Onder water kom je ogen tekort h v m Zeefauna in Zeeland dinsdag 22 november 2005 De kruiskwal is gemakkelijk herkenbaar aan de tekening op de schijf. Het Kanaal van Goes naar Goese Sas en het Goese meer zijn de enige plaatsen waar deze soort massaal voorkomt. De kruiskwal leeft in zeegrasvelden, maar door de sterke achteruitgang van zeegras is ook de kruiskwal veel schaarser geworden. Het is een wat droge titel: Zeefauna in Zeeland. Maar er schuilt een wonderbaarlijke, vervreemdende en ge heimzinnige wereld achter. In het tweede deel van de serie Fauna Zeelandica wordt het onderwaterleven in de Zeeuw se stromen onthuld. Anders alleen voorbehouden aan dui kers, ontrollen zich voor iedereen schitterende taferelen. En dan gaat het nog slechts om een deel van de zeefauna: sponzen, neteldieren, ribkwallen, wormen, tentakelklie- ren, stekelhuidigen en zakpijpen. Mosdiertjes genieten in Zeeland grote bekendheid als vormers van de zogenaamde levende stenen ofwel palingbrood. Er komen in de Zeeuwse wateren bijna vijftig verschil lende soorten mosdiertjes voor en veel ervan zijn nergens elders in Nederland aangetroffen. De beroemde levende stenen worden gevormd door kolonies van het mosdiertje Electra crustulenta. Ook wel bekend als de korstvormige vliescelpoliep. Je komt ogen tekort. Het ene dier toont nog mooier dan het andere. Bijvoorbeeld de slib- anemoon, een centimeters hoge zuil met aan de top een tentakel- krans. Of de zeeanjelier, die de indruk geeft van een ouderwet se plumeau. En de zeepadde stoel, de grootste kwal van Ne derland, waarvan de doorzichti ge bol een doorsnee haalt van wel veertig centimeter Eigenlijk jammer dat dit moois zich meestal verborgen houdt onder de waterspiegel. Het leeft, eet, wordt gegeten, plant zich voort. De dieren, groot en klein, hebben stuk voor stuk een rol in de fascinerende onderwaterwe reld. Een stukje van het mariene leven in Zeeland trekt in het nieuwe boek voorbij; er zijn nog drie delen voorzien om. al het bij zondere blauw voor te stellen. „Zwevend of zwemmend in het water, maar ook vastgehecht aan of ingegraven in de bodem komen heel veel verschillende soorten dieren en wieren voor", merkt mede-samensteller Domi nique Willemse op. „Ze kunnen er heel fraaie levensgemeen schappen vormen." De aan- of afwezigheid van soor ten is sterk verbonden met de ge tijdenbeweging. Vanaf de dijk kijkend naar beneden zijn duide lijk verschillende banen te zien, evenwijdig lopend aan het wa teroppervlak. Elke zone heeft een eigen kleur en eigen vormen van leven. Grofweg zijn er twee zones: één die altijd onder water ligt en één die dankzij het getij regelmatig droogvalt (het inter- getijdengebied). Het is geen scherpe scheiding, tussen de zo nes bevinden zich overgangsba- nen, Elke plek kent zijn bijzon dere leven. Helemaal bovenaan, en het bes te zichtbaar vanaf land, ligt een spatzone. Dieren die daar willen overleven, moeten bestand zijn tegen zeer extreme omstandighe den, met wisselende zoutgehal ten, temperaturen en vochtig heid. Dit deel van de zeewering is meestal gelig gekleurd, met eronder een donkere band. Geel door de korstmossen, donker door de blauw- en groenwieren. In het intergetijdengebied zijn niet alleen eb en vloed van be lang. Het voorkomen van dieren wordt er ook bepaald door de soort dijkbekleding (basalt, be ton, asfalt), de ligging ten op zichte van de zon, de helling van het talud en de sterkte van de golfslag. Er zijn verschillende wiersoorten te vinden en daar tussen zeepokken, alikruiken, paardenanemonen en tegen woordig ook de door de mens uit het buitenland geïmporteer de Japanse oester. Het gebied dat altijd onder wa ter ligt bevat bovenin - tot circa 3,5 meter-NAP, afhankelijk van de troebelheid van het wa ter - veel wieren. Dieper gaand zweeft er plankton of zwemmen vissen en ribkwallen. De meeste dieren bevinden zich op de bo dem - op een harde ondergrond en levend op of in een zand- of slibbodem. Sommige hechten zich op een bepaalde plaats vast (zoals mossels), sommige zijn mobiel (zoals zeesterren en krab ben). Harde rotskusten komen in Zee land niet voor, maar de mens heeft dit keer een handje gehol pen. Er zijn kunstmatige rots kusten: dijken, sluizen, pijlers, havens, kustriffen en scheeps wrakken. Op deze rotskusten wordt de grootste rijkdom aan soorten aangetroffen. Eén voor beeld: de snotolfDeze vis komt in het voorjaar naar de Zeeuwse wateren en zet eitjes af op een harde ondergrond. Het manne tje is in de paaitijd prachtig ge kleurd, donkerblauw met oranje buik. Hij bewaakt de eitjes tot ze uitkomen. De vis beschikt over een speciaal gevormde buikvin waarmee hij zich goed aan de stenen kan vasthouden. De natuur houdt overal reke ning mee. In haar opleiding tot biologe kreeg Dominique Willemse wat van de onderwaterwereld mee. Die ging pas echt voor haar le ven toen ze op aanraden van een vriend leerde duiken. „Ik reali seerde me niet dat er zoveel le ven onder water aanwezig is. Bij het duiken ben ik van de ene verbazing in de andere gevallen. Het is geweldig als je dat mee kan maken." Het bijzondere van Zeeland-on der-water is volgens haar de gro te variatie. „Misschien lijkt het niet zo kleurrijk als in de tro pen, maar ik vind het in Zee land veel mooier. Als je beter kijkt, kun je ook schitterende kleuren zien. Het gaat hier van heel eenvoudige organismen, zo als anemonen en poliepen, tot heel ingewikkeld gebouwde or ganismen, zoals de zakpijpen. Die zien er uit als een dotje kled der, maar het is een heel inge nieus gebouwd beestje." Het boek Zeefauna in Zeeland omvat naast de uitgebreide, rijk geïllustreerde soortbeschrijvin gen en een algemene inleiding ook hoofdstukken over de typo logie van de deltawateren en de geschiedenis van het zee-onder zoek in Zeeland. Er is door een reeks deskundigen aan meege werkt, die allemaal hun 'eigen' soorten koesteren en daar dan ook veel over weten te vertellen. Begin december wordt Zeefau na in Zeeland gepresenteerd en is het ook in de boekhandels ver krijgbaar, of bij stichting Het Zeeuwse Landschap, die het ver schijnen van de reeks Fauna Zeelandica verzorgt. Rinus Antonisse Zeefauna in Zeeland. Deel 2 van de Fauna Zeelandica. Redactie Rob Leewis, Dominique Willem se, Petra Sloof en Chiel Jacobus- se, met medewerking van Ron Ates en Marco Faasse. Uitgave Stichting Het Zeeuwse Land schap, Heinkenszand. Prijs €17,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 24