PZC Terneuzen regelt zorgpremie Varals Kassa v Sluis effent pad voor kleine windmolens Behoud ziekenhuis ook taak bevolking LIFE Ouders een dagje naar school Parkeren in centrum Terneuzen duurder Gemeente voorkomt dat minima onverzekerd raken Drugsdealer Jmoet 2,5 jaar Ie cel in «de Hooge Meubelmaker JUMBO supermarkten Planschade voor plaatsen gsm-mast Sligro pleegt plagiaat Geweldpleger krijgt werkstraf zeeuwse almanak Nederlands factie: 0113-315649 iuuyW.pZC.nl F.mail:redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Miws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. dinsdag 22 november 2005 Oud nieuws op digitale snelweg editie Zeeuws-vlaanderen tor René van Stee IERNEUZEN - De gemeente Terneuzen sluit een ziektekos tenverzekering af voor inwoners net een minimuminkomen. Vol lens wethouder J. van Schaik [sociale zaken) moet dit voorko men dat mensen door de invoe- nngvan het nieuwe zorgstelsel, gend jaar, onverzekerd ra- i, De premie wordt achteraf terrekend. De gemeente heeft met zorgver- zekeraar OZ een overeenkomst gesloten, waardoor de minima tegen een voordelig tarief zijn «rzekerd. Bovendien gaat het om een pakket zonder eigen risi- coen een brede aanvullende dek- jals voor de tandarts of fy- sotherapie. De doelgroep is hier- loor niet alleen goed verzekerd legen een lager tarief, maar teftook minder vaak bij de ge meente aan te kloppen voor bij- Kindere bijstand. ,Het gaat dan om zaken als Éteunkousen of een bril. Daar- foor hoeven wij minder geld uit legeven en dat scheelt ook een loop werk voor de ambtenaren. Bet mes snijdt dus aan twee kan ten", aldus Van Schaik. De doelgroep krijgt vanaf vol lend jaar een zorgtoeslag op de piivérekening. Van Schaik west dat die tegemoetkoming ie sommige gevallen wordt be steed aan andere zaken dan aan let voldoen van de ziektekosten- ffemie. „Gelet op de kwetsbare nanciële positie van veel men sen is dat begrijpelijk. Maar in leenstelling tot nu bestaat dan ikans dat iemand helemaal e! meer verzekerd is en daar- or geen recht heeft op medi- te zorg. Doordat de gemeente BDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren n 26-jarige inwoner van Vlis- fflgen voor wapenhandel, dea- in hard- en softdrugs en dief- lal met geweld tweeënhalf jaar ivangenisstraf opgelegd. man had een wapen ver- ht dat gebruikt is bij een tetpartij in het criminele cir- ait van Vlissingen. IeVlissinger pleegde in juni dit ar een ripdeal. Aan een klant td hij voor een bedrag van 150 euro een halve kilo wiet ge ard. Hij liet de afnemer ver lens met lege handen achter loor onder bedreiging de soft- aigs terug af te pakken en er- andoor te gaan. 1? Vlissinger is al eerder voor widel in drugs en wapens ver beeld. (Adverlt PBiavigatie demo auto's MTftANBlEDINGEN Industrieweg 13 Vlissingen 0118-417585 _www.cariife-autoshop.nl FEÏÏ (Advertentie) Voor meubels op maat Kinderdijk 24 Middelburg 0118-651609 \jyy.gondehooge.nl de verzekeringspremie betaalt en achteraf verrekent, ondervan gen wij die onwenselijke situa tie", legt Van Schaik uit. De wethouder schat dat de ver zekering in zo'n 1500 gevallen wordt afgesloten. Niet alleen al leenstaanden of éénoudergezin nen in de bijstand, maar ook ge zinnen met kinderen, ouderen of WAO'ers komen in aanmerking. In totaal zou het om zo'n vierdui zend mensen gaan. Raadslid G. Van Boom (TOP-Ge- meentebelangen) lanceerde in augustus al het idee om een col lectieve ziektekostenverzeke ring af te sluiten voor alle inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen. Die suggestie sprak het college van B en W ten zeerste aan, maar achtte haar praktisch on uitvoerbaar. Ook waren er twij fels of iedere burger zich bij zo'n initiatief zou aansluiten. Bovendien zou het gedachte goed van collectiviteit haaks staan op de in de nieuwe zorg- verzekeringswet gehanteerde kernpunten van marktwerking en keuzevrijheid van de cliënt. Net als in andere Zeeuwse ge meenten zegde het dagelijks ge meentebestuur indertijd wel toe de minima tegemoet te komen. door Cornelleke Blok GOES - Het was gisteren de omgekeerde wereld. Ouders van de eerstejaars ClOS-studenten in Goes stapten een dag je in het schoolleven van hun kinderen. Het CIOS Goes hield haar jaarlijkse ouderdag. Ongeveer vierhonderd ouders van de 250 eerstejaars studenten waren naar Goes gekomen. Ze maakten een 'ge wone' schooldag van hun kinderen mee: 's ochtends om negen uur stonden ze pa raat en om drie uur mochten ze weer naar huis. Met de ouderdag wil het CIOS meer con tact krijgen met de ouders, en studenten de mogelijkheid geven om te laten zien waar ze mee bezig zijn. De drie gebruikelijke onderdelen van de opleiding kwamen aan bod: theorie, prak tijk en les- en leidinggeven. De ouders en studenten kregen een theorieles in trai- ningsleer, waarbij het menselijk lichaam centraal stond. Ook lieten de ouders hun door Raymond de Frel SLUIS - Het Sluise college van burgemeester en wethouders wil de weg vrijmaken voor de bouw van kleine windmolens in West-Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om turbines met een maxi mumhoogte van vijftien meter. Sluis geeft daarmee gevolg aan de provinciale beleidsvisie wind molens 2004-2007, waarin gebie den zijn aangewezen waar de bouw van windmolens, niet gro ter dan vijftien meter, onder be paalde voorwaarden is toege staan. In het Omgevingsplan Zeeland wordt deze visie, die voor deze categorie turbines in gezamenlijk overleg door de pro vincie en gemeenten is opge steld, gevolgd. Dat betekent dat het al dan niet toestaan van de bouw van kleine molens primair een zaak van de gemeente is. Ge bieden die ecologisch en land schappelijk waardevol zijn, wor den in principe uitgesloten van de bouw van windmolens. De beleidsvisie handelt over kleine turbines op of naast ge bouwen. De hoogte van vijftien meter is gekozen, omdat deze la ger is dan de hoogte van de meeste populieren. Daardoor valt een molen in het buitenge bied niet op, stelt het college in een voorstel aan de raad. De commissie ruimte buigt zich van avond om 19.30 uur in het bel fort over het voorstel. Onderscheid Er wordt een onderscheid ge maakt tussen wiekturbines en overige molens. Eerstgenoemde variant mag alleen vrijstaand worden gebouwd. In de woon kernen zijn dit soort molens niet toegestaan. Andere turbines zijn zowel op gebouwen als vrij staand op een mast toelaatbaar. Door de beperkte afmetingen, het geringe vermogen en de toe gepaste constructies zijn de mi lieu-effecten volgens het college nihil. De bestuurders tekenen in het raadsvoorstel op dat zij zich be wust zijn van de heersende ge dachte over windmolens bij het gros van de inwoners van de ge meente Sluis. Eerder dit jaar werd, na luid protest van bewo ners, een windmolenpark in de Hoofdplaatpolder door de ge meenteraad afgeblazen. Daar waren maximaal acht nieuwe door René van Stee TERNEUZEN - Niet alleen de lokale politiek en belangenorga nisaties moeten er alles aan doen om een volwaardig zieken huis in Zeeuws-Vlaanderen overeind te houden, maar ook de bevolking. In de discussie over de toekomst van de ziekenhuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen is dit aspect volgens het Terneuzense PvdA-raadslid G. van den Berg tot dusver onderbelicht geble ven. De PvdA in Terneuzen maakt zich ongerust over de mo gelijk fusie van de ziekenhuizen onder en boven de Westerschel- de, zoals die door de commissie Vierhout wordt voorgesteld. Bij een fusie moeten de zieken huizen nauwer samenwerken en zou ook nieuw een hightech zie kenhuis in midden-Zeeland moe ten komen. Volgens Van den Berg leidt dit vrijwel zeker tot mindere zorg in Zeeuws-Vlaan deren, omdat er geen extra geld het niet uitgesloten dat het zie- voor de ziekenhuiszorg in de kenhuis op termijn verdwijnt, provincie komt. Verder acht hij Van den Berg ziet mogelijkhe- (Advertentie) 9^Pl^goedkoopste te blijven en verdien g£QQ(J- Zie ome advertentie verderop in deze krant den door de invoering van het nieuwe ziektekostenstelsel. Vol gens hem is het goed dat de Zeeuws-Vlamingen kiezen voor een zorgverzekeraar die het overeind houden van de huidige medische zorg in de regio steunt, inclusief de mogelijk heid van ziekenhuisbezoek in Vlaanderen. „Hierdoor kan samenwerking met Zorgsaam, waaronder het ziekenhuis in Terneuzen valt, verstevigd worden. Dat sluit weer aan bij de huidige prak tijk, die maakt dat Zorgsaam nu al kwalitatief hoogstaande zie kenhuiszorg levert. Dat moet zo blijven", aldus Van den Berg. Directeur Zorg, J. Gijzen, van OZ, de grootste ziektekostenver zekeraar van Zuidwest-Neder land, is voorstander van een goe de ziekenhuisvoorziening in Zeeuws-Vlaanderen. De basis zorg en de complexere zie kenhuiszorg, waarvoor mensen verder moeten reizen, moet volgens hem nog beter beschik- ZUIDZANDE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis ligt, ontvangt J. Kok uit Zuidzande een planschadevergoeding van 7500 euro. Op vijftig meter afstand van zijn woning aan de Oostburgsestraat is een 37,5 meter hoge gsm-mast ge plaatst. Kok meent daardoor dat de waarde van zijn wo ning is gedaald. Een onafhankelijke deskundige geeft hem daarin gelijk. Hij adviseert de gemeente daarom een bedrag van 7500 euro uit te keren. De raadscommissie ruimte buigt zich vanavond om 19.30 uur in het belfort in Sluis over het planschadeverzoek. ZIERIKZEE - Little Art Factory uit Zierikzee voert strijd met groothandel Sligro uit Veghel. Inzet zijn de diepe bor den en sausschaaltjes met afbeeldingen van gekookte mos sels, naar exclusief ontwerp van Little Art Factory. Sligro zou de borden zonder toestemming gekopieei'd hebben en voor een fractie van de prijs te koop aanbieden. Tijdens de Havendagen in Yerseke, waar Tosca en Marcel Bolster van Little Art Factory met hun serviezen' stonden, attendeerden toeristen uit Limburg hen op de borden van Sligro. In de Sligro-vestiging in Vlissingen bleken de bor den inderdaad een exacte kopie te zijn, zij het dat de on dergrond gebroken wit in plaats van helder wit is. „Wij hebben een advocaat in de arm genomen en de Sli gro met zijn handelwijze geconfronteerd", vertelt Tosca Bolster. „Omdat we er niet uit kwamen, heeft onze advo caat vorige week een sommatie aangetekend verstuurd waarin geëist werd dat de artikelen binnen 24 uur uit de schappen verdwenen moesten zijn." Sligro zegt in een reactie de artikelen uit de schappen te hebben gehaald en biedt een vergoeding aan van 750 euro. Als Little Art Fac tory daarmee akkoord zou gaan, zou de resterende voor raad vernietigd worden. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 39-jarige inwoner van Ter neuzen voor een mishandeling, bedreiging en vernieling bij verstek tot tachtig uur werkstraf. De verdachte mis handelde op 7 mei dit jaar in Terneuzen zijn broer en be dreigde hem met de dood, nadat hij eerder de ruit van de voordeur van zijn broers woning had ingetrapt. Officier van justitie, M. Overmeer, tilde vooral zwaar aan de be dreiging van een ambtenaar van sociale zaken bij de ge meente Terneuzen. De man had op 26 april de ambtenaar bedreigd met „ik maak je kapot. Als je buiten komt dan maak ik je af." De officier noemde het gedrag van de Ter- neuzenaar zorgelijk. Hij was recentelijk nog veroordeeld voor geweldsdelicten. kinderen zien dat ze best nog een potje kunnen voetballen of zich soepel op de klimmuur kunnen bewegen. Bij het on derdeel les- en leidinggeven konden de studenten hun ouders eens een keer streng toespreken. Ze gaven lessen bas ketbal en trampolinespringen. foto Willem Mieras molens met een hoogte van hon derdvijftig meter voorzien. „In deze beleidsnotitie gaat het over kleine turbines, waarvan de im pact op de omgeving minimaal is. Een mooi voorbeeld is de windturbine in de buurt van Pot jes, aan de provinciale weg. De ze molen is zo gesitueerd, dat hij bijna volledig wegvalt in de om geving. Ook omdat bomen in de directe omgeving hoger zijn dan deze windturbine. Omdat de tur bines in beginsel alleen op indus trieterreinen en in het buitenge bied mogelijk zijn, is er ook geen geluidsoverlast te verwach ten. Daarbij komt nog dat de windturbines buiten een straal van vijftig meter niet hoorbaar zijn", aldus het college. Mede om die redenen, verwachten B en W dat omwonenden geen planschadeverzoeken indienen. baar zijn in Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland. „Dat proberen wij te regelen via samenwerking met zowel Zeeuws-Vlaanderen als Goes en Vlissingen, of de uitbouw van de samenwerking met een acade misch ziekenhuis zoals in Gent",legt Gijzen uit. De keuzevrijheid van verzeker den staat volgens Gijzen voor op, ook als er een nieuw Zeeuws hightech ziekenhuis zou komen. „Daar zetten wij als verzeke raar overigens vraagtekens bij, want op middellange afstand zijn goede voorzieningen bereik baar. Wij willen met meerdere van dergelijke voorzieningen contracten blijven sluiten. Mocht er zo'n hightech zieken huis komen, dan is het maar de vraag of Zorgsaam niet met an deren samenwerkingsafspraken moet sluiten in verband met de benodigde basiszorg." pagina 15 Vierhout heeft meer tijd nodig door René van Stee TERNEUZEN - Gratis parke ren in het centrum van Terneu zen behoort per 1 januari 2006 tot het verleden. Om het parke ren kostendekkend te maken, gaan bovendien de tarieven om hoog. De maatregelen zijn onderdeel van de herrijking van het par keerbeleid in het centrum. Dat beleid is volgens wethouder J. van Schaik (wijkbeheer) voor al nodig om de schaarse ruimte in de binnenstad goed te verde len. Bezoekers gaan meer beta len, de verdeling in vier vergun ningszones moet ervoor zorgen dat er meer parkeerruimte komt voor bewoners. Exclusief kosten als de huur van het pand voor het parkeer- bureau, legt de gemeente jaar lijks ongeveer anderhalve ton toe op betaald parkeren. Koopzondag De wethouder wijst op gratis parkeren tijdens de maandelijks koopzondag. „Op jaarbasis mis sen we dan 15.000 euro aan op brengsten. Die moeten ergens vandaan komen. In de nieuwe si tuatie blijven we onder de tarie ven zitten van vergelijkbare plaatsen, zoals Goes, Middel burg en Vlissingen", aldus Van Schaik. Zowel bovengronds als onder gronds gaat het tarief-naar 0,90 euro per uur. Verder wordt het voortaan mogelijk om in de par keergarages aan de Oostkolk en de Westkolkstraat een parkeer plek te huren. Die kost per jaar 540 euro. Betaald parkeren wordt ook in gevoerd op de nog aan te leggen parkeerplaats bij de nieuwbouw van koffieshop Checkpoint en bij de bibliotheek aan de Oost kant. Op de parkeerplaats aan de Binnenvaartweg komt een combinatie van betaald parke ren en bedrijfsvergunningen. Ook aan het Oostelijk Bolwerk worden vergunningsplaatsen in gevoerd. In eerste instantie zijn die bestemd voor bewoners. Net als elders in een vergunningszo ne betalen zij hiervoor 21 euro per jaar. Gebaseerd op het ge bruik van vijf werkdagen per week kost een bedrijfsvergun- ning voor werkgevers en hun personeel straks tweehonderd euro per jaar. Het gaat in dit ge val om vier locaties aan de Axel- se Dam, de Binnenvaart, de Ro- segracht en de Scheldekade. Voor bezoekers van bewoners komt er een aparte regeling. Be woners moeten hiervoor een be zoekersvergunning kopen waar van de prijs nog nader bepaald wordt. Voorlopig gaat het om een dag- of weekvergunning. Na een evaluatie komt er in de loop van volgend jaar een definitieve bezoekersregeling. Ter aanpassing van de infrastuc- tuur voor het parkeren is een in vestering van 218.000 euro no dig. Het gaat dan onder meer om de plaatsing van betaalauto maten en afsluitbare deuren in de parkeergarage aan de Oost- kolk. De raadscommissie be stuur en middelen buigt zich woensdag 30 november over par keren in het centrum van Ter neuzen. Aanvang 19.30 uur in vergaderkamer 1 van het stad huis in Terneuzen. De broer van die Goese is al een paar jaar getrouwd met een Engelse. Het stel woont in Zeeland. En tot verwonde ring van de hele familie spreekt het meisje nog steeds amper Nederlands. Dat heeft al tot menig prikkelende op merking geleid. Zo kwam de vergelijking met Maxima al een paar keer boven. Die sprak immers wel binnen de kortste keren Nederlands. De man van die Goese maak te het deze week echter wel erg bont toen hij een speel goedfolder bekeek. „Kijk nou", zei hij tegen haar, „dit speelgoedbeertje is slimmer dan je schoonzus. Het staat er onder. Hij spreekt Neder lands'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39