her komst', komen bepaalde Mediterrane in vloeden, die de Franse hiphop zo eigenzin nig hebben gemaakt, aan bod. do. Isala Theater, Grote Zaal 20.15 uur. Jullie die weten. Le Nozze di Figaro van W.A. Mozart is een komische opera over huwelijk, liefde, vergiffenis en klassen strijd. Stefan Hertmans herschreef het oor spronkelijke libretto tot een actueel ver haal voor twee acteurs. Muziektheater Transparant do. Rotterdamse Schouw burg, Kleine Zaal 20.30 uur. Night of the Proms. Klassiek en pop in Ahoy Rotterdam. Met o.a. Seal, Roger Dal- trey van The Who en Frank Boei jen. do. vr. za. Ahoy' Rotterdam 20.00 uur. Ivo Niehe: De Theater Show. Emotionele en lachwekkende herinneringen uit dertig jaar tv-werk, geïllustreerd met uniek beeldmateriaal. Niehe vertelt, zingt beken de nummers die hij voorziet van eigen tek sten en leest voor. Regie: Haye van der Heyden. do. Theater Zuidplein, Grote Zaal 20.00 uur. Frans Poelstra, his dramaturg and Bach. Een strijd tussen de Goldberg Variaties op tape en de live input en impulsen van de performers. Ze tonen ter plekke, in live dans, storytel ling en dramaturgie hoe een voorstelling wordt gemaakt in gevecht met het perfecte timemanagement van Johann Sebastian Bach. vr. Rotterdamse Schouwburg 20.30 Gergiev dirigeert Brahms en Bruckner. Rotterdams Philharmonisch. Bariton: Jo han Reuter. Met: Brahms - Vier ernste Gesange (bew. Glanert); Bruckner - Zeven de symfonie, vr. Doelen 20.15 uur; zo. 14.15 uur. Raga for the rainy season/A love supreme. In de voorstelling van Anne Teresa De Keersmaeker staan muziek en dans cen traal. Vier dansers verdiepen zich A Love Supreme van John Coltrane. De rest van het gezelschap vertrekt vanuit één van de Indiase Raga's voor het regenseizoen, hoog tepunt uit de Indiase klassieke muziek, za. zo. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal 20.15 uur. Salsa-avond in de Doelen, Rumbata Big Band Charanga. De vanuit Nederland opererende Rumbata Big Band onder lei ding van de Colombiaan Jaime Rodriguez mag gerekend worden onder de internatio nale salsatop. Aansluitend (22.15uur) Cha ranga van het R'dams Conservatorium in de Expo Hal: danzónmuziek. za. Doelen, Willem Burger Zaal 20.15 uur. Slotconcert The Committed To The Call-Tour. Achttien groepen Continental Singers in verschillende leeftijdscategorie ën en van verschillende nationaliteiten pre senteren eigentijdse christelijke muziek, za. Doelen, Grote Zaal 19.00-22.45 uur. Steve Harley Cockney Rebel; The Quali ty of Mercy aLive. Harley is een muzikant met een rauwe stem. Zijn geliefde Cockney Rebel is een band met allure, zo. Fortis Theater a/d Schie 20.15 uur. Ilse DeLange - in concert. In 2005/2006 on derneemt Ilse de Lange een theaterconcert tour, waarin al haar muzikale ervaringen - van Nashville tot L.A. - aan bod komen. Bovendien geeft Ilse een voorproefje van haar opstapel staande nieuwe album. ma. Luxor Theater - 20.00 uur. De Berini's; En nou is het afgelopen!. Mar jolein Meijers en Hans Kemeling vormen al 21,5 jaar het vermaarde theaterduo De Berini's. En nu nemen zij afscheid, di. For tis Theater a/d Schie 20.15 uur. Shakespearestock: TITUS. Dood Paard speelt al zijn Shakespearebewerkingen achter elkaar. TITUS (1997), naar Titus Andronicus, is een voorstelling over ge weld en lust, haat en nijd, oorlog en trau ma's, jaloezie en wraak, moord en dood slag, vaders en zonen, list en bedrog, di. Rotterdamse Schouwburg. Kleine Zaal - 20.30 uur. ANTWERPEN Arenberg: Zing-vecht-huil-bid-lach-werk en bewon der. Ode aan Ramses Shaffy door Vera Mann, Mylene d'Anjou en Frans van Deur- sen, wo. 20.15 uur; Steiner Graffiti, vr. 20.30 uur; Onverantwoord leesplezier. Literaire avond in het kader Geletterde mensen met Guy Mortier Kees van Kooten, za. 20.15 uur; Wende Snijders. Concert met Franstalig chanson, zo. 20.15 uur; Balkanology. Concert met muziek uit de Balkan door de zangeressen van Le Myste- re des Voix Bulgares, ma. 20.15 uur. Zuiderpershuis: Allah Superstar, stand-up comedy door Sam Touzani, waarin hij in de huid kruipt van een moslim-terrorist, wo. en do. 20.30 uur; Ikhwani Safaa Musical Club: concert met Taarab muziek uit Zanzibar door een van de oudste orkesten uit Afrika m.m.v. de 95-jarige zangeres Bi Kidude. vr. 20.30 uur; Internationaal Joods Muziekfestival: Ler- ner Moguilevski Duo met hedendaagse klezmer uit Argentinë en Boogie Boy Mazzeltov!, Joodse bruiloftsmuziek en joodse levens-liederen, za. 20.00 en» uur; Zohara: Hebreeuwse poëzie in hedecd se composities en Timna Brauer&i Meiri Ensemble met Music for peace' den, oude en nieuwe liederen, zo. lM 20.00 uur; Literaire ontmoeting met Kader Ató n.a.v. zijn roman Het huis van de mei di. 20.30 uur. De Singel: De Illias, zang XXIII van Homeros. terstuk in regie van Anatoli Vasaê met muziek van Vladimir Martynof, speeld door een ensemble van 40 acif wo. en vr. rode zaal 20.00 uur; Capriccios, dansvoorstelling in reg»1 Vassieliev, met de dynamiek van de 2 leerde vechtscènes uit de Illias. XXIII, in een choreografie ver# naar de Japanse Butoh-dans, do. rod*1 20.00 uur; Voces Intimae, concert met werk van! zart door Italiaans ensemble metpianjj te, viool en cello, za. blauwe zaal-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30