Meevaller van drie miljard Afpakken ozb-extraatje onbestraft PZC FNV schroeft looneis op naar twee procent Voel je je niet lekker? WEERSTANDBOM Campagne Zeeland DUBBELGLAS Geld niet voor verlagen lasten maar voor aflossen staatsschuld lechte lucht op thool schaadt erprestaties jen Proces tegèn Van Anraat gaat door GroenLinks zet senator Sam Pormes aan de dijk 24 en 25 Sharon richt eigen partij op Fortes Rodriguez op non-actief ||IIIIIIIIIIII||IIIIIHIIIII|| |3° Kouder to, nevelig en plaatselijk hardnekkig g, Maxima rond 6 7 graden, in mist louder- no. 276 De jaargang nsdag 22 november 2005 jnunimer 1,25 De Bloem Echinacea Daar knap je van op! Verp. a 60 ïtuks N«; 995 afgeblazen BDDELBURG - Het is Her en uit met de imago- campagne Welkom in Zee- n)(j. Het dagelijks provin- jtbestuur komt weliswaar met een voorstel voor een „euwe campagne, maar de slogan Welkom in Zeeland, logo, reclamebureau, in- loud en organisatie wor- den veranderd. Een meerderheid van Pro- Staten trok gister tijdens de Staten- Kfflinissie economie defini- ief de stekker uit de in aaart 2002 begonnen ima- ocampagne. Het dagelijks mvinciebestuur stelde gis- iren nog voor de campag- gewijzigd voort te zet- i.Maar dat voorstel trok gedeputeerde M. Ie Roy [PvdA, economie) in, toen dat het vertrouwen olledig weg was. ,De campagne is toe aan iandere invulling", be- igde CDA-Statenlid „Welkom in is nietszeggend; mlegehuls", aldus M. de Koster (PvdA). „Vervang i en vul de campag- teanders in." Welkom in Zeeland straalt geen warm te kritiseerde M. Stof fels (Partij voor Zeeland), moeten wel werken ons imago", vond D.Visser (ChristenUnie). te WD noemde het draag- ook onvoldoende. De SPen Zeeuws Belang keer- ia zich überhaupt tegen rdke campagne dan ook. Super isolerend! Glashandel MELIESTE Vakkundige montage ?g 20, GOES. Tel. (0113) 227854 door Hans van Soest DEN HAAG - Het huishoud boekje van de overheid ziet er minder slecht uit dan ver wacht. Dit jaar krijgt minis ter Zalm van Financiën cir ca 3 miljard euro meer aan belastingen binnen dan ver wacht. De meevaller is te danken aan een hogere opbrengst van de vennootschapsbelasting. Dat komt doordat de economie weer wat aantrekt en bedrijven meer winst maken. De meevaller betekent overi gens niet dat Zalm geld over houdt. Het tekort op de rijksbe groting (het verschil tussen in komsten en uitgaven) komt dit jaar nog steeds uit op 1,2 pro cent. Dat is overigens aanzien lijk lager dan waar het kabinet tot nu toe rekening mee hield: 1,8 procent. Zalm gaf in een reactie aan dat het geld niet bedoeld is voor las tenverlichting. „Het zijn extra inkomsten, dus die gaan naar af lossing van de staatsschuld. De discussie over extra geld voor koopkracht wordt pas eind no vember gevoerd." Volgens bronnen op Financiën is het nog zeer onzeker of de ho gere belastingopbrengst vol gend jaar doorzet. Niet alleen hangt dat af van de economi sche groei, ook betalen veel be drijven nu bewust een te hoge voorlopige aanslag. Volgend jaar krijgen ze dan weer een deel van die ten onrechte betaal de belasting terug met rente. „En de Staat betaalt tegenwoor dig een hogere rente dan de ban ken, waardoor veel bedrijven dit trucje uithalen", zei een me dewerker van Zalm. „Wij gaan ervan uit dat wij volgend jaar één miljard euro aan te veel be taalde belasting moeten terugge ven. Dat is dan weer een tegen valler." Vandaag moet Zalm in de Twee de Kamer uitleg geven over de meevaller. PvdA-Kamerlid Cro ne wil dat een deel van de extra inkomsten wordt gebruikt om de burger te compenseren voor de duurdere ziektekosten- en energienota's. Regeringspartij CDA pleitte bij monde van fractievoorzitter Verhagen al voor compensatie van de bur gers als blijkt dat de energie rekeningen door de hoge olie prijzen hoger uitvallen. „Het is nog te vroeg om die 3 miljard bij voorbaat uit te geven. Maar deze meevaller geeft wel aan dat de economie aantrekt. Als er geld op tafel moet komen voor de compensatie, dan is dat dus te vinden. Zalm heeft dan geen excuses", zei een woordvoerder. GPD HAAG - TNO uit Delft on- zoekt of het slechte binnen- lieu van scholen leerpresta- beïnvloedt. Het ministerie Vrom heeft daartoe op- icht gegeven. eerdere onderzoeken, zoals 'GGD's in onder meer Zwol- lomgeving en TNO Bouw, is bleken dat op acht van de tien Én in Nederland het slecht Izeer slecht gesteld is met het nenmilieu. De onderzoeksre- worden in maart vol ui jaar verwacht. iDeens onderzoek over scho- in Denemarken en Zweden uit dat leerlingen fors min- presteren als het binnenmi- iniet deugt. Nederland schort het vooral i de ventilatie. De wettelijk e waarde aan kooldi- k wordt regelmatig, tot vijf 'f, overschreden. ANP Advertentie DEN HAAG - Nabestaanden en sympathisanten van de slachtoffers van chemische aanvallen door het toen malige Iraakse regime van Saddam Hoessein, demon streren voor de rechtbank in Den Haag waar het pro ces is begonnen tegen Frans van Anraat. De rechtbank in Den Haag zag geen reden om de vervolging van de Nederlandse zakenman te sta ken. De advocaten van de man die volgens justitie mede plichtig is aan volkenmoord en oorlogsmisdaden in Irak en Iran, hadden de rechtbank daar gisteren om ge vraagd. foto Ed Oudenaarden pagina 3 zaak Van Anraat zou kunnen leiden tot doodvonnis Saddam door Saskia Wijdogen en Ap van den Berg DEN HAAG - De afschaffing van het gebruikersdeel van de onroerendezaakbelasting (ozb) levert burgers minder op dan be loofd. Een aantal gemeenten haalt een deel van de wegvallen de inkomsten terug via afvalstof fenheffing en rioolrecht. Dat is strijdig met de afspraken met het rijk. Minister Remkes zei gis teren in de Tweede Kamer dat hij 'machteloos' staat. Gemeenten krijgen vanaf 1 ja nuari 2006 bijna de helft minder inkomsten van de ozb, doordat het gebruikersdeel wordt afge schaft. Het rijk geeft gemeenten daarvoor één miljard euro com pensatie. Maar voor een aantal gemeenten is dat onvoldoende. Bovendien wordt de compensa tie na 2006 verlaagd. Uit een steekproef onder 24 gemeenten blijkt dat meer dan de helft pro beert via andere heffingen de in komsten weer op peil te krijgen. Uit onderzoek van het Centrum voor Onderzoek van de Econo mie van de Lagere Overheden (Coelo) aan de Rijksuniversiteit van Groningen, blijkt dat de ozb-operatie vooral ten koste gaat van gemeenten die toch al de 'verkeerde lijstjes' aanvoe- van onze redactie binnenland ASSEN - Het Eerste Kamer lid Sam Pormes (51) uit Assen moet onmiddellijk zijn zetel opgeven. Dat concludeert het partijbestuur van Groen Links op grond van onder zoek naar het omstreden ver leden van de senator. Volgens het bestuur heeft Pormes door zijn handelwijze het par tijbelang geschaad. Daarom wordt het vertrouwen in de politicus opgezegd. Het GroenLinks-partijbe- stuur, onder leiding van voor zitter Herman Meijer, onder schrijft de eindconclusie van de onderzoekers dat Pormes meerdere keren ten onrechte heeft verzuimd openheid over zijn verleden te geven. Zo heeft de senator, die van Mo lukse afkomst is, steevast ont kend in de jaren zeventig van de vorige eeuw te hebben deel genomen aan een trainings kamp van Palestijnse terroris ten. De onderzoekers noemen het na gesprekken met direct- betrokkenen aannemelijk dat Pormes wel degelijk in Zuid-Jemen is geweest. Ook over zijn betrokkenheid bij de treinkaping bij De Punt en een aanslag op een po litiewagen heeft Pormes vol gens de onderzoekers, zijn partij onvoldoende ingelicht. Sam Pormes heeft nog niet be sloten of hij zijn zetel in de Eerste Kamer opgeeft. Hij wil daar de komende dagen eerst eens rustig over nadenken. Volgens hem moet de partij raad van GroenLinks zich eerst over de kwestie uitspre ken. GPD ren: steden met een zwakke so ciale structuur en met een 'wei nig florissante financiële posi tie'. De Tweede Kamer keurt het overhevelen van lasten door de gemeenten af. De Kamer wil dat het kabinet gemeenten die onvoldoende compensatie krij gen, extra geld geeft. Dat zou dan moeten gebeuren op voor waarde dat zij de verhoging van lokale belastingen en leges on middellijk schrappen. Dat bleek in een debat over de begroting van Binnenlandse Zaken. Minis ter Remkes zei dat hij niet zo heel veel aan de verhogingen kan doen, omdat gemeenten zul ke besluiten zelfstandig kunnen nemen. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) heeft meermaals protest aange tekend tegen de ozb-verlaging. Uit onderzoek van het Erasmus Studiecentrum Belastingen Lo kale overheden blijkt dat 10 pro cent van de huishoudens (zo'n 850.000) niet profiteren van de lastenverlichting. Omdat ze ozb blijven betalen, zoals boeren, zelfstandigen en bewoners van verpleeghuizen, of toch al geen ozb betalen, zoals de minima. Topinkomens krijgen juist een groot voordeel, doordat ze in verhouding meer ozb betaalden. De Tweede Kamer vindt dat er in elk geval geld moet komen om mensen met een bedrijfs pand annex woonhuis straks ook vrij te stellen van het gebrui kersdeel ozb. GPD Onder water is Zeeland adembenemend De Israëlische premier Sharon heeft de Li- koed-partij verlaten. Hij zat gisteren al de eerste ver gadering voor van een nieu we partij, die als naam heeft Nationale Verant woordelijkheid. Waarne mers betitelden het besluit van Sharon als een politieke aardbeving. RBC Roosendaal heeft speler Jose Fortes Rodriguez op non-actief gesteld. De voetbalclub uit de eredivisie deed dat naar aanleiding van beledigende uitspraken van de verdediger aan het adres van scheids- Qt rechter René Temmink. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio en Televisie: 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitenge bied: 21, 22, 23, 24 en 25. vond van de werktop van woens dag", aldus een woordvoerder van VNO-NCW. Hij wijst erop dat hogere lonen geen positief ef fect hebben voor de werkgele genheid. Tijdens de werktop, waarbij het kabinet Balkenende om de tafel gaat zitten met werkgevers- en werknemersorganisaties, moe ten er morgen juist afspraken worden gemaakt om meer Ne derlanders aan het werk te krij gen. Het gaat dan vooral om kansarmen op de arbeidsmarkt, zoals jongeren, allochtonen en ouderen. De ambtenarenbond AbvaKabo FNV had vorige week al laten weten dat de lonen in de publiek ke sector volgend jaar met 2 pro-; cent omhoog moeten. De christelijke vakcentrale CNV had nog weer eerder aange geven dat het volgend jaar tij dens de CAO-onderhandelingen tussen de 1,5 en 2 procent meer loon zal eisen. ANP door Joke Licher en Jan Kooy AMSTERDAM - De FNV heeft de maximale looneis voor vol gend jaar verhoogd naar 2 pro cent. In september had de vak centrale de looneis nog op 1,5 procent gesteld. Na raadpleging van de leden besloot de federa- tieraad van de FNV tot de verho ging- „Onze leden hebben te kennen gegeven geen enkel vertrouwen te hebben in de koopkracht toezeggingen van het kabinet. Zij vertrouwen meer op de kracht van hun onderhande laars", zo stelde CAO-coördina- tor W. Wind. Werkgeverskoepel VNO-NCW toonde in een reactie weinig be grip voor de opgeschroefde loon eis van de grootste vakcentrale. „Het is opmerkelijk, riskant en onverstandig dat zij hiermee ko men, nota bene aan de voora- (Advertentie) dÉMlwAi i O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20.55). O per kwartaal met automatische incasso 59,75) O per jaar met automatische incasso 229,20). S11?-! 1688H55553011 het alfabet van Zeeland 1 (post)bankrekeningnummer: 1 Handtekening- j PZC bv gaat wrgvuldig om met persoonsgegevens. 1 In do C.0I0I011 leest u et meer over 1 Kijk op ivww.pic til/abonneren, bel gratis 1 0800 0231231 al stuur deze bon naar. PZC. afdeling lezeisservice 1 Antwoordnummer 713, AA60 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1