zc Annet Malherbe zaait overal dood en verderf Met vier gitaren sta je sterker 29 ik Visser at terug ar de bron woensdag 23 november 2005 ie de naam Erik Visser uit- preekt, zegt daar meest- én adem Flairck achter- Ie bekende gitarist is als ide kracht onlosmakelijk iden met dit postmoderne nierorkest. Voor even manifesteert Erik Visser et een intiemer program- ïmansoptocht. Het is een ial verhaal over liefde, on- en eenzaamheid, gelar- met humor. Samen met rist Herman Pou- in'loopt' Visser zijn Een- ptocht donderdagavond ltheater Fizi in Zierikzee. is een verzameling gitaar liederen die ik de afgelo- 5 jaar geschreven heb mijn werk voor Flairck, ijd wel de overhand heeft Het is eigenlijk groten materiaal dat nooit met is uitgevoerd, omdat het aste in het concept van het Irtheater, of omdat het te nlijk was", vertelt Visser it programma waar hij in- ls voor het tweede seizoen eatertour mee maakt. Hij teert zijn Eenmansop- met wisselende gastsolis- ibaretière Dorine Wiers- aniste Tamara Rumiants- - zoals morgen in Zierik- met zijn kroegmaat Her- ouderoyen. lijkt met dit programma zien in zijn wens terug te naar de bron, dus muziek mg zonder toeters en bei- li speel een groot gedeelte ie voorstelling alleen. Ik et meer bij me dan twee gi- en soms gebruik ik dus tem. Herman komt op een ld moment het toneel op n, eigenlijk als onderdeel >t verhaal. Het is vreemd t werkt, soms kun je een- leid het beste uitbeelden een groep. In dit geval eel klein groepje, een duo kunt je binnen een groep relatie ook heel alleen voe- 'e hebben het over een- eid, maar op een zijdeling- Het is een onderwerp het beste met humor te ®aan." jsser zegt een speciale te hebben met Zeeland, iiziektheater-voorstelling k Moucheron - over de die hij hier maakte, heeft eker toe bijgedragen. „Ik eel vrienden en kennissen eland en in de tijd van Lu- Moucheron heb ik ook hjd Middelburg ge il. Veel rondgesnuffeld in chieven, veel gesprekken !met mensen die zich be- in voelden bij de produc- faarvan het verhaal zich iZeeland afspeelde." Ali Pankow 'isser met gastsolist Herman royen: morgen, Filmtheater Fi- ifoee, aanvang 20.00 uur en za- 14januari Ledeltheater Oost- mvang 20.00 uur. Annet Malherbe zingt én acteert in De Verschrikkelijke Moeder. foto Ben van Duin/GPD at Annet Malherbe kan acteren wisten we. Maar ze kan ook zingen. In de voorstelling De Verschrikkelijke Moeder doet ze beide. „Hetjs-dat het toneel nog net iets beter be taalt, maar ik zou best zange res willen worden. Annet: „Ik kan zingen, ja. Al jaren. Ik heb vroeger veel in bandjes gezeten. Nu is het een geprofessionaliseerde hob by. Ik zit natuurlijk wel in het muziektheater. Maar inderdaad, ik sta niet in musicals. Dat zal ook niet gebeuren. Ik zou wel willen zingen, ik kan me best voorstellen dat dat een keer ge beurt. Het probleem is alleen dat er niet veel mee te verdienen valt. Nou ja, als freelancer moet ik het op het toneel ook bij el kaar schrapen, maar het betaalt toch net iets beter." Wat zou u willen zingen „Dat is ook een punt: Ik vind heel veel mooi. Het is moeilijk om daarvan een programma sa men te stellen, want er zit geen kern in. Het gaat echt van de ene naar de andere kant. Coun try, traditionele Amerikaanse muziek zoals bijvoorbeeld Hank Williams die maakt, blues... Ik ben vroeger ooit begonnen met Ierse en Schotse volksliedjes. Een echte rocker ben ik niet. Ik kan het wel, maar het heeft niet mijn voorkeur." Maar bij uitersten denk je toch eerder aan iemand als Mieke Tel- kamp naast Hank Williams... „Oh, maar Mieke Telkamp is ook een soort country, hoor. Ze zingen allemaal over dezelfde dingen." En wat zingt u in deze voorstel ling? „Drie liedjes. Ze zijn geschreven door Alex (Van Warmerdam, tekstschrijver, regisseur en part ner van Malherbe, red.), folkmu ziek. Oh, wacht even, Alex pro testeert Het zijn traditio nals." Dat was de muziek. En verder? „Moet ik de hele inhoud nu ver tellen? Nee toch? Het is een stuk in drie delen, of eigenlijk zijn het drie situaties, waarin men sen elkaar het leven zuur ma ken. Pierre (Bokma, red.) heeft de hoofdrol, hij is de moeder. Je kunt zeggen dat we 'Het Kwaad' neerzetten, of 'De Dui vel', in drie gedaanten. En over al waar we komen zaaien we dood en verderf, ha, ha. Het is nogal goed geschreven, vind ik. Alex heeft zich nógal wat geper mitteerd." Wat dan? „Nou, hij gebruikt vrij bloemrij ke, lyrische taal. Dat roept veel beelden op. En het is ook gees tig, natuurlijk, je lacht een beet je om het ongeluk van een an der. Ik «vind dat hij echt een stap verder "is gekomen, het is wat dichterrijker. Strak en droog is het nog steeds, er staat weder om geen woord te veel in, maar het zijn wel mooie woorden. De teksten van Pierre zijn bijna ver zen." En uw rol? „Ik ben de zuster van Pierre, en ik ben degene die hem de dingen influistert. Ik heb weinig woor den, maar ik ben wel aanwezig. Als een dreiging, zeg maar." Lachen om het ongeluk van een ander, is dat nodig? „Vind ik wel. Je hebt natuurlijk ongeluk en ongeluk, we praten hier niet over ziekte en dood. Maar wel over het onvermogen tot communiceren, en het onge luk dat daaruit voortkomt. Fa milieverhoudingen zijn daarbij natuurlijk een onuitputtelijke bron. Je moet het ook zien als een gruwelijk sprookje, en bij sprookjes vraag je je ook niet af wie die personages zijn. Het is gruwelijk en geestig. Want we zijn een stelletje gekken bij el kaar. Maar het is ook lachen om de constructie: je hoort woorden waarvan je denkt, die ken ik al lemaal, maar niet in deze con stellatie." Ingrid Bosman De Mexicaanse Hond met De Ver schrikkelijke Moedervandaag, thea ter De Mythe Goes, aanvang 20.00 In het kerkje van Kats speelt vrijdagavond het Vivaldi Gi taar Kwartet. De combinatie van vier gitaren is volgens artis tiek leider Tom A-Tjak in Ne derland vrij onbekend. Het Vivaldi Gitaar Kwartet be staat sinds 1991. Het is toen op gericht om het 25-jarig jubi leum van de Ridderkerkse Mu ziekschool luister bij te zetten. Vanaf het begin is gitaardocent Tom A-Tjak de muzikale motor van het ensemble. Hij is de eni ge professional van het kwartet, opgeleid aan het conservato rium in Hilversum. De overige drie leden, Chris Ketting, Alexandra Visser en Jaco de Vroed, zijn leerlingen van A-Tjak. De bezetting komt veelvuldig voor, maar niet in deze con treien, volgens A-Tjak. „Ameri ka heeft het Los Angeles Guitar Quartet, Zwitserland het Eos Gitaar Kwartet. Die groepen ko men echter bijna nooit naar Ne derland, de reden daarvoor is onduidelijk. Misschien is het wel een kwestie van onbekend maakt onbemind. Het blijft ook voor ons iedere keer vrij lastig om optredens te krijgen." Toch is de keuze om te werken met vier gitaren een bewuste. „Het repertoire voor sologitaar is niet zo groot. Met z'n vieren sta je sterker. Het wordt dan ook mogelijk om bewerkingen van de grotere componisten te spelen. Bovendien wordt er steeds meer muziek voor deze bezetting geschreven. Wij spe len bijvoorbeeld stukken van Leo Brouwer, Stépan Rak en Francis Kleynjans, moderne mu ziek, maar toch melodisch." Het repertoire van het ensemble is, naast het nieuwe werk, in vier andere blokken te verde len. Vrijdag komen ook werken uit de Renaissance, de Barok, de Spaanse muziek van de vori ge eeuw en de Argentijnse tan go aan bod. Dat A-Tjak samenspeelt met zijn leerlingen, ervaart hij als steeds minder bepalend. „Ik geef de andere drie nog steeds wekelijks les. Na al die jaren zijn ze echter goed geoefende, zelfstandige musici geworden. Naast de lessen repeteren we wekelijks. In de huidige samen stelling doen we dat sinds 2001. De verhouding tussen docent en leerling wordt dus steeds vager. Vroeger speelde ik als enige uit de partituur, dan kon ik zien of er bij de anderen iets misging en ingrijpen. Tegenwoordig doe ik dat niet meer, ik speel ge woon uit mijn eigen partij, net als de andere drie." Douwe Eisenga Vivaldi Gitaar Kwartet: vrijdag, kerkje van Kats, aanvang 20.00 uur. 23 t/m 29 november WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt Wat een schat. Een vriendenduo gaat op zoek naar de grootste schat ter we reld. •Ambachtscentrum, Goes, 14.00 uur De Mexicaanse Hond De Mexicaanse Hond speelt De Verschrikkelijke Moeder. In de nieuwste voorstelling van Alex van Warmerdam zijn de vrouwen lelijk en wreed óf jong, mooi en naïef. De man nen zijn geile sulletjes of geile moordlustige macho's. Van het concept familie wordt niets meer heel gelaten. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur DONDERDAG Scrooge Charles Dickens' Scrooge opent de Winterfair De eerste Zeeuwse Winterfair in Middelburg wordt geopend door Scrooge, één van de hoofdpersonen uit de verhalen van Charles Dickens. •Woonwinkel Onder de toren, Middelburg, 16.00 uur Popmuziekquiz Eerste popmuziekquiz van het tweede seizoen. De quiz bestaat uit veertig meerkeuzevagen over de historie j van de popmuziek betreffende de jaren '60, '70, '80, '90 en de hedendaagse popmuziek •De Drukkerij, Middelburg, 19.30 uur Erik Visser Gitarist Erik Visser speelt zijn Eenmans Optocht. Erik Visser verzorgt een intiem theaterconcert onder de titel Eenmans Optocht. Dat bevat naast liederen ook verhalen. Hij wordt bijgestaan door de jonge concertpianiste Tamara Rumiantsjev. •Fizi, Zierikzee, 20.00 uur VRIJDAG Hooi! Koorts Het jongerenpodium-project begint weer. Hooi!Koorts begint aan een nieuwe serie voorronden. Jonge bands en dansgroepen krijgen de kans om zich op een profes sioneel podium te presenteren. •Zandput, Serooskerke, 20.00 uur Vivaldi Gitaarkwartet Het kwartet speelt klassieke muziek. Het repertoire van het Vivaldi Gitaarkwartet beslaat de 16e tot de 20e eeuw. Van Renaissance-componist Dowland, via J. S. Bach tot hedendaagse klassieke en Latijns-Amerikaan- se componisten. •Kerkje, Kats, 20.00 uur Fuego! Gezelschap brengt hoogtepunten van de Spaanse dans. De dansshow van Fuego! is een combinatie van Spaanse tra dities met stijlvolle, moderne elementen. Vijf musici en acht tien gekostumeerde dansers maken een reis langs hoogtepun ten van de Spaanse en internationale dans. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Five Easy Pieces Cabaretkwartet brengt try-out van hun nieuwe programma. De Five Easy Pieces studeerden allemaal af aan de Acade mie voor Kleinkunst. •De Meiboom, Krabbendijke, 20.00 uur Incarnate en Human Desire De popbands Incarnate en Human Desire treden samen op. De Zeeuwse band Incarnate heeft een repertoire dat een com binatie vormt van hardcore en metal. Human Desire combi neert hedendaagse hardcore met duistere metal. •Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Giphart, Chabot en Bril Drie auteurs spelen Giphart Chabot met Bril. Schrijver/columnist Martin Bril, bestseller-auteur Ronald Giphart en dichter Bart Chabot brengen een show die gaat over liefde, dood, eenzaamheid, schuld, boete en God. Kort om, over de grote onderwerpen van de wereldliteratuur. Maar ook de actuele thema's geld, seks en de jacht naar ge luk komen aan bod. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Void of Air en Voicst Popbands Void of Air en Voicst treden samen op. Het repertoire van de vijfkoppige band Void of Air is veelzij dig en bevat een mengeling van pop, rock en rock-'n-roll. De band, bestaande uit Johan Jeras (zang, gitaar), Arjan de Wit (gitaar), David Harthoorn (toetsen), Reggie Spa (bas) en Da vid Westveer (drums) speelt samen met de rockformatie Voicst. •De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Joke Kronenburg exposeert haar werk in het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissin gen. De exposante schildert letterlijk met haar handen, zonder het gebruik van pen selen. In haar laatste serie High Deep ex perimenteert Kronenburg met structuren en andere materialen. Te zien op de rönt- genafdeling en de eerste etage tot 30 de cember. Roland de Ceuster exposeert bij het Cen trum voor Beeldende Kunst in Middel burg. Hij toont drie installaties: Coloured Fields van kraaltjes, Purlines van roze pur- schuim en Dripping. Mieke Conijn (voor malig directeur CBK Zeeland) opent de ex positie officieel op 4 december. De tentoon stelling is vanaf 28 november t/m 20 janua ri op ma t/m vri van 9 tot 17 uur en de eer ste zondag van de maand. Vrijdag 25 no vember is de presentatie van de publicatie Plat Zeeuws, gemaakt naar aanleiding van het vormgeversproject Plat Zeeuws (16.00 uur). In de Wonderkamer van het Zeeuws Mu seum (Bogardstraat 33) in Middelburg is de expositie Oog in Oog te zien. De ten toonstelling bestaat uit familieportretten van Van Citters uit Amerika en omvat schilderijen, pastels, een aquarel en minia tuurportretten. Achttien familieportretten zijn te zien naast unieke familiedocumen ten. De Zeeuwse kunstenaar Jean Bei Ning zorgde voor de presentatie van de portretten. Te zien t/m 11 december op wo. t/m zon van 13 tot 17 uur Textielkunstenares Plak Stam exposeert in het Zijdemuseum in Meliskerke. De exposi tie, getiteld Vier-zijdig, wordt zaterdag om 16.30 uur geopend. Pianist Joop Kort en basgitarist Collin Clement zorgen voor de muzikale omlijsting. Te zien t/m 7 ja nuari op din. t/m zat van 12 tot 17 uur. In galerie Van den Berge in Goes is een groepexpositie te zien met werk van 20 kunstenaars, ter gelegenheid van 15 jaar exposities in de galerie. Het banket van kunstenaars wordt gevormd door Jus Juchtmans, Marcel Berlanger, Dave Meijer, Marc Nagtzaam, Clary Stolte, Wi- do Blokland, Frans Halmans, Marie-José Hoeboer, Sybille Pattscheck, Jan van Mun ster, Mirjam Hagoox-t, Robert Janitz, Em my Beenken, Peter Morrens, Wolfgang El- lenrieder, Ton van Kints, Marcel Zalme, Thorvaldur Thorsteinsson, Paul Moran, Marcel Berlanger. Gedeputeei'de Harry van Waveren opent de jubileumexpositie. Ton de Vos, directeur Dienst Kunst en Cul tuur van de gemeente Rotterdam houdt een inleiding (17.00 uur). De tentoonstel ling loopt t/m 24 december en is te zien op don. t/m zat. van 12 tot 17 uur. Bij het Centrum voor Beeldende Kunst in Goes is de eindpresentatie van Zeeuwse Nieuwe te zien. Zaterdag is de feestelijk opening om 16 uur, met aansluitend een af terparty. Te zien t/m 11 december op vri t/m zon van 12 tot 17 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 decem ber: Beeldvorming. Westerse voorwerpen uit negentiende en twintigste eeuw ver beelden hoe het Westen naar andere cultu ren keek; t/m 5 maart: Marokko: kunst design 2005; t/m 9 oktober 2006: Wilde ha ren in het fin de siècle. Kunsthal Rotterdam: t/m 15 januari: Char lie Chaplin in beeld. Een multi-mediale fa milietentoonstelling over een van de groot ste kunstenaars van de twintigste eeuw; t/m 8 januari: Meesters van de Romantiek. Nedei'landse schilderkunst 1800-1850. Museum Boijmans Van Beuningen; t/m 31 december: De hoogtepunten uit de verza meling oude kunst, uit de periode 1400-1700 en 1730-1950. Opstelling moder ne kunst en surrealisten; t/m 8 januari: OlafurEliasson. Een project waarin de visualisatie van lichtgolven centraal staat; t/m 11 decem ber: Jan Kriege Metalen. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 de cember: WereldHaven - HavenWerelcl; t/m 31 december: Binnenvaart. Vooral het le ven, werken en wonen van de binnenschip per en zijn gezin, vroeger en nu, komen aan de orde. ANTWERPEN MUHKA: tot 27 november - Angels of His tory: Het Moskous conceptualisme en zijn invloed. Prov. Diamantmuseum: tot 4 december: Tijdloze juwelen Horloges met diamant. KMSK: tot 31 december - ExtravagAnt: Antwerpse schilderijen voor de Europese markt en Le Tour de France: Een tocht langs de Franse kust in verzamelingen; tot 2006 - Rijksmuseum aan de Schelde Meesterwei-ken uit de schatkamer van Ne derland. Rubenshuis: tot 31 december - Sam Dille mans - schilderijen. Fotomuseum: tot 8 jan. 06 - oude vleugel - Sabena Air Nostalgie; nieuwe vleugel 2de verdieping; Europalia Rusland: Street- Art and Fashion, actuele fotogra fie uit Rusland; nieuwe vleugel 4de verdie ping, zaal Arena - New Photographers 2006; tot 27 november in Galerie - Gert Jo- chems, RUS en tot 8 januari - Fotopers- prijs Vlaandei'en - Nieuw in het Fotomu- Zilvermuseum Sterckshof: tot 8 januari - 14de Zilvertiïënnale; tot 29 januari - Chris- tofle - Hoogtepunten van een Dynastie. MOMU: tot 5 februari 2006 - Europalia Russia - Katharina Prospect - "The Rus sians" by A.F. Vandevorst; Momu Gallery. GENT Hof van Ryhove: tot 27 november - Kant tentoonstelling 30 jaar Idria. S.M.A.K.: tot 27 november - Ronny Delrue met boekpresentaties/dagboeknotities met 200 tekeningen; tot 4 december Baloise - Aleksandra Mir; tot 8 januari - Sergej Bratkov en Sven 't Jolle; tot 15 januaxi - Carsten Nicolai en Kunst Nu- Rindfleisch Rapedius: Vierproject ei-fgoeddag met Oude Dokken - Flanders Expo - Artevelde Station en Gent Sint-Pieters; tot 29 janua ri - Internationaal onderzoeksproject Cul ture 2000/Case Suchan Kinoshita; tot 1 fe- bruari 2006 - BAR-code - David Neirings feat Anonymous Writers. FNAC: tot 1 december - Women's faces, historische portretten van Russische vrou wen. De Singel: tot 18 december - Aglaia Kon- rad met Iconocity: ai'chitectuurfotografie. MIAT: tot 8 januari 2006 - Aan Tafel! Phi lippe Gauderlier, de Belgische Escoffier, meesterkok uit Gent: de wereld van de 19de-eeuwse eetcultuur in Gent. Design Museum Gent: tot 8 januari - Ex treme North: design en architectuur uit Nooi-wegen; tot oktober 2006 - De Collec tie Alonso: van Art Nouveau tot Studio Glass Mouvement. Huis van Alijn: tot 29 januari - Romain Royal - Koning van het Gentse volksthea ter. BRUGGE Provinciaal Hof Tolhuis: tot 27 november - Verfraaiing - tentoonstellingsproject. Bruggemuseum: tot 27 november - Keizer Karei en de houtworm. Bogardenkapel: tot 3 december - Willie Lambrecht. Stadshallen: tot 11 december - Joz. De Looze - retrospectieve tentoonstelling. Biekorf: tot 12 december - Reizen in Azië Fototentoonstelling Magdalenazaal: tot 18 december - Picture this Body Stroke Fototentoonstelling cur sisten fotohuis. Arentshuis: tot 31 december - Rubens, Jor- daens Van Dyck, Vlaamse meesterteke- ningen. KNOKKE Scharpoord: Schai-poordgalerij: tot 26 no vember - Damien Lafaut - wandtapijten. SEAS: tot 28 december - Jeannine Vrins, keramiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29