pzc ierhout heeft meer tijd nodig Havenschap begrijpt niets van kritiek gedeputeerde Kitesurfers in actie tegen surfverbod Kaloot Computer helpt bij plaatsing kunstknie °artij voor Zeeland n\ brandweer in unnel geregeld zien Vrouwen slachtoffer van afpersing door Koudekerkenaar 15 lorgregisseur houdt rekening met Zeeuws-Vlaamse angst voor ziekenhuisfusie iergunning arkensboer Opleiding Pabo ook vanaf februari Milieuvergunningen op internet Werknemers URS staken Rechter mild voor verwarde vrouw VOLVO C4ICAPPENDIJK dinsdag 22 november 2005 ggfTlaudia Sondervan jjjGEN OP ZOOM - Zieken- js Lievensberg in Bergen op joni laat de computer bepalen K een knieprothese in een moet worden. het nieuwe navigatie- systeem werken de or- chirurgen M. Alva rez en E. Hauet in Zuid- West- Nederland als eersten. Het sys teem geeft aan hoe de zaagsnede in het bot gemaakt moet worden om de prothese het beste te la ten passen. „Vroeger deden we dat op ons timmermansoog. De afwijking kon dan drie, vier pro cent zijn. Het zaagblad van acht centimeter lang is flexibel en kan gaandeweg de snede bui gen. Met de computerbepaling is de afwijking een procent. Bo vendien meet de computer de snede na", zegt Alvarez. De ver wachting is dat beter passende kunstknieën langer meegaan en minder spierhinder geven bij de revalidatie. Gewoonlijk wordt een kunstknie een levensduur van tien tot vijftien jaar gege ven, afhankelijk van de activi teit van de drager. Alvarez ver wacht de techniek binnenkort ook bij heupprotheses toe te pas sen. Lievensberg voert jaarlijks circa 170 knievervangingen uit. Door de computerhulp, een in vestering van drie ton, lopen de operaties langer uit. Nu meer dan straks, omdat de chirurgen nog moeten wennen aan de nieu we manier van positioneren, zegt Alvarez. „Omdat de compu ter nameet, blijft de operatie ook na die gewenning langer du ren. Dat wordt in plaats van drie kwartier tot een uur waar schijnlijk vijf kwartier." ftrflaudia Sondervan jELBURG - Professor Vier- |t\vil meer tijd om de uitwer- L van zijn plan voor de toe- tesrige Zeeuwse ziekenhuis- fg gereed te krijgen. Het uit- 1,1 ligt deels aan de Zeeuws- angst voor verlies aan lang van Ziekenhuis Zeeuws anderen bij samenwerking de overige twee Zeeuwse kenhuizen. lout beraadt zich op een üer om te voorkomen dat di in Zeeuws-Vlaanderen een informatieciruit' ont- al, Ook hebben verschillende Schappen van medisch spe kten meer tijd nodig om af Ureken hoe zij op Zeeuwse jiaal willen samenwerken, kendien stelt Vierhout toch van de zieken in zijn plan te moeten be Hij wilde zich op voor- beperken tot de geneeskun- pedalismen in de ziekenhui- Hij meldt echter niet voor- [te kunnen aan huisartsen, lancediensten, het bestra- •entrum ZRTI, psychia- ziekenhuis Emergis en de rnzorg. iport Uankelijk zou het rapport Bout 2', dat de Zeeuwse jisseur maakt in op pit van de provincie, dit na- jpresenteerd worden. Dat P niet eerder dan het late aar van 2006, liet Vierhout in de klankbordgroep ide ziekenhuiszorg weten. In ïkbordgroepen overleg- ziekenhuizen, gemeenten, éënten- en cliëntenraden en HAAG - De gemeente luis heeft waarschijnlijk een uitgemaakt met de milieuver- unning voor een varkensfokke- aan de Bogaardstraat in Aar- mbiirg, zo bleek gisteren bij Raad van State. iensfokker M. Raaijmakers nieuwe, milieuvriendelijk- stallen bouwen en het aantal ens uitbreiden. Het bedrijf echter op honderden meters jenkele kreken. Volgens de Jformakers tegen de vergun- g, buurman A. Stoelinga en groepering Behoud van Mi- en Leefbaarheid Oostburg, fmen de kreken een kwets- patuurgebied. Juist op dat staatsraad M. Si- ps-Vinckx vast dat de ge ile niet goed gekeken heeft tr de kwetsbaarheid van de Isjeskreek, de Eekloosche Wa- en de Biezenkreek. Ispraak over enkele weken. de provincie over ontwikkelin gen in de Zeeuwse ziekenhuis zorg. Belangrijk onderwerp van ge sprek waren daar de aantijgin gen vanuit de Zeeuws-Vlaamse politiek dat ziekenhuis De Hon- te en de poliklinieken Sint Anto- nius in Oostburg en Liduina in Hulst uitgekleed zouden wor den als Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen aansluiting zou zoeken bij de fusieziekenhuizen Walcheren en Oosterschelde. Bij politici en patiëntenraden in Zeeuws-Vlaanderen groeit de overtuiging dat de ziekenhuizen 'boven de Westerschelde' zieken huis Zeeuws-Vlaanderen willen degraderen tot polikliniek, ten gunste van een hoogtechnisch behandelcentrum in Midden- Zeeland. Volgens gedeputeerde M. Le Roy (PvdA, medische zorg) is gis teren duidelijk gemaakt dat daar geen sprake van is, ook niet in het eerste rapport van zorgregisseur Vierhout dat vo rig jaar verscheen, het Toe komstscenario Zeeuwse Curatie ve Zorg. Er zijn volgens haar gis teren 'harde woorden gespro ken' over Zeeuws-Vlaamse par tijen die de 'zaak tezeer op scherp willen stellen,'liet zij maandagavond weten. Le Roy: „Er zal nog veel gepraat moeten worden, maar er is maandag niemand van het over leg weggelopen." Zeeuws-Vlaanderen wil voorals nog niet aansluiten bij de fusie tot Ziekenhuis Zeeland, omdat voor Zeeuws-Vlaanderen 'een fusie niet tot een versterking van de zorg maar tot een onnodi ge uitholling van het zorgaan bod' zou leiden, luidde de offi ciële reactie op de fusieaankon diging van het Ziekenhuis Wal cheren en de Oosterscheldezie- kenhuizen. Wel conformeert ZörgSaam zich aan de afspra ken tussen de Zeeuwse zieken huizen voor verdere samenwer king om specialistische functies 'evenwichtig worden herver deeld tussen de nu drie en straks twee ziekenhuizen'. Dat past volgens ZorgSaam in het gezamenlijk streven om bo ven en onder de Westerschelde een voorziening van 7 x 24 uurs zorg te handhaven. Hoogspanningsmasten en windturbines in de buurt van het strandje. foto Lex de Meester door Harmen van der Werf BORSSELE - Het is vanaf 1 januari afge lopen met kitesurfen op de Kaloot bij Borssele, als het aan het college van B en W van Borsele ligt. Kitesurfen bij de hoogspanningsmasten van EPZ is te ge vaarlijk. Kitesurfer M. Hendrikx uit Nieuwdorp, organisator van een kitesurf- dag op de Kaloot, gaat het tij nog probe ren te keren. De Kaloot is een ideale kitesurfplek, vindt Hendrikx, vooral bij zuiden- en zuidwestenwind. Hij weet dat er uit dor- pen in de buurt geregeld tien tot vijftien kitesurfers te vinden zijn. En bij zuiden en zuidwestenwind komen er vaak ook Belgen. Die zijn via de Westerscheldetun- nel zó aan de Kaloot. Eén van die Belgen heeft het dit jaar ver pest voor zijn collega's. Zijn kitesurf- scherm, een matras, schoot los en kwam in een hoogspanningsmast van elektrici teitsbedrijf EPZ terecht. „Als hij direct naar EPZ had gebeld, was er weinig aan de hand geweest", denkt Hendrikx, „maar hij is uit angst weggereden. Ver volgens is kortsluiting ontstaan met gro te gevolgen voor de productie van EPZ." Voor EPZ was dit incident de aanleiding om bij de gemeente Borsele aan te drin gen op een volledig vliegerverbod voor de Kaloot. Het Borselse college van bur gemeester en wethouders vindt dat te ver gaan, maar vindt het kitesurfen wel 'zo gevaarlijk' dat dit verboden moet wor den. Op het Vlissingse deel van de Kaloot zou bovendien al zo'n verbod gelden, wat voor de politie bij controles behoorlijk lastig is. B en W van Borsele willen het kitesurfen overigens niet volledig verbieden. Met een ontheffing blijft het mogelijk. Een ki- tesurfdag zoals half oktober blijft dus mogelijk. Kitesurfer Hendrikx vindt dat te mager. Volgens hem wordt het gevaar van het kitesurfen overdreven. „De sur fers die vaak op de Kaloot komen, wer ken allemaal met een veiligheidssysteem, waardoor het kitesurfscherm niet de lucht in kan gaan en dus ook niet in een hoogspanningsmast kan belanden. Die Belg had niet zo'n veiligheidssysteem." Hendrikx heeft deze week nog een gesprek over het kitesurfen bij de ge meente Borsele. Het voorstel voor een kitesurfverbod komt donderdag 1 decem ber aan de orde in de Borselse gemeente raad. ^.Harmen van der Werf 1DDELBURG - De patstelling w de brandweerzorg voor de felerscheldetunnel moet wor- w doorbroken. De Partij voor «land heeft gisteren deze op gedaan aan het dagelijks Nvinciebestuur. vorige week verschenen on- van de rekenkamer van gemeenteraad is de ---•o voor de oproep. Uit studie kwam naar voren dat «vastgestelde aanrijtijd voor •brandweer bij een ongeval in «tunnel niet wordt gehaald, ta investeringen zijn nodig die wel te halen, zoals de N? van een extra rijbaan [tapdiensten langs de tun- feg tot de tunnelingang én pente bezetting van de Mweerpost Borssele tussen Jen 19.00 uur. dit allemaal moet betalen, dé kwestie. Vóór de opening J de Westerscheldetunnel in 2003 is daarover al veel pingeld en daaraan lijkt nog einde gekomen. Statenlid van de Partij voor Zeeland signaleert dan ook in zijn oproep aan het dagelijks provinciebestuur: 'Als de vraag wordt gesteld uit welk potje dat (de brandweerzorg) vervolgens moet worden bekostigd, steekt iedereen tot ver voorbij z'n nek de kop in het zand'. Met de gemeente Borsele is Ha- geman het eens dat niet Borsele en Terneuzen voor de kosten hoeven op te draaien. Het Sta tenlid roept het dagelijks provin ciebestuur op alles in het werk te stellen om de impasse te door breken, waarbij hij aantekent dat een goede brandweerzorg voor de tunnel een gezamenlijke plicht is van provincie, het Rijk en tunnelexploitant NV Wester- scheldetunnel. „In cle afgelopen Statenvergadering is met trots opgemerkt dat 'wij een rijke pro vincie' zijn", stelt Hageman tot slot van zijn open brief. „Wat let u dus als provinciebestuur?" Ook voor Zeeuws Belang (ZB) is het Borselse onderzoek aanlei ding tot vragen over de veilig heid in de tunnel. ZB is onder meer kritisch over tweerich tingsverkeer tijdens werkzaam heden. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Havenschap Zeeland Seaports is verbolgen over uitlatingen van gedeputeer de H. van Waveren. Die zei vrijdag in de Statencom missie Sociale en Bestuurlijke Zaken dat het havenschap half werk heeft geleverd bij het op stellen van de milieueffectrap portage (MER) voor de Wester schelde Container Terminal (WCT). Om die reden moet het havenschap opnieuw aan de slag en dat levert een vertraging op van enkele maanden, aldus Van Waveren. Die mededeling is bij het ha venschap zeer slecht gevallen. „Het document is helemaal nog (Advertentie) ïnlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczelingscstraat 102A. 4421 BV Kapcllc Tel. 01L3-342383. fax 0113-340044 niet af", reageert directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports. „We hebben het dan ook nog helemaal niet officieel aan de provincie aangeboden. Dus er is geen sprake van half werk." Wel is er sprake van vertraging, erkent Van der Hart. „De MER is een zeer complex rapport. We worden in het opstellen ervan bijgestaan door een ingenieurs bureau en dat heeft meer tijd no dig. Want het is bijvoorbeeld nog niet op alle fronten duide lijk hoe om te gaan met de Eu ropese Vogel- en Habitatricht lijnen. De zorgvuldigheid staat voorop en we nemen daarom de tijd om het werk goed te doen." Van der Hart is het niet duide lijk waarom Van Waveren de mededeling in de Statencommis sie heeft gedaan. De MER zou aanvankelijk in ja nuari in Provinciale Staten aan de orde komen. Van der Hart stelt dat de vertraging van enke le maanden 'geen onoverkome lijk probleem is'. „De bouw en exploitatie van de WCT lopen ook vertraging op. Maar exploi tant PSA/Hesse-Noord Natie weet ervan en vindt het geen Directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports: „Geen sprake van half werk." probleem." In de Statencommis sie economie wilde gedeputeer de M. le Roy (PvdA, economie) geen inhoudelijk commentaar geven op de kwestie. Ze is net te rug van een reis naar China en wil zich eerst op de hoogte stel len van wat gedeputeerde Van Waveren precies heeft gezegd. Statenlid M. Stoffels (Partij voor Zeeland) vroeg haar giste ren om een reactie. GroenLinks VLISSINGEN - De opleiding Leraar Basisonderwijs van de Hogeschool Zeeland kan voortaan ook in februari be gonnen worden. Tot nu toe konden studenten zich alleen aan het begin van het schooljaar in september melden. De HZ is de eerste van de 27 opleidingen in Nederland die op dit systeem overgaat. Het is aantrekkelijk voor stu denten die eerst een andere studie hebben gedaan. Zij hoe ven niet eerst een half jaar te wachten om een lerarenop leiding te doen. Het systeem geldt voor zowel de dagopleiding als d.e avondopleiding. MIDDELBURG - Vanaf vandaag zet de provincie alle veK- leende milieuvergunningen, afgegeven sinds 2001, op in ternet. In zo'n vergunning staat aan welke regels bedrij ven zich dienen te houden tijdens activiteiten die slecht zijn voor het milieu. Plet publiceren van de lijst is een onderdeel van landelijk beleid om de overheid via internet toegankelijker te ma ken. Eind 2007 moeten alle gemeenten en provincies in Neder land zo'n overzicht op internet hebben gezet. Het is de b® doeling dat ze dan ook via één centrale zoekmachine te raadplegen zijn. De informatie is te vinden op www.zeé- land.nl/milieuvergunningen. VLISSINGEN - De drie werknemers van de Unie van Red ding- en Sleepdienst (URS) in de Vlissingse haven leggen vandaag vanaf 6.30 uur gedurende twaalf uur het werk neer. Dat is het gevolg van vastgelopen CAO-onderhande- lingen tussen de directie van de sleepdienst Smit Tak, het moederbedrijf van de URS, en de vakbonden. De URS heeft in Vlissingen één sleepboot. Volgens een woordvoerder van het Vlissingse havenschap Zeeland Seaports heeft de staking geen gevolgen voor het water verkeer in de provincie. In de haven van Rotterdam, waar ongeveer 240 mensen het werk neerleggen, zou dat wel het geval kunnen zijn. Tweederde van het sleepwerk wordt daar door Smit Tak verzorgd. Volgens een woordvoerder van het Havenbe drijf Rotterdam zouden schepen bedrijven aan de haven mogelijk alleen met vertraging of zelfs helemaal niet kun nen bereiken. MIDDELBURG - Officier van justitie M. Overmeer hield gisteren in Middelburg rekening met de psychische pro blematiek en het blanco strafblad van een 58-jarigè vrouw uit Terneuzen. De verdachte hoorde voor een mishandeling en een bedrei ging van haar buren dertig uur voorwaardelijke werk straf tegen zich eisen. Politierechter I. Woltring nam de eis over. De vrouw sloeg 28 oktober vorig jaar in Terneuzen met een pan haar buurman, nadat ze zich niet langer kon be heersen. Eerder dat jaar had ze een echtpaar in de hal van de flat met een mes bedreigd. In beide gevallen meende de vrouw dat ze werd lastiggevallen door haar buren, maar ze gaf ook toe dat ze overstuur was en zich had laten gaan. foto Camile Schelstraete heeft schriftelijke vragen ge steld over de uitlatingen van Van Waveren. Le Roy bespreekt het voorval vandaag in de vergadering van het dagelijks provinciebestuur. Wel zegde ze GroenLinks gis teren toe met een overzicht te komen welke procedures wan neer moeten worden afgerond en wie waar voor verantwoorde lijk is. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Koudekerke heeft vorig jaar twee vrouwen voor en kele tienduizenden euro's afge perst en opgelicht. De slachtof fers, die gisteren in Middelburg de zitting van de politierechter bijwoonden, ervaren nog steeds de gevolgen. Hun leven is een hel geworden. „Ik ben alles kwijt. Mijn hu welijk is door hem kapot ge maakt", zei de een. „We zijn be sodemieterd met zijn mooie praatjes. Hij heeft me zo be dreigd dat ik niet meer terug kon", verzekerde de ander. Het schadeloos stellen van de ge dupeerden stond dan ook voor op in de bijzondere strafzaak. Politierechter I. Woltring wees de slachtoffers in totaal 23.621 euro schadevergoeding toe, met de bijzondere voorwaarde dat de man binnen twee maanden al vast een voorschot van 15.000 euro, naar ratio te verdelen, aan de vrouwen betaalt. Daarnaast werd de verdachte conform de eis veroordeeld tot 240 uur werk straf, een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf en de zestien dagen celstraf die hij in voorar rest heeft uitgezeten. Wat zich vorig jaar in februari en maart heeft afgespeeld moet bizar zijn geweest. Een buur vrouw had de verdachte ge vraagd om haar financieel te hel pen. Samen zetten ze een gefin geerde organisatie op. De (kwetsbare) vrouwen waren een gemakkelijke prooi. Zo werd er op hen druk uitgeoefend om mee te werken, want anders zou er geweld worden gebruikt. Daarbij zouden mensenlevens op het spel staan. De slachtoffers konden 'bewaar- vrouw' worden van de organisa tie, die zich onder meer bezig zou houden met het witwassen van geld. Hiervoor zouden ze een flinke vergoeding krijgen. Ze moesten wel meedoen aan de ontgroening door seks met de verdachte te hebben. Toen een van de vrouwen te kennen gaf geen seks te willen, moest ze als tegenprestatie twee laptops en drie mobiele telefoons binnen de organisatie inbrengen. Haar lotgenoot leende geld bij familie om de organisatie ter wille te zijn. Op die manier raak te ze ruim 13.000 euro kwijt- Laptops en mobiele telefoons werden door haar aangeschaft en verkocht. Als bewaarvrouw zouden ze maandelijks geld eh documenten naar de bank moé ten brengen. Daartegenover stond dat ze er fors voor be loond zouden worden, maar dat waren fabeltjes. Gisteren nam de man het meren deel van zijn verklaringen bij de politie terug, maar officier van justitie M. Overmeer werd üh het bewijs alleen maar gesterat door de leugens die de verdach te zo gemakkelijk verspreidt. „De bedoeling was om geld van de vrouwen afhandig te maken. Ze zijn financieel kaalgeplukt en geestelijk kapot gemaakt. Dat neem ik u bijzonder kwa lijk." De officier vond het wél positief dat de man contact ha£l gezocht bij Emergis voor hulp verlening. Raadsman E. Smit wees op de achtergrond van het probleem dat zich sinds 2003 in de hele buurt van de woonwijk in Kou dekerke had afgespeeld. „Hij heeft zich laten leiden door die vrouw met het motief om haa,r uit de buurt weg te krijgen. Hij heeft een serie fouten gemaakt, wat hem heeft bezuurd." Zijn cliënt sprak over een wraakactie jegens de buur vrouw, maar dat viel voor de of ficier moeilijk te rijmen. „U heeft twintig procent van de buit aan haar gegeven. Daar is ze alleen maar beter van gewon den." De strafzaak tegen de vrouw, die inmiddels in Vlissingen woont, werd gisteren uitgesteld tot januari. Advertentie We weten niet wat beter is. üw VOLVO of onze service. Mr. F.J. Haarmanweg 49 Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15