ÏLC Sven Kramer slaat terug losenberg is fitter, agressiever en gelukkiger SA MICHELIN BANDEN 89,- o Van de Leur doet een 'Van de Leur' Nalbandian bewijst het: Federer kan ook finales verliezen ato onttroont izer Shimizu scheid Gerg Magistrale eindsprint levert talent wereldrecord op vijf kilometer op Huggel met dood bedreigd RKC stunt tegen PSY Kloetinge elfde met elf uit elf Gebrselassie blijft zonder record 0,. 0113-315640 wpzc.nl Kfedactie@pzc.nl ^js31,4460 AA Goes JeTwidden-Zeeland: 0113-315520; 'baanderen: 0114-372770; JW 020-45625 00. aandag 21 november 2005 AutoTeam OPEL CHEVROLET AUTOTEAM NIEUW SERVICE SCHADEHERSTEL 195-65HR15-E3A ft ACTIEPRIJS wij willen blije klanten f LAKE CITY - Jarenlang Hiroyasu Shimizu de onbe- keizer van de sprint. De ,jer verwierf in eigen land hddenstatus door in Naga- 1998) de olympische titel op j|0 meter te veroveren. Maar natige resultaten van de laat tenen zorgden ervoor 2ijn bastion langzaam af belde. Uiteindelijk slaagde Rato er zaterdag in de kei lde troon te stoten. ^talent kwam in Salt La- jytoteen tijd van 34,30 se en en verbrak daarmee het Idrecord dat sinds 10 maart op naam van Shimizu 34,32. Daarmee werd het ewereldrecord bij de man sroken „Eindelijk heb ik tijdperk beëindigd", sprak Went waarop dat gebeur- Iram voor de sprinter zeer rwacht. Hij voelde zich de «eek uiterst belabberd. „Ik er zeker niet in topvorm, ede race voelde ik plots t veel snelheid ontwikkel- ischaatste heel effectief, el- ipwas raak." gisteren was Kato de snel- »pde 500 meter. In een race Canadees Jeremy erspoon kwam de Japan- 34,45. Irick IHedrick noteerde ook een Idrecord. Op de 1500 meter Amerikaan vrij- jcht tot een tijd van Ï8 en daarmee dook hij onder de oude toptijd van idgenoot Shani Davis 133) iWennemars zette een Ne eds record neer. De sprint- Ikampioen noteerde een .43,51 en haalde daar- ptijd van Jochem Uyt- ige(1 44.57) uit de boeken. ICHEN - De Duitse skie- le Gerg (30) heeft haar beëindigd. ilympisch slalomkampioene Nagano (1998) kwam woens- de training zwaar val en liep daarbij een ge pikeerde knieblessure op. inmiddels daaraan ge- erd. „Ik ben enorm ge leerd, maar het heeft geen meer", zei ze in Bild-Zei- msiD door Peter van der Hulst SALT LAKE CITY - Hard, slim en geta lenteerd. Het waren zomaar enkele kwali ficaties die Sven Kramer op een ver dwaalde zaterdagavond in Salt Lake Ci ty in ontvangst mocht nemen. De jonge ling die de schaatswereld versteld deed staan door te debuteren met een tweede plek op het EK en een derde plek op het WK allround, lijkt vrolijk door te gaan waar hij eind vorig seizoen is gestopt. Met een magistrale eindsprint nam hij op de vijf kilometer het wereldrecord over van Chad Hedrick. De Amerikaan reed vorige week in Calgary nog 6 minuten en 9,68 seconden. Kramer kwam in de we reldbekerwedstrijd op de Utah Olympic Oval tot een tijd van 6.08,78. „Dat was hard", reageerde schaatscoach Jac Oxie vol ontzag op de prestatie van de telg van trainer Gerard Kemkers. Bart Schouten, de coach van de onttroon de wereldrecordhouder, noemde de ne gentienjarige schaatser uit Oudeschoot vooral slim. „Hij heeft Carl al het werk laten doen", zei hij over Kramers tegen stander Verheijen. „Hij heeft me inder daad gebruikt", reageerde de opponent in kwestie, die net als Kramer onder het oude record van Hedrick dook. Verheijen was 0,2 seconde langzamer dan de Fries en moest zich daarom tevre den stellen met de tweede plaats, voor Chad Hedrick. Terwijl Kramer op het po dium nonchalant aan zijn broek plukte, viel op het gezicht van de verslagenen geen lachje te bekennen. „Toch overheerst het goede gevoel", zei Verheijen. „Het is alleen balen omdat ik zo dicht bij dat record zat. Als Sven een half rondje later versnelt, haalt hij me niet meer in. Maar het is enorm knap dat hij al op deze leeftijd een wereldrecord rijdt." Kramer troefde Hedrick op welhaast Amerikaanse wijze af. De gretigheid waarmee de Texaan en ook Shani Davis doorgaans op het ijs te werk gaan, droop ook van de prestatie van de Fries af. Hij neemt geen genoegen met een rustige op bouw van zijn carrière, als een veelvraat wil hij meteen heel veel. Vorige week reed hij in Calgary, ondanks de naweeën van een voorhoofdsholteontsteking, met 6.15,13 al een meer dan acceptabele tijd. „De mensen waren tevreden over mijn ra ce", zei Kramer. „Ik niet, ik was alleen maar pissig. Die race in Calgary heeft mij alleen maar op scherp gezet." Anonimiteit Dat de boog zo strak gespannen was dat er meteen een wereldrecord op de klok ken verscheen, had hij ook niet durven dromen. Kramer was liever tot het olym pische kwalificatietoernooi in Nederland (eind december) enigszins in de anonimi teit gebleven, maar hij kon zijn nimmer aflatende vechtersmentaliteit niet into men. „Carl nam het voortouw en vier ron den voor het einde dacht ik: dat gaat niet goed zo, laat ik maar aanzetten. Carl vormde een mooie prooi." Wake-up call In Calgary lukte het Kramer nog niet om over te schakelen op een hoger tempo op het moment dat het even minder ging. In Salt Lake City slaagde hij daar wel in. Zijn laatste rondetijden liepen af van 29,7 naar 28,7 naar een onwaarschijnlij ke 28,1 seconden. Met dank aan een com binatie van karakter, talent en frustratie (over Calgary), „En natuurlijk is het dan leuk dat je de Amerikanen op hun flikker kunt geven. Wij kregen een wake-up call van hen. Ze krijgen er nu één terug." pagina 19 ook zonder bier kun je hard schaatsen Blijdschap en verbazing: Sven Kramer heeft een wereldrecord gereden op de vijf kilometer. foto George Frey/EPA u-spits lijkt in Amsterdam zijn draai te vinden ;evan Damme I1ERDAM - Heeft Markus nberg zijn draai gevonden axof was zijn treffer tegen rente slechts één van zijn entele doelpunten? Het ant- wordt binnenkort ver- De spits zit in elk geval jüjn vel, merken ook zijn [«noten. over zijn contract ing, maar Wesley Sneij- bad zaterdagavond een an- idenverp dat hij wilde aan- In plaats van quotes te over zijn persoonlijke begon de middenvel- bet duel tegen FC Twente over teamgenoot Mar- Rosenberg. „Zijn optreden van vanavond was opvallend", wilde Sneijder kwijt De Utrechter vervolgde na een korte pauze zijn welgemeende loftuiting. „Je zag dat hij goed aanspeelbaar was. Hij heeft op de trainingen al laten zien dat hij gretig is. Hij trok dat in de wedstrijd door. Ik hoop voor hem dat dit de ommekeer is." Rosenberg speelde tegen FC Twente (als vervanger van Yan- nis Anastasiou) slechts dertig minuten. Dat waren er echter ge noeg om te laten zien dat hij doorheeft hoe een spits bij Ajax hoort te acteren; hij was aan speelbaar, kaatste een stuk be ter dan in zijn eerste wedstrij den én hij scoorde, pas zijn twee de competitietreffer dit seizoen. In de 93ste minuut draaide de spits zich handig weg bij zijn di recte tegenstander en schoot de bal tussen de benen van keeper Sander Boschker door het doel in. Rosenberg had ook een aandeel in het eigen doelpunt van Daniël Majstorovic. De Zweedse spits voerde de druk na een voorzet van Hatem Tra- belsi op, waardoor de verdedi ger in allerijl moest handelen. Hij kegelde de bal uiteindelijk ongelukkig achter Boschker. Rosenberg bevestigde met zijn invalbeurt de vermoedens dat Merman Wissink ÏLBOl'RNE Iedereen '"het al maanden over het fjffe turnelement dat rin- ®P«cialist Yuri van Gelder to de wereldkampioen- :"appen in Melbourne zal la- zien en dat daardoor zijn aain krijgt. Gisteren verras- jj de podiumtraining in de ^Laver Arena Verona van wur met een nieuw onder- fel. Van de Leur dat woens- i h]dens de kwalificatie- ^n]d ook nog eens aan Wj laat zien, heeft ook zij een element dat haar naam krijgt. Van de Leur turnde op balk een flik flak die door een halve draai verandert in een handstandoverslag. Dat element werd al eens ge daan door de Hongaarse Henriëtte Onodi. Maar Onodi deed het met twee handen, waar Van de Leur maar op één hand steunt. Met de Wan de Leur' en de Wan Gelder' heeft Nederland straks vijf eigen turnelemen- ten. Eerder wisten Mark van Roon, Laura van Leeuwen en Anneke Lücke al turnelemen- ten op hun naam te zetten. GPD Ajax-spits Markus Rosenberg (rechts) maakte zaterdag de 2-0, FC Twente-verdediger Majstorovic had de Amsterdammers daarvoor al op voorsprong gezet met een eigen doelpunt. foto Paul Vreeker/ANP hij langzaam zijn draai begint te vinden in Amsterdam. „Het gaat steeds beter en beter", liet de spits weten. „Ik voel me ge lukkiger dan een paar maanden geleden." Rosenberg had de nodige aan passingsproblemen bij Ajax. En dan ging het niet alleen om het wennen aan het driespitsensys- teem. Ook zijn nieuwe teamgeno ten, de slechte resultaten, de be stuurscrisis en het morrende pu bliek moest hij een plek geven. „Het was wel een chaotische tijd, ja. Ik heb daar niet echt met iemand over gesproken. Ik ga gewoon door en richt me op het voetbal." Het is niet opmerkelijk dat Ro senberg uit zijn doen was, vindt ook trainer Danny Blind. „Als niet alles crescendo gaat binnen een club, dan gebeurt er nogal wat voor een nieuweling. Als het niet goed gaat, zie je pas echt de grootheid van deze club. Daar komt dan ook de nodige druk bij kijken. Het vergt tijd om daar goed mee om te kunnen gaan, maar ik ben er van over tuigd dat het goed komt." Blind ziet dat Rosenberg alle ge beurtenissen een plek heeft kun nen geven. „De stappen die hij moet ondernemen om zich aan te passen, heeft hij ondernomen. Hij oogt de laatste weken fitter en agressiever op de training." Blind mag lovend zijn over de spits, toch begon hij zaterdag met Yannis Anastasiou in de ba sis. Een tactische zet, omdat de lange Griek balvast is in de punt van de aanval. Rosenberg, die bewees hetzelfde te kunnen, begon op de bank. „Dat was jam mer. Maar ja, soms speel je, soms niet. Dat is nou eenmaal zo", aldus Rosenberg berustend. Met andere woorden: hij past zich wel aan. GPD FRANKFURT - De Zwitserse international Benjamin Huggel is via zijn eigen website met de dood bedreigd. Hi] gaf in de chaos na afloop van de kwalificatiewedstrijd in Istanboel tegen Turkije assistent-bondscoach Mehmet Oz- dilek een schop.Volgens webmaster Rolf Buser zijn er al leen op donderdag al 4500 e-mailtjes binnengekomen In verscheidene daarvan werden bedreigingen geuit aan het adres van Huggel en zijn familie, zelfs met moord. WAALWIJK - RKC Waalwijk heeft zaterdag opnieuw voor een stunt gezorgd in de eredivisie De Brabanders be dwongen in eigen huis lijstaanvoerder PSV met een spec taculair gelijkspel. Acht minuten lang mocht de nummer vier van de competitie zelfs dromen van meer nadat de ploeg op innemende wijze een 3-1-achterstand had omge bogen in een 4-3-voorsprong. Invaller Robert besliste in de laatste minuut echter anders: 4-4 Feyenoord profiteerde van het gelijkspel. De Rotterdamse ploeg versloeg Roda JC in Kerkrade met 3-2 en liep daar door twee punten in op de koploper, pagina 18 PSV mist prikkels van Cocu jonkie bezorgt Feyenoord zege GOES - Hoofdklasser Kloetinge heeft zaterdag in de slot minuut van de wedstrijd tegen ARC de winst naar zich toe getrokken. Daan Esser schoot de 0-1 binnen voor de Bevelandse ploeg, die na elf duels elfde staat met elf pun ten. Voor Kloetinge was het de derde overwinning van het seizoen. Hoek staat nog steeds op één zege. De Zeeuws-Vlaamse hoofdklasser kwam in Scheveningen niet verder dan 1-1. Pas toen de opponent met negen man was komen te staan, maakte Charly Okonedo gelijk, pagina 21 veel gepuzzel en veel geduld Hoek is beschaamd met één punt NIJMEGEN - Haile Gebrselassie wilde graag snel weer een wedstrijd lopen na zijn zo teleurstellend verlopen marathon van Amsterdam. Het 32-jarige loopwonder uit Ethiopië kreeg na het afzeggen van de Engelse Paula Radcliffe de Zevenheuve- lenloop in zijn schoot geworpen. Hij won. Zoals hij altijd zijn wedstrijden wint. Gebrselassie deed 41 minuten en 57 seconden over de 15 kilometer in en rond Nijmegen. Dat was geen wereld record. Dat is nog altijd in handen van Felix Limo. pagina 19 Gebrselassie snelste van 19.000 atleten door Jochem Lippmann SHANGHAI - Tennisser Roger Federer kan ook verliezen. Met een zwaarbevochten overwin ning in de eindstrijd van het offi cieuze WK maakte David Nal bandian gisteren in Shanghai een einde aan de ongelooflijke recordreeks van de Zwitser: 7-6 7-6 2-6 1-6 7-6. De Argentijn voorkwam dat Fe derer in één adem met Ilie Nast- ase en Ivan Lendl zou worden genoemd. Beide spelers wonnen het toernooi voor de beste ten nissers van het seizoen drie keer op rij. Federer, winnaar van de vorige twee edities van de Masters Cup, evenaarde ook de beste sei- zoenspresaties ooit van John McEnroe niet. De Amerikaan liet in 1984 een record van 82 overwinningen en slechts drie nederlagen noteren. Federer leed tegen Nalbandian zijn vier de nederlaag van het seizoen. Hij won wel 81 wedstrijden. De Zwitserse nummer één van de wereld kon zich bijna niet meer herinneren hoe het voelde om een finale te verliezen. Fede rer begon in het voor ruim 200 miljoen euro verbouwde stadion in Shanghai aan de eindstrijd met de wetenschap dat hij de vo rige 24 finales als winnaar had afgesloten. Blessures Federer leek op weg naar zijn derde zege op rij in de Masters Cup. Veel traditionele concur renten van de Zwitser lieten het toernooi voor de beste acht ten nissers van het seizoen voor wat het was. Marat Safin en Andy Roddick ontbraken wegens bles sures. Lleyton Hewitt bleef thuis bij zijn zwangere vrouw en Rafael Nadal haakte op het laatste moment af met een voet blessure. Andre Agassi begon nog wel aan het toernooi in Shanghai. Hij haakte echter af met een rugblessure. Zo kon het gebeuren dat slechts drie van de beste acht tennissers van het seizoen volledig beschik baar waren voor de Masters Cup. Behalve Federer waren dat Nikolaj Davidenko en Guiller- mo Coria. Het grote aantal af zeggingen gaf voeding aan de discussie of het tennisseizoen niet te lang over het jaar is uitge smeerd. Federer leek aanvankelijk op weg naar de zege in het eerste toernooi na een slepende enkel blessure. De Zwitser won de eer ste twee sets met 7-6. Nalban dian. vervanger van de gebles seerde Roddick, nam vervolgens de regie van de wedstrijd over en won eveneens twee sets op rij: 6-2 6-1. Federer vocht zich terug en maakte in de vijfde en beslissen de set een achterstand van 4-0 ongedaan: 6-5. De Zwitser ser veerde vervolgens voor de titel, maar kon niet voorkomen dat Nalbandian voor het eerst sinds landgenoot Guillermo Vilas in 1974 weer eens voor een Argen tijnse zege in het toernooi voor beste tennissers van het seizoen zorgde. „Roger, maak je nu maar niet te druk", grapte de dolgelukkige Nalbandian na afloop van zijn tweede toernooizege van het jaar. „Jij gaat echt nog wel veel toernooien winnen. Laat mij nu maar even genieten. Jouw tijd komt wel weer." Federer toonde zich een goed verliezer. „Nalban dian is heel goed terug gekomen van een achterstand van 2-0 in sets. Hij verdiende om te win nen. Gefeliciteerd." ANP David Nalbandian

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17