geinig kans op wateroverlast zc PZC Hoeveel Pieten heeft u eigenlijk? Vlissingen overvalt wijkvereniging met ophalen illegale papiercontainer Stichting Dunya wil vrouwen verenigen .11 aterschap Zeeuwse Eilanden voldoet bijna volledig aan normen genda PPartij Goedheiligman doet Schouwen Eenzijdig ongeval in Renesse Verdachte kleding aangetroffen GSM en geld weg bij inbraak Aanhouding wegens bedreiging Notoire winkeldief gepakt Volop activiteiten in Renesse maandag 21 november 2005 jpELBURG - De kans op iroverlast op Walcheren, de tonden, Schouwen-Duive- Xholen en Sint-Philips- l'js beperkt. De waterafvoer tt beheersgebied van Water- ip Zeeuwse Eilanden vol- vrijwel volledig aan de lan- ibe eisen. blijkt uit een toetsing van iwse Eilanden aan het Na- ial Bestuursakkoord Water, fin hebben rijk, provincies, nee paarden aan op hol UWVLIET - De politie is lagmiddag op zoek geweest Iwee op hol geslagen paar- .Door onbekende oorzaak Kndc paarden in Nieuwvliet een rit op hol geslagen, wierpen hun berijders af en jn ervandoor. ruiters waren een 38-jarige uitEvergem en een voorals- onbekende vrouw. De man hoofdwond en een sleu- Eenbreuk op, de vrouw m er zonder verwondingen Ambulancepersoneel ft zich over de man uit Ever- intfermd. eerste korte zoektocht naar n bleef zonder resul- Later werden ze aangetrof- inZuidzande. Ze waren on- erd. [Advertentie) u iaat mei zijn irouwenpolder. Bzorgklachten: iOO-0231231 'maandag t/m vrijdag ge- "endede openingstijden; iterdags tot 12.00 uur EDACTIE chouwen-duivelaimd rachtweg 23a bstbus 80 'OABZIERIKZEE !t0111-454647 0111-454657 fliail: redzzee@pzc.nl hfcelModde (chef) ktKleemans li Pankow bne Soesman Planting Wflpogert (sport) 'entrale redactie ihtionspark 28 bstbus 31 AA goes ^(0113)315500 ^(0113)315669 '"N; redactie@pzc.nl vernet pzc.nl Web@pzc.nl gemeenten en waterschappen de normen vastgelegd voor de kans op overstromingen en waterover last. Grasland mag eens in de tien jaar overstromen, agrarisch- gebied eens in de vijfentwintig jaar, gronden voor hoogwaardi ge landbouw eens in de vijftig jaar en bebouwd gebied eens in de honderd jaar. Zeeuwse Eilanden heeft ontdekt dat 250 hectare grond een gro ter risico heeft op wateroverlast dan is afgesproken. Dat is 0,26 procent van het totaal aantal hectares (pakweg 100.000) in het beheersgebied van het water schap - heel Zeeland boven de Westerschelde. Vergeleken met wat alle waterschappen in het land gemiddeld presteren, is dat laag. Landelijk voldoet drie pro cent van het aantal hectares niet aan de normen. De gebieden die een te groot risi co op wateroverlast kennen, lig gen verspreid door. het beheers gebied van het waterschap. Het gaat volgens C. Verhoeven van Zeeuwse Eilanden om gronden die niet bebouwd zijn. Ze liggen ten westen van het Kanaal door Walcheren, in de Zak van Zuid-Beveland, in de omgeving van Waar-de en op Tholen. Over 460 hectares bestaan bij Zeeuwse Eilanden nog twijfels. Het is niet duidelijk of ze net wel of net niet aan de eisen vol doen. Ze liggen grotendeels in dezelfde gebieden. Capacitieit Om de kans op overstromingen te verminderen, wordt de capaci teit van de gemalen en de capaci teit van de waterlopen vergroot. Dat gebeurt met de gemalen De Luyster op Sint Philipsland en Dekker op Zuid-Beveland. Op Walcheren wordt een nieuw en groter gemaal gebouwd ter ver vanging van het gemaal Oostwa tering. Dankzij de grotere gema len kan meer water worden afge voerd naar de Ooster- en Wester schelde. Dat voorkomt dat land onder water komt te staan. Tegelijkertijd wordt de capaci teit van waterlopen vergroot, zo dat het land niet onderstroomt. Het waterschap doet dat door sloten breder, en de oevers min der stijl te maken. Die natuur vriendelijke oevers overstromen minder snel. Ook de aanleg van natte natuurgebieden zoals de Prunje op Schouwen vergroot de mogelijkheden voor waterber ging, stelt Verhoeven. Zeeuwse Eilanden gaat de ko mende maanden verder onder zoeken welke maatregelen nog genomen moeten worden om de kans op overstromingen verder te verminderen. Het geld daar voor is al beschikbaar, zegt Ver hoeven. Dat is voor meerdere ja ren opgenomen in het waterbe heersplan van het waterschap. WEKACTIVITEITEN :SSE-Orangerie Slot Moermond, uur Algemene ledenvergadering nemerskring Schouwen-Duive- UWENPOLDER - Een der- lige Vlissinger is vrijdaga- I laat met zijn auto geslipt ramde een ANWB-zuil en verkeerslicht. Omdat hij de middengeleider van de raakte, ging het motorblok de auto kapot. Daardoor lek- auto olie op de weg. Dat ge- de even voor middernacht Vrouwenp olderseweg 'lie moest worden verwij- en rond kwart over drie de weg weer schoon, uto raakte totaal vernield 'de slippartij. Zierikzee (linksboven), Renesse (rechtsboven), Burgh-Haamstede (linksonder) en Zonnemaire (rechtsonder). door Melita Lantinq RENESSE - Het was een topdag, afgelo pen zaterdag voor de Sint. De goedhei ligman maakte zijn opwachting in maar liefst acht plaatsen op Schouwen-Duive- land. Overal werd de Sint hartelijk wel kom geheten door enthousiaste kinde ren, die samen met hun vaders, moe ders, opa's en oma's genoten van mu ziek, Pieten die acrobatische toeren uit haalden en veel pepernoten. In Renesse hadden Sint en de Pieten zich verschanst in Slot Moermond. Ter wijl buiten de muzikanten van Luctor et Emergo vrolijke Sinterklaasliedjes aan het spelen waren, was de Sint bin nen zijn schoenen aan het zoeken. ,,Piet waar zijn mijn schoenen? O jee, wat een steile trap is dit." De kinderen konden de Sint nog niet zien, maar wèl horen en dat verhoogde de spanning aanzien lijk. Eenmaal buiten spreekt hij de kin deren met een overvalste zachte 'g' vro lijk toe. Kaj vindt het best wel spannend, maar geeft Sint toch maar een handje. „Hij zei 'hallo jongetje' tegen mij", vertelt hij na afloop. Met een capuchon vol pe pernoten („dan eet hij ze tenminste niet allemaal gelijk op") gaat hij even later met zijn vader en moeder achter de Sint aan. Die is inmiddels begonnen aan zijn rondtour per koets door het dorp. Twee uur later is de Sint te vinden in het dorpshuis in Burgh-Haamstede. Buiten staan allemaal versierde fietsen, binnen zit een grote groep kleuters en peuters op de knietjes voor de Sint. Ademloos kijken ze naar de imposante man op een foto's Dirk-Jan Gjeltema grote stoel. „Vinden jullie het ook zo warm hier", vraagt hij aan de kinder schare. Alle koppies (rode blossen op de wangen) knikken heftig. „Wie wil mij wat vragen?" Johan durft. Hij kruipt bij de Sint op schoot. „Hoeveel pieten heeft u?" „Dat is een lastige vraag, dat zijn er denk ik wel meer dan duizend." Johan is tevreden en gaat weer zitten. „Heb ben jullie je schoen al gezet? Want van avond - ik zit hier tenslotte ook voor de ondernemerskring Burgh-Haamstede - zit er vast en zeker wat in", belooft hij. „Maar nu is het eerst tijd voor een to neelvoorstelling." En ook daar doen de kinderen maar wat graag aan mee, want een tophit van K3 is altijd leuk. door Maurits Sep VLISSINGEN - Vijftien jaar za melt de Vlissingse wijkvereni ging Rosenburg oud papier in. En al die tijd dient zij daarvoor een declaratie in bij de gemeen te Vlissingen, die vervolgens keurig uitbetaalt. Tot dit week einde. De papiercontainer werd in opdracht van de gemeente weggehaald, omdat de wijkvere niging geen vergunning zou heb ben. Pieter Paul Eppings van de wijk vereniging Water Wijken - op volger van Rosenburg na de sa menvoeging met de nieuwe wijk Lammerenburg - is 'verbaasd en boos'. Vrijdag werd de contai ner keurig in de Aletta Jacobs- laan afgeleverd door afvalbe drijf Sita Recycling. „Om vijf uur 's middags stond-ie er nog, om zeven uur niet meer." Eppings kreeg een seintje dat de container was verdwenen. Hij deed aangifte van diefstal bij de politie, maar daar kreeg hij te horen dat de container niet was gestolen, maar weer door Sita was opgehaald. Opdracht van de gemeente. „Wij zouden geen vergunning hebben voor het in zamelen van oud papier." Diezelfde vrijdagavond nog bel de hij boos naar wethouder Le- nie Poppe-de Looff. „Zij zei dat ze er zo snel ook niks aan kon doen", vertelt Eppings. De wet houder beaamt dat desge vraagd. „Ik begrijp echt niet wat er aan de hand is. Zelfs al zou de vereniging geen vergun ning hebben, dan nog, om die container dan zomaar weg te ha len. Als er al iets moet gebeuren, dan moet dat op zijn minst in goed overleg. Ik wil dit uitge zocht hebben. Dat laat ik maan dagochtend meteen doen." Eppings moet zaterdagochtend voortdurend mensen terugstu ren die met de auto of op de fiets oud papier komen brengen. Mensen die iets in de papiercontainer van wijkvereniging Rosenburg wilden gooien, kwamen zaterdag voor een verrassing te staan: de gemeente heeft de container laten verwijderen wegens het ontbreken van een vergunning. foto Lex de Meester Maar in plaats van verlost huis waarts te keren, krijgen ze er nog wat papier bij. Eppings overhandigt iedereen een strook je met uitleg over de situatie. De familie Kempe, op weg om boodschappen te gaan doen, heeft zes dozen papier in de ach terbak van de auto staan. „Dan neem ik ze maar weer mee", ver zucht vader Kempe. Hij zal zijn papier bewaren tot volgende maand, belooft Kempe aan Ep pings. De bestuurder van de Renault Laguna niet. „Ik zou niet weten waar ik dat thuis alle maal moet laten." Eppings raadt hem aan dan maar naai de containers bij de Albert He- ijn op Baskensburg te rijden. Of de vergunning de werkelijke reden is voor het weghalen van de container, weet Eppings niet. Een andere verklaring kan zijn dat een buurtbewoner heeft ge klaagd over de plaats waar de container staat. Die staat vlak voor een bocht in de Aletta Ja- cobslaan. „Ik weet dat iemand daai-over een klacht heeft ingediend, om dat hij vindt dat de locatie niet veilig is. En daar heb ik ook be grip voor. Daarom willen wij de container ook met ingang van ja nuari ergens anders neerzetten, op een parkeerpleintje in de Jo ke Smitlaan." RENESSE Op de Jan van Renesseweg in Renesse heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag kort voor één uur een eenzijdig ongeval voorgedaan. Een 21-jarige Mid delburger reed, over de Hogezoom en wilde linksaf de Jan van Renesseweg opslaan. Doordat hij met te hoge snelheid reed en het wegdek glad was, begon de auto te slippen en ramde een lantaarnpaal. De auto raakte beschadigde. De lantaarnpaal is totaal vernield. GOES - Tijdens een nachtelijke verkeerscontrole op diver se plaatsen in Goes, heeft de politie twee mannen aange houden op verdenking van diefstal of heling van kleding. Het tweetal, afkomstig uit de gemeente Reimerswaal, werd overgebracht naar het huis van bewaring. De politie hield beide mannen aan op de 's-Heer Hendrik- skinderendijk. Daarbij bleek dat zij een hoeveelheid kle ding in hun auto vervoerden. De politie deed 'de vangst' bij een uitgebreide verkeers controle, waarbij bijna veertig mensen waren betrokken. De controle was opgezet in samenwerking met de ver keersveiligheidsorganisatie 3VO. Tijdens de controle, die vrijdagavond rond de klok van elven begon en duurde tot zaterdagochtend omstreeks vijf uur, werden 240 voertui gen gecontroleerd en werden enenzoveel blaastesten afge nomen; in vier gevallen werd een proces-verbaal opge maakt voor het rijden onder invloed. Bij vijf personen werd een kleine hoeveelheid softdrugs in beslag genomen. KAMPERLAND - Bij een inbraak in een vakantiewoning aan de Banjaard in Kamperland zijn een mobiele telefoon en enkele tientallen euro' s meegenomen. Volgens de politie is de inbraak vermoedelijk zaterdag ochtend rond een uur of half vijf gepleegd. De daders kwa men binnen door een raam te forceren. VLISSINGEN - In de Vlissingse Glacisstraat is zondag middag rond kwart over vier een 56-jarige Vlissinger aan gehouden. De man wordt ervan verdacht een 52-jarige Vlissingse vrouw met een steekwapen te hebben bedreigd. Hij is aan gehouden en verhoord. Na het verhoor is de man weer in vrijheid gesteld. Het incident blijkt een uitvloeisel te zijn van relatiepro blemen. Er wordt proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - Een 29-jarige winkeldief uit Vlissingen is zaterdag op heterdaad betrapt. De man had een flesje parfum van enkele tientallen euro's gestolen in een win kel in Middelburg. Omdat hij vaker uit winkels steelt, is de man door de poli tie aangehouden en naar het huis van bewaring in Middel burg gebracht. De veelpleger moet daar blijven tot de rechter een oordeel heeft geveld. door Maurits Sep VLISSINGEN - In Vlissingen is een nieuwe organisatie voor vrouwen opgericht: stichting Dunya. Zij heeft als doel vrou wen van verschillende culturen samen te brengen en de deelna me van vrouwen aan de samenle ving te bevorderen. Stichting Dunya heeft zich za terdagavond voor het eerst ge presenteerd, op de interculture le vrouwendag in Vlissingen. De keuze voor de naam Dunya ligt voor de hand, vindt voorzitter Vera Rachad. „Dunya betekent in veel talen 'wereld'. En wij wil len het samenspel tussen vrou wen van verschillende culturen, autochtoon en allochtoon, bevor deren. Veel vrouwen leven in een isolement, ook autochtone vrouwen." Vrouwen met uiteenlopende ach tergronden ontmoeten elkaar nu incidenteel. Meestal blijven grootschalige ontmoetingen be perkt tot twee momenten in het jaar, zegt Rachad: de intercultu rele vrouwendag zoals die zater dag plaatsvond, en de internatio nale vrouwendag op 8 maart. „Daarbuiten is er voor veel vrou wen eigenlijk niks. Wijkcentra slaan vaak de plank net mis. Om dat de activiteiten niet aanslui ten op de behoeften, of omdat er ook mannen komen." Pand In dat gat wil stichting Dunya duiken. De stichting hoopt in het Vlissingse middengebied een vrouwenhuis te kunnen ope nen waar vrouwen elkaar elke dag kunnen treffen. Een pand is er nog niet, maar daarover wordt wel gesproken met wo ningcorporatie L'Escaut. Rachad hoopt ook dat de ge meente de stichting financieel zal ondersteunen. „Wij willen het vrouwenhuis laagdrempelig houden en dat betekent dat we geen contributie willen vragen. Maar dan hebben we wel subsi die nodig." Zij gaat ervan uit dat de gemeen te ook zal willen helpen. „Onze stichting en het idee voor een vrouwenhuis komen voort uit de internationale vrouwendag van 2003 en uit een symposium dat de gemeente dat jaar heeft geor ganiseerd. Burgemeester Van Dok van Vlissingen heeft toen toegezegd dat de gemeente de oprichting van een vrouwenhuis zou steunen." Een ander initia tief dat uit datzelfde symposium is voortgekomen, de mentoren- raad, bestaat al, merkt Rachad op. „Dus nu moet de gemeente ons ook helpen." Behalve als ontmoetingsplek moet het wouwenhuis ook ruim te bieden voor begeleiding van vrouwen. Zij kunnen er terecht voor hulp bij het schrijven van sollicitatiebrieven, voor het le ren van voldoende Nederlands om zich zelfstandig te kunnen redden in de winkel, bij de dok ter of op de school van de kinde ren. Rachad: „De zelfredzaamheid van vrouwen, daar draait het RENESSE - Het eindejaarspro- gramma van de Ondernemers vereniging in Renesse biedt de komende maand de nodige acti viteiten in het dorp. Op zaterdag 3 december begint er bij de Watermeter om 14.00 uur een speurtocht waarbij de deelnemers op zoek moeten naar de stukken van een kapot pakje dat vóór de pakjesavond van Sint Nicolaas weer com pleet moet zijn. Op zaterdag 10 december kan de jeugd tussen 6 en 12 jaar zich uitleven in bar De Stulp met de kinderdisco. Dit festijn begint om 14.00 uur en vanaf 16.00 uur mogen de ouders desgewenst nog even meeswingen. Wedstrijd Verder houdt de Ondernemers vereniging van 6 tot en met 31 december een wedstrijd voor het mooist versierde huis in Re nesse en omstreken. Ook zijn er prijzen te winnen met een enve- loppenactie bij de verschillende winkels en wordt er op zaterdag 17 december een zogeheten '30 minuten actie' gehouden met kortingen die per half uur per winkel verspringen. De eerste activiteit in het nieuwe jaar wordt gehouden op vrijdag 6 ja nuari. Dan gaan met een groot vreugdevuur op het transferium de kerstbomen in vlammen op. Traditiegetrouw worden daar pannenkoeken en chocolade melk bij uitgedeeld en zorgt Luc tor et Emergo voor de muziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33