Dat zweven is wel handig en leuk Q PZC Wethouder baalt van ondoordachte plannen veerdienst Emergis wil meer samenwerken met gokindustrie Astronauten Kuipers en Van den Berg vertellen in Middelburg over ruimtereis Basiliek van Hulst in de schijnwerpers GIRO 2502 \y JS&J WEER VERLIEFD? Auto maandag 21 november 2005 a! door Martijn de Koning MIDDELBURG - Zorginstelling Emergis wil de samenwerking met de speelautomatenbranche verder uitbreiden. Volgens de or ganisatie hielp dat samenspel er aan mee dat het aantal gokver slaafden in de provincie de afge lopen jaren fors afnam. Volgens R. Wille, sectordirec teur verslavingszorg bij Emer gis, is die afname een gevolg van intensieve samenwerking tussen meerdere partijen. „Drie jaar ge leden zijn daar tussen gemeen ten, horeca, de speelautomaten- branche en zorginstellingen af spraken over gemaakt", geeft ze aan. Precieze cijfers van de afna me heeft Wille niet. „Maar we merken dat het hier minstens net zo goed gaat als in de rest van het land." Eerder deze week liet het Centrum voor Versla vingsonderzoek (CVO) weten dat het aantal probleemgokkers in Nederland de afgelopen ze ven jaar daalde van 70.000 naar 40.000. De Zeeuwse samenwer king houdt onder meer in dat personeel van casino's en auto matenhallen getraind wordt in het herkennen van verslavings gedrag. Gemeenten zijn alert op het uitgavepatroon van mensen met een uitkering. Waar nodig kunnen bedrijven en instanties ingrijpen en verslaafden door verwijzen naar zorginstellingen als Emergis. Niet elke probleem gokker blijkt echter op die ma nier te bereiken, geeft Wille aan. „Om ook de mensen met de grootste problemen te kunnen helpen, willen we nog intensie ver gaan samenwerken met voor al de automatenbranche." Wille denkt daarbij met name aan de uitbreiding van het cursusaanbod voor personeel in die sector. „Met het nabootsen van praktijkvoorbeelden kun nen we hen leren hoe ze in ge sprek moeten gaan met gokver slaafden", geeft ze een voor beeld. Woordvoerder P. Petrig- nani van Loontjes Automaten vindt dat een goed idee. „Het past in ons beleid om mee te den ken over verbeteringen op dit ge bied. Casino's roepen altijd zo hard dat ze voorop lopen met hun verslavingspreventie, maar wij doen daar minstens zo veel door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeshonderd mensen, één gedachte: wat ziet de aarde er mooi uit vanuit de ruimte. Maar de foto's van André Kuipers lieten ook wat anders zien: milieuvervuiling, het wegspoelen van grond in Borneo door de vernietiging van het tropisch regenwoud. „Ja", zei Kuipers, „het is een prachti ge planeet, maar die zijn we in een rap tempo aan het stukma ken." Anderhalf uur vertelde Kuipers zaterdag in Middelburg over zijn ruimtereis en wat daaraan voorafging - de zware onderzoe ken en trainingen in Sterren- stad in Rusland. Hij sprak twee keer zo lang als gepland, maar de Nieuwe Kerk luisterde adem loos. Zoals ook al een uur lang met bewondering het verhaal van ruimtevlucht van de Zeeuw se Amerikaan Lodewijk van den Berg was aangehoord. De ruimtevaarders waren in Middelburg wel op hun plaats, vond burgemeester Koos Schou- wenaar. Zijn stad heeft volgens hem wel iets met de ruimte en ontdekkingsreizigers. Hij memo reerde Jacob Roggeveen, die Paaseiland heeft ontdekt, de VOC-schepen die vanuit de stad naar Indië voeren, aan Zacha- rias Jansen en Hans Lipperhey, Middelburgse opticiens die als de uitvinders van de verrekijker worden beschouwd. En natuur lijk aan Philippus Lansbergen, de Middelburgse astronoom naar wie de volkssterrenwacht is vernoemd die het symposium organiseerde. Eén brandende vraag had Schouwenaar voor de ruimtevaarders: „Is de bouwput van ons theater vanuit de ruim te te zien?" Van den Berg noch Kuipers kon het antwoord ge ven; zij zweefden rond de aarde toen het drama op de grond zich nog niet had afgespeeld. Maar daar had Kuipers wel een pas klare oplossing voor. „Als u mijn volgende reis financiert, wil ik het wel voor u gaan bekij ken." Wie er als toerist naartoe wil, moet twintig miljoen euro kun nen missen, grapte Kuipers. Want duur is het, een ruimte reis. Niet luxe trouwens. Het middenstuk van de space shutt le, vertelde Van den Berg, is heel klein. „Het lijkt alsof je met je hele gezin en je hond in een badkamer leeft." En in de capsule van de Sojoezraket moet je geen last van claustrofo bie hebben, waarschuwde Kui pers. Van de andere kant, omdat in de ruimte alles gewichtloos is en je dus zweeft, kun je alle mu ren gebruiken voor vanalles en nog" wat. Kuipers: „In de ruimte heb je dus meer ruimte." En omdat alle muren voor wor den gebruikt, zitten overal kast- kes, knoppen, schakelaars, uit steeksel. Zweven lijkt dan wel gemakkelijk, maar het is echt oppassen geblazen. Van den Berg: „Het doet ook daar pijn als je ergens tegenaan botst. Je hebt altijd één hand nodig om je af te zetten en tegen te houden." Kuipers: „Je voelt je een olifant in een porseleinkast." Hij hield een hoofdwondje over aan zijn reis. Dat zweven is wel handig André Kuipers (1) en Lodewijk van den Berg signeren boeken, foto's en andere aandenkens in de Nieuwe Kerk. foto Lex de Meester en leuk, vonden de astronauten. „Je kunt ondersteboven iets re pareren. De schroevendraaier valt toch niet." Welterusten Desondanks is Kuipers iets ver loren. „Ergens in het ruimtesta tion ISS zweven nog wat snoep jes van mij rond." ISS lijkt trouwens niet op de science fiction van Star Trek. „Alsof je in een schip terecht komt", .vertelde Kuipers. „Het ruikt er naar olie en overal ka bels, leidingen, buizen, slangen. Het is meer een verzameling rommel." Maar wel geavanceer de rommel. Kuipers kon vanuit de ruimte via de basis in Hous ton zijn kinderen bellen om ze welterusten te wensen. Prachtige verhalen natuurlijk. Maar Kuipers stond ook stil bij de keerzijde. „Ruimtevaart is de voortzetting van ontdekkings- drang. We zijn bereid gevaarlij ke dingen te doen. Voor geld en handel, voor de wetenschap, of omdat we de eerste willen zijn. Maar zijn wij mensen wel ge schikt voor de ruimte? Zijn wij eigenlijk wel geschikt voor de aarde? De ruimtevaart is begon nen met de ontwikkeling van vernietigingswapens: atoomra ketten. We zijn niet aardig voor deze planeet en niet aardig voor elkaar. Hopelijk worden we slim genoeg om ons een beetje in te tomen." Want als ze even tijd hadden, keken de astronauten met bewondering naar onze pla neet. „Je wordt kleurenblind van de aarde", vertelde Van den Berg. Kuipers zag ook de licht vervuiling in de westerse wereld („Niemand kan straks nog ster ren zien door al dat licht") en de milieuvervuiling. „Ik hoop dat we daar een oplossing voor vin den." door Jean-Lou de Gucht HULST - Een onderzoek naar een permanente veerverbinding tussen Perkpolder en Hans- weert heeft geen enkele zin als daar geen gedegen kostenplaat je bij geleverd wordt. Dat stelt wethouder B. Pauwels van de ge meente Hulst. Vorige week deed gedeputeerde M. Ie Roy (Verkeer en Vervoer) de toezegging van een haalbaar heidsonderzoek op aandringen van de Statenfractie van de So cialistische Partij (SP). De afdeling Hulst van die partij strijdt al geruime tijd voor een openbaar vervoersvoorziening over water in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Die streek zit na het wegvallen van de veer dienst, als gevolg van de aanleg van de Westerscheldetunnel, zonder direct openbaar vervoer met de rest van Zeeland. De SP overhandigde meer dan duizend handtekeningen aan Gedepu teerde Staten. „Ik wil niemand op de ziel trap pen", zegt Pauwels. „Ik steun dan ook het onderzoek van Le Roy. Maar je moet wel eerlijk zijn naar de bevolking toe. Dat betekent dat je moet zeggen wat zo'n fiets-voetveer kost. Het gaat dan om een bedrag van 30 tot 40 miljoen euro per jaar. En dat is heel wat anders dan de 15.000 euro die de gemeente Hulst nu jaarlijks bijdraagt aan het toeristische veer." Volgens Pauwels heeft het geen zin de mensen een worst voor te houden. „Ik vind dat er een beet je makkelijk over wordt ge praat. Maar zo werkt het natuur lijk niet. Denk alleen maar het plaatsen van nieuwe fuiken in de haven. En bij een fiets-voet veer hoort ook een behoorlijk openbaar vervoer in Perkpolder en aan de overkant." Als het aan Pauwels ligt mag dat er allemaal komen. „Een per manente veerverbinding zou heel goed kunnen passen bij alle plannen in Perkpolder die wij aan het ontwikkelen zijn. En we hebben er natuurlijk evenveel recht op als ze in E ben op het fiets-voetveer^ wordt alleen te makkelijk gepraat. En aan hapsnap^ hebben we niets." Schipper L. de Brouwer van, derij De Atol wil graag het k jaar door een veerdienst oij houden tussen Oost-Zeeuws. Vlaanderen en Zuid-Bevel® mits die enigszins rendabel exploiteren is. De Brouwers daarvoor 1500 regelmatige, bruikers nodig te hebben,! nenkort hakt hij de knoop dor Bij de SP hebben zich nog ts reders gemeld die wel bi« zien in de exploitatie van fiets-voetveer. De SP zegt zich niet neertel» gen bij een eventueel negatie uitkomst van het haalbaarhei onderzoek. De partij wil zelii zoek naar medefinanciers, denken hierbij aan het bedrij leven en de betrokken gt ten. Op de gemeente Hulst hoeven alvast niet te rekenen. HULST - De basiliek van Hi staat weer volop in de schijn» pers. In de Bibliotheek Hi heeft Piet Hamelink een i ni-expositie ingericht i to's, die een duidelijk beeld; ven van de restauratie van de siliek. Met dit beeldmateriaal ste Piet Hamelink het fotoboek 1 Basiliek in beeld' samen. Belangstellenden kunnen boek De Basiliek in beeld in bibliotheek inzien, e wenst ook bestellen. 1 fotoboek ligt de 'Gids voor dei men van de Basiliek' van de Willibrofdys in Hulst tent ge. De Gids is geschreven éi George Sponselee en Piet Ha link. Ook dit boekwerkje! bij de Hulster bibliotheek! steld worden. Vervolg van de familieberichten van pagina 10 Herinner mij, maar niet in sombere dagen. Herinner mij, in de stralende zon, hoe ik was, toen ik alles nog Icon. Met droefheid delen wij u mede dat, na een liefdevol le verzorging van het extra murale team en het ver plegend personeel van "De Redoute", is overleden onze moeder, schoonmoeder, oma en overoma Bertha de Vos weduwe van Maurice Johannes Ploegaert 19-04-1914 f 18-11-2005 Biervliet Sas van Gent Assenede (B.): Adriana Aernaut-Ploegaert (t) Maurits Aernaut Kinderen en kleinkinderen Sas van Gent: Antoinette de Groff-Ploegaert Ronny de Groff Kinderen en kleinkinderen Vlissingen: Peter Ploegaert Carla Ploegaert-de Groff Kinderen Axel: Miriam de Moor-Ploegaert (t) Gerard de Moor (t) Familie de Vos Familie Ploegaert Sas van Gent, 18 november 2005 Corr.adres: Ravelijn 15,4551 AN Sas van Gent De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u uitnodi gen, zal plaatshebben op dinsdag 22 november om 10.00 uur in de kerk van de Heilige Maria Hemel vaart: te Philippine, waarna begrafenis op de r.-k. be graafplaats aldaar. Er is gelegenheid om, voorafgaand aan de dienst, het condoleanceregister te tekenen in de kerk. Maandag 21 november zal er om 18.30 uur een gebedsdienst plaatshebben in "De Redoute", aan de Rijsenburg 2 te Sas van Gent. Ma ligt opgebaard in familiehuis "De Geslootene Boom", aan de Kleine Markt 5-6 te Sas van Gent, al waar u maandag 21 november om 19.30 uur afscheid van haar kunt nemen. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Wij zijn getrouwd: Janita van Putten William Ferentinos Palm Beach Hotel P.O. Box 1520 Dar Es Salaam TANZANIA 19 November 2005 In Memoriam 21-11-1995 21-11-2005 Margaret van Noord-de Vos In je hart leven mensen die daar helemaal thuis zijn en die daar blijven wonen zelfs als ze dood zijn Ma t, Daddy, Neil, John, Marian, Lies. Inge ALZHEIMER MAG GEEN NATIONALE RAMP WORDEN www.alzheimer-nederland.nl STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND ui oi.-.ieri"-ckuig if:O AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT.. Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl AMfREF FLYING DOCTORS Selfsupporting Africa NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34