komt met [aal- en integratietest Doormodderen met Dayton-verdrag PZC Woede om sluiting Koerdisch tv-kanaal in Turkije Arrestaties bij mars van homo's in Polen foelatingsbeleid vanaf volgend jaar zeer streng pater terug in België luizenden avenwerkers aar Brussel Van genocide verdachte B,air kriJgt geen eigen vliegtuig Rockster aangehouden in Vietnam Omgekomen Klatte gevonden België overweegt foto op stemlijst Berlusconi brengt cd uit Sharon zou met Peres nieuwe partij beginnen ■ANTIEK GEVRAAGD! Dood Franco herdacht in Spanje Militaire operatie Stalen Gordijn in Irak beëindigd maandag 21 november 2005 ^nnique Broeshart ENEN-De Oostenrijkse rege- gwil het voor migranten (Dijker maken om in aanmer- Ie komen voor het Oosten- tseslaatsburgerschap. êvanaf 1 januari in aanmer- cwil komen voor de Oosten de nationaliteit, moet een idelinge taaltest en een jifielijke integratietest afleg- Uag niet eerder een gevan- asstraf hebben gekregen en ei sinds minimaal drie jaar f een vast en regelmatig inko- ibeschikken. ehadden al een streng beleid bh wordt het nog strenger", stateert deskundige vreemde- enrecht S. Schumacher. Vol- i hem wordt het staatsbur- schap nog steeds opgevat als iwatjemoet erven, wat in je ed zit'. Zo houden de geëmi- Srde Oostenrijkers, die al ge- raties in het buitenland wo- i, het recht op een Oosten- s paspoort en een dubbele ionahteit. „Maar voor twee- en derdegeneratie-migran- idie hier zijn geboren, opge lden hier werken is dat niet anzelf sprekend." interseizoen iin de bouwsector werkt en het winterseizoen noodge lden werkeloos is, valt bij- ubeeld buiten de boot, zegt lumacher. En de 17-jarige al- htone jongen die met zijn ilenrijkse vriendjes iets It of zonder rijbewijs rijdt, liest het recht op het staats- gerschap, ook als hij in Oos- lijk is geboren en opge- eid, ouders heeft die wellicht neens hier zijn geboren en al- iDuits spreekt. Inlanders moeten voortaan langer wachten op de Oos- rijkse nationaliteit. Tot nu konden zogeheten 'bevoor- kle groepen' (EU-burgers, IRUSSEL - Duizenden ha- ïetkers uit verscheidene lan- van de Europese Unie gaan idaag naar Brussel om te be- !n tegen de voorgestelde Eu- fse Havenrichtlijn. richtlijn zou een aantal ha- werkzaamheden liberalise- enwerkers vrezen dat het la- en lossen dan overgenomen den door goedkoper scheeps- aneel, commissie verkeer van het opees Parlement stemt mor- overhet voorstel. Twee jaar den verwees het parlement teerdere versie al naar de lenbak. ier de demonstranten zijn r schatting 150 leden van ^Bondgenoten. De Europar- tentsleden Erik Meijer (SP) Joost Lagendijk (Groen- Ngaan de betogers toespre- ■AA'P rins Albert II tachtiger dan ader Rainier KUS - Prins Albert II (47) is «dag tijdens een plechtige a b de kathedraal ingehul- ?d als vorst van het ministaat- Monaco. ®zij een nieuwe afspraak Frankrijk heeft hij nog Sr macht dan zijn in april sleden vader prins Rainier, •jongste erfgenaam van de fa- Pe Grimaldi, een 708-jaar le dynastie, bestuurt het "jsdorn al sinds juli, toen een kwam aan de rouwperiode °r Rainier. oertwas anderhalve week ge- op staatsbezoek bij presi- Jacques Chirac in Frank- 1. Nmoeting kreeg door de rei lde Franse voorsteden nau wte aandacht, maar heeft wMonaco ingrijpende gevol de en Albert kwamen over- al de prins voortaan zijn ei- minister van Staat (de lei dde regering) mag uitkie- nn niet langer hoeft te kie mt drie kandidaten die door si i Z^n voorgesteld- De hoeft bovendien aangetrouwde buitenlandse partners en vluchtelingen) bin nen vier jaar het paspoort krij gen, nu is een verblijf van mini maal zes jaar vereist. Niet-bevoorrechte buitenlan ders moeten tien tot dertig jaar wachten. „Vaak is tijdelijke te rugkeer naar het land van her komst, bijvoorbeeld vanwege het overlijden van een familie lid, al voldoende reden om de aanvraag af te wijzen", aldus Schumacher. Vooral oudere migranten zien op tegen de integratietest, zegt migrantenbegeleidster Dunja Bogdanovic. Omstreden is de eis dat migrantenkinderen op de middelbare school een voldoen de moeten halen in Duits. Zo niet, dan moeten zij dezelfde taaltest afleggen als volwasse nen. „Dat is voor een elfjarig kind stresserend en pedagogisch niet verantwoord", zegt Bog danovic. Ook het verkrijgen van visum of verblijfsvergunning wordt moei lijker. Nu al wordt de helft van alle visa-aanvragen afgewezen. Vooral paren met twee nationali teiten zijn daar de dupe van. Een op de vijf huwelijken in Oostenrijk wordt nu gesloten tussen een Oostenrijkse en een niet-Oostenrijkse partner. De ambtenaar van de burgerlijke stand moet vanaf 1 januari zo'n huwelijk bij de vreemdelingen politie melden. Wie geen verblijfsvergunning heeft, loopt het risico bij zijn hu welijksvoltrekking uitgezet te worden. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische pater Guy Theunis, die sinds septem ber van dit jaar in een Rwande se cel zat op verdenking van vol kenmoord, is gisteren in België aangekomen. Rwanda liet Theunis gaan op voorwaarde dat hij in eigen land wordt berecht. De pater landde gisterochtend op Zaven- tem, waar hij werd opgewacht door justitie. Na ondervraging kon Theunis via een zijuitgang de luchthaven verlaten. Of het in België ook daadwerkelijk tot een proces komt, is onzeker. De bewijslast tegen de pater is ma ger. De 60-jarige Theunis werd twee maanden geleden gearresteerd in Kigali. Zijn aanhouding leid de tot grote verontwaardiging in België. Theunis zou de eerste Europeaan zijn die zich in Rwanda moet verantwoorden voor volkenmoord. ITij riskeer de er de doodstraf. Volgens de Rwandese autoriteiten heeft cle pater in krantenartikelen opge roepen tot volkenmoord. Maar volgens waarnemers van de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch, die enke le zittingen van de Rwandese rechtbank tegen cle pater bij woonden, kan die beschuldiging niet hard gemaakt worden. Vermoed wordt dat de arresta tie van Theunis te maken heeft met diens ongezouten kritiek op de vroegere rebellenleider en huidige president Paul Kagame. Theunis, die van 1974 tot de ge nocide in 1994 in Rwanda ver bleef, had een uitgesproken me ning over de etnische tegenstel lingen in het land. LONDEN - De Britse premier Tony Blair kan een eigen vliegtuig voorlopig wel vergeten. Zijn minister van Finan ciën Gordon Brown blokkeert pogingen van Downing Street om een vliegtuig voor de premier aan te schaffen. Een Blair Force One naar Amerikaans voorbeeld komt er volgens The Sunday Times dus voorlopig niet. Volgens Brown zijn de tijden er niet naar om dure presti geprojecten te bekostigen. Er zijn belangrijkere prioritei ten dan reizen in stijl door de premier, aldus de bewinds man. ANP HANOI - De voormalige popmuzikant Garry Glitter is in de Vietnamese hoofdstad Hanoi aangehouden op verden king van misbruik van kinderen. De autoriteiten deelden gisteren mee dat Glitter zaterdag vanuit het voormalige Saigon, Ho-Chi-Minhstad, naar Bangkok wilde vliegen, maar op het vliegveld is aangehouden. Het Openbaar Ministerie zegt voldoende bewijzen tegen Glitter te hebben om hem aan te klagen voor het misbrui ken van een kind van twaalf. De rocker Glitter (61) heet eigenlijk Paul Gadd en is eerder al wegens bezit van kin derporno veroordeeld. ANP/DPA AUCKLAND - Reddingswerkers in Nieuw-Zeeland heb ben zaterdag de vermiste helikopter teruggevonden met aan boord de Nederlander Guus Klatte (38) en de Nieuw-Zeelandse miljonair Michael Erceg. De twee mannen zijn waarschijnlijk onmiddellijk omgeko men door het ongeval, aldus het Nationale Reddings Coör dinatie Centrum zaterdag tegen de Nieuw-Zeelandse tele visiezender TVNZ. Begin november verdween de helikop ter met aan boord dranktycoon Erceg en exportmanager Klatte van bierconcem Grolsch door nog onbekende oor zaak van de radar. ANP BRUSSEL - België overweegt om een pasfoto te plaatsen op de kieslijst. Kamerlid Hilde Vautmans van de rege ringspartij VLD heeft dat voorgesteld. Vautmans wil het de kiezers op deze manier makkelijker maken om de kandidaten te herkennen. Ze heeft haar wetsvoorstel klaar, zo bleek zaterdag. Vautmans is zelf jong en blond. Ze vreest niet dat Belgische verkiezingen uitdraaien op een schoonheidswedstrijd van de mooiste en jongste kandidaten. ANP ROME - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi neemt momenteel een cd op met Napolitaanse liefdesliedjes. Het album vol teksten over gebroken harten, liefde, eenzaam heid en jaloezie komt aan het eind van het jaar uit. Volgens critici probeert de zingende premier daarmee een deel van de Italiaanse kiesgerechtigden te bereiken, die in april naar de stembus gaan voor parlementsverkiezingen. Berlusconi bracht twee jaar geleden ook al een album uit. Meglio na Canzone (Beter een lied) haalde amper de Itali aanse tophonderd en muziekcritici waren niet over de zangtalenten van Berlusconi te spreken. ANP ISTANBOEL - Een demonstrant in een buitenwijk van Istanboel rent weg van een wolk traangas, terwijl een voertuig van de oproerpolitie in brand staat na te zijn geraakt door een molotovcocktail. Ongeveer honderd mensen waren gisteren op de been om te protesteren tegen het besluit van de Turkse regering om een in Denemarken gebaseerd Koerdisch televi siekanaal het zwijgen op te leggen. foto RTR door Ad Bloemendaal Op 21 november 1995 be reikten de Bosnische presi dent Alia Izetbegovic, de Kroatische leider Franjo Tudjman en de Joegoslavi sche president Slobodan Mi losevic in het Amerikaanse Dayton een akkoord waar mee een einde kwam aan drie jaar oorlog in Bosnië-Herzegovina. Wat hield dat verdrag in? En wat kwam ervan terecht? door Carel Goselinq DEN HAAG - De Amerikaanse topdiplomaat Richard Holbroo ke noemde het zelf ooit 'een ont moedigende taak', de uitvoering van het vredesakkoord van Day ton dat vandaag tien jaar gele den werd gesloten. Dat de archi tect van de deal dat zei, is op merkelijk. Zeker gezien de ande re uitlatingen over het akkoord, dat aangeduid werd als 'steno voor vrede' in Bosnië-Herzegovi na. Dayton stond voor 'licht in de duisternis'. Na drie jaar strijd werd Bosnië-Herzegovina gesplitst in twee 'identiteiten': een door mos lims en Kroaten gedomineerd fe deratief deel (FBiH, 51 procent van het grondgebied) en een Ser visch stuk (Republika Srpska). Er kwam een internationale troepenmacht van 66.000 man die de vrede moest bewaken. Advertentie yu'Kmian meer te zijn, zo- ®voorheen. GPD voor a.s. veiling A. i.Verhage J registerveilingmeester-taxateur I ■0118-627639 I 06-233605011 Het land kreeg tien kantons met elk een eigen regering. Er kwam een overkoepelend parlement en een ministerraad met een voor zitter. Bosnië werd bestuurd door een presidentsschap be staande uit drie leden: een mos lim, een Kroaat en een Serviër, die per toerbeurt een jaar de dienst uitmaakten.Vluchtelin- gen konden naar huis terugke ren. Om de uitvoering van de deal ter plaatse te garanderen, kreeg het land een door de VN aangestelde Hoge Commissaris. „Wij gaan ervoor zorgen dat Dayton werkt", verklaarde Hol brooke. Hij noemde het akkoord echter ook 'erg ambitieus'. In 2000 erkende de Amerikaan ook enkele weeffouten in het ak koord. De troika als presidents schap werkte niet. Dat elke be volkingsgroep een eigen leger en politiemacht had, was fout. An no 2005 staat het land te boek als protectoraat van het Westen. Het overheidsapparaat is zwaai en log. Het slokt bijna alle in- Commissaris, de Brit Paddy Ash- down, het voor gezien. Een op volger is niet voorhanden. Tegelijk groeit de roep om een herziening van het Dayton-ak- koord. Er moet één (moslim)pre- sident te komen en een echte pre mier. Het vetorecht bij vitale be langen moet beperkt worden. De centrale regering moet meer macht krijgen. Er wordt open lijk gerept over een opsplitsing van de federatie. De Republika Srpska zou toegevoegd kunnen worden aan Servië, eventueel ter compensatie voor het opge ven van Kosovo. In die opzet zouden de Kroaten echter meteen 'hun' deel van het federale FBiPI opeisen. Dat zou betekenen dat een kleine mos limstaat overblijft. De Kroati sche president Stipe Mesic wil dat voorkomen door 'Dayton' te verstevigen. Maar daarbij vindt hij de Servische leiders op zijn weg. En dat betekent dat een sta tus quo het hoogst haalbare is. Doormodderen op de ingeslagen weg dus. GPD TEL AVIV - De Israëlische pre mier Sharon staat op het punt zijn Likoed-partij te verlaten. Dat was dit weekeinde de over heersende mening van zijn naas te medewerkers en de Israëli sche media. Naar verluidt heeft de premier zaterdag zijn besluit al genomen en zal hij het snel - mogelijk al vandaag - bekend maken. Sharon zou van plan zijn een nieuwe centrumpartij te beginnen en daarbij de steun krijgen van Peres, die eerder de ze maand de strijd om het leider schap van de Arbeiderspartij verloor van vakbondsleider Pe- retz. Peres verklaarde na zijn ne derlaag dat hij in zijn partij zal blijven. Maar in de kabinetsbij eenkomst van gisteren - waar schijnlijk de laatste van de zit tende regering - leek Sharon al te zinspelen op een nieuwe poli tieke constellatie. Zich tot Peres richtend zei hij: „Shimon, dit is het begin van onze samènwer- king. Je moet de missies uitvoe- ren die je je als opdracht hebt ge- steld." Volgens de krant Jerusa lem Post heeft minister van Jus titie Livni gisteren uit naam van Sharon de hele Likoed-fractie in het parlement, bijeengeroe pen om over de vorming van een nieuwe partij te praten. Ze zou de afgevaardigden hebben ver teld dat Sharon heeft besloten de partij vaarwel te zeggen om dat hij niet kan samenwerken met de 'rebellen', van de rechter vleugel. De verkiezing van Peretz als nieuwe leider van de Arbeiders partij heeft het uiteenvallen van de Israëlische coalitieregering en vervroegde verkiezingen on vermijdelijk gemaakt. De Arbei derspartij besloot gisteren, zo als verwacht, om uit de rege- ring-Sharon te stappen. GPD analyse komsten van het land op. Feite lijk is Bosnië bankroet. De cor ruptie neemt toe. De georgani seerde misdaad krijgt steeds meer greep op de dagelijkse gang van zaken. De politie en le ger zijn op zijn vroegst over vijf jaar een eenheid. Het wetge vingsproces ligt vrijwel stil om dat de partijen het nergens over eens kunnen worden. De terugkeer van vluchtelingen is ontaard in een nieuwe vorm van apartheid. Plet aanpakken van oorlogsmisdadigers staat nog in de kinderschoenen. De in ternationale troepenmacht is af gebouwd naar zesduizend man. En eind dit jaar houdt de Hoge MADRID - Duizenden Franco-aanhangers hebben dit weekeinde herdacht dat dertig jaar geleden na een doodstrijd van 32 dagen de Spaanse dictator Franco overleed. Zesduizend Franquisten woonden zaterdagavond de mis bij in het Dal der Gevallenen, vijftig kilometer van Madrid, waai de dictator begraven ligt. In Madrid verzamelden zich gisteren aanhangers van Franco om te pro testeren tegen de socialistische regering-Zapatero, die in hun ogen de eenheid van Spanje in ge vaar brengt. Rechts Spanje heeft zware kritiek op Zapatero, omdat hij meewerkt aan een verdere decentralisatie van de deelregio's Catalonië en Baskenland. foto Susana Vera/RTR door Runa Hellinqa POZNAN - De politie in de Pool se stad Poznan heeft zaterdag 65 deelnemers aan een demon stratie voor gelijke rechten van homoseksuelen gearresteerd. De burgemeester van de stad had de demonstratie verboden. Als reden gaf hij dat de homo mars een gevaar voor de openba re orde was, omdat een soortge lijke demonstratie vorig jaar op rellen met extreemrechtse tegen- betogers was uitgedraaid. Ook zaterdag kwamen hooli gans en leden van de jeugdorga nisatie van de extreemrechtse Liga voor Poolse Families opda gen bij de homobetoging. Vol gens Isabella Kowalczik, een van de organisatoren van de de monstratie, kwam het ditmaal echter niet tot rellen omdat de politie beide groepen uit elkaar hield. Wel werden volgens haar, naast de 65 deelnemers aan de mars voor gelijke rechten, ook vijftien hooligans aangehouden. De arrestaties vonden plaats aan het einde van de demonstra tie, toen de pakweg driehonderd deelnemers met behulp van kaarsen een vredesteken op de weg plaatsten. De organisatoren zien het poli tieoptreden als een poging tot in timidatie. Volgens Kowalczik ge bruikte de politie bij de arresta ties veel geweld. Alle gearre steerden werden overigens na een uur weer vrijgelaten. Volgens de organisatoren is het optreden tegen de demonstran ten het gevolg van het verhar dende politieke klimaat ten op zichte van homo's. GPD BAGDAD - De militaire opera tie Stalen Gordijn, die het Ame rikaanse en Iraakse leger heb ben uitgevoerd in het westen van Irak, is gisteren beëindigd. De operatie eiste het leven van 136 vermoedelijke opstandelin gen, zei een woordvoerder van het Iraakse ministerie van De fensie. Ook tien Iraakse militai ren kwamen om. In totaal wer den 256 opstandelingen aange houden, 47 wapendepots gevon den en 123 bommen in beslagge nomen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5