Afrika krijgt grip op aids Grondwet verdeelt Kenia in onverzoenlijke kampen Officier eist lange celstraffen in massaproces ETA Minder hiv door restrictief toelatingsbeleid tderland wil icdici in frika houden wil jaarheid ver geheime unpen CIA Wereldwijd meer dan veertig miljoen hiv-besmettingen Levenslang voor moord München Spanjaarden tegen subsidie kerk Natuurkunde van Britse scholen Premier vervangt baljuw op Jersey Billboards leiden automobilisten af Chinese pers moffelt oproep Bush weg Disneyland Hongkong niet in trek Baantje hier, baantje daar? Uitkeringsduur bepaald door arbeidsverleden szw nl Dan weet u het snel dinsdag 22 november 2005 V1IAAG - De invloed van lutie op de verspreiding in Nederland is in 2004 periode 2000 tot 2002 snog 27 procent van de nieu- iofecties geconstateerd bij uit gebieden waar ^ds voorkomt, zoals het zuiden van Afrika. In 2004 daal de dat percentage tot 21 pro cent. Directeur F. de Wolf van de Stichting Hiv Monitoring zei gis teren dat dit 'Verdonk-effect' te maken heeft met het strengere toelatingsbeleid van de Neder landse overheid. Het totale aan tal hiv-geïnfecteerden neemt nog steeds toe. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu en de Stichting Hiv Moni toring schatten het totaal aantal mensen met hiv op 16.000 tot 24.000. Daarvan waren er in juni dit jaar 10.845 geregis treerd bij de Nederlandse behan delcentra voor hiv en aids. In au gustus 2003 waren dat er 973. Het aantal kinderen en jongeren met hiv daalde. Telden de behan delcentra vorig jaar nog 401 tie ners van elf tot twintig jaar en 86 kinderen onder de dertien met hiv, dit jaar is dat gedaald tot respectievelijk 355 tieners en 112 kinderen. Van de kinderen tot dertien jaar zijn de meesten besmet geraakt tijdens de geboorte. De behan delcentra registreerden vorig jaar 938 nieuwe hiv-besmettin gen. In 2003 waren dat er 843. Bijna driekwart van de nieuwe infecties is aangetroffen bij man nen. Zowel onder homo's als he tero's stijgt het aantal besmettin gen. De toename is het grootst bij mannen met homocontacten. Het aandeel wouwen onder de nieuwe hiv-geïnfecteerden nam af van 30 procent in 2003 tot 25 procent in 2004. ANP HAAG - Nederland wil (jonien dat medisch per- id uit door aids getroffen Jin in Afrika ten zuiden van om economische rede naar het Westen trekt. laei de Nederlandse aidsam- sadeur P. Bekkers van het van Buitenlandse Za- bij het in ontvangst van het jaarlijkse rap- ioverhiv en aids van de Ver gde Naties en de Wereldge- in iHaag. vertelde dat er meer pjeegsters uit Malawi in het he Manchester werken dan teel Malawi zelf. Nederland ach er volgens hem voor in dergelijk zeer nodig medisch voor de Afrikaanse ien te behouden. Zo loopt er fleambassade in Zambia een waardoor kinderen van artsen naar een betere kunnen. Op die manier üen zeven Afrikaanse artsen jrgehouden worden, voor de van het salaris van één arts. foland zet volgens Bekkers herin op hulp voor kwestba- jtoepen als prostituees, drugs- en homoseksuele Naar de mening van di- jeurP. van Rooijen van Stop hNowis is dat terecht, want herland heeft op die terrei- [denodige ervaring. Hij pleit \t export van de pragmati- jt Nederlandse benadering, k bijvoorbeeld het omruilen i spuiten. [genoemde groepen te berei- moeten volgens Van Rooi- lokale organisaties in ont- rigslanden ingezet wor- INP Hetty van Rooij ll'SSEL - De EU-minis- van Buitenlandse Zaken fc de geruchten over geheime in Europa aan zijn Amerikaan- collega Rice vraagt de Britse Éter Straw namens zijn col- fs opheldering over de vraag vermeende terroristen op I-grondgebied worden vastge- den. „Dit soort dingen moe- helder zijn. Het zingt rond, ar niemand weet er het fijne '.aldus minister Bot. weken circuleren geruchten CIA-kampen in Europa, ar Al Qaeda-strijders en «re terroristen zouden wor- vastgehouden. De mensen- jporganisatie Human Watch zegt over bewij- de beschikken dat gevange- a in Polen en Roemenië woi"- vastgehouden en onder lid- PvdA wil duidelijkheid van Kover de vraag of CIA-vluch- sSchiphol gebruiken voor een door Wendy Kind en Saskia Gaster NEW DELHI - Het gaat in enke le Afrikaanse landen iets beter met de bestrijding van hiv en aids, vooral door gedragsveran dering. Toch zijn in 2005 op nieuw vijf miljoen mensen be smet geraakt met het aidsvirus. Dat brengt het totale aantal in fecties boven de veertig miljoen. Het aantal was nog nooit zo hoog. Dat is gisteren gebleken uit het jaarlijkse rapport over hiv en aids van de Verenigde Naties en de Wereldgezondheidsorganisa tie. De twee organisaties consta teren dat meer mensen toegang tot zorg en medicijnen hebben en dat het erop lijkt dat voorlich ting in sommige landen leidt tot voorzichtiger omgaan met drugs spuiten en seks. Aids heeft des ondanks dit jaar aan 3,1 miljoen mensen het leven gekost, onder wie een half miljoen kinderen. Afrika is en blijft het zwaarst ge troffen. Daar stierven 2,4 mil joen mensen aan de ziekte. De organisaties waarschuwen dat het virus epidemische vor men gaat aannemen in het oos ten van Europa, Centraal-Azië en het oosten van Azië en dat de verspreiding versnelt in het zui den van Afrika. In Zimbabwe, Oeganda en Kenia neemt het aantal besmettingen van zwan gere vrouwen af, maar in Mo zambique en Swaziland is spra ke van een stijging. Zeker 85 procent van de Zuid-Afrikanen die medicijnen nodig heeft, krijgt die niet. Veiliger In sommige landen lijken men sen veiliger te vrijen, hoewel in de VS en enkele Zuid-Ameri kaanse landen het virus zich vooral verspreidt door onveilige seks tussen mannen. Een kwart van de hiv-patiënten daar be seft niet eens geïnfecteerd te zijn. Onveilige seks en drugs spuiten leidden tot een flinke toename van hiv en aids in La tijns-Amerika, vooral onder vrouwen. Wereldwijd hadden in 2003 16,5 miljoen vrouwen een hiv-infec- tie, dit jaar zijn dat er maar liefst een miljoen meer. In Azië deed zich eenvijfde van alle nieuwe besmettingen voor. Chi na en Myanmar doen te weinig aan het bestrijden van hiv en aids, aldus het rapport. China blijkt niet in staat te zijn om ie dereen de juiste medicijnen te geven. Het virus is in het hele land te vinden, vooral door com merciële seks en drugsspuiten. Thailand doet het beter, zo blijkt uit de cijfers. De VN roepen ook het Mid den-Oosten op om werk te ma ken van aidsbestrijding. Daar, en in het noorden van Afrika, stijgt het aantal infecties. De ge zondheidsinstanties schreeuwen om beter inzicht in de versprei ding van hiv. Soedan is er het slechtst aan toe. Voorlichting is daar nauwelijks doorgedrongen. Slechts 5 procent van de vrou wen bleek te weten dat een con doom een infectie kan tegen gaan. Ruim tweederde van de vrouwen had nog nooit van een condoom gehoord, bleek uit re cent onderzoek. ANP Condoomreclame op een beurs, vorige week in Peking. Voorlichting over aids komt in China schoorvoetend op gang. Het land blijkt echter niet in staat om hiv-geïnfecteerden de juiste medicijnen te geven. foto Adrian Bradshaw/EPA «et van niets en mijn colle- isook niet', verklaarde minis- na afloop van overleg zijn collega's. Washington ®lt nu om opheldering ge- ki der heeft de Europese Com- al bij alle EU-lidstaten bformeerd of zij weet hadden CIA-gevangenissen op hun fadgebied. De reacties daar- ?®aren negatief. JKteur Porter Goss van de ^ontkende gisteren dat zijn tost gevangenen martelt, "■verhoorders hebben 'een ^heidenheid aan unieke en -°vatieve' methodes tale' informatie' uit gevan- te krijgen. Maar ze hou- Nch strikt aan de wetten te- taarteling, aldus Goss. [®te informatie Goss circuleert er veel 'ff«l foute informatie over de «ndeling van terreurver- 7ten' Hij wilde niet ingaan Wichten over geheime de- ""■entra van de CIA buiten Daar kunnen gevan- worden verhoord buiten „1 Amerikaanse recht om. 'PD/ANP Onder het wakend oog van dui zenden politieagenten spraken Kenianen zich gisteren uit over een nieuwe constitutie. Politici benutten het referendum even wel voor een nieuwe machts strijd. door Nona Eveleens MATASIA - Het is stil op straat in Matasia. Bij de plaatselijke basisschool is het echter een drukte van belang. Het hele dorp is uitgelopen om te stem men bij het referendum over een nieuwe grondwet. Tegen de mid dag hadden de meesten hun stem al uitgebracht in dit dorp in de Ngongheuvels bij de hoofd stad Nairobi. „Ik ben tegen het voorstel voor een nieuwe grondwet", zegt Samuel Mwangi, nadat hij zijn stembiljet in de gekraste bus heeft gedeponeerd. „Het slechtste in het concept is de op name van de rechten van het kind. Dat is volkomen over bodig, In de bijbel staat dui delijk dat ouders zeggenschap hebben over hun kinderen." An dere kiezers gniffelen over de op merking van de religieuze Mwangi. Mary Kinyungu, een stevige vrouw, gaat voor stemmen ook al vindt ze het geen perfecte grondwet, „De doorslag voor mij geeft de clausule waarin vrouwen evenveel rechten krij gen als mannen. Dat betekent dat ik straks geen schriftelijke toestemming meer nodig heb van mijn man om mijn kinderen in het buitenland te bezoeken." Ze is allesbehalve te spreken over de campagne van de politi ci, „Gewone mensen hebben ten minste nog naar de inhoud geke ken. Maar de politici hebben al leen gevochten voor hun eigen machtspositie." De politiek in Kenia is in twee kampen verdeeld. De voorstan ders van de nieuwe grondwet willen dat de grote macht van de president gehandhaafd blijft. Tegenstanders willen juist een aanzienlijk deel van die macht overhevelen naar een te benoe men premier. President Mwai Kibaki en een groep ministers hebben de be- Lange rijen voor het stembureau in de basisschool van Matasia. foto GPD volking opgeroepen voor te stemmen. Coalitiegenoot en minister van Wegenbouw Raila Odinga heeft, samen met een ander deel van het kabinet en de oppositie, opgeroepen tot af wijzing van het voorstel. Odinga is de belangrijkste kandidaat voor het premierschap; een positie die hij alleen begeert als er veel macht aan verbonden is. In tegenstelling tot de campag ne, waarin meer dan tien doden vielen, verliep de stembusgang gisteren redelijk vreedzaam. Vol gens sommigen kwam dat door de ongewoon grote hoeveelheid politie die op de been was bij stembureaus. Maar niet iedereen was blij met de aanwezigheid van de orde troepen. „Dat is een verkeerd signaal. Hun aanwezigheid zorgt voor angst", meent socio loog Ken Ouko. „Veiligheid stroepen moeten alleen verschij nen als er problemen zijn. Nu zorgt het alleen voor meer op winding." Wie er ook wint, nu al is zeker dat de coalitie die het land re geert uiteen is gevallen in twee onverzoenlijke kampen. Presi dent Kibaki is vrijwel zeker ge noodzaakt om zijn luidruchtig ste kabinetsleden te ontslaan, of om nieuwe verkiezingen uit te schrijven. GPD MÜNCHEN - De rechtbank in München heeft gisteren een 26-jarige man tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld voor de moord op en beroving van modekoning Ru dolph Moshammer op 14 januari van dit jaar. De rechters zijn ervan overtuigd dat de man de homosek suele Moshammer na seksspelletjes in diens villa heeft ge wurgd. De reden daarvoor zou zijn dat Moshammer had geweigerd de man te betalen voor zijn diensten. De 64-jarige Moshammer, bekend om zijn zwarte pruik en het schoothondje, gold als een van de kleurrijkste per sonen uit de jetset van München. Hij liet het leeuwendeel van zijn vermogen - enkele miljoenen - na aan de daklo zen in München. ANP/DPA MADRID - Een meerderheid van ruim 63 procent van de Spanjaarden vindt dat de Rooms-Katholieke Kerk zelf fi nancieel de broek moet zien op te houden. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling in opdracht van de radiozender Cadena Ser. Slechts 27,3 procent van de ondervraagden zei te vinden dat Spanje de kerk financieel moet blijven ondersteunen. De Spaanse staat draagt jaarlijks drie miljard euro bij aan de rooms-katholieke Kerk. Madrid sloot hierover in 1979 een overeenkomst met het Vaticaan. ANP/AFP LONDEN - Het vak natuurkunde dreigt te verdwijnen uit het Britse voortgezet onderwijs. Steeds minder leerlingen doen op het hoogste niveau exa men in het vak. Dat sterk dalende aantal examens houdt rechtstreeks verband met het tekort aan voldoende ge kwalificeerde docenten, blijkt uit onderzoek van het Cen trum voor Onderwijs- en Werkgelegenheidsonderzoek van de universiteit van Buckingham. ANP SAINT HILIER - De bewoners van het Kanaaleiland Jer sey luiden met de verkiezingen van morgen een nieuw po litiek tijdperk in. Na de verkiezingen wordt het bal juwschap met 88.000 bewoners niet langer bestuurd door comités, maar door een ministerraad onder leiding van een premier. Jersey is een kroondomein van de koningin Elizabeth. De Britse minister van Binnenlandse Zaken is verantwoorde lijk voor het bestuur, maar het eiland hoort niet bij Groot-Brittannië. ANP LONDEN - Billboards met halfnaakte modellen leiden veel Britse automobilisten af. Bijna een kwart van de mannelijke autorijders geeft toe wel eens gevaarlijk geslingerd te hebben door de grote re clameborden met aantrekkelijke vrouwen. Dat blijkt uit een onderzoek door verzekeringsmaatschap pij Privilege, waarvan de resultaten gisteren bekend zijn gemaakt. Vrouwelijke automobilisten laten zich minder afleiden door reclame met mannelijk schoon. Een op de tien dwaal de af van het rechte spoor. ANP/RTR PEKING - De Chinese kranten hebben de oproep van de Ameri kaanse president Bush voor meer vrijheid in China gisteren goeddeels genegeerd. Wel schreven de gecensureerde media veel over handelsbetrek kingen en de prijs van Bush' ho telkamer (5000 dollar per nacht). Kranten als het Volks dagblad, de krant van de Com munistische Partij, en het popu laire Dagblad van de Jeugd meldden op hun voorpagina's niets over de oproep van Bush voor meer sociale, religieuze en politieke vrijheden. ANP HONGKONG - Het onlangs geo pende Disneyland in Hongkong is minder populair dan de auto riteiten voorspelden. Volgens tellingen van de krant South China Morning Post trekt het pai'k tweeduizend gasten minder dan de verwachte 15.300 per dag. Het lijkt erop dat het geschatte aantal bezoekers van 5,6 miljoen het eerste jaar niet wordt gehaald. De regering van Hongkong droeg 2,4 miljard dol lar bij aan de bouw van Disney land. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - Het massapro ces tegen 56 Baskische bedrij ven, instellingen en personen is gisteren in Madrid begonnen. Ze worden ervan beschuldigd de infrastructuur te vormen van de gewapende afscheidingsbewe ging ETA. De zaak 'Ekin' is de omvangrijk ste rechtszaak uit de Spaanse ge schiedenis. De officier van justi tie eiste gisteren gevangenis straffen van 10 tot 51 jaar. Het proces, dat zes maanden zal duren, is aangezwengeld door de bekende onderzoeksrechter Baltasar Garzon. Hij vindt dat de ETA niet alleen bestaat uit commando's die moorden en bommen gooien, maar dat de ruggengraat wordt gevormd door een ingewikkeld samenstel van financiële, politieke en cul turele instituten die er samen voor zorgen dat de ETA zijn werk kan doen. Om de stelling van Garzon te kunnen bewijzen is jarenlang on derzoek verricht. De rechtbank krijgt maar liefst 200.000 pagi na's processtukken voorgescho teld en een kleine vierhonderd getuigen, onder wie ex-premier Felipe Gonz lez. Onder de aange klaagden bevinden zich leden van de jongerenorganisatie Ekin, redactieleden van een krant, een radiozender en een tijdschrift. Al Qaeda Het proces is zeer omstreden, zo wel juridisch als politiek. In een eerdere zaak afgelopen zomer werd een groep jongeren die met de terreurgroep sympathi seert vrijgesproken van de aan klacht dat ze lid zouden zijn van de ETA. Tegelijkertijd werden radicale moslims veroordeeld wegens hun lidmaatschap van Al Qaeda, hoewel zij zelf geen wapens hadden gebruikt. De verdachten weigerden giste ren te antwoorden op vragen van de aanklager en het hof om dat dit volgens hen een politiek proces is. Ze droegen allemaal een grijs t-shirt met daarop hun procesnummer en de tekst: 'voor burger- en politieke rechten'. Ze worden verdedigd door twaalf advocaten uit eigen gelederen. De regering van Baskenland ver klaarde gisteren te hopen dat de 56 verdachten zullen worden vrijgesproken, 'want niet alles in Baskenland is ETA'. Volgens premier Ibarretxe gaat het 'om een proces uit een andere tijd', waarmee hij doelde op de perio de Aznar die een hard vervol gingsbeleid tegen de ETA voer de. Vredesproces De nationalistische partijen waarschuwen dat deze zaak het vredesproces in de weg zal staan. Dit voorjaar gaf het Spaanse parlement de regering Zapatero volmacht om met de ETA te onderhandelen als die bereid is te wapens neer te leg gen. Hoewel de terreurgroep nog re gelmatig aanslagen pleegt, zijn er sinds 2003 geen doden meer gevallen omdat van tevoren steeds de politie wordt gewaar schuwd. De ETA heeft sinds het begin van de bloedige onafhan kelijkheidsstrijd dertig jaar gele den al zo'n negenhonderd doden op zijn geweten. GPD (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7