landbouwer wordt olieboer iousbroek tracht in elke foto ets onverklaarbaars te vinden Een niet te stuiten scheppingsdrang Hooikoorts verhuist naar Serooskerke 17 GELICHT PvZ opent forum over ziekenhuizen Bezwaarschrift te laat: 50 dagen cel Ziektekostenverzekering minima Boete voor uitvoer softdrugs Analyse vrachtroute Lamswaarde woensdag 23 november 2005 (jnnrHenk Postma De landbouw keert weer terug als economisch trekpaard. Nu de olie eeds duurder wordt, en het milieu naar schonere brandstof snakt, krijgt de akkerbouw een sleutelrol als grond- stoffenleverancier voor schonere ener- goedkopere brandstof en nieuwe natuurlijher producten. Althans, el ders in de wereld. Nederland loopt daarin ver achter. Akkerbouwprovin- Zeeland is zelfs wat schlemielig ide kant blijven staan. ...agste tijd, vindt het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) dat er nu echt wat gaat gebeuren. Daarom houden de jonge boeren een conferen ce, Op vrijdag 2 december brengen ze industriëlen, wetenschappers, ontwer pers, en boeren bij elkaar. Die praten dan in het provinciehuis over 'het nieu- boeren': het verbouwen van land bouwgewassen voor verwerking tot au tobrandstof, elektriciteit en nieuwe a-food producten. Biobrandstof De tijd lijkt rijp. De hoge olieprijs, en ie bedreigingen van het boerenbe staan, hebben nu ook de Zeeuwse ak kerbouwers wakker geschud, zegt ZAJK-voorzitter Anne Douwe van der :,De jonge akkerbouwer uit Zaam- slag studeerde dit jaar in Wageningen al op een hoogst actueel onderwerp: deproductie van alcohol uit suikerbie ten. „Toen ik aan die studie begon, leefde het nog nauwelijks. Ik merk nu dat het bij Zeeuwse boeren gigantisch inde belangstelling is komen staan." Vege lijf Aan mogelijkheden geen gebrek, fera de suikerbiet. Nu Europa de prijs daarvan niet langer kunstmatig hoog houdt, dreigt dat gewas uit het Zeeuwse landschap te verdwijnen. Ter sijl veel meer uit de suikerbiet te ha- is, dan nu gebeurt. Volgens Van ir Zee is het zelfs het sterkste pro Het Heinkenszands bedrijf Bioking werd overspoeld met orders, zodra het adverteerde met een installatie die plantaardi ge olie omzet in diesel, gebruiksklaar voor iedere automobilist die er een hoekje voor vrij heeft. foto Willem Mieras duet waarmee de Zeeuwse akkerbouw het vege lijf kan redden. „Uit één sui kerbiet kan je een hele reeks aan pro ducten halen: alcohol, gas, en in de na bije toekomst vervolgens ook nog aller lei chemicaliën." Landen als Brazilië, de Verenigde Sta ten, Duitsland en Frankrijk zijn al veel verder dan Nederland in de op bouw van een 'bio-based economy'. „Die landen steken daar al jaren veel geld en onderzoek in. Nederland daar entegen verwaarloosde de afgelopen jaren het landbouw- en milieubeleid", zegt de ZAJK-voorzitter. Neem de Europese richtlijn die voor schrijft dat auto's komend jaar min stens twee procent biobrandstof in de tank moeten hebben, oplopend tot tien procent in 2020. Omringende lan den stimuleerden dat al door geen ac cijns te heffen op diesel of benzine die met biobrandstof is aangelengd. Ne derland gaat daar - na sterke Europe se druk - pas toe over in 2006, en dan nog slechts voor de duur van één jaar. „Dat maakt de industrie en de boeren huiverig te investeren in de bio-econo- mie", zegt Van der Zee. Niettemin komt er nu wat schot in de zaak. Het provinciaal energiebedrijf Delta maakte deze maand een miljoe neninvestering bekend in een nieuwe biodieselfabriek in de Eemshaven te Delfzijl. Een gemiste kans voor Zee land, want het had natuurlijk ook hier gekünd, zeggen ze bij het ZAJK. Koolzaad Troostrijk is misschien de wetenschap dat het provinciebestuur wat geld gaat steken in een onderzoek naar de mogelijkheden in Zeeland biodiesel te produceren uit koolzaad. Mogelijke af nemers zijn er genoeg, beweerde de Biervlietse graanhandel Termont en Thomaes eerder dit jaar al eens. Dat bedrijf kondigde toen plannen aan om koolzaadolie te veredelen tot auto brandstof. Het Groen College in Goes kreeg eerder al provinciegeld om te ex perimenteren met de productie van biodiesel uit koolzaad. Dat is allemaal heel mooi. Maar ZAJK-voorzitter Van der Zee zet lie ver in op de teelt van suikerbieten en aardappelen. „Daar kan je veel meer alcohol, en dus brandstof uit halen. Koolzaad en tarwe hebben nog een na deel. Je kan ze goedkoop uit het bui tenland halen. Dat maakt het voor Zeeuwse boeren wat minder interes sant." De Gentse Kanaalzone profileert zich inmiddels al als 'Bio-Energy Valley'. Diverse grote bedrijven gaan er bio brandstof produceren. Het bedrijf Ne- dalco, dat in Sas van Gent alcohol pro duceert voor gebruik in de industrie, haakt er graag op in. Het heeft plan nen om in Sas van Gent bio-ethanol te produceren voor de autobrandstof- markt. Maar het wil dan wel fiscale te gemoetkomingen zien. Het ontbreken daarvan hindert ook de initiatieven van kleinere ondernemers en boeren, die in de bio-business nieuwe kansen zien. De conferentie van het ZAJK - ge steund door de Hogeschool Zeeland, het provinciebestuur, Delta en Ko ninklijke Heidemaatschappij - wil be trokkenen nieuwe impulsen geven. De Westkappelse ondernemer Adri Roel- se, die dit jaar de Amerikaanse biocup in Nederland introduceerde (een na tuurlijk afbreekbaar wegwerpbeker- tje), krijgt een platform om Zeeuwse boeren te winnen voor deelname aan de biogascentrale die hij wil bouwen op de Axelse Vlakte. De centrale moet gaan draaien op landbouwgewassen en andere biologisch afbreekbare pro ducten, en levert behalve elektriciteit ook warmte en organische mest. In Nederland is dat nog iets bijzon ders. In een land als Duitsland niet. Daar draait al bij zo'n 1500 boerenbe drijven een kleine biogasinstallatie. Melkveehouderij Van Alphen uit Axel kondigde onlangs aan als eerste boe renbedrijf in Zeeland ook zo'n installa tie te willen bouwen. Komend jaar moeten Nederlandse ben zinestations twee procent biobrand stof omzetten. Het Fries bedrijf Delta Oil zet dan in Leeuwarden een tankstation neer, waar tien verschil lende brandstoffen worden verkocht. Daaronder biogas, aardgas, ethanol, biodiesel, gewone benzine en plantaar dige olie. In Zeeland heeft de landbou wer - tevens pomphouder - Wim van Gorsel uit Rilland plannen om bio brandstof te gaan verkopen. Ondertussen baart een Zeeuws bedrijf opzien met een landelijke primeur. Bioking, gevestigd in Heinkenszand, biedt de automobilist sinds kort een in stallatie aan, die alle soorten plantaar dige olie op eenvoudige wijze omzet in diesel. Of het nu om slaolie gaat of om afgewerkt frituurvet, het kan, na de bewerking zo in de auto. Volgens directeur Hans van der Ven kan de kostenbesparing oplopen tot 75 procent. Hij staat versteld van het succes van het apparaat. De eerste veertig installaties waren binnen een paar dagen uitverkocht. Van der Ven, die zijn vinding via het internet te koop aanbood, heeft nu uit de hele we reld al drommen belangstellenden op de wachtlijst staan. MIDDELBURG - De Partij voor Zeeland (PvZ) heeft een internet-discussieforum opgezet over de toekomst van de Zeeuwse ziekenhuizen. Het forum is te vinden op www.partijvoorzeeland.nl en bedoeld om meningen en standpunten over de ziekenhuizen te verzamelen. De reac ties die binnenkomen wil de Partij voor Zeeland bunde len en aanbieden aan het provinciebestuur en/of de com missie Vierhout die een rapport over de Zeeuwse zieken huizen heeft opgesteld. De PvZ is er zelf voorstander van om de huidige ziekenzorgformatie in Zeeland te handha ven en in die hoedanigheid waar mogelijk te versterken. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Clinge heeft een bezwaarschrift tegen de omzetting van een werkstraf in een celstraf te laat ingediend, zo bleek gisteren in Mid delburg. De politierechter concludeerde dat het bezwaar schrift niet-ontvankelijk verklaard moest worden. De Clingenaar bleek de termijn van twee weken, voor het aantekenen van bezwaar tegen de omzetting van werk straf in een gevangenisstraf door het Openbaar Ministerie omzetting, te hebben overschreden. Dat betekent dat de man nog vijftig dagen, ter vervanging van de (mislukte) honderd uur werkstraf, moet gaan zitten. TERNEUZEN - Niet alleen de gemeente Terneuzen, maar ook Sluis en Hulst sluiten een collectieve ziektekostenver zekering af voor minima met zorgverzekeraar OZ. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben nauw samengewerkt om te komen tot dit contract. Zij willen hiermee voorko men dat minima in het nieuwe zorgstelsel onverzekerd ra ken. Het gaat om een pakket zonder eigen risico en een brede aanvullende dekking, waaronder tandarts en fysio therapie. De doelgroep is hierdoor niet alleen goed verze kerd tegen een voordelig tarief, ook is de verwachting dat zij minder vaak bij de gemeenten hoeven aan te kloppen voor bijzondere bijstand. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft een 28-jarige man uit Oostende (B) gisteren veroordeeld voor bezit van softdrugs tot hon derd euro boete. De verdachte wilde 22 september dit jaar vijf gram hasj naar België uitvoeren, maar werd in Terneuzen aangehouden. Hij zei niet te weten dat het be zit van softdrugs verboden was. LAMSWAARDE - De Frederik Hendrikstraat in Lams waarde wordt betrokken bij de analyse voor alternatieve routes voor vrachtverkeer. De gemeente Hulst heeft een aantal straten in diverse dorpen, waar de bewoners kla gen over overlast van vrachtwagens, onder de loep geno men en bekijkt of er voor het vrachtverkeer alternatieve routes kunnen worden opgezet. Dit gaat niet zomaar. De bebording moet worden gewijzigd en ook moeten andere wegbeheerders akkoord zijn met eventuele omleidingen voor het vrachtverkeer. Wanneer de analyse wordt afge rond, is nog niet bekend. lunst borRolf Bosboom RDDELBURG - Rudy Kous- wek krijgt regelmatig van le is foto's toegestuurd als goed- edoelde suggestie voor zijn we- tïjkse PZC-rubriek Foitosyn- i(se, De meeste ervan zijn niet ruikbaar, omdat ze op zichzelf Ité bijzonder zijn. „Ze zetten lijn verbeelding niet meer in bra." Hij zoekt juist naar het ijrondere in ogenschijnlijk ge- one afbeeldingen. „Het is mij doen om een soort wonder in Ie foto." zei dat gisteravond in de ïuwse Bibliotheek in Middel- tg tijdens een bijeenkomst ïdoor de PZC was georgani- ïd, ter gelegenheid van de ïschijning van zijn boek Ver- m verwantschappen, waar in reeks Fotosyntheses is ge- mdeld. de tweede keer dat zijn Itragen, die elke woensdag •hjnen in het kunstkatern, Ongebundeld. Twee jaar ge- fenverscheen het eerste deel, der de titel Opgespoorde won- toi. De bundel werd twee tonden geleden bekroond met ibnHanlo Essayprijs. ipunt van elke Fotosyn- is een foto die vaak tiental- jaren oud is. Dat heeft voor fok een praktische reden. 1 r de foto's van nu worden 1 nk krankzinnige bedragen ge- verklaarde Kousbroek. daarom vooral foto's ör weinig of geen rechten op O, En die zijn vaak geda- Daarbij komt dat ik ze italook mooier vind." Rudy Kousbroek: niet." „Mij moet het gevoel bekruipen: hier klopt iets foto Ruben Oreel Kousbroek zoekt een verhaal achter de foto, dat niet noodza kelijk hét verhaal hoeft te zijn maar wel zijn verhaal is. Hij speurt naar het element dat hem treft, naar het bijzondere, naar het wonder. „Dat is er lang niet altijd een-twee-drie aan af te zien. Mij moet het gevoel bekrui pen: hier klopt iets niet, hoe kan dit in godsnaam? De opzet is om in elke foto iets te vinden dat on verklaarbaar is." De schrijver, 76 jaar inmiddels, las vijf afleveringen uit de nieu we bundel voor, terwijl de bijbe horende foto's werden geprojec teerd. Andermaal liet hij horen hoe origineel, erudiet en onder houdend zijn associatief opge bouwde essays zijn, terwijl hij zich tegelijkertijd op beschei den wijze bekommerde om zijn publiek. „Ik weet niet hoe lang u dit nog volhoudt." Een mooi voorbeeld was de Fo tosynthese op basis van de af beelding van een hamster, die hem aan een Anglicaanse bis schop deed denken. „Een geeste lijke dus die probeert zijn leed wezen te betuigen. Dat blijkt uit de onschuld die van hem uit gaat, het handenwringen, het be dremmelde; let ook op het mond je: onmiskenbaar een mond ge wend aan bidden en prevelen, zoals de roze handjes gewend zijn te zegenen en een kruis te slaan; die indruk wordt nog ver sterkt door de terugwijkende kin, die in Engeland vaak met de geestelijkheid wordt geassoci eerd." Een andere foto toonde de enor me luisterapparaten die in de Tweede Wereldoorlog werden gebruikt om bommenwerpers te horen aankomen. Wat volgde was een mooi betoog over de snelheid van het geluid, over het ideaal van ergens arriveren voor dat je vertrokken bent en over de denkbeeldige mogelijkheid om de machines te gebruiken om te luisteren naar 'het kraken van de hemelse gebinten', maar ook naar het verleden en naar de wereld zelf. „Eindelijk kun je dan de vogels horen spreken, de dierentalen verstaan", aldus Kousbroek. „De uiteindelijke ontraadseling van de natuur." Toen het boek al naar de druk ker was, viel hem nog een ande re mogelijkheid in. „Als je die enorme toeters nou eens omge keerd zou gebruiken, als een soort saxofoons... Wat een he mels concert zou dat opleve ren." Rudy Kousbroek, 'Verborgen ver wantschappen', 143 blz., uitgeverij Augustus, 19,95 euro. jjjfiolf Bosboom ÏWSKEKKE (W) - De Wal- '"se talentenjacht Hooikoorts W aan haar vierde seizoen, "itog 25 november is de eer man zes voorrondes. een aantal verschillen ten Nite van voorgaande jaren, ^belangrijkste is de locatie. Hooizolder in Westkapelle, het evenement steeds werd ®ouden, is afgehaakt. Als nieu- ^ehisDe Zandput in Seroos- gevonden. '®der worden de voorrondes -e- meer op woensdag- maar op vrijdagavond gehouden. Bo vendien wordt de wedstrijd, net zoals bij de Bevelandse variant 2nd Influenz, voortaan niet al leen vóór jongeren maar ook dóór jongeren georganiseerd. De opzet is verder gelijk geble ven. Hooikoorts is nog steeds be doeld voor jongeren tussen de 14 en 24 jaar die podiumerva ring op willen doen. Er zijn twee categorieën: muziek en dans. Ook komt er nog een avond voor beginnende dj's. Een deskundige jury en het publiek bepalen welke deelnemers aan de voorrondes doorgaan naar de finale. Voor de eerste voorronde, die vrijdag om 20.00 uur begint, staan vier bands en twee dans groepen geprogrammeerd. In de categorie muziek treden aan: de death metalband Xtortion uit Walcheren (eerder deelnemer aan de Kunstbende en 2nd In fluenz), de eveneens Walcherse britrockgroep The Straits, punk rockband Girls of Moon (voor heen So What) uit Zierikzee en Tepic Decoys uit Zuid-Beve land, die alternatieve rock met wortels in de jaren zestig spe len. De dansgroepen zijn Everything uit Goes en SVS uit Seroosker ke. Tijdens het juryberaad ver zorgt Scwar, finalist tijdens de eerste twee edities van Hooi koorts, een gastoptreden. door Anita Tournois WESTDORPE - Zes kunstenaars, van wie vier familieleden, tonen in hun werk dat tal van zaken in het leven hen inspireren. Hoe wel ze verschillen in werkwijze, techniek en inspiratiebron zijn er soms overeenkom sten. Het experiment vormt voor sommigen een belangrijke factor bij het creatieproces, naast een niet te stuiten scheppingsdrang, die voor allen geldt. De najaarstentoonstelling in Galerie 45 om vat schilderijen in tal van technieken als grafiek, aquarel, batik, pastel, gemengde techniek en keramiek en sieraden, geïnspi reerd op onder andere de natuur, de mens, beeldgedachten, spiritualiteit, literatuur, reizen en gevoelens. Een groot deel van deze expositie wordt in genomen door de familie Van Waes. Haar ar tistieke kunnen is in Zeeuws-Vlaanderen in tussen voor de meeste galeriebezoekers een begrip. Vader Johan van Waes, echtgenoot Ria van Waes-de Maat, dochter Esther, die in hun voetsporen trad, en partner Anno En- serink vormen een artistiek viertal dat el kaar onophoudelijk stimuleert. Eerstgenoemden bekwamen zich al jaren - Van Waes-de Maat reeds zo'n dertig tot veer tig jaar - op het kunstzinnige vlak via oplei dingen aan academies, cursussen en work shops in verschillende technieken. In het platte vlak is het bijna onmogelijk te benoe men wat nog niet is geprobeerd. Alles wat kunst betreft heeft haar warme belangstel ling. Uitzonderlijk veelzijdig ontwikkelde zij zich in tal van disciplines op een gedegen manier. Het experiment is haar lief en her halingen tracht ze zoveel mogelijk te vermij den. Dit geldt ook voor Esther. De monotype - eenmalige, unieke afdruk - blijkt voor bei den de favoriete kunstuiting. Hiervoor wordt steeds opnieuw gezocht naar specifie ke vormen van druktechnieken, waarbij ge bruik wordt gemaakt van zeer diverse mate rialen, weefsels en draden zoals bijvoor beeld vlas en zeemleer maar ook verschillen de soorten papier zoals zooltjes van schuur papier. Wie in deze mate experimenteert komt van zelfsprekend tot eigen procédés, die mede door het werken in lagen voor bijzondere ef fecten zorgen. Van Waes-de Maat: „Mijn werken krijgen al denkend en kijkend vorm, zodat zich steeds verrassende dingen aandienen." Vereeuwigde stempel, met per soonlijke vingerafdruk, of Zwin plankier, een drieluik waarin houtdeeltjes zijn toege past, vormen enkele voorbeelden van haar kunnen. Batik Esther legt zich naast de grafische techniek vooral toe op experimentele batik. Het spel met lijn en kleur ontwikkelt zich in haar werk tot organische vormen en figuren. Bij zonder is Vuurdans, een expressieve batik in warme roodtinten. De batiks in abstracte vormgeving van partner Enserink zijn soms dermate overeenkomstig, dat het moeilijk is te onderscheiden wie van de twee welk werk gemaakt heeft. Van Waes senior is zeer bedreven in het aquarelleren, een tech niek die hij wekelijks doorgeeft aan een flink aantal cursisten. We zien vrije natuur impressies als Ochtendgloren, Avond, Na de storm of de pastel van een rots. Basale vormen Vera Schleibach en Linda Piket exposeren respectievelijk keramiek en sieraden. In de serie met basale vormen in rood-zwart, in een mix van ruw gelaten en geglazuurde de len, toont Schleibach een duidelijke aanzet tot een eigen stijl, sober maar boeiend. De natuur en vooral keien en stenen vormen in spiratiebronnen voor haar keramische objec ten. Ook Piket maakt gebruik van voorwerpen uit de natuur, vooral van de zee, naast mate rialen als bijvoorbeeld Venetiaans glas of roodkoper om haar juweelcreaties gestalte te geven. „Ik ben een echte strandjutter en verzamelaar. Alles is voor mij van waarde. Het simpelste een edele uitstraling geven is mijn streven." Het kraakbeen uit de kop van een kabel jauw, krabbenpootje of vruchtenpit worden onder haar hand onherkenbaar vervormd en toegepast in sieraden zoals ringen en bro ches. Niet-alledaagse materialen, gevat in edelmetaal als goud of zilver, verwerkt tot organisch gevormde juweelcreaties met een koninklijk allure. Expositie t/m 18 december in Galerie 45, Sin gel 45, Westdorpe. Geopend: do.-zo., 13-17 uur. foto Peter Nicolai Juweelcreatie Marianne van Linda Liket uit de serie l'Atlantique.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17