Antonius herbouwt in fasen 'Oud nieuws' op digitale snelweg PZC PZC Rijksgeld gevraagd voor kerk in Groede Woningbouw is goed voor natuur Fracties Sluis prijzen j eugdopbouw werker 13 Lawaai nekt Kalashnikov Nieuw zorgcentrum Kloosterzande zonder tegenslag in 2010 gereed Werkstraf wordt 12 dagen zitten agenda Vraagtekens bij hertaxaties Hulst Man maakt amok na huisuitzetting Sluisenaar aangehouden Zieke vrouw beroofd Zonnebloem en KNRM blij na boerenavond Vesperdienst in Oostburg dinsdag 22 november 2005 door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jonge rencentrum Kalashnikov houdt zaterdag zijn activi teit Meetingpoint in café Pooltime aan de Nieuwe- diepstraat in Terneuzen. Kalashnikov wijkt uit naar het poolcafé, omdat optre dens in het eigen pand aan de Korte Kerkstraat vol gens een buurtbewoner voor ondraaglijke geluids overlast zorgen. De gemeen te Terneuzen, eigenaar van het onderkomen van Kalas hnikov, laat daarom een eerder dit jaar gemaakt akoestisch rapport nog eens tegen het licht hou den. Totdat de uitslag van dit nieuwe onderzoek be kend is, houdt Kalashni kov geen activiteiten meer in het jongerencentrum. Al le optredens zijn afgelast, behalve Meetingpoint. Dit evenement wordt ge houden in samenwerking met drie andere Zeeuwse poppodia (De Piek in Vlis- singen, Brogum in Zierik- zee en 't Beest in Goes). Een veelbelovende Zeeuw se band toert langs deze po dia, om samen met een band uit een andere provin cie een avondvullende show te verzorgen. Zo kun nen bands elkaar in hun ei gen provincie op sleeptouw nemen. De Zeeuwse inbreng komt van het Walcherse Incarna te, dat eerder op de avond ook optreedt op het festival Metal-Core in Hoek. Incar nate maakt compromisloze metal, die doet denken aan bands als Biohazard, Slayer en Bom from Pain. Daarna is het de beurt aan de leden van de Brabantse hardcoreband Human De mise. Zij mixen moderne hardcore met een vleug van de donkere, zwaarmoedige kant van metalmuziek. Hun grootste voorbeelden zijn Ringworm, Integrity, Sworn Enemy en Strife. Het dubbeloptreden begint om 22.00 uur. vrijdag 2 Gere end zal kerk mvien. liliekring oom Maas n onzezM terkte toe. Bezorgklachten: >•0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur *ED ACTIE KEUWS-VLAANDEREN "illem Alexanderlaan 45 *stbus 145 *530 AC TERNEUZEN ^0115-645769 ^*'0115-645742 h»il: redtern@pzc.nl "^Hoonhorst (chef) MBareman "swond de Frel ^van Stee ^Bakker (sport) Weloo 16 >rStbus 62 ^AB HULST '0114)372776 ^0114)372771 km3* redhulst@pzc.nl Sheili 'avan Doorsselaer CENTRALE redactie sla'ionsM,k28 y AA GOES Iel: <01131315500 E«: 10113)3,5669 ma'l; redactie@pzc.nl 'NTERnet 'Wï» pzc.nl Wel)®pzC.n| door Jean-Lou de Gucht KLOOSTERZANDE - De nieuwbouw van woonzorgcen trum Antonius in Kloosterzande kan volgend jaar beginnen. De gemeenteraad van Hulst neemt daarover volgende maand moge lijk al een voorbereidingsbe- sluit. Het nieuwe verzorgingstehuis zal bestaan uit 45 appartemen ten. Daarnaast komen vier groepswoningen voor demente rende ouderen op het terrein, een dienstencentrum met onder meer een restaurant en een 'Bel gisch' café. Ook komen op het huidige terrein nog eens dertien levensloopbestendige woningen te staan. De nieuwbouw wordt in fasen uitgevoerd. Een deel van het nieuwe woonzorgcen trum wordt gebouwd en een stuk van het bestaande complex wordt gesloopt. De nieuwbouw heeft een vertra ging opgelopen, omdat bleek dat de boekwaarde (aanschaf- waarde min afschrijvingen) van de gebouwen te hoog was. „Een complicerende factor is het feit dat Antonius bestaat uit drie ge deelten, die in de jaren zestig, ze ventig en negentig zijn neerge zet", zegt directeur A. Janse van Curamus. Antonius maakt vanaf 1 januari volgend jaar onderdeel uit van Stichting Curamus, waar ook De Blaauwe Hoeve in Hulst en De Lange Akkers in Koewacht onder vallen. Als alles volgens plan verloopt, is de nieuwbouw van Antonius in 2010 gereed. „Als er tenmin ste een oplossing voor de hoge boekwaarde van de gebouwen komt", zegt Janse. „Als die op lossing niet gevonden wordt, kom je op z'n vroegst in 2015 uit. Maar dat kan ook veel later worden." Cruciaal is de bouw van vier groepswoningen voor demente rende ouderen, binnen twee jaar. Janse: „Dan wordt name lijk de capaciteit van het ver pleeghuis in De Blaauwe Hoeve teruggebracht van 140 naar 96 patiënten. Die mensen moeten in de omgeving opgevangen wor den, waaronder in Kloosterzan de." De realisering van zorgcom- plexen voor ouderen in Klooster zande, maar ook in Sint-Jan steen en Vogelwaarde, is name lijk direct gekoppeld aan de ver nieuwbouw die bij De Blaauwe Hoeve in Hulst in volle gang is. Spreiding van de zorg is vastge legd in de provinciale nota Zee land Woonzorgland. Voordeel Een voordeel bij de bouw van de groepswoningen voor demente rende ouderen is dat het pand in de tuin van Antonius gebouwd kan worden. Sloop is hierbij niet aan de orde. Datzelfde geldt voorde levensloopbestendi ge woningen. Daarna doemen de problemen op met de boek waarde van het bestaande ge bouw. Janse: „Als zorgaanbie der zit ik straks met een pand dat niet meer aantrekkelijk is, maar waar wel een hoge boek waarde op zit. En als het niet meer aantrekkelijk is, moet ik rekening houden met leegstand. Wie wil er immers in zo'n ge bouw wonen, waar het sanitair en de toegankelijkheid onvol doende zijn." Janse is in gesprek met de ge meente Hulst om fondsen te ver werven om de boekwaarde van het bestaande gebouw naar be neden te halen. Het college van B en W neemt hier vandaag een beslissing over. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.00 uur: Party dansen; 14.45 uur: Koersbal; Tref- ount, 10.00 uur: Knutselen; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude ren zangkoor; 19.00 uur: Zangkoor; HULST - De Lieve, 19.30 uur: Stijldan sen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Senioren koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve eenkomst; waai SSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: 2100 ^robic; SINT - JANSTEEN - De Warande, '3.30 uur: Ouderenkoor; 19.30 uur: :HBO; 20.30 uur: Dorpsraad; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 19.30 uur: Dansen; Suurthuis de Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 'tof. Zeemanstraat 214, 18.45 uur: Cur sus'Assertiviteit anders'; Dansschool Verberkmoes, 13.15 uur: WBO senior dansen, '.Schelpenhoekje, 14.00 uur: Vrouwen hobbyclub; ;sll», W-SOORDEN - Café Rue du Nord, '330 uur: Schieting voor ouderen; 1ESTDORPE Concordia,13.30 KBO koersbal. Wethouder De Mol houdt een Ter Neuzensche krant vast uit 1922 die achter haar digitaal wordt geprojecteerd. Naast haar gedeputeerde Van Waveren en wethouder Leentfaar. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Oud nieuws is geen nieuws en de krant van gisteren is al leen goed om vis in te verpakken. De krant is slechts een wegwerpartikel met de houdbaarheid van een eendagsvlieg vonden mensen generaties lang. Maar dat beeld behoeft - voor zover dat al niet is gebeurd - bijstelling, menen ook de beleidsbepalers intussen. Want niet alleen historici, heemkundi gen en archivarissen zijn er tegenwoor dig van overtuigd dat in oude kranten veel wetenswaardigheden zijn te vin den. Ook veel 'gewone mensen' willen steeds vaker weten wat een voorouder deed of hoe hun stad, dorp, wijk of straat er vroeger uitzag. In kranten, nieuws- en advertentiebladen is daar vaak verbazingwekkend veel over in te rug te vinden. Overheden doen dan ook meer en meer hun stinkende best om de schatten aan historisch erfgoed te ber gen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben de handen ineengeslagen om de nog in archieven bewaarde kranten te behouden en de informatie die erin staat te ontsluiten. De microfilms zijn omgezet in digitale informatie, wat het zoeken een stuk makkelijker maakt. Een paar trefwoorden op de computer en hupsakee.... de gewenste informatie is op het scherm te lezen. Gedeputeerde H. van Waveren mocht de gedigitaliseerde krantenverzamelin gen gistermiddag officieel in gebruik ne men in de raadzaal van het Temeuzense stadhuis, omdat de provincie de helft van de 35 mille kostende operatie be taalde. Van Waveren veronderstelde dat de Terneuzense wethouder van cul tuur, C. de Mol-Marcusse, gelijk heeft als ze zegt dat de digitalisering van de Zeeuws-Vlaamse gedrukte media enige jaloersheid opwekt bij de overige Zeeuwse gemeenten. „Het is natuurlijk prachtig dat nu een schat aan informa tie, ook uit kranten van voor de Tweede Wereldoorlog, voor een breed publiek toegankelijk is." De Terneuzense stadsarchivaris, C. Buijsrogge, demonstreerde aan de hand van praktijkvoorbeelden hoe een voudig het is om iets te vinden uit het krantenarchief. Een verwant van de vroeger redelijk bekende Terneuzense kunstenaar Comelis Jacobus Huideman wilde informatie over zijn famlilielid. Een paar zoekopdrachten later kwam er een kern- aan berichten langs uit bla den als De Scheldebode, de Axelsche en de Terneuzensche Courant. „De heem kundige kring heeft al belangstelling ge toond, misschien hebben we door een paar drukken op de knop dus wel ge zorgd voor herontdekking van een ver geten kunstenaar", stelde Buijsrogge. In plaatsen als Middelburg, Rotterdam, Antwerpen en Gent verschenen al in het midden van de achttiende eeuw, al dan niet regelmatig, kranten. In 1855 verscheen in Terneuzen 'Het Nieuws en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan- deren', dat later (1876-1944) de Ter Neu zensche Courant heette en na de Twee de Wereldoorlog De Vrije Zeeuw werd. Bladen als het Hulsterblad, het Sluis Weekblad, het Terneuzensch Volks blad, de Scheldebode en De Zeeuwsche Courier doken ook allemaal in de twee de helft van de negentiende eeuw op en zorgden korte of langere tijd voor regio naal en plaatselijk nieuws. Van sommige kranten zijn tientallen jaargangen bewaard gebleven, van an deren zijn maar een paar jaar of slechts enkele exemplaren nog in te zien. De ar chivarissen van de drie gemeenten ver welkomen dan ook dat mensen die thuis nog oude kranten vinden, bevestigde Buijsrogge. De nieuwsbladen uit vervlo gen jaren zijn nu alleen nog in de archie ven van Sluis, Hulst en Terneuzen te be kijken. Technisch is het niet moeilijk om elke computerbezitter thuis via in ternet te laten zoeken, ook in de meer recente krantenhistorie. Buijsrogge: „Het is echter nog niet duidelijk of uit gevers geld gaan vragen voor het toegan kelijk maken van die informatie. Dat is niet aan ons, we zijn al blij dat we veel informatie uit gedrukte media kunnen aanbieden tot aan het jaar 1972." door Frank van Cooten GROEDE - De gemeente Sluis en de provincie Zeeland vragen de staatssecretaris van Onder- (Advertentie) DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels KOMT WEER LANGS!!! Vrijdag 25 november a.s. Vanaf 10.30 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpen en kartelen van alle merken. Klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook Middelburg L. Noordstraat 25 wijs, Cultuur en Wetenschap de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk in Groede hoog op de prioriteitenlijst te zetten. Wethouder L. Kamphuis zoekt mogelijkheden om de benodigde 1,4 miljoen euro bij elkaar te krijgen. Kamphuis reageert hiermee op inspanningen van politieke par tijen als Dorpsbelangen en Toe risme (D&T) en de PvdA om de broodnodige restauratie van het godshuis op de agenda te krij gen. Het idee van de PvdA om een fonds te vormen, lijkt Kamp huis een goed idee. „Maar hoe zal dat in de praktijk gebeuren. Met onze krappe begroting is dat lastig." Kamphuis beaamt dat het onder houd van de monumenten een lastige klus is. Het Rijk heeft een onderhoudsregeling, maar Sluis rekent zich volgens Kamp huis niet rijk. „Landelijk is honderd miljoen euro beschikbaar voor restaura tie. Zestig miljoen gaat naar de zogenaamde kanjers. Geen en kel project in Zeeland valt on der deze regeling. Er blijft dus maar veertig miljoen over. Sa men met de provincie onderzoe ken we of we voor de renovatie van de Nederlands Hervormde Kerk in Groede aanspraak kun nen maken op dit bedrag." Volgens raadslid L. Baarends van D&T is nog 'een lange weg van stille diplomatie' te gaan. „Het is aan de raad de hoogste prioriteit aan deze restauratie te geven, maar tot op heden heb ik nog geen enkele bijval gekre gen", zegt Baarends. Het D&T-raadslid wordt niet vrolijk van een brief van het da gelijks gemeentebestuur naar aanleiding van eerder gestelde vragen van Baarends. Volgens het college zal de ge meente de komende jaren de handen vol hebben aan het ei gen monumentenbezit. Het gaat bijvoorbeeld om de kademuren, de Oostpoort en het belfort in Sluis, het gemeentehuisje in Sint-Anna-ter-Muiden en de to ren van de hervormde kerk in Cadzand. Voor de restauratie van deze gemeentelijke monu menten zijn miljoenen euro's no dig. Daarnaast moet in in meer dere of mindere mate onder houd worden gepleegd aan enke le gemeentelijke rijksmonumen ten. Een substantiële bijdrage van de gemeente aan de res tauratie van de hervormde kerk in Groede ligt volgens het colle Advertentie Zeeuwse Milieufederatie I Praat vanavond mee met de ZMF Meer weten? Kijk op www.zmf.nl of bel 0113-230075 MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Terneuzen moet alsnog twaalf dagen gevangenisstraf uitzitten. De man had volgens de Middelburgse politierechter I. Wol- tring het onheil over zichzelf afgeroepen, omdat hij de herkansing om zijn werkstraf af te maken had verspeeld De Terneuzenaar had bezwaar gemaakt tegen de omzet ting van een werkstraf in een gevangenisstraf. Op de werkplek van de reclassering zou hij zich hebben misdra gen en was hij ook zijn afspraken niet nagekomen. Hij bleef op 23 uur werkstraf steken. Die uren werden giste ren omgezet in twaalf dagen cel. SLUIS - De fractie van Nieuw West heeft een motie in voorbereiding om de hertaxaties van woningen in de ge meente Sluis aan de kaak te stellen. Deze hertaxaties wor den uitgevoerd door hetzelfde bureau dat verantwoorde lijk is voor de eerste taxatieronde. De objectiviteit kan volgens Nieuw West in het geding zijn. „We moeten de schijn van het kwaad vermijden", zegt raadslid J. Meijer van Nieuw West. „Het is geen goede zaak dat de gemeen te gebruik maakt van hetzelfde taxatiebureau. Daarom stel ik voor een ander bureau in te schakelen." Wethou- j der L. Kamphuis ziet geen bezwaar tegen het inschakelen van hetzelfde bureau. „Een andere taxateur voert de her- taxatie uit. Hij heeft een andere kijk op de zaak." Nieuw West is niet overtuigd. Het college kan daarom een motie over deze zaak van Nieuw West tegemoet zien. MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Middelburg was ongepast sloeg toen hij vanwege een huurachterstand zijn huis werd uitgezet de boel kort en klein. De Middel burgse politierechter I. Woltring vond gisteren dat de ver dachte 5287 euro schadevergoeding aan Woongoed Mid delburg moet betalen. Daarnaast werd de Middelburger conform de eis tot veertig uur werkstraf veroordeeld. SLUIS - In een woning in Sluis is zondag rond half negen 's avonds een 35-jarige inwoner uit die plaats aangehou den. Hij had, onder invloed van alcohol, tijdens een hand gemeen met een 56-jarige man deze door de ruit van een deur geduwd. De 56-jarige man liep hierbij letsel op aan zijn hoofd en een pijnlijke schouder. Ook had cle 35-jarige in de woning een 47-jarige vrouw verbaal bedreigd. De man is ingesloten. De oorzaak ligt in de relationele sfeer. MIDDELBURG - Een 48-jarige vrouw uit de gemeente Veere is gisterochtend beroofd van haar portemonnee na dat ze onwel was geworden. De vrouw fietste tussen half twaalf en twaalf uur over de Mariekerkseweg in de rich ting van Meliskerke, toen ze onwel werd. Ze viel met haar fiets, kwam in een sloot terecht en raakte bewusteloos. Toen ze bij kennis kwam, bleek dat ze was beroofd van haar portemonnee. De vrouw liep bij haar val enkele schaafwonden op. De politie is op zoek naar mensen die de vrouw op dit tijdstip hebben zien fietsen. Ze had een grijze fietshelm op en reed op een zwarte opoefiets. door Raymond de Frel ge dan ook niet voor de hand. Het verstekken van een gemeen telijke garantie voor een derge lijk groot investeringsbedrag vindt het college op dit moment geen optie. „Wij zijn van me ning dat eerst afgewacht moet worden of voor deze restauratie extra rijksmiddelen beschik baar worden gesteld. Als duide lijk is dat deze middelen er niet komen, zullen wij ons nader be raden welke mogelijkheden er verder zijn." SLUIS - Het gros van de Sluise politieke fracties is lovend over de resultaten van de jeugdop- bouwwerker in de gemeente Sluis. Alleen oppositiepartij Nieuw West ziet het nut en de noodzaak van de jongerenwer ker niet in. De raadscommissie samenleving boog zich gisteravond over de nota integraal jeugdbeleid, waarin het werk van de twee jaar geleden aangestelde jeugd- opbouwwerker wordt geëvalu eerd. De jongerenwerker is aan gesteld om het jeugdbeleid in de gemeente Sluis uit te voeren. Daarvoor stelde een krappe meerderheid van de gemeente raad drie jaar geleden met pijn en moeite geld beschikbaar. De sceptici van toen kwamen giste ren terug op hun bedenkingen. „Het is wat snel om nu al te evalueren, maar ik heb heel posi tieve geluiden gehoord. Het CDA was in het verleden geen voorstander, maar het blijkt heel goed te werken", zei OOSTBURG - De Zonnebloem, afdeling West-Zeeuws-Vlaande- ren en het KNRM station in Cad zand hebben ieder een cheque gekregen van vierduizend eu- CDA-fractievoorzitter L. Flik- weert. C. Bolijn van Dorpsbelangen en Toerisme liet een soortgelijk ge luid horen. „Ook wij waren vrij negatief over de jeugdopbouw- werker, maar ik heb inmiddels heel positieve ervaringen opge daan. Ook de jongelui zijn over wegend positief. Wij vinden dus dat hij moet blijven." De PvdA en VVD/Gemeentebelangen slo ten zich moeiteloos bij die op merkingen aan. Alleen oppositiepartij Nieu\v West had moeite met het voort4 bestaan van de jeugdopbouw- werker. Vorige week donderdag diende de partij tijdens de begro- tingsraad al een amendement in om het geld voor de jongeren-, werker te schrappen ten faveure van herinvoering van het school zwemmen in West-Zeeuws- Vlaanderen. De overige partijen' voelden niets voor dit voorstel,' „Als je een paar gasten met een; brommer wegstuurt, heb je dan aan de eisen voldaan?", zette commissielid P. Loonen zijn twijfels kracht bij. Wethouder R. Leentfaar nam; het vervolgens op voor de jonge renwerker. „Uw opmerking is een diskwalificatie, die zijrC werk geen recht doet." Ambtenaar R. Schriemer van de- gemeente Sluis vulde die opmer king met een voorbeeld aan. „In.' IJzendijke hebben we een tijdje., te maken gehad met overlast- van zogenaamde 'Lonsdale-jon— geren'. Mede dankzij de jeugdop-i bouwwerker zijn die problemen gereduceerd tot het nulpunt." Dat is de opbrengst van een boe renavond op de boerderij van de familie Becu in Groede van de Rotary Club Oostburg. De Rotary Club Oostburg hield deze activiteit voor de vierde keer. Ieder jaar wordt geld inge zameld voor regionale goede doelen. Dat gebeurt via sponso ring en lotenverkoop vooraf en een enveloppentombola op de avond zelf. In de schuur waren zo'n 350 be zoekers. Alle rotarymensen lie pen rond in cowboykleren. Het thema dit jaar was Country Western. Naast de cheque van vierdui zend euro overhandigde voorzit ter J. Becu aan het eind van de avond beide organisaties ook nog een bonus-enveloppe van 250 euro extra. OOSTBURG - De Raad van Ker ken in Oostburg houdt een spe ciale vesperdienst op de eerste zondag van de advent. Dit jaar is dat op zondag 27 november om 19.00 uur in de rooms katho lieke Eligiuskerk. Het thema van de viering is: Kom tot ons, de wereld wacht. De vesperviering wordt gevolgd door tweemaal een kort oecume nisch avondgebed op de woens-; dagen 7 en 14 december, telken» om 19.00 uur in de hervormda kerk aan het Kerkplein. Aan de; dienst op 14 december wordt me-; dewerking verleend door hetr Brugs Vocaal Ensemble.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41