Sharon verlaat Likoed Merkel is een geschenk aan de vrouwen Vrije concurrentie bij defensie Europa komt iets dichterbij Vier doden bij gevechten in grensgebied Israël-Libanon Vogelgriep breekt weer uit in Roemenië tiling: dronken Israëlische premier werkt aan oprichting liberale partij E chröder zou iondsdag snel len verlaten Is het basispakket van de nieuwe zorgverzekering verplicht? Fransen hamsteren hout en kolen Potter-film breekt alle recoi'ds Zambia: hongersnood is ramp Havel keert terug naar het theater 13 ook voor gokkers ongeluksgetal dinsdag 22 november 2005 rouwen zijn zelf huldig aan erkrachting fiDEN - Vrouwen die ver dorden als zij te diep in «lansje hebben gekeken of jij uitbundig hebben geflirt, ,daar zelf gedeeltelijk tot ge- aan. Dat vindt een derde van de Britten, jdden Britse kranten gisteren a aanleiding van een opi- .onderzoek in opdracht van ^International. dan een kwart vindt ook wouw op zijn minst schuldig is als zij sexy of pullende klecling draagt, ifen op de vijf ondervraagden 'dat er ook sprake is van ge melijk 'eigen schuld' als van vrouw bekend is dat zij seksuele partners of als zij zich alleen op ge- Ujlc of verlaten terrein be Een derde vindt dat er [sprake is van enige verant- prdelijkheicl bij de vrouw als liet duidelijk 'neen' heeft ge- alle gevallen waren er iets mannen dan vrouwen die mening toegedaan waren, waar het ging om dron- Daar waren de vrou- pin de meerderheid, gamsatxes die hulp geven aan Itoffers van verkrachting de uitkomst van het door Anna Ferschtman JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft de Li- koed-partij verlaten. Hij zat gis teren al de eerste vergadering voor van een nieuwe partij, met de naam Nationale Verantwoor delijkheid. Veertien van de veertig parle mentariërs van Likoed zouden al hebben aangegeven over te zullen stappen naar de centrum partij van Sharon, waarmee hij het vredesproces met de Pales tij nen wil voortzetten. Bij de eer ste vergadering zaten vier Li- koed-ministers bij de premier aan tafel. De premier bood gisteren ook het ontslag van zijn regering aan bij president Katsav, die daarna liet weten dat er zo snel mogelijk parlementsverkiezin gen worden gehouden. Volgens de wet moet na de ontbinding van het parlement binnen negen tig dagen een nieuwe stembus gang komen. Dat er vervroegde verkiezingen zouden komen, was vorige week bekend gewor den, nadat de Arbeidspartij meldde uit de coalitie met Li koed te stappen. Op een persconferentie zei Sharon gisteravond dat zijn nieuwe partij een 'liberale bewe ging' wordt, die zal werken aan een toekomst van 'stabiliteit, vei ligheid en vrede'. De premier liet weten dat hij vasthoudt aan de internationale routekaart naar vrede en streeft naar per manente grenzen tussen Israël en een Palestijnse staat. Sharon benadrukte dat hij geen plan nen heeft voor een eenzijdige te rugtrekking van het Israëlische leger uit de Westelijke Jordaan- oever, zoals eerder gebeurde met de Gazastrook. Daar trok Is raël zich na 38 jaren van bezet ting in september uit terug. Sharon sluit niet uit dat op ter mijn op de Westoever Israëli sche nederzettingen worden ont ruimd, maar dat gebeurt pas in de laatste fase van de route kaart. Grote nederzettingen zul len volgens hem altijd deel blij ven uitmaken van Israël. Aardbeving Waarnemers betitelden het be sluit van Sharon als een tsuna mi en een aardbeving. De kie zers zullen bij de komende ver kiezingen globaal de keus heb ben tussen de Arbeidspartij links, Likoed rechts en Nationa le Verantwoordelijkheid in het midden. Linkse Israëlische politici zien het vertrek van Sharon uit Li koed als een gouden kans voor het vredesproces. „Dit is een echte kans op een coalitie die wordt geleid door voorstanders van vrede, inclusief voormalige Likoed-leden die inzien dat ze de natie en zichzelf 38 jaar heb ben misleid", zei Yossi Beilin van de kleine gematigd linkse partij Meretz-Yahad. Maar binnen de rechtervleugel van Likoed en bij kleinere con servatieve partijen overheerst de opvatting dat Likoed zonder Sharon wellicht beter af zal zijn. Volgens de haviken was de partij onder hem de weg kwijtge raakt. De conservatieve krach ten binnen Likoed hebben zich hevig verzet tegen Sharons be slissing om de Gazastrook te ont ruimen. Het verkleinen van de Israëlische aanwezigheid op de Westoever, een waarschijnlijk gevolg van het uitvoeren van de routekaart, is voor conservatie ve Likoed-aanhangers ondenk baar. Gematigde Likoed-leden willen de populaire Sharon wel volgen. Vier Likoed-ministers, Olmert (Financiën), Ezra (Binnenlandse Veiligheid), Livni (Justitie) en Hirshson (Toerisme), waren gis teren aanwezig bij de vergade ring van de Nationale Verant woordelijkheid. Ook Sharons zoon Omri was van de partij. Tegenvaller Een tegenvaller voor Sharon was dat minister Mofaz van De fensie gisteren besloot bij Li koed te blijven. Maar volgens een medewerker van Sharon hebben enkele prominente niet-parlementariërs al aangege ven van Likoed naar de nieuwe partij over te stappen. Palestijnse vertegenwoordigers reageerden terughoudend op de aankondiging van Sharon. Vice- premier Nabil Shaath zei 'de po litieke ontwikkelingen in Israël nauwlettend te volgen'. ANP zoek 'alarmerend' en 'af- ielijk'. Zij vinden dat er al- gedaan moet worden om uit te ban- luis in brand i bedplassen AM MAIN - Een uit Mühlheim am Main in beschonken toestand on- jrild een grote brand in zijn jartement veroorzaakt. iat hij in zijn bed had ge il, probeerde de 60-jarige smet een haardroger zijn ma- idroog te krijgen. Hij verliet ma zijn huis en stond er niet siil dat de haardroger nog slond. Toen de man later Ehvam, zag hij dat zijn huis inboedel in vlammen waren gaan. ANP/RTR IN - De vertrekkende bondskanselier Schroder Inn plan om zijn zetel in de morgen al op te ge- i Dat lieten bronnen binnen sociaaldemocratische SPD Schröder gisteren weten. 61-jarige Schroder draagt kanselierschap vandaag aan de christendemocrate iel, die leiding zal geven een 'grote coalitie' van W/CSU en SPD. Op een Ö-bijeenkomst zou Schroder ben gezegd dat hij weer als bi wil werken en zijn memoi- wil schrijven. vertrekkende minister van fensie Struck is gisteren tot tiievoorzitter van de SPD ge- Hij volgt Franz intefering op die vicekanse- wordt, ANP/DPA/AFP Israëlische artillerie beantwoordt het mortiervuur van Hezbollah in het zuiden van Libanon. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël waarschuwt de regering van Libanon dat zij harde actie kan verwachten als er geen einde wordt gemaakt aan de aanwezigheid van gewa pende milities in het zuiden van het land. De waarschuwing volg de gisteren op gevechten in het Israëlisch-Libanese grensge bied. Bij de gevechten werden vier mi litanten van de sjiitische Hezbol- lah-beweging gedood. Aan Israë lische zijde raakten negen mili tairen en een burger gewond. Het was de eerste ernstige ge weldsuitbarsting in het gebied sinds vijf maanden. Israël bracht zondag zijn troe pen aan de grens met Libanon in verhoogde staat van paraat heid. Het zou over inlichtingen beschikken dat Hezbollah-mili- tanten van plan waren de grens over te steken om militairen te ontvoeren. Raketten Gisteren voerde Hezbollah aan vallen uit met mortiergranaten en Katoesja-raketten op Israëli sche legerposities langs de grens. Een raket verwoestte een huis in het stadje Metula, maar daar bij vielen geen slachtoffers. In het grensdorp Rajar kwam het tot hevige gevechten toen Hez- bollah-strijders probeerden op Israëlisch grondgebied door te dringen, waarschijnlijk om ge vangenen te maken. Bij die ge vechten vielen aan Hezbol- lah-zijde vier doden. Israëlische bewoners van het grensgebied kregen gisteravond opdracht de foto Rabih Daher/EPA nacht in schuilkelders door te brengen. De mortierbeschietingen concen treerden zich op de Sheba-land- bouwgronden. Volgens de Vere nigde Naties zijn die door Israël bezet Syrisch gebied. Zij liggen ten zuiden van de 'blauwe lijn': de voorlopige grens die de VN hebben getrokken na de Israëli sche terugtrekking uit het zui den van Libanon in 2000. GPD orWierd Puk fSLIJN - Duitsland krijgt van- te' als de Bondsdag het wil, 'Hanzlerin'. Angela Merkel W) wordt de eerste vrouwe- kbondskanselier. En de be- iing moet aan die gedachte ®en, wde linkse partijen, die zich natuurlijke vertegenwoordi- 3 voelen van de vrouwenbe- Jshet een 'ergerlijke' ge- dat uitgerekend de con- watieven met een vrouwelijke ^lierskandidacd op de prop- akomen. kuiste en uitgeefster Alice ®arzer omarmt Merkel, om baar aantreden grote symbo- tewaarde kan hebben. Ande an sceptisch. Critici wijzen J dat Merkel als minister familiezaken onder Helmut 'niets deed om de positie perkende moeders te verbe- 10)1 Dit laatste ligt gevoelig, plat werkende moeders het in p-idand moeilijk hebben. ^'Ial in het westen is er een M tekort aan kinderopvang- ptsen. Waar in de oude 'socia le' deelstaten 37 procent kinderen naar de crèche ^bedraagt dit percentage in 2esten 2,7 procent. in het westen worden ^aangekeken als zij niet om één uur, wanneer de kinderen alweer uit school komen, het warme eten op tafel hebben staan. De gedachte dat jonge kinderen 's middags moe ten uitrusten bij de moeder, is in de Bondsrepubliek wijd ver breid. Van Doris Schroder, de echtge note van de vei'trekkende kanse lier Gerhax-d Schroder (SPD), krijgt Merkel het vex-wijt dat zij niet weet wat vrouwen bezig houdt omdat Merkel zelf kinder loos is. Maar Ulxlke Gutheil (45), rector van de Technische Universiteit in Berlijn, heeft ver trouwen in de nieuwe kanselier. „Van mevrouw Merkel ver wacht ik dat zij, zoals zij zegt, meer oog zal hebben voor vrou- wen, die kinderen en een baan willen combinei-en. En dat zij be tere voorwaarden schept, zoals voltijdscholen en meer ci'èches." Zeven kinderen Als Mex'kel voor werkende moe ders geen voorbeeld kan zijn, dan moet haar minister voor Fa- miliepolitiek het maar zijn. Ur sula von der Leyen (CDU) is 47 jaar en zij bouwde 'ondanks' haar zeven kinderen een fraaie loopbaan op als arts en politica in de deelstaat Nedersaksen. Onder Von der Leyen moet in 2008 het 'Oudergeld' worden in gevoerd. Deze subsidie is be doeld om het miserabele geboor tecijfer in Duitsland op te krik ken. De partner die in het eex-ste levensjaar van het kind thuis blijft, kx'ijgt van de staat 67 px~o- cent van zijn vroegere inkomen vergoed, met een maximum van 1800 eux'O. Om de mannen te sti muleren thuis te blijven zijn twee van de twaalf maanden uit sluitend voor vaders bedoeld. Verder krijgen de gemeentes nog tot 2008 de tijd om voldoen de kinderopvangplaatsen te scheppen. Lukt dit niet dan krij gen ouders de mogelijkheid om via de rechter voor hun kinde ren een crèche-plaats af te dwin gen. Het zijn maar aanzetten. Maar voor Susanne Mayer, schijfster van het boek Deutschland ar- mes Kinderland, is het voldoen de om Merkel 'een geschenk van de Duitse hereniging aan de vx'ouwen' te noemen. „Was Mex-- kel een typische Oost-Duitse, dan was zij moeder en had zij al in Bonn wegens het gebrek aan (Advertentie) Jd, het basispakket is verplicht voor iedereen die in Nederland woont of in Nederland loonbelasting betaalt. Daarnaast kunt u, net als nu, een aanvullende verzekering nemen, maar dat is niet verplicht. Heeft u nog andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl, kijk in uw huis-aan-huis-krant of bel gratis Postbus 510800 - 8051. PARIJS - De plotse kou en de fikse stijging van de ener gieprijzen in de afgelopen maanden hebben in Frankrijk geleid tot een stormloop op hout en kolen. Bij een houtza gerij in het Bretonse Rennes geldt inmiddels een minima le levex'tijd van maar liefst anderhalf tot twee maanden. Rond de grote steden in Fx-ankrijk is de verkoop van tx*adi- tionele hout- en kolenhaai'den hier en daar met factor zes vex-menigvuldigd. Eldex-s halen de mensen een oude haard weer van de zolder. In de flats gebouwd tot en met de ja-, ren vijftig, die vrijwel allemaal nog beschikken over indi viduele schooi'stenen, worden kasten voor de schouw weg gehaald, de schooi'stenen geveegd en oude (open) haax'den weer in ere hersteld. ANP LONDEN - Harry Potter en de Vuurbeker, de viex'de film uit de sexie over de beroemde tovenaarsleerling van J.K. Rowling, heeft afgelopen weekeinde in Gi'oot-Brittannië alle records gebroken. Niet eerder trok een film in het eer ste weekeinde zo veel bezoekers. Dat heeft distx'ibuteur Warner Bros Pictures UK gisteren bekendgemaakt. In totaal leverde de film sinds de Britse première op vrij dag bijna 22 xniljoen euro op. Ook dat is een absoluut re cord. In de VS bi-acht de nieuwste Potter-film dit weekein de ruim 85 miljoen euro op. ANP/AFP LUSAKA - De Zambiaanse px-esident Levy Mwanawasa heeft de hongei'snood in zijn land gisteren tot nationale ramp vex'klaarcl. Hij riep de internationale gexneenschap op voedselhulp te stux-en. Volgens schattingen van de rege ring lijden in het Afrikaanse land 1,2 miljoen mensen hoxi- ger. Malawi luidde vorige maand al de noodklok. Grote delen van zuidelijk Afx'ika kampen met voedseltekorten, doordat oogsten zijn mislukt door droogte. Het Zambiaanse parlement riep de x'egering vorige week op de noodtoestand uit te roepen. De autoriteiten stelden toen echter dat zij prima in staat waren om de bevolking te voeden. ANP/AFP PRAAG - De voormalige Tsjechische pi-esident Vaclav Ha- vel keert terug naar zijn oude liefde, het theater. De 69-ja- rige dissident tijdens het communisme, werkt aan een nieuw toneelstuk waarin de 'menselijke identiteit' cen traal staat. Dat heeft Havel in de maandaguitgave van de krant Pra- vo gezegd. „In mijn hoofd is het klaar, ik moet het nu nog opschrijven", zei Havel die van 1989 tot 2003 president van Tsjechië was. ANP/DPA LONDEN - Dat het getal 13 ongeluk brengt, is geen bijge- loof. In ieder geval niet voor Britse lottospelers. Van alle 49 genummerde balletjes valt die met de 13 het minst, meldde de Britse krant The Daily Mirror gister-en op basis van de statistische gegevens van de lotto. In cle elf jaar tijd sinds de lotto in 1994 begon is het balletje met 13 slechts 108 keer gevallen in de 'normale' trekkingen en slechts twaalf keer als bonuscijfer. ANP kinderopvang en voltijdscholen het bijltje erbij neergegooid. Was zij een typische West-Duit se, dan had zij haar verontwaar diging daarover x'ondgebazuind en ovex-al vijanden gemaakt. Maar Merkel is geen van beide: zij is een gemeenschappelijk Duits succesmodel." GPD door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Exiropese minis ters van Defensie hebben elkaar beloofd voortaan serieus op zoek te gaan naar de beste en goedkoopste leveranciers in de Europese Unie alvorens hun ei gen defensie-ixxdustrie een order te gunnen. Er staat echter geexx stok achter de deur als zij zich niet aan hun afspraak hoxiden. Desondanks is het volgens minis ter Kamp van Defensie een 'ver standige stap'. Binnen de Europese Unie bestaat de plicht om bij open bare inschrijvingen ook buiten de eigen grenzen op zoek te gaan naar de goedkoopste le verancier, maar defensie voxmt tot dusver een uitzondering. De Europese concux*rentie is bij defensie-aanbestedingen buiten spel gezet, zodat de wapen- producerende landen hun in dustrie mogen voortrekken. Bui ten 'Brussel' om hebben de EU-ministers van Defensie nu een eerste stapje gezet in de richting van de vrije concurren tie. Minister Kamp wilde gisteren niet ingaan op de vraag of de- afspx-aak gevolgen heeft voor de Koninklijke Scheldegroep (KSG) in Vlissingen, waar de Koninklijke Marine een goede klant is. Kamp eiste wel dat de. toeleveranciers van grote on- deimemingen ook kunnen profi teren van de afspi'aak. Neder land heeft geen defensie-indus trie, maar wel veel bedrijven die toeleveranciers zijn voor de Franse en Bxïtse wapenindus- txie. In de praktijk moet de afspraak volgens Kamp betekenen dat de EU-landen 'elkaar gaan contro leren'. Het Europese Defensie Agentschap (EDA) publiceert in de toekomst overzichten die dui delijk maken of landen daadwer kelijk op zoek gaan naar goedko pe altei'natieven of dat de bui tenlandse concuiTentie buiten de dexxr wordt gehouden. In dat laatste geval volgen er geen sancties; het gaat om een vrijwil lige afspraak. GPD van onze redactie buitenland BOEKAREST - Roemeixië is op- xxieuw getroffen door een uit braak van de gevaarlijke vogel- griepvariant H5N1. Dat hebben onderzoekers bevestigexx xxa tests die zijn uitgevoerd in Groot-Brittannië, meldde het Roemeense ministerie van Land bouw gisterexx. Het Balkanland stuitte vorige week maandag op een nieuwe uitbraak van de vogelgriep in het doxpje Caraorman. De plaats in de Donau-delta is niet via de weg te bereiken. Roeme nië was vorige maand het eerste land in Midden-Europa waar het virus, dat ook gevaarlijk is voor mensen, opdook. Twee boerderijen in dezelfde regio werden toen getroffen. Het H5Nl-virus heeft in Indone sië opnieuw een slachtoffer geëist. Een 35-jarige man be zweek eraan. In totaal zijn er in Indonesië acht mensen overleg den door de ziekte. Ruim zestig mensen bezweken in het zuidoosten van Azië al aan de gevaaxdijke vai'iant van de vogelgriep. Het kunnen er veel meer worden als H5N1 zich onder mensen ontwikkelt tot een makkelijk overdraagbare griep. Nog ernstig De Chinese autoi'iteiten hebben dit jaar al 21 uitbraken van de gevreesde vogelgriep ontdekt. Onderminister van Landbouw, Yin Chengjie noemde gisteren de situatie in het land 'nog; steeds ernstig'. De uitbraken, in negen provin cies, kostten ruim 144.000 stuks pluimvee het leven. Verder zijn uit voorzorg nog eens 21 miljoen vogels gedood. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5