EJBELISOL ictie voor behoud brandweerpost Compromisvoorstel voor hertenkampjes Bekende gezichten domineren VVD-lijst Populariteit postzegel laat echte verzamelaar koud Kernen krijgen weer kerstbomen Onder invloed in Ellemeet Flitspaal in brand gestoken Diverse inbraken in Goes Man door het lint om dubbel geparkeerde auto Beleefd oorgenomen sluiting valt spuitgasten Kerkwerve rauw op het dak erkeersborden lOudelande Iraks overbodig Nobelweg 2 24 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10.00 17.30, za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN Let op onze BELISOL-BLAUW ACTIE zie www.belisolgoes.nl editie Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - De strijd om de kerstboom is nog niet ge streden. Het college van burgemeester en wethouders wil de het van oorsprong heidense symbool voorgoed schrap pen van het gemeentelijk takenlijstje. Maar de raad slikte dit - onder druk van protesten - niet. En dus kreeg het col lege in juni de opdracht nogmaals naar de kwestie te kij ken. De materie is wat weerbarstiger dan het op het eerste ge zicht lijkt. Dorpsraden en gemeente hebben - zo schrijft het college - meer tijd nodig om de 'organisatie rondom de kerstbomen nader te onderzoeken om tot een welover wogen beslissing te komen'. Voor de inwoners van Schou wen-Duiveland biedt dit als voordeel dat dit jaar de kerst bomen als vanouds met lampjes en al in de kernen ge plaatst worden. Nadere bestudering van dit voorstel leerde ook dat het plaatsen van kerstbomen wat minder duur is dan het col lege in juni deed voorkomen: 20.000 euro in plaats van de eerder genoemde 25.000 euro. ELLEMEET - Surveillerende agenten troffen zaterdag middag een beschonken bestuurder aan op de Kuijerclam- seweg in Ellemeet. De 61-jarige bestuurder uit de gemeente Schouwen-Dui veland viel op omdat hij de hele tijd midden op de weg bleef rijden, alsof hij nauwgezet de middenstreep volgde. Uit een blaastest bleek dat hij bijna vier maal de toegesta ne hoeveelheid alcohol op had. Hij moest zijn rijbewijs inl- veren en mag zich binnenkort tegenover de rechter verant woorden. OOSTERLAND - Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een flitspaal langs de N59 in brand ge stoken. De paal stond tussen Oosterland en Bruinisse en is hele maal vernield. Het schadebedrag is niet bekend. GOES - In Goes zijn het afgelopen weekeinde diverse in braken gepleegd. In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in twee winkels in De Spinne. Bij die in braken werden enkele honderden euro's buitgemaakt. In beide gevallen kwamen de inbrekers binnen na het force ren van een deur. Zaterdagavond werd ook in ingebroken in een woning aan de Gasperistraat in Goes. Uit de woning werden di verse goederen weggenomen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De VVD gaat de verkiezingen in met veel beken de gezichten. Op plaats een tot en met vijf staan de huidige wet houder en de vier zittende raads leden. Op plaats zes staat de eer ste nieuwkomer, Wout van den Berg uit Bruinisse. Van den Berg is op het eiland be kend als vertegenwoordiger van de Bruse vissers en hij is oud-voorzitter van de afdeling van de VVD. ,,Ik kan het niet laten", zegt hij. Vanuit de regio oost waren er heel weinig kandidaten en dan voel ik mij geroepen. Ik ben er dan ook dik tevreden mee en ga mij inzetten voor de Duiveland- se belangen." Van den Berg maakt kans op een raadszetel als de WD terug keert in het college en boven dien stemmenwinst boekt ten op zichte van de laatste gemeente raadsverkiezingen, toen de par tij veel stemmen verloor aan Alert!. Na Van den Berg volgt de twee de nieuwkomer, Björn Schutz. ook voorzitter van de dorpsraad Noordgouwe. Op plaats acht staat de eerste vrouw: Laurence Haack uit Westenschouwen. Nieuwkomer John van Leeuwen uit Kerkwerve was door de kan didaatstellingscommissie op de vierde plaats gezet, maar daar voor was geen steun bij de le den. Hij heeft een vrije val naai de tiende plaats gemaakt. Aangevoerd Al eerder werd bekend dat de VVD-lijst bij de verkiezingen wordt aangevoerd door Henk Coomans uit Scharendijke. Op plaats twee staat Ad Verseput (Renesse), gevolgd door Wim Ju- melet (Bruinisse), Ton Croné (Breidorpe) en Dick Meulblok (Burgh-Haamstede) Als de VVD de komende raads periode weer een wethouder gaat leveren zal de partij moe ten kiezen tussen huidig fractie voorzitter Ad Verseput en zit tend wethouder Ton Croné. Bei de zijn kandidaat-wethouder. to. De Zierikzeese sprak de man aan op zijn gedrag en vertelde hem dat hij haar wel iets anders te woord had kunnen staan. Hij greep de vrouw vervolgens bij de keel en kneep deze dicht. Toen de vriend van de 46- jarige vrouw naar de twee toegelopen kwam kreeg hij diverse klappen in het gezicht. De man werd tot de orde geroepen door een buurt bewoner. Hij reed weg in zijn au to. De man is nog niet aangehou den. ZIERIKZEE - Een dubbel gepar keerde auto op de Steenbank in Zierikzee heeft zaterdag rond half zes voor de nodige opschud ding gezorgd. Een 46-jarige inwoonster van Zierikzee had haar auto naast een andere auto gezet, omdat zij in haar woning even iets moest doen. Vrijwel meteen werd zij op een agressieve manier aange sproken door een man. De vrouw verzette daarop haar au- zeeuwse almanak Er zouden nogal wat ooms en tantes langskomen. Gezellig natuurlijk, maar toen Tanne de kans kreeg om enkele stra ten verder te gaan knutselen en te spelen, was haar keuze snel gemaakt. „Ik vind ze allemaal heel aar dig, die mensen, maar ze zijn wel allemaal groot. En dan moet ik steeds beleefd doen." „Dat kan ik natuurlijk wel", stelde ze haar vader gerust. „Maar ja, leuk is anders. WgtlflUHV I us31,4460 AA Goes centje-ex p I o itat i e ten Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; P: 0204562500. mandag 21 november 2005 pi0113-315649 •nzc.nl waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 orHarmen van der Werf ^Mdita Lanting BKWERVE - De brandweer- in Kerkwerve moet open- mn. Daarover zijn de vrijwi'l- van de brandweer het roe- eens. De dorpsraad, de jol, bedrijven en de politiek, !Cn wordt benaderd en (in- mogelijk) gemobiliseerd. fnioeten in ieder geval wat Wiwaut als we niks doen we- rezeker dat we dichtgaan", brandmeester van dienst under Velde. elopen donderdagavond kre- sde spuitgasten uit Kerk wei- let slechte nieuws te horen, jens een informatieavond alle brandweermensen op gemeentehuis kwam de aap de mouw. „Wij wisten ner- 5 van", zegt Van der Velde, il is op een rare manier ge inen rauw op ons dak geval- De post in Kerkwerve jp de nominatie om dicht in in het kader van de otscheepse bezuinigingen, (college moet nog ongeveer 000 euro beknibbelen op de rating. Eerder dit jaar is ook een soortgelijk bedrag ibezuinigingen doorgevoerd. pbrengst arom moet onze post sluiten ijl dit maar maximaal IÖ euro opbrengt', is de igdiede vrijwilligers van de adweerpost zichzelf stellen, cijfers uit een rapport over randweer blijkt dat dit be de eerste jaren bij lange na gehaald wordt. In het begin ;hetom 35.000 euro, na en- jaren loopt dit op tot 45.000 zal daarna in het meest geval stijgen naar 65.000 euro. Dat het langer duurt voor het volledige bedrag aan bezuinigingen gehaald kan worden, heeft onder meer te ma ken met de mogelijkheid dat een deel van de vrijwilligers her plaatst wordt bij andere korp sen. Of veel mensen zich zullen aanmelden voor andere groepen is nog de vraag. Commandant F. Peijnenborgh van de Schou- wen-Duivelandse brandweer hoopt het van ganser harte, maar Van der Velde is daar nog niet zo zeker van. „Als ik naar mezelf kijk, is Brouwershaven het dichtst bij. Ik ben nu nog al tijd als eerste in de kazerne. Straks kom ik hijgend in Brou wershaven aan en blijkt de auto weg te zijn. Dat hoeft je maar twee of drie keer te overkomen en dan wil je niet meer. Een brandweerman wil in die auto zitten en als eerste bij de bi'and of hulpverlening aanwezig zijn." Van der. Velde heeft ook twijfels of de brandweer uit om liggende plaatsen altijd snel ge noeg bij een brand of ongeval kan zijn. „Maar als je te laat bent wordt er wel naar jou gewe zen." Het veertien koppen tellen de team in Kerkwerve is volgens Van der Velde een hechte club, die bovendien immer een volle bezetting heeft. Altijd zijn er voldoende mensen beschikbaar om uit te rukken, iets wat in an dere kernen niet altijd lukt. „Bij ons zitten veel agrariërs en die zijn altijd thuis", verklaart Van der Velde. Volgens hem werkt de slechte tijding heel demotive rend voor de mensen. In 2001 stond de post ook al op de nomi natie om te sluiten. Toen heeft de raad daar een stokje voor ge stoken. „Stel, dat we het weer redden en dat de post open mag blijven. Krijgen we dan volgend jaar weer diezelfde discussie?" Het definitieve oordeel over de sluiting valt in de raadsvergade ring van 20 december. IDELANDE - Alle verkeers- rden in Oudelande kunnen g.als de straten zo worden in richt dat verkeersdeelnemers h automatisch aan de regels oden. Volgend jaar wordt de oef op de som genomen, met herbestrating van de Vander- jlparkstraat. «der borden kan Oudelande reel mooier worden, was het e alweer twee jaar geleden, dorpsraad kaartte het aan de gemeente Borsele en die geerde welwillend. „Enkele Bonze leden hadden ervaring üzo'n soort project in Fries- 1zegt voorzitter F. Jan s' „Zo zijn wij erop gekomen s Oudelande verkeersbordvrij naken, want ga maar eens op Ovezandseweg kijken. Zes, ren borden zijn daar wegge rij voorrangskruisingen. Zo- smoet zich door de inrichting nzelf wijzen." dorpsraad en gemeente wil- j. hoeft nog niet de steun te pbenvan inwoners van Oude- Vandaar dat er vorige rek een informatieavond is ge iden met deskundigen van verkeerskundig bureau Die nen Okkema. Vijftig a zestig föen kwamen daarop af, wat n flinke opkomst is voor een *P met ruim zevenhonderd in to®. Maar helaas, de avond fl bijna volledig in het water 3r een haperende presentatie i!1 Okkema en Diepens. De be nkers hadden aan de hand to conrete voorbeelden een «moeten krijgen van wat er "gebeuren in Oudelande. Dat Mus niet. Hoe slecht de bij- "Komst ook is verlopen, dorps- 'dvoorzitter Jansens laat zich met door ontmoedigen. „Je 'leengoed plan toch niet va- 11 na één presentatie. En dat •mensen kritisch waren, vraag jes zetten bij de verkeersvei- Wl, dat is toch prima." rel de dorpsraad wil ook de ge- Wite Borsele doorgaan met "Project, te beginnen met de inrichting van de Vanderbijl- mtstraat. Jansens wil daar de toners heel direct bij betrek- Als die herinrichting goed "mt, en waarom niet, dan kan voor het hele dorp als oor- «d dienen. Zo kan Oudelan- at vanouds is gemaakt voor delaars, fietsers en boeren kat, weer een stuk leefbaar- re" worden." De stadsraad Brouwershaven voelt er niets voor om het dagelijks beheer van het hertenkampje zelf uit te voeren in ruil voor de toezegging dat het open mag blijven. Ze vindt beheer een taak van de gemeente. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting BROUWERSHAVEN - De hertenkamp jes in Brouwershaven, Nieuwerkerk en Ouwerkerk kunnen openblijven, mits de dorpsraden zorgdragen voor het beheer. Dat is de uitkomst van nader onderzoek door het college van burgemeester en wethouders. Het college stelde eerder dit jaar voor de drie kampjes te sluiten, maar dat wilde een meerderheid van de gemeenteraad niet. De hertenkampjes zijn belangrijk voor de leefbaarheid van het dorp, stelden de dorpsraden van Nieuwerkerk en Ouwer kerk en de stadsraad van Brouwersha ven. De raadsleden bleken gevoelig te zijn voor dat argument en dus moest het college op zoek naar een oplossing. Die oplossing lijkt gevonden in een compro mis. De gemeente draait op voor de kos ten van voer, onderhoud en de kosten van de dierenarts. De dorpen moeten zelf het dagelijkse beheer uitvoeren. De dorpsraden van Nieuwerkerk en Ouwer kerk zien hier wel wat in. Zij zijn bereid met vrijwilligers de dieren te verzorgen en de uitvoering van het onderhoud op zich te nemen. Keuze De stadsraad Brouwershaven voelt hier echter niets voor. Het hertenkampje moet weliswaar open blijven, maar het beheer is een taak van de gemeente. Het college stelt voor de stadsraad voor de keuze te zetten: of instemmen met het compromis en het kampje kan openblij ven of het hertenkampje in Brouwersha ven wordt alsnog gesloten. Mochten de drie hertenkampjes op deze manier ver der gaan, dan levert dit een besparing op van 26.000 euro. Dat is 19,000 euro min der dan in het oorspronkelijke voorstel van juni, maar dit wordt veroorzaakt door een rekenfout van 10.000 euro. De raad moet dit compromisvoorstel nog goedkeuren. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De hoogtijdagen van de postzegelverzamelaars zijn voorbij. Veel geld is er lang niet meer mee te verdienen en de jongeren laten de clubs mas saal links liggen. „Postzegels verzamelen is niet stoer", is de conclusie van voorzitter H. de Winter van postzegelclub Schou wen-Duiveland. De Winter is voorzitter van een club van tachtig leden, afkom stig van heel Schouwen-Duive land. Op één jeugdlid na alle maal ouderen. „Kinderen verza melen wel, maar niet in clubver band. Ze komen er niet voor uit. Pas als ze een jaar of vijfender tig, veertig zijn zie je ze binnen komen bij de club." De Winter en zijn bestuursleden hebben ook geen zin meer om nog ener gie in de jeugd te steken. „We hebben wel geprobeerd om kin deren naar de club te krijgen. We hebben tijden gehad dat we alle basisscholen bestookten met informatie maar het rende ment was nul komma nul. De schaal op dit eiland is te klein en de afstanden zijn te groot. In stedelijke gebieden als Middel burg of Vlissingen loopt het mis schien nog een beetje, maar hier wil het niet." Het relaas van De De jeugd loopt niet warm voor postzegelbeurzen, zoals hier in Zierikzee. Winter klinkt extra wrang als je beseft in welke omgeving de club de bijeenkomsten houdt: het clubhuis van de scouting in Zierikzee. Afgelopen zaterdag werd daar een verzamelaarsbeurs gehou den. Buiten op de stoep zit een groep kinderen. Blinddoek voor de ogen, handen op de rug en om de beurt krijgen ze verschil lende dingen te proeven. Binnen zitten nog veel meer kinder'ëh van de scouting. In een klein zij foto Dirk-Jan Gjeltema zaaltje - kale houten muren, ge blindeerde ramen en een tl-balk aan het plafond - staan een paar tafels aan elkaar geschoven met stapels postzegelalbums. Hier zijn geen groepen kinderen, hier heerst rust want hier wordt de verzamelaarsbeurs gehouden. Een paar mannen zitten inge spannen postzegels te bekijken. Anderen drinken een kop koffie. „De meeste hebben we gekre gen, enkele hebben we ge kocht", vertelt De Winter trots. Verzamelaars kunnen hier zoe ken naar de ontbrekende zegels in hun collectie. „We verkopen ze voor een paar centen, want we hoeven er niet aan te verdie nen." De belangstelling valt de ze keer een beetje tegen. De vele Sinterklaasintochten spelen de club parten. Aanwas Het gebrek aan aanwas met jeugd is niet het enige probleem voor de club. Door de opkomst van e-mail wordt er steeds min der per post verstuurd. „Het ma teriaal wordt minder. De brief kaart is zelfs een uitstervend iets. Ansichtkaarten gaat nog wel, maar briefkaarten zie je zel den meer, net als zomerzegels. Kinderpostzegels kent iedereen, maar zomerzegels wordt steeds minder." Rijst de vraag of het nog wel leuk is om postzegels te verzamelen. „Je kan er met wei nig geld veel plezier aan heb ben", klinkt het stellig. „Hollan ders zijn nu eenmaal verzame laars en postzegels horen daar zeker bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31