K )zb-voordeel vaak naar burgers MÜA eerlingen vinden Pakistan ook hun pakkie-an FOTOWENSKAARTEN SPStiMTPHOTO Kade wand haven Veere is verrot ÖLIFE Van der Maden keert niet terug in dagelijks gemeentebestuur A Begrotingstekort verlicht door meevaller KSG-terrein pallen gebruikersdeel meestal geen reden voor extra lasten inrijding hf testrijden Vast tijdstip voor uitkeren geld Gillissen directeur Palladium Vrouw krijgt trap van paard Borsele redt vijf id-banen zeeuwse almanak Dood ^0113-315649 glactie@ pzc.nl U31,4460 AA Goes Itié-exploitatie: L Midden-Zeeland: 0113-315520; U.VIaanderen: 0114-372770; 020-4562 500. «dag 23 november 2005 v.a. Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs). editie Walcheren <GEN - De Vlissingse ctie vraagt zich af hoe die de gemeente loopt l ontwikkeling van het Irrein worden afgedekt. leert op het voorstel van van B en W om 1,6 jj euro, die in de boeken 'om plotse tegenvallers op té kunnen vangen, te gebruiken voor de aanzuivering van het te kort van 5,8 miljoen euro. De fractie stelt schriftelijke vra gen aan het college over deze verschuiving. Het college had en kele jaren terug besloten om voor de ontwikkeling van het 30 hectare grote KSG-terrein de buffer op 1,6 miljoen euro te brengen. De wethouder zei on langs bij de presentatie van de begroting 2006 dat er destijds een raming is gemaakt. De gemeente kan nu de risico's die bij de ontwikkeling van het terrein horen beter inschatten. Het Masterplan krijgt boven dien sneller dan verwacht vorm. In juni van dit jaar diende het CDA een motie in om te onder zoeken of die 1,6 miljoen euro overgeheveld konden worden van de algemene middelen naar een aparte post van het grondbe drijf. Daardoor zou dat bedrag niet meer drukken op de ge meentelijke begroting. De ge meente deelt mee dat deze motie niet is uitgevoerd. Lastenverlichting Het tekort was in juni circa 3,6 miljoen euro. De situatie is ver slechterd, want het tekort is nu opgelopen tot 5,8 miljoen euro. De 1,6 miljoen euro is nodig om het begrotingstekort op te los sen. Aan de motie was boven dien het verzoek gekoppeld om met dat bedrag de lasten voor de Vlissingse huishoudens te vel lichten. Dat is ook niet gebeurd. Het college stelt in de begroting 2006 voor om de afvalstoffen heffing volgend jaar van 200 eu ro naar jaarlijks 307 te verho gen. Renê Schrier De meeste gemeenten [eland laten hun inwoners jnd jaar profiteren van het [allen van het gebruikers- Mi de onroerende zaakbe- Alleen in Vlissingen en wordt dat voordeeltje (teruggepakt. gaat de afvalstof- Eng met ruim 50 procent Lo van 200 euro naar 307 Burgemeester en wethou- |en daarmee de tekorten mee Vlissingen kampt, be ul, De gemeenteraad moet i)«wel goedkeuren, ère wordt het eigenaars van de onroerende zaak- iing met 14 procent ver- Daarmee probeert Veere grollende inkomsten van jjruikersdcel van deze Ing geheel te compense- Irechten Ére gemeenten worden de alelijke lasten met twee aximaal vijf procent verhoogd. Middelburg de parkeertarieven Op Noord-Beveland gaan ieentelijke belastingen zelfs met één procent omlaag, omdat die gemeente nu eenmaal goed in de slappe was zit. Dat, gecombineerd met het wegval len van het gebruikersdeel van de ozb levert de burgers gemid deld een voordeel van 20 pro cent op. In Sluis gaan de afvalstoffenhef fing met 10 procent omhoog en de rioolrechten met 20 procent, maar dat is het gevolg van in het verleden afgesproken be leid. De bedoeling is dat die hef fingen kostendekkend worden. Zo ook in de gemeente Reimers- waal, waar het reinigingsrecht (afvalstoffenheffing) 9 procent stijgt en het rioolafvoerrecht 8 procent. Toch sluiten verscheidene wet houders niet uit dat ze voor 2007 en later over moeten gaan tot ingrijpender maatregelen, als blijkt dat gemeenten in fi nanciële problemen komen. Zo gaat R. Leentfaar van de ge meente Sluis er vanuit dat de be scheiden belastingverhoging die B en W van plan zijn door te voe ren voldoende is om het deels wegvallen van de ozb te compen seren. Mocht dat niet het geval zijn dan sluit hij een kleine extra verhoging van de ozb voor eigenaren niet uit. Wethouder A. Croné van Schou- wen-Duiveland waarschuwde al dat de lasten voor de burger nu naar beneden gaan met het weg vallen van het gebruikersdeel, maar volgens hem kan de bur ger ze later wel weer op het bordje krijgen. Ook zijn collega M. Vermue-Vermue van Borsele heeft het over een maatregel waarmee het rijk goede sier maakt, maar die door gemeen ten wordt betaald. Ook burgers zijn er volgens haar uiteindelijk niet mee gebaat. Er zijn dan ook gemeenten, zo als Borsele en Goes, die voor 2007 of later overwegen de riool heffing (weer) in te voeren. 8ELBURG - Op de Looiers- Ivond gisteren een aanrij- plaats tussen een 60-jarige e automobiliste en 50-jarige motorrijder. De •■stond voor het verkeers- tewachten, toen de motor- rachterop haar reed. Beide tuigen raakten beschadigd. Advertentie systemen t fee navigatie demo autos «AANBIEDINGEN itrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 wm.carlife-autoshop.nl De kadewand langs de stadshaven in Veere wordt op korte termijn vervangen. door Maurits Sep VEERE - De kadewand langs de stadsha ven bij de jachtclub in Veere is verrot en moet op korte termijn worden vervan gen. De kade is afgesloten voor verkeer. Extra zware belasting van de kade kan instorting van de wand veroorzaken. Het gaat om een stuk kademuur van vijf tig meter tussen de jachtclub en de ka nonnen bij de Campveerse Toren. De wand is deels van hout en deels van staal. De houten gedeelten zijn zeventig jaar oud, later zijn stukken vervangen door staal. De verrotte wand is ontdekt bij de restau ratie van de steiger bij de Campveerse To ren waar rederij Dijkhuizen aanlegt. Voor de restauratie moesten vrachtwa gens met bouwmaterialen over de kade, die daar Blauwhoofd heet. Zij lieten die pe sporen achter in het wegdek. Onder normale omstandigheden had dat niet zo erg mogen zijn en dus is onder zocht wat er aan de hand was. Ook de achterzijde van de wand is bestudeerd, de uitkomsten waren schokkend, stelt het dagelijks gemeentebestuur van Veere. Het zichtbare deel van de houten dam- wand is aangetast door houtrot. Maar ook de achterkant is verrot. Bovendien zijn de ankerstangen waarmee de wand in de grond is vastgezet doorgeroest. „De damwand is deplorabel, maar instortings gevaar is er niet onmiddellijk", stelt wet houder L. Wisse. De oorzaak is niet achterstallig onder houd, zegt Wisse. „De houten damwand is in 1935 gebouwd. Ik vind het dus niet zo vreemd dat die na zeventig jaar aan vervanging toe is. Vervangen doe je niet stukje bij beetje, maar in één keer. Daar zijn we nu dus aan toe." De gebreken zijn ontdekt omdat vracht wagens over het Blauwhoofd hebben ge reden. Als dat niet was gebeurd, zou het probleem later toch wel gezien zijn, meent Wisse. „We kijken de kade regel matig na. Bovendien controleert de ha- ■Mina Osman WiLBURG - De Christelij- wlengemeenschap Walche- 10 Middelburg is een actie ':®en voor Pakistan. Onder motto Pakistan: ons pak- kie-an! worden de komende we ken lege flessen ingezameld op de school aan de Elzenlaan. Van de opbrengst worden tenten ge kocht voor de slachtoffers van de aardbeving. De actie is bedacht door docen- (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: to,Middelburg, Oostburg, Renesse en Zierikzee zijn op vrijdag 25 november a.s. gesloten i.v.m onze personeelsreis. te Mirjam Viergever uit Hein- kenszand. Op een nacht lag zij wakker van het idee hoe het zou zijn als ze zelf met haar kinde ren in een gebied zonder dekens en kleren zou zitten. ,,Ik dacht: 'ik moet iets doen'." Zij werd in haar idee gesterkt door het feit dat voor Pakistan zo weinig wordt ondernomen. „Bij de tsu nami kwamen mensen meteen in actie." De docente Frans zette een actie op touw met de gedachte dat leerlingen die geen geld willen missen, wel een lege fles kunnen geven. Omdat het met flessen die maar 25 eurocent statiegeld opbrengen niet hard gaat, wor den ook collectebussen neerge zet. Aan ouders die binnenkort op het ouderspreekuur moeten komen, wordt gevraagd flessen mee te nemen. En in december wordt de school niet opgesierd met een kerstboom, maar met houten 'flessenbomen'. Op donderdag 22 december kun nen winkelende mensen hun steentje bijdragen. Leerlingen van de brugklassen staan die dag in dertig Walcherse .super markten om flessen en geld in te zamelen. De opbrengt van de ac tie wordt een dag later, tijdens de jaarlijkse kerstviering, aange boden aan Jan Zwart van de hul porganisatie Frontiers. Die orga nisatie is al jaren geworteld in Noord-Pakistan en India en heeft samen met de lokale bevol king een plan bedacht om de winter door te komen. „Er wor den vijfduizend ingerichte ten ten neergezet. Eén zo'n tent kost 350 euro per stuk", weet Vierge ver. Zij hoopt dat er met de op brengst van de Middelburgse ac tie minstens een paar tenten kunnen worden aangeschaft. VLISSINGEN - Cliënten van de afdeling sociale zaken in Vlissingen en Veere krijgen hun uitkering voortaan eer der uitbetaald. Omdat de sociale diensten van Walcheren in het nieuwe jaar fuseren, hebben zij het moment van be taling gelijkgetrokken met die van Middelburg. Die ge meente betaalt altijd op een vast moment, in de eerste week van een nieuwe maand. Tot nu toe moesten uitke ringsgerechtigden in Vlissingen en Veere, na het inleve ren van verantwoordingsbriefjes, zes weken wachten tot ze een uitkering op hun bankrekening zagen verschijnen. Dat is nu voorbij. VLISSINGEN - De waarnemend directeur van de stich ting Palladium, P. Gillissen, is met ingang van deze maand benoemd tot directeur. Gillissen was al vanaf ja nuari 2004 de hoogste functionaris van de welzijnsorgani satie in Vlissingen. Het bestuur van de stichting heeft de tijdelijke functie nu omgezet in een definitieve om leiding te geven aan Palladium. GRIJPSKERKE - Op een manege aan de Hogelandseweg in Grijpskerke kreeg een nog onbekende vrouw gisteren omstreeks half vijf een trap van een paard tegen haar borst. Zij kwam met haar hoofd op de straat terecht. De traumahelikopter werd gewaarschuwd, maar deze bleek, na aankomst op de plaats van het ongeval, niet nodig te zijn. De vrouw werd eerst in de ambulance verzorgd en is later naar het ziekenhuis in Vlissingen vervoerd. Het is on bekend welk letsel de vrouw heeft opgelopen. HEINKENSZAND - Vijf inwoners van de gemeente Bor sele die in Goes bij een instelling een id-baan hebben, kunnen voorlopig aan de slag blijven. Borsele neemt de subsidieovereenkomst met de instellingen van Goes over. De kans dat de vijf inwoners van Borsele op 1 januari op straat zouden staan, was reëel. Eén van de instellingen waar twee van de vijf werken, Arduin, had de id-baners (voorheen Melkert-banen) al ontslag aangezegd. Op basis van nieuwe regelgeving moet namelijk de gemeente waar in een id-baner woont, voor subsidie zorgen. Zonder de overheveling van geld uit Goes wilde Borsele dat niet. De twee gemeenten zijn uiteindelijk tot overeenstemming ge komen. De gemeente Goes hevelt de rijksbijdrage van in totaal 70.700 euro voor in elk geval een jaar over naar Bor sele. Borsele neemt op zijn beurt de subsidierelatie met de instellingen Arduin, Ter Weel en Emergis over. Voorlopig gebeurt dat tot 1 januari 2007. foto Ruben Oreel venmeester de situatie ook. We hadden er met een gerust hart nog een aantal ja ren over kunnen blijven lopen." Toch is een spoedige renovatie van de ka dewand noodzakelijk. Volgens Wisse wordt die in elk geval volgend jaar uitge voerd. „Als het lukt nog voor de zomer, anders daarna. Zo veel tijd hebben we best. We doen het in ieder geval niet tij dens het drukke zomerseizoen." De renovatie gaat enkele tonnen euro's kosten. Hoeveel precies, kan Wisse nog niet zeggen. Een ingenieursbureau moet in beeld brengen wat er moet gebeuren, hoe en wanneer. Daarna moet een aannemersbedrijf het Blauwhoofd gaan repareren. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Wethouder P. van der Maden ziet om per soonlijke redenen af van een vol gende periode in het dagelijkse gemeentebestuur van Vlissin gen. Hij staat op plaats vier van de kandidatenlijst van de WD voor de verkiezingen in maart 2006. Ex-wethouder T. Meijers maakt een verrassende rentree. De leden hebben hem deze week tijdens de ledenvergadering op plaats drie gezet. Van der Maden is sinds 1998 raadslid. Toen Meijers zich in 2001 terugtrok als wethouder, volgde Van der Maden hem op. „Er was toen binnen de WD geen kandidaat-wethouder voor handen en ik wilde voor één ter mijn wel die plaats innemen." De wethouder financiën en ver keer heeft geen gemakkelijke pe riode achter de rug. In april van dit jaar overleefde hij ternau wernood een motie van wantrou wen. De raad was ontevreden over het financiële beleid. „Ik heb toen mijn rug rechtgehou- den", zegt hij. „Ik had ook kun nen zeggen: bekijk het maar." Van der Maden zegt dat hij er aan mee wilde werken om het te kort van Vlissingen op te lossen. „Het hele college heeft het ver volgens als een gezamenlijk pro bleem behandeld. We hebben sa men aan een oplossing gewerkt en die is er gekomen." Op nummer twee staat het huidi ge raadslid C. Schönknecht. De WD koos in een eerder stadium M. Reinders-Stijnman als lijst trekker. A. Achterhuis, momen teel ook raadslid, komt niet meer op de kandidatenlijst voor. „Ik heb het druk op mijn werk bij ADZ en ik wil meer thuis zijn bij mijn gezin." Hij zegt dat zijn beslissing er door 'een onenigheid tijdens de ledenvergadering' gemakkelij ker op is geworden. „Maar dat is niet de hoofdreden van mijn vertrek", zegt hij. Politiek be drijven moet voor hem leuk zijn en je moet op het team kunnen vertrouwen. „In het team dat binnenkort gevormd wordt, voel ik me niet meer thuis. We had den een jonge ploeg kunnen heb ben, maar door verschuivingen is dat niet meer het geval. Inder daad, onder andere door de ver kiesbare plaats die Tobias Me ijers heeft gekregen", zegt hij. Meijers (60) was vijftien jaar wethouder en vier jaar raadslid. Hij trok zich in 2001 terug om dat hij problemen had met zijn gezondheid. „Ik heb me een lan ge tijd niet druk gemaakt om wat zich in de gemeente afspeel de. Dat is een slecht teken, want dan gaat het niet goed met me. Sinds anderhalf jaar wil ik weer meewerken aan een beter Vlis singen", zegt Meijers. De Souburger was onder andere wethouder financiën. „Daar ligt ook mijn kracht en ik word door mijn opleiding en werk geacht daar iets van af te weten." De WD schuift geen kandi daat-wethouder naar voren. „Laten we eerst de verkiezingen afwachten", zegt lijsttrekker Reinders-Stijnman. „De kandi daten die op een verkiesbare plaats staan, hebben aangege ven allemaal raadslid te willen worden." J. Muurling, de huidi ge afdelingsvoorzitter, staat op plaats vijf, E. Lammers, secreta ris van de afdeling, op zes. Brugklassers van de CSW in Middelburg halen lege flessen op voor Pakistan. foto Ruben Oreel Dat hij nog aan het begin van zijn leven staat, iveerhoudt de vierjarige Kloetingse kleuter er niet van zich intensief be zig te houden met de dood. Zijn fascinatie doet zich op de vreemdste momenten gel den, zoals toen hem eerder de ze week de klassieke vraag werd gesteld wat hij later wil worden. „Oh niks", antwoordde hij luchtig. „Ik wil alleen maar in de hemel zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11