here geeft Wattel beetje gelijk Alternatief voor het rondje Walcheren PZC Terneuzen regelt zorgpremie voor minimuminkomens Boek over bijzondere plekjes Geweldpleger krijgt werkstraf Kapelle pakt ergernissen aan MEE Zeeland ook in Zierikzee Betaald parkeren in Terneuzen ringen over istorie van erken in Goes Gemeente subsidieert illegale papiercontainer Sint komt naar Palet agenda )meente en campinghouder zetten gevecht over buitenstalling voort Onlogische oversteek voor fietsers Woningbouw is goed voor natuur door René van Stee TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen sluit een ziektekos tenverzekering af voor inwoners met een minimuminkomen. Vol gens wethouder J. van Schaik moet dit voorkomen dat mensen door de invoering van het nieu we zorgstelsel, volgend jaar, on verzekerd raken. De premie wordt achteraf verrekend. De gemeente heeft met zorgver zekeraar OZ een overeenkomst gesloten, waardoor de minima tegen een voordelig tarief zijn verzekerd. Bovendien gaat het om een pakket zonder eigen risi co en een brede aanvullende dek king zoals voor de tandarts of fy siotherapie. De doelgroep is hier door niet alleen goed verzekerd tegen een lager tarief, maar hoeft ook minder vaak bij de ge meente aan te kloppen voor bij zondere bijstand. „Het gaat dan om zaken als steunkousen of een bril. Daardoor hoeven wij minder geld uit te geven en dat scheelt ook een hoop werk voor de ambtenaren", aldus Van Schaik. De doelgroep krijgt vanaf vol gend jaar een zorgtoeslag op de privérekening. Van Schaik vreest dat die tegemoetkoming in sommige gevallen wordt be steed aan andere zaken dan aan het voldoen van de ziektekosten premie. „Gelet op de kwetsbare positie van veel mensen is dat begrijpelijk. Maar in tegenstel ling tot nu bestaat dan de kans' dat iemand helemaal niet meer verzekerd is. Doordat de ge meente de verzekeringspremie betaalt en achteraf verrekent, ondervangen wij die onwenselij ke situatie", zegt Van Schaik. De wethouder schat dat de ver zekering in zo'n 1500 gevallen wordt afgesloten. Niet alleen al leenstaanden of éénoudergezin nen in de bijstand, maar ook ge zinnen met kinderen, ouderen of WAO'ers komen in aanmerking. In totaal zou het om zo'n vierdui zend mensen gaan. Raadslid G. Van Boom (TOP-Ge- meentebelangen) lanceerde in augustus al het idee om een col lectieve ziektekostenverzeke ring af te sluiten voor alle inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen. Die suggestie sprak het college van B en W ten zeerste aan, maar achtte het onuitvoerbaar. Ook waren er twijfels of iedere burger zich bij zo'n initiatief zou aansluiten. Bovendien zou het gedachtegoed van collectivi teit haaks staan op de in de nieu- we zorgverzekeringswet gehan teerde kernpunten van markt-, werking en keuzevrijheid van de cliënt. Net als in andere ge meenten zegde het dagelijks ge-1 meentebestuur indertijd wel toe de minima tegemoet te komen. (Advertentie) kookwinkel DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels KOMT WEER LANGS!!! Vrijdag 25 november a.s. Vanaf 10.30 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpen en kartelen van alle merken. Klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook. Middelburg L. Noordstraat 25 (Advertentie) door Selma Osman VLISSINGEN - De boulevard en de Lange Jan staan er bewust niet in. In het boekje Walcheren, wat anders wil Vlissinger Jaco Simons juist andere plekken laten zien. Wie zijn alternatie ve 'rondje Walcheren' doet, komt langs een aardappelkelder midden op het land, een dood bos en een dorp waar je nog legaal tegen de muur van het oude gemeentehuis mag plassen. Simons (39) is een ervaren wereldreizi ger. Plij schreef vier jaar geleden een boek over de vijf kleinste landen in de wereld: Vaticaanstad, Monaco, Nauru, Tuvalu en San Marino. Nu zoekt hij het dichter bij huis. Waar het, als je bewust om je heen kijkt, volgens hem ook erg mooi is. Die schoonheid ervoer hij bij voorbeeld toen hij op de hoge duintop bij Groot-Valkenisse stond. Dat gevoel wil Simons anderen laten meebeleven. Hij vindt het jammer dat mensen tijdens het zondagse rondje Walcheren vaak niet eens uit de auto ko men. Terwijl er op Walcheren toch een hoop bijzondere plekken zijn, zoals de natuur, verdedigingswerken, waterwe gen en bouwwerken. Walcheren, wat anders is een boekje ge worden voor mensen die geen tijd heb ben om dikke boeken te lezen, maar wel meer over de omgeving willen weten. Simons beschrijft aan de hand van fo to's die hij zelf maakte, zestig plaatsen in het landschap. Daar zitten alledaagse taferelen tussen, zoals de metershoge berenklauwen langs de N288 bij Biggekerke of de Vlis- singse Spuikom. Maar ook meer verbor gen plekjes, zoals een veedrinkput aan de rand van Middelburg en een aardap pelkelder net buiten Oost-Souburg. Die kelder, bovenop het land en zichtbaar vanaf de A58, vindt Simons een typisch voorbeeld van een onopvallend bouw werkje waar mensen honderden keren langsrijden zonder zich af te vragen wat het is. Hij deed dat wel en kwam tot de ontdek king dat de in 1810 gebouwde opslag plaats voor aardappels in de oorlog een schuilplaats was voor 22 mensen die uit de handen van de Duitsers probeerden te blijven. Zo verbaast hij zich in Walcheren, wat anders bijvoorbeeld over een licht groene boerenschuur van boerderij Klein Zeeduin tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Die valt op tussen de bekende zwartgeteerde exemplaren. Simons klom over hekken en trotseerde daarbij boze stieren en agressieve scha pen. Hij heeft de afgelopen anderhalf jaar ervaren dat Walchenaren helemaal niet zo stug zijn als ze vaak lijken. „Ik ben bij heel veel mensen op de koffie ge vraagd en kreeg daar boeken om te le zen." Zestig onderwerpen kwamen in zijn boek terecht. Dat boek kreeg overigens, net als de onderwerpen die erin staan, een afwijkende vormgeving. Het was voor Simons niet moeilijk om aan onder werpen te komen. „Achteraf gezien zijn er nog zo veel interessante plekken, dat ik makkelijk nóg een boek zou kunnen maken." Walcheren, wat anders, door Jaco Sim ons, uitgeverij Conquistador, prijs 15 eu ro. Vanaf deze week verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen via e-mail: lacoda@zeelandnet.nl. Jaco Simons bij de aardappelkelder in Oost-Souburg. De Vlissinger heeft een boekje geschreven over bijzondere plekken op Walcheren. foto Lex de Meester dinsdag 22 november 2005 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 39-jarige inwoner van Ter- neuzen voor een mishandeling, bedreiging en vernieling bij verstek tot tachtig uur werkstraf. De verdachte mis handelde op 7 mei dit jaar in Terneuzen zijn broer en be dreigde hem met de dood, nadat hij eerder de ruit van de voordeur van zijn broers woning had ingetrapt. Officier van justitie M. Overmeer tilde vooral zwaar aan de bedrei ging van een ambtenaar van sociale zaken bij de gemeen te Terneuzen. De man had op 26 april de ambtenaar be dreigd met „ik maak je kapot. Als je buiten komt dan maak ik je af." De officier noemde het gedrag van de Ter- neuzenaar zorgelijk. Hij was recentelijk nog veroordeeld voor geweldsdelicten. KAPELLE - Het college van burgemeester en wethouders van Kapelle hoopt dat kleine dagelijkse ergeniisjes - zo als hondenpoep en zwerfvuil - binnenkort tot het verle den zullen behoren. In een notitie aan de gemeenteraad kondigt het college de aanstelling aan van een ambtenaar die zich met dat soort zaken zal bezighouden. Begin dit jaar vroeg de gemeenteraadsfractie van het CDA aandacht voor onder meer het hondenpoep- en zwerfvuilprobleem binnen de gemeente. Het CDA bepleit te destijds de aanstelling van een speciale ambtenaar die al te nonchalante inwoners moet waarschuwen én bekeur ren. Het CDA kreeg daarvoor destijds niet zo veel handen op elkaar bij de andere gemeenteraadsfracties, maar het college van burgemeester en wethouders ziet er toch wel iets in. ZIERIKZEE - MEE Zeeland heeft gisteren een eigen servi cepunt in Zierikzee geopend. Deze organisatie biedt, kort omschreven, raad en daad voor iedereen met een beper king. Het servicepunt is gevestigd in het pand van Allévo aan de Grevelingenstraat 2. „Die locatie is vooral uit praktische overweging gekozen, omdat de mensen dit gebouw kennen als plek waar veel zaken op het gebied van zorg samenkomen. Formeel heb ben we echter geen binding met Allévo", zegt communica tiemedewerker A. Luteijn. Hij acht juist de onafhankelij ke positie van MEE als adviserende en ondersteunende or ganisatie van groot belang. Tegenover de hulpvraag staat immers een divers zorgaanbod. MEE heeft geen vaste bin ding met de aanbieders, maar adviseert zijn cliënten on partijdig welke onderdelen van het assortiment het beste bij hen passen. TERNEUZEN - Gratis parkeren in het centrum van Ter neuzen behoort per 1 januari 2006 tot het verleden. Om het parkeren kostendekkend te maken, gaan bovendien de tarieven omhoog. De maatregelen zijn onderdeel van de herrijking van het parkeerbeleid in het centrum. Dat beleid is volgens wet houder J. van Schaik (wijkbeheer) vooral nodig om de schaarse ruimte in de binnenstad goed te verdelen. Bezoe kers gaan meer betalen, de verdeling in vier vergunnings zones moet ervoor zorgen dat er meer parkeerruimte komt voor bewoners. IS In het kader van Goes i jaar wordt deze winter een Hal lezingen over de historie ikerkgenootschappen gehou- vanavond te beginnen met looms-katholieke kerk. hing in het Goese Sint-Wil- ordcollege gaat over de pe- ie 1400 tot de vorige eeuw. I de reformatie was de as-katholieke kerk dé kerk Goes F, de Klerk van het ge- ffliearchief praat over die i.Gevolgd door W. Kempers :het over de rooms-katholie- érk in haar donkerste jaren lt Pastoor H. Buijssen filoso- rt tot slot over de plek van de ©-katholieke kerk. De le- gbegint om acht uur. Bezorgklachten: iO-0231231 tomaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; sterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 <S30EB MIDDELBURG 'el: 0118-493000 fa 0118-493009 Biflail: redwalch@pzc.nl tourits Sep (chef) "Ma Berkelder ;Bdith Ramakers Miriam van den Broek Rehia Osman Wendy van den Hurk ■Roen de Vries (sport) centrale redactie B'ationspark 28 Postbus 31 ^0 AA goes Te': 10113)315500 fa (0113)315669 ••'flail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Jww.pzc.nl "Ml: web@pzc.nl RINGEN - De gemeente gingen heeft maanden gele de vergunning voor het jlsPB van een papiercontai- aaii de Aletta Jacobsweg in gingen afgewezen, maar zij aaide wel de huur voor de il- je container. De gemeente (nl dal er binnen de organi- gs elkaar heen is ge kt De gemeente is niet als 'eenheid' naar buiten gekomen. Telkens als de wijkvereniging een decla ratie inleverde bij de gemeente voor de huur van de container, dan werd die uitgekeerd. De gemeente heeft als weerwoord dat de betaling en de verstrek king van vergunningen geregeld worden door verschillende afde lingen binnen de sector milieu. P. Eppings, voorzitter van de wijkvereniging Water Wijken, voelde zich dit weekeinde over vallen met de actie van de ge meente. Hij zei dat er geen over leg over was gevoerd. Volgens de gemeente is dat niet waar. De wijkvereniging wist als aanvra ger van de vergunning dat deze was afgewezen. Ambtenaren zouden de wijkvereniging ook te lefonisch hebben benaderd en hem hebben gewezen op de over treding. Vergunning De gemeente heeft de gang van zaken onderzocht. In november vorig jaar is de vergunning aan gevraagd voor de papiercontai ner. Deze werd in februari afge wezen, omdat de container op een voor het verkeer gevaarlijke plaats zou staan. Ook zouden er klachten van buurtbewoners zijn over verkeersonveiligheid. De wijkvereniging werd hier over geïnformeerd. Toen er 'des ondanks geen verandering in de situatie kwam', besloot de ge meente dit weekeinde over te gaan tot een drastischer maatre gel en werd de container vrijdag opgehaald. De gemeente heeft er geen moei te mee als de papiercontainer op een andere locatie wordt gezet. Ook Eppings heeft al laten we ten daar het nut van in te zien. Plij dacht aan een parkeerplein- tje in de buurt van de Joke Smit laan. VLISSINGEN - In wijkcentrum het Palet aan de Willem Roelofszlaan in Vlissingen wordt woensdag 30 november een sinterklaasmiddag gehou den. Deze bijeenkomst is voor kinderen van 5 tot 10 jaar en duurt van 14.00 uur tot 16.00 uur). De toegangsprijs bedraagt 2,50 euro. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huls, 10.00-11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso- ciéteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen; Arsenaal, 10.45 uur; vrijwilligersdag thuiszorg; De Meyboom, 20.30 uur: informatie avond Gestalt-therapie. door Edith Ramakers pMaurits Sep glKAPELLE - Campinghou- ,|j, Wattel uit Oostkapelle poch weer caravans stallen ttn deel van zijn terrein. De Bfeiite Veere legt zich neer «n uitspraak van de recht- k Wattel schiet daar echter inig mee op, omdat dat stukje dj inmiddels tot de oprit van ihuis behoort. [lel heeft een buitenstalling jr 55 caravans. De gemeente Üdie vorig jaar gesloten. Vol gde rechtbank had dat niet nogen. Op een deel van het ran had Wattel namelijk al scaravans staan, [gemeentebestuur van Veere epteert de uitspraak van de kier. Op het oude gedeelte ide stalling mag Wattel weer nans plaatsen. Op het nieu- echt.er niet; de gemeente [l dat verbieden. „Er zijn bijzondere omstandighe- lom de buitenstalling toch in geheel te accepteren", vindt college van B en W. Als Wat- daar toch caravans stalt, ijii hij de opdracht ze weer «te halen en een dwangsom t iedere dag dat hij de kam- rmiddelen laat staan. Ie terrein Hel is niet tevreden met het luit van het gemeentebe- ir. „De gemeente respecteert uitspraak van de rechtbank l Het overgangsrecht waar Kilter het over heeft, geldt rmijn hele terrein, niet al- svooreen stukje", vindt hij. endien is het stukje grond dat volgens de gemeente tot cle oude stalling behoort, niet meer in gebruik, zegt Wattel. „Dat is nu de oprit van mijn huis. Het is een verkeerde veronderstelling om te spreken over een oud en een nieuw gedeelte." Wethouder W. van Tatenhove weerspreekt dat. Volgens hem is op een kaart duidelijk te zien waar vroeger de buitenstalling was. „Het overgangsrecht geldt alleen voor dat stuk van zijn ter rein." Volgens Wattel baseert de ge meente zich op een verkeerde kaart. Hij kondigt de volgende juridische procedure aan. Maar ook Veere handhaaft het verzet. „Voor het imago van de gemeen te en het geldende planologische beleid is het belangrijk om dit gevecht toch te blijven aan gaan", adviseren de ambtenaren van Veere het college. En: „Be langrijk is om de handdoek niet in cle ring te gooien-." Van Tatenhove: „Strijdlustig? Ach. Misschien behoeden ze ons voor de gedachte die ook wel eens opkomt: waar doen we het allemaal voor? Wat voor zin heeft het? Maar er zijn principes aan de orde. Dat is hier het ge val." Bovendien schept de ge meente precedenten als zij nu toegeeft, vindt Van Tatenhove. Dat zou in andere geschillen tot problemen kunnen leiden. Overigens was niet alleen de bui tenstalling maar de hele cam ping van Wattel door de gemeen te gesloten. Wattel heeft dat aan gevochten en de zaak dient van daag bij de Raad van State. VLISSINGEN - De verkeerssi tuatie voor voetgangers en fiet sers bij het nieuwe kruispunt van de Koningsweg wordt veran derd. Het oude fietspad voor het huis met het zogenoemde lesse naarsdak wordt een voetpad. Fietsers zijn aangewezen op het fietspad voor twee richtingen aan de zijde van het Kanaal door Walcheren. Voor de fiet sersbond is het geen ideale situa tie. J. Goedvolk van cle fietsers bond: „We kunnen ons voorstel len dat fietsers komend vanuit het centrum en cle Paul Kruger- straat, niet eerst willen overste ken bij het kruispunt en clan pas linksaf willen slaan", zegt hij. „Maar de eerste jaren zal er op het Scheldeterrein nog veel ge bouwd worden. Dan is het met het bouwverkeer waarschijnlijk wel veiliger om alle fietsers aan een kant te hebben, Maar deze situatie is niet blijvend", zegt Goedvolk. Vóór de Koningsbrug moeten de fietsers vervolgens oversteken naar de andere kant van de weg. „Dat is ook niet erg logisch. Maar daar is voor gekozen om dat medewerkers van cle Schel de schuin tegenover het parkeer terrein af moeten buigen naar de loodsen." De fietsersbond on dersteunt het initiatief van de Lokale Partij Vlissingen om een fiets-invalidehelling aan te leg gen op de hoek van de Onder- straat Koudenhoek. Daar kun nen op dit moment voetgangers al doorsteken naar het cen trum." De gemeente bereidt nog het werk voor om het linksaf slaan voor automobilisten vanaf de Keersluisbrug mogelijk te ma ken. foto Lex de Meester Zeeuwse Milieufederatie I Praat vanavond mee met de ZMF Meer weten? Kijk op www.zmf.nl of bel 0113-230075

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13