>zc in arm naar nieuwe WCT Kamerlid twijfelt aan verbreding N61 Zeeuwse peuters als proefkonijn Rapport in zaak Zwarte John fout gelezen Lek in waterleiding zorgt voor overlast in Goes Broadcast Partners geschokt door hoge boete kartelpolitie 15 deputeerden proberen vertraging van plan te beperken eidooi voor gdcoördinator zondheidszorg Eversdijk verlaat actieve politiek Gemeenten: te weinig statushouders Onderzoek website politie Vlissingse huidarts hoogleraar bij nader inzien Terneuzense drankrijder wil niet luisteren woensdag 23 november 2005 0, Loqtenberg (HAAG - Volgens foren- jijstctenkundige Jan Krik- 115 (et goed mogelijk dat de re, drugsverslaafde John jjo wijngaarde al in maart met geweld om het leven is jgjht. Zo bleek gisteren tij- f de behandeling van het ho- kroep dat het Openbaar Mi- L (OM) had ingesteld te nen 21-jarige en een 35-jari- LanuitTerneuzen. De rechtbank sprak het duo in eerste instantie vrij omdat uit het rapport van de deskundige zou zijn gebleken dat Zwarte Jo hn rond 16 april zou zijn overle den. Volgens Krikken had hij die conclusie echter nooit ge trokken. Het slachtoffer werd op 16 mei 2003 levenloos aangetroffen in een loods aan de Stationsstraat. Zijn in verregaande staat van ontbinding verkerende lichaam lag onder een vloerkleed en plan ken. De insectenkundige onderzocht de bromvliegen en andere in secten die op het lichaam waren aangetroffen. Volgens de deskundige bleek uit de lege poppen van de dieren dat het stoffelijk overschot er al minstens vier weken lag. De jongste verdachte speelde een belangrijke rol in de bewijsvoe ring. Hij vertelde de politie uit eindelijk dat hij op 12 maart met zijn oudere maat naar de loods - ook wel De Bunker ge naamd - was gegaan. Daar zou den de 35-jarige man en Zwarte John ruzie hebben gekregen over coke ter waarde van een schamele tien euro. De oudere verdachte zou toen met een hard voorwerp neermalen op het hoofd van de getekende junk hebben geslagen. Het slachtoffer werd pas maanden later gevonden temidden van vuilnis, injectienaalden en uit werpselen. De 21-jarige Terneuzenaar zou de bebloede jas van de hoofd verdachte hebben verbrand. De rechtbank sprak beide mannen vrij van de moord omdat het slachtoffer volgens de recht bank pas ruim een maand na de ruzie was overleden. De deskun dige was daar gisteren aller minst van overtuigd. Hofaanklager mr. J. van Krie ken formuleerde gisteren we gens tijdgebrek nog geen nieu we eis. De zaak wordt op 7 februari voortgezet. iRinus Antonisse DELBURG - Het dagelijks linciebestuur werkt eensge- het nieuwe plan voor esterschelde Container Ter- 1 (WCT). Van meningsver- Icn over de aanpak is geen ireden vertraging bij de uit- mg proberen de gedepu- ienM, le Roy (PvdA, econo- H. van Waveren (CDA, itelijke ordening) zoveel mo- jfcin te perken. jechter niet duidelijk wan- het nieuwe plan rijp is voor ndeling. Havenschap Zee- heeft het huis- op zijn vroegst begin vol- jaar af. Bedoeling is dat •een beroep gedaan wordt deskundigheid binnen het [jnciaal apparaat. schudding swaar niet hand in hand - wel arm in arm' - kwa- LeRoy en Van Waveren gis- mieteen verklaring over de van het WCT-dossier. 5 was de, vooral poli- gespeelde, opschud- over de mededelingen van Waveren in de Statencom- Bestuurlijke Zaken dat WCT-plan vertraging op- floordat Zeeland Seaports half werk levert. Groen- sen de WD stelden er in- schriftelijke vragen 'averen bood geen excuses betreurde het wel dat tlatingen 'wat ongelukkig tClaudia Sondervan naar buiten zijn gekomen'. Bij hem stond voorop Provinciale Staten zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van de vertra ging bij het maken van een her zien milieu-effectrapport en een kosten-batenonderzoek. „Ik heb de woorden half werk in de mond genomen. Daar kun je twee betekenissen aan geven: de stukken zijn niet klaar of ze zijn onvoldoende." Uit de uitleg van de gedeputeer den bleek dat ze allebei opgaan. Zowel Le Roy als Van Waveren onderstreepten dat de latere oplevering van de stukken zo veel mogelijk beperkt kan wor den als Zeeland Seaports meer overlegt met de provinciale amb tenaren. „Er is een staande uit nodiging van de provincie aan Zeeland Seaports om gebruik te maken van de kennis in het pro vinciehuis", aldus Van Wave- Met gedeputeerde Le Roy had hij niet tevoren gesproken over het doen van mededelingen in de Statencommissie. Die was trouwens op zakenx^eis in China ('voor de ontwikkeling van de Zeeuwse havens'), maar was wel op de hoogte van het uitlopen van de tijdplanning. Le Roy noemde het 'een groot drama dat er een stuk onduidelijkheid' is ontstaan. Ze trok, als voorzitter van Zee land Seaports, een kort boete kleed aan. „Ik vind het jammer dat ik onvoldoende oog heb ge had voor de tijd en de kwaliteit van de onderzoeken. We zullen graag gebruik maken van de kennis van de provincie, zonder dat de ambtenaren op de stoel van het havenschap gaan zit ten." Le Roy zal binnen Zeeland Seaports duidelijk maken dat er geen gescheiden werelden zijn. „We hebben een gezamenlijk doel en er moet meer wisselwer king zijn." Gedeputeerde Van Waveren had gepoogd zijn mededelingen in de Statencommissie 'zo clean mogelijk' te doen. „Ze hebben toch een wat zwaardere lading gekregen." Hij ontkende dat zijn optreden gestuurd werd door de kritische opstelling van zijn partij, het CDA, jegens Zee land Seaports. DELBURG - De jeudge- heidszorg moet jcugdcoör- oren krijgen die per gezin extra zorg regelt als blijkt Rn kind ontwikkelingsach- ffld krijgt. Dat pleit lever- elhouder P. Weemaes van [gisteren af in Middelburg. op een symposium [thuisbezoeken door ver- ;en van het consulta- reau om problemen tussen r»en kinderen eerder en be- te sporen. rals het Elektronisch Kind Kr er komend jaar komt, is jeugdgezondheidszorg de geïnformeerde instantie om |aan kinderen te regelen lat een kind voor ingrijpen- Hgbij Bureau Jeugdzorg te- Imoet. Dan moeten gemeen- nprovincie wel samenwer- adevroegsignalering en op- Édersteuning, stelde Wee- ffles is voorzitter van de be- Kommissie jeugdgezond- borgvan GGD Zeeland. De is verantwoordelijk voor "leidszorg voor nul- ptienjarigen. Die zorg is verdeeld: de thuiszorg inderen via het consulta- ieau tot vier jaar, waarna hoolartsen van de GGD het nemen. wil de GGD integre- b Zeeuws- Vlaanderen ge- dat doordat de ouder- en overgaat naar de GGD 106. De bestuurscommissie «zelfde voor de ouder- en van Zorgstroom op feen en Allévo in de Oos- leregio, maar die instel- hebben bedenkingen de overdracht van hun per- Zeeland is financiëel i instelling. Daarom 'de GGD de consultatiebu- ?°rg boven de Westerschel- *topen bij de thuiszorg, binnen vier jaar is ook de integratie rond, voor- ®Weemaes. v-le meteen bij mede- ier R- Mooij van het minis- Volksgezondheid naar 'financiering die het minis- deeft uitgezet om het elek- kinddossier te koppe lde systemen van onder- jeugdzorg. Voor de sta- koploper is Zeeland ech- vei' genoeg, oordeelde "l'Steun kan wel, dacht hij Medewerkers van Delta zijn bezig met het repareren van het lek in de waterleiding. doorCornelleke Blok GOES - Ongeveer honderd Goese huis houdens zaten gisteren urenlang zonder water door een lek in de hoofdwaterlei ding in de 's-Heer Hendrikskinderen- straat. Enkele kelders en garages liepen onder. Rond zeven uur 's morgens kwam bij de brandweer de melding van het lek bin nen. „We weten niet precies hoe laat de breuk is ontstaan, maar waarschijnlijk rond zes uur", aldus de dienstdoende commandant G. van Die. De breuk zat in een hoofdtransportlei ding. Het water kwam met kracht naar boven en stroomde door de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat naar de lager gele gen Nieuwstraat. „Op sommige plekken stond het water veertig centimeter hoog." Delta was snel ter plaatse en sloot de wa terleidingen af. Van Die: „Ze waren net op tijd. De schade viel daardoor mee. We hebben bij ongeveer vijf kelders en gara ges water weggepompt." Delta is de hele ochtend bezig geweest met het repareren van het lek. „De buis is over een lengte van tien meter ge scheurd", zegt Delta-medewerker J. Vink, die de reparatie leidde. De oorzaak van het lek is moeilijk te ach terhalen, maar waarschijnlijk heeft het zware verkeer, dat vaak door de straat rijdt, gezorgd voor spanning op de water foto Willem Mieras leiding. De omwonenden hadden uren lang geen beschikking over water. Rond twee uur 's middags was het lek gerepa reerd. De gemeente is nog een paar dagen bezig met het herstellen van de bestrating. „De riolering in het gebied rond het lek zit vol zand en er zijn veel gaten in de be strating, vooral op het Stoof plein", aldus een woordvoerster van de gemeente. De gemeente is gisteren al begonnen met het schoonvegen van de straten. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het Tweede Ka merlid Slob (ChristenUnie) zet vraagtekens bij de voorgenomen aanpassing van de rijksweg N61 tussen Hoek en Schoondijke. Hij vraagt minister Peijs (CDA, Verkeer en Waterstaat) of het nog wel nodig is twee keer twee rijstroken aan te leggen tussen Hoek en Biervliet nu blijkt dat het verkeer op de N61 minder druk is dan voorzien. Om de veiligheid op de N61 te verbeteren wil Peijs snel en lang zaam verkeer scheiden. Daar voor komen tussen Hoek en Bier vliet twee dubbele rijstroken en een parallelweg voor het land- bouwverkeer. Het project moet tussen 2008 en 2010 worden uit gevoerd. Westerscheldetunnel Slob betwijfelt of zo een ingrij pende aanpak wel nodig is. Het plan werd destijds gemaakt op basis van de verwachte verkeers groei na openstelling van de Westerscheldetunnel. Het CU- Kamerlid wijst de mi nister op een artikel in de PZC waarin directeur T. Buis van de NV Westerscheldetunnel aan geeft dat het verkeer door de tunnel achterblijft bij de ver wachtingen. Hij vraagt Peijs of de noodzaak van een variant van twee keer twee rijstroken tussen Hoek en Biervliet nog wel kan worden onderbouwd. Peijs wil het nieuwe tracé van de N61 ter hoogte van de Braak man ten noorden van de huidige weg aanleggen. Het gebied ligt in de Ecologi sche Hoofdstructuur (EHS), De noordelijke variant is de minst schadelijke, aldus Peijs. Gevolg is wel dat camping De Braak man moet worden verplaatst. Een half jaar geleden gaf Peijs aan dat de kosten voor grond aankoop en nadeelcompensatie tussen de één en enkele miljoe nen euro uitkomen, Slob wil een specificatie van dat bedrag. Hij wil weten hoeveel geld precies wordt gereserveerd voor nadeel compensatie, het onteigenen van De Braakman en nadeelcom pensatie of planschade voor het bestaande restaurant. Volgens Slob is de camping hoe dan ook aan een opknapbeurt toe. Hij vraagt zich af in hoever re de herstructurering van cam- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Zeeuwse peuters van anderhalf jaar wor den vanaf medio 2006 lan delijk proefkonijn. Op hen wordt wetenschappelijk onder zocht of een bezoekje thuis door het consultatiebureau dui delijker maakt of er problemen zijn in opvoeding of ontwikke ling dan het gewone consulta- tiebezoek. Het 'achttienmaanden-thuis- bezoek' is een methode die de Zeeuwse ouder- en kindzorg sinds 2002 hanteert. Als een kind achttien maanden is, op de grens van het peuterdom, komen wijkverpleegkundigen in het gezin praten over moge lijke opvoedproblemen, vragen over ontwikkeling en de relatie tussen ouder en kind. Daardoor komen veel meer op voedproblemen aan het licht die nog eenvoudig verholpen kunnen worden, dan op het re guliere afspraakje bij het con sultatiebureau. Ouders waarderen het thuisbe- zoek bovendien heel erg: 94 procent was er afgelopen jaar blij mee. De Zeeuwse resultaten interes seren landelijke beleidmakers dermate dat nu onomstotelijk moet worden aangetoond dat het thuisbezoek problemen eer der bovenbreng! dan een ge sprek op het consultatiebu reau. Daarvoor moet het instinctieve 'pluis/niet pluis-gevoel' van wijkverpleegkundigen tijdelijk wijken voor wetenschappelijke risicoanalyse. Bovendien moet de komende tijd de helft van de Zeeuwse peuters het zonder thuisbezoek stellen, om verschillen aan te tonen. Zij worden op het bu reau ontvangen voor een lan ger consult. Vragenlijst Ouders krijgen bovendien tevo ren een toestemmingsformu lier, een lijst met vijftig wagen over het sociale gedrag van hun kind en een wagenlijst over de gezondheid van het kind in te vullen. Op het bureau of bij het thuis bezoek vullen de wijkverpleeg kundigen een risicofactoren- lijst in die de Amsterdamse pro fessor opvoedkunde J. Her manns ontwierp. Hermanns ad viseert momenteel ook over de inrichting van de Zeeuwse jeugdzorg. In totaal zijn 5600 Zeeuwse peuters en 63 wijkverpleegkun digen betrokken. Nog eens 2800 kinderen in streken bui ten Zeeland worden meegeno men in het onderzoek als con troleregio's. De onderzoeksgroep wordt geleid door jeugdarts L. Holty. Jeugdarts T. Reerink en wijk verpleegkundige I. Staal van ZorgSaam. Zij werken in de onderzoeksgroep samen met het Utrechts Medisch Cen trum. RILLAND - CDA'er H. Eversdijk verlaat de actieve poli tiek. Hij staat nog wel op de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in Reimerswaal, waar hij mo menteel raadslid is, maar op de laatste plaats, als lijstdu wer. In 2002 werd hij nog gekozen met voorkeurstemmen. Hij acht dat nu onwaarschijnlijk. „Dat gebeurt niet", laat hij resoluut weten. Eversdijk (71) is bovendien van plan op termijn te verhuizen uit Reimerswaal. Hij heeft zitting gehad in alle mogelijke volksvertegenwoordigingen. Zo was hij van 1970 tot 1978 raadslid in Borsele, lid van Pro vinciale Staten van 1973 tot 1980, Tweede Kamerlid van 1977 tot 1991 en Eerste Kamerlid van 1991 tot 2003. Eversdijk vervult nog tal van nevenfuncties. MIDDELBURG - De gemeenten Reimerswaal, Borsele en Kapelle huisvesten te weinig vluchtelingen met een ver blijfsvergunning. Daarom tikken Gedeputeerde Staten de Bevelandse gemeenten per brief op de vingers. De gemeen ten boden dit jaar nog geen enkele statushouder onder dak. Daarmee is het tekort aan buitenlandse inwoners met een verblijfsvergunning in Reimerswaal opgelopen tot 22, in in Borsele tot 15 en in Kapelle tot 11. Elke Ne derlandse gemeente is verplicht ieder jaar een bepaald aantal statushouders te huisvesten. Hoeveel dat er zijn, hangt af van het aantal inwoners van de gemeente. De ge meenten wijzen erop dat het niet zo makkelijk is aan die verplichting te voldoen. Zo mogen de statushouders wo ningen weigeren en zijn hun documenten soms niet in or de. Als de gemeenten in gebreke blijven, kan de pi'ovincie hun werk op dit gebied overnemen, waarschuwen GS. MIDDELBURG - Bezoekers van de website van de poli tie, www.politie.nl, kunnen de komende drie weken mee doen aan een online-enquête. De uitkomsten van dit on derzoek wil de politie gebx-uiken om de site te verbeteren. Naast vragen over de verwachtingen bij de website, wordt ook de mening van de bezoeker gepeild over de in houd en kwaliteit. De site van de politie, die maandelijks ongeveer een half miljoen bezoekers trekt, bestaat in de huidige vorm ruim twee jaar. Naast nieuws uit de ver schillende politiekorpsen kaxi de bezoeker er terecht voor bijvoorbeeld contactgegevens van het dichtstbijzijnde po litiebureau, achtex'grondinformatie over het politiewerk en het online invullen van een aangifte. VLISSINGEN - Dermatoloog E. Prens aanvaardt vrijdag een bijzonder hooglei'aai'schap aan het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Prens spx'eekt dan zijn rede uit 'Het dynamisch huidnetwex-k', waarin hij beschrijft hoe zeer een huidziekte het leven van een patiënt bepaalt. Prens is sinds 1989 huidarts in het Ziekenhuis Walcheren. Hij blijft nog een dag per week werken in het ziekenhuis. De overige dagen wijdt hij aan zijn leeropdracht 'experi mentele dermatologie'. Ook is Prens mentor voor jonge dermatologen en leidt hij onderzoeken naar de oorzaak van huidziekten. Voor de invulling van de ovexige Vlis singse wex'kdagen van Prens zoekt het ziekenhuis een nieuwe dermatoloog. In de tussentijd neemt dermatoloog S. van Hattem waar, naast huidarts J. Habets. ping De Braakman nu plaats vindt uit publieke middelen, na melijk de opbrengsten van com pensatie en onteigening. Ook wil hij weten of verplaat sing van de camping niet net zo schadelijk is voor de EHS als de door Peijs afgewezen zuidelijke variant van verbreding van de N61. door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Broadcast Part ners in Terneuzen en Nozema hebben een boete van 1 miljoen euro gekregen van de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa). De bedrijven hebben vol gens de kartelwaakhond prijsaf spraken gemaakt. Broadcast Partners is geschokt en wil be zwaar aantekenen. De twee bedrijven, die samen de doorgifte van tv- en x-adiozen- ders in Nederland verzorgen, hebben de mediagroep HMG (RTL, Yorin) benadeeld, aldus de NMa. Die sprak gisteren van een zwa re ovex'treding van de mededin gingswet. De afspraken kwa men er volgens de kartelwaak- hond op neer dat Nozema geen contracten zou afsluiten met HMG kort na de verdeling van nieuwe commerciële zenderfre quenties in mei 2003. Broadcast Partners (winnaar van de prijs 'creatief ondexme- merschap 2005') wist daarna HMG, dat sinds juli 2004 RTL Nedexland heet, als klant bin nen te halen. De NMa kan niet zeggen hoe hoog de boetes voor de bedrij ven afzonderlijk zijn. Op basis van de mededingingswet kan de boete maximaal 10 procent van de omzet bedragen. Nozema en Broadcast Pai'tners hebben ver trouwelijkheid geëist over hun omzetcijfers, zei. een woordvoer ster van de NMa. Nozema en Broadcast Partners zijn in Nederland vex-uit de be- langx'ijkste partijen die doorgif te van radio- en tv-signalen ver zorgen. Nozema is in meerdexTieid in handen van de overheid. De staat is bezig de aandelen te ver kopen via een veiling. Bx-oadcast Partners is daarvoor in de race, al verwacht het bedrijf dat het In de rubriek Streektaal in de PZC van gisteren wordt abusievelijk gemeld dat dialectzanger Piet Brakman 27 oktober optreedt in het kerkje van Ellewoutsdijk. Dit moet zijn zondag 27 november. Ove rigens zijn kaarten voor het optreden niet meer verkrijgbaar. telecomconcexm KPN de meeste kans maakt. Onlangs vroeg de Terneuzense onderneming in een kort geding om stopzetting van de veiling, omdat die oneer lijk zou verlopen. Broadcast Pax'tners is geschokt over de uitspraak en de sanctie en is van plan bezwaar aan te te kenen. „Deze beslissing deugt niet. Er zijn geen ongeoorloofde afspraken gemaakt. Het initia tief voor het contract is boven dien zelf yan HMG uitgegaan", aldus directeur R.J. van der Hoe ven. Nozema overweegt een beroep aan te tekenen tegen het boete-; besluit van de NMa, zo zei een woordvoerder van het bedxijf. RTL Nederland is verrast en kon nog niet zeggen of het een schadeclaim ixidient. MIDDELBURG - Een 42-jarige Terneuzenaar had zijn rijbewijs al lang moeten inleveren. Dat vond officier van justitie, R. Rammeloo, gisteren in de Mid delburgse rechtbank. De laatste jaren was de man voor alcoholdelicten veroor deeld tot totaal dertien maan den rijontzegging, maar hij was niet ingegaan op het verzoek, van het Openbaar Ministerie om het rijbewijs in te leveren. „U maakt er een potje van", vond de officier. Die eiste tachtig uur werkstraf en negen maanden rij ontzegging. Hij achtte bewezen dat de man 26 februari in Ternexizen on danks een rijverbod en zonder geldig rijbewijs dronken had ge^. reden. Ook verweet hij de man met 180 km per uur over de Ti'actaatweg, te hebben gere den. terwijl daar 100 km per uur is toegestaan. De man hield stel lig vol niet op de Tractaatweg te hebben gereden. Dat bracht poli tierechter A. Janssens-van Kam pen aan het twijfelen. Zij sprak hem vrij van de snelheidsover treding. Voor de overige feiten kreeg hij zestig uur werkstraf en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging opgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15