MEE Zeeland ook in Zierikzee Onze boodschap is dus begrepen PZC Opmerkelijk Walcheren gebundeld Sloop woningen in wijk Malta begint volgend najaar Sluiting bepleit van Brouws steunpunt gemeentewerken Radioprogramma genomineerd Man gewond bij val met midibike Gsm-mast levert vergoeding op Werkstraf wordt 12 dagen zitten Geweldpleger krijgt werkstraf Man maakt amok na huisuitzetting Themamiddag loor PCOB laad en daad voor iedereen met een beperking Woningbouw is mm goed voor natuur Anje van Wijngaarden uit Zierikzee gebruikt haar radioprogramma om luisteraars te informeren over een leven met pijn. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Programmamaker Anje van Wijngaarden en gast Ineke Erbrink in gesprek via het radioprogramma Be my guest. Achter verhalen over geneug ten van het leven gaan twee vrouwen met talloze beperkingen en vreselijke pijnen schuil. Die nauwelijks expliciet benoemde onderlinge verwantschap wordt tijdens de uitzending van Radio Schouwen-Duiveland steeds beter voel baar. En draagt bij aan de nominatie van dit programma voor de RTV Award 2005, in de categorie 'voor/over/met mensen met een handicap'. Geen programma dat volgestouwd is met zieligheid en bittere verhalen. Ster ker nog, op één enkele vooruitwijzing na gaan er wel een minuut of 25 over heen voor de galblaasoperatie van gast Ineke Erbrink ter sprake komt. De ope ratie die grote gevolgen bleek te hebben voor het leven van Erbrink en haar ge zin. Bij Anje van Wijngaarden gaat het om ernstige bekkeninstabiliteit, die na de geboorte van haar zoons - bijna 25 en 20 jaar geleden - diepe sporen heeft getrokken in het leven van de Zierikzee- se radiomaker. De twee vrouwen, vriendinnen nadat ze elkaar ontmoet hebben via de Stichting Pijn-Hoop, leiden een leven vol pijn. Een leven, bovendien, waarin ze voort durend geconfronteerd worden met al hun beperkingen. Van Wijngaarden bij voorbeeld brengt haar dag lopend en lig gend door. Zitten kan ze niet, waardoor zelfs het maken van een radioprogram ma al liggend gebeurt, op een meege bracht bed. Eens in de vier weken ver zorgt Van Wijngaarden het programma Be my guest van de lokale radio-om roep, met haar zoon Marijn als vaste technische medewerker. „Anders zou het haast niet kunnen", licht Van Wijn gaarden de situatie toe. Met hem vallen er makkelijk afspraken te maken op uren dat zij het aankan. Wijkt ze van haar strakke rustprogramma af, dan wordt ze binnen de kortste keren door heftige pijnaanvallen geplaagd. Dan heeft, zoals Van Wijngaarden het zelf zo mooi zegt, 'de pijn alles te pakken'. En dat is niet uit te leggen aan anderen. Net zo min als het leven met tal van be perkingen door derden is te begrijpen. Dat is ook zo'n beetje de drijfveer ach ter het gesprek tussen Van Wijngaarden en Erbrink in het genomineerde pro gramma. „Want geloof me: je wilt hele maal niet naar buiten treden met wat je allemaal mankeert. Maar dit is een pro gramma met een paar boodschappen", foto Dirk-Jan Gjeltema zegt de maker. Zoals mensen attende ren op het bestaan van de pijn- en hoop- groep. „Er zijn zo veel mensen met pijn, maar op de maandelijkse bijeenkom sten zie ik maar vijf mensen." En dan is er nog het onbegrip waarmee je wordt geconfronteerd, zowel bij mensen als bij instanties. En het intens diepe kwet sen, als je bijvoorbeeld ergens (met je echt niet voor de lol meegebrachte bed) de toegang geweigerd wordt. Dat verdriet wordt in deze uitzending heel subtiel aangetipt. Maar het is in middels wel één van de genomineerde programma's waarover zaterdag 17 de cember in 't Spant in Bussum tijdens het RTV Festival van de Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (Olon) een oordeel geveld gaat worden. Prijswinnaar of niet die dag, Van Wijn gaarden is al tevreden. „Ineke en ik had den toen we dit hoorden zoiets van: 'on ze boodschap is geslaagd, want het is ge hoord. Ze hebben het daar in ieder ge val begrepen'." dinsdag 22 november 2005 s 13 BRUINISSE - Een 49-jarige inwoner van de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteren gewond geraakt nadat hij ten val was gekomen met een midibike, een klein type motorfiets. Door nog onbekende oorzaak ging hij rond half vier onderuit op de Zijpseweg in Bruinisse. Hij liep bij zijn val diverse schaafwonden op aan hoofd en han den, en vermoedelijk ook een hersenschudding. Per ambu lance is hij overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. ZUIDZANDE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis ligt, ontvangt J. Kok uit Zuidzande een planschadevergoeding van 7500 euro. Op vijftig meter afstand van zijn woning agn de Oostburgsestraat is een 37,5 meter hoge gsm-mast ge plaatst. Kok meent daardoor dat de waarde van zijn wo ning is gedaald. Een onafhankelijke deskundige geeft hem daarin gelijk. Hij adviseert de gemeente daarom een bedrag van 7500 euro uit te keren. De raadscommissie ruimte buigt zich vanavond om 19.30 uur in het belfort in Sluis over het planschadeverzoek. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Terneuzen moet alsnog twaalf dagen gevangenisstx-af uitzitten. De man had volgens de Middelburgse politierechter I. Wol- tring het onheil over zichzelf afgeroepen, omdat hij de herkansing om zijn werkstraf af te maken had verspeeld- De Terneuzenaar had bezwaar gemaakt tegen de omzet ting van een werkstraf in een gevangenisstraf. Op de werkplek van de reclassering zou hij zich hebben misdra gen en was hij ook zijn afspraken niet nagekomen. Hij bleef op 23 uur werkstraf steken. Die uren werden giste- ren omgezet in twaalf dagen cel. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroox'deelde gisteren een 39-jarige inwoner van Ter- neuzen voor een mishandeling, bedreiging en vernieling bij verstek tot tachtig uur werkstraf. De verdachte mis handelde op 7 mei dit jaar in Terneuzen zijn broer en be dreigde hem met de dood, nadat hij eerder de ruit van de voordeur van zijn broers woning had ingetrapt. Officier van justitie M. Ovenneer tilde vooral zwaar aan de bedrei ging van een ambtenaar van sociale zaken bij de gemeen te Terneuzen. MIDDELBURG - De reactie van een 23-jarige inwoner van Middelburg was ongepast toen hij vanwege een huurachterstand zijn huis werd uitgezet. De maxi sloeg eind mei dit jaar in de wonixig alles kort en klein. De Mid delburgse politierechter I. Woltring vond gisteren dat de verdachte 5287 euro schadevergoeding aan Woongoed Middelburg moet betalen. Daarnaast werd de Middelbur ger conform de eis tot veertig uur werkstraf veroordeeld. „Het werd me teveel", had hij over de enorme ravage ge zegd. Binnendeuren, ramen, een wastafel, een spiegel en twee kasten moesten het ontgelden. De straf werd de man bij vei'stek opgelegd. mEEKACTIVITEITEN OOSTERLAND - Gemeentewerkplaats, to uur: Informatieavond over groen plannen; BIKZEE - Multifunctioneel centrum fcHuIjbertstraat, 20.00 uur: Klankcon- ftlydia Koper. IERIKZEE - De Protestants hristelijke Ouderen Bond fCOB houdt morgen een thema- liddag in het Hervormd Kerk- talnim aan het Havenplein in ütikzee. matschappelijk werkster van Wanrooij bij de Stichting matschappelijk Werk en Wel- Oosterschelderegio behan- lt houdt een inleiding over Janverk. De bijeenkomst be- atom 14.15 uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; fflerdagstot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 '300 ab zierikzee iel: 0111-454647 fax:0111-454657 F'Hail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ktKleemans m MPankow isme Soesman Uelita Lanting Ny Boogert (sport) jentrale redactie J --'ionspark 28 Postbus 31 J ^60 AA goes I k': (0113)315500 ^(0113)315669 I ""oil: redactie@pzc.nl ternet Ww.pzc.n| Wall; web@pzc.nl door Selma Osman VLISSINGEN - De boulevard en de Lange Jan staan er bewust niet in. In liet boekje Walcheren, wat anders wil Vlissinger Jaco Simons juist andere plekken la ten zien. Wie zijn alternatieve 'rondje Walcheren' doet, komt langs een aardappelkelder mid den op het land, een dood bos en een dorp waar je nog legaal te gen de muur van het oude ge meentehuis mag plassen. Simons (39) is een ex-varen we reldreiziger. Hij schreef vier jaar geleden een boek over de vijf kleinste landen in de we reld: Vaticaanstad, Monaco, Nauru, Tuvalu en San Marino. Nu zoekt hij het dichter bij huis. Waar het, als je bewust om je heen kijkt, volgens hem ook erg mooi is. Die schoonheid ervoer hij bijvooxbeeld toen hij op de hoge duintop bij Groot-Valke- nisse stond. Dat gevoel wil Sim ons anderen laten meebeleven. Walcheren, wat anders is een boekje geworden voor mensen die geen tijd hebben om dikke boeken te lezen, maar wel meer over de omgeving willen weten. Simons beschrijft aan de hand van foto's die hij zelf maakte, zestig plaatsen in het land schap. Daar zitten alledaagse taferelen tussen, zoals de metershoge be renklauwen langs de N288 bij Biggekex-ke of de Vlissingse Spuikom. Maar ook meer verbor gen plekjes, zoals een veedrink put aan de rand van Middelburg en een aardappelkelder net bui ten Oost-Souburg. Die kelder, bovenop het land en zichtbaar vanaf de A58, vindt Simons een typisch voorbeeld van een onopvallend bouwwerk je waar mensen honderden ke ren langsrijden zonder zich af te vragen wat het is. Hij deed dat wel en kwam tot de ontdekking dat de in 1810 ge bouwde opslagplaats voor aard appels in de oorlog een schuil plaats was voor 22 mensen die uit de handen van de Duitsers probeerden te blijven. Simons klom over hekken en trotseerde daarbij boze stieren en agressieve schapen, Hij heeft de afgelopen anderhalf jaar er varen dat Walchenaren hele- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse woningbouwcorpo ratie Zeeuwland gaat volgend jaar de etagewoningen aaxx de De Joxigestraat in Zierikzee slo pen. Voor de verouderde huizen in de buitenwijk Malta komen drie appartementengebouwen in de plaats. De etagewoningen aan de De Jongestraat zijn klein en verou derd en staan al sinds enkele ja ren op de nominatie voor sloop. Woningcorporatie Zeeuwland wil de bestaande 40 woningen vervangen door 56 woningen verdeeld over drie appartemen tengebouwen. maal niet zo stug zijn als ze vaak lijken. ,,Ik ben bij heel veel mensen op de koffie gevraagd en kreeg daar boeken om te le zen." Zestig onderwerpen kwamen in zijn boek terecht. Het was voor Simons niet moeilijk om aan on derwerpen te komen. „Achteraf gezien zijn er nog zo veel interes- De plannen zijn ontwikkeld door Zeeuwland samen met ar chitectenbureau Pieter Weeda Paul van der Weijden en de ge meente Schouwen-Duiveland. De woningen tellen twee, drie of vier kamers en zijn bedoeld voor één of tweepersoonshuis houdens. De woningbouwcorporatie speelt met het bouwplan in op de groeiende vraag naar wonin gen voor starters. Met de bouw hoopt Zeeuwland de kwaliteit en leefbaarheid in de Zieiikzee- se buitenwijk een stevige impuls te geven. Het is de bedoeling dat met de sloop van de bestaande etagewo ningen in het najaar van 2006 wordt begonnen. De woningcor- sante plekken, dat ik makkelijk nóg een boek zou kunnen ma ken. Walcheren, iaat anders, door Ja- co Shyions, uitgeverij Conquista dor, prijs 15 euro. Vanaf deze week verkrijgbaar bij de boek handel of te bestellen via e-mail: lacoda@zeelandnet.nl. poratie heeft de huurders hier over inmiddels per brief geïnfor meerd. Met alle huurders volgt een persoonlijk gesprek waarin de verhuisprocedux-e zal worden doorgespx-oken. Voor de te ma ken verhuiskosten krijgen de Zeeuwland-huurders een vergoe- ding. Zeeuwland hoopt dat de nieuw bouw in 2007 van start kan gaan, maar of dat haalbaar is, is mede afhankelijk van de snel heid waarmee de woningbouw corporatie de vereiste vergun ningen krijgt. Zeeuwland houdt donderdag 8 december in het Multifunctio neel Centrum aan de De Huij- bertstraat een inloopavond over de plannen. Aanvang 19.30 uur. Advertentie fffJïüntie A \kook winkel/ DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels KOMT WEER LANGS!!! Vrijdag 25 november a.s. Vanaf 10.30 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpen en kartelen van alle merken. Klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook, Middelburg L. Noordstraat 25 door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Sluiting van het steunpunt gemeentewer ken in Brouwershaven levert een besparing op van 34.600 eu ro. Organisatorisch zal de maat regel weliswaar heel wat romp slomp opleveren, maar desalniet temin wordt opheffing van het steunpunt door burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland niet als problematisch gezien. De gemeente wil het steunpunt sluiten in het kader van de twee de bezuinigingsronde van het traject Kiezen of Delen. De slui ting van de gemeentewerkplaats betekent evenwel een gemis, wordt aangegeven in het voor stel. Mensen en materieel moe ten naar de gemeentewerk plaats in Zierikzee worden ver kast, wat op relatief grote af stand (dertien kilometer) ligt van het Brouwse steunpunt. On der meer om die reden moet ex- in Bi'ouwershaven hoe dan ook wel een buitenopslagplaats in stand worden gehouden, stelt het dagelijks gemeentebestuur. Afhankelijk van de wex'kzaam- heden eventueel aangevuld met een schaftwagen. Zeker met het oog op seizoens- werk zou er anders te vaak tijd rovend en duur transport van en naar Zieiïkzee nodig zijn. Zo'n buitenopslagplaats is simpel te vex-wezenlijken door het achter ste deel van de huidige buitenop slag in stand te houden, te om heinen en te voox-zien van een ge scheiden toegang en afwate- ringskolk. Daar is een eenmali ge investering van 7500 euro mee gemoeid. Nog eens 22.500 euro moet daax-- naast worden gestoken in de uit breiding van opslagruimte bij de wex-kplaats in Zierikzee, waar het resterende materieel uit Brouwershaven gestald gaat worden. Om optimaal van de opheffing van het Brouwse steunpunt te kunnen profiteren, moet de uit besteding van bulkondex- houdswex-k in de groenvoorzie ning woi'den herzien. In ver band met de afstand tussen Zie rikzee en Brouwershaven is het voor de hand liggend om dit werk in de kern Brouwershaven voortaan uit te besteden en in ruil daax-voor het nu uitbestede werk dichter bij Zierikzee in de buurt zelf in beheer te nemen. Het hoeveelheid vereist groenon derhoud in Bx-ouwershaven is wat dat betx-eft te vergelijken met het werk dat in Kex-kwerve en Noordgouwe moet worden verricht. De verwachting is deze; uitruil budgetneutraal te kun nen verwezenlijken. In het voorstel wordt ervoor ge-; pleit het gebouw en het resteren^ de buitenterrein van het steun punt gemeentewerken af te sto-i ten. Sluiting scheelt de gemeen te jaarlijks 37.200 euro aan ex^ ploitatielasten. Na verrekening- van de investeringskosten blijft daar dus een voordeel van ruimt 34.000 euro van over. Bij de eer- ste ronde bezuinigingsvoorstel len, waarover de gemeenteraad zich eind juni heeft gebogen, werd ovex-igens van een structu rele besparing van 45.000 euro uitgegaan. Dat voorstel van bux- gemeester en wethouders is toen aangehouden omdat de gemeen teraad op een aantal puntext meer duidelijkheid wilde heb ben. Die nadere studie en verde- re specificering van de cijfers weerhoudt het college er echter niet van opnieuw een voorstel tot afstoting van het Bi-ouwse steunpunt te doen. Advertentie xnnrAli Pankow ZIERIKZEE - MEE Zeeland beeft gisteren een eigen service punt in Zierikzee geopend. Deze organisatie biedt, kort omschre ven. raad en daad voor iedereen meteen beperking. Het service punt is gevestigd in het pand van Allévo aan de Grevelingen- ilraat 2. „Die locatie is vooral uit prak- tische overweging gekozen, omdat de mensen dit gebouw jennen als plek waar veel zaken op het gebied van zorg samen komen. Formeel hebben we ech- lergeen binding met Allévo", jogt communicatiemedewerker J, Luteijn. Hij acht juist de on afhankelijke positie van MEE jjs adviserende en ondersteu nende organisatie van groot be- g, Tegenover de hulpvraag itaatimmers een divers zorgaan bod, MEE heeft geen vaste bin- Jing met de aanbieders, maar adviseert zijn cliënten onpartij dig welke onderdelen van het as sortiment het beste bij hen pas- sa. .MEE Zeeland is er voor jong aoud. Voor mensen met een li- itbamelijke of verstandelijke be dring. Voor ouders en verzor- 'S die vragen hebben over hun «handicapte kind. Voor men sa met autisme, met een chroni sche ziekte, met een gehoor- of n visuele beperking", vertelt P Ruitenbeek. Zij is één van de as zogeheten cliëntondersteu- rersbij wie de mensen hier kun- ao aankloppen voor raad en eaad- Wat die 'daad' betreft, geeft ze an dat MEE de regie graag bij {mensen zelf laat. „We advise- mhen, wijzen ze de weg en on- isteunen daadwerkelijk bij ngsvragen of bij gesprek- nmet instanties, maar laten !e beslissingen aan de mensen jf over. We evaluex-en na ver- p van tijd of de keus bevalt ffloogpunt van kwaliteitsbewa- jens Luteijn past het besluit ■Zierikzee een servicepunt te ïen binnen het streven om organisatie goed toeganke lijk te zijn. Een vestiging in de regio Schouwen-Duiveland voorkomt dat mensen naar Goes moeten reizen. Volgens demogra fische gegevens heeft gemiddeld 25 procent van het totaal aantal inwoners te maken met een be perking. Luteijn becijfert dat de ze regio op basis daax-van een doelgroep van circa achtdui zend personen telt. Ruitenbeek geeft aan dat het ser vicepunt hoofdzakelijk dient voor een eerste gesprek. Eenvou dig advies of ondersteuning bij het invullen van formulieren bij voorbeeld kan ter plekke. Voor intensievere ondersteuning wor den vervolgafspraken gemaakt, hetzij op het kantoor in Goes, hetzij bij de betrokkenen thuis. Luteijn en Ruitenbeek hebben talrijke voorbeelden van vragen waarvoor mensen bij MEE kun nen aankloppen. 'Onze zoon heeft een lichamelijke beper king. Wat gaat dat betekenen voor ons gezin?' Of: 'Door een auto-ongeluk ben ik arbeidson geschikt geworden. Hoe moet ik nu verder met mijn leven?' Maar ook: 'Ik wil in beroep tegen een afgewezen bezwaarschrift maar zie erg op tegen alle formalitei ten en de hoorzitting. Kan ik daarbij geholpen woxben?' Advies en ondersteuning op maat staan hoog in het vaandel bij MEE. Waar het aanbod ont breekt, onderneemt de organisa tie zelf actie. Voorbeelden daar van zijn de Speelleergroep voor kinderen van 0 tot 4 jaar met een ontwikkelingsachterstand samen met de oudex's, evenals het Eethuis dat om de twee we ken in het MFC in Zierikzee wordt gehouden voor mensen met een verstandelijke functie beperking. Het servicepunt van MEE Zeeland in Zierikzee is el ke maandagmiddag zonder af spraak vooraf toegankelijk van 13.30 tot 17.00 uur. Folders zijn verkrijgbaar via de Biblio- /servicebus en bij het MEE ser vicepunt. Verdere informatie is verkrijgbaar via www.meezee- land.nl of telefoonnummer 0113-225000. Praat vanavond mee met de ZMF Meer weten? Kijk op www.zmf.nl of bel 0113-230075

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35