Inbreiding op de 12e verdieping Draagbare kunst in Osseberg [GELICHT Survivorsland haalt land Wishbone Ash ieer naar Zeeland Dorpsgezichten van St Anna ter Muiden tot Zoutelande bijeen 17 Dukdalfflat Jeugd Sas naar concert Kane Gemeente bespaart op huwelijken Ziekenhuis maakt eigen tijdschrift Vlaggenmast praathuis Hansweert unst lacoon brengt derde angle van succesalbum uit Pieter Steinz in Porgy en Bess dinsdag 22 november 2005 jyrRmile Calon op hoog niveau. Zo mag plan van der Terneuzse make H. van Hoeve wel genoemd wor- lu, Hij gaat namelijk veertien appar aten bouwen aan de Fahrenheit- !3l,inTerneuzen. Niet op de begane maar op grote hoogte, op de en dertiende verdieping van Dukdalf flat aldaar. Ooit woonden lar de zusters van verpleegtehuis Ter ;c|,orre. Straks jonge tweeverdieners „fltigplusscrs. vanaf de bovenste verdie van de Dukdalfflat in Terneu- [a is bijzonder. Vanaf die hoge plek jjiet mogelijk om zowat alle scheep- uai'tbewegingen op de Westerschelde te nemen. De flats aan de Schel- vormen daarbij nauwe- iis een hindernis. Ze nemen alleen rat zicht weg op het water, dicht te- ig de walkant. Op deze heldere och- kan vanaf de achterkant van de ook diep het Vlaamse land in worden. Met een beetje verre- taker zijn zelfs de kerktorens van rite zien. ibovenste twee verdiepingen van de rdalf staan al jarenlang leeg. Me- projectontwikkelaar en makelaar 't vanaf het midden van de jaren intig naar die beide bovenste vei lingen gekeken. Telkens haakten ma langere of kortere bedenktijd uit- "ijk af. Van Hoeve weet wel waar- 'dtahet grote geld is daar niet te ver kenen. Er is fantasie voor nodig, ken en doorzettingsvermogen, zegt hij. Ie moet zo'n klus zien als een kans, .eenuitdaging." Hij geeft direct toe hij zelf ook niet veel zal verdienen het project. Maar daar gaat het niet om. Hij vindt het gewoon Éom eens iets bijzonders uit te voe- 3. Om iets op te pakken dat anderen ten laten liggen. In maart wil de Terneuzense makelaar H. van Hoeve starten met de bouw van veertien appartementen op de 12e en 13e verdieping van Dukdalfflat aan de Fahren- heitlaan in Terneuzen. foto Peter Nicolai] Hij durft de uitdaging aan en heeft een plan bedacht om de verpleegsters flatjes op die twaalfde en dertiende verdieping te slopen en te vervangen door veertien appartementen. „Alles - gaat eruit", vertelt hij over de-bësfaan- de bouw. „Alleen het geraamte blijft staan." Daarna worden daar, aldus de makelaar, 'mooie, luxe koopapparte menten gebouwd met twee of drie slaapkamers'. Het gaat om zogenaam de doorzon-appartementen met uit zicht naar beide kanten. Zover hij nu kan becijferen, gaan de goedkoopste straks 180.000 euro kosten. Heel wat minder dan een koopappartement aan het waterfront, aldus de ondernemer. Hij rekent snel voor dat die apparte menten, direct aan het water, toch ze ker dertig procent duurder zijn. Zijn appartementen zijn volgens hem dan ook bedoeld voor de middengroep. „Voor jongere tweeverdieners en vijf tigplussers die op zoek zijn naar iets betaalbaarders. Vlaamse Van Hoeve beseft dat de bouw van die appartementen iets speciaals is. De be woners van de onderliggende verdie pingen mogen immers niet te veel ge stoord worden. Om die reden gaan de slopers en bouwers straks niet dage lijks al om 07.00 uur aan de slag maar een uur later. Ook stoppen ze om 16.00 uur met de werkzaamheden. „Op die manier proberen we overlast zoveel als mogelijk te voorkomen." Het hele project neemt trouwens niet al te veel tijd in beslag. Op de keper be schouwd gaat het slechts om een ver bouwing. Om die reden zegt de Terneu zense makelaar ook dat het werk in vier maanden klaar kan zijn, zo tegen de zomer. De klus zelf wordt uitgevoerd door een combinatie van Vlaamse aanne mers. Die hebben volgens de Terneu zense makelaar fikse ervaring met het bouwen op hoogte in bestaande gebou wen. Als voorbeeld noemt hij de ver bouwing van een aantal panden langs de Antwerpse kaaien. Hij heeft ook voor de Vlamingen gekozen omdat ze goedkoper werken in vergelijking tot Nederlandse aannemers. Daarnaast, zo moet hem van het hart, zien die Vlaamse ondernemers de kansen ter wijl de Nederlandse bouwers vooral problemen zien. Volgens hem waren de Vlamingen enthousiast en zijn ze bereid een uitdaging aan te gaan. „Een heel verschil met hun Nederland se collega's." Ook stipt hij aan dat de arbeidsproductiviteit van de Vlamin gen hoger ligt. Redenen genoeg voor hem om in zee te gaan met het consor tium van zuidelijke aannemers. SAS VAN GENT - De Stichting Jongerenplasa Sas van Gent biedt jongeren vrijdag de kans een concert van Ka ne in de Vooruit in Gent te bezoeken. De concertreis wordt georganiseerd naar aanleiding van reacties tijdens een inspraakavond met jongeren over de behoefte aan activiteiten. Het bezoek aan concerten bleek hoog op het verlanglijstje te staan. De vrijwilligers van Jongerenplasa hebben vervolgens de mogelijkheden on derzocht om dit in groepsverband te gaan doen. Als de concertreis naar Gent een succes blijkt, wordt het aanbod uitgebreid. Het vertrek is vrijdagavond om half zeven van af het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Een entreekaart je en busvervoer kosten vijfentwintig euro. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil minder geld kwijt zijn aan de huwelijken die binnen de ge meentegrenzen worden voltrokken. Zo valt er geld te be sparen door de tarieven voor huwelijken en partner schapsregistraties op te trekken tot een kostendekkend ni veau. Aanpassing van de tarieven levert een structurele meeropbrengst op van 43.000 euro. Daarnaast is het de be doeling kostenloze huwelijken en partnerschapsregistra ties - waarvan het aantal de laatste jaren flink is toegeno men - vanaf begin volgend jaar door een eigen baliemede werker burgerzaken te laten verrichten. Zij worden auto matisch tot trouwambtenaar opgeleid en zijn altijd aan wezig voor hun dagelijkse werkzaamheden op de tijden dat er gratis huwelijken worden voltrokken (maandag en woensdagochtend). Dat scheelt het inschakelen - en dus vergoeden - van buitengewone ambtenaren van de burgerlijke stand. Gaat de gemeenteraad met dit voorstel akkoord, dan levert dat de gemeente jaarlijks doorgaans een besparing op van gemiddeld 4000 euro. VLISSINGEN - Goed Behandeld heet het nieuwe tijd schrift dat Ziekenhuis Walcheren uitbrengt voor patiën ten. Het tijdschrift verschijnt vier keer per jaar en komt in de plaats van de informatiefolder die mensen krijgen bij opname in het ziekenhuis. Het blad ligt ook in wachtruimten bij poliklinieken en af delingen. De inhoud geeft uitleg over de voorzieningen in het ziekenhuis en de gang van zaken bij een ziekenhuis verblijf, aangevuld met wisselende verhalen over bijvoor beeld de ziekenhuiskeuken, de nieuwe zorgverzekering, rechten en plichten van de patiënt. De naam is overgeno men van het huidige beleidsplan van het Vlissingse zie kenhuis. HANSWEERT - Het was gistermiddag feest bij het praat huisje bij Hansweert, bij de toegang tot het Kanaal door Zuid-Beveland. Symbolisch stelde burgemeester A. Huis man van Reimerswaal de nieuwe blikvanger van het praathuisje in gebruik, een grote vlaggenmast. Huisman hees de vlag van Reimerswaal in top tussen allerlei vlag gen van scheepvaartfirma's. Na afloop stond er drankje voor de regelmatige pi'aathuisbezoekers klaar in dorps huis Kaj Munk in Hansweert. Veel bezoekers hebben wor tels in de binnenvaart. De vlaggenmast is geschonken door sleep- en bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert. irRolf Bosboom DDELBURG - Stichting Sur- (orsland haalt opnieuw Wish- üf Ash naar Zeeland. De Brit- Itlassic-rockband treedt zon- piddag 12 februari op in het ielburgse café 't Schutters- 5 jaar juni werd in Vlissin- Survivorsland gehouden, i groot evenement met op tre svan kunstenaars en bands ilsNuff Said, Surrender, Ju- en Kim-Lian Band. jloofdact was Wishbone Ash. festival was opgezet om in te zamelen ten behoeve sde kankerbestrijding. Dat le- ®ieraim 14.000 euro op. De ®rengst werd verdeeld over I»instanties: de inloophuizen aStichting Palazzoli en KWF akerbestrijding. ^ting Survivorsland heeft stolen door te gaan met het or eren van evenementen te- kanker. Komend jaar komt 1 geen grootschalig festival, ^rhet is wel de bedoeling en- tokleinere activiteiten te orga- sren. t wordt samengewerkt met Brothers, een internatio- agentschap van toparties- ^Op die manier ontstaat de mogelijkheid om grote, interna tionale bands te benaderen voor benefietconcerten. De eerstkomende activiteit is zondag 12 februari. Volgens de stichting is het vorige optreden in Vlissingen Wishbone Ash zo goed bevallen, dat de band on danks een volgeboekte Europe se tournee bereid was terug te komen voor een intiem concert in café 't Schuttershof. De voor verkoop van het optreden is in middels begonnen. Dubbele gitaarsolo's Wishbone Ash bestaat al sinds eind jaren zestig, toen zij werd opgericht door bassist Martin Turner en drummer Steve Up ton. Later voegde zich onder an deren gitarist/zanger Andy Po well bij hen. Hij is nu het enige overgebleven lid van de oor spronkelijke bezetting. Het han delsmerk van de groep, die haar grootste successen begin jaren zeventig boekte, zijn de dubbele gitaarsolo's. In het voorprogramma staat Ma- milla, de gitaarrockband van Ruud Aerssens, organisator van Survivorsland. De groep bestaat verder uit Rick de Visser (gi taar), Etienne van Oeveren (gi taar), Bas Matthijsse (basgitaar) en Henri de Bruin (drums). !$[Rolf Bosboom - De Zeeuwse popgroep «toon heeft gisteren 'Laugh jD''l' uitgebracht. Het is, na I PPy family' en de grote hit kveyou more', de derde single "D het succesalbum Another ?°nder is dat de single in drie ve'-schijnt. De klaphoes gisteren uitgebrachte ^ie deel biedt ruimte voor ®S'wee cd's, die de komende verschijnen. Samen be- :;'en 2e> behalve verschillende -'voeringen van 'Laugh about .kve-opnamen van een groot van het concert dat Racoon •^Ptember in het Paard van ieinDen Haag gaf. Werk van Cora de Kok in de Osseberg. Another day passeerde in sep tember de grens van 40.000 ver kochte exemplaren en bereikte daarmee de gouden status. De gouden plaat werd gisteren uit gereikt in het radioprogramma van Claudia de Breij op 3FM, de zender die de hele dag in het te ken stond van Racoon. Vrijwel alle optredens van de groep voor de komende tijd zijn uitverkocht. Op 15 december speelt het viertal in Antwerpen, in het voorprogramma van Echo The Bunnymen. Op 8 en 29 de cember zijn er concerten in Para- diso in Amsterdam. Racoon keert vrijdag 30 december terug naar haar bakermat; 't Beest in Goes. De voorverkoop van dat optre den begint 6 december. door Rolf Bosboom GRIJPSKERKE - Geen schilderijen of beel den deze keer in boerderijgalerie De Osse berg, maar een ruimte vol kleding, textiel en andere draagbare kunst. De verbindende schakel tussen de verschil lende exposanten is het Dordts Ontwerpers Contact (DOC), een creatief samenwerkings verband tussen zeven vrouwelijke ontwer pers uit Dordrecht. Zij werken zelfstandig, maar treden regelmatig ook met gezamenlij ke presentaties naar buiten. Vijf leden van het DOC zijn present in De Osseberg: Cora de Kok, Marjan de Mol, Ma ria Verboom, Ineke Vink en Diana de Vries. Ze tonen een veelheid aan materialen; regu liere kleding, maar ook textiele kunst en bij zondere creaties. Van Marjan de Mol zijn bijvoorbeeld veel fleecetruien te zien, die niet echt alledaagse zijn te noemen, Een regelmatig terugkerend element daarop zijn de Mimi Spirits, droom- wezens die door de Aboriginals als voorou derlijke geesten worden beschouwd. Opval lend zijn ook de creaties van Cora de Kok. Zij ontwerpt textiele kunst en andere voor werpen waarin momenteel het thema van de vis dominant is. Verder werkt zij met pa pier en metaal. Daarnaast bundelt zij regel matig de krachten met Maria Verboom. On der de naam Bugari maken zij bedtextiel, waarvan diverse voorbeelden zijn te zien. Zilveren Anjer De opmerkelijkste bijdrage aan te tentoon stelling komt van Ineke Vink, die vorig jaar werd onderscheiden met een Zilveren Anjer van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Zij is onder meer bekend vanwege haar toneelkos tuums. Te zien zijn onder meer kimono's maar ook de rode creatie die zij ontwierp voor het muziekdrama Oresteia van Yannis Xenakis, dat eerder dit jaar door Mu ziektheater Hollands Diep werd opgevoerd in Dordrecht. De voorstelling zou aanvanke lijk vorig jaar spelen, maar moest toen wor den uitgesteld. De getoonde creatie is de oor spronkelijke versie, bestemd voor de uitvoe- foto Rubem Oreel ring van vorig jaar. Het definitieve ontwerp was een soberdere variant. Naast werk van de DOC-leden fungeren Moos Pozzo en Lisel Swart als gastexposan- ten. Pozzo ontwerpt sieraden die lang niet altijd draagbaar zijn. Swart maakt bijzonde re schoenen. De expositie gaat gepaard met diverse acti viteiten. Vanavond geeft kunstkenner Nico Out een lezing over de tentoonstelling Glo bal Fashion - Local Tradition, die nog tot medio januari is te zien in het Centraal Mu seum in Utrecht. De lezing begint om 20.00 uur. Het Dordts Ontwerpers Contact geeft sa men met de gastexposanten donderdag 1 de cember een 'modeshow die anders dan an ders is' in de boerderijgalerie. Aanvang: 20.00 uur. Expositie: 'Droomwereld van het DOC', t/m 22 december in boerderijgalerie De Osseberg, Sin- gelweg 11 (vlak bij Sint Laurens), Grijpskerke. Geopend: di.-za., 14-17 uur en op afspraak (0118-625284). Zaterdag 3 december gesloten. Voor de activiteiten is reserveren gewenst. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Jan Louter heeft in zijn kunsthandel De Di rectiekamer in Middelburg op nieuw een bijzondere verzame ling Zeeuwse schilderijen bijeen gebracht. Rode draad van de ten toonstelling, die als titel Van An na ter Muiden tot Zoutelande heeft meegekregen, zijn veelal Zeeuwse dorpsgezichten. Een opvallend schilderij is dat van Herman Knopf (1851-1921), een Hongaars-Oostenrijkse kun stenaar die rond 1900 samen met Duitssprekende collega's Zoutelande bezocht, nog voor dat Domburg uitgroeide tot kunstenclave. Knopf maakte in Domburg Meisje op het duin. De dracht van het afgebeelde meisje is niet specifiek Wal- chers. De kap doet nog het meest aan Zuid-Beveland denken en de kleuren van haar hemd zijn niet authentiek. De kunstenaar ge bruikte materiaal uit de ver kleedkist om zijn schilderij te kunnen maken. Blauw Reimond Kimpe is vertegen woordigd met Klomp huizen bij Seislaagte (1926). Het is een vroeg werk, in olieverf geschil derd op grof linnen, en een van de weinig schilderijen die hij in blauw heeft opgezet. Van Alphons van Dijck zijn twee schilderijen te zien: beide dorpsgezichten van Sint Anna ter Muiden, waar de kunstenaar begin jaren twintig tijdelijk woonde. Een mooi werk is ook het beeld van de Mantelinge, zo als Dirk Jan Koets dat heeft weergegeven. De kleurenlitho Dorpsgezicht Zoutelande maakte Ferdinand Hart Nibbrig in 1915, vlak voor zijn dood, in zijn geliefde dorp. Het werk toont de plaats vanuit een hoog perspectief, zodat ook de wijde omgeving, het nog op vallend lege Walcheren, zicht baar is. Zeiljacht Gezicht op Zierikzee (1932) is een olieverfschilderij van de Bel gische kunstenaar Isidoor Opso- mer (1878-1967). Hij beschikte over een zeiljacht, waarmee in de jaren twintig en dertig regel matig Nederlandse havens aan deed. Op die manier kwam hij ook in Zierikzee. Reinier Bakels (1873-1956) leg de in 1915 Veere, met onder meer de Campveerse Toren, vast in olieverf op doek. Hij was toen in het stadje op uitnodiging van Lucie van Dam van Isselt en Al- bert Plasschaert. Bakels was kennelijk gehecht aan het werk, want hij hield het jarenlang in eigen bezit. Het schilderij is af komstig uit de nalatenschap van zijn jongste dochter, die vorig jaar overleed. Andere werken op de tentoon stelling zijn Zierikzee van J.C. Roelandse, Zoutelande van de in Middelburg geboren Henk Munnik en Kerk van Zoutelan de van Herman Heuff. Expositie: 'Van Anna ter Muidèn tot Zoutelande, Zeeuwse schilde rijen', t/m 14 december in De Di rectiekamer, gevestigd in De Druk kerij, Markt 51, Middelburg. TERNEUZEN - De literai re stichting Prometheus haalt donderdagavond re censent en literair redac teur Pieter Steinz naar jazz club Porgy en Bess aan de Noordstraat in Terneuzen. Voor de zaterdagbij lage van NRC Handelsblad schreef Steinz de succesrij ke series De wereldlitera tuur in 52 weekends en Steinz' literaire atlas. Deze series liggen respectieve lijk ten grondslag aan de boeken Lezen &cetera en Lezen op locatie. Tijdens de Prometheus- avond neemt Steinz zijn gasten via zijn literaire gids en atlas mee naar de veelzijdige wereld van de wereldliteratuur. Na de pauze maakt hij samen met de zaal een literair schema en beantwoordt hij alle mo gelijke vragen. De lezing begint om 20.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17