IZC josé heeft het nooit zo bedoeld Ajax kan eerste doelstelling halen RBC stelt Fortes Rodriguez op non-actief SV maakt zich zorgen om 'hillip Cocu en André Ooijer <1 Maaskant neemt met kwinkslag afscheid van Willem II 19 éballer betuigt spijt na uitlatingen aan adres arbiter Temmink Fifa wijst protest Bahrein af Goes blijft bondscoach Estland Black Betty wint tussensprint OM in cassatie in zaak-Feyenoord Super-tiebreak in tennis Charisteas maakt rentree dinsdag 22 november 2005 l^ert van Veen jOSENDAAL - RBC Roosen- ,i upft gisteren José Fortes jam op non-actief ge- /pal gebeiirde na uitlatin- 'van de voetballer over lidsrechter René Temmink, dub beraadt zich nog over jjegoed naar hem kijkt', had zondag na de wedstrijd i Heracles over Temmink gezegd, 'heeft ie toch iets van het syndroom van Down.' De speler zei dat voor de tv-camera van Talpa nadat hij door Tem mink met zijn tweede gele kaart van het veld was gestuurd. RBC neemt de uitlatingen van Fortes zo hoog op, dat de club nu waarschijnlijk voorgoed van hem af wil. Maar eerst wil RBC de financiële en juridische conse quenties daarvan kennen. De aanklager betaald voetbal is gisteren op verzoek van de KNVB begonnen met een voor onderzoek naar de uitlatingen. Gisterochtend, voor de training van RBC, kreeg Fortes Rodri guez al te horen dat hij niet meer welkom was bij de club. Daarna volgde een gesprek met voorzitter Jan Pollemans, inte rim-directeur Mascha Simons en manager voetbalzaken Rob Meppelink. Na dat gesprek betuigde Fortes Rodriguez openlijk zijn spijt. „Ik heb dat niet zo bedoeld. De voorzitter heeft gezegd dat hij dit niet pikt. Dat kan ik begrij pen. Ik heb natuurlijk niks te gen mensen met het syndroom van Down. Als ze dat denken, dan mijn excuses daarvoor." RBC distantieerde zich gisteren nogmaals van de uitlatingen. Pollemans: „Het is heel verve lend dat mensen die bij ons in dienst zijn, zulke dingen zeg gen." „José is een heel slimme jongen die af en toe heel domme dingen doet", zei RBC-trainer Dolf Roks. „Hij beseft niet altijd dat je voor de camera niet dezelfde dingen kunt zeggen als in de kleedkamer. De dingen die hij nu heeft gezegd, die kunnen niet. Dat is duidelijk. Dat de club nu besluit tot dergelijke sancties, is logisch. En dan maakt het niet uit dat we met het elftal in een moeilijke situa tie zitten." GPD ffinyert van Veen qSENDAAL - Het is 21 no- !er en het blijkt een mooie voor RBC-volgers. Ze zien |l hoe op het trainingscom- s José Fortes Rodriguez tus- ftmikgewas en via vluchtwe- I probeert te ontkomen aan Iv-camera's. En vervolgens idezelfde speler in het sta bel openlijk spijt betuigt. Ihadhet natuurlijk nooit zo «ld,zegt hij, die uitspraken [mensen met het syndroom ,Down. Er zit aanvankelijk lelijk hoorbaar een brok in ileel. Er vloeit nog net geen a reen die hem kent, zegt hij, dtoch weten dat hij zo niet .Vraag het Adriaanse, bel iHanegem maar op. Ze kun- ihet alleen maar bevestigen, jaarlijkse G-dag in Baren- ibt, ik was altijd de eerste zich ervoor aanmeldde. En I omdat het moest, maar als rilliger. Een geweldige dag jdik dat altijd. Bij AZ liepen altijd twee mensen rond !het syndroom van Down. Ik daar de beste band mee van Spelers." jzegt het met een halve snik. spaar meter verderop ver- üjot een al evenzeer wit weg rokken voorzitter Jan Polle ns voor een andere camera, ais RBC landelijk nieuws, net omdat het zo slecht gaat dedub. Over de positie van Ér Dolf Roks wordt met 8 enkel woord gerept. Nee, üdievan José Fortes Rodri- ja Diens positie is allesbehal ve sterk, eerder hopeloos. „We hebben nog niet iedereen kun nen bereiken, zoals zijn zaak waarnemer" zegt interim-direc teur Mascha Simons. En Polle mans: „We moeten voor onszelf de boel eerst eens goed finan cieel en juridisch op een rijtje zetten." Voorlopig is Fortes Rodriguez op non-actief gesteld, zoals dat heet. Maar de kans dat hij, na een mogelijk forse club- en/of KNVB-schorsing, ooit nog zal uitkomen voor RBC, lijkt niet groot. Goed man Hij beseft dat zelf ook. „Ik be grijp het standpunt van RBC. De voorzitter is een goed man, RBC een goede club. Ze hebben veel gedaan om me hier in Roosendaal te krijgen. Ik heb het nooit kunnen laten zien. Dat wilde ik wel. Ik wilde me waar maken. Misschien wilde ik dat wel te veel." Bij AZ was zijn gedrag haast on besproken, vele jaren lang. Een maal bij RBC rijgen de inciden ten zich aaneen. Gele kaarten, rode kaarten, op hol slaande be nen, armen en mond, José heeft er best een verklaring voor, zegt hij. „Bij AZ was dat niet nodig, maar RBC staat onderaan. Dan wil je de toon zetten. Je wilt met jouw inbreng wat teweegbren gen. Ik kon niet brengen wat van mij werd verwacht." Hij spreekt al in de verleden tijd. Alsof hijzelf het hopeloze van de situatie inziet. „Ik snap dat de club zulke uitspraken niet pikt. Of ik naar een nieuwe club ga uitzien? Weet ik niet. Ik José Fortes Rodriguez staat de pers te woord. weet niet eens of ik daar nog wel zin in heb. Wat het ook mo ge worden, ik accepteer elke straf. Het is jammer dat RBC Roosendaal hier ook op wordt aangesproken. Het zijn mijn woorden. Hij raakt in zijn betoog terug bij af. Bij zoals hij begon, daar in de hal van het stadion. Dat hij de woorden zo nooit had willen zeggen. „Ik heb absoluut niks te gen die mensen. Alsof je die in een hokje zou moeten plaatsen. Dat is toch raar?" Maar het leed lijkt al geschied. Ook al is het nooit zo bedoeld. En ook al reali seert de spelersgroep van RBC zich dat ook. Wat keeper Mark Volders bijvoorbeeld betreft, mag José Fortes Rodriguez deel foto Robert van den Berge/GPD blijven uitmaken van de selec tie. „De mensen kennen hem niet zoals wij hem kennen. José wil soms dingen op een grappi ge manier zeggen, en beseft ach teraf pas dat zijn woorden niet goed overkomen." GPD ZÜRICH - De Fifa heeft een protest van Bahrein afgewe zen. Het land had geprotesteerd na de nederlaag in de playoff van de kwalificatie van de wereldtitelstrijd tegen het Trinidad Tobago van Leo Beenhakker. In de slotfa se zou ten onrechte een treffer van Bahrein zijn afge keurd. Trinidad Tobago won het duel met 1-0. Bij een gelijke stand zou er een verlenging noodzakelijk zijn ge weest. ANP TALLINN - Jelle Goes blijft nog twee jaar bondscoach van Estland. De Nederlander heeft zijn contract gisteren verlengd. Goes werd verantwoordelijk voor de selectie na het vertrek van zijn landgenoot Arno Pijpers ongeveer een jaar geleden. Goes was daarvoor al assistent van Pij pers. ANP FERNANDO DE NORONHA - Het internationale zeil team van ABN AMRO I heeft gistermorgen voor de Brazi liaanse kust de eerste tussensprint in de Volvo Ocean Ra ce gewonnen. De Black Betty passeerde op weg naar Kaapstad als eer ste de denkbeeldige finishpoort bij het eilandje Fernando de Noronha. Die prestatie leverde de ploeg van de Nieuw-Zeelandse schipper Mike Sanderson 3,5 bonuspun- ten op. ABN AMRO stond in het klassement pas op één punt na de teleurstellende proloog in het Spaanse San- xenxo. Indien het bankteam, zeilend onder Nederlandse vlag, als eerste aankomt in Kaapstad dan krijgt de leidende ploeg er nog eens zeven punten bij. ANP DEN HAAG - Feyenoord en haar voorzitter Jorien van den Herik zijn, na zeven jaar juridische strijd, nog altijd niet van het Openbaar Ministerie af. Het OM heeft beslo ten in cassatie te gaan tegen de vrijspraak van de Rotter damse club. Van den Herik en Feyenoord werden 8 no vember vrijgesproken van belastingfraude en valsheid in geschrift bij de transfer van Aurelio Vidmar van Stan dard Luik naar Feyenoord in 1995. Van den Herik zei bij die gelegenheid altijd geweten te hebben „dat het goed zat. Daarom wil ik niet spreken in termen van opluch ting, maar van tevredenheid." De advocaat-generaal had zes maanden voorwaardelijke celstraf en een boete van 15 duizend euro tegen de Feye- noord-voorzitter geëist. De club diende in de opinie van het OM een boete van één miljoen euro, waarvan een kwart voorwaardelijk, te krijgen. GPD SHANGHAI - De dubbelspelen van de tennistoernooien op de ATP Tour krijgen volgend jaar een andere opzet. De spelersvakbond bij de mannen heeft besloten bij de stand van 1-1 in sets de beslissende derde set te vervangen door een super-tiebreak. Die gaat tot tien punten, waarbij er pas een winnaar is als het verschil twee punten bedraagt. De spelersvakbond maakte de veranderingen gisteren in Shanghai bekend. ANP KArjen Vos iDHOVEN - Waarschijnlijk dl pas morgen duidelijk of lp Cocu en André Ooijer raids fit genoeg zijn om mee unnen spelen in de Cham- 5 League-wedstrijd tegen ie 04 in Gelsenkirchen. twee routiniers kampen met pvcrschijnselen en gisteren inog allerminst zeker dat ze opgeknapt zijn. Ook het «doen van Ibrahim Afellay is tker. akte zaterdag af met ie koorts, Ooijer verliet gis- iii ziek PSV's trainingscom- iDellerdgang. De eventuele sitie van de twee zou een flinke streep door de rekening van Guus Hiddink zijn. Zater dag bleek tijdens het doelpun- tenfestival in Waalwijk (4-4) dat PSV in de eredivisie al kwetsbaar is zonder de ervaring van Cocu. „In deze jonge groep is het zeer belangrijk om die twee erbij te hebben. Zeker de rol van Cocu is cruciaal in dit soort wedstrijden", erkende Hid dink. „Het is een kwestie van ho pen. Want het zal erom span nen." Ook het meespelen van Ibrahim Afellay stond gisteren na de och tendtraining nog ter discussie. De jonge middenvelder liep wat tikjes op tegen RKC en had daar gisteren nog last van. „Daar kij ken we woensdag naar", zei Hid dink. De wedstrijd bij Schalke wordt een zware, verwacht Hid dink, ook al maakt de Duitse ploeg een allesbehalve evenwich tige indruk in de Bundesliga. Door het gelijkspel bij l.FC Köln van zaterdag is de achter stand op de top aanzienlijk. Hid dink: „Toch wordt het moeilijk. Schalke moet honderd procent voor de overwinning gaan om door te kunnen stoten. Want ze moeten daarna naar Milaan. Het kan nog heel raar lopen in deze poule." Voor PSV zou een gelijkspel in Gelsenkirchen al een fraai resul taat zijn, vindt de coach. „De ploegen gaan elkaar afmaken, wij moeten gewoon onze puntjes proberen te pakken." GPD taenstand Champions League 'Itesnlal wedstrijden, GW=gewonnen, GL=gelijk, V=ver!oren, doelpunten voor, DT=doelpunten tegen, P=punten Bayern München - Rapid Wien dinsdag 22 november Juventus - Club Brugge dinsdag 22 november W GW GL V DV DT 4 3 0 1 8 4 4 3 0 11 Fenerbahce - AC Milan woensdag 23 november W Schalke 04 - PSV Eindhoven life woensdag 23 november W GW GL V DV DT '■"aal (Eng) MiNed) ftHiun (Zwl) Ajax - Sparta Praag fppI'dBI Real Madrid - Olympique Lyon dinsdag 22 november woensdag 23 november FC Thun - Arsenal gjglP Rosenborg - Olympiakos dinsdag 22 november woensdag 23 november W GW GL V DV DT P W GW GL V DV DT P 4 4 0 0 9 2 12 4 2 1 1 8 5 7 4 1 0 3 4 8 3 Sj) 4 0 13 1 7 1 Olympique Lyon (Fra) 4 4 0 0 10 2 12 Real Madrid (Spa) 4 3 0 1 8 5 9 Rosenborg (Noo) 4 1 0 3 4 8 3 Olympiakos (Gri) 4 0 0 4 4 1 0 Udlnese Barcelona - Werder Bremen dinsdag 22 november W GW GL V DV DT Stand Liverpool (Eng) Chelsea (Eng) Betis Sevilla (Spa) Anderlecht (Bei) Anderlecht - Chelsea woensdag 23 november Liverpool - Betis Sevilla woensdag 23 november W GW GL V 4 3 10 Manchester United - Vlllareal dinsdag 22 november tester United (Eng) ^(Raj Lilie - Bentlca dinsdag 22 november W GW GL V FC Porto - Glasgow Rangers Stand Internazlonale (lla) Glasgow Rangers (Sco) Bratislava (Slo) FC Porto (Por) woensdag 23 november Internazionale - Bratislava woensdag 23 november W GW GL V 1# 1 Danny Blind geeft uitleg aan zijn spelers. foto Marcel Antonisse/ANP door Mike van Damme AMSTERDAM - Ondanks een moeizame periode kan Ajax vanavond de eerste doelstel ling van het seizoen halen: overwinteren in de Champions League. Dan moet de ploeg in de Arena wel van Sparta Praag winnen. Als Ajax wint, hoort de huidi ge nummer zes in de eredivisie bij de beste zestien clubs van Europa; één van de doelstellin gen dit seizoen. „Het is altijd prettig om een doelstelling te halen", reageerde trainer Dan ny Blind gisteren. „We hadden het slechter kunnen treffen in de groep. Maar we hebben ge daan wat we moesten doen en wat iedereen van ons ver wachtte. Het is een realis tische gedachte dat we voor FC Thun en Sparta Praag ein digen, gezien de kwaliteiten." Zelfvertrouwen Maar kwaliteit alleen is niet genoeg. Ajax ondervindt dat dit seizoen wekelijks. Op pa pier is de ploeg beter dan bij voorbeeld Heracles Almelo (0-0) en NEC (1-0 nederlaag). Het ontbeert de Amsterdam mers echter aan raffinement, zelfvertrouwen en doelpunten makers. Zaterdag werd voor het eerst sinds 2 oktober weer gewonnen in de competitie, te gen FC Twente (2-0). De laatste overwinning zal de ploeg goed doen, maar één zwaluw maakt nog geen zo mer. Ook niet in het voetbal, weet Blind. „Als je in een min dere fase zit, helpt één keer winnen. Maar het lek is dan niet meteen boven. We hebben een goede serie nodig." Bij een goed resultaat tegen Sparta Praag krijgt die reeks gestalte. Daarvoor moeten de Amsterdammers wel een defen sief spelend Sparta Praag ver slaan. Onder de nieuwe trai ner Stanislav Griga - hij volg de de ontslagen Jaroslav Hre- bik op - speelt de huidige num mer tien uit de Tsjechische competitie nog steeds met een hechte defensie en met vier man op het middenveld. Ajax zou het op een akkoordje kunnen gooien. Als Arsenal vanavond zijn plicht doet en wint van FC Thun of gelijk speelt, heeft Ajax aan één punt genoeg om de tweede ron de te halen. Sparta Praag kan in dat geval in de laatste speel ronde in een onderling duel met FC Thun strijden om de derde plaats. Blind wil echter niets aan het toeval overlaten. „We gaan niet voor een punt, maar voor de winst. We zullen dat alleen niet geforceerd doen. We beginnen verant woord en zien dan wel wat no dig is." Galasek Ajax moet het vanavond in ie der geval stellen zonder To- mas Galasek (geschorst) en Ryan Babel. De linksbuiten heeft nog te veel last van een hesblessure, die hij opliep tij dens de interland tegen Italië, vorige week zaterdag. Nour- din Boukhari begon tegen FC Twente aan de linkerkant, maar ook de Armeniër Edgar Manucharyan die na een lang durige blessure weer fit is, is voor Blind een optie om Babel te vervangen. „Het is de vraag of hij al een hele wedstrijd kan spelen of dat ik hem beter kan inbrengen als dat nodig is. Het is een afweging die ik moet ma ken. Daar ga ik goed over na denken", aldus Blind. GPD door Wilber Hack TILBURG - Robert Maaskant beleefde gisteren zijn laatste uren bij Willem H. De ontslagen trainer nam met een kwinkslag afscheid van de Tilburgse voet balclub. „Jullie moeten wel even dat shot van die wegrijdende auto maken", zei hij vlak voor hij ver trok. „Als dat niet in de uitzen ding zit, zou ik zeer teleurge steld zijn. Ik ben alleen in de haast vergeten om mijn auto te wassen. Sorry." De beslissing om Maaskant te ontslaan was een dag eerder al genomen. „Wegens gebrek aan prestaties", verklaarde voorzit ter Jan Vullings. Willem II is voorlaatste in de eredivisie met acht punten uit twaalf wedstrij den. „Het belang van de club staat altijd voorop", aldus Vul lings, die ook onderstreepte dat de zogenoemde 'vijfde kolonne' een rol had gespeeld. Met het ontslag moet de club vooral on tevreden sponsors en supporters behagen. Na het formele gesprek met het bestuur nam Maaskant gister ochtend in de kleedkamer af scheid van zijn spelersgroep. „Ik trek me zijn ontslag zwaar aan", zei aanvoerder Raymond Victoria. „Wij hebben op het veld gefaald en ertoe bijgedra gen dat het bestuur deze maatre gel heeft genomen. Het is onze schuld dat de kop van de trainer moet rollen." Victoria noemde het ontslag van Maaskant onno dig, omdat er nog genoeg che mie tussen de trainer en de spe lersgroep was. Maaskant bleef uiterlijk onbe wogen onder zijn ontslag. Of de kroonprins van de sokkel was gevallen? Maaskant: „Dat is een te makkelijke vraag. Ik heb me zelf nooit die titel gegeven. Ik heb nu een periode van zeven jaar als hoofdtrainer achter de rug. Ik moet het positief bekij ken. Ik ben gepromoveerd, gede gradeerd, haalde een bekerfina le en speelde Europese wedstrij den. Gelouterd en meer ervaren neem ik afscheid van deze mooie club." Later op de dag, thuis in Breda, vertelde Maaskant (36) zo snel mogelijk weer op het veld te wil len staan. „Mijn persoonlijkheid is niet afhankelijk van winnen of verliezen, maar dit zijn toch slechte tijden. Ik ben blij dat. Willem II bij de motivatie voor mijn ontslag niet aan mijn vak manschap twijfelt. Ik heb nu een dagje thuisgezeten. Dat is. niks voor mij. Laat mij maar trainen. Ik vind het werk leuk en ik denk nog steeds dat ik er goed in ben." Toine van Mierlo nam gisteren de ochtendtraining over. De as sistent-trainer wilde solidair zijn, maar zag daar op advies van Maaskant van af. Vanaf vandaag staat technisch manager Kees Zwamborn uit Kloetinge voor de groep. Hij is aangesteld als interim-trainer, maar het is nog maar de vraag of Willem II wel serieus op zoek gaat naar een nieuwe hoofdtrai ner. Daar komt volgens Zwam born vandaag meer duidelijk heid over. De interim-trainer wilde gisteravond niet vooniitlo- pen op de ontwikkelingen. GPD AMSTERDAM - Angelos Charis teas speelt weer. Na twee maan den herstelperiode na een her senschudding en daaropvolgen de nekklachten deed de Griekse Ajax-spits gisteravond weer ne gentig minuten mee met Jong Ajax tegen Jong Willem II (1-1). De Griek scoorde niet bij zijn rentree, maar was blij dat hij so wieso weer kon voetballen. „Ik ben nog niet helemaal fit, daar moet ik nog aan werken. In de eerste helft had ik nog wat angst om te koppen, maar in de tweede helft gebeurde het een paar keer en dat voelde goed aan." Charisteas zegt maar twee of drie weken last te hebben gehad van zijn hersenschudding die hij opliep in de Champions League wedstrijd in september thuis te gen Arsenal. „Daarna had ik last van mijn nek. In de pers stond dat ik was flauwgevallen in een café, maar ik werd een paar seconden onwel. Op advies van de Ajax-arts ben ik wel even naar het ziekenhuis ge weest, maar echt weggevallen ben ik toen niet. Nu ben ik weer gezond." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19