Ondernemers zijn weer actief PZC Thoolse Jenneke vertegenwoordigde Nederland tijdens EU-congres TE7 Vernieuwd Ontdek Kasteel promoot ook binnenvaart en schilderbranche Meer dan een postzegel f ZMF maakt zich sterk voor woningen in landelijk gebied Stimulansen nodig voor teelt van biobrandstoffen Belangengroep Oostkapelle herleeft met nieuw bestuur Strandpaviljoe langer open woensdag 23 november 2005 door Selma Osman OOSTKAPELLE - De onderne mersvereniging in Oostkapelle is nieuw leven in geblazen. De belangengroep leidde al zo'n vijf jaar een slapend bestaan. Daar is deze week met de vor ming van een nieuw bestuur een eind aan gekomen. De vereniging telt nu dertig le den. A. van Gelder van restau rant De Pannenkoekenbakker is de nieuwe voorzitter. Volgens hem was de oude ondernemers vereniging in slaap gesukkeld. „Er werd geen contributie meer gevraagd en niet meer verga derd." Eén aantal ondernemers uit het dórp besloot in het voorjaar dat Oostkapelle weer een actieve ondernemersvereniging moest krijgen. Het dorp telt 110 be drijven, waaronder een aantal campings. De initiatiefgroep organiseerde in mei een barbe cue om de mening van mede-on dernemers te polsen. Ongeveer de helft gaf aan de oproep ge hoor. Besloten werd om na het toeristenseizoen aan de slag te gaan. Brede samenstelling In het bestuur van de hernieuw de ondernemersvereniging Oost kapelle zitten naast Van Gelder, R. Hamilton, J. Vos, P. Boone, R. Stroo, R. Heersma, J. van de Vel de en E. Terwiel. De brede sa menstelling maakt het bestuur sterk, vindt voorzitter Van Gel der. „We hebben niet alleen ho- recamensen, maar bijvoorbeeld ook een slager en een eigenaar van een tuinbedrijf." De bestuursleden zullen on dernemers op hun eigen terrein bijstaan. Zo helpt een mini-cam pinghouder andere mini-cam pinghouders. Concurrentie speelt daarbij geen rol, meent Van Gelder. „Uiteindelijk be slist de gemeente over een aan vraag of een probleem." De ondernemersvereniging wil de krachten bundelen om het dorp te gaan promoten. „Want ook in Oostkapelle was het deze zomer minder druk dan in ande re jaren", zegt Van Gelder. Daar om wordt aangehaakt bij de pro jectgroep Oostkapelle 2010 die een toekomstvisie voor het dorp opstelt. De ondernemersvereni ging gaat ook samenwerken met de Stichting Oostkapelle Actief die in het toeristenseizoen activi teiten organiseert. Van Gelder vindt het daarnaast belangrijk dat een lid van de ondernemers vereniging zitting neemt in de dorpsraad. Dat laatste lijkt ove rigens geen probleem te worden, want volgend jaar komen er in de dorpsraad van Oostkapelle vier plaatsen vrij. Plattegrond Nu het bestuur is gekozen en er nieuwe leden zijn geworven, beseft Van Gelder dat de tijd is aangebroken dat de onder nemersvereniging zich gaat be wijzen. Een van de eerste actiepunten is zorgen dat er een goede plattegrond van het dorp komt. De stranden mogen daarop niet ontbreken. „Geble ken is dat toeristen die naar door Cornelleke Blok THOLEN - Een hele eer vond ze het. Jongerenraadslid Jenneke Ouwersloot (18) uit Tholen reis de vorige week af naar het Roe meense dorpje Sinaia. Ze mocht Nederland vertegenwoordigen tijdens een zevendaags congres over Europees burgerschap en intercultureel leren. Best een avontuur: voor de eer ste keer vliegen en dan meteen naar Roemenië. Geen alledaagse bestemming. De verschillen met Nederland verbaasden Jenneke enorm. „We moesten tijdens het congres de overeenkomsten en verschillen met ons eigen land opschrijven. Nou, ik kon echt geen één overeenkomst beden ken. Het is daar zó anders", ver telt Jenneke, nog steeds onder de indruk van haar reis. „Ik hou ervan om mijn mening te geven en te discussiëren." Daarom is ze lid van de Thoolse jongerenraad 'Joth'. Het con gres kwam niet uit de lucht val len. Jenneke zette zich al eerder in voor onderling respect tussen mensen en culturen. Zo organi seerde ze met de jongerenraad een project over discriminatie en een anti-pestweek. Interesse „De Nationale Jeugdraad vroeg ons een tijdje geleden of we inte resse hadden in een congres in Wales over het betrekken van jongeren bij beleid. Ik heb toen gesolliciteerd, maar ben afgewe zen. Mevrouw Dijkstra van de Nationale Jeugdraad vond dat erg jammer en vroeg of ik inte resse had in dit congres in Roe menië." Die kans liet Jenneke natuurlijk niet schieten. Het congres in Roemenië was on derdeel van een serie van zes trainingsmodules over Europees burgerschap, opgezet door de Europese Unie. De module waar aan Jenneke deelnam was de vierde in de rij. Het onderwerp was intercultureel leren. Aan het congres deden twintig jongerenwerkers uit verschillen de Europese landen mee. Intercultureel leren: daar kan je je in eerste instantie niet zoveel bij voorstellen. „Bij het begrip cultuur denkt iedereen al snel aan andere landen met andere godsdiensten, maar cultuur is veel dichterbij dan je denkt. Je hele omgeving bestaat uit verschillende culturen: je vrien denkring, je familie, je woonplaats." De bedoeling van het congres was om te leren van de culturen van de andere deelnemers. „We hebben eigen door Inge Heuff HEINKENSZAND - De tachtig lessen van het Ontdek Kasteel, een onderwijsmethode die 220 van de 250 Zeeuwse basisscho len gebruiken voor het techniek- onderwijs, zijn geheel gerevi seerd, en waar nodig verbeterd of aangepast. Vanmiddag wordt hët vernieuwde Ontdek Kasteel aan leerkrachten uit noord en ihidden Zeeland gepresenteerd in De Stenge in Heinkenszand. Hët Ontdek Kasteel is een vro lijk vormgegeven kast met voor elke groep tien lessen over tech niek. Leerlingen kunnen op ei- gén niveau onderzoek doen, ex perimenteren en spelen met tech niek. De inhoud is samengesteld door het Technocentrum Zee land en het Zeeuwse bedrijfsle ven. Vanaf groep 5 is er een kop peling met de landelijke website Ontdeknet, waar leerlingen vra gen over techniek kunnen stel len aan experts uit het Zeeuwse bedrijfsleven. „Met het gebruik van het Ontdek Kasteel voldoen scholen in een keer aan de eis die gesteld wordt aan techniek- onderwijs", weet projectleider M. Remijnse. „Het is een kant- en-klaar product met opdrach ten voor de leerlingen en onder steuning voor de leerkrachten. Inmiddels zijn er ook zo'n hon derd scholen buiten Zeeland die een Ontdek Kasteel hebben aan geschaft. Ook Vlaanderen heeft Ontdek Kastelen, die worden momenteel aangepast aan het Belgische onderwijssysteem." Het Ontdek Kasteel dateert uit 2000. Vorig jaar is, naar aanlei ding van opmerkingen van ge bruikers, begonnen met een revi sie van de lessen. De werkgroep, bestaande uit de Onderwijsbege leidingsdienst RPCZ, Techno centrum, de Pabo en vertegen woordigers van basisscholen, heeft de lessen waar nodig ver beterd, aangepast of vernieuwd. Er zijn twee nieuwe lessen opge nomen: één over de binnenvaart voor groep 7, en één over behan gen en schilderen voor groep 8. Vooral de binnenvaart wil de beeldvorming onder de basis scholieren verbeteren. „De bin nenvaart heeft behoefte aan jon ge aanwas", weet onderwijscoör dinator voor de binnenvaart, D. van der Wekken. „Het is een vrij gesloten wereld. Jonge werk nemers kwamen eigenlijk altijd uit eigen kring, maar die tijd is voorbij. Er zijn jonge mensen van buitenaf nodig en dus moet de binnenvaart zich promoten." De les van het Ontdek Kasteel richt zich vooral op de techniek Oostkapelle komen in Domburg naar het strand gaan. We moe ten duidelijk maken dat we wel stranden hebben." Daarnaast wil het bestuur de website www.oostkapelle.org verrijken met zo veel mogelijk informatie over het dorp. Verder wordt ko mende zomer een stempelactie op touw gezet, waarmee toeris ten kunnen sparen voor een ca deau. door Ben Jansen KRUISLAND - De rijksover heid moet de teelt van gewassen die biobrandstoffen opleveren, krachtig stimuleren. Alleen op die manier kan worden voorko men dat Nederland op dit ge bied verder achterop raakt ver geleken met andere Europese landen. De achterstand die Nederland bij de teelt van biobrandstoffen heeft op landen als Duitsland, Frankrijk en Spanje is verklaar baar. De structuur van de Neder lands landbouw leent zich meer voor gewassen met een hogere toegevoegde waarde en de over heid heeft er tot nu toe weinig aan gedaan om de productie van biodiesel uit koolzaad en bio-et- hanol uit onder meer tarwe te bevorderen. Volgend jaar wordt 70 miljoen euro uitgetrokken om de produc tie en het gebruik van deze brandstoffen een impuls te ge ven, maar dat is te weinig om de positie van Nederland op dit ter rein wezenlijk te versterken, zei K. van der Heiden van de Neder landse Akkerbouw Vakbond (NAV) gisteren tijdens een informatieavond over biobrand stoffen in het West-Brabantse Kruisland. „De afwachtende houding van de Nederlandse overheid is onbe grijpelijk als je ziet dat in het westen van het land bouwprojec ten moeten worden stilgelegd vanwege de luchtkwaliteit. Maar ja, Zalm wil zijn accijns niet missen." Van der Heiden wees erop dat in andere landen de kansen die de teelt van milieuvriendelijke brandstoffen bieden, veel beter worden opgepakt. Van de biodie sel die in Europa wordt vervaar digd, komt 63,5 procent uit Duitsland. Frankrijk en Spanje zijn de grootste producenten van bio-ethanol. De teelt van gewassen die mi lieuvriendelijke brandstoffen op leveren, is voor de Nederlandse landbouw ook interessant, om dat daardoor meer ruimte ont staat voor de afzet van gewas sen die worden verbouwd om als voedsel te dienen. Met de ge stegen olieprijzen wordt het ook lonender gewassen te zaaien en te oogsten met het doel er ener gie uit te halen. T. van der Meer van landbouw coöperatie CZAV vertelde over de activiteiten van zijn bedrijf op het gebied van biobrandstof fen. Uitgangspunt is dat de teelt ervan de boer geld oplevert. Een proef bij dertien akkerbouwers heeft te zien gegeven dat tarwe altijd nog meer oplevert dat dan de teelt van koolzaad voor de productie van biodiesel. Daar om begint de CZAV met de mo gelijkheid op braakland tarwe te verbouwen die als non-food gewas voor de productie van bio-ethanol zal worden ge bruikt, pagina 17 landbouwer wordt olïeboer door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) verzet zich niet langer tegen bouw van nieuwe huizen in het landelijk gebied. De vereniging gaat zich daar juist sterk voor maken. Voor waarde is wel dat woningbouw samen gaat met versterking van het landschap. Medewerker G. van der Krogt maakte deze ommezwaai giste ren bekend op de ledenvergade ring in Goes. Ze presenteerde de visie Zeeland Woonland. Daarin staat dat woningbouw een be langrijke kans biedt om de Zeeuwse economie een slinger te geven en tegelijk de groen blauwe waarden van de provin cie te versterken. Voornaam uitgangspunt is voor de ZMF dat woningbouw (rood) betaalt voor landschap (groen). En dan geen pure natuur, maar groen dat volgens Van der Krogt 'de belevingswaarde' ver groot (geschikt om te wandelen, fietsen, spelen). Ze omschreef het als 'de groene ontwikkeling in het landelijk gebied koppelen aan de woonontwikkeling'. De milieufederatie wil overi gens niet dat er nu overal buiten de bebouwde kommen volop ge bouwd gaat worden. Zorgvuldig ruimtegebruik, duurzaam bou wen en geen huizen op onge schikte (natte) plekken, blijven voorop staan. „Er zullen altijd woningbouwplannen blijven die niet kunnen en waaraan we niet willen meewerken", zei Van der Krogt. Ze wilde op voorhand geen gebieden noemen, omdat zulks een vrijbrief voor ontwik kelaars oplevert. Bij het opstellen van de woonvi- sie heeft de ZMF gekeken naar de bouwplannen van de gemeen ten voor de komende vijf jaar. Zo'n 60 tot 70 procent daarvan vond Van der Krogt deugen. Als slecht plan zag ze Sluis aan Zee, maar de voorziene nieuwbouw tussen Kapelle en de snelweg be schouwde ze als een goed voor beeld. Over de woonplannen bij Perkpolder moet de ZMF nog een mening vormen. Als mogelijkheden voorvm king van het landschap^ Van der Krogt op: groene^ rond bebouwing, verbet® van het dijkenpatroon, bt heer van bloemdijken, r„. vriendelijke oevers, water' landbiotopen, windsingels houtwallen. Per gemeente» de ZMF aan welke n den in aanmerking komê wat die gaan kosten. Op die manier is vrij eenre, uit te rekenen welke 'groenei; ten' deel uitmaken van detc? prijs van een woning. Van Krogt schatte die in op 7 procent, alleszins e baar gelet op de winst fe meente (2 procent), grond; naar (6 procent) en project* wikkelaar (15 procent) ops ken bij de bouw van e huis. Van der Krogt beklemton dat het 'verknopen met groen' wel duidelijk vc« moet worden vastgelegd, a een bouwer zich niet aan? plichtingen kan onttrekken, ZIERIKZEE - De strandpj joens op Schouwen-Duivtl mogen twee uur langer cj Burgemeester en wethoa stellen - in meerderheid i de sluitingstijd op te rekken één uur 's nachts. Met deze verruiming van decj ningstijd denkt het coll kwaliteit van het toeristischp duet én de bedrijfsvoering! paviljoens te verbeteren. De paviljoenhouders te al geruime tijd de wenstai drijven tot een later tip open te mogen houden. Vei ming biedt hen meer mogelrij den om zich te richten c? markt van bruiloften e tijen, zich beter te pres® als vergaderaccommodati! meer te doen met de restaa functie. Jenneke Ouwersloot vertegenwoordigde Nederland tijdens een congres in Roemenië. „Ik kon echt geen één overeenkomst bedenken. Het is daar zó anders." foto Willem Mieras kinder postzegels lijk best veel gemeen in Europa. Je kunt beter naar de overeen komsten kijken in plaats van steeds de verschillen te bena drukken." Gerechten Het waren niet alleen maar se rieuze groepsdiscussies. Intercul tureel leren kan ook op een speelse manier. „We moesten bij voorbeeld geblinddoekt gerech ten proeven en raden uit welk land het kwam." Voor Jenneke was het een interessante en leer zame ervaring. Ze neemt haar er varingen zeker mee bij haar werk als jongerenraadslid. Tij dens het congres kreeg ze van andere deelnemers tips om jon geren meer bewust te maken van verschillende culturen. Echt concrete plannen heeft ze nog niet. „Ik moet het eerst alle maal eens even laten bezinken." van het varen. Vijf binnenvaart schippers houden via het Ont deknet digitale dagboekjes bij en beantwoorden vragen van de leerlingen. Het vernieuwde Ontdek Kasteel wordt vanmiddag voor de derde keer gepresenteerd aan leer krachten, deze keer in Heinkens zand. Eerdere presentaties wa ren in Terneuzen en Vlissingen. Remijnse: „Er is veel belangstel ling. De presentatie, waarbij ook bedrijven betrokken zijn en het Ontdeknet, trekt telkens meer dan zeventig mensen. Nu het Ontdek Kasteel herzien is, dragen we het over aan studie boekhandel de Ruiter Fanoy. In een nieuw project gaan wij ons richten op de koppeling van de lessen uit het Ontdek Kasteel aan bedrijfsbezoekjes en gastles sen. Daar is vanuit de scholen veel belangstelling voor." bijvoorbeeld voor lljits in Kroatië: ■Vro^r omdat het vet was, 9>'>9 lfe S°™* over. Nu ik een fiets heb, doe ik er een kivartie ,h mis 3eenda3 meet en thheh meet voor mijn huiswerk- Eh om met mijn vrienden.' De Stichting Kinderpostzegels helpt met uw geld kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl voor kinderen door kinderen OCöWj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 14